Elfstedentocht Sped m Spzi j 20 KORT NIEUWS. DINSDAG 4 FEBRUARI 1341' HAARLEM'S DAGBLAD 6 ^^IIIIIDl!lll)dillllll!lil!llllUlllllllUlllllllllillillllllll!lllllllllllllllilllllilllll!ill'ililllllllll!l!lillliölllinillllll^r Schaa tsen rijden Donderdag 6 Februari: Gelegenheid tot inschrijving opengesteld Naar wij vernemen heeft het centraal bestuur van de Friesche EHstedenvereeniging, dat Maandagavond ten kan tore van mr. Hepkcma te Leeuwarden in vergadering bijeen kwam, besloten, behoudens onvoorziene omstandig heden. den grooten tocht te houden op Donderdag a.s. Naar men ons verder mededeelde, verkeert het ijs mo menteel op het geheele traject in uitstekende conditie. Alleen levert de start en de aankomst der deelnemers voor de organisatoren, alsmede het huisvestingsvraagstuk nog groote moeilijkheden, Men zal den start en de aan komst niet, zooals bij de vorige tochten, in de stad, bin nen de bebouwde kom kunnen arrangeeren. Voor de deelnemers aan den wedstrijd, die in den nacht starten en ook in den nacht aankomen, is dat ongetwijfeld een ernstig nadeel, doch dit mag geen bezwaar zijn aan dezen hlstorischen tocht deel te nemen. Wel heeft men thans be paald, dat de groep wedstrijdrijders en de groep deel nemers aan den tocht streng gescheiden zullen blijven. Hierdoor hoopt men de moeilijkheden, welke men voor heen regelmatig heeft, ondervonden, doordat de wedstrijd rijders en de toeristen zich in een groepsverband bevonden, volledig het hoofd te kunnen bieden. Ook zal het aan, wedstrijdrijders niet meer geoorloofd zijn tijdens den tocht van den wedstrijd af te zien en verder aan den tocht deel te nemen. Wie tijdens den tocht als wedstrijd- I rijder niet blijkt mee te kunnen zal dus moeten afvallen. Van Maandag j.l. af is de gelegenheid tot inschrijving, hetzij voor den wedstrijd, hetzij voor den tocht, openge steld bij den voorzitter van het centraal bestuur, mr. A. M. E. Hepkema, Willemskade 12 te Leeuwarden, tel. 4235, Het inleggeld is thans gebracht op f 3 en moet tegelijk met de inschrijving worden overgemaakt. De termijn voor deze inschrijving sluit Woensdagavond. Daar behoudens onvoorziene omstandigheden deze tocht in ieder geval a.s. Donderdag zal .worden gehouden, doen de rijders, die hieraan deel willen riemen, goed zich, zoo spoedig moge lijk, te laten inschrijven en maatregelen te treffen om zich te verzekeren van een onderdak. Het is immers be kend. dat de huisvesting een probleem op zichzelf is. De ruimte hiervoor is slechts zeer beperkt waarbij men voor een belangrijk deel aangewezen zal zijn op huisvesting bij particulieren. Het centraal bestuur laat weten, dat het zich thans niet kan inlaten met deze huisvestingsproblemen, zoodat ieder voor zich de noodige stappen tijdig zal dienen te nemen om te voorkomen, dat hij van het deelnemen aan dezen tocht zal moeten afzien daar bleek, dat hij in den nacht voor den start en na afloop van den tocht geen slaapgelegenheid heeft kunnen vinden. Hoewel de defini tieve toestemming van de autoriteiten nog niet officieel Js afgekomen, verwacht het centraal- bestuur van deze. zijde alle mogelijke medewerking. Ski-Sport Finland wint de 4 x 10 K.M. estafetteloop. Den tweeden dag van de wereldkampioenschappen is Finland erin geslaagd den 4 x 10 K.M. estafetteloop te winnen. Aan dezen wedstrijd werd deelgenomen door de ploegen van Italië. Duitschland, Zweden. Finland, Zwit serland en Slowakije De eerste en derde looper van ieder land moesten eerst tot 1454 Meter stijgen om daarna in een lange afdaling weer in het skistadion te eindigen. De tweede en vierde looper hadden een snellere route, welke over het algemeen niet die hoogteverschillen had als de eerste route. De uitslag luidde: 1. Finland (Lauronen, Kurikkala,. Silvennoinen, Olkinoura) in 2 uur, 31 min. 7.69 sec.; 2. Zweden (Pahlin, Johansson. Oestensson. Dahlquist) in 2 uur 32 min. 15.42 sec.; 3. Italië (Aristide Compagnoni, Sa- vèrio Compagnoni, Jammaron, Gïrardi) in 2 uur 33 min. 50.21 sec.; 4. Duitschland (Gstrein, Azzolini, Demetz en Berauer) in 2 uur 38 min. 10.82 sec.; 5. Zwitserland in 2 'uur 50 min. 26.2 sec.; 6. Slowakije. De internationale wintersportweek te Garinisck-Partenkirclien. Reeds hebben zich voor deelname aan de internationale Wintersportweek, welke van 13 tot 23 Februari te Garmisch Fartenkirchen zal worden gehouden, twaalf landen aan gemeld, te weten Zweden. Italië, Hongarije. Roemenië. Slovakije. Duitschland, Finland, Bulgarije, Denemarken en Noorwegen. Zwitserland en Nederland hebben alleen ingeschreven voor het ijshockey-tournool.De meeste ploegen komen terstond na afloop van de wereldkampioenschappen te Cortina d' Ampezzo naar Garmisch Partenkirchen. (A. N. P.) Onder voorzitterschap van den Zweedschen viee-voor- zltter van de F. I. S., graaf Hamilton, kwamen Maandag middag de gedelegeerden van de dertien aan de wereld kampioenschappen te Cortina d' Ampezzo deelnemende landen in vergadering, bijeen.' Na bespreking en afhande ling van verschillende interne aangelegenheden werd met slgemeene stemmen besloten, de organisatie van de we reldkampioenschappen voor het jaar 1942 op te dragen aan Duitschland. (A. N. P.) Zwemmen Björn Borg verbetert Zweedscli record. De Zweedsche Kuropeesche recordhouder Björn Borg. verbeterde te Norköping het Zweedsche lecord op de 100 M. schoolslag en bracht dit op 1 minuut 11 seconden. Waterpolo Twee zeventallen kwamen niet op voor de wintercompetitie. Goede wedstrijd van H. Z. V. Voor de eerste maal in deze wintercompetitie kwamen er Zondagavond twee zeventallen niet op. V. Z. V. 2 liet het reserve-zevental van Haarlem 2 zonder tegenpartij staan cn Haarlem 4 was de dupe van het niet opkomen van K. Z. uit Beverwijk. Beide Haarlem zeventallen be haalden dus een 5—0 reglementaire overwinning. Voor de vierde klasse speelde H. Z. V. tegen D. W. R. 4 De Hil- legomers speelden een goeden wedstrijd, waarbij alle voorhoedespelers bewezen doelpunten te kunnen maken. Scharpff en De Graaf maakten beide twee doelpunten, en F. Möhlrnann nam het vijfde doelpunt voor zijn reke ning. Nog steeds staan de Hlllegommers niet op de bovenste plaats, daar H. V. G. B. 4 nog slechts één ver- liespunt heeft en H. Z .V. twee. De stand in de vierde klasse Is: Jï. V. G. B. 4 3 2 1 0 5 10— 3 JÉ. Z. V. 4 3 0 1 6 15— 7 Haarlem 4 5 2 1 2 5 15—12 D. W. R. 4 6 2 1 3 5. 6—17 K. Z. 4 0 13 1 3—20 In de derde klasse is H. P. C. 4 van den kop verdrongen, doordat de Heemstedenaren een 42 nederlaag leden te gen D. W. R. 3. Aanvankelijk namen Bakker en zijn man nen een 2—1 voorsprong door goede doelpunten van Van Leunen en Bakker, maar in de tweede helft konden de veteranen van D. W. R. door grootere routine den ach terstand inloopen door doelpunten van de Vries en Hen- neke. Vier zeventallen staan nu bijna gelijk, in de derde klasse aan den kop: H. V. G. B. 3 5 3 0 2 6 15—12 H, P. C. 4 42024 15—9 Haarlem 3 4 1 2 1 4 4—7 t>. W, R. 3 6 3 1 2 7 18—10 .Watertr. 5 1 1 3 3 7—21 Ook H. V. G. B. heeft het in de eerste klasse tegen Voor de tweede maal heeft de Drentsche Ijsbond een prestatie- en tourrit per schaats van Assen naar Beilen en terug gehouden. De drukte bij het keerpunt. (Foto Pax Holland.) Nereus niet tot een overwinning kunnen brengen. De Haar lemers hadden het beste van het spel en namen door Ketelaar, die een listig boogschot gaf, de le'iding. Koeman maakte gelijk, toen ten Cate was uitgezwommen en de bal na een schermutseling in het doel dreef. Na de rust nam H: V. G. B. weer de leiding, doordat Hogeland met een hard schot doelman Stam passeerde. Ten Cate maakte ten tweeden male een fout, door een bal naar.de Zaan- schen middenvoor te plaatsen, die op enkele meters afstand van zijn doel lag. Koeman had geen moeite om den bal in het net te plaatsen. De zenuwen speelden in dezen wedstrijd een groote rol, maar de punten werden gedeeld. In den stand van de eerste klasse kwam geen verandering. De Haarlem-dames speelden in den wedstrijd met de beginnelingen van H. V. G. B. Ondanks het feit, dat de Haarlem-dames de H. V. G, B.'sters enkele kansen gaven om de doelpunten, vielen de 10 goals van deze partij aan den anderen kant. Voor de komende week staan slechts twee wedstrijden op het! programma. Te Velsen spelen de V. Z. V.-dames na afloop van de zwemcompetitie tegen D. W. R. 2 en op Dinsdagavond komt D. W. R. 3 op bezoek bij H. V. G. B. 3 in Stoop's Bad. Alle wedstrijden van Zondag 16 Februari zijn in verband met de stedenzwemcompetitie verplaatst naar 23 Februari. Srhnken Spangen—Haarlemscli Schaak gezelschap. In Rotterdam had Zondag de wedstrijd plaats tusschcn de eerste tientallen van Spangen en het Haarlemsch Schaak Gezelschap. Het verloop der partijen was als volgt: Bord 1. Kroone—Vlagsma. Een Sicillaansche partij, waarin wit een pion verloor. In het eindspel, dat wit nog lang volhield, gaf dit toch den doorslag. Bord 2. Overgauw—Marwitz. Zwart komt in de Aljechin- verdediging iets beter te staan. Hij blijft bij de afwikke ling een pion voor, maar 't is de vraag, of dit nog tot winst zal leiden. De partij wordt gearbitreerd. Bord 3. Haalebos—Koedood. Een dame-opening. Wit won een pion. Daar zwart niet tot de rochade kon komen, kreeg hij een gedrongen stelling, verloor de kwaliteit en gaf op. Bord 4. Oudenaarden—Bollebakker. In dit damegam biet liet zwart de dame insluiten; dit kostte hem de kwaliteit en de rochade. Na afloop der stukken hield zwart geen houdbare stelling over en gaf op. Bord 5. Mr. Snoeck Henkemans—Beitsma. Een Slavische verdediging van het damegambiet. Wit hield een Looper tegen een zwart Paard. Het opspelen van de b-pion kon zwart niet weerleggen en dit bracht wit de overwinning. Bord 6. v. Dongen—Ir. v. d. Gaag. Weer een damegam biet. Zwart nam de witte c-pion en wist deze goed te verdedigen. Wit rocheerde lang en zwart zag kans de koningsstelling binnen te dringen en er de pionnen te veroveren. Na dameruil gaf wit op. Bord. 7. Stol—Groeneveld. In deze Siciliaansche partij kwam wit een pion achter te staan. Een naar de 7de lijn doorgeschoven pion bracht echter de stelling gelijk en het einde kwam met remise. Bord 8. Bonerman—Sondorp. Hier zagen wij een gewei gerd damegambiet met ingesloten looper. Het bevrijden van den looper kostte zooveel tijd, dat wit intusschen een succesvoUen aanval op de koningsstelling kon doen. Bord 9. Wehnesde Vries. Zwart rocheerde lang na deze Caro-Kann opening. Ten koste van een dubbelpion krijgt zwart een open h-lljn. Met voor beiden een vrij-pion werd de partij afgebroken voor arbitrage. Bord 10. Spijkers—Verdónck. Zwart wilde Cambridge Springs spelen, hetgeen door wit werd belet. Wit wist nog juist aan een mataanval te ontkomen. Een tempo-eindspel bleef ter arbitrage over. Het volledige resultaat werd derhalve: Spangen: H. S. G.: C. Vlagsma—G. Kroone 1—0 W. Overgaauw—J. H. Marwitz afgebr. J. KoedoodF. C. Haalebos 01 J. Oudenaarden—G. Bollebakker 1—0 L. Reitsma—Mr. G. Snoeck Henkemans 01 J. v. Dongen—Ir. C. v. d. Gaag 0—1 C. Groeneveld—Ph. Th. Stol 1/2y2 J. B. J. Bollerman—J. Sondorp 1—0 P. de Vries—A. Wehnes afgebr. M. G. Spijkers—P. Verdónck afgebr. Voorloopig 31/23i/2 Biljarten INSULINDE—SARPHATI 8—4. De B. V. Sarphatl uit Amsterdam -was Zondag op bezoek bij Insullnde met een zestal spelers, Na een spannenden strijd wist de thuisclub 4 van de 6 partijen te winnen en daardoor een nuttigen voorsprong te nemen. Hieronder de volledige uitslagen: Ins. Sarphati brt. gem. Hasselmeyer (200) 129 - 38* 3.33 Weber (240) 240 38 6.31 Gort (160) 160 47 3.40 Helsloot (240) 221 47 4.70 Uittenbogaard (96) 64 - ys 35 1.82 Niemans (90) 90 35 2.57 Schol ten (100) 110 46 2.39 Citroen (104) 99 46 2.15 Eijkenaar (48) 48 42 ,2.18 Steenbrugge (40) 42 1.13 Overweten (64) 64 37 1.72 Llndenaar (40) 36 37 -.97 Zondag 9 Februari gaat Tnsn nde met een team an 12 spelers naar de hoofdstad om dezen vriendschappel ijken wedstrijd voort te zetten. Boksen De vroegere Europeesche amateurkampioen in het zwaar gewicht, Alle Tandberg, heeft als beroepsbokser een ge slaagd debuut gemaakt. In zijn gevecht tegen den Duit- scher Schoenach was hij de eerste zes ronden zooveel sterker, dat de scheidsrechter 7 seconden voor het einde van de zesde rondeden ongelijken strijd staakte, waar door Tandberg door een technische knock out won, Hoe wel de Duitscher tegen deze beslissing protesteerde, bleef Tandberg winnaar. De Fin Suvio won in het weltergewicht op punten van den kampioen van Denemarken Hans Holdt. De groenten- en fruitvoorziening van Duitschland. En Nederlands taak. BERLIJN, 3 Februari (A.N.P.) Het Neder- landsoh Perskantoor meldt: Het is thans ongeveer 55 jaren geleden, dat d'e Amsterdamsche 'koopman- Johan Giesen de eerste kisten Nederlandsche komkommers naar Duitsch land zond. Spoedig leverde hij ,ook 'boonen van verschillende soort, kropsla en andere groenten, aardbeien en kruisbessen. Voor omstreeks drie jaar stkrf hij op hoogen leeftijd te Berlijn. Docr den geregelden invoer uit Nederland kreeg Duitschland trek in groenten. Langzamerhand wij zigde zich de Duitsche keuken. Spoedig ontdekte men, dat np Duitsche bodem ook groenten groeid- den. De Duitsche productie op dit gebied werd jaarlijks grooter. De artsen waren de groote pro pagandisten van de „eet-meer-groenten-en-fruit- beweging". Ook de sportbeweging was een prikkel to; meer groenten- en fruitgebruik. Vooral sedert 1933 begon de, overheid zich steeds meer met de voedselvoorziening te bemoeien. Ook de ovenheid ontdekte, fcTat het groenten- en fruitgebruik heil zaam voor het volk was en zij 'hielp krachtig irnee de Duitsche productie uit te breiden. De benarde Duitsche deviezen-positie is hieraan overigens ook niet vreemd. Thans is het groenten- en fruitverbruik .voor het grootste gedeelte doorde Duitsche voortbrenging gedekt. Van de in Duitschland verbruikte groenten wordt op het oogenblik 94 pet. in Duitsdhland voort gebracht. Bij het fruit is dit percentage slechts 73; rekent men de zuidvruchten niet mee, dan is Duitschland in staat, 85 pet. van zijn fruitverbruik door eigen productie te dekken. Toch moeien er nog geweldige hoeveelheden wor den ingevoerd. Nederland nam langen tijd als groenten- en fruitleverancïer de eerste plaats in. In 1928 kwam 53.2 pet. van den Duitschen groen- teninvoer uit Nederland. In 1938 was dit percentage echter tot 28.2 pet. gedaald, In 1928 kiom 14.1 pet. van den Duitschen groentenïnvoer uit Italië en 2.7 pet. uit Zuid-Oost-Europa. In 1938 bedroeg dit reeds 40.3 pet. resp. 8.1 pet. Thans gaat haast de helft van den -heelen Italiaansehen groenteuuïtvoer naar Duitschland. Op het oogenibl'ik is- de tolgrens tusscihen Neder land en Duitschland vei'd wenen en zijn er geen de- viezen-moei]ijkheden meer. Nederland is van zijn afze'tzorgen bevrijd1. Alle groen ten en alle fruitsoor- ten kan Nederland nu naar Duitschland uitvoeren, niet alleen tomaten, komkommers, kropsla en bloemkool, maar ook „stapelartikelen", zooals uien, peen en sluilkool. Het is te verwachten, dat Ne- derland's rol als groentenleverancier spoedig even groot als die van Italië zal worden. De taak van Nederland op dit gebied zal ook voor het nieuwe Europa zeer belangriiPc blijven. De uitstekende bodemgesteldheid, het klimaat en niet in het minst de groote ervaring der Nederlandsdhe tuinders, geven Nederland een reusaehtigen voor sprong, die moeilijk door Nederland's mededingers zal kunnen worden ingehaald. Zeker, Italië heeft wel met veel succes Italïaansche toma ten uit Ne derlandse!) zaad op de markt gebracht, maar het zal niet steeds op Nederland kunnen leunen Voor de „primeurs" blijft Nederland het productiegebied!, Nederland kan tenslotte nagenoeg het geheel jaar komkommers, tomaten, kropsla, anio'iijvie, spinazie, radijs, bloemkool, druiven en zelfs aardbeien leve ren. Er is geen ander land ter wereld, dat Neder land dit nadoet. Nederland, dat, naar een Engelsch- man opmerkte, zichzelf geschapen heeft, schept zich in zijn kassen, onafhankelijk van de natuur, zijn eigen jaargetijden, wier begin van marlet-analyti sche factoren onafhankelijk is. Nederland, waar de sering met Kerstmis bloeit en de kippetjes, door de kunstzon om den tuin ge leid, zich reeds in den barren winter vlijtig in het eiertjes leggen oefenen, zal op dit gebied ook in de toekomst baanbrekend werk verrichten. Wat de massaproducten betreft, zooals sluitkool, uien, peen en aardappelen, zal de mededinging van andere landen ongetwijfeld toenemen, maar de taak der' Nederlanden zal worden heel Europa van zaad' te voorzien. Met name de Nederlandsche pootaard- appel zal een groote rol blijven spelen. Dit zelfde geldt voor fruit. De appelen en peren, die Nederland zelf voortbrengt, zal de eigen markt bij een stijgend welvaartspeil zonder moeite kun nen opnemen. De taak der Nederlandsche kwee kers voor het nieuwe Europa zal in de eerste plaats het veredelen zijn. Europa heeft nieuwe soorten noodig. Voor de Nederlandsche boomkweekerïj zijn go-ede dagen op komst. Want -d'e „eet-meer-groenten-en-fruit-beweging" wordt in alle. landen van ons werelddeel dagelijks krachtiger. En het Nederlandsche initiatief zal ook in het nieuwe Europa niet kunnen worden gemist. De kaderbenoemingen bij den Ned. Arbeidsdienst. De namen van hen die tot leider bij den Neder- landschen Arbeidsdienst zijn benoemd zijn; Met ingang van 15 Januari: A. tot hopman: mr. C. de Jong, A. J. van Pesch, b. tot' onder hopman: H. P. W. Ameling- W. A. H. Arentz, L. A. M. van Banning, W. M. Bauermann, C. van Boheemen, K. G. Bröggel, J. J'. M. Dickmann, L. A. Flantua, P. M. Fonkert, C. Gerlings. A. W. H. v. d. Heuvel, A. H. Hoegen Dykhof, G. J, Hoek- sema, J. W. Janbroers, F. Jansen, W. C. L. M. van de Loo, J. C. E. M. Lutz, C. O. G. Peltzer, C. S. D. Petrus, J. D. Schouten, L. J. C. Simmers, M. E. J. M. Stoffels- N. G. Vlot, S. Zuidersma, P. J, van Zijp. c. Tot aspirant-hopman: K. Andree, A. van den Berg, J. E. J. Boone, W. J. L. Boskeljo-n, N. van Braam. B. D. Breunesse, A. M. van den Broek, N. J. Celosse, W. J. Coppoolse, H. J. Didlaukis, J. J. Diepenbroek, R. Drexhage, A. A. Drüghorn, D. -va-n Duyl, B. van Dijk, P. S. H. van den Elzen, S. W. Geist, C: A. de- Groot, J. R. Rarwig, A. Heine, J. G. Heydenrijk, J. J. Hoedemakers, L. M. v. d. Hulst, C. G. Jonkergauw, W. C. M. van Kempen, L. J. Keyzer, G. J. Koning, W. G. J. Kortland, H. F. Kramer, J. C. de Man, Th. J. G. M. de Man, A. Matser, F. v. d. Meer, W. Pape, J. Patoor, P. Prins, J. C. Quint, J. J. M. Reuter, L. P. M. Rugers, A. A. B. Sc.hreiner, A. G. van Slooten, J. C. M. Smits, J. P. M. Stam, A. J. L. Stael, H. Struik, W. F. Stuut, J. H. Teeuwisse, S. Veltrnan, H. Verhoeff, F. W. Vogels, R. Vorenkamp, W. C. G. M. Vriends, mr. H. J. Vulsma, W. Wijdenga, Ch. Zuidersma, L. M. C. Meyel, J. J. Moeking, II. J. Molenaar en A. ten Oever. d. Tot hoofdopzichter: B. P. Barends, M. Bagchus C. H. Bakker, H. J. Bakker, D. Bal, N. H. H. Boessenkool, A. G. H. Brouwers, H. S. Dompeling, J. de Jong. F. Laboyrïe, W. L. Milo, J. v. d. Nadort, O. D. Offringa, L. Onvlee, A. J. Paddenburg, C. M. Peyster. e. Tot opzichter; H. A. Bollen, H. J. Bongers, M. H. M. v. d. Brink, H. W. Brouwer, T. F. J. M. de Haas, P. Heydelberg, J. N. H. Klaassen, J. A. de Kort, G. v. d. Meer. J. J. F. Mensink, R. L. Meyer, W. J. A. Mol, J. A. Mooy, J. Muller, J. Pors., M. J. Reulen, A. M. Reyns, C. J. J. Rodermans, E. J. H. van 't Veld, G. Walraven. f. Tot werkmeester: H. J. Bajetto, F. W. Bavius, J. P. v. d. Berg, C. J. J. Bergh, A. Besteman, H. Boers, A. M. Bomas, P. Bookelman, P. van Duinen, J. G. Dullemans, A. J. A, Ebbelaar, F. Fortuin, F. F. Gerritsma, C. Gorter, A. J. Grobbe, P. J. v. d. Heyen, C. G. van Hoeysmith, J. J. M. Hooy, W. H. Kissing, L. H. Kleinnibbelink, A. van Lopik, R. Martin, -R. Munting, K. H. G. Nijssen, L. J. Ra- gang Mirani, C. Panning de Vries, A. C. W. Pollen, J. A. Prinsen, F. W. van Randwvk. W. J. A. A. Ruys, H. W. Schenke, L. P. H. Schwertzel, A. P. Sielhorst, J. W. Slot, C. A. Spek, W. Steinmetz, A. J. J. Thomas, G. J. R. Vermeulen, T. v. d. Vlugt, J. van Voorst Beest, J. de Vos, J. M. v. d. Weyden. g. Tot vorman: J. B. Beumer, H. G. Holzenbosch, C. Drenth. Worosjilof zestig jaar. Orde van Lcnin toegekend. Het D.N.B. verneemt uit Moskou: Het presidium van den Oppersten Sovjet der U.S.S.R. heeft den voorzitter van het Comité voor landsverdediging Worosjilof ter gelegen heid van zijn zestigsten verjaardag op grond van zijn schitterende verdiensten op het gebied van de opvoeding der bolsjewistische partij en van den bolsjewistischen staat, benevens op het gebied van de organisatie en ver sterking van het Roode Leger de orde van Lenin verleend. Hij benoemde Worosjilof tot chef van den generalen staf van de academie van het Roode Leger. Voorts besloot de raad van volkscommissarissen 50 beurzen, die Worosji- lof-beurzen zullen heeten. in te stellen voor de beste leerlingen van verschillende militaire academiën. Duitsche oorlogsschepen in den Stillen Oceaan. MANILLA, 1 Februari. 98 Philippijnsche zee lieden, overlevenden van de bemanning van drie Britsche schepen die in den loop van December door Duitsche oorlogsschepen in den Stillen Oceaan tot zinken werden gebracht, zijn onlangs hier aan boord van de „Mamu Maru" gearriveerd. Zij vertelden dat volgens hun meening op het oogenblik niet minder dan 12 Duitsche oorlogssche pen in den Stillen Oceaan jacht maken op han delsschepen. (United Press.) AMSTERDAM OP DE SCHAATS. Tusschcn een paar sneeuwbuitjes laten de ware liefhebbers zich niet weerhouden, om een baantje te maken. (Foto Pax Holland.) De toestand in Roemenië. Officieele mededeeling over de aanstichting tot Sen opstand. BOEKAREST, 4 Februari (D.N.B.) De pers publiceert een officieele mededeeling waarin wordt geconstateerd dat door steeds meer feiten wordt bewezen dat de gebeurtenissen van 21 tot 23 Januari lang van tevoren waren voorbereid. De aanstichting der onlusten moet worden toege schreven aan een kleinen kring van eerzuchtige politici die van den aanvang af alle oproepingen van Antonesc-u tot medewerking en eenheid heb ben genegeerd. De hoofdschuldigen zijn volgens deze mededee ling de vroegere minister van binnenlandsche zaken generaal Petrovicescu en de hooggeplaat ste politieman Ghika. De bladen puibliceeeren in facsimile verscheidene documenten die de voor bereidingen, voor de incidenten getroffen, ont hullen. In de laatste officieele mededeeling over den algemeenen toestand en de maatregelen der regeering na de ongeregeldheden van 21 tot 23 Januari wordt gezegd dat het in de afgeloopen 24 uur in het geheele land rustig is geweest. Er zijn opnieuw arrestaties en huiszoekingen ver richt. Voor de militaire gerechten te Boekarest hebben op 31 Januari 48 deelnemers aan den opstand terechtgestaan, van- wie 36 werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van 3 tot 5 jaar. -De overige beklaagden werden vrijgesproken. Van officieele zijde is er Ibij de Roemeensohe leiders van Joodsc'he ondernemingen op aange drongen dat zij vluchtelingen uit het door Roe menië afgestane gebied, die zich met aanbeve lingen van het ministerie van arbeid aanmelden, in diénst nemen. Indien dergelijke verzoeken zou den worden afgewezen, zou het ministerie van arbeid met straffen moeten dreigen. Gezant Tilea van het staatsburger schap ontheven. BOEKAREST, 4 Fe'br. (Stefani). Na den gis teren gehouden ministerraad is een communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld dat men Reeft besloten tot herziening van de benoeming en het ontslag van rijksambtenaren gedurende de laatste maanden. De vroegere gezant te Londen, Tilea, zal van het Roemeensche staatsburgerschap vervallen worden verklaard, op grond van zijn anti-nationale hou ding en zijn werkzaamheid ten nadeele van den Roeméenschen staat. Voorts heeft de ministerraad besloten de ,.Roe- meniseering" van het bedrijfsleven van den staat voort te zetten. Duitsche gezant te Boekarest over handigt geloofsbrieven. Uit Boekarest, 3 Febr. Bij de overhandi ging van zijn geloofsbrieven heeft de Duitsche gezant Von Killinger een toespraak gehouden en gezegd dat hij er naar zal streven de betrek kingen van vriendschap tusschen beide landen te versterken en daarmede tevens den opbouw van het verbonden nationale Roemenië te be vorderen. In zijn antwoord verklaarde koning Michael: U kunt er volkomen van overtuigd zijn, mijnheer de gezant, dat u zoowel mijner zijds als'van de zijde der staatsleiding en der re geering voortdurend steun en de meest welwil lende medewerking zult- ondervinden, opdat uw taak verlicht worde en voor beide landen zoo gunstig mogelijke gevolgen hebben". Duitsch-Ilaliaanscli optreden in Noord-Af rika. Naar een keerpunt in den strijd? United Press meldt uit.Rome: Zaterdag hebben, zooals reeds in het Italiaansche weermaohtsbe- richt is medegedeeld, voor de eerste maal Duitsche luchtstrijdkrachten aan de gevechten in Cyre- naïca deelgenomen. Zij bombardeerden militaire doelen in Solloem en Bardia. Tezamen met het eerste verschijnen van Ita liaansche pantser troepen, waarvan het Italiaan sche communiqué tevens melding maakte, schijnt dit er op te wijzen dat de as-mogendheden hun voorbereidingen om te trachten een keerpunt in den strijd in Noord-Af rika te brengen hebben geëindigd. De berichten van de Italiaansche corresponden ten uit Cyrenaïca beteekenen dat het Italiaan sche steunpunt Dzjaraboeb nabij de Egyptische grens nog steeds stand houdt en een bedreiging voor de Èngelsche aanvallen in Cyrenaïca blijft vormen. Inmiddels hebben de Duitsche Stuka's Britsche convooien aangevallen en daardoor de geheele verbindingslinie tusschen Noord-Afrika. en Enge land in gevaar gebracht. Behalve het stoomschip van 10.000 ton, dat' in de haven van Bardia tot zinken werd gebracht, hebben volgens het Ita liaansche weermachtsberioht Duitsche vliegtui gen die boven de z.g. Marmarica patrouilleerden, nog drie handelsschepen tot zinken gebracht en drie andere beschadigd. Deze poging om de es sentieel e verbin-dirigslinies van de Engelschen af te snijden schijnt samen te -hangen met andere maatregelen van de as, waarvan het doel is den Engelschen toevoer naar Afrika te verhinderen. De Italianen voeren tegelijkertijd een verdedi gingsoorlog in Erythrea, waar de Engelschen in de richting van Argodat 140 km zijn opgerukt. Ds Italiaansche troepen in deze streek doen alle mogelijke moeite om te verhinderen dat de Brit sche afdeelingen. die resp. tegen Argodat en tegen Barentoe optrekken, zich vereenigen. Het D.N.B. meldt: Een Duitsche boanmenwer- Der heeft Maandagochtend voor de Britsche Oost kust een vrachtschip van 3000 ton aangevallen en tot zinken gébracht, Het schip werd door ver scheidene bommen van middelbaar kaliber ge troffen en uiteengereten. Het brak in twee stukken en zonk. Binnen zeer korten tijd waren de wrak stukken onder water verdwenen. De Amerikaansche senaat heeft een crediet van 350 millioen dollar verleend voor den bouw van 200 stalen vrachtboöten en de oprichting van nieuwe werven. Deze zullen worden gebouwd in Portland, Los Angeles, New Orleans, Houston (Texas), Mobile (Alabama), Wilmington, (North Carolina) en Baltimore. (D.N.B.) De burgemeester van Boedapest, Karl Szendy, is Maandag naai- het D.N.B. meldt, naar Berlijn vertrokken. Japansche luchtformaties hebben gistermiddag een aanval gedaan op Nanjang, een strategisch punt in het zuidelijke deel van de provincie Honart en een groot aantal bommen laten vallen op mili taire inrichtingen, terwijl tevens de vluchtende troepen met machinegeweren beschoten werden. Alle toestellen keerden veilig op hun bases terug, zoo meldt Domei. De Australische minister-president Menzies is naar de Èngelsche Nieuwsdienst meldt, per vliegtuig in Tiberias (Palestina) aangekomen. Menzies zal waarschijnlijk binnenkort naar Enge land doorreizen om besprekingen te voeren met Churchill en andere ministers. (D.N.B.) Uit München meldt het D.N.B.. Wijlen dr. Giirtnen' is gisterochtend te München. waar hij heeft'gewerkt, voor hij tot rijksminister van justitie benoemd werd, naar zijn laatste rustplaats bracht.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8