Haarlem's Dagblad Brandhout r NIEUWE TENNISBALLEN.... De Volksliuisvesting. Bollenkoffie. Op bon 03 boter. Sportmagazijn Grethade Bruyn Voor vestiging fotografisch bedrijf vergunning noodig. Kolenbesparing! STOOKT HOUT Het Derde Bacilconcert. Twee gewapende koopvaardijschepen tot zinken gebracht. Artikelen enz. 58e JAARGANG No. 17682 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 8 FEBRUARI194Ï Abonnementen per week 0.25, per maand 1.1ty per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, loss® nummers 6 cent per ex. Advertentiön: 1-5 regelt 2.elke regel meer 0.40 Reclames 0.65 pef regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70. elke regel meer 0.171/$. Groentjes zie rubriek. Uit het afdeelingsverslag van den Haarlemschen gemeenteraad, met beantwoording van B. en W. over de gemeentebegrooting voor 1941 blijkt, dat nogal wat vragen gesteld zijn bij het hoofdstuk volkshuisvesting. Dat kan geen verwondering wek ken, want zooals men weet loopt het woning-over schot gestadig terug nu er bijna niet gebouwd wordt en niettemin de bevolkingsgroei zich regel matig blijft voortzetten. In het jaar 1940 is het aan tal onbewoonde woningen gedaald van 1023 tot 581, dus bijna tot de helft. En dit mag zoo op het oog nog een redelijk aantal lijken, maar het is heel laag als men met een totalen woningvoorraad van ruim 38000 te doen heeft. B. en W. maken dit dui delijk door het woning-overschot in percentages uit te drukken: het is van 1 Januari 1940 tot 1 Januari 1941 gedaald van 2.685 pet. tot 1.519 pet. En dan moet men er natuurlijk bij in aanmerking nemen dat die 581 woningen den nieuw-gevestigde geenszins een vrije keus bieden, omdat zij verdeeld zijn over het geheele gamma van huurklassen. Bo vendien wordt het aantal nog beïnvloed doordat er een groep winkelhuizen toe hoort. Men kan zich dus indenken dat zeer spoedig in een of meer huur klassen gebrek aan woningen zal ontstaan en dat de toestand nu al zoo is, dat het bekende euvel van dubbele bewoning weer in sterke mate optreedt. Ik zeg „weer" omdat het ook tijdens de jaren van den wereldoorlog een bekend verschijnsel is geweest. B. en W. hebben er allen aandacht voor. Zij zijn zich bewust dat ongewenschte toestanden het ge volg kunnen zijn en laten dubbele bewoning alleen toe als daaraan geen bezwaren van moreelen of hygiënischen aard zijn verbonden. De binnenko mende aanvragen voor de plaatsing van tusschen- meters voor water, gas en electriciteit brengen de overheid op het spoor en als zoo'n aanvraag bin nenkomt wordt door den dienst van Bouw- en Woningtoezicht onderzocht of de dubbele bewoning toelaatbaar is. Wel is het college van B en W. van meening dat aanbouw van nieuwe woningen, vooral van goedkoope, meer dan gewenscht is. Maar de schaarschte aan en de hooge prijzen van bouwma terialen vormen de groote moeilijkheid. En op den bouw van noodwoningen ook een herinnering aan de jaren van den wereldoorlog kan het col lege geen uitzicht geven. Wel is het van plan, ondanks de tijdsomstandig heden toch door te gaan met de onbewoonbaarver klaring van ongeschikte huizen maar alleen te ont ruimen voor zoover het de slechtste woningen be treft. Hetgeen een wijs besluit lijkt; de volksge zondheid maakt het zeer zeker noodzakelijk de slechtste woningen te ontruimen en als men de keus heeft tusschen dubbelbewoning in redelijke omstandigheden en het ontruimen van onbewoon baar-verklaarde huizen is het laatste natuurlijk verkieselijk. Waarbij men ten aanzien van de dub belbewoning toch wel moet aannemen dat veel meer huizen daarvoor geschikt zijn dan in de jaren 19141918, omdat er sindsdien toch op zoo groote schaal verbetering in den bouw van arbeiders woningen en daarmee in de volkshuisvesting is ge bracht. Intusschen willen wij ook hier' de hoop uitspreken dat alle medewerking uit Den Haag verleend zal worden om den bouw van nieuwe ar beiderswoningen in de zoo snel groeiende steden van het Westen te bevorderen. Het is een belang rijke zaak en men lost haar niet op door meenin gen als die van het lid, dat opmerkte dat het beter is de vestiging in de gemeente Haarlem maar wat te remmen. Op welke manier zou hij dat willen doen? B en W. hebben er dan ook heel nuchter op geantwoord, dat men wel den wensch kan uit spreken dat de vestiging in Haarlem wordt ge remd, doch dat maatregelen daarvoor niet door hen kunnen worden getroffen Onlangs hebben wij nog statistische gegevens ge publiceerd waaruit bleek dat de bevolkingsgroei van de gemeente Haarlem zich in onverminderd tempo blijft voortzetten. Het bewogen jaar 1940 bracht in dit verschijnsel geen remming teweeg; ook in dat jaar steeg het zielental weer met meer dan 2000 en als het zoo blijft doorgaan zal in minder dan drie jaar tijds de 150.000 bereikt zijn. Natuurlijk bestaat die bevolkingsgroei niet alleen in nieuwe vestigingen. Het „geboorten-overschot" vormt de voornaamste factor. En bij de vestigingen is ook sprake van een overschot: in een gemeente als Haarlem is veel verloop in de bevolking, zoodat de regelmatige aanwas door vestiging dus bestaat uit het verschil tusschen een groot aantal aangekome- nen en een groot aantal vertrokkenen. Daarbij komt dan nog de overweging dat huizen lang niet alleen door van elders komende menschen worden gezocht maar ook in zeer vele gevallen door jonge Haarlemmers, die het ouderlijk huis verlaten en gaan trouwen. Het is dus een zeer ingewikkelde zaak en een rem op de nieuwe vestiging, zelfs als die toegepast kon worden, zou haar nog niet eens tot oplossing brengen. De afdoende uitkomst is kennelijk en alleen: nieuwe woningbouw. R. P. Felle Ifaliaansche critiek op Roosevelt ROME, 8 Februari. (Stefani) Ook Amerika stelt alles in het werk om de neutrale landen van Europa uit te hongeren, schrijft de „Popoio di Roma". De verklaring van Huil dat de Vereenigde Staten niets kunnen doen om Engeland er toe te brengen zijn blokkade-politiek te wijzigen, is slechts gehuichel, want indien de Ver. Staten wer kelijk wilden, zouden zij Engeland, welks positie steeds meer ondergeschikt wordt aan Amerika, kunnen overtuigen het systeem te wijzigen. Roose velt is de medeplichtige van Churchill, zooals ook wordt aangetoond door de weigering van het Witte Huis jegens den Franschen ambassadeur om de ge blokkeerde Fransche saldi in de Ver. Staten vrij te maken teneinde daarvoor levensmiddelen voor Frankrijk te kunnen koopen. (De bollenkweekers hebben met vreugde vernomen, dat er nieuwe af zetmogelijkheid komt vdbr tulpen bollen, doordat die zullen worden verwerkt voor koffie-surrogaat.) Onze tulpenbollenkweekers Zijn opeens weer in hun sas; Na een tijdperk vol onzekers Voor hun bloemrijk bolgewas, Komen plotseling berichten Over koffie-surrogaat, Dat de nooden kan verlichten, Die hen dreigden vroeg of laat. Tjonge jonge da's een boffie, Als je krabbelt op je bol. Schenk met tulpenbollenkoffie Jubelend de koppen vol.... Wie bedenkt toch zulke dingen Heb ik me wel afgevraagd, Welke listeling of -lingen Is of zijn hierin geslaagd. Bloemenhoffie, nou vooruit maar, Er is toch ook bloementhee, Schenk de tulpen uit de tuit maar, Ik doe er ge „troost" aan mee. Mag 't van u geen koffie heeten, Vindt u dat iets al te dols? Nou, dat moet u zelf maar weten, Drinkt u het dan maar alsbols. 's GRAVENHAGE, 8 Februari. De secretaris-ge neraal van het departement van Landbouw en vis- scherij maakt met betrekking tot de distributie van boter, margarine en vet bekend, dat, gedurende de week van 10 tot en met 16 Februari a.s„ niet zooals is gepubliceerd bon „02" doch bon „03" van de nieuwe boterkaart en vetkaart recht geeft op het koopen van 250 gram boter of margarine dan wel 200 gram vet. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bon „02" niet vernietigd mag worden. komen er voor het seizoen 1941 niet. De oude ballen zullen dus nog eens hun dienst moeten bewijzen Met onze eigen installatie geven wij Uw oude ballen weer de juiste stuitkracht en heeft U ze. zoo noodig, binnen DRIE DAGEN RETOUR. De prijs hiervan be draagt slechts 1.50 PER DOZIJN. U belt wij pompen. TWIJNDERSLAAN 7 TELEF. 15116 Beleefd verzoek de ballen vooraf even te merken HET ZOUT VOORKOMT BEVRIEZING. De groote zandhoopen langs de wegen, die daar zijn aangebracht, om bij gladheid gebezigd te worden, worden regelmatig met zout vermengd, om den voorraad los te houden voor onmiddellijk gebruik. (Foto Pax Holland) Kleinhandel in fotografische artikelen ook niet meer vrij (Adv. Ingez. Med 's-GRAVENHAGE, 7 Februari. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart is het vol gende bepaald: Het is verboden een inrichting, bestemd of mede bestemd voor de uitoefening van het fotografisch bedrijf, onderscheidenlijk van den kleinhandel in fotografische artikelen," voorzoo ver die uitoefening betreft, te vestigen zonder vergunning van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Onder uitoefening van het fotografisch bedrijf wordt verstaan: Het ten behoeve van het publiek vervaardigen van fotografische opnemingen; het ten behoeve van het publiek be- en afwerken, zoowel in nega tief als in positief, van - Ir. eigen bedrijf vervaar digde fotografische opnemingen. Onder uitoefening van den kleinhandel in foto grafische artikelen wordt voor de toepassing van deze beschikking verstaan: Het ten verkoop aan het publiek in voorraad hebben en het aan het publiek verkoopen van foto grafische- en kinematografische artikelen, als op neem-, vergrootings- en projectie-toestellen be nevens onderdeelen toebehooren daarvan, ver pakte chemicaliën, ook in oplossing, bestemd voor fotografische- en kinematografische doeleinden, als mede fotografisch en kinematografisch lichtgevoelig materiaal, met uitzondering van Röntgenfilms en van materiaal voor de vervaardiging van lichtdruk ken voor technische doeleinden en van zoogenaamde fotocopieën; Waarschuwing Het is ons gebleken, dat met misbruik van onzen naam, hout van mindere kwaliteit en van minder gewicht wordt verkocht. Men lette dus goed op onzen naam, op onze telefoonnummers, op onze bestelwagens met geijkte weegschaal. In twijfelgevallen belt U even onze zaak op. Electr. Brandhoutzagerij Firma DE CLERCQ VAN LENNEP Telefoon 10677 DREEF 62 - SOENDAPLEIN 5 - Telefoon 26424 DOOR UW KOLEN l Elec A Telef (Adv. Inpez. Med.) het aannemen ter be- en afwerking ten behoeve van het publiek, zoowel in negatief als in positief, van fotografische- en kinematografische jpnemin- gen. Onder be- en afwerking, zoowel in negatief als in positief, van fotografische- en kinematografi sche opnemingen wordt verstaan het ontwikkelen, fixeeren, versterken, verzwakken, retoucheeren van dergelijke opnemingen, alsmede het maken van af drukken en vergrootingen daarvan. Het in de eerste alinea bepaalde vindt overeen komstig toepassing ten aanzien van de uitbreiding van het in een inrichting uitgeoefende bedrijf met de uitoefening van het fotografisch bedrijf, onder scheidenlijk van den kleinhandel in fotografische artikelen, zoomede ten aanzien van de voortzetting van het in een inrichting als bedoeld uitgeoefende bedrijf in geval van wijziging in de personen van ondernemers of beheerders. (A.N.P.) A.< Is er geen enkele aanleiding toe is, plaatst u geen GROENTJE In HAARLEM'S DAGBLAD. Natuurlijk niet. Maar van tijd tot tijd is er stellig een aanleiding. Verzuim het dan niet. Op Zondag 16 Februari te half drie zal in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem het derde Bachconcert van dit seizoen worden gegeven. Het Residentie Orkest onder leiding van Frits Schuur man zal voor de pauze „Elverhoi", symphonisch gedicht door Johan Wagenaar en na de pauze de Vijfde Symphonie van Tschaikowsky uitvoeren. Als tweede nummer (voor de pauze) staat op het pro gramma het Vioolconcert van Alexander Glazou- now; soliste is Maria Neuss, de echtgenoote van den dirigent, die met de uitvoering van dit werk in Den Haag een groot succes heeft behaald. Het Symphonisch Gedicht Elverhoi werd in No vember door het Residentie Orkest in Den Haag ten doop gehouden. De zeer oorspronkelijke en dichterlijke herschepping van een oud-Deensche legende door den oudste onzer Nederlandsche com ponisten genoot een zeer warme ontvangst bij het publiek. Het werk bleek „onmiddellijk aan te spreken" en aan dr. Johan Wagenaar werd door het publiek een ovatie gebracht. Elverhoi, sindsdien ook eenmaal door het Con certgebouw Orkest ten gehoore gebracht, genoot een niet minder geestdriftige ontvangst te Amsterdam. De uitvoering op 16 Februari a.s. zal de Haarlem- sche première zijn; de componist hoopt ook deze te kunnen bijwonen. Over de „wereldpremière" van het werk in Den Haag schreef onze hoofdredacteur in November een artikel. De belangstelling voor de Centrale Keuken te Haarlem is groot en er moeten dagelijks heel wat pannetjes vol geschept worden. (Foto De Haas) De griep te Haarlem. „Wij beginnen over het hoogtepunt heen te komen." Aan den Geneeskundigen Dienst te Haarlem vernemen wij, dat het aantal griepgevallen in deze omgeving niet meer toeneemt. Er werd zelfs ge constateerd: „wij beginnen over het hoogtepunt heen te komen". Er komen nog wel nieuwe gevallen bij, maar daartegenover staat dat het aantal zieken dat weer hersteld is grooter is. Gelukkig blijft de griep zich hier tot zeer lichte gevallen beperkt. Er zijn dan ook geen sterfgeval len tengevolge van die ziekte voorgekomen, ook van ziektegevallen met ernstige complicaties was niets vernomen. In beslagneming van producten mogelijk. De secretraris-generaal van het departement van landbouw en visscherij heeft aan den di recteur-generaal van de voedselvoorziening en aan de provinciale voedselcommissarissen machtiging verleend tot het in bezit nemen van producten, ten aanzien waarvan niet aan de verplichting tot inlevering of tot het ter be schikking houden van aangewezen organen of lichamen is voldaan. (A.N.P.) voor Haard, Kachel en Centrale Verwarming vanaf 34 cent p. kg. Ook aanmaakhout verkrijgbaar Transvaalstraat 5 - Tel. 20549 - Na 7 u. 26998 (Adv. Ingez. Med Duitsche vliegers boven Schotland en Oost-Engeland. Bommen op twee kuststeden. Het D.N.B. meldt: Op grond van een officieel communiqué van het Engelsche ministerie van luchtvaart en dat van binnenlandsche zaken heeft de Engelsche Berichtendienst meegedeeld dat gis teren bij de Duitsche luchtaanvallen op Engeland bommen geworpen zijn op een kuststad in het Noordoosten van Schotland. Vrijdagmiddag zijn ook op een kuststad in Oost-Engeland bommen ge worpen. Hier is eenige schade ontstaan en enkel» menschen zijn ten deele zwaar gewond. Duitsch weermachtsbericht Aanvallen op het eiland Malta. BERLIJN, 7 Februari (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Een duikboot heeft twee gewapende vijandelijke koopvaardijschepen van in totaal 12.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Aan de Engelsche Oostkust is een motortorpedoboot erin geslaagd, een Britsch kust vaartuig tot zinken te brengen. De luchtmacht heeft ondanks het slechte weer gewapende verkenningsvluchten ondernomen in het zeegebied rond Engeland en mijnen gelegd voor Britsche havens. In het Midellandsche Zeegebied hebben gevechtsvliegtuigen storingsaanvallcn on dernomen op militaire installaties op het eiland Malta. De vijand heeft gisteren in de avonduren en in den nacht gepoogd, met afzonderlijke vliegtuigen het bezette gebied aan de Kanaalkust binnen te dringen. Slechts in een havenstad zijn door het werpen van brandbommen kleine branden ontstaan, die de burgerbevolking snel kon blusschen. Het luchtdoelgeschut heeft hierbij een gevechtsvlieg tuig van het type Armstrong-Whitley neergehaald. Een tweede vliegtuig werd gedwongen te landen en de bemanning werd gevangen genomen. Als aanvulling op dit weermachtsbericht ver neemt het D.N.B.: Duitsche gevechtsvliegtuigen, die ondanks het slechte weer tot den Atlantischen Oceaan waren doorgedrongen, troffen het zeege bied ten Westen van Ierland volkomen verlaten Er konden op dezen uiterst belangrijken toevoer- weg naar Engeland geen vijandelijke koopvaardij schepen worden waargenomen. Onder den indruk van haar Woensdag geleden zware verliezen, ondernam de Royal Airforce na het vallen der duisternis met slechts enkele machi nes vluchten naar het bezette gebied. Hierbij werd een bommenwerper door het luchtdoelgeschut neer gehaald. Een ander vijandelijk gevechtsvliegtuig werd door treffers genoodzaakt te landen. HEDEN: 12 PAGINA'S. p ;:ii| 'Y1!1'!Hi?1 1 YI'ÏIT:": q R. P.: De Volkshuisvesting, pap. 1 P. Gasus: Bollenkoffie. pag. J P. v. d. Hem: Het persoonsbewijs. pag. 3 J. S.: Op ontdekkingsreis in de ar beidssfeer van den orgelbouwer. pag. 3 v. T.: Als de sneeuw verdwijnt. pag. 3 Tropische gewassen in Haarlem. pag. 3 Flitsen: Een moment. pag. 3 f Voor de Vrouw. pag. 4 Voor lange avonden. pag. 5 1 Het vliegtuig als hulpmiddel in den modernep mijnenoorlog. pag. 5 i Bioscopen. pag. 6 J. H. de Bois: Litteraire Kantteeke- ningen. pagr> 5 Veel overeenkomst tusschen kinder- spel vroeger en nu. pag. 7 C J. E. Dinaux: In den ban van Amor pag. J. B. Schuil: Centraal Tooneel: Va der thuis. pag. i A. J. D.: Winterbloem. pag. 11

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1