Bewogen vier dagen in Roemenië. Pogroms te Boekarest. LANGS DE STRAAT. RADIO 1 WOENSDAG 5 FEBRUARI 1941" HAAR frE M'S D A' 'G BEAD 5 Formeele opstand der légionnairs. Het D.N.B. meldt uit Boekarest: Een officieele uiteenzetting van een deel der gebeurtenissen van 20 tot 23 Januari is Dinsdag avond door de dagbladen van Boekarest gepubli ceerd. Als inleiding wordt opgemerkt dat de publi catie geschiedt, opdat het Roemeensche volk zich zelf een oordeel zal vormen over de „niet te kwa- lificeeren handelingen" van elementen die niets ge- het Roemeensche volk en die land en natie voor de bevrediging van hun per soonlijke eerzucht met misdadige geweten loosheid aan den rand van den afgrond hebben ge bracht. In de officieele uiteenzetting wordt dan gezegd: Maandag 20 Januari, des middags, werden in Boekarest légionnaire straatbetoogingen gehouden, waarbij geprotesteerd werd tegen de door den lei der van den staat generaal Antonescu bevolen af zetting van den minister van binnenlandsche zaken generaal Petrovicescu en van den directeur-gene raal der staatspolitie Ghyka. Ook de verwijdering van eenige regeeringsleden werd geëischt wegens onbekwaamheid, lidmaat schap van vrijmetselarij of bescherming van vrij metselaars en Joden. Betoogers juichten voor Horis Sima en den leider van den staat. Aangezien de be tooging rustig verliep en de deelnemers uiteen gingen, was er voor het gezag geen aanleiding om in te grijpen. Deze betooging echter vormde het eerste teeken van de komende gebeurtenissen. GEBOUWEN DOOR DE REBELLEN BEZET. In de provincie was men, naar uit later in Boe karest ontvangen berichten bekend werd, op dien Maandag reeds overgegaan tot opstand tegen de overheid. In verscheidene steden bezetten de légion- nairen belangrijke openbare gebouwen, zooals po- litiebureaux, districtsprefecturen, telefoonkantoren, en plunderden zij wapenopslagplaatsen om zich te bewapenen. Dinsdag 21 Januari kwam het tot de eerste daden van rebellie in Boekarest. De door den leider van den staat afgezette prefect van politie te Boeka rest. Mironovici, weigerde zijn functie over te dra gen aan zijn opvolger, een generaal. Het leger had reeds moeten ingrijpen. Tegen den middag be zetten de légionnairs de naast het gebouw van den ministerpresident gelegen politiekazerne, zetten de officieren gevangen en voorzagen zich van wapens Officieren die voor onderhandelingen naar de ka zerne werden gezonden werden door de rebellen eveneens in arrest genomen. Drie pantserwagens van de weermacht, die naar het gebouw van den minister-president waren ont boden en die overeenkomstig vroegere instructies zonder in kennis te zijn van den feitelijken toestand het binnenplein van de politiekazerne optreden, werden door de légionnairs aangevallen. Een der wagens werd door hen veroverd, de beide andere wisten weer de straat te bereiken en kozen een positie voor de kazerne. Sommaties om de kazerne over te geven werden afgewezen, waarbij verklaard werd dat dit alleen op bevel van Horia Sima zou gebeuren. ULTIMATUM VAN GENERAAL ANTONESCU. Teneinde bloedvergieten te vermijden, gaf gene raal Antonescu den in de politiekazerne ingesloten rebellen tot den volgenden dag 12 uur bedenktijd. Dinsdagavond was Boekarest in hoofdzaak in han den van de rebellen, die behalve de genoemde po litiekazerne de prefectuur van politie, den zetel der légionnaire beweging met de omliggende villabuurt, verschillende andere gebouwen der beweging, com missariaten van politie en benzineopslagplaatsen bezet hielden en die den omroepzender in handen hadden, waardoor twee oproepen van generaal Antonescu niet ter kennis van de bevolking kwa men, terwijl de rebellen van hun kant het. publiek door radioberichten op een dwaalspoor brachten. Een bestorming van den zender zou mogelijk zijn geweest, maar bleef achterwege, aangezien men vreesde dat de rebellen dan de technische instal laties van den zender zouden vernielen. In Boekarest waren alleen de kazernes, stations, ministeries en het telefoonkantoor niet in handen van de rebellen. Het gebouw van den minister president werd in groote omgeving door het leger in een vesting veranderd. Pogingen der rebellen om naar het gebouw op te dringen, werden ge makkelijk afgewezen. De opstandelingen gingen tegelijkertijd over tot excessen. Vooral in de jodenbuurt van Boekarest kwam het tot werkelijke pogroms. In den nacht van Dinsdag op Woensdag traohtten de opstande lingen door delegaties druk uit te oefenen op den generaal, maar zonder resultaat. Woensdag 22 Januari, des middags, gaf generaal Antonescu toen het leger bevel het normale leven in Boekarest te herstellen. Nog in den loop van den dag moesten de politiekazerne en de in de na bijheid gelegen zetel van de légionnaire beweging ontruimd worden, waarop op Donderdag 23 Januari de tegenstand der rebellen in het overige deel der stad moest worden gebroken. De aanval van het leger op de politiekazerne naast het gebouw van den minister-president, welike Woensdag om 12 uur begon, duurde tot 14 uur 30. Hij leidde tot het doel. De zevenhonderd rebellen gaven zich over. Een deel werd gearres teerd, de overigen konden vrij huiswaarts keeren. Italiaansch iveermachtsbericht In Oost Afrika: Italianen in nieuwe stellingen bij Agordat en Barentoe- Aanval op Engelsch convooi in de Roode Zee. Het 242ste ROME. 4 Februari (Stefani) weermachtsbericht luidt: „Aan het Grieksche front activiteit der artillerie en van patrouilles welke door de slechte weers gesteldheid belemmerd werd. In Noord-Afrika aan weerszijden groote acti viteit in de lucht. In Oost-Afrika hebben onze troepen aan het noordelijk front ten oosten van Agordat en Ba rentoe nieuwe stellingen betrokken. Zij sloegen krachtig een aanval af, welke hieroo werd on dernomen door pantserwagens en een der gemeng de afdeelingen, bestaande uit Eneelschen en In diërs, die met achterlating van wapens en ge vangenen rechtsomkeert maakten. Aan het zuide lijk front hebben onze afdeelingen Doebats vijan delijke troepen aangevallen en hen onder het toebrengen van gevoelige verliezen genoodzaakt zich terug te trekken. De luchtmacht heeft ook thans weer de gevechten in belangrijke mate ge steund. De vijand heeft luchtaanvallen onderno men op eenige plaatsjes in Ervthrea en op Mo gadiscio Er ontstond eenige schade en onder de inheeemsche bevolk'ng vielen talrijke slachtoffers. Een Engelsch vliegtuig werd neergehaald. Twee onzer vliegtuigen zi.in niet op hun bases terugge keerd. In den afgeloonen nacht zagen onze torpedo- iagers, die op de Roode Zee kruisten, een vi.iande- 'ijk convooi. dat door kruisers en tornedojaeers krachtig beveiligd werd. Onzie eenheden vielen vastberaden aan en lanceerden ne^en tornado's, waarvan er 7 de schepen troffpn. Onze eenheden wisten ondanks de hevige reactie van den vijand te ontkomen en zonder schade op haar basis terug te keeren." Osjima over het driemogendheden- pact. „De tijd is gekomen, waarop het resultaten moet toonen." D. N. B. verneemt uit Hsingking: Het driemo- gendhedenpact is meer een aangelegenheid van het hart dan een van vorm, zoo heeft de nieuwe J.npan- sche ambassadeur te Berlijn, Osjima, bij zijn aan komst in Harbin verklaard. De oprichting van een sfeer van Oost-Aziatische gemeenschappelijke welvaart is Japan's doel, aldu- de ambassadeur verder. Deze taak moet het op eigen kracht in samenwerking met zijn politieke vrienden voltooien. Ik begeef mij naar Duitschland, omdat de tjjd is gekomen, waarop het driemogendhedenpact resultaten moet toonen. Burmaweg opnieuw onbruikbaar. SJANGHAI. 3 Februari (D.N.B.) De directeur Van United Press voor het Verre Oosten, John Morris, heeft Maandag, toen hij per vliegtuig uit Tsjoengking te Hongkong aankwam, verklaard dat de Japansche vliegtuigen door hun bombarde menten in de afgeloopen week den Burma-weg weer voor het verkeer onbruikbaar hebben ge maakt. Beide bruggen over de rivier de Mekong, op het moeilijkste punt vam den weg, zijn beschadigd Als gevolg hiervan is een ernstige stagnatie inge treden in het verkeer der motorcolonnes, die dc materialen van Lasjio naar Koenming transportee ten. DE RUSSISCH-JAPANSCHE VISSCHER1J- ONDERHANDELINGEN. MOSKOU,, 3 Februari (D.N.B.) De Japansche ambassadeur heeft het volkscommissariaat van buitenlandsche zaken medegedeeld dat de Japnnsche regeering de volgende delgatie voor de bespreking inzake het .'isscherijprobleem heeft benoemn: mi nister Nisji Haroehiko (voorzitter), Mivakawa Foemao, japansche ambassaderaad te Moskou (vice-voorzitter), Saito Kioero. eerste secretaris van den Japanschen gezant te Moskou (deskun dige), Hirooka Tamotsoe, derde secretaris van het gezantschap (deskundige) en Maniwa Hideboemi diplomatiek attaché (deskundige). NIEUWE AUTOBUSSEN TE PARIJS. Naar het D.N.B. verneemt zullen binnenkort te Parijs 1000 nieuwe autobussen in gebruik zp- homen worden. Er bestaan voorts plannen tot het aanleggen van nieuwe leidingen voor trolley bussen. STANDAARDBROOD IN ENGELAND. Het D.N.B. bericht -uit Berlijn: Het Engelsche ministerie van voeding heeft volgens den F.ngel- schen bench ten-dienst meegedeeld, dat binnenkort in geheel Engeland een „standaardbrood" wordt in gevoerde Honjraarscb minister van buiten- landscbe zaken benoemd. Laszlo von Bardossy, Het D.N.B. meldt uit Boedapest: Laszlo von Bardossy. tot dusver gezant van Hongarije in Boekarest, is zoo juist tot Hongaarsch minister van buitenlandsche zaken benoemd. De nieuwe minister die In 1890 te Steinaman- ger geboren werd. studeerde te Boedapest en Berlijn en promoveerde in 1918 te Boedapc* tot doctor in de rechtswetenschappen. In 1924 werd hij tot perschef van het ministerie van bui tenlandsche zaken benoemd. In 1930 werd hij gedetacheerd bij het Hongaarsche gezant schap te Londen en herhaaldelijk fungeerde hij als zaakgelastigde. In 1934 werd hem de leiding van het Hongaarsche gezantschap te Boekarest toevertrouwd en tevens werd hij benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter. SOCIALE POLITIEK IN DUITSCHLAND EN ENGELAND. D.N.B. meldt uit Berlijn: De rijksorg-anisatielei- der Dr. Ley schrijft in de „Angriff", dat het van belang is, steedis weer te wijzen op de leugenach tigheid der Britsche propaganda. Altijd opnieuw tracht die propaganda de groote verrichtingen van het Duitsche volk, in het bijzonder op het terrein der sociale politiek, te bekladden en als bluf voor te stellen. Dr. Ley stelt de Duitsche maatschappe lijke verrichtingen, die vooral tot uiting komen in het werk van het Duitsche arbeidsfront, en de ge wetenloosheid der Britsche sociale politiek, die tot vernietiging der Engelsche vakverenigingen leidt, tegenover elkaar: „Hier een grootscheepsche orga nisatie der sociale ouderdomsverzorging, daar wel vaart en aalmoes. Hier een vooruitziende organisa tie van den woningbouw, daar nog steeds het be staan van bijna vijf millioen krotwoningen. Het onmetelijk rijke Engeland, dat bijna de halve we reld bezit, heeft in twintig jaar nog niet zooveel woningen voor zijn arbeiders gebouwd, als het ar me, uit alle poriën bloedende, door het schande lijke verdrag van Versailles uiteengescheurde en geplunderde Duitschland sedert den wereldoor log". NIEUWE FUNCTIE VOOR BAUDOIN. Het D.N.B. meldt uit Vichy dat de voormalige staatsminister Paul Baudoin is benoemd tot presi dent van den raad van beheer der bank van Indo- China, als opvolger van Borduge. „MANHATTAN" WEER VLOT. D.N.B. meldt uit New-York: Naar uit West Palmbeach gemeldt wordt, heeft men den grooten Amerikaanschen zeestoomer „Manhattan" weer vlotgebracht. Het 24.000 metende schip was. zooals men zich herinneren zal, Kortge leden onderweg naar New-York naar Californïë op het strand geloopen. DE BESPREKINGEN TUSSCHEN THAILAND EN INDO-CHINA. Het D.N.B. meldt uit Tokio: De leider van de Japansche delegatie voor de bemiddeling in de grensgeschillen tusschen Thailand en Fransch Indo china, generaal-majoor Soemita, zal, naar uit Saigon gemeld wordt, in tegenstelling met zijn oorspronke lijke plan niet reeds naar Hanoi vertrekken. In Japansche kringen wordt de meening geuit, dat de reden, waarom Soemita nog te Saigon blijft, wel licht gelegen is in de nieuwe incidenten, die de laatste dagen van Thailandsche zijde zijn gemeld. HET LEGER DER VEREENIGDE STATEN. NEW-YORK (D.N.B.) Het ministerie van oorlog heeft berekend, dht het Amerikaansche leger op 15 Juni 1.418.000 man zal tellen en bijna tweemaal zoo sterk zal zijn als thans. Associatel Press acht het mogelijk, dat onge veer 100.000 man van dit leger zullen worden verdeeld over de bases van Hawaii, Porto Rico, Newfoundland, enz. NEDERLAND OP DE LEIPZIGER MESSE. De inzendingen voor de deelneming van ons land worden in gereedheid gebracht. Onder de projecten, die door den Economischen Voorlichtingsdienst van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart georganiseerd zijn, neemt ook Hindeloopen een plaats in. (Foto Pax Holland.) De relletjes te Johannesburg. BERLIJN, 3 Febr. (D.N.B.) De hevige botsin gen, die zich te Johannesburg hebben voorgedaan tusschen boeren en soldaten en politiebeambten van de Zuid-Afrikaansohe Unie worden door de Duitsche bladen een veelzeggend symptoom van de steeds kritieker wordende situatie van het Empire genoemd. Deze vechtpartijen moeten, naar de bladen schrijven, beschouwd worden ais de reeds lang te verwachten reactie op de dwang- politiek van generaal Smuts. De Berliner Boersenzeitung schrijft, dat thans in Zuid-Afrika bij het sedert vele maanden door Smuts ingevoerde systeem van bespionneering en terroriseering van iederen op het punt van den Engelschen, niet Zuid-Afrikaanschen oorlog, an dersdenkende ook nog het systeem van de bloedige persoonlijke vervolging komt. Zuid-Afrika is ech ter, wil men Smuts gelooven, nog steeds een „democratie". De wereld heeft thans gelegenheid te zien, aldus het blad. dat in deze „democratie" ;eder. die er niet als een Engelschman uitziet, aan de bajonetten van de Engelsche soldaten bloot staat. Dat de oorlogspolitiek van Smuts een mis daad ls jegens Zuid-Afrika kan niet duidelijker gedemonstreerd worden. Men kan vermoeden, zoo schrijft de Berliner Lokal-Anzeiger. dat plannen voor zulk een pro- voceerend optreden der Britsche Smuts-partij tegen de Boersche nationalisten ook bij de cen trale der unie te Pretoria bestaan. Precies als in den wereldoorlog reeds is gebeurd, aldus het blad. zal daar een actie beeinnen, waarmede de Britten wederom met. gebruikmnkina van brutale metho den het nationale bewustzijn van het Boersche volk zullen trachten te dood en, Duitsche valschermjagers oefenen in Noorwegen in de bediening van automatische vuurwapenen. (Foto Weltbild.) Opstand in Roemenië eisclite 490 dooden en gewonden. Aantal arrestaties overschrijdt de zesduizend. BOEKAREST, 5 Febr. (DNB) Officieel wordt medegedeeld, dat het aantal personen dat te Boe karest van 21 tot 23 Januari omgekomen of gewond is volgens de inlichtingen waarover de autoriteiten thans beschikken 490 bedraagt. Er zijn 236 dooden, in de ziekenhuizen worden 254 gewonden verpleegd 346 der dooden en gewonden zijn Roemenen, de overige Joden. De opstandelingen hebben 118 Jo den vermoord. In het dagelijksche communiqué over den toe stand zegt het ministerie van binnenlandsche za ken dat het in het geheele land rustig blijft. Op 3 Februari des avonds bedroeg het totale aantal ge arresteerden 6278. De hoeveelheid in beslag geno men wapens en munitie is in geringe mate toegeno men. Voor de militaire rechtbank te Boekarest heb ben opnieuw 43 deelnemers aan den opstand te rechtgestaan. Zeven werden vrijgesproken, 36 ver oordeeld tot gevangenisstraffen van drie maanden tot vijf jaar. Onder voorzitterschap van generaal Antonescu is de ministerraad gisteren opnieuw bijeengekomen. Nadat rapport was uitgebracht over den binnen- landschen toestand, de arrestaties en de gevonden wapen- en munitievoorraden gaf Antonescu op dracht, het onderzoek naar wapens en munitie op strenge, doch menschelijke wijze ten uitvoer te legen. Nogmaals werd vastgesteld dat niemand is gevallen door een aanval van het leger. Het leger heeft pas geschoten, nadat het was aangevadllen.. Generaal Antonescu bepaalde voorts, dat alle op standelingen streng maar rechtvaardig berecbht moeten worden. Zij die uit de hechtenis ontslagen zijn moeten onder toezicht geplaatst worden. De ministerraad heeft zich verder uitvoerig be zig gehouden met den gezondheidstoestand der ar beiders. Besloten werd dat de handwerkersgilden zullen worden gereorganiseerd tot beroepsorgani saties, zooals die reeds onder Carol bestonden, doch later ontbonden werden. Tsjoenking en de communisten. SJANGHAI, 4 Februari (Domei) Op 1 en 2 Februari is in de particuliere woning van Tsjang Kai Sjek een urgente vergadering gehouden dooi den hoogen defensieraad van Sjoengking ter be spreking van problemen, verband houdende met de betrekkingen tot de Chineesche communisten. De uit negen punten bestaande eischen, die door de communisten op 18 Januari waren ingediend, wer den, volgens hier ontvangen berichten verworpen Ofschoon Tsjang Kai Sjek niet bekend heeft ge maakt, dat er een besluit is gevallen in de ver gadering, verwacht men, dat de aggressieve mili taire operaties der communisten gevechten op groote schaal ten gevolge zullen hebben in het noord westen, vooral in het noorden van de provincie Sjensi, tusschen de troepen van Tsjoengking en de communistische strijdkrachten, aldus nier ont vangen berichten. Verder wordt nog gemeld dat naar verluidt de bovengenoemde vergadering er den nadruk op heeft gelegd, dat het gezag van Tsjoengking moet worden gehandhaafd. SCHERPE ENGELSCHE CONTROLE OP TRINIDAD. Uit New York verneemt D.N.B.: Bij aankomst van het Amerikaansche stoomschip „Brazil" uit Zuid-Amerika heeft men medegedeeld, dat de Engelschen den dienst op Zuid-Amerika te Trinidad aan scherpe controle onderwerpen. Volgens de New York Herald Tribune zijn daar op de laatste thuis reis van het schip 7 Duitsche en 1 Italiaansche Staatsburger van boord gehaald. Willkie uit Londen vertrokken. Onderhoud met den koning op den laatsten dag van zijn verblijf in Engeland. STOCHOLM, 5 Februari. (D.N.B.) Willkie is in den loop van den vroegen ochtend uit Londen vertrokken voor de eerste étappe van zijn terugreis naar de Vereenigde Sta ten. Naar Reuter meldt is Willkie Dinsdag door den koning van Engeland ontvangen. Dien dag was hij uit Dublin teruggekeerd, waar hij een onderhoud met De Valera heeft gehad. Onderhandelingen over Jamaica? Wellicht verkoop of verpachting aan de Vereenigde Staten. Uit New-York verneemt het D.N.B.: Volgens een persbericht uit Londen kan uit een debat in het Lagerhuis afgeleid worden dat ondehandelingen gevoerd worden over Jamaica. Mogelijkerwijze" hebben deze be trekking op verkoop of verpachting van dit Britsch-West-Indische eiland aan de Ver. Sta ten. Verscheidene Lagerhuisleden verlangden de toezegging dat het parlement gelegenheid zal krijgen zich hierover uit te spreken, alvorens in den status van Jamaica wijziging gebracht wordt. Anderen eischten de bindende verklaring dat noch Jamaica, noch een andere Engelsche bezitting verkocht of verpacht zou worden. De onderstaatsecretaris van het ministerie van koloniën Hall. zeide dat geen verklaring afge legd zou worden tijdens de thans door Londen gevoerde onderhandelingen „De vreemdelingen moeten werken of vechten". D.N.B. meldt uit Bern: „Alle buitenlanders moeten werken of vechten", aldus luidt de titel van een artikel in de Daily Mail van 31 Januari. Volgens dit artikel worden binnen kort alle bevriende buitenlanders opgeroepen om voor Engeland te werken of te vechten. De inschrij ving is verplicht, De autoriteiten zijn vastbesloten, aldus het blad, te zorgen, dat er geen „luiaards" meer zijn. Ieder wien Engeland onderdak biedt, moet alles voor de bescherming des lands doen. Engeland herbergt ongeveer 250.000 vreemdelin gen. Alle tot werken in staat zijnde buitenlanders, die zich buiten de concentratiekampen bevinden, zullen opgeroepen worden. INCIDENT IN EEN ARBEIDSSFEER. Ik geloof niet, dat er een stad in ons land ls, aar het werkstersdom zich tot zulk een hoogte heeft ontwikkeld als te Amsterdam. Er zijn na tuurlijk uitzonderingen, maar over het algemeen kent de Amsterdamsche werkster haar vak tot in de puntjes: zij is tot in het diepst van haar ziel overtuigd van haar waarde als werkkracht en duldt dan ook maar zelden aanmerkingen: zij beschikt over een gepaste vrijmoedigheid en heeft er De- paald bezwaar tegen, door haar werkgeefster of misschien werkgever „op den koD gezeten te worden". Bovendien wordt zij gekenmerkt door een groote solidariteit ten opzichte van haar mede werksters. Zij kent haar plichten, maar zij kent ook haar rechten en voor alles weet zij „wat er voor staat" en wie zou trachten, met haar tot een schik king te geraken met als doel: verlenging van den 'erktijd of verlaging van het loon, zou wat zij gaarne noemt „van een koude kermis thuis komen". Een vertegenwoordigster van dit stoere ras zag ik dezer dagen aan het werk. Zij wis bezig de beide gevels van een groote zaak op den hoek van een straat en een plein te reinigen. Over haar werktuigen had zij niet te klagen (ook een teer punt bij de Amsterdamsche werkster, dat ver zeker ik u!) Zij beschikte over een mooie, lange waterslang, bevestigd aan een solide koperen kraan aan den gevel om den hoek en voorzien van een stevige koperen straalpijp. Zij spoot den gevel schoon, dat het een lieve lust was, metho disch te werk gaand van boven naar beneden, zoo dat de ongerechtigheden, die zich aan den gevel hadden vastgehecht, door den fermen waterstraal ter aarde gespoten werden, Maar wat was dat? In eens verzwakte de kracht van de straal merkbaar, nog eenige scheutjes water vonden hun weg door de koperen pijp, toen weigerde die heelemaal da dienst. De struische vrouw stond even verstomd, maar een verstandige werkster zijnde, begreep ztj dat hier oorzaken van buiten af aan het werk waren. Door de ligging van den winkel op een hoek, kon zij door de ruiten zien, wat er op straat bij den an deren gevel gebeurde en toen zij daar een ver» dacht gewriemel bemerkte van een paar vertegen woordigers van de Amsterdamsche spes patriae, die zich altijd buitengewoon voor werkzaamheden, waarbij spuiten met water te pas komt, pleegt te interesseeren, was haar besluit spoedig genomen. Kordaat en snel stapte zij, met de straalpijp in de hand den hoek om, waar zij ontwaarde dat het een ongeveer 10-jarige onverlaat was, die haar belemmerde in het vervullen van haar spuitplicht, door met allebei zijn beenen op de slang te staan en zoo den watertoevoer af te sluiten. Tegenover deze sluitingshandeling plaatste zy een tegenovergestelde: zij opende n.l. den mond en met geweldige stem zeide zij den jeugdigen boosdoener op forsche wijze de waarheid, hem be dreigend met de vreeselijkste straffen, die een Am sterdamsche werkster maar bedenken kan. De jongen bleef nog even beduusd staan, toen sprong hij snel van de slang af ende booze erkster, die in haar opgewondenheid met de straalpijp had gegesticuleerd en er niet meer op had gelet naar welken kant zij gericht was, kreeg den nu plotseling vrij gekomen waterstraal tegen zich aan en gedeeltelijk in het gezicht. Hetgeen meer was dan de tienjarige had durven verwach ten. Het kalmeerde haar merkbaar. „Zulke rekels!", zei ze nog hartelijk. En na met haar „boezel" haar gezicht wat afgedroogd te heb ben, zette zij haar werkzaamheden voort. „Ver haal" was toch niet meer mogelijk. J. C. E. JAPANSCHE LANDING AAN CHINEESCHE KUST. TOKIO. (D.N.B.) Gesteund door de Ja pansche vloot in de Zuid-Chineesche wateren hebben gisterochtend Japansche troepen een geslaagde landingsoperatie ondernomen aan de kust van Kwantoeng, ten zuid-oosten van Hoetsjau. in—Tl PROGRAMMA HULP VOOR KINDEREN VAN GESNEUVELDE SOLDATEN. BERLIJN, (D.N.B.). Katholieke gemeenten in Duitschland zijn ertoe overgegaan, zulks op voor stel van verscheidene bisschoppen, de kinderen van gesneuvelde soldaten als petekind te adopteeren. In totaal zijn tot dusver 1.200 kinderen op deze wijze geadopteerd, wardoor tot het bereiken van den 18-jarigen leeftijd voor hun levensonderhoud wordt gezorgd. Bovendien is eraan gedacht, deze kinderen en evenzoo hun moeders in de vacantie- maanden de mogelijkheid van een ontspannings reisje te verschaffen, voorzoover niet reeds door staat op party voor zulke ontspanningsreizen wordt gezorgd. In dit verband zij nog vermeld, dat ook de Duitsche bisschoppen voortdurend met elkaar in contact staan en hun aandacht schenken aan de algemeene aken, die de egenwoordige oorlogsijd in sociaal en humanitair opzicht aan de Christelijke kerken stelt Binnenkort zou. naar verluidt, te Berlijn een speciale bijeenkomst der Duitsche bis schoppen worden gehouden, waarvoor op het 1 oogenblik nog voorbereidingen worden geroffen. DONDERDAG 6 FEBRUARI 1941. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch Programma. KRO, 8.00 Wij beginnen den dag. 8.30 Nieuwsberichten A. N, P. 8.45 Gramofoonmuzlek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje, 12.00 Gramofoonmuzlek. 12.15 KRO-orkest. 12.45 Nteuwsn en economische berichten A N. P. 1,00 Gramofoonmuzlek, 1.15 KRO-Melodlsten 2.00 Orgel en cello. 2.45 Gramofoon» muziek. 3.00 Pianoduetten. 3.15 Gramofoonmuzlek. 3.3# Pianoduetten. 3.45 KRO-Melodlsten. 4.30 Zlekenpraatje. 4.45 Gramofoonmuzlek. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 Lezing „Vorming van de rijpere Jeugd". 5.45 Gramofoonmuzlek. «00 Cabaretpro gramma. 8 45 Actueele reportage of gramofoonmuzlek. 7.00 Vragen van den dag A. N. P 7 15 Gramofoonmuzlek. 7.30 Berichten. Engelsch. 7.45 Gramofoonmuzlek. 8.00 Nieuws-4 berichten A N P. 8.15 Gramofoonmuzlek. 8.30 Berichten, Engelsch. 8.45 Gramofoonmuzlek. 9.00 Amusemenrsprcw gramma. 9.40 WU sluiten den dag 9.45 Engelsche berichten A. N. P.. sluiUng. HILVERSUM II. 301 M. AVRO. 8 00 Gramofoonmuzlek. 8.30 Nieuwsberichten A. N. P, 8.45 Gramofoonmuzlek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramo, foonmuziek 10 30 Declamatie. 10 40 Claveclmbel. 11.00 De clamatie. li .15 Ensemble Jack der Kinderen. 12.00—12.13 Berichten. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N, P 1.00 AVRO-Amusementsorkest en solist. 1 45 Pianosoli, 2.00 Gramofoonmuzlek 2 15 Omroeporkest. 3.00 Causerta „Nuttig en noodlg". 3.10 Omroeporkest. 4 00 Reportage, 4.30 Ensemble Rentmeester. 5.00 VPRO: Cyclus „Lezen tn den Bijbel". 5.15 Neiuws-, economische- en beursbericht ten A N P 5.30 Puszta-orkest. 6.00 Cyclus ..Sport en lichamelijke opvoeding". «15 Zang met orgelbegeleiding. «45 Actueele reportage of gramofoonmuzlek. 7.00—7.13 Persoverzicht voor binnen- en buitenland A, N. P.t sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7