De geschiedenis der blokkade. Het strijdtooneel in Eritrea. in* IJ DAG 7 FEBRUARI 1941 HAARLEM'S DAGBLAD 5 •CM Hu Het A.N.P. verneemt uit Berlijn: Onder de vele commentaren die de buitenland- tche pers heeft gepubliceerd naar aanleiding van |e rede van den Duitschen rijkskanselier op 30 [anuari, zijn er die Duitschland er van beschuldi- oc ;en tie blokkademaatregelen op onverantwoorde- m ijke wijze verscherpt te hebben. Deze commenta- en worden in Duitschland onzakelijk geacht. Men ■erwijst in de Duitsche pers naar de aanhoudende fee »ogingen die Engeland in het werk stelt om te oorkomen dat het noodlijdende Fransche volk uit iverzeesche landen goederen ontvangt, zonder dat Dei ,onden er rekening mee houdt dat Frankrijk tot •eenkele maanden geleden bondgenoot was. Men ?raagt de rest van de wereld of er wel een scher pere vorm van blokkade is dan dat men be- riende volken aan eigen voordeel opoffert. Bo ll :endien houdt een dergelijke practijk de merk- vaardige bekentenis in dat men den tegenstander neer menschelijkheid, meer hulpvaardigheid jegens loodlijdende vrouwen en kinderen van andere vol- h;en toeschrijft dan men zelf bezit. In de beschouwingen, die de Duitsche bladen aan ekere buitenlandsche persstemmen wijden, wordt „iiok herinnerd aan de geschiedenis der blokkade n het algemeen en tijdens den tegenwoordigen lorlog. Hoe weinig indruk zelfs bewezen feiten ip sommige anti-Duitsche commentatoren maken, vordt wel aangetoond, doordat men Duitschland erantwoordelijk stelt voor de storingen in het be- [ryfsleven, die een onvermijdelijk gevolg zijn van iet afsnijden van allen overzeeschen aanvoer naar !e Britsche eilanden. Men moet in gedachten hou- len dat de beslissende verscherping der blokkade r, begin September 1939 uitging van de regeering e Londen, die in strijd met het erkende volken- echt de lijst van contrabande uitbreidde tot goede- die weinig of niets uitstaande hebben met onmiddellijke oorlogvoering. Tevoren, eind lUgustus-begin September 1939, had Duitschland iverigens bij monde van een specialen gezant den loorschen staten voorgesteld dat de leveranties an beide oorlogvoerende partijen op dezelfde chaal zouden worden voortgezet. Door toedoen van e Britsche en Fransche regeeringen is dit initiatief, lat voor de handhaving van den neutralen han- lel van het grootste belang was. ten val gebracht. Terwijl het dus op grond van de historische fei- en boven eiken twijfel verheven is dat de Weste- jke mogendheden het sein tot verscherping van et geldende blókkaderecht hebben gegeven, blijft og te onderzoeken van welke zijde nieuwe princi- lieele elementen in de blokkade-practijk gebracht ijn. De beslissende daad was de „order in council" 'an 27 November 1939, waarbij Engeland ver- laarde dat alle goederen van Duitschen io.-sprong n beslag konden worden genomen, onverschillig i'iens eigendom ze waren. Deze maatregel had dus letrekking niet op goederen, die het weerstands- ermogen van den tegenstander versterkten, doch ip die welke hem een tegoed verschaften tegenover ventueele overzeesche leveranciers. Inbeslag- <ud eming van dergelijke goederen bracht den tegen- vol tander natuurlijk geen onmiddellijke schade toe, ïeelechts werden koopers er van afgeschrikt deze t oederen in het vervolg in Duitschland te ttoopen. ?m Ie maatregelen, die Duitschland ten aanzien van ha< e voor Engeland bestemde overzeesche goederen fkondigde, hielden het wegnemen of vernietigen ezer goederen in om een onmiddellijke versterking an den vijand te voorkomen. r kan dus niet aan getwijfeld worden, zoo besluiten e Duitsche commentaren, dat de Duitsche blok- ihe ade-afkondiging: „Torpedeering van ieder schip, ne at voor den oorlog belangrijk materiaal en levens- niddelen naar Engeland vervoert" veel minder cherp is en veel minder principieele betekenis leeft dan de reeds 14 maanden vroeger uitge- ïld« an- >nd 2Ï bsr1 sch' ijk Beschouwingen van de Duitsche bladen. 'taliaansch weermachtsbericht Verbitterde gevechten Italiaansch Oost-Afrika. )uikboot brengt Britsch mailschip in he eeW zinken. ERGENS IN ITALIë, 6 Februari (Stefani). Iet hoofdkwartier publiceert weermachtbericht no. '.44. Het luidt als volgt: „Aan het Grieksche front wederzijdsche actie an artillerie en patrouilles, belemmerd door het lechte weer. In Noord-Afrika hebben onze vliegtuigen ge en, nechaniseerde strijdmiddelen der Engelschen met lommen en mitrailleurvuur bestookt. n( In Italiaansch Oost-Afrika, aan het noordelijk st ront, zijn verbitterde gevechten geleverd gedurende ie, ien geheelen dag van gisteren in den sector van pheren, waarbij van weerszijden werd ingegrepen ioor de luchtmacht. Onze jachtvliegtuigen hebben irie Blenheim-machines neergeschoten. Een duikboot onder bevel van den fregatten- ;apitein Primo Longobardo heeft, behalve de reeds ,j.n weermachtbericht no. 240 van 2 Februari ver- nelde scheepsruim te, ook het Britsche mailschip ",Urla" van 5200 ton tot zinken gebracht". Op grond van een overeenkomst tusschen Duitschland en Frankrijk kunnen de Fransche teïnterneerden weer naar bun vaderland terug- Meren. Een van Zwit- sersche officieren. .(Foto Weltbiid) vaardigde Britsche „order in council". Men heeft in Duitschland kunnen constateeren dat ien deel der buitenlandsche pers dit duidelijk erkend heeft. Het vraagstuk van „de schuld aan de blokkade" is in een verkeerd daglicht gesteld, doordat men zich in vele neutrale landen niet zeer heeft be kommerd om de rechtspositie, doch zich heeft ge richt naar de zeer verbreide opvatting dat de Wes telijke mogendheden zouden zegevieren. Intusschen hebben de Engelschen hun „wasch niet aan de Sieg- friedlinie opgehangen", doch aan de noordelijke kust van het Kanaal op eigen gebied verdedigings stellingen moeten betrekken. De hulpverleening aan Engeland. Het A.N.P. verneemt uit Berlijn: Van de ver klaringen van Amerikaansche politici voor de se naatscommissie van buitenlandsche zaken hebben te Berlijn vooral die van den minister van marine Knox en van den vice-minister van buitenlandsche zaken Sumner Welles sterk de aandacht getrokken. De uiting van Knox dat hij toegeeft niet te weten of de Amerikaansche hulp aan Engeland nog op tijd komt, wordt in Duitschland allereerst opge vat als een poging de aanneming van de hulp wet voor Engeland te bespoedigen. Men vestigt te Berlijn de aandacht op talrijke van die pogingen, welke zoowel van Amerikaansche- als Engelsche zijde ondernomen zijn. De jongste verklaringen van Sumner Welles wor den in de Wilhelmstrasse beschouwd als een poging het gevaar uit te schakelen dat een samengaan tus schen de Ver. Staten en de Spaansch-Amerikaan- sche republieken zou worden vermeden. De krach tige diplomatieke, propagandistische en financieele- politieke actie van de Noord-Amerikanen in Zuid- Amerika diende om den tijd, waarin ook het zuidelijke deel van het Westelijke Halfrond van de oude wereld is afgesneden, goed te gebruiken. De „Deutsche Diplomatisch-Politische Korres- pondenz maakt de opmerking „dat de verscherping van de Amerikaansche hulpactie tegen de bepalin gen der onderscheidene Pan-Amerikaansche ver klaringen indruischen, die altijd weer van het be ginsel uitgingen dat het de plicht der 21 Ameri kaansche republieken is zichzelf en daarmede de overige landen van het Westelijke Halfrond met alle middelen buiten ooi-logen en verwikkelingen in het buitenland te houden. Een groot deel der rede van Sumner Welles was erop gericht bij de Zuid-Amerikaansche staten vrees voor een invasie te verwekken. Men beweerde n.l. dat het handels verkeer tusschen Duitschland en de Zuid-Ameri kaansche staten geenszins meer een zuiver systeem van uitwisseling zou zijn, zoodra Duitschland de overwinning behaald heeft. Integendeel, het Duit sche rijk zal dan een onweerstaanbaren econo- mischen dwang uitoefenen, waarop de politieke be- invloeding van Zuid-Amerika zal volgen. De vol gende stap zou dan zijn de Duitsche invasie, niet alleen in Zuid-, maar ook in Noord-Amerika". De „Korrespondenz" constateert „dat de pro paganda van de Ver. Staten in Zuid-Amerika er thans op gericht is door het doelen op gevaren de wenschen van Zuid-Amerika in zake een natuur lijke economische samenwerking met Europa te dwarsboomen. Trouwens, de minister van marine Knox heeft eenige dagen geleden gezegd dat een tolunie tusschen Noord- en Zuid-Amerika de beste oplossing is, want daarmede zouden de Spaansch- Amerikaansche landen met economische banden van staal aan de Ver. Staten gesmeed worden". De wet op de bescherming van den Roemeensclien staat. Doodstraf op een aantal misdrijven. Het D.N.B. meldt uit Boekarest: De nieuwe wet op de bescherming van den Roe- meenschen staat bepaalt o.m. dat met den dood wordt gestraft wie zonder vergunning wapens, mu nitie of springstoffen, in zijn bezit heeft, wie op slagplaatsen van materialen of goederen, munitie of wapens uit militaire voorraden of uit fabrieken steelt, wie in woord of geschrift ophitst tot om wentelingsacties tegen de bestaande politieke of sociale orde in den staat, wie op leden der regee ring, overheidspersonen of leden van het leger schiet, wie zonder wettig recht openbare gebouwen bezet, wie openbare instellingen vernielt. Voorts is de doodstraf bepaald op aanslagen op den ko ning of leden der koninklijke familie, op opstand door samenzweerders of het niet in acht nemen van de verplichting tot aangifte bij samenzwerin gen, op het gebruik van geweld tegen de sociale instellingen. De wet bepaalt voorts dat iedere dooi den staat niet goedgekeurde politieke organisatie wordt verboden. Behalve de doodstraf kunnen ge vangenisstraf en dwangarbeid worden opgelegd kan het geheele vermogen vervallen worden ver klaard, kan ontslag volgen uit openbare functies, verlies van pensioen, annuleering van staatsdiplo- ma's, verbod tot uitoefening van een intellectueel beroep, verbod tot het dragen van ordeteekens en onderscheidingen. De wet bepaalt dat Joden en leden van de volksgroepen nog strenger worden gestraft dan de Roemenen. Dr. Ley sprak tot het' Roemeensche volk. In de Duitsche uitzending van den Roe- meenschen Radio-omroep heeft de leider van het Duitsche Arbeidsfront dr. Ley een groet tot het Roemeensche volk gericht, zoo meldt het D.N.B. Hij zeide „dat Roemenië onder lei ding van generaal Antonescu in zijn voordeel gekozen heeft. De rijkdom van het land heeft slechts vele afgunstigen gebracht, in de eerste plaats Engeland, dat er niet voor terugdeinsde zich met alle middelen, terreur, omkooping, in triges, ja, zelfs moord, van de rijkdommen van Roemenië te bedienen en die in zijn bezit te krijgen. De keuze van Roemenië is echter bij tijds op Duitschland gevallen. De Duitsche en Roemeensche belangen loopen evenwijdig en zijn niet met elkander in strijd". Dr. Ley verklaarde te wenschen en te ho pen dat voor deze gemeenschappelijke belan- gen ook een cultureele band en een gemeen schappelijke sociale grondslag gevonden zullen worden. Geen Australische troepen in Griekenland. Mededeeling van officiëele Grieksche zijde. Het officieele Atheensch telegraafagentschap dementeert, naar het A.N.P. uit Belgrado ver neemt, met nadruk een door een te Sofia verschij nend blad gepubliceerd bericht van een buiten- landsch nieuwsbureau, volgens hetwelk in Grieken land Australische troepen zouden zijn ontscheept In politieke en journalistieke kringen te Belgrado zegt men dat het Grieksche agentschap weliswaar verklaart dat deze troepen nog niet geland zijn. doch dat het vermoeden voor de hand ligt dat de Engelschen op grond van een accoord, dat generaal Wavell zou hebben gesloten, wellicht toch nog zulk een poging zullen ondernemen en evenals destijds in 1916 tegen den wil der Grieksche regeering zelf zullen uitvoeren. Vrees voor een invasie te Londen. Duitsche meening over Britsche vermoedens. A.N.P. deelt mede: Niet zonder belangstelling neemt men te Ber lijn kennis van de berichten van neutrale ver slaggevers, volgens welke de vrees voor een in vasie in Londen weer een nieuw hoogtepunt bereikt zou hebben. Deze toenemende bezorgd heid is door de jongste rede van Adolf Hitler ontstaan, welke in versterkte mate aanleiding heeft gegeven tot combinaties over de .plannen der Duitsche legerleiding. Evenwel schijnen de vermoeden/ over de Duitsche plannen in Lon den sterk uiteen te loopen. daar zoowel in Ame rikaansche als in andere buitenlandsche bladen practisch alle slechts denkbare militaire mo gelijkheden, waarmede men in Londen rekening houdt, voorspeld worden. Ook de voortijdige te rugkeer van Wendell Willkie naar Amerika wordt als leuze gebruikt omtrent verwachtin gen over beweerde as. oorlogshandelingen van de asmogendheden. Van deze combinaties wordt in Duitschland rustig kennis genomen. De Duitsche pers maakt er slechts terloops melding van en toont geen neiging hiertegenover een standpunt te bepalen. De Duitsche bladen toonen juist in dergelijke gevallen een bijzonder groote discipline en deze is wel een instrument van de Duitsche oorlog voering, maar laat zich niet door de vijandelijke pers tot bepaalde uitingen uitdagen. Wanneer wegens deze geruchten bepaalde voorspellingen gedaan worden omtrent een groot Duitsch offen sief in dertig of in zestig dagen, dan ziet men er te Berlijn daarom reeds van af een standpunt in te nemen, omdat het niets nieuws meer is dat te Londen dergelijke gebeurtenissen wor den aangekondigd om daarna, wanneer de ter mijnen verstreken zijn zonder dat er iets ge beurd is, de lezing te kunnen verspreiden dat de Duitsche legerleiding het niet heeft aangedurfd haar oorspronkelijke plannen uit te voeren. Men is er te Berlijn van overtuigd dat ook ditmaal met de genoemde aankondigingen bepaalde pro pagandistische voornemens te Londen hand in hand gaan. Dezelfde verdenking koestert men ten aanzien van de steeds weer opduikende be richten over z.g. Duitsche voornemens om Bul garije binnen te trekken. Men is te Berlijn van meening dat deze geruchten in de eerste plaats moeten dienen onrust te zaaien in Zuid-Oost- Europa. Sneeuw en vorst maken de werkzaamheden voor den gronddienst van het ïuchtwapen allesbehalve gemakkelijk. Toch wordt de arbeid ononder broken voortgezet. (Foto Weltbiid) Wal de oorlog aan Engeland kost. Becijfering van minister Kingsley Wood. Het D.N.B. meldt: De Engelsche minister van financiën Kingsley Wood heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard dat wanneer het Huis het door hem voorgestelde aanvullende bedrag van 600 millioen pond sterling voor het loopende dienstjaar goedkeurt, de oorlog Engeland in het dienstjaar dat op 30 Maart eindigt, 3.3 milliard pond sterling gekost heeft. De oorloguitgaven van Engeland zijn zoo geweldig en nemen van dag tot dag in zulk een omvang toe dat hij niet kan zeggen hoeveel de wekelijksche uitgaven in de eerste maanden van het komende dienstjaar zullen bedragen. Men kan echter reeds thans zeg gen dat een enkele oorlogsdag Engeland 12.5 millioen pond kost. Het land heeft tot dusver zware lasten moeten dragen, aldus minister Wood, doch ik mag aan de bevolking niet onthouden dat deze lasten en offers binnenkort nog zullen toenemen. Tenslotte deed de minister een beroep op de belastingbetalers om snel en punctueel te betalen. Admiraal Darlan weer naar Parijs. Met voorstellen van maarschalk Pétain. Het D.N.B. verneemt uit Vichy: Admiraal Darlan is gisterochtend weer met voorstellen van maarschalk Pétain naar Parijs vertrok ken. In welingelichte kringen aldaar verwacht men dat Darlan hedenavond of Zaterdag ochtend terug zal zijn. Al naar gelang van het antwoord van Laval zal de maarschalk, zoo verklaart men verder, nog aan het einde dezer week zijn besluiten nemen en waarschijnlijk in een radiorede hiervan aan het volk mede deeling doen. Ten aanzien van de binnenlandsche politieke kwesties, welke thans in Frankrijk op den voor grond staan, wordt blijkens een D.N.B -bericht uit Rome in Italiaansche kringen verklaard dat de Italiaansch-Fransche betrekkingen uitsluitend door de bepalingen van de wapenstilstandsover- eenkomst geregeld worden. Italië houdt zich uit sluitend aan deze bepalingen en aan kwesties welke daaronder kunnen vallen. In zooverre er echter sprake is van kwesties van zuiver binnen landsche* politieke beteekenis heeft Italië daar niet rechtstreeks mede te maken en neemt het ten aan zien daarvan ook geen standpunt in. Amerikaanseli ambassadeur te Londen benoemd. John Winant opvolger van Kennedy. WASHINGTON. 6 Februari. Volgens een bericht van de Associated Press heeft president Roosevelt John G. Winant benoemd tot opvolger van Ken nedy als ambassadeur van de Vereenigde Staten in Londen. (D.N.B.) Engeland's plan tot herstel van Haile Selassie. Het D.N.B. meldt uit Rome: De verklaring van minister Eden betreffende de rechten van Haile Selassie op den troon van Abessinië en de bereidwilligheid der Engelsche regeering om hem na den oorlog met raad en daad bij te staan, wordt in Italiaansche kringen niet ernstig opgevat. Voor Italië bestaat er op deze verklaring, waarmede Engeland een nieuwe hypotheek op Abessinië wil nemen, geen ander antwoord dan de voortzetting van den oorlog tezamen met den bondgenoot Duitschland tegen het Engelsche wereldrijk en voor zijn rechten en zijn toekomst. De man zonder geheugen. (Van een V.P.B.-medewerker) PARIJS, Februari. Dit is weer een van die kenmerkende kleine drama's van den oorlog: de man die zijn geheugen verloren heeft. In de Fransche pers komt de foto voor van een soldaat, in de hoopTdat iemand van de lezers den ongelukkige zal herkennen want hijzelf heeft het geheugen geheel verloren. In een van de treinen die kort geleden de ge- interneerden uit Zwitserland naar Frankrijk te rugvoerden bevond zich deze soldaat. Hij blijft zwijgen in alle talen en er is niets uit hem te krijgen, waaruit af te leiden zou zijn wie hij is en vanwaar hij komt. Hij bezit geerf enkel papier, waardoor het mogelijik kan worden hem te iden- tificeeren. Reeds tijdens hun interneering in Zwitserland was het zijn kameraden onmogelijk vast te stellen wie en wat hij was. Hij was zelfs niet meer in het bezit van de militaire identiteits kaart, zoodat men niet eens er achter Ikon komen, tot wel regiment hij behoorde. Toen de man in Vichy uit den trein stapte, stond hij moederziel alleen te midden van zijn gelukkige kameraden die jubelend begroet werden door hun familieleden. Hij stond daar als een vaderlandslooze. Hij is voorloopig ondergebracht in een ziekenhuis. Zijn geval staat niet alleen, al komt het weinig voor. In den wereldoorlog heeft het zich enkele malen voorgedaan. Een van deze ongelukkigen is zelfs het slachtoffer geweest van een proces, om dat twee vrouwen in hem haar verloren gewaan- den man meenden te herkennen. Door tal van proeven heeft men toen getracht uit te vinden of hij meer belangstelling aan den dag legde voor de eene vrouw of voor de andere, doch hij bleef voor beide even onverschillig. Ten slotte heeft men hem ondergebracht in een inrichting voor zenuw- zwakken. Voor den man in Vichy hoopt men echter dat het zal mogen gelukken dat hij voor een dergelijk lot bewaard zal blijven en dat, indien hij niet zelf zijn geheugen terugkrijgt, een of andere fa milie hem zal adopteeren. In Oost-Afrika worden blijkens de Italiaan sche weermachtsberichten hevige gevechten ge leverd tusschen Italianen en de Britten die Eritrea 140 K.M. zijn binnengedrongen. Vooral ten noorden van Agordat dat aan de Biskia-Mas- sawa-spoorweg gelegen is. In de omgeving Barentoe in de Eritreesche .aagvlakte wisten de Italianen nieuwe stellin gen te bezeten; krachtige Britsche aanvallen in de richting van Asmara wisten zij te verijdelen. De luchtmacht der Italianen heeft de Brit sche colonnes achter het front krachtig aange vallen. Op de kaart zijn met zwarte pijltjes aangege ven de aanvalsrichtingen der Italianen, alsmede het front der Britten- Hoe uitgestrekt de Italiaansche Kolonie in Oost-Afrika is blijkt uit het kaartje rechts onder, waar Italic op gelijke schaal is ingere kend. BOVEN HF.T GRIEKSCHE BERGLAND. Eert Italiaansche bommenwerper tijdens zijn vlucht naar vijandelijk doel. (Foto Weltbiid) Brand in Boxtel richtte groote schade aan. Jongetje vermoedelijk bij den brand omgekomen. Donderdagmiddag omstreeks een uur is door nog niet bekende oorzaak brand ontstaan in de manufacturen- en meubelzaak van den heer Boomen te Boxtel. De brand nam een grooten omvang aan en in korten tijd stond het kapitale gebouw In lichter laaie. De brandweer uit Boxel bestreed het vuur met. alle kracht, daarbij geassisteerd door de Duitsche weermacht. De belendende percee- len hebben groote waterschade opgeloopen. Een tienjarig zoontje van den heer Boomen wordt vermist. De schade die door den brand is teweeg ge bracht. bedraagt 90.000 tot 100.000 gulden. De Bossche brandweer, wier hulp werd ingeroepen, behoefde geen dienst te doen. Een startkaart met een procesverbaal Een AmsterdRmsche Jongen, een doodgewone Amster* damsche Jongen, Augustln geheeten, heeft het volgends stoute stukje, dat opgeteekend dient te worden ln de annalen van de Elfstedentocht-historie uitgehaald, zoo meldt de Telegraaf. Hij Is Woensdagavond zeven uur. nadat hij den geheelen dag had gewerkt, op de racefiets gesprongen, met twee paar Noren op zijn rug gebonden. In het donker reed hij over den Afsluitdijk naar Friesland, waar hij om kwart over twaalf In Zurich aankwam. Dat was dus na twaalf uur en eigenlijk had Augustln dus binnenshuis moeien gaan. IIIJ reed echter door, want hij moest In Leeuwarden zijn. Daar was de start van den Elfstedentocht. HIJ reed dus door. Maar om twee uur Harllngen binnenkomend, liep hij tegen de lamp. HIJ moest mee naar hot politiebureau on werd daar opgesloten tot vier uur 's nachts. Zijn pro test: Ja maar, lk moet toch meedoen aan den Elfsteden tocht, hielp niets. Maar nog was de klok van vier uur nau welijks koud, of Augustln sprong weer op de flets en ped delde naar Leeuwarden, waar hij nog op tijd aankwam om. gewapend met een startkaart, de schaatsen voor den Elfstedentocht onder te binden, het proces-verbaal uit Harllngen ten spijt. Augustln ls zeventien Jaar; morgen wordt hij achttien. Voor het publiek de beste scheerzeep. Naar „Het Vaderland" verneemt, zal binnenkort een onderscheid worden gemaakt tusschen scheer zeep bestemd voor de kappers en voor het publiek. Het ligt nl in de bedoeling kappers zeep te ver strekken met een vetzuurgehalte van 60 pet. en aan het publiek met een vetzuurgehalte van 80 pet Voorheen werden deze beide percentages door een aan het publiek geleverd. De beteekenis voor het publiek ligt hierin, dat dus voortaan de beste en vetste scheerzeep voor het publiek wordt be stemd, zoodat het ongemak van eventueel klei nere rantsoenen hierdoor reeds thans wordt onder vangen. Want hoe beter de zeep, hoe minder men noodig heeft. BENOEMING BIJ DE NED. VEEHOUDERIJ- CENTRALE. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt mede, dat benoemd is tot lid van het dagelijksch bestuur der Nederlandsche Vee- houderijeentralc mr. dr. A. van Deth, aan wien te gelijkertijd ontslag is verleend als administrateur- waarnemend directeur dezer centrale. Als directeur der Veehouderijcentrale is benoemd mr. Chr. Pool, aan wien tegelijkertijd ontslag is verleend als se cretaris der Nederlandsche Akkerbouwcentrale. PROGRAMMA ZATERDAG t FEBRUARI 1S41. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch Programma. VARA. 8.00 Gramofoonmuztek. 8 30 Nieuwsberichten A. N. P.. gramofoonmuzlek 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Voor de kinderen. 12.00 VARA-orkest. In de pauze: VARA- Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Gramofoonmuzlek. 1.15 VARA-orkest. 1,45 Causerie „Architecturale beeldhouwkunst". 2.00 Gramofoonmuzlek. 3.00 Tulnbouwhalfuurtje. 3.30 Residentie-orkest. 4 30 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonmuzlek. 5.15 Nieuws-, econo mische- en beursberichten A. N. P 530 Bravour en Char me. 6.00 Gramofoonmuzlek. 5.15 Orgelspel. 6.42 VARA- Almanak. 8.45 Actueele reportage of gramofoonmuzlek. 7.00 Vragen van den da# A. N. P. 7.15 Gramofoonmuzlek. 7.30 Berichten. Engelsch. 7.45 Gramofoonmuzlek. 5.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Puzzle-ultzendlng. 8.30 Be richten. Engelsch. 8.45 De Ramblers. 9.15 VroolIJke voor dracht. 9.20 Esmeralda en solisten. 9.45 Engelsche be richten A. N. P. 10.00 Nieuwsberichten A. N. P., sluiting. HILVERSUM n, 301 M. KRO. 8.00 wy beginnen den dag. 8.30 Nieuwsberichten A. N. P. 8.45 Gramofoonmuzlek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 Rococo-octet. 12.45 Nieuws- en economi sche berichten A. N. P. 1.00 Gramofoonmuzlek. 1.15 Mu- slquette. 2.00 Voor de Jeugd. 3.00 Onze Zaterdagmiddag. 5.00 VPRO: Causerie „De Bijbel als boek". 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 Reportage. 6.Q0 Gramofoonmuzlek. 8.15Sportpraatje. 8.30 Overpein zing met muzikale omiysUng. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuzlek. 7.00—7.15 Gronlngsch praatje A. N, P- ai ulUng,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7