Het vliegtuig als modernste hulpmiddel in den mijnenoorlog. )uikbootoorlog nu en vroeger Havens worden op geheimzinnige wijze versperd. Het Joodsche vraagstuk in Duitschland. Vredesconferentie te Tokio geopend. Voor lange avonden. KORT NIEUWS ZATERDAG 8 FEBRUARI 1941 H A A RIE M'S D A G B E A D /ispeet aanzienlijk veranderd. i Het D.N.B. meldt: Het tijdschrift „Die Deutsche tarehr" publiceert een vergeiy-king over den strijd tusschen Duitsche duikbooten en Engelsche con- gooien tijdens den wereldoorlog, en den tegen- kvoordigen oorlog. „In 1917 heeft de invoering van het convooi- fetelsel Engeland het leven gered, nadat het door öe Duitsche duitobooten aan den rand van den jifgrond was gebracht. Het naar verhouding groote üucces van de conyooien was voornamelijk te Hanken aan de ongunstige strategische positie van de Duitsche duikbootbases, aan het geringe pantal duikbooten en aan de ongeschikte tactiek [van de duikbooten die gedwongen waren de vij andelijke schepen aan de oppervlakte van het ^vater aan te vallen en die dus gemakkelijk het jjlachtoffer van de duikbootaanvallen werden. De Strijd tusschen duikbooten convooi", zoo gaat het tijdschrift verder, „vertoont thans een geheel ander aspect. Door de overwinningen in Noor- b/esren, Nederland, België en Frankrijk zij.n uit valsbasis geschapen, waardoor tijdroovende en gevaarlijke aanvalsroutes worden vermeden en hieer torpedo's en munitie medegenomen kan korden. De aanvals tactiek van de tegenwoordige [luikbooten verschilt aanzienlijk van die tijdens fien wereldoorlog. De zeewaardigheid der booten, fle draagwijdte en de trefzekerheid van het tor- hedoschot, de snelheid boven en onder water konden aanzienlijk verbeterd worden. Van beslis sende beteekenis voor het optreden en de actie Van een duikboot is voorts de samenwerking met het luchtwapen, waardoor het mogelijk wordt verscheidene schepen gelijktijdig op bijzonder belangrijke punten samen te trekken. Als klassiek voorbeeld van deze samenwerking kan het tot pinken brengen van de ..Empress of Britain" be schouwd worden. Hierbij komt echter nog een pnder feit. In 1917 verklaarde de Britsche Admi raliteit dat er in het geheel niet voldoende tor pedojagers voor den convooidienst, aanwezig yaren.^Daarbij beschikte Groot Brittannië des tijds over vierhonderd eigen torpedojagers, waar bij nog vijfhonderd Amerikaansche kwamen. In flen huidigen oorlog begon Engeland met onge veer tweehonderd eigen torpedojagers, waarbij de ingeruilde vijftig Amerikaansche torpedojagers van een verouderd type komen. Hiervan echter jnoet men de intusschen geleden verliezen af trekken. De Engelsche duikbootaanvallen hebben thans geenerlei^ mogelijkheid meer om successen te behalen. I Wanneer nu in de Engelsche pers steeds veel- imldiger stemmen van vaklieden opgaan, die het terugkeeren naar het alleen varende koopvaardij schip eischen, dan kan hierbij opgemerkt worden dat ook dit in den wereldoorlog onhoudbaar is ge bleken. Het is Duitschland er niet om te doen leder Engelsch schip afzonderlijk tot zinken te brengen, want de zeemacht van Groot Brittannië Is niet overwonnen, als zijn allerlaatste schip getorpedeerd is. Engeland kan dan niet meer Verder strijden, wanneer zijn scheepsverliezen een Koodanigen omvang hebben aangenomen, dat de aanvoer voor zijn bestaansminimum niet meer mogelijk is. Het stadium, waarin de strijd tusschen de Duitsche duikbooten en de Engelsche con- vooien thans gekomen is, doet deze ontwikkeling duidelijk aan den dag treden." Het Italiaanselie Wcermaclilsbericlit Verwoede veldslag in C.vrenaïca gaande. ERGENS IN ITALIë, 7 Febr. 'Stefani). Het B45ste weermachtsberioht van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Van het Grieksche front niets te melden. In Cyrenaica is een verwoede veldslag gaande tusschen onze troepen en vijandelijke formaties [n het gebied ten Zuiden van Benghazi. I In den sector van Cheren in Oost-Afrika duren de gevechten voort. Aan het zuidelijk front zijn Vijandelijke aanvallen door onze dappere troepen afgeslagen. Onze luchtvaartformaties hebben ar tilleriestellingen, troepen en auto's gebombar deerd en daarbij branden in munitie- en brand stofvoorraden veroorzaakt. De vijand heeft aan vallen gedaan op Asmara en eenige andere plaat- Ben, zonder ernstige schade aan te richten. Te Asmara is een Gloster-vliegtuig neergeschoten door onze jagers, die snel tusschenbeide kwamen. Ben onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd." De buitenlandsche politiek van Bulgarije. Uit Sofia meldt het D.N.B. In de gisteren gehouden vergadering van de "egeeringsmeerderheid, waaraan alle leden van et kabinet inclusief minister-president Filoff ebben deelgenomen, heeft de minister van buitenlandsche zaken «Popoff gesproken over de buitenlandsche politiek van Bulgarije en ivoornamelijk over de betrekkingen van Bul garije met de nabuurstaten. In het officieele communiqué wordt gezegd dat de regeeringsmeerderheid zich geheel accoord heeft verklaard met de verklaringen van den minister van buitenlandsche zaken. In aansluiting hierop heeft minister-president Filoff een toespraak gehouden, waarin hij, volgens het officieele communiqué zeide dat de binnenlandsche politiek van de regeering evenals voorheen onveranderd blijft. In de Sobranje zullen een aantal wetsontwer pen worden ingediend, die. naar de minister president hieraan toevoegde, volledig rekening houden met de behoeften van het volk. De propaganda-actie van de regeeringsmeer derheid om het volk in te lichten over de poli tiek der regeering zal worden voortgezet. Het Canadeesclie bewapenings- program. Dreigt een kabinetscrisis. Het D. N. B. meldt: De Canadeesche financieele bladen voorspellen een spoedige kabinetscrisis als jevolg van de toenemnde ontevredenheid over het lewapeningsprogrammq. De pers toont een alge neen toenemende ongerustheid over het gebrek aan succes dei bewapeningspogingen en beweert dat de ■egeering de uitvoering en formuleering van een in grijpend en doelbewust coördineerend programma niet bewerkstelligen wil of kan. Volgens de pers ïomt in de militaire, financieele en industrieele be wapeningsplannen een gebrek aan samenwerking tot uiting, met het resultaat dat hetgeen op het ge- aied der bewapening tot stand gebracht is, ver be neden de verwachting blijft. Het blad Windsor Star ■erklaart dat het gevolg van de begane fouten is dat het l|jkt alsof Canada tot dusver neutraal is ge weest. In het kader van het bestaande bewapeningspro gramma werkten overigens eind 1940 in totaal 140.600 arbeidskrachten, terwijl dit aantal m 1941 lot 226.100 moet worden verhoogd. CATALAANSCHE SEPARATISTENLEIDER GEARRESTEERD. Te Barcelona is de bekende Catalaansche sepa ratistenleider José Riera gearresteerd. Hij had zich gedurende de twee jaar sedert de bevrijding van Barcelona door de nationale troepen in de Cataiaan- Ich* hoofdstad verborgen gehouden. (D.N.B.) (Van den V.P.B.-correspondent.) De plaats welke de mijn inneemt in den oor log ter zee is bekend. Zij dient zoowel als aan vals- als verdedigingswapen. Mijnenvelden wor den aangelegd om den toegang tot de eigen havens, riviermondingen enz. te versperren en te verdedigen tegen eventueele aanvallen van vijandelijke strijdkrachten. Als aanvalswapen werden de mijnen gebezigd voor de vijandelijke kust, op de routes naar de vijandelijke ha vens, in zeegebieden die druk bevaren werden daar vijandelijke oorlogsschepen en koopvaar ders en tenslotte werden de mijnen ook soms gelegd op het allerlaatste oogenblik tijdens een zeeslag, als het ware onder den neus van den vijand om hem te dwingen tot een ongunstige manoeuvre. Behalve in het laatste geval is het duidelijk dat men er zooveel mogelijk naar streeft de mij nen ongemerkt te leggen en op plaatsen, waar de tegenstander geen mijnengevaar verwacht. Het meeste succes heeft een mijnenveld in de nabijheid van vijandelijke havens, waar een soort opeenhoping ontstaat van thuisvarende schepene, waar zij door het leggen van mijnen vaak in het gezicht van de veilige haven ver gaan. Doch Juist deze plaatsen kan een vaar tuig dat de mijnen moet leggen hetzij onder of boven water, zeer moeilijk naderen. Het binnen dringen van deze gebieden wordt hun bijna onmogelijk gemaakt door de vijandelijke zee- strijdkrachten die er de wacht houden of door de mijnenvelden die door den vijand zijn ge legd. Mijnenleggen door vliegtuigen. Dit is oorzaak dat men reeds lang heeft ge zonnen op wegen en middelen om deze bezwaren te overwinnen en er bhoort niet veel scherp zinnigheid toe om tot de conclusie te komen, dat het vliegtuig hier het aangewezen middel zou zijn. Zoo kwam men er toe het vliegtuig te gaan gebruiken als mijnenlegger. Zoowel de Duitschers als de Engelschen grepen naar dit middel om mijnen te leggen voor den toegang tot de havens van den tegenstander. Uit den aard der zaak worden de resultaten welke met dergelijke mijnen worden behaald minder algemeen bekend, daar de tegenstander meestal onkundig blijft van het feit dat derge lijke mijnen zijn gelegd. De vliegtuigen welke de mijnen ter plaatse hebben gedeponeerd vlier gen terug zonder zich den tijd te gunnen om af te wachten of een vijandelijk schip op de verra- De V.P.B.-correspondent te Berlijn meldt: Het démenti van den Amerikaanschen staatssecretaris Huil aangaande de bewering dat van Duitsche zijde een voorstel gedaan zou zijn om aan 450.009 Joden uit Duitschland de mogelijkheid te bieden naar Amerika te emigreeren, wordt te Berlijn bevestigd. Van een dergelijk Duitsch voorstel is te Berlijn niets bekend Van Duitsche zijde be staat er geenerlei aanleiding, om tot zulk een emi gratie uit het Rijk en het voormalige Oostenrijk naar de Vereenigde Staten het initiatief te nemen. Anderzijds bestaan er van Duitsche zijde ook geen bezwaren tegen zulk een emigratie. Het gerucht wordt in verband gebracht met de besprekingen welke de directeur der Joodsche gemeente in Weenen Löwenherz kortelings te Lissabon heeft gevoerd. Het aantal Joden in het oude Rijk wordt op 200.000 getaxeerd. In het prolectoraat Bohemen en Moravië woonden nog ongeveer 70.000 Jofeen; in de nieuwe Duitsche Oostelijke gouwen zijn na genoeg geen Joden meer, met uitzondering van van Litzmannstadt, het voormalige Lodz. In het gouvernement bevinden zich nog eenige millioenen Joden, welke voornamelijk in ghetto's wonen. Te Weenen bedraagt het aantal Joodsche burgers nog 60000. derlijke mijn loopt en zinkt. Juist omdat een dergelijk verlies in den regel niet tot de open baarheid doordringt valt het niet moeilijk het te verzwijgen of slechts af en toe te erkennen. Dit neemt echter niet weg dat het betreffende land wel genoodzaakt is van tijd tot tijd te melden dat een torpedojager, een of ander hulp vaartuig of een koopvaardijschip op een mijn is geloopen en gezonken. Vooral in de scheep- vaartberichten in de kranten in neutrale landen kan men dergelijke berichten nog al eens aan treffen. Moeilijk te vinden en op te ruimen. Van nog veel meer belang dan het onmid dellijk bereikte resultaat is evenwel het stremmen van de scheepvaart door de door vlieg tuigen gelegde mijnen. Dit vindt zijn oorzaak hierin dat zij door mijnenvegers en -zoekers zoo moeilijk te ontdekken en op te ruimen zijn. Is de toegang tot een haven eenmaal versperd door vliegtuigen, dan duurt het in den regel ge- ruimen tijd vóór dat dergelijke mijnen zijn op gespoord en onschadelijk eemaakt. Het spreekt vanzelf dat hierdoor de scheepvaart groote moeilijkheden ondervindt en levensmiddelen en oorlogsmateriaal geruimen tijd worden opge houden. Hier komt nog bij dat het strooien van dergelijke mijnen soms geruimen tijd kan voortgaan indien de vijand zich niet buitenge woon waakzaam toont. Alle havens van een rijk, vooral van een eilandenrijk als Engeland zijn natuurlijk voort durend blootgesteld aan het gevaar van mijnen, die worden gelegd door vliegtuigen. Het kan dus voorkomen dat een bepaald vaarwater nauwelijks is gezuiverd van mij nen of enkele uren later worden er weer nieuwe uitgestrooid. Natuurlijk is dit geen dagelijks voorkomend verschijnsel, doch het neemt niet weg dat zulks tot de mogelijkheden behoort. Door vliegtui gen gelegde mijnen zijn in den oorlog een krachtig hulpmiddel. Nu is het duidelijk dat elke oorlogvoerende voortdurend al zijn best doet deze bedreiging van zijn havens en scheepvaart routes af te wenden zoodat er onophoudelijk bijv. in En geland een groot aantai mijnenzoekers en vegers bezig is de uitgestrooide mijnen op te zoeken. Dit vordert een groot aantal schepen met hun bemanningen en vormt een indirect voordeel voor den Duitschen tegenstander. Ook op deze wijze zoekt men den tegenstander afbreuk te doen. Dat dit wapen in hoofdzaak tegen Engeland kan worden aangewend behoeft geen betoog, daar de Duitsche havens practisch zeer weinig scheepvaartverkeer meer hebben sedert de Engelsche blokkade. Conferentie der La Platalanden. Uit Montevideo meldt het D. N. B.: De confe rentie der La Plata landen, incl. Brazilië en Bolivia, is Donderdag met toespraken van de leiders der de legaties gesloten. Van de vijftig plannen, welke oor spronkelijk op de agenda der conferentie stonden, zijn er 27 aangenomen. Juist de principieele vraag stukken zijn hangende gebleven. Zooals bekend had de bijeenkomst als punt van uitgang de door de Engelsche blokkade van het Europeesche continent en de verliezen van Engeland aan tonnage ontstane economische moeilijkheden, vooral van de La Plata landen. Door stijging van het regionale handelsver keer zou men hen te hulp willen komen. In de slo't- redevoeringen werd de wensch tot uiting gebracht dat het oude handelsverkeer weer spoedig moge terugkeeren. De besprekingen van admiraal Darlan. PARIJS, 7 Febr. (D.N.B.) Admiraal Darlan is gisteravond te Parijs teruggekeerd. Na zijn aan komst had hij een bespreking met den algemeen gedelegeerde der Fransohe regeering in het bezette gebied, den ambassadeur de Brinon. Naar men in welingelichte kringen verneemt, zal Darlan van daag verdere besprekingen te Parijs voeren. Mor gen vertrekt hij naar Vichy. Matsoeoka geeft toelichting op de Japansche bemiddeling in het ThailandschIndo Chineesche conflict. Het D.N.B. meldt uit Tokio: Vrijdag is de vredes conferentie tusschen Thailand en Fransch-Indo- China geopend met een rede van den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken Matsoeoka. Deze zeide dat de aaneensluiting van Groot-Oost- Azië een geschiedkundige noodzaak is. De landen in hel Verre Oosten zullen op deze wijze niet slechts bijdragen tot den vrede in dit gebied, doch ook tot den wereldvrede, wanneer zij wederkeerig hun plaats in de gemeenschappelijke leefruimte waarborgen. Daarom is het van belang dat de vei ligheid der stabiliteit in Oost-Azië tot stand ge bracht wordt. Matsoeoka zeide oprecht te wenschen dat het grensgeschil tusschen Thailand en Fransch-Indo- Cnina wordt geregeld. De vijandelijkheden tus schen de beide landen hebben slechts onaange name gevolgen voor geheel Oost-Azië gehad, zoodat Japan besloten heeft zijn bemiddeling aan te bie den en het geschil arbitraal te regelen. Japan is er op voorbereid om met vastberadenheid en verant woordelijkheidsgevoel een regeling van het con flict tot stand te brengen," aldus de minister. Na de eerste bijeenkomst der vredesconferentie is, naar Domei meldt, het volgende communiqué uitgegeven: „Vrijdag is in de ambtswoning van den minister president de eerste plenaire bijeenkomst van de conferentie tot bemiddeling in het grensgeschil tus schen Thailand en Fransch Indo-China gehouden. Namens de bemiddelaars hield de leider der Ja pansche delegatie, de minister van Buitenlandsche Zaken Matsoeoka. een openingsrede, waarop de gevolmachtigden van Frankrijk en Thailand ant woordden. Daarna bracht de secretaris-generaal der Japansche delegatie verslag uit over de methode der procedure, waarover de secretarissen der dele gaties het eens waren geworden. Nadat dit verslag door de gevolmachtigden van Frankrijk en Thai land was goedgekeurd werd de bijeenkomst ge sloten". Het tijdstip van de volgende vergadering is nog niet bekend gemaakt. In hun antwoord op de openingsrede van Mat soeoka gaven de leiders der Indo Chineesche en Thailandsehe delegaties, Arsene Henry en Prins Varavara den Japanschen minister de verzekering van hun medewerking. Zij gaven uiting aan de hoop dat het geschil zoo spoedig mogelijk zal wor den geregeld „op den grondslag van billijkheid en rechtvaardigheid". DE STRIJD IN AFRIKA. Italiaansche koloniale soldaten in een van hun stellingen- (Foto Weltbild.) Amerika en de levensmiddelen- scliaarsclilc in Frankrijk. Een artikel van dc Deutsche dïplomatisch- politischc Korrespondenz. De Deutsche diplomatisch-politische Korrespon denz schrijft over het afwijzen van het voorstel van den Franschen ambassadeur in Washington om Fransehe, in Amerika liggende gelden vrij te laten voor den aankoop van levensmiddelen voor Frank rijk. De Korrespondenz merkt op, dat deze passivi teit van de Amerikaansche politiek jegens een kwestie, die als geen andere de problemen der hu maniteit zoowel als van het recht raakt, stellig in vele landen, waar Amerikaansche hulpvaardigheid goed stond aangeschreven, eenig opzien zal baren. De juridische feiten van de geheele aangelegen heid zijn duidelijk: de burgerbevolking, in het bij zonder die der bezette gebieden, heeft met de oor logvoering als zoodanig niet het geringste meer uit te staan. Niemand heeft het recht haar den toevoer langs geschikten weg van vitale levensmiddelen en kleedij te onthouden. Dit geldt in de eerste plaats voor de goederen, die haar door liefdadigheidsor ganisaties, bijv. het Amerikaansche Roode Kruis, gezonden zouden worden, en voorts voor de waren, die op grond van eigen saldi in overzeesche gebieden worden verkocht. De Korrespondenz noemt het Amerikaansche voorwendsel, dat Duitsche zijde dergelijke goederen in beslag zou den worden genomen, onhoudbaar en wijst er op, dat de voorzitter van de Poolsche centrale hulp commissie, graaf Ronikier, Hoover eerst kortgele den heeft medegedeeld, dat de Amerikaansche ga ven tot dusver goed zijn aangekomen en zonder moeilijkheden konden worden verdeeld onder de hulpbehoevenden voor wie zij bestemd waren. Duitschland zelf, aldus de Diplo verder, heeft vol gens de bepalingen van het volkenrecht geenerlei verplichtingen om van zijn kant levensmiddelen ten gunste van bevolkingsgroepen der bezette ge bieden en andere bij den oorlog niet betrokken Europeesche landen bij te dragen, integendeel. Op zich zelf zou, volgens artikel 52 van de Haagsche conventie op den landoorlog, het Duitsche bezet tingsleger het recht hebben om aanspraak te ma ken op verzorging in een gepaste verhouding tot de hulpbronnen van het land. De Duitsche weer macht heeft zich niet slechts op de meest strenue wijze aan dit bestek gehouden maar bovendien zijn van den kant van het Duitsche rijk in de noodlij dende gebieden royaal levensmiddelen ter beschik king gesteld. Bijv. is aan Frankrijk o.m. 300.000 ton aardappelen en 100.000 ton suiker gegeven. Hand in hand met deze volkenrechtelijke aspecten, aldiü de Diplo ten slotte, gaat de eisch van het onge schreven recht der menscheliikheid. De Vereenigde Staten, van welker „placet" thans de voortzettinn der Engelsche oorlogvoering, zooals toegegeven wordt, afhankelijk Is, zullen zich thans niet meer kunnen verschuilen achter de uitvlucht dat zij er geen invloed op hebben en Engeland niet kunnen afhouden van zijn streven om de volken van Europa zonder onderscheid over te leveren aan honger en ziekte. (DNB) Dak van marTlluil ingestort. Elf personen gedood. Te Nogent-sur-Marne. een voorolaatsje van Pa rijs. is tengevolge van den sneeuwval een dak van een markthal ingestort juist on het oogenblik dat er zich veel menschen in de hal bevonden. Volgens de laatste berichten ziir. elf menschen om het leven gekomen. Voorts zijn 68 personen ge wond. waaronder 30 ernstig. Het blad Aujourd'hui meldt, dat de Duitsche Kommandantur terstond een bataljon infanterie heeft gezonden om huln te bieden. Hieraan is het te danken, dat 200 personen snel gered konden worden. In verband met dit door den zwaren sneeuwval veroorzaakte ongeluk wordt vernomen, dat men sedert 1879 te Parijs niet zulk een hevigen sneeuwval heeft meegemaakt als dezen winter. (D.N.B.) Geen Duitsche vliegers in Albanië. BERLIJN, 6 Februari (V.P.B.) Een correspondent meldt: Het zenden van een Duitsch vliegercorps naar Italië heeft tot allerlei geruchten aanleiding gegeven. Zoo wordt beweerd, dat zich nok in Albanië Duitsche. vlicgerafdoelingen zouden be vinden. Te Berlijn wordt van bevoegde zijde ver klaard, dat deze geruchten ongegrond zijn. No. 41. WIEL-PUZZLE. 1—2 1—7 2—6 2—8 3—4 3—9 Fijn maken. Drinkgerei. Oudste Epiloog Gewoonte Tijding 410 Lusthof 5—1 Vogel 511 Onbestemde plaats 517 Evenwel 618 Hard loopen 7—8 Staaf 711 Paard 812 Ivoor 915 Liefdegod 1016 Lekkernij 1113 Zangnoot 126 Roofdier 12—14 13—19 14—18 14—20 15—22 16—23 17—13 17—25 18—26 19—21 19—25 20—26 21—20 21—27 22—24 24—23 25—27 27—26 Speelgoed Opening Pronken Costuum Rusttcekcn Emmertje Rugzak Oude Europeaan Deel van een breuk Licfkoozing Vorstenverblijf Visch Kleedingstuk Hoop Stadhouder Buisje Metaal Kwaadsprekerij OPLOSSING VORICE OPGAVE. No. 40. DAM-PUZZLE. Horizontaal: 1 Knekelhuis 5 Epenthesis 6 Afplatting 7 Noodwendig Verticaal: 1 Kopenhagen 2 Kronkelend 3 Hagelsteen 4 Soosingang Een 4-molorigc grotoe bommenwerper van het le ger der Ver. Staten is in de nabijheid van Lovelock in Nevada neergestort. Het vliegtuig had een be manning van acht leden aan boord, die allen om het leven zijn gekomen. (D.N.B.) Het Rijn-Marnekanaal is weer voor de scheepvaart opengesteld. (D.N.B.) De nieuwe Japansche ambassadeur Nomoera zeide bij zijn aankoms't in de Ver. Staten dat hij het vaste vertrouwen heeft dat er voor Japon cn de Ver Staten geen probleem bestaat dat niet langs vreedzamen weg opgelost zou kunnen worden en wel door tijdige besprekingen tusschen dc staats lieden van beide landen. (United Press) Alle zeelieden en passagiers van het Noorsche kustschip ..Ryfylk". dat door een Engelsche duik boot tot zinken werd gebracht, z(jn thans gered en bevinden zich te Allesund, zoo bericht het D. N. B. In totaal had het schip dertig passagiers aan boord. Het schip had een lading van 1500 kisten versche visch aan boord, bestemd voor Bergen. PROGRAMMA ZONDAG 9 FEBRUARI 1941. HILVERSUM i. 415 M. Nederlandsch Programma. 9.0» NCRV. 8.45 VPRO. 9.45 NCRV. 2.00 VARA. 8.00 Schriftlezing en Meditatie. 8.IS Gewijde muziek (opn.) 8 45 Studio-vroegdienst. 9 15 Voor de kinderen. 9 45 Arnhemsche orkestvereenigmg (opn.) 10.00 Orgelconcert (opn 10.30 Doopsgezinde Kerkdienst. 12.00 Gewijde mu ziek (opn.). 12.25 Cyclus „Eens Christen's relze naar de Eeuwigheid in dezen tijd" (gr pi 12 45 Nieuws- cn ccono- ische berichten A. N. P. 1.00 Gramofoonmuziek 145 Nederlandsch Verbond voor Sibbekundc: ..Wie cn wat waren onze voorouders?" lezing 2.00 Gramofoonmuziek. 45 Radiotoooneel. 3.280 Gramofoonmuziek 3.30 Uit Ber lijn: 60e Vcrzoekconcert voor de Duitsche Wcormach'. 6.09 Voor de kinderen. 6.30 VARA-koor „Pro Muslca". 6.42 Almanak 645 Een plaatje en een praatje. 7.00 De Ram blers. 7.30 Berichten. Engelsch. 7.45 Causerie ..Gezondheid in den vroegen morgen" en koor „Zanglust" met piano begeleiding. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8 13 Nóg een plaatje cn nóg een praatje. 8.30 Berichten. Engelsch. 8.45 Gevarieerd programma 9 45 Engelsche betichten A. N. P. 10.00 Nieuwsberichten A. N. P. en sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 VARA. 2.00 AVRO. 4.00 NCRV. 5.15—7.15 AVRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 9 45 VARA-orkest. 10.1010-30 Declamatie. 11.30 Uit Leipzig: Bach-cantatc. 12.00 Plano- voordracht. 12.18 VARA-AImanak. 12.20 VARA-kindcrkoor De Krekels". 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1,00 Esmeralda en „The Mata Pua's". 2.00 Orgel spel. 2.10 „Schiller's Don Carlos", causerie. 2.30 Verkorte opera „Un ballo in maschera". 4.00 Gcrctormccrdc Kerk dienst. 5.15 Wekelijksehe gedaehtenwlssellng A. N. P. 5.30 Koor „Zanglust" met planobegeleiding. 5,55 Amusements orkest, solisten cn de Hawaiian-Scrennders. 6.45 Een plaatje en een praatje. 7.00—7.15 Gramofoonmuziek en sluiting. MAANDAG 10 FEBRUARI 1941. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch Programma. NCRV. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.53 Gramofoonmuziek. 8.00 Schriftlezing cn Meditatie. 8 15 Zang met orgelbegeleiding (opn.). 8.20 Ochtendgymnastiek. 30 Nieuwsberichten A. N. P. 8 45 Gramofoonmuziek. 9.50 cjuatre-mains cn gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11,30 Christ, lectuur. 12.00 Gramo foonmuziek. 12.15 Reportage of muziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Canzonetta-sextet. (1.25—1.35 ..Paul Kruger in Nederland", lezing). 2.00 Voor scholen. 2.35 Canzonetta-sextet. 3.15 Voor tulnliefhebbers. 45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor de jeugd 4.30 Stlehtsch strijkkwartet en gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, econo mische cn beursberichten A. N. P. 5.30 Orgelspel. 6.00— 6.05 Berichten. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.42 Almanak. 6.4S Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00—7.15 Friesch praatje A N. P. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30—7.45 Berich ten. Engelsch. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Gramo foonmuziek 8.30 Berichten. Engelsch. 8.45 Utrechtsch ste delijk orkest (opn.). 9.>0 „Ais Uzelven De zelfliefde, die God elscht", lezing. 9.30 Christ, gemengd zangkoor „Ora et labors" (opn.) Hierna: Schriftlezing. 9.4S Engelsche be richten A. N. P. I0.0O Nieuwsberichten A. N. P. cn sluiting. HILVERSUM II. 301.5 M. VARA. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuws berichten A. N. P„ gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Mor genwijding. 10.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Declamatie. 11.20 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Orgelspel met gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 VARA-orkest en solist. 2.00 Esmeralda en solisten. 2.50 Keukenpraatje. 3.15 Fluit en plano. 3.45 Cyclus „De vrouw in haar beroep". 4.00 Gramofoonmuziek met toelichting. 4.30 Voor de kin deren. 5.00 vpro: Cyclus „Het gezin In onzen tijd" 3.15 Nieuws-, economische en beursberichten A. N. p.. 3.30 De Rambler*, fi.oo Esmeralda. 6.15 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Economische vragen van den dag N. P. en sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 9