Haarlem's Dagblad BRANDHOUT )e Spoorwegen. Auke Adema De wet op de Amerikaansche hulp aan Engeland De nieuwe bonnen Struiseieren. Artikelen ent. 58e JAARGANG No. 17681 Ugave Lourens Coster, Maatschappij" voor Courant- Hgaven en Algem. Drukkerij N.V Bureaux: Groote outstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgïro- ienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. ilefoon Directie 13082, Hoofred. 15054, Redactie Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, iS25 Soendaplein 12230. Het is nog maar kort geleden dat er heel wat icepticisme bestond over de toekomst van de Ne- Icrlandsche Spoorwegen, die niet alleen groote te- torten maakten en steeds meer vervoer verloren hun grooten concurrent het autoverkeer naar bovendien hun populariteit bij het publiek verspeeld schenen te hebben. Nieuwe onderne mingsgeest bracht groote verbetering in dien toe- [tand. Technisch leidde die tot electrificatie van wn belangrijk deel van het net, tot invoering van Diesfcltrehen op sommige trajecten en daarmee tot versnelling van het spoorwegverkeer, die het veer in een voordeeliger positie tegenover de auto bracht. Moderne bedrijfsleiding bewerkte niet aüeer. dat men in Nederland tot pionierswerk op het gebied der techniek kwam, hetgeen op zich zelf de belangstelling van het publiek in de Spoor wegen sterk deed herleven, maar ook dat men zich allerlei opzichten veel sterker om de wenschen van den klant ging bekommeren. Dit kwam tot uiting in velerlei vondsten betreffende reisbiljetten korter en langer termijn, in de invoering van een goeden inlichtingendienst voor het publiek, in vlotte en sprekende moderne reclame. Nu er oorlog is en ons land bezet gebied, nu de vercuisteringsmaatregelen nog steeds hun invloed doen gelden hebben de spoorwegen hun diensten vel sterk moeten inbinden, en dat juist terwijl hun concurrent-op-den-weg tijdelijk nog veel sterker in a bewegingen gefnuikt is, maar de fut blijft er en men kan niet zeggen dat het ontbreekt aan goeden wil om het publiek zooveel mogelijk ter- wille te zijn. De stemming onder de passagiers, ook in propvolle treinen en bij langdurig wachten op «Utions, pleegt daar dan ook wel een beeld van te o_ en: men aanvaardt den toestand met goedmoe digheid en is erkentelijk voor de houding van het ipoonvegpersoneel, dat zijn moeilijke taak met op gewektheid vervult en zeer hulpvaardig is. Met belangstelling zal men vernomen hebben dat (T nu alweer plannen in den maak zijn voor de declrificatie van een aantal Brabantsche spoor lijnen, nl. de trajecten Dordrecht—Roosendaal, Lage ZwaluweBreda, RoosendaalBredaTil- burg—Den Bosch en Tilburg—Boxtel. Ofschoon niet vaststaat wanneer met dit werk begonnen kan worden en nog minder wanneer het gereed zal i, getuigt de opzet al van durf en vooruitzienden blik. En Ir. W. Hupkes, directeur der N.S., heeft in interview met de Tel. verklaard, dat hij hoopt jat de electrificatie der lijnen Amsterdam—Amers foort en Utx-echtAmersfoort, die den forensen in bet Gooi de voordeelen van electrische tractie zal teorgen, i-n Mei 1942 gereed zal zijn. Hij heeft met groote ingenomenheid gesproken over de beteekenis van het electrische middennet der spoorwegen. Die „electrische spin" in het cen trum is in dezen tijd van ontzaglijk voordeel voor reizigersvervoer gebleken te zijn. De directeur noemde het een prettig soepel apparaat, waarmee elles kan worden gedaan en dat in dezen tijd zijn voordeelen dubbel en dwars oplevert. Want een electrisch motorrijtuig legt per dag veel meer kilo meters af dan een locomotief, ofschoon het veel minder diensturen heeft. Een locomotief eischt meer onderhoud, moet water nemen, zijn oven laten schoonmaken en vergt nog meer zorgen. Ook zijn vertragingen op het electrisch middennet altijd minder in aantal en kunnen zij sneller worden in- Celoopen. De electrische treinen zijn daarbij op zichzelf- natuurlijk sneller. Bovendien is de electri sche tractie zuiniger in kolengebruik en minder afhankelijk van het soort kolen dat gebruikt wordt. Derhalve is het begrijpelijk dat wij in de toekomst de electrische tractie nog over veel grooter af standen in het land zullen zien uitbouwen dan nu worden genoemd, en dat zal het publiek waardee- ren door grooter comfort, sneller rijden, verdwij ning van rook en stank Ir Hupkes heeft natuurlijk gezegd dat het moei- ike tijden voor de Spoorwegen zijn. Het goederen vervoer stelt hooge eischen die ondervinden zoo wel menschen als materieel. Dit gaf hem aanleiding zijn bewondering te uiten voor de wijze, waar- het personeel zijn werk verricht. Van hoog tot laag wordt hard gewerkt en er zijn onderdeelen van het bedrijf waarin geweldige prestaties worden Verricht: dingen, die men vroeger nauwelijks mo gelijk zou hebben geacht. Het doet goed dit te vernemen uit den mond van een leider van een zoo groot en voor ons land zoo belangrijk bedrijf. Het is weer een staaltje van het feit dat de Nederlander ook in moeilijke en bijzondere omstandigheden zijn bedaardheid en zijn arbeidslust weet te behouden en zijn taak goed te vervullen. De belangrijke plannen voor electri ficatie bewijzen dat men ook bij de leiding den woed erin heeft gehouden en dat in de laatste jaren-een beleid is gevoerd dat voor de toekomstige ontwikkeling van ons spoorwegnet het beste belooft w van scherp en juist inzicht getuigt. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 7 FEBRUARI 1941 Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40 Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meer 0.17V£ Groentjes zie rubriek. DE ELFSTEDENTOCHT, De deelnemers op weg door het Friesche landschap. (Foto Pax Holland.) wint den Elfstedentocht. Auke Adema, de man. die den Elfstedentocht won. (Foto Pax Holland) De Friesche Elfstedentocht is gewonnen door Auke Adema uit Franeker. Tweede werd J. J. Bos man (Breukelen) en derde Lo Geveke (Leeuw arden). Voor uitvoerige bijzonderheden zie men pag. 6. GDOOTE HOUTSTOOQT [nOQST LUXOof (Adv. Tngez. Med Jongen door het ijs gezakt. Door burgers gered. Dank zij het kordaat ingrijpen van eenige bur st's is het gelukt den 11-jarigen Jan v. d. Putten uit de Sophiastraat 6 rooc te Haarlem het leven te redden toen hij onder de brug tegenover de Kathedrale Kerk door het ijs van de Leidschevaart Z2kte. Het was op dat moment juist zeer stil en zijn Harig broertje riep aanvankelijk tevergeefs om ht'lp. Spoedig echter passeerde een voorbijganger, vie te hulp schoot en met den reddingshaak van de brug af trachtte den jongen te bereiken. Dit ïelukte echter niet en daarom gingen twee man- ten. die juist met een kolenwagen kwamen aan rijden op het ijs en schoven op hun buik naar het *ak. Met behulp van een zweep wist men den jon- E^n. die zich nog maar ternauwernood boven wa- kon houden, te redden. Begrijpelijk zijn de ♦uders den onbekenden redders zeer dankbaar. Republikeinsch amendement aangenomen Het D.N.B. meldt uit Washington, dat het repu- blikeinsche voorstel, volgens hetwelk de volmach ten voor president Roosevelt op grond van de wet op de hulp aan Engeland bij eenvoudig besluit van het congres kunnen worden opgeheven Don derdag door het Huis van- Afgevaardigden met 148 tegen 141 stemmen is aangenomen. De oppositie heeft daarmede haar eerste succes bevochten. Wel. aldus de Associated Press, bestaat natuurlijk de mogelijkheid, dat het voorstel bij latere stemmin gen toch nog verworpen wordt. Met 109 tegen 78 stemmen is het tweede repu- blikeinsche amendement verworpen. Hierin werd geëischt, dat de chefs van leger en vloot voor den afstand van bewapeningsmateriaal advies gevraagd moest worden en dat zij hun toestemming moesten geven. VOLMACHTEN VOOR VIJF JAAR. De democratische leden van de commissie voor buitenlandsche zaken van het Huis hebben be sloten tot amendementen op de wet op de hulp aan Engeland, teneinde de aanvaarding van de wet in het congres te vergemakkelijken. Zoo be pleitten zij een amendement, waarbij de volmach ten van den president beperkt worden tot vijf jaar. Wat het gebruik van Amerikaansche schepen voor convooi-doeleinden betreft, werd besloten dat niets van deze wet zoo geïnterpreteerd zal worden, dat aan Amerikaansche schepen het bevaren van oor logsgebieden in tegenstelling tot de neutraliteitswet van 1939 toegestaan zou zijn. De voorzitter van de commissie Bloom, verklaarde dat men de geld middelen niet wilde beperken. Wel zijn de beraad slagingen over deze kwestie nog niet geëindigd. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede: BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Maandag 10 Febru ari tot en met Zondag 16 Februari aanstande geeft de met „02" genummerde bon van de laatst uitgereikte boter- en vetkaarten recht op het koopen van 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. De met „29" en „30" gemerkte bonnen van de „oude" boter en vetkaarten en de met „01" ge merkte bonnen van de „nieuwe" boter en vet kaarten zullen niet geldig worden verklaard en kunnen derhalve worden vernietigd. De met „02" genummerde bonnen, die op 16 Februari nog niet gebripkt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 23 Februari a.s. BROOD EN GEBAK. Gedurende het tijdvak van Maandag 10 Februari tot en met Zondag 16 Februari a.s. geeft elk der met „02" genummerde bonnen van de nieuw uit gereikte. broodkaarten recht op het koopen van on geveer 100 gram brood- Voorts geeft elk der met „02" genummerde broodbonnen recht op het koopen van een rant soen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerij producten telkens ten minste het daar achter geplaatste aantal grammen: beschuit 75 gram, biscuits en wafels 90 gram, speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (bijv. amandelbroodjes) 400 gram gevuld groot korst gebak (bijv. boterletter) 500 gram, taart en ge bakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem ge bakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid om val, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 16 Februari nog niet gebruikt bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 17 tot en met 23 Februari a.s., met dien ver stande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d.. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 10 Februari tot en met Zondag 16 Februari a..s geeft de met ,,04" genummerde bon van de nieuw uitgereikte „bonkaart algemeen" recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 16 Februari nog niet ge bruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 23 Februari a.s. met dien verstande, dat zij gedurende de week van 17 tot en met 23 Februari niet ge bruikt mogen worden in hotelsj restaurants e.d. Vervallen distributie-bonnen De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede: Nu de uitreiking van de nieuwe distributiekaar ten voltooid is, ligt het in de bedoeling in den ver volge uitsluitend op de bons van deze nieuwe serie kaarten distributiegoederen beschikbaar te stellen. In verband hiermede zulen dus de nog niet geldig verklaarde bons van de oude kaarten niet meer worden aangewezen. De overgebleven bons van deze kaarten kunnen derhalve in tegenstelling met hetgeen in sommige dagbladen werd gepubli ceerd vernietigd worden. Volledigheidshalve volgt hieronder een opsom ming van de bonnummers der oude kaarten, welke nog niet zijn aangewezen en dus thans kunnen worden vernietigd: Algemeen distributiebonboekje bons: „1" tot en met „13", „96", „97", „101", „106", „107" en „112". Boterkaart bons: ,.29" en „30". Velkaart bons: „29" en „30". Vleeschkaart bons: „17". „18", „19" en „20". Voorts zullen de met „01" gemerkte bons van de nieuw uitgereikte boterkaarten, zoowel als van de vetkaarten, eveneens niet worden aangewezen, zoo dat ook deze vernietigd kunnen worden. Gaat de N. Z. H. langer rijden? Er bestaat uitzicht op een gunstige beslissing. Het is bekend dat de tramdirecties in Den Haag en Amsterdam eenigen tijd geleden toestemming ontvangen hebben om 's avonds langer te rijden. De N.Z.H. moet tot heden 's avonds half negen op haar tramlijnen te Haarlem den dienst staken, de laatste tram gaat dan ook ongeveer 8 uur uit Heemstede. Naar wij van de directie der N.ZJT. vernemen bestaat er thans uitzicht op een gunstige be slissing der autoriteiten op haar verzoek ook 's avonds later mogen rijden. Een definitieve beslissing is evenwel nog niet genomen. (Een Haagsche winkelier heeft in z\jn etalage een mandje met twee struiseieren gezet met de aandui ding: eieren zonder bon.) Een vindingrijke Hagenaar Die grapjes maken kon, Zet in zijn etalage klaar Struiseieren zonder bon. En inderdaad, dat is een grap, Daar liggen z' in een mand, Een struisei is zoo'n flinke hap, Dat j' ervan watertandt. Hoewel ik er nog nooit een at Heb ik toch zoo 't idee, Zoo'n halfzacht eitje is je wat, Welhaast een heel diner. Of 't lekker smaakt vraagt u me daar, Dat weet ik heusch niet, hoor, Ik heb er thuis, dat is 't bezwaar, Geen eierdopjes voor. Zoo 'n struisei is naar legbegrip Een soort van monument, Een krachtprestatie, die een kip Niet- kan en zelfs niet kent, Toch. in dat Haagsche winkelraam Is 't heel wat, wat je ziet,, Maar 't is alleen een ei in naam, Want inhoud heeft het niet. En als u het dus vraagt aan mij, Houd ik het hier maar op; Toch beter 't klein half kippig ei Dan 'n lecge struische dop. De komende straatcollecte voor Winterhulp. En de medewerking van politie en brandweer. 's-GRAVENHAGE. 7 Februari. Zooals ge meld zullen bij de komende straatcollecte voor Winterhulp Nederland op 14 en 15 Februari ook politie en brandweer medewerking verlee- nen. Ten einde deze collecte zoo goed mogelijk te den slagen, heeft Winterhulp zich in verbin ding gestfeld met de heeren A. W. de Koningh, inspecteur-generaal van de Nederlandsche po litie, P. L. van Boven, hoofdinspecteur van het brandweerwezen en A. van Batenburg, Rijks inspecteur voor. de bescherming der burgerbevol king tegen luchtaanvallen. Dze heeren hebben met het plan om politie en brandweer te doen samenwerken met de Winterhulp, hun volle instemming betuigd en hun wensch daartoe doorgegeven aan de plaatselijke bevoegde instanties en reeds thans is gebleken, dat van alle kanten veel medewerking wordt ondervonden. Ten einde de gedachte van deze samenwerking meer ingang bij het publiek te doen vinden is in verband met de komende collecte mede een verkeersweek georganiseerd, gedurende welke in tal van plaatsen demonstraties zullen wor den gehouden van politie en brandweer. In het kader van deze verkeersweek zullen ook verschillende radioreportages worden gegeven, waarvan Donderdag reeds de eerste heeft plaats gehad en wel over de opleiding voor be roepsbrandweer in Rotterdam, terwijl Zaterdag 8 Februari om 19.45 uur voor de radio een vraag gesprek wordt gehouden met den Haagschen hoofdcommissaris mr. Hamer over de samen werking van politie en Winterhulp gevolgd door een reportage over het verkeersonderrïcht aan de jeugd, hetwelk gehouden is in het school museum in Den Haag. Maandag 10 Februari om 18.45 uur komt mr. Hamer opnieuw voor de microfoon met een rede over de taak der politie ten dienste van het pu bliek. Tenslotte heeft op Donderdag 13 Februari, eveneens om 18.45 een radio-interview plaats met de heeren Van Boven en Van Batenburg over de groote lijnen van de nieuwe organisa tie van brandweer en luchtbescherming. Het doel van deze reportage is om politie en brandweer zoodanig in het middelpunt der be langstelling te plaatsen, dat bij de komende col lecte voor Winterhulp een zekere sfeer van contact met het publiek wordt geschapen, waar bij de verwachting mag worden uitgesproken, dat ieder op 14 en 15 Februari, wanneer de politiemannen hun collectebus zullen aanbieden, met milde hand zal offeren ten bate van het noodlijdende deel onzer bevolking. Deze twee wakkere jongedames vonden het niet onaangenaam dat er zooveel sneeuw ge vallen is Zij wachten op het Stationsplein te Haarlem op de autobus, die hen naar de duinen nabij Kraantje Lek zal brengen, teneinde daar de heerlijke ski-sport te beoefenen. (Foto J. A. Stevens) Voor Haard, Kachel en Centrale Verwarming vanaf 31 cent p. kg. Ook aanmaakhout verkrijgbaar Transvaalstraat 5 - Tel. 20549 - Na 7 u. 26998 (Adv. Ingez. Med.) Duitsch weermachtsbericht Op 4 en 5 Februari verloren de Britten 21 vliegtuigen. Luchtaanvallen op strategische doelen in Zuidoost-Engeland. BERLIJN. 6 Februari (D.N.B.) Het opperbe vel der weermacht deelt mede: „De poging van den vijand in den namiddag van den 5en Februari onder bescherming van jachtvliegtuigen met verscheidene golven van ge vechtsvliegtuigen het bezette gebied aan het Kanaal binnen te dringen, is, naar reeds gemeld, door de onmiddellijk in actie komende afweer verijdeld. De tegenstander verloor 17 vliegtuigen, waarvan er 14 door jagers werden neergeschoten en drie door de luchtdoelartillerie vernietigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben yeldver- sterkingen ten Zuid-Westen van Harwich en scheepsdoelen voor de monding van de Theems met succes met bommen bestookt. Een schip van 3000 b.r.t. werd tot zinken gebracht, een groot koopvaardijschip zwaar beschadigd en in brand ge stoken. Een lange-afstandsgevechtsvliegtuig heeft op 450 K.M. ten Westen van Ierland een koop vaardijschip met bommen en met de boordwapens aangevallen. Het schip bleef stuurloos liggen. Aanvallen der luchtmacht in den afgeloopen nacht waren gericht op strategische doelen in Zuid- Oost Engeland. Er ontstonden talrijke branden in de havenwerken van een kuststad. De vijand heeft noch boven het Duitsche rijksgebied, noch boven de bezette gebieden gevlogen. Het luchtdoelgeschut heeft den 4en Februari nog een vijandelijk vliegtuig bij Brest neergehaald, zoo dat de verliezen van den tegenstander op 4 en 5 Februari tot 21 vliegtuigen in totaal gestegen zijn- Drie eigen vliegtuigen worden vermist. Bij de luchtgevechten van gisteren heeft kapi tein Oesau, groepscommandant in een jachteskader zyn 40e overwinning behaald". DE LUCHTSLAQ BOVEN DEN KANAALKU ST. Het D.N.B. meldt voorts: In welingelichte krin gen te Berlijn wordt er de aandacht op gevestigd dat het Britsche ministerie van luchtvaart in zijn communiqué van Woensdagavond over de pogingen der Royal Air Force het Fransche kustgebied bin nen te dringen, het verlies van 5 Engelsche jagers meldt. Daartegenover wordt erop gewezen, dat de werkelijke Britsche verliezen 17 machines bedra- gen. Het D.N.B. verneemt verder dat de vernietigde Engelsche machines bestonden uit 4 Hurricanes, 12 Spitfires en een Bristól-Blenheim. Een nader D.N.B. bericht meldt: De Londensche Berichtendienst heeft gis termiddag toegegeven dat van de actie der Brit sche luchtmacht boven Noord-Frankrijk 7 Britsche jagers niet teruggekeerd zijn. Nederlandsche versterkingswerken. Particulieren mogen niets wegnemen. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt ons plaatsing van het volgende: Door het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van Defensie wordt de aandacht er op gevestigd, dat de bevolking zich niet overal voldoende rekenschap geeft van het feit, dat mate rialen, afkomstig van vroegere Nederlandsche ver- sterkingswerken, zooals hout, metalen enz., eigen dom zijn van den Nederlandschen Staat of van de Duitsche weermacht. Het wegnemen of verkoopen daarvan door particuliere personen is derhalve niet geoorloofd en stelt hen, die zich daaraan schul dig maken, aan het gevaar van strenge bestraffing bloot. HEDEN: 8 PAGINA'S R. P.: De Spoorwegen pagr. 1 g P. Gasus: Struiseieren. pag. 1 Ij Schaatsprestatles pag. 3 g Gaat de N. Z. H. langer rijden? pag. 1 g Flitsen: Het opstel pag. 3 g Eigenaardigheden in Haarlem en g omgeving. pag. 3 g v. T.: In de automatiek. pag. 3 g Over Haarlemsche boekdrukkers en §8 boekverkoopers. pag. 3 g J. B. Schuil: Anna Sablairolles pag. 7 J K. de Jong: Haarlemsche Politie Mu- g ziekvereeniging pag. 7 g

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1