(den in het Duitsche leger RACK) >♦♦♦4 TERDAG 1 FEBRUARI 1941 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Opsporing van gewonden (Van een V.P.B.-medewerker.) ERLIJN. oivel tijdens den Duitschen veldtocht in Po- ais tijdens de gebeurtenissen in het Noor hebben de honden buitengewone dien- verricht. Op grond hiervan worden de den ook cp het oogenblik in Duitschland roote schaal opgeleid voor den dienst in het vierbeenige materiaal wordt zorgvuldig ecteerd. In de eerste plaats wordt er op 0f de honden niet bang zijn voor geweer- ischutvuur en of zij een behoorlijke snel- hebben. Is dit examen met goed gevolg staan, dan worden de honden verder ge leerd voor hun toekomstigen werkkring, honden, die niet reageer en op den reuk, ji het voordeel dat zij gebruikt worden op vast traject, doordat men hen dit traject afleggen, waarheen zij door hun geleider en gebracht. De honden, die wel volgens reukzin te werk gaan worden gebruikt tus- n twee beweeglijke punten, waartus- ii vooraf door middel van eeil bepaalde een route is afgeteekend. Andere aandacht wordt gewijd aan dehon- die ingedeeld zijn bij den verplegings- st, Zij hebben tot taak om, vooral bij nacht, a uitgestrekt gebied gewonden op te spo- Deze honden zijn zoodanig gedresseerd, zij, zoodra zij een gewonde hebben ge en, het ovale stukje leder, dat aan hun and hangt, in den bek nemen en naar hun er'terugkeeren. Deze weet daardoor dadelijk ie hond een gewonde heeft gevonden, neemt dier aan de lijn en laat zich door dezen ie plek voeren waar de gewonde ligt. [et is duidelijk dat de dressuur van het niet alleen veel 6 en moeite kost, doch |edresseur ook van dieren moet houden. Bij ï?ur worden er dan ook soldaten voor ge- van wie uit hoofde van hun vroeger j herder, sportsman, boschwachters, verondersteld kan worden dat zij -verstand m liefde voor dieren bezitten, zoodat de [spoedig zeer gehecht is aan zijn nieuwen De Engelsche luchtaanvallen. IRAVENHAGE, 31 Januari. Naar aan het wonit medegedeeld zijn in den loop van en wederom Engelsche vliegtuigen boven ons verschenen. Zij wierpen een groot aantal bommen en explosieve bommen, doch deze i nagenoeg alle op weilanden, langrijke schade is dan ook niet aangericht. Is een boerderij werd door den luchtdruk en splinters van bommen beschadigd. Aan een schuur werd eveneens schade aangericht, nen hebben geen letsel bekomen. Graaf Csaky begraven. D.N.B. meldt uit Boedapest: Donder- heeft de begrafenis van den minister vair nlandsche zaken graaf Csaky plaats gehad. »de was op de baar gelegd in de groote koe- ia! van het parlement. Voor de kist lagen side krans van den Rijksbestuurder die van Führer en den Duce, alsmede de kransen speciale delegaties van Japan en Joego- e.Behalve de Rijksbestuurder woonden o.a. Iders van de bijzondere delegaties van thland, Italië, Japan en Joego- alsmede het diplomatieke korps (htigheid bij. welke geleid werd door den ilvan Hongarije. tutel weg? Tel. 11493 iSleutelspecialist,L.Veerstr.lO (Adv. Ingcz. Med.) PRCEEAMMA Italiaansch weermachtsbericht. Luchtmacht in actie aan het Grieksche front en in Afrika In Cyrenaïca, Derna ontruimd. ERGENS IN ITALIë. 31 Januari (Stefani).— Het 238ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front bedrijvigheid der artillerie aan weerszijden. Formaties bommen werpers en jachtvliegtuigen hebben vijandelijke bruggen, wegen en batterijen op doeltreffende wijze aangevallen. Troepen en gemechaniseerde colonnes zijn bestookt met bommen van licht kaliber en met mitrailleurvuur. Een onzer vlieg tuigen is niet teruggekeerd. In Cyrenaïca heeft het opperbevel, om om singeling onzer stellingen te Derna te voorkomen, de ontruiming der stad bevolen en de troepen verplaatst naar stellingen onmiddellijk tën wes ten en ten zuiden van Derna, waar onze deta chementen een aanval der Australische geme chaniseerde troepen hebben' gebroken. Af deelin gen van de luchtmacht hebben Engelsche ge mechaniseerde strijdmiddelen gebombardeerd. Onze jachtvliegtuigen hebben twee vijandelijke toestellen neergeschoten. De vijand heeft aan vallen gedaan op een plaats in Cyrenaïca, waar bij drie personen gedood en eenige gewond wer den en geringe schade werd aangericht. Bij verschillende gevechten aan het noordelijk front in Oost-Afrika hebben wij aanvallen van den vijand afgeslagen en hem zeer gevoelige ver liezen toegebracht. Onze afdeelingen bommen werpers en jagers hebben een zeer levendige be drijvigheid ontplooid en batterijen, troepen en gemechaniseerde strijdmiddelen gebombar deerd. Een vliegtuig van het type Gloster is neergeschoten. Een ander Engelsch vliegtuig werd gedwongen op een onzer vliegvelden te landen: de bemanning werd gevangen geno men. Vliegtuigen van het Duitsche luchtcorps heb ben Suez en Ismailia op doeltreffende wijze gebombardeerd." zondag 2 februari 1941. TTRSUM I. 415 M. Xederlandsch Frogramma. 8.00 l.M AVRO. K.J beginnen den dag. 3.30 Nieuwsberichten eh (1 voor den boer A. N. P. 8.45 Gramofoonmuziek. '.fchtige H. Mis. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 De- Is 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en eco- berichten A. N P. 1.00 AVRO-Amusements- n soliste. 1.45 Ncdcrlandsch Verbond voor Sibbe- lezing „Wie en wat waren onze voorouders". 2.00 gebouworkest en solist. 2.50 Radiotooneel. 3.25 tl. 3.30 Uit Berlijn: 59e Verozekconcert voor de Se weermacht. 6.00 AVRO-Musette-orkest en soliste, bgelspel. 6.45 Actuecle reportage of gramofoonmu- Kfl Gramofoonmuziek (met toelichting). 7.30 Be- t Engelsch. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsbe- A. N. P. 8.15 Causerie ..Wie is Max Blokzijl?" 8.30 Hen, Engelsch. 8.45 Omroeporkest, koor en solisten, tofelsche berichten A. N. P. 10.00 Nieuwsberichten P., sluiting 'VERSUM II, 301 M. 8.00 NCRV. 8.45 VrRO. 9.45 NCRV. KRO. 4.00 NCRV. 5.15—7.15 KRO. Gewijde muziek (opn.) 8.30 Nieuwsberichten en voor den boer A. N. P 8.45 Studio Vroegdienst. 'fWlconcert (opn.) 10.05 Gramofoonmuziek. 12.00 «nhet orgel. 12.25 Cyclus ..Kent Gij Uw Bijbel" (opn.) 'leuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Mid- indjpraatje. 1.15 Gramofoonmuziek. 2.00 De Meester- en solist. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.15 Zang met «geleiding. 3.30 KRO-koor, KRO-symphonie-orkest 3.40 Gramofoonmuziek. 3.45 KRO-symphonie- <00 Wijdingswoord. 5.15 Wekelijksche gedachten- lnS A. N. P. 5.30 KRO-koor en -oikest en solisten '15 Dansmuziek (gr.pl.). 6.45 Actueele reportage imofoonmuzlek. 7.00—7.15 Gramofoonmuziek, sluiting. maandag 3 februari 1941. AERSüM I, 415 M. NcdOTlandseh Programma. VARA. Gramofoonmuziek. ft.30 Nieuwsberichten A. N. P.. "öonmuzlek. 10.00. VPRO: Morgenwijding. 10.20 Hobo 5no. 10.50 Zang met orgelbegeleiding. 11.20 Declama- Reportage. 12.00 Esmeralda en solisten. (In de VARA-Alnianak). 12.45 Nieuws- en economische 'W A. N. P. 1.00 VAR A-orkest. 1.45 Gramofoonmu- Zang met pianobegeleiding. 2.30 Keukenpraatje, 'tamofoonmtiziek. 3.10 Causerie „De Journaliste". 3.30 «n piano. 4.00 Gramofoonmuziek (met toelichting), «mofoonmuzlck. 4.45 Voor de kinderen. 5.15 Nieuws-, «bitche- e:i beursberichten A. N. P. 5.30 De Ramblers. „De opbouw van de Nederlandsche volksge- f-Jap In soclalistischen zin", 615 Esmeralda en solis- VARA-Almanak. 6.45 Actueele reportage of ji»iu?.lek, 7.nn Economische vragen van den dag - 'J5 Esmeralda en solisten. 7.30 Berichten, Engelsch. JWspel. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Frag- uit dn opera „Don Pasquale". 8.30—8.45 Berichten, «a. 9.45 Engelsche berichten A. N. P. 10.00 Nleuws- vf? A N- p-- sluiting. '??SüM 301 M. NCRV. Schriftlezing en meditatie. 8 15 Gewijde muziek 'W Planovoordracht en gramofoonmuziek. 10.15 *-5 (opn.). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmu- -C0 Berichten 12.15 Reportage of muziek. 12.45 *n economische berichten A. N P. 1.00 Jac. Stof je: 2 00 Voor scholen. 2 35 Gramofoonmuziek. 2.50 ■Kj!* planobe?9leidiiig en u-.amofoonmuziek. 3.30 Bij- 8-4 00 Gramofoonmuziek 4.15 Voor de kinderen. Ji^ofnonmiwck. 5.00 VPRO: Cyclus ..Het gezin in 5 15 Nieuws-, economische- en beursberichten 5 50 Benchten. 5.35 NCRV-Harmonie-orkest (opn.) Canto. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmu- Friesch praatje A. N. P.. sluiting. Film over den oorlog in het Westen. De oorlog en zijn' voorgeschiedenis. BERLIJN. Deze week werd de première gegeven van de groote film van het Duitsche oppercommando „Sieg im Westen" (Overwinning in het Westen). De voorstelling was uitsluitend voor vertegen woordigers van staat, partij en weermacht. Ook de vertegenwoordigers van de Duitsche en buitenland- sche pers hadden een uitnoodiging gekregen voor deze speciale voorstelling die twee uur en twintig minuten duurde. De passages die wellicht den meesten indruk op de toeschouwers maken zijn die welke betrekking hebben op de verovering van het fort Eben Emael 'iie op haar beurt weer leidde tot de verovering van Luik. Zooals men zich zal herinneren werd destijds door het Duitsche oppercommando verklaard dat die verovering door het gebruik van een geheim wapen tot stand kwam. In de film ecihter wordt niets getoond wat op het gebruik er van wijst. Wel ziet men dat (de stormtroepen die 'het vestingwerk no. 2 innamen, een buitengewonen moed aan den dag legden en in elk opzicht voor de hun toebe deelde taak voorbereid waren. De inneming van dit vestingwerk bezegelde immers het lot van het fort. De verovering ervan geschiedde, zooals de film laat zien, op de volgende wijze: Tien man van de stormtroepen staken, blootgesteld aan het vijande lijke vuur, in een gummiboot het Albertkanaal zonder verliezen te lijden over. Zoodra zij den an deren oever bereikt hadden, verborgen zij zich achter kunstmatige nevel en onder de dekking .er van kropen deze mannen onder het voortdurend vuren van de verdedigers van het fort naar vesting werk 2. Toen bestookten zij de vesting met een vlammenwerper zoodat de verdedigers gedwongen erden de schietgaten te sluiten. Daarop klom een der Duitsche soldaten snel boven op het dak van het fort. wierp een lading dynamiet naar beneden maakte zich snel uit de voeten. Een ongewoon hevige ontploffing volgde, waarbij reusachtige vlammen, staal en betonstukken ten hemel scho ten. Het fort was verwoest en de Belgische com mandant er van gedwongen te capituleeren. De film bestaat uit drie deelen. In het eerste deel wordt in het kort de géschiedenis van Duitschlanid uit den tijd van het verdrag van Versailles tot op heden getoond. In het tweede deel worden de Duitsche militaire operaties van 10 Mei tot aan den al van Duinkerken op het witte doek gebracht. In het "derde deel brengt de film de gebeurtenissen van den val van Duinkerken tot aan het sluiten van den wapenstilstand met Frankrijk. De film brengt ook Engelsche en Fransohe film- strooken op het doek. Deze filmstroöken werden door de Duitsche troepen veroverd. Alle Duitsche opnemingen werden door de compagnie van foto grafen genomen. Een deel van de opnemingen was reeds in de Duitsche journaals vertoond. (United Press.) Hitler's rede in Italië met instemming begroet. Komende maanden van groot belang geacht. Het D.N.B. verneemt uit Rome: De rede van den Führer heeft men in Italiaansche politieke kringen met den levendigsten bijval be groet. De Italiaansche radio verklaarde gisteavond in een commentaar dat datgene wat de Führer over de zedelijke en historische motieven van den oor log gezegd heeft, ook voor Italië geldt. Zijn uit eenzettingen over de veroveringspolitiek van Enge land in drie eeuwen en over de bundeling van het Engelsche wereldrijk, die nog slechts met geweld dadige middelen mogelijk is, 'zijn even juist als zijn verklaringen over de achterlijke sociale poli tiek van Engeland. De sociale vooruitgang in Duitschland en Italië is inderdaad een van de be langrijkste beweegredenen van den Engelschen haat jegens de totalitaire staten. Even opmerkelijk en belangrijk, zoo vervolgde de radiospreker, zijn Hitler's woorden over datgene wat in dit jaar zal gebeuren orrf met de nederlaag van Engeland den vrede aan de wereld te geven, nu de geheele Duit sche weermacht sterker, grooter en opofferings gezinder is dan ooit. Belangrijk is in dit verband ook de waarschuwing van den Führer aan Amerika. Bijzondere aandacht verdient ten slotte het absolute, rotsvaste vertrouwen van Hitler in het Italiaansche volk. De Italiaansceh dagbladen publiceeren vanoch tend, aldus Stefani, groot opgemaakt ti'e rede van den Führer, waarvan de belangrijkste zinsneden vet gedrukt worden. De commentaren zijn alle be zield door de zekerheid van de overwinning der spil. Eens te meer, zoo schrijft de „Popoio di Roma", heeft het nieuwe Duitschland, dat de Führer heeft opgericht, trotsdh en in schitterende wapenrusting, tot de wereld gesproken. Het oogenblik is ernstig. Engeland, dat driehonderd jaar lang de wereld plunderde en het Europeesche vasteland brutaal overheerschte door voordeel te trekken van de af wezigheid van Italië en Duitschland, zal moeten wijken voor deze twee groote mogendheden. De sociale denkbeelden, die de twee revoluties van het fascisme en het nationaal socialisme hebben uit gesproken en verwezenlijkt, zullen onvermijdelijk de oude. in naam democratische, maar in wezen ka_ pitalistische regimes, die een prooi zijn van para- siteerende minderheden, ovenvinnen. De beslissen de botsing tusschen twee in oorlog zijnde werelden zal niet lang duren. De voorbereiding van wapens en geesten is in Duitschland gestegen tot een maxi male volmaaktheid en macht die de definitieve overwinningen zal kunnen waarborgen. De „Corriere della Sera" schrijft dat de Führer heeft gesproken op een buitengewoon belangwek kend oogenblik cn tijdens een phase van den oor log die beslissende gebeurtenissen aankondigt. De komende maanden zullen zich gebeurtenissen zien voltrekken" van enorm belang, die haar stempel ge durende eeuwen op de geschiedenis zullen drukken. Na te hebben herinnerd aan de zeer duidelijke waarschuwing die de Führer heeft gericht tot de Vereenigde Staten laat het blad het licht vallen op de beroemde zin uit de rede van den Duce van Oc tober 1935: Op oorlogsdaden zullen wij met oor logsdaden antwoorden. Het blad besluit met te verklaren dat de successen die op sociaal gebied zijn behaald door de naties van de spil bevestigen dat de belangen van de spil samenvallen met de belangen van de Europeesche beschaving die eens te meer zich zal plaatsen aan het hoofd van de wereldbeschaving na de banden te hebben verbro ken die opgelegd zijn door het Britsche egoïsme. Défilé langs de baar van Metaxas. ATHENE, 31 Jan. Duizenden Atheners en dorpelingen uit de omgeving, waaronder vele ambtenaren en boeren, hebben Donderdag gedefi leerd langs de baar van den overleden minister president Metaxas. Het stoffelijk overschot van Metaxas lag op de baar in den Dom, in een kist met glazen deksel. Legionnairs, politiebeambten en vliegers betrokken de eerewacht. Omstreeks liet middaguur verscheen de nieuwe premier Alex ander Koritzis in de kerk om zijn gestorven voor ganger een kus op het voorhoofd te drukken. De minister van openbare veiligheid heeft voor heden, Vrijdag gezang en radio-uitzendingen ver boden. Tijdens den duur van de begrafenis blijven alle zaken gesloten. De nationale jeugdorganisatie van Griekenland heeft een inzameling georganiseerd die een half millioen drachmen zal moeten opbrengen, bestemd voor de oprichting van een gedenkteeken voor Metaxas. (United Press). Halifax. WASHINGTON, 31 Januari (D.N.B.) Het staatsdepartement heeft medegedeeld dat president Roosevelt den Britschen ambassadeur Lord Halifax bij de overhandiging van zijn geloofsbrieven op 24 Januari de verzekering heeft gegeven van den vasten wil der Vereenigde Staten in gestadig toe nemende mate de hulpverleening aan Groot Brit- tannië voort te zetten. Martin neemt ontslag als republikeinscli leider in de V. S. WASHINGTON, 31 Januari (D.N.B.) De republikeinsche afgevaardigde Martin heeft mede gedeeld dat hij in de op 24 Maart te houden ver gadering van zijn partij zijn ontslag zal indienen als voorzittter van het Republikeinsche nationale comité. Adolf Uitler tijdens zijn rede, welke hij Donderdagmiddag te Berlijn hield. (Foto Pax Holland.) avonden* No. 39. Japan en Nederlandsch-Indië. Beschouwing van de „Kokoemin Sjimboen". TOKIO, 31 Jan. (Domei). Schrijvende over de Nederlandsch-Indische vraagstukken, die het centrum worden van de debatten in het parle ment, dringt het blad „Kokoemin Sjimboen" er in een hoofdartikel bij de regeering op aan scher pe aandacht te wijden aan de problemen van Nederlandsch-Indië, in het bijzonder met het oog op de mogelijkheid dat Engeland en Amerika overwegen strategische faciliteiten te vestigen in de Zuidzee met Singapore als centrum. De na tionale aandacht wordt thans geconcentreerd op de Nederlandsch-Indische problemen, nu de mi nister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, een opheldering heeft gegeven van de ingenomen krachtige houding in zijn antwoord op interpel laties van den kant van Lagerhuisleden met be trekking tot oorlogsvoorbereidingen in Singapore en Nederlandsch-Indië. Sedert het vreedzaam oprukken van Japansche troepen in Fransch Intfo-Chir zijn de vriend schappelijke betrekkingen tus- -n Japan en de Fransche kolonie grootelijks verbeterd, zoodat de voorbereidingen voor de a.s. besprekingen te Tokio thans vlot verloopen. Thailand en Fransch Indo-China hebben, onverschillig of zij openlijk hun houding jegens Japan hebben opgehelderd of niet, door hun recente aanvaarding van het Japansche bemiddelingsvoorstel in hun grensge schil, practisch goedkeuring gehecht aan het grooter Japanseh ideaal van de vestiging eener sfeer van gemeenschappelijke welvaart in Azië en hebben practisch Japan erkend als leidende mogendheid voor dit doel. Om de waarheid te zeggen geven de argumenten, die zetfs in die landen welke in principe ingestemd hebben met het ideaal der vestiging van een sfeer van ge meenschappelijke welvaart in Oost-Azië naar voren gebracht worden omtrent den omvang van het ideaal, den indruk dat succes of mislukking zeer afhangt van de nationale kracht van Japan. Als resultaat echter van de recente aanvaarding door Thailand en Fransch Indo-China van het Japansche voorstel is het nationale prestige van Japan en zijn kracht ten zeerste vergroot en is de leidende rol van Japan erkend. Dit, zoo besluit het blad, zal stellig den dood slag geven aan die landen welke nog staan op de handhaving van den status quo. De rede van den Führer. Indruk in Engeland. Uit Stockholm verneemt het D.N.B.: Volgens de eerste hier uit Londen ontvangen berichten over den indruk der redevoering van Adolf Hitler op het Engelsche publiek, heeft de fcilheid van den Duitschen oorlogswil Engeland koste wat het kost te evrslaan den sterksten indruk achterge laten. Vooral heeft het duidelijke standpunt van Hitler tegenover de houding der Vereenigde Sta ten met de aankondiging dat elk oorlogsschip en elk convooi, dat de geblokkeerde zóne rondom Engeland probeert te bereiken, getorpedeerd zal worden, alsmede de aankondiging dat de Duit sche duikbootoorlog binnenkort pas beginnen zal opzien gebaard. Voorts heeft men in breede kringen der bevol king de tegenstelling tusschen hetgeen op sociaal gebied in Duitschland tot stand is gebracht en hetgeen Engeland in slechten toestand verkeert, een bijzonder sterken indruk gemaakt. In kringen der conservatieve partij geeft men openlijk toe dat de regeering Churchill op dit sociaal politiek gebied veel verzuimd en veel in te hélen heeft, wil Engeland met succes het hoofd bieden aan de gevaarlijke Duitsche propaganda tegen de ont aarde en sociaal achterlijke democratiën. De on rust over een komenden grooten militairen slag van Duitschland tegen Engeland is door de rede sterk toegenomen en de vrees dat de Vereengde Staten met hun hulpverleening te laat komen, heeft zich van breede kringen meester gemaakt. De Britsche nieuws- en propagandadienst pro beert daarom de beteekenis der rede van Hitier te verkleinen. DUITSCHE PERSSTEMMEN De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schreef gis teren: De rede van den Führer heeft op de En gelschen gewerkt als een schrikwekkende open baring. Men moet er zich bijna over verwonde ren en zich afvragen of zij werkelijk pas thans, nu 'het water hun tot de lippen komt, inzien det deze strijd geen compromis kent. De Führer heeft den Engelschen de eene hoop na de andere ont nomen: hulp uit Amerika, breuk van de as, Bal kan, hongeiv gebrek aan grondstoffen, oneen ig- heid onder het volk of uitbreiding van den oorlog. Elk van deze verwachtingen is kenmerkend voor de hulpeloosheid, waain Engeland zich bevindt. De ,3örsen-Zeitung" sluit haar hoofdartikel aldus: De Führer heeft het door Engeland uitge lokte conflict tot een beslissenden strijd gemaakt, welke het tijdpers van het Britsche imperialisme zal sluiten en den door den Führer gewen^chten grondslag zal leggen voor een werkelijk goede ver standhouding onder de volkeren. Deze strijd is practisch beslist. De „Nacbtausgabe" schreef: In deze rede in het Sportpaleis kondigt een der grooten van deze aarde met een openhartigheid welke alleen hem mogelijk is. hard en onofwendbaar zijn besluiten aan. Hij heeft den Engelschen hun lot zoo duide lijk geschetst dat zij na al hetgeen er reeds ge beurd is, geen twijfel meer behoeven te hebben. Maar de slimme politici aan de Theems, de han dige sjecheraars, zij hebben geen oor voor de stem van het lot. Met zottepraat gaan zij hun eind tegemoet. MEENINGEN IN FRANKRIJK. Uit Parijs verneemt het D.N.B.: De Franschen hebben meer nog dan de anderen in het verleden kunnen constateeren met welk een nauwkeurigheid de woorden van den Führer werkelijkheid zijn geworden, schrijft „Les Nouveaux Temps" over de door Hitier gehouden rede. Elke dag. i.vo vervolgt het blad, heeft het Frankrijk mogelijk gemaakt de Duitsche sociale en politieke opvattingen bete te leeren begrijpen. Voor Frankrijk is thans het il: Horizontaal: 1. Schaapkameel. 5. Ontroering. 8. Verlokken. 10. Betrekkelijk. 13. Academische titel. 14. Garderobe. 18. Oude stad uit den Bijbel. 19. Turksche opper priester. 20. Niets uitgezonderd. 23. Oven. 25. Persoonlijk voor naamwoord. 27. Vroeger. 29. Gewijde stond. 31. Tijdsdeel. 33. Profeet uit het Oude Testament. 34. Lidwoord. 35. Mondeling. 37. Voorzetsel. 38. Priester uit het Oude Testament. 39. Roeitochtje. 41. Voegwoord. 42. Rivier in Nederland. 44. Adreskaartjes. 45. Maat. 46. Familielid. 48. Deel. 49. Metaal. 51. Voorzetsel. 52. S(X)orwegonderne- mïng. 53. Ruw. 54. Zangnoot. 55. Vreemde munt. 56. Bedaagd. 57. Wapen. 58. Muziekinstrument. 60. Rechtszaak. 61. Familielid. 62. Wetering. OPLOSSING VORIGE OPCAVE. KRUIS WOORD-PUZZLE. (KIKVORSCH) Vertical 1'. Maag. 2. Deel der wereld. 3. Gereedschap. 4. Eiland. 6. Staat in Azië. 7. Trek. 9. Lichaamsdeel. 11. Riviertje in Fries land. 12. Nederlander. 15. Badplaats. 16. Verkrijging van eeit andere nationaliteit. 17. Grondsoort. 21. Bloemen. 22. Denker uit de Mid deleeuwen. 23. Zachtmoedig. 24. Figuur uit een werk van Shakespeare. 25. Hetzelfde. 26. Bwt huisdier. 28. ingenomen, 30. Tvuktemaker. 32. Tiereid. 33, Maat. 3r> Stookplaats. 36. Officier. 38. Geestdrift. 40. Getij. 43. Wandversiering. 45 Eiland bij Timor. 47. Wiskundig getal. 50. Deel van een wa pen. 53. Beker. 56. Hoofdstad van een Eurooeesoh rijk. 57. Betoog. 59. Troefkaart. No. 38. KAMRAADSEL. 1 2 3 4 6 E L S E M A U H S L T 0 I P F E E T R V M I S E 0 M L L E U E IJ A U D N K G w uur gekomen om tusschen deze krachten en de cotinentale revolutie te kiezen. De „Paris Soir" zegt o.a Frankrijk maakt be slissende uren mee, terwijl Adolf Hitler tot zijn volk sprak. Duitschland heeft Frankrijk ver scheidene malen de hand gereikt, evenals aan Engeland. Maar de democratiën zijn door een kliek den oorlog ingedreven. Amerika's steun aan Engeland. Minister Stimson dringt op spoedige aanneming van het wetsontwerp aan. Het A.N.P. verneemt uit Washington: In de com missie voor buitenlandsche aangelegenheden van den Senaat heeft de minister van oorlog Henry Stimson den senatoren met den meesten klem ver zocht het ontwerp der „lend-and lease"-wet met den meesten spoed aan te nemen. Het zou de grootste onrechtvaardigheid zijn als de regeering door uit den tijd zijnde bepalingen de handen ten aanzien van de hulpverleening aan Engeland ge bonden zouden worden. In den loop der debatten zeide de minister dat het Congres den weg vrij moest maken voor gerechtigheid jegens hen, die thans de belangen der Vereenigde Staten verdedi gen. Stimson gaf echter toe dat de president na het aannemen van de wet in staat is elke andere wet, als bijv, de neutraliteitswet, uit te schake len. Op de vraag hoe dit mogelijk was, daar toch in het najaar de partijen zich op het standpunt heb ben gesteld dat de hulp voor de slachtoffers van een aanval binnen de bestaande wettelijke grenzen diende blijven, verklaarde Stimson dat de tijden veranderd zijn en dat de regeering door verande ringen met haar tijd mee moet gaan, in plaats van zich te houden aan beloften die indertijd goed waren, doch thans niet goed geacht kunnen wor den. Duitsch vliegtuig brengt twee schepen tot zinken. Het D.N.B. meldt: Een Duitsch gevechtsvix {tuig voor lange afstanden heeft Vrijdag kort voor den middag op 150 kilometer ten westen van de Hebriden een stoomschip van 5000 'o.r.t. en een uur later op ongeveer 500 kilometer afstand van de Seholsche kust een tweede schip van meer dan 500 b.r.t. met bommen tot zinken gebracht. Beidt schepen werden zoo goed getroffen dat zij bmnea fcnvten tijd in de diepte verdwenen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 9