Haarlem's Dagblad BRANDHOUT De nieuwe vleeschbonnen Waarschuwing Maatregelen tegen den smokkelhandel Mr. A. J. Backer commissaris der provincie Noord-Holland Elfstedentocht. Duitsche operaties boven de Britsche Oostkust. Artikelen enz. 58e JAARGANG No. 17679 Ji'gave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Jitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux: Groote joutstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37 Postgiro- jienst 38810 Drukkerij; Zuider Buiten Spaarne 12. [elefoon. Directie 13082. Hoofred 15054, Redactie I06GO, Drukkerij 10132, 12713 Administratie 10724, f4825 Soendaplein 12230 's-GRAVENHAGE, 4 Februari. De secretaris generaal van het departement van Landbouw en risscherij deelt het volgende mede: Gedurende het tijdvak van Donderdag 6 Fe bruari tot en met Zondag 16 Februari a.s geeft elk der vier met „01 vleesch" gemerkte bons van de laatst uitgereikte vleeschkaart recht op het koo- pen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of een rantsoen vleeschwaren. De met ,,01 worst, vleesch- vvaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bons, welke op 16 Februari a.s. nog niet ge bruik' zijn, blijven nog geldig tot en met Woens dag 19 Februari a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan wor den gekocht bedraagt 75 gram voor gerookt of ge kookt varkens-, rund-, of kalfsvleesch en voor ge rookte w6rtsoorten, 100 gram voor gekookte worst soorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor le verartikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. In verband met het bovenstaande wordt er de aandacht op gevestigd, dat de nog resteerende bons 17, 18, 19 en 20 van de „oude" vleeschkaart ko men te vervallen. tegen betreding van militaire terreinen 's-GRAVENHAGE, 4 Februari. Van bevoegde militaire zijde wordt medegedeeld: Bij het betreden van een verboden militair ter rein is een burgerpersoon door schoten van een wachtpost doodelijk gewond. Dit voorval is aan leiding om er nogmaals dringend voor te waar schuwen verborien militaire terreinen of werken, oie als zoodanig door bordjes in de Duitsche en Xederlandsche taal zijn aangegeven, te betreden. De wachtposten hebben het consigne tegenover personen, die zich aan dit verbod niet storen, zon der verwijl van hun vuurwapens gebruik te maken. Aan het aanroepen door een post moet onmiddel- gevolg worden gegeven door stil te blijven liaan. (A.N.P.) Geldigheidsduur van spoorweg- ahonnenienten gewijzigd. Naar het A.N.P. van de zijde der Nederlandsche 6poorwegen verneemt zullen met ingang'van deze maand geen abonnementen met een langeren geldigheidsduur dan één maand verkrijgbaar zijn. Langs Zuidgrens in een strook van 1 K.M. breedte alle goederenvervoer verboden Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Financiën is bepaald, dat in een strook van 1000 meter breedte langs de Zui delijke rijksgrens van de Duitsche grens in de ge meente Vaals af tot aan den Westoever van de Schelde het vervoer van alle goederen is verbo den. Voor de gemeente Baarle-Nassau is het verbod tiet beperkt tot een strook van 1000 meter beedte, doch geldt dit voor het vervoer binnen de jeheele gemeente Het verbod geldt niet voorzoover het vervoer knnelijk als een voortgezette handeling van een toegelaten invoer of met bestemming tot geoor- hofden uitvoer plaats heeft op een der landspoor-. ham- of waterwegen, waaraan een kantoor der in voerrechten een zoogenaamd hulpkantoor daar onder begrepen) is gevestigd, tijdens de uren, waar op dat kantoor is opengesteld. De inspecteurs der invoerrechten en accijnzen hrnnen ieder, voor zoover betreft het gebied njner inspectie, onder de door hen te stellen voor gaarden afwijking van de verbodsbepalingen toe- Ra an. Deze beschikking treedt met ingang van 15 Februari as. in werking. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 5 FEBRUARI 1941' Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ2.elke regel meer ƒ0.40 Reclames ƒ0 65 per regel Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meer 0.17^2 Groentjes zie rubriek. W n.n, die hun radiotoestel willen ..opleggen", «eft de p t. T. een service ingesteld. Tegen *taling tan 75 c s komt een controleur het toe stel inpakken en verzegelen. (Foto Schimmelpenning!!) Als opvolger van mr. dr. A. baron Röell Ook in Utrecht en Limburg nieuwe commissarissen benoemd De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft als opvolger van den onlangs overleden commissaris van Noord- Holland, Mr. Dr. A. baron Röell, benoemd Mr. A. 3. Backer, chef van het kabinet en afdeelingschef van het commissariaat in Noord-Holland. Voorts heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied den commissaris van de provincie Utrecht, jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal en den commissaris der provincie Limburg mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, eervol gepensionneerd en in hun plaats benoemd ir. F. E. Müller tot commissaris van de provincie Utrecht en M. V. E. H. 3. M. graaf de Marchant et d'Ansembourg tot commissaris voor de provincie Limburg Mr. A. J. BACKER. Mr. A. J. Backer, tot dusver administrateur ter Prov. Griffie en Chef der le Afdeeling en kabinet van het Commissariaat der Provincie werd 31 Mei 99 te Groningen geboren. Na de lagere school en het Gymnasium te Gro ningen te hebben bezocht en zijn militairen dienst plicht te hebben vervuld studeerde hij aan de Rijks universiteit te Groningen van 1919-1923 en behaal de 10 Juli 1923 den graad van Mi", in de rechten Van Oct. 1923 tot 1 Aprit 1924 was hij volontair ten parkette van den officier van justitie te Groningen, alsmede advocaat en procureur aldaar. Vervolgens werd hij adjunct-commies ter gem.secretarie (afd. Onderwijs), ging in Februari over naar de Afd. Alg. Zaken en werd in Maart 1928 bevorderd tot com mies. Van Dec. 1927 tot 1930 was hij tevens belast met de tijdelijke waarneming van het ambt van Rentmeester der Stadsbezittingen. Van 19241930 was hij bestuurslid van den Groningschen Armen raad. Mr. A. J. Backer. (Foto archief H. D.) 1 April 1930 volgde de benoeming tot hoofdcom mies der afd. 2b ter Prov. Griffie van Noord Hol land en 1 Nov. 1934 die tot referendaris, chef le afd. en Kabinet. Op 1 Jan. 1937 werd de heer Backer be noemd tot Administrateur. In zijn jongsten werkkring was hij belast met de zaken betreffende Volksgezondheid, Volkshuisves ting, Drankwet. Armenwet. Provinciale Ziekenhui zen, Juridische Zaken van algemeenen aard, Land en Tuinbouw en Kabinetszaken van den Commissa ris der Provincie. Bekend is, dat hij sinds het najaar belast was met o'e provinciale leiding van het werk voor Winterhulp Nederland. Tot zijn verdere functies behooren: lid der Min. Commissie tot Herziening van de Drankwet, sedert Juni 1939 lid der Min. Commissie tot Voorbereiding van een normaal Overheidsbestuur in de Wieringer- meer, sedert 1 Januari 1940 secretaris der Prov. Commissie van Advies inzake den polder Geestmer- Ambacht. Van zijn overige functies vermelden wij dat de heer Backer is commissaris der N.V. P.U.E.M. in Utrecht, voorzitter van de afd. Heemstede der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, lid van het hoofdbestuur van de Ver. van Prov. Personeel in Noord-Holland en voorzittter van de afd. Griffie dier Vereeniging. Tenslotte is de heer Backer lid van den Ouderraad te Heemstede en lid van het Genootschap „Flevo". Mr. A. J. Backer heeft zich in zijn werkzaamheid ten Provinciehuize van Noordholland doen kennen een zeer bekwaam en zeer ijverig hoofd ambtenaar. Door zijn functie als chef de cabinet van wijlen den voortreffelijken Commissaris der Provincie Dr. A. baron Röell heeft hij den dagelijk- schen arbeid van den Commissaris van meer nabij leeren kennen dan eenige andere functionaris en daarin natuurlijk een aanmerkelijk helpend aandeel genomen Doordat hij op zijn ambtsreizen baron Röell placht te vergezellen heeft hij ook de provin cie Noordholland tot in haar verste uithoeken zeei goed leeren kennen en, zooals vanzelf spreekt, even eens alle leidende plaatselijke autoriteiten. M. V. E. H. J. M. GRAAF DE MARCHANT ET D'ANSEMBOURG. 's-GRAVENHAGE, 5 Februari. De heer M. V. E. H. J. M. Graaf de Marchant et d'Ansembourg werd 18 Januari 1894 geboren op kasteel Nieuw- borg bij Gulpen in Zuid-Limburg, waar zijn fa milie sedert meer dan 15fl jaren is gevestigd. Hij doorliep het gymnasium te Sittard en studeerde een paar jaar aan de universiteit te Miinster. Daarna werkte hij in het baanvak te Amsterdam en werd later al? ambtenaar aan de directie der Staatsmijnen in Limburg verbonden. In 1925 werd hij eigenaar van het familiegoed Amstenrade en burgemeester der gelijknamige ge meente. In deze positie heeft Graaf d'Ansembourg bewezen een harde werker en een goed beheerder te zijn. Onder zijn bestuur kwamen in Amstenrade vele verbeteringen tot stand o.m. van de gemeen tebedrijven en van het wegennet. Van 1926 tot 1930 was d'Ansembourg lid der Provinciale Staten van Limburg en in 1933 werd hij tot voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zuidelijke mijnstreek ge kozen. Door het ambtenarenverbod werd d'Ansembourg in 1934 gelijk algemeen bekend was en is een voor aanstaande plaats in de Nationaal Socialistische Beweging inneemt, uit zijn burgemeestersambt ont slagen. Hij stelde zich van dat oogenblik af geheel (Foto archief H. D.) in dienst zijner beweging, waarin hij de functie vervulde van gewestelijk commissaris voor Lim burg en later gemachtigde van den leider. In het najaar van 1935 werd Graaf d'Ansembourg door den leider der N.S.B. aangewezen om zitting te nemen in de Eerste Kamer. Deze taak vervulde hij tot 1937. Van 1937 tot Mei 1940 was hij lid der Tweede Kamer voor de N.S.B. F. E. MÜLLER. De heer Frederik Ernst Müller, nieuw benoemd commissaris van de provincie Utrecht, werd 25 Januari 1889, als zoon van den industrieel C. J. K. Müller te Utrecht geboren, waar hij de Leid- sche school en de H.B.S. bezocht. Reeds in zijn jeugd gevoelde hij zich tot het be drijfsleven aangetrokken. Daardoor heeft hij, al vorens zijn studie als werktuigkundig ingenieur in Duitschland te beëindigen, zich eerst 2 jaar prac- tisch ontwikkeld, waartoe hij gemakkelijk gelegen heid had, eerst in de fabriek van zijn vader en daarna in Duitschland. In 1915 werd hij tot bedrijfsleider in het bedrijf van zijn vader, de chemische fabriek der firma wed. P. Smits en Zoon te Utrecht aangesteld en in 1927 als firmant in de directie opgenomen. Na den dood van zijn vader in 1935 zetten hij en zijn oudere broer drs. C. B. J. Müller als eenige firmanten deze belangrijke onderneming welke een wereldreputatie heeft, tezamen voort. Voorts was hij van de oprichting af secretaris der Utrechtsche Werkgeversvereniging, tevens mede-oprichter van de Stichtsche Industrieele Club. In het bestuur van de Mij. voor Nijverheid, depar tement Utrecht heeft hij eenige malen zitting ge nomen. Ook was hij bestuurslid van het Utrechtsche Ste delijk Orkest. Eveneens had hij indertijd zitting in het landelijk bestuur der burgerwacht en maakte tevens deel uit van het plaatselijk bestuur. Toen ir. Mussert in 1932 de N.S.B. oprichtte, heeft de heer Müller zeer spoedig het besluit ge nomen om ook tot deze beweging toe te treden. Hij vervulde in de N.S.B. verschillende functies en wel kringfunctionaris in den eersten kring der beweging, daarna kringleider van de stad Utrecht, gewestelijk commissaris van het gewest Utrecht, terwijl hij thans nog de functie van districtsleider bekleedt cn tevens aangesteld is als gemachtigde van den leider voor de provincie Utrecht (A.N.P.) Voor Haard, Kachel en Centrale Verwarming vanaf 3i cent p. k.g. Ook aanmaakhout verkrijgbaar Transvaalstraat 5 Tel. 20549 - Na 7 u. 26998 (Adu. Ingez. Med.) Op 14 en 15 Febr. straatcollecte voor Winterhulp Nederland. 's GRAVENHAGE, 5 Febr. De derde landelijke straatcollecte van de W.H.N. zal op Vrijdag 14 en Zaterdag 15 Febr. a.s. worden gehouden. Deze derde straatcollecte zal plaats hebben onder medewerking van de politie en de brandweer. De te verkoopen speldjes zullen afbeeldingen zijn van de bekende internationale verkeersborden. (ANP). Zie, nu worden de Elf steden In het Friezen vriezenland, Dezen winter toch verreden, Daar 's weer wat mee aan de hand. Ferme jongens, stoere knapen, Van heel jong tot jeugdig oud, Gaan na weinig uurtjes slapen Vroeg naar buiten, zwart en koud. Ja, een reeks van frissche vrouwen Van het sterke zwak geslacht, Gaat ook mee in vol vertrouwen, En terecht, op eigen kracht. En dan kan de reis beginnen, Van hoe koud het was en ver, Wie den grooten strijd zal winnen, Wordt gehuldigd als een ster. Elk die weigert op te geven En door 't eindpunt weet te gaan, Is tevreden heel zijn leven: Nou, dat heb ik toch gedaan.... Er zal enthousiasme wezen Dat er zeker borg voor staat, Dat het niet in eenenveertig Op z'n elf-en-dertigst gaat P. GASUS. Convooi aangevallen. Het D.N.B. meldt: In het bestek van de gewa pende verkenning hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen gistermiddag schepen aan de Oostkust van Engeland aangevallen. In een door torpedojagers beschermd convooi kreeg een koopvaardijschip van ongeveer 10.000 ton een voltreffer midscheeps in de machinekamer. Het verloor terstond vaart en bleef liggen. Een ander schip van ongeveer 1200 ton kreeg een bomtreffer aan het hekwerk en ge raakte in brand. Voorts bericht het D.N.B.Bij de operaties van Dinsdag van het Duitsche luchtwapen boven En geland heeft, naar in een gemeenschappelijk com muniqué van het Engelsche ministerie van lucht vaart en van het ministerie voor binnenlandsche veiligheid o.a. wordt gezegd, een Duitsch vliegtuig boven een stad aan de Engelsche Oostkust bom men neergeworpen, waardoor hulzen, alsmede gas-, water- en electrisohe leidingen werden beschadigd. Andere vliegtuigen hebben in Kent bommen neer geworpen. Duitsch weermachtsbericht Luchtmacht valt doelen aan nabij Londen "en in Zuidoost Engeland- BERLIJN, 4 Februari (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Een oorlogsschip heeft bij operaties in overzee- sche wateren 29.000 b.r.t. aan vijandelijke koopvaar dij tonnage tot zinken gebracht Een duikboot meldt dat zij twee gewapende vijandelijke koopvaardijschepen van 11000 b.r.t in totaal tot zinken heeft gebracht Gevechtsvliegtuigen hebben den 3den Februari strategische doelen om Londen en in Zuid-Oost Engeland met succes aangevallen. Bij Maidstone hebben bommen van zwaar kaliber een fabrieks- installatie getroffen. Op verscheidene vliegvelden werden hangars, gebouwen en een groot aantal vliegtuigen vernield. Een duikbommenwerper heeft voor Ramsgate een koopvaardijschip van 3000 b.r.t. door voltreffers van bommen tot zinken gebracht. Het leggen van mijnen voor Britsche havens werd voortgezet in den afgeloopen nacht heeft de luchtmacht met goed gevolg vliegvelden en strategische doelen in Oost-Engeland aangevallen. De vijand is het Duitsche rijksgebied niet binnen gevlogen. Drie eigen vliegtuigen worden vermist". Over het Duitsche weermachtsbericht van Maandag verneemt het D. N. B. nog de volgende bijzonderheden: Het Duitsche weermachtsbericht van 4 Februari geeft een klassiek voorbeeld van het feit dat on danks de schijnbare rust in de oorlogsgebeurtenis sen de strijd tegen Engeland taai en volgens een bepaald plan woidt gevoerd. Het optreden van alle wapens die in den blok kadeoorlog tegen Groot-Brittannië tot dusver wer den gebruikt, zooals kaperschepen, torpedobooten, vliegtuigbommen en mijnen, wordt in het weer machtsbericht weerspiegeld. Van een ver verwijder de wereldzee meldt een radiobericht dat een Duitsch oorlogsschip met het tot zinken brengen van 29.000 b.r.t. een prachtige prestatie volbracht heeft. Het zeemanschap van den commandant, de opofferings gezindheid en de volharding van de bemanningen die zich veel moeten ontzeggen van het op eenzame posten strijdende kaperschip zal eerst later verteld kunnen worden. Thans gaat dit alles nog schuil achter nuchtere cijfers. Ook het Duitsche luchtwapen liet den vijand op 3 Februari en in den nacht van 3 op 4 Februari niet tot rust komen. Opnieuw was het het luchtgebied boven Londen, alsmede boven Zuidoost- en Oost- Engeland, waartegen de aanvallen van Duitsche ge vechtsvliegtuigen waren gericht. Zoowel bij aanval len overdag als des nachts werden verscheidene vliegvelden, waaronder ook weer het vliegveld Mil- denhall met bommen bestookt. Ineengestorte hangars, brandende onderkomens en een aantal op den grond vernielde vijandelijke vliegtuigen gaven een beeld van de uitwerking der aanvallen. Bij Maidstone werd een voltreffer van het zwaarste ka liber geplaatst midden in een groote industrieele installatie, in Oost-Engeland werd aan een spoorweg groote schade toegebracht Verder was de gewapen de verkenning van het Duitsche luchtwapen vooral gericht tegen scheepsdoelen in de monding van de Theems. Op 5. 6 en 7 Februari zullen resp. te Amsterdam, Den Haag en Arnhem galavoorstellingen worden gegeven van het ballet van de Duitsche Opera te Berlijn. Op de foto zien we Hedi en Margot Höpfncr als glasfiguren in het nummer „Der Glassblaser". (Foto Stapf) Laval terug in de Fransche regeering? Een A.N.P.-bericht uit Genève meldt: Naar uit gewoonlijk goed ingelichte Pa- rijsche bron vernomen wordt, is de bespreking tusschen Darlan en Laval bevredigend ver- loopen. Naar voorts te Parijs beweerd wordt zon men te Vich.v besloten hebben de consequen ties uit de situatie van de binnenlandsche po litiek te trekken. Laval zou voor het geval dat men hem terugroept in de regeering, zeer verstrekkende volmachten noodzakelijk ge acht hebben. Men rekent er te Parijs op. zoo heet liet voorts, dat de beslissing te Vichy reeds dezer dagen zal vallen. Admiraal Darlan is gisteravond in Vichy terug gekeerd. Terstond na zijn aankomst zou hij een onderhoud hebben met maarschalk Pétain. In politieke kringen te Vichy acht men het waar schijnlijk dat admiraal jDarlan, na verslag te hebben uitgebracht, binnenkort weer naar Parijs terugkeert om het standpunt van den maarschalk over te brengen. Het D.N.B. verneemt voorts uit Parijs: De binnenlandsche politieke ontwikkeling in Frank rijk, die naar men hier verklaart met het onderhoud tusschen admiraal Darlan en den vroegeren plaatsvervangenden minister-president Laval in een nieuwe phase gekomen is, staat in het middelpunt van de openbare belangstelling. Goedschiks of kwaadschiks, schrijft het blad „Les nouveaux Temps", hebben de intriganten te Vichy. die den maarschalk de waarheid onthiel den. moeten toegeven. Het staatshoofd heeft daar om besloten een bijzonderen gevolmachtigde naar Parijs te sturen om met Laval te onderhandelen. Voor deze taak heeft hij geen betere dan Darlan kunnen kiezen, die thans den maarschalk verslag zal uitbrengen over den werkelijken toestand. Tusschen een politiek van samenwerking, zoo ver volgt het blad. die Frankrijk een waardige plaats in het gereorganiseerde Europa verzekert en een Dolitiek van voortdurend wiiken is een onverwijlde keus noodzakelijk Deze keuze veronderstelt de vorming van een homogene en blijvende regee ring. Dooclolijk ongeval. Onder cokes bedolven. Dinsdagmiddag 5 uur was de 27-jarige P van H. bezig, op het terrein van een kolenhandel in Haarlem-Noord breehcokes. die tot een 4 M. hoo- gen berg lag opgetast, in zakken te scheppen. De cokes begon eensklaps te werken met het gevolg, dat van H. er onder bedolven geraakte en ten gevolge van zeer ernstige kneuzingen vrijwel op slag gedood werd. Een terstond te hulp geroe pen medicus constateerde den dood, zoodat de On- gevallendienst, die eveneens gewaarschuwd was, geen hulp meer kon verleenen. Het lijk is naar het gesticht van St. Johannes de Deo vervoerd. Opbrengst der eollecte te Haarlem. De juiste opbrengst van de Vrijdag en Zater dag j.l. te Haarlem gehouden lijstcollecte ten bate van Winterhulp Nederland is 4262.72. Giften. Sedert de vorige opgave zijn de volgende giften voor Winterhulp-Nederland bij de afdeeling Haar lem ingekomen: S. K. f 10, A. G. B. f 10, N.V. Ha- verschmidt Ik Klaje f 10. R. v. W. Jr. f 10, C. G. E. f 25, Ortskommandant Haarlem f 10, L. C. W. N. f 10, J. A. A. O. f 10. N. N. f 10, Dr. H. v. E. f 10, N.V. Wed. Oosten en Zn. f 10. J. W. L. f 100, J. L. B. Sr. f 15- kleinere giften f 24. HEDEN: 8 PAGINA'S pluim iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiBin P. Gasus: Elfstedentocht. pap. 2 Flitsen: In bed stappen. pap. 3 G. I.: Van menschen en dingen te Amsterdam. pap. 3 Eigenaardigheden in Haarlem en omgeving pap. 3 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daarbuiten. pap. 3 J. C. E.: Langs de Straat. pap. 5 J. B. Schuil: Peer Gynt. pap. 6 V'

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1