Haarlem's Dagblad Frieschen elfstedentocht Het Wonder van het Spel NIEUWE TENNISBALLEN. Sportmagazijn Grethade Bruyn „Heemskerk" bij bomaanval in brand geraakt Zondag geen voetbal Luchtaanvallen op Engeland. Actikelm eni. 58e JAARGANG No. 17680 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM PONDERDAC 6 FEBRUARI 19ÏÏ Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ2.— elke regel meer ƒ0 40 Reclames f 0.65 per regel Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meer 0.17 V£ Groentjes zie rubriek. Er zullen menschen zijn, die vanmorgen bij him ontwaken aan de duizenden rijders in den Elfste dentocht gedacht hebben. Die waren toen al uren onderweg, in kou en duisternis, vechtend tegen wind, sneeuwhoopen, ijsbobbels. Velen hunner zou den al min of meer hevige tuimelingen gemaakt hebben. Verscheidenen zouden zich daarbij lichte lijk bezeerd hebben en den heelen langen dag, hun moeizamen strijd om dat nietige herinneringskruis je doorvechtend, steeds vermoeider wordend, de gekneusde plek of de geschaafde huid voelen schrij nen. Bij zulke gedachten moet de man in bed, een blik werpend op de sneeuwjacht buiten zijn slaap kamer-ramen, zich nog eens behagelijk in de warmte hebben omgedraaid en gemompeld: „Gelukkig dat ik er niet bij ben. Wat hebben ze er aan? Ik blijf nog even liggen". Gij kunt u ook den man aan de ontbijttafel voor stellen. Want ook dje zijt ge vanmorgen zelf geweest. Hij verwerkte haastig zijn broodrantsoen, wellicht niet onbeïnvloed door de eischen, die de magen van zijn opgroeiend kroost aan het totaal der familie-bons pleegt te stellen. En dacht daarbij aan de moeilijkheden, die zijn arbeidstaak in den loop van den dag zou stellen. Aan de raadselen die hij zou moeten oplossen, aan de zorgen die hij in zijn bedrijf ondervond of die in dat van zijn chef den loop van zaken beïnvloedden. En aan het slechte humeur van een collega. Of misschien wel aan al die dingen tezamen, mitsgaders aan het be leid dat van hem gevergd zou worden om al die hindernissen op zijn weg te overwinnen. Het ligt voor de hand dat ook deze man, 'als de Elfstedentocht nog even in zijn bewustzijn opwelde, gedacht moet hebben: „Wat hebben ze er aan?" Met een vervolg in dezen trant: „Zijn er soms al geen moeilijkheden genoeg? En is de overwinning van de mijne en 'die van zoovele andere werkers niet heel wat verdienstelijker dan de zoogenaamde heldendaden van die schaatsenrijders, die straks nog in de hoogte gestoken worden ook en een soor tement eerekruis als belooning krijgen?" Wie steekt mij vanavond in de hoogte, als ik mijn Elf Moei lijkheden Tocht (misschien zijn het er wel meer) i» acht uur volbracht heb? En wie speldt mij er een kruis voor op de borst? Het wonder van het spel is dat wij er de moei lijkheden vrijwillig in zoeken. Want het is niet te ontkennen dat de Elfstedentocht spel is. Er wordt geen enkel nuttig doel mee gediend, er wordt geen maatschappelijk belang mee bevorderd en niemand kan voorgeven dat hij zijn aardrijkskundige of folkloristish kennis poogt te bevorderen door op deze wijze de elf Friesche steden te bezoeken. Hij ziet er trouwens vrijwel niets van en neemt er dan pok nauwelijks eenigen indruk van mee. Neen, zijn eenig doel is die ruim tweehonderd kilometers vol gens een vastgestelde route binnen een vastgestel- den tijd te rijden, in het vermoeden dat hij door deze prestatie zijn gevoel van zelfrespect zal ver- hoogen. Want de glorienu, die is maar matig en vervliegt snel. Eigenlijk is het alleen maar spel. En de man in bed, die zich vanmorgen nog eens lekker omdraaide en blij was dat hij er niet bij was, de man aan het ontbijt die een zeer gerecht vaardigde vergelijking met zijn eigen moeilijkheden maakte, de huisvrouw die er vooral niet minder heeft en wellicht dergelijke gedachten heeft ge koesterdzij zoeken straks ook allen naar zelf vervulling in spel. Al is het dan van anderen aard, van velerlei anderen aard, het behoort in dezelfde groep levensverschijnselen thuis als de Elfsteden tocht en het is niet geslaagd als het niet een reeks moeilijkheden ter overwinning aanbiedt. Wat doet gij in uw vrijen tijd? Dat herinnert aan het werk van al die menschen, die de prachtigste dingen ineen knutselden of een kunstzinnigen aan leg productief maakten en wier werk wij indertijd in onze Tijdingzaal tentoonstelden. Wat deden zij in hun vrijen tijd? Werken! Werken en moeilijk heden overwinnen. Eigenlijk doen wij dat allemaal en willen wij dat allemaal. Want al is de term „werk" niet gebruikelijk voor een Elfstedentocht, een voetbalwedstrijd, een tennismatch, een doode- lijk-ernstige partij bridge, een strijd op het biljart, een ingespannen onderzoek in de natuur, een inge wikkeld borduursel, de studie van een nieuw stuk op piano, viool, clarinet of een ander instru ment, de lezing van een boek dat geconcentreerde aandacht vereischt en dat men toch voor zijn ge noegen leestin het wezen der zaak is 'het toch hetzelfde. En men wil er moeilijkheden bij ont moeten Heeft men die in eenigen vorm van spel onder den knie gekregen, dan is het niet aardig meer. Men gaat het bewuste spel moeilijker maken, In een lastiger vorm toepassen, of men zoekt er «en ander bij. In de overwinning van de hindernissen, zelfs al kost het jaren die te bereiken, zit de groote aan trekkingskracht. Dat vanavond twee schakers uren lang zwijgend over een bord met stukken gebogen xullen zitten, hun breinen tot het uiterste inspan nend, hun vindingrijkheid uitputtend, is in wezen precies hetzelfde menschelijke verschijnsel als het gezwoeg van de Elfstedenrijders in weer en wind, urenlang. Dat zij eikaars voorkeur niet begrijpen bewijst alleen voor de zooveelste maal dat menschen en smaken verschillen. Er zijn menschen die er zich over verwonderen dat zij zoo goed moeilijkheden het hoofd kunnen bieden nu die zich in hun leven hebben voorgedaan en dat zij zooveel aanpassingsvermogen bezitten. Is daar iets verwonderlijks in? Wij zijn er niet alleen voor gemaakt, maar ons aller spel, van de schaak match via den Elfstedentocht tot de kruiswoord- puzzle, bewijst dat wij er ons zelfs voortdurend vrijwillig op toeleggen.zij het dan in de vormen die ons het best aanstaan. Moeilijkheden! Haar bevechting wekt op en doet leven. De mensch is geschapen om ze te ontmoeten en het hoofd te bieden. En zelfs in zijn spel is hij bereid er allerlei ongerief en uitputtende vermoeienis voor te trotseeren. Zie dien Elfstedentocht, maar Zwijntjesjacht. Tegenwoordig staan de kranten Weer vol nieuws van alle kanten Over zwijntjesjagerij; Wees voorzichtig, stadgenooten, Houd uw rijwiel afgesloten, Beter nog, blijf zelf erbij. Vreemd toch dat er, thuisgekomen Elke voorzorg wordt genomen Tegen inbrekersgevaar; Slot en knip op alle deuren, Want het mot je maar gebeuren, Wie riskeert dat nou, nietwaar? Maar een fiets laat je maar buiten Zonder 'm zelfs af te sluiten, Waar je ook toevallig bent; Het wordt luchtig opgenomen, Wat 'm wel kan overkomen, In een onbewaakt moment. Men kan fietsen zelf niet leeren Tegen dieven zich te weren, Fietsen gaan met ieder mee; Ja, ze laten zich zelfs trappen Door den man die ze komt gappen, Leidzaam, lijdzaam en gedwee. Stadgenooten, wees voorzichtig, Want uw fiets is zoo gewichtig, Loop er (letterlijk) niet in, En besef het wel ten volle. Fietsen moet men laten rollen. Maar toch niet in dezen zin! komen er voor het seizoen 1941 niet. De oude ballen zullen dus nog eens hun dienst moeten bewijzen Met onze eigen installatie geven wij Uw oude ballen weer de juiste stuitkracht en heeft U ze. zoo noodig, binnen DRIE DAGEN RETOUR. De prijs hiervan be draagt slechts 1.50 PER DOZIJN. U belt wij pompen. TWIJNDERSLAAN 7 TELEF. 15116 Beleefd verzoek de ballen vooraf even te merken AcLv Ingez Sjjéb ook den schaker die zijn spel met een slapeloozen 'nacht moet betalen. En ook den voetballer die ge wond raakt, heel wat pijn en narigheid te trotseeren krijgt maar toch opnieuw begint. Een diep-denkend man heeft eens gezegd: „Ieder genre is goed, behalve het vervelende": Niets te doen hebben, ledigheid, vervelingdat is erg. Het Spel toont voortdurend aan dat werk en het bekampen van moeilijkheden het niet zijn. R. P. NEW YORK, 6 Febr. (D.N.B.) Bij den aanval, dien het Duitsche luchtwapen heeft ondernomen op een convooi op 350 mijl ten westen van Foynes, zijin behalve op het Engelsche vrachtschip „King Edgar" ook treffers geplaatst op het Nederland- sche s.s. „Heemskerk". Evenals de „King Edgar" vloog ook de „Heemskerk" in brand. Nadere be richten zijn niet ontvangen. (De „Heemskerk" meet 6516 ton. Het schip is in 1919 gebouwd op de Neptunwerf in Rostock. De Heemskerk behoorde toe aan de N.V. Veree- nigde Scheepvaart Maatschappij). Wegens de weersomstandigheden zijn alle wedstrijden van den Nederlandsche Voetbal Bond voor Zondag a.s afgelast. In diepe duisternis startten hedenmorgen de rijders voor den (Men zie ook pag. 4). Onhoorbaar was het startschot, onzichtbaar waren de rijders, die hedenmorgen in de diepe duisternis van den zich ten einde spoedenden nacht omstreeks kwart voor zes op de stadsgracht te Leeuwarden verzamelden en daar de schaat sen onderbonden om terstond daarna pijlsnel weg te schieten naar het noorden, als inzet van den zesden Elfstedentocht. Veel is er in enkele uren tijds veranderd. De strakke heldere lucht van gisteravond, waarin de sterren helder schitterden, heeft plaats ge maakt voor een bedekten hemel, een onheilspel lend voorteeken van een op komst zijnden sneeuw val. De wind, gisteravond nauwelijks merkbaar, was in een stijven Zuidooster veranderd. Iedere schaatsenrijder weet. wat het zeggen wil in een vlak landschap, zooals in Friesland. Doch voor de wedstrijdrijders, die het eerste vertrokken, waren deze gewijzigde weersomstandigheden geen bezwaar. Ook de nog steeds felle koude scheen hen niet te deren. Vol wedstrijdlust schoten zij weg, de een na den ander, individueel vol begeeren, zich voor honderd procent te geven voor dezen giganti- schen strijd van den mensch met zijn beperkte krachten tegen de natuurlelementen. Voor de geboren wedstrijdrijders zijn juist de moeilijkheden, aan een dergelijken strijd ver bonden, welkom. Het moet niet gemakkelijk gaan, want dan blijft er van den oorspronkelijken opzet niets over. Zoo zijn zij dan. alle zeshonderd wedstrijdrijders, op weg gegaan voor den bijna tweehonderd kilometer langen tocht, tegen het ijs, de sneeuw, de koude, wind en al wat er mede verband houdt. Zij zullen het inderdaad niet zoo gemakkelijk hebben als aanvankelijk werd ver ondersteld. Tot Dokkum en van Dokkum terug tot Bartlehiem (35 km) hebben zij het gemakke lijk. Voor driekwart hebben zij hierbij den ste- vigen wind in den rug, terwijl het ijs op dit traject goed is. De eerste controlepost. De eerste uren hebben reeds verrassingen op geleverd. Aanvankelijk ging alles goed. Het ijs was prachtig, zoo meldde onze verslaggever in Dok kum. Omstreeks 6.28 zag men de eerste rijders aan komen. Als eersten verschenen om 6.29 aan de controlepost in café Drost te Dokkum de winnaars van verleden jaar: C. Jongert uit Maarsen, A. Adema uit Franeker, alsmede de heer J. Bosman uit Breukelen. Zij hadden den afstand Leeuw arden—Dokkum (23j/2 K.M.), afgelegd in 44 mi nuten, daar zij om 5.45 te Leeuwarden waren ge start. Inderdaad een fantastische snelheid dus, vooral daar in volslagen duisternis moest worden gereden. Een minuut later, om 6.30 verscheen de rijder L. Geveke uit Leeuwarden, de winnaar van den Groninger tocht van verleden week, alsmede de rijder Woudstra uit Hemrik. Zes minuten later verschenen de rijders Vos uit Dedemsvaart. Alg^a uit Leeuwarden en Vries uit Franeker. Deze laatste rijder is winnaar van den Elfstedentocht 1933. Van de tochtrijders verschenen als eersten om 7.05 aan de controle post de heeren Ruitenberg uit Franeker, Wybenga uit Leeuwarden en Venema uit Goutum bij Leeuw arden. De eerste vrouw, die zich meldde, om 7.10 was Sjoelte Faber uit Warga. winnares van ver leden jaar. Doch hierna keerden de eerst aange komen rijders terug over de Dokkumer Ee langs hetzelfde traject om bij Bartlehiem rechtsaf te slaan naar Franeker. Nu kwamen de eerste moei lijkheden. In de duisternis zagen de elkaar tege moet rijdende deelnemers 'elkander te laat. Ern stige botsingen volgden, waarbij vele rijders ver wondingen opliepen. Onder hen bevond zich o.a. ook Geveke, doch voordat de geneeskundige-dienst ter plaatse was, bleek Geveke den tocht, ondanks de opgeloopen verwondingen, te hebben voort gezet. Andere rijders hadden blijkbaar zwaardere verwondingen gekregen, zoodat geneeskundige hulp moest worden verleend. Bij de controle te Franeker. Om 8.41 kwam Adema uit Franeker als eerste rijder in zijn woonplaats aan, in gezelschap van Bosman uit Breukelen. Zij hadden er dus 68 km. opzitten. De ontvangst door de stadgenooten voor Adema was bijzonder hartelijk. Vlug werd hij vo'ortgeholpen, zoodat hij reeds weg was, toen de volgende rijders arriveerden. Dit waren van der Bij uit Anna Paulowna, die zich ernstig beklaagde over den angst, welke hij had uitgestaan op het traject DokkumBartle hiem. Geveke uit Leeuwarden kwam om 8.47 en had dus zes minuten achterstand. Om 8.49 arriveerde Eieren zonder bon in de étalage van een Haagschcn winkelier. Of er veel vraag naar struisvogeleieren zal bestaan vermeldt de geschiedenis niet. (Foto Srhimmelpenningh) Jongert. Deze bekwame rijder, die dus van den kop was verdrongen, had een ernstige botsing ge had en bleek hierbij een verwonding in de nabij heid van een der oogen te hebben gekregen. Over den toestand van het ijs waren de rijders thans minder te sprekesn, vooral bij Finkum was het volgens hen bar slecht en erg smal. Dit wisten wij reeds van de rijders, die giste ren den tocht maakten. De stemming van de be volking was, ondanks het vroege uur, ter plaatse zeer hartelijk. Enthousiast toegejuicht verliet Adema zijn woonstad. Nadat 214 wedstrijdrijders waren gearriveerd, meldde zich de eerste tochtrijder, de heer L. Brouwer uit Oude Schoot aan de controle in café Saaksma. Als tiende tochtrijder arriveerde Sjoerd- je Faber, die nog steeds de leiding heeft bij de vrouwen. Controle te Harlingen. Om 9.11 arriveerde Adema te Harlingen. een minuut later gevolgd door Bosman uit Breukelen. Het gaat er sterk op lijken, dat de stoere Fries een niet gemakkelijke tegenstander zal hebben aan den inwoner van de provincie Utrecht, die in Breukelen woont en een uitstekend oefenterrein heeft op de Loosdrechtsche plassen. Daarna volg de als nummer drie van der Bij om 9.18. nr. 4 De Vries om 9.21. 5. Algera. om 9.21, 6 de Groot en 7. Geveke. beiden om 9.22. De wedstrijdrijders werden vijftig meter voor de controle te Harlingen verplicht, naar de con trole te loopen. Daarna moesten zij nog ongeveer 150 meter loopen. alvorens zij de schaatsen weder om konden onderbinden. Voor de tochtrijders gold deze hinderpaal niet. Deze konden zich op de ijzers aan de controle melden en vervolgens, zon der af te binden, den tocht voortzetten. Het tem po, waarmede werd gereden, is inmiddels in ver gelijking met het eerste uur reeds gezakt. Toch kan men, rekening houdende met den slechten toestand van het ijs te Finkum, de prestatie van de eerstaankomenden bewonderenswaardig noe men. De eerste tochtrijder kwam in Harlingen aan om 10.07. Het was de heer L. Brouwer uit Oude Schoot, na vier minuten gevolgd door den heer Dijkstra. De verrassing bracht het door komen van de eerste tocht-dame, Boukje Kooi- stra uit Warga, die om 10.30 passeerde. Waar zou Sjoerdje Faber zijn gebleven? Op dit oogenblik kon iemand ons dit zeggen. Er komt op deze wiize spanning in den tocht. Om 10.27 waren te Harlingen reeds driehon derd wedstrijdrijders gepasseerd, alsmede ver scheidene tochtrijders. .Sjoerdje Faber laat op zich wachten. Te Bolsward. Om 10.25 arriveerde Adema in Bolsward, nog steeds op de hielen gevolgd door Bosman en op een grooteren afstand door de rijders de Groot, de Vries van der Bij en Geveke. Algera, die tot nog toe steeds bij de eersten behoorde, staakte hier den strijd, gekweld door griep. Adema werd met gejuich ontvangen. Hij was best te spreken over het ijs voor wat be treft het laatste traject en verwisselde ter plaat se van schaatsen alvorens zijn tocht voort te zetten. Doodelijk ongeluk op den Heerenweg. Negen en twintigjarig Haarlemmer het slachtoffer. Woensdagavond kwart over acht is op den Heerenweg t'e Heemstede een ernstig verkeers ongeluk gebeurd, waarbij een persoon om het leven is gekomen. Een personenauto, bestuurd door een 25-jarigen inwoner van Bloemendaal, reed van Bennebroek in de richting Haarlem toen de bestuurder plot seling een -klap tegen de voorzijde van zijn auto voelde, waarna hij onmiddellijk stopte. .Het bleek, dat een man door de auto was aange reden en bewusteloos op den grond lag. Een in middels gewaarschuwde dokter kon slechts den dood constateeren. Het slachtoffer bleek te zijn de 29-jarige J. P. M. van Kolk uit Haarlem. In zijn nabijheid werd nog een fiets gevonden. Daar er geen getuigen waren heeft men nog niet kun nen nagaan, hoe het ongeval zich heeft toege- dragen. Het lijk van v. K., die ongehuwd was, is door de politie in beslag genomen. Laffe daad 's-GRAVENHAGE, 6 Februari. Door de bezet tende overheid wordt medegedeeld dat den 31sten Januari j.l. bij Hilversum een Duitsche wachtpost tijdens de duisternis van een hinderlaag uit is be schoten en gewond. Deze laffe daad kan niet onge- zoend blijven. Als contra-maatregel zijn voorshands 35 gijzelaars in hechtenis genomen en in een ge vangenis opgesloten. (A.N.P.) Bommen in het Oosten en Zuidoosten des lands en in het Londensche gebied STOCKHOLM, 6 Februari (D.N.B.) Het Engelsche ministerie van luchtvaart en het mi nisterie voor binnenlandsche veiligheid hebben vanmorgen bekend gemaakt: ,In den loop van het eerste deel van den nacht van Woensdag op Don derdag zijn door Duitsche vliegtuigen bommen ge worpen in het Oosten en ZuTd-Oosten van Enge land en in het Londensche gebied. Op verschei dene plaatsen ontstond schade". Duitsch weermachtsbericht Verliezen aan de Engelsche luchtmacht toegebracht. Luchtaanvallen op Malta. BERLIJN. 5 Februari. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht deelt mede: „In overzeesch gebied heeft een oorlogsschip 40.000 ton Engelsche koopvaardijscheepsruimte tot zinken gebracht. In totaal heeft dit schip thans 110.000 ton vernietigd. Een gevechts vliegtuig met grooten actieradius heeft op 440 kilometer ten westen van Ierland een gewapend koopvaardijschip van ongeveer 4500 ton en. een tweede schip aan de Schotsche oostkust door bommen tot zinken gebracht. Gevechts vliegtuigen hebben Dinsdag voor de Zuid-oost kust van Engeland met goed gevolg twee krach tig beschermde convooien aangevallen. Bij Londen is een vliegveld in duikvlucht niet bommen bestookt: Een op het veld staand vlieg tuig werd in brand geschoten. In de Middellandsche Zee hebben Dinsdag middag Duitsche gevechtsvliegtuigen de vlieg velden Luca en Halfar op Malta aangevallen. Bommen van zwaar kaliber verwoestten hangars en onderkomens en veroorzaakten groote branden. Een munitie-opslagplaats vloog in de lucht. In c}en nacht van Dinsdag op Woensdag hebben formaties gevechtsvliegtuigen in weer wil van de moeilijke weersomstandigheden met succes Installaties der wapenindustrie in de Midlands en voor den oorlog belangrijke doe len, alsmede vliegvelden en spoorweg-installaties in het oosten en zuid-oosten van Engeland be stookt met brand- en brisantbommen. De Engelschen hebben met zwakke strijd krachten in den nacht van 4 op 5 Februari in West-Duitschland voornamelijk brandbommen laten vallen. De schade is gering. Voor den oorlog belangrijke doelen werden nergens ge troffen. Slechts in de binnenstad van Dussel- dorf werden woonhuizen door bommen en branden vernield. Vijf burgers kwamen om het leven; 24 werden gewond. De Engelschen verloren Dinsdag drie vlieg tuigen, waarvan een in een luchtgevecht en twee door het luchtdoelgeschut. Drie eigen vlieg tuigen worden vermist". BERLIJN, 5 Februari (D.N.B.) Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben in den loop van 4 Fe bruari in de Midlands en in andere deelen van Engeland een aantal voor de bewapeningsindustrie belangrijke objecten aangevallen. Op de spoorweg emplacementen van Huil aan de Oostkust werden, naar kon worden waargenomen, goed gerichte treffers geplaatst. Voorts toonden branden in een aantal andere strategische doelen in Londen, Grantham en Grimsby ondubbelzinnig het succes der aanvallen aan. In aanvulling op het weermachtsbericht van Woensdag wordt aan het D. N. B. het volgende medegedeeld. Een in overzeesche wateren opereerend Duitsch oorlogschip heeft opnieuw 40.000 b.r.t. scheeps- ruimte vernietigd, waarmede zijn totaal gestegen is tot 110.000 b.r.t. Daarmede is dit vaartuig de tweede Duitsche kaper welke in overzeesche wateren de vernietiging van 100.000 ton over schrijdt. De prestaties van deze Duitsche oorlogs bodems die sinds maanden de vijandelijke koop vaardij scheepsvaart in alle zeeën der wereld ver ontrusten en haar zware verliezen toebrengen, wek ken de herinnering op aan de beroemde Duitsche kruisers en hulpkruisers uit den wereldoorlog, de „Emden", „Möwe" en „Wolf". Het Duitsche luchtwapen heeft Dinsdag en in. den nacht van Dinsdag op Woensdag boven het Engel sche eiland en in de Middellandsche Zee een levendige actie ontwikkeld. Een vliegtuig vernie tigde in den Atlantischen Oceaan het Engelschè s.s. Calafatis' van 4500 b.r.t. dat binnen enkele minuten na het inslaan van de bommen in de diepte verdween. Een 2de vijandelijke koopvaar dijschip werd aan de Oostkust van Schotland ver nietigd. Het Oosten en Zuid-Oosten van Groot-Brittannië en het bewapeningscentrum in de Midlands waren ondanks het slechte weer aan talrfijke aanvallen van Duiitsche gevechtsvliegtuigen blootgesteld. Vijandelijke vliegvelden, spoorwegemplacementen en belangrijke wapenfabrieken werden met brisant- en brandbommen bestookt. Talrijke tot op grooten afstand zichtbare branden getuigden van de goede uitwerking der bomaanvallen. Mr. A. J. Backer licht ongesteld. Naar men ons mededeelt, ls de nieuw be noemde commissaris van de provincie Noord- Holland, mr. A. J. Backer tengevolge van een: lichte ongesteldheid genoodzaakt eenige dagen het bed te houden. Het Duitsche vliegercorps in Italië. ROME, 5 Februari (A.N.P.) In de Italiaansche pers is het eerste bericht verschenen over de me dewerking van het Duitsche vliegercorps aan de Italiaansche oorlogvoering in Albanië. HEDEN: 10 PAGINA'S. R. P.: Het wonder van het spel. pag. 1 P. Gasus: Zwijntjesjacht. pag. 1 Vierster: De Pers in dezen tijd. pag. 2 H. D. Vertelling: Waarheen Berta? pag. 2 Flitsen: Jantje binnenroepen. pag. 3 J. H. V.: Op ontdekkingsreis in de arbeidssfeer van den lithograaf. pag. 3 Uit de Pers. pag. 6 Voor de kinderen. pag. 6 J. B. Schuil: Alberdingk Thym: De parochie van Eikendonk. pag. 7 Aanvoerders in de Sport. pag. 9

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1