Haarlem's Dagblad Zware brand in Haarlem 8.8 procent korting op de inschrijvingen voor de nieuwe staatsleening. Februari. Versche Champignons Bon generator-anthraciet Nota der Nederlandsche regeering te Londen aan Tokio Duitsche luchtaanvallen Artikelen em. 38e jSSRGXlVC So. 17677 uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant. Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleïn 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapleïn 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MSANEttC 3 FEBRUARI 1941 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand 1.KJ, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15 Groentjes zie rubriek. Garage door het vuur vernield In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks kwart over drie ontdekten omwonenden een hevi- gen vuurgloed in de garage van den heer J. in het Begijnehof nummer 10 te Haarlem, waar een zeven tal vrachtauto's van verschillende Haarlemsche expediteurs gestald stond. Toen de brandweer met veel materiaal ter plaatse kwam, sloegen de vlam men reeds hoog boven het dak uit. In korten tijd was het gebouw een groote vuurzee. Met acht stralen op de waterleiding werden de vlammen be streden, doch eerst Zondagmorgen omstreeks 8 uur kon het gevaar als geweken worden beschouwd. De garage was toen vrijwel geheel uitgebrand. De ver moedelijke oorzaak is dat er vonken gevallen zijn uit een niet geheel gedoofden houtgasgenerator van een der auto's waardoor dit voertuig in brand is geraakt. De schade, die in totaal f 70.000 bedraagt wordt door verzekering gedekt. De vrijwilligers onder leiding van den com mandant den heer C. J. v. d. Broek hebben met deze blussching kranig werk geleverd onder moei lijke omstandigheden. Toen een zware kapspant naar beneden viel en op de auto's terecht kwam moest alles in het werk gesteld worden om de auto's naar buiten te slepen, aangezien de brandweerlieden zich toegang moesten kunnen verschaffen tot het achterdeel van de ga rage. Bovendien bevatte de zolder veel brandbaar materiaal, dat een gretig voedsel voor het vuur vormde. De wind woei krachtig, zoodat de -brand weerlieden ook in dit opzicht moeilijkheden moes ten overwinnen. Drie explosies leverden gevaarlijke momenten op; eenige benzinetanks van auto's barstten name lijk uit elkaar. Doch gelukkig werd niemand ge wond. Doch ook deze benzine deed de vlammen weer hooger oplaaien en al deze tegenslagen werk ten er toe mede dat de blussching een zeer lang durige was. Eerst Zondagmorgen om 10 uur, kon de brandweer geheel inrukken. Toen stonden van de garage alleen nog de buitenmuren. Het gevaar voor uitbreiding van den brand naar de belendende huizen is niet denkbeeldig ge weest, doch de brandweerlieden zijn er door energiek optreden in geslaagd deze te voorkomen De naburige huizen kwamen er zelfs zonder water schade af. Pensionfarieven mogen mei 59 verhoogd worden. Op grond van het besluit op de omzetbelas ting 1940, waarin bepaald wordt, dat deze be lasting niet meer afzonderlijk in rekening gebracht mag worden, werd door den Ned. Vakbond van Pensionhouders van het rijks bureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf toestemming verkregen de pensiontarieven met 5% te verhoogen. Deze verhooging kan worden berekend over het bedrag, dat als vergoeding geldt voor kost en inwoning. (A.N.P.) De heer F. Bulthuis heeft, na tot 65-jarigen pen sioengerechtigden leeftijd, den belastingdienst van Invoerrechten en Accijnzen te Haarlem te hebben gediend, in een drukbezochte bijeenkomst in restaurant Brinkmann Zaterdag j.l. afscheid genomen van ambtenaren en vertegenwoordigers van handels-, nijverheid- en industriekringen. (Foto archief H.D.) Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt *al de eerstverschijnende staatscourant de mededeeling bevatten van den secretaris-gene raal van het departement van financiën dat de toewijzing op de 4 pCt. staatsleening 1941, waarop de inschrijving openstond op 29 Januari 1941, zal geschieden als volgt: a. De ingeschreven bedragen, waarvoor voor keur is verzocht worden ten volle toege wezen. b. Op de gewone inschrijvingen wordt een korting toegepast van 8.8 pCt. van het ingeschreven bedrag. Aangezien de vrijwillige leenïng is volteekend, zal tot uitgifffe van de in uitzicht gestelde ge dwongen leening niet worden overgegaan, zoo dat de zich aan de recepissen bevindende stortingsbewijzen waardeloos zijn. lij den nacht van Zaterdag op Zondag is brand uitgebroken in de garage van den heer J. Jansen aan het Begijnhof te Haarlem. De garage en de auto's, die er in stonden, werden een prooi der vlammen. Deze foto werd genomen tijdens het blusschingswerk. (Foto De Haas) De tijd schrijdt ijlings voort en wij gaan mede, De Februari maand is weer in gang, Wij zijn met deze snelheid best tevreden, De winter duurt ons ditmaal veel te lang. De kou gepaahd aan zuinigheid met kolen, De al te lange uren duisternis Waarin we 's avonds en in vroegte dolen, Elk punt een punt, dat weinig welkom is. Maar Februari zal weer veel- verlichten, Zoowel op 't punt van duisternis als kou, De vorst zal, zij het misschien aarzlend, zwichten, Hoe graag 'hij nog over ons heersohen zou. De Februari maand brengt minder zorgen Van elke soort, zelfs inbegrepen geld, Niet omdat deze ons blijven verborgen, Maar omdat z' een paar dagen minider telt. En als het maar een beetje mee wil loopen, Komt schuchter al een zweempje groen te zien. Springt hier of daar een eerste knopje open En 'ruiken wij wat voorjaarsluoht misschien. Ja, Februari kan nog koude brengen, Met ijs en sneeuw en hagel wat al niet, Maar zeker .is dat steeds de dagen lengen Bij schuchtre klanken van een lentelied. P. GASUS. Den Heer J. V.9 te Z. Dat u er aan wilde denken Mij dit kostelijks te schenken, Heeft mij diep met dank vervuld; 't Leek mij 't best uw gift te eeren, Door haar gauw te consumeeren En geloof me, Tc heb gesmuld. Ja, gesmuld dat was in orde, En hoe kaal het was geworden Met die diamant blijkt nou: 'k Mag er werklijk niet aan denken, Dat u die had willen schenken, Want wat doen die in de kauw? P. G. FHUITHUIS CS CR HOUTSTR, T 128 - TELEF. 19248 (Adv. Ingez. Med.) 's-GRAVENHAGE. 3 Februari. De secre taris-generaal van het departement van handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat ge durende het tijdvak van Dinsdag 4 Februari 1941, de met de woorden „generator-anthraciet eerste periode" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van 1 H.L. (maximaal 7-5 K.G.) anthra- cietnootjes V. De met de woorden „generator-turf eerste pe riode" gemerkte bonnen geven gedurende bo vengenoemd tijdvak recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. Slaolie mag tot 28 Februari afgeleverd worden 's-GRAVENHAGE, 3 Februari. De secre taris-generaal van het departement van Land bouw en Visscherij maakt het volgende bekend, in verband met het afleveren van slaolie. Zooals destijds is gepubliceerd mochten de winkeliers de flesschen slaolie welke op de met .,21" genummerde bonnen van de boter- en vet kaarten waren gekocht, uitsluitend gedurende het tijdvak van 14 December 1040 tot en met 31 Januari 1941 aan hun klanten afleveren. Deze afleveringstermijn is thans verlengd tot en met Vrijdag 28 Februari a.s. Geen toewijzing van postduiven- voeder, tenzij aangesloten bij het Nat. Verbond. In de verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche g-bied, no. 25 van 24 Juni 1940 is bepaald, dat een houder van postduiven moet zijn aangesloten bij een door den Duitschen weermachtsbevelhebber in Nederland toegelaten ver- eeniging. Zooals destijds is bekend gemaakt, is als zoodanig toegelaten het Nationaal Verbond van Ne derlandsche Postduivenhouders, Amsteldijk 44 te Amsterdam. In verband met deze bepaling brengt het rijks bureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd onder de randacht van de postduivenhouders, dat in den vervolge slechts die postduivenhouders voor een voedertoewijzing in aanmerking zullen komen, die op 21 Februari 1941 bij bovengenoemd ver bond zijn aangesloten. Diegenen derhalve die zich op dien datum niet als aangeslotene aan evenge noemd adres hebben aangemeld komen in geen ge val voor een toewijzing van postduivenvoeder in aanmerking (A.N.P.) Luistert niet naar verboden zenders Van Duitsche zijde wordt erop gewezen, dat de laatste dagen weer enkele menschen veroordeeeld zijn wegens het luisteren naar verboden zenders. De straffen noemde men betrekkelijk licht, maar er werd op gewezen, dat als zulke gevallen blijven voorkomen, de straffen niet meer zoo licht zullen zijn De Duitsche autoriteiten hebben nog andere middelen om hun geboden te doen eerbiedigen, zoo verklaarde men. en tot nu heeft men deze niet aangewend, mede omdat men niet allen wil laten boeten voor fouten die enkelingen begaan, maar oo den duur gaat dit niet meer, dan is het geduld ten einde. Men heeft in aanmerking ge nomen dat ieder verbod een zekeren tijd noodig heeft om gemeengoed te worden. Deze tijd is thans ruim verstreken. Velen meenen, dat zij naar zenders uit b.v. Spanje of Italië mogen luisteren, doch ook dit is niet geoorloofd. Men mag alleen luisteren naar uitzendingen van zenders in Duitschland, in de bezette gebieden, in het gouvernement-generaal Polen en het protectoraat Bohemen en Moravië. De griep. Veel gevallen in Haarlem en omgeving. Naar de directeur van den Haarlemschen genees kundigen dienst, dr. W. B. Smit, ons mededeelde is in den laatste tijd in verhouding het aantal griep gevallen nog wat toegenomen. Gelukkig zijn het allemaal lichte gevallen. Van griepgevallen met complicaties had dr. Smit niet gehoord. Het zijn de bekende verschijnselen van griep die eiken winter voorkomen. De patiënten hebben koorts en moeten eenige dagen in hun bed liggen. De dokters hebben het in dezen tijd dan ook druk, maar hij had nog niet gehoord, dat een hunner zijn werk niet afkon, omdat het in de meeste gevallen voldoende is als een dokter één keer bij een grieplijder komt. Deze wordt dan, als hij er nog niet in ligt, in bed gestopt, krijgt een geneesmiddel en kan kalm zijn herstel, dat meestal vrij spoedig komt, afwachten. Mochten er, zoo zeggen de dokters meestal in zulke gevallen, zich bijzon dere verschijnselen voordoen, dan laat u mij waarschuwen. Strijdkrachten van Thailand en Indo-China zullen zich terugtrekken De wapenstilstands overeenkomst van Saigon Binnenkort verdere onderhandelingen te Tokio Het Fransche ministerie van koloniën, aldus verneemt het D.N.B. uit Vichy, heeft medege deeld dat in Saigon de overeenkomst tot het staken van de vijandelijkheden tusschen Indo China en Thailand onderteekend is. Zij omvat alle maatregelen voor het wederzijdsche sta ken der militaire bedrijvigheid en vooral voor het gelijktijdig terugtrekken der troepen van beide partijen, de noodzakelijke verboden tot het overvliegen voor het luchtwapen van beide partijen enz. De onderhandelingen voor een grondige regeling van het Fransch-Thailand- sche geschil zullen in Tokio in betrekkelijk korten tijd kunnen beginnen. Omtrent den inhoud van de wapenstilstands overeenkomst heeft de Japansche delegatie te Saigon, terwijl zij uitdrukking gaf aan de hoop, dat de toestand nu weer normaal zal worden, medegedeeld dat deze bestaat uit een prae- ambule, waarin Japan's aanbod tot bemiddeling aanvaard wordt door Thailand en Fransch Indo- China, benevens uit een tiental artikelen, aldus meldt Domei. Artikel 1 bepaalt dat ter voorkoming van het ontstaan van alle mogelijke incidenten in de ge militariseerde zóne. hangende de uiteindelijke regeling van het geschil tusschen Thailand en Fransch Indo-China. de gewapende strijdkrachten van Thailand en Fransch Indo-China zich tien kilometer zullen terugtrekken van de linies, die door hun bezet werden op 28 Januari om tien uur des morgens, naar nieuwe linies die door hen bezet zullen worden gehouden, terwijl zij in de bepaalde gedemilitariseerde zóne politiedienst zul len uitoefenen. Artikel 2 omschrijft de afbakeningslijn tusschen de zónes der operaties voor Thaïlandsehe en Fransch Indo Chineesche oorlogsschepen. Artikel 3 bepaalt dat vliegtuigen van de beide landen niet een lijn zullen passeeren, gelegen op 10 km achter de nieuwe linies, die bezet zullen worden volgens artikel 1. De artikelen 4 tot 9 bepalen dat het terugtrek ken der troepen van beide landen, zooals bepaald in artikel 1 voltrokken zal worden binnen 72 uur na de onderteekening van de wapenstilstands overeenkomst, dat de overeenkomst verlengd zal worden na beraadslagingen tusschen de delega ties der onderhandelaars enz. Artikel 10 behelst bepalingen omtrent de uit wisseling van krijgsgevangenen tusschen de beide landen. Daitsch weermachtsbericht van Zondag: Bommen op Britsche vliegvelden- Haveninstallaties in de Middel- landsche Zee bestookt. BERLIJN, 2 Februari. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: Ook op den len Februari heeft de luchtmacht haar gewapende verkenning boven Engeland voort gezet. In scheervlucht werden twee vliegvelden aan gevallen en daarbij talrijke vijandelijke gevechts vliegtuigen vernield of beschadigd. Ook hangars en gebouwen werden getroffen. In Oost-Engeland werden twee fabrieken en een haven doeltreffend met bommen bestookt. Duitsche jagers hebben een vijandelijk vliegtuig, toen dit het bezette gebied binnenvloog, neergehaald. Verdragend geschut van het leger beschoot strategische doelen in Zuidoost Engeland. In de Middellandsche Zee hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen verscheidene haveninstallaties aan de Noond-Afrikaansche kust, waarvan de En- gelschen voor hun ravitailleering gebruik maak ten, met groot succes aangevallen. Daarbij werden drie vijandelijke koopvaardijschepen van in totaal 14.000 b.rt. tot zinken gebracht en drie andere zwaar beschadigd. In den afgeloopen nacht heeft de vijand noch boven het bezette, noch boven het Duitsche rijks gebied gevlogen. Twee eigen vliegtuigen keerden van vluchten op den 31 en Januari niet terug". Het D.N.B. verneemt nader: In den loop van den Zaterdag hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen aan vallen ondernomen op Britsche vliegvelden en an dere strategische doelen. Van geringe hoogte werd een aanval ondernomen op het vliegveld Honig- ton bij Bury St. Edmunds, waarbij drie Engelsche bommenwerpers door voltreffers vernield werden, terwijl in de gebouwen brand uitbrak. Het vlieg veld Mildenhall in de nabijheid van Cambridge werd van zeer geringe hoogte gebombardeerd, waarbij drie op den beganen grond staande Bristol- Blenheims door treffers beschadigd en zeven an dere Bristol-Blenheims met machinegeweren be schoten werden. Bovendien werden de havenin stallaties van Great-Yarmouth alsmede twee fa brieken aan de Engelsche Zuidoostkust met bommen bestookt. Wij deelden reeds mede dat de Honden slagerskapel in de Groote Kerk te Haar lem gerestaureerd is Hierboven een foto van dit fraai gerestau reerde gedeelte. Toen de muren ontdaan werden van het pleis terwerk kwam de zandsteenen omlijsting van de ramen bloot. Het was evenwel niet mogelijk die ramen weer aan te brengen want daar gTenst de muur van de Vischbal aan de kerk. Links op de foto het nisje dat ook gevonden werd. (Foto De Haas Opneming van Nederlandsch-Indië in de nieuwe orde van Oost-Azië afgewezen TOKIO, 3 Februari. (Domei). In de nota die de Nederlandsche regeering te Londen door bemiddeling van haar gezant te Tokio, gene- raai J. C. Pabst, aan de Japansche regeering heeft laten overhandigen verklaart zij „het denkbeeld dat Nederlandsch-Indië zou wor- den ingeschakeld in de nieuwe oude in Oost- Azië onder leiding van eenige mogendheid, 1 welke ook" te verwerpen. De Japansche regeering heeft hier tot dusver nog niet officieel kennis van gekregen. Welingelichte kringen zijn echter van oordeel dat Japan zulk een stap voor kennisgeving zal aannemen, aangezien algemeen bekend is dat de naar Londen uitgeweken Nederlandsche regeering, die practisch onder Brit sche voogdij staat, een dergelijke meenïng is toe gedaan. Bedoelde kringen zijn van meening dat de Japansche politiek van versterking der economi sche banden met Nederlandsch-Indië als onderdeel van het programma, dat op het scheppen van een Oost-Aziatisch gebied van gemeenschappelijke wel vaart is gericht, door zulk een stap niet beïnvloed zal worden. Het D.N.B. verneemt uit Tokio: De Japansche pers wijdt veel aandacht aan een bericht uit Lon den, volgens hetwelk de daar zetelende Neder landsche regeering haar gezant te Tokio, generaal Pabst, instructie heeft gegeven de Japansche regee ring er van in kennis te stellen dat de Nederland sche regeering weigert aan de nieuwe orde in Oost- Azië onder Japansche leiding mee te werken. De bladen zeggen, dat over deze aangelegenheid nog niets officieel bekend geworden is. Desondanks is het niets nieuws, zoo schrijft de „Tokio Asahi Sjimboen", wanneer de thans onder invloed van Engeland staande Nederlandsche regeering te Lon den een dergelijk standpunt inneemt. De „Yomioeri Sjimboen" constateert dat het streven van Japan naar een Oost-Aziatische levensruimte voor het ge- heele Oost-Aziatische ras een kwestie van leven of dood is. Mandsjoekwo, China, Thailand en Fransch Indo- China hebben zidh reed's tot medewerking bereid verklaard. Slechts Nederlandsch-Indië weigert zijn medewerking. Deze houding van Nederlandsch- Indië is, naar het Japansch blad verklaart, zonder twijfel het gevolg van de kuiperijen van Engeland en de Ver. Staten. Zou Nederlandsch-Indië in zijn van weinig begrip getuigende houding volharden, dan loopt het gevaar, als buiten de gemeenschappe lijke leefruimte staande, door de volken van Oost- Azië te worden aangevallen. Vliegveld Mildenhall en fabrieken in Zuidoost Engeland getroffen. BERLIJN, 3 Februari (D.N.B.) Binnen het kader van de gewapende verkenning is op 2 Februari een bomaanval gedaan op het vliegveld MildemhalL Twee bombardementsvliegtuigen werden vernield. Waargenomen werd dat bommen insloegen in de vliegtuighangars. Voorts is een aantal treffers geplaatst op een fa briek met opslagplaatsen bij een stad in Zuidoost- Engeland. Op een station werden de rails zwaar beschadigd. De Engelsche Berichtendienst meldde gister avond: Te Londen verluidt dat een Duitsche Dor- nier Zondagmorgen bommen heeft laten vallen op de buitenwijken van een stad in Oost-Anglïa. Na derhand zijn verscheiden vijandelijke bommenwer pers boven Oost-Anglia verschenen. Zij hebben twee steden met bommen bestookt. Overigens heeft den geheelen Zondag boven het Kanaal ter hoogte van Dover omvangrijke bedrijvigheid in de lucht geheerscht Een Engelsch koopvaardijschip van 4000 b.r.t. is door Duitsche gevechtsvliegtuigen in scheervlucht aangevallen. Het schip werd aan den achtersteven zoo zwa-v getroffen dat het onmiddellijk in brand vloog. Een tweede koopvaarder van 3000 b.r.t. werd in scneei vlucht in brand geschoten. HEDEN: 10 PAGINA'S. P. Gasus: Februari. pog. 1 De griep; te Haarlem veel gevallen pag. 1 Eigenaardigheden in Haarlem en omgeving. pag. 3 Flitsen: Jam. pag. 3 B. K.: Ik zag..,. pag. 6 Economische zorgen in Zwitserland pag. 7 J. B. Schuil: Het Am sterdam sch Too- neelgezelschap: Rooie Sien. pag. 7 Jacob van Lennep: Z. B. B. H. H. pag. 7 Uit de Pers pag. 7 Wat men met de nieuwe textielkaart kan doen. pag. 8

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1