Haarlem's Dagblad 1 inder verkeersongelukken Haarlem S De huisvrouw en de wasch autobussenverkeer Haarlem Chocoladefabrieken Niet zelf doen. Haarlem's Dagblad Jextielkaactr Artikelen enz. JAARGANG No. 17684 ave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- aven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote [rjs straat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- jJst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spqarne 12. foon: Directie 13082, Hoofred. 15054, Redactie Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDÏG 11 FEBRUARI 1941 Abonnementen per week 0.25, per maand 1.1(\ per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, loss» nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regel» ƒ2.elke regel meer ƒ0.40. Reclames ƒ0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meer 0.17Groentjes zie rubriek. Aanteekeningen bij de statistiek ons nummer van Zaterdag plaatsten wij een istiek van de verkeersongevallen te Haarlem, ontleend was aan de memorie van antwoord B. en W. op het afdeelingsverslag van den over de begrooting van 1941. ;n toelichting daarop is evenwel gewenscht. et aantal verkeersongevallen bedroeg in 1940 tegen 1174 in 1939. De vermindering van dit aantal verkeers- ngevallen was in 1940, vergeleken bij 1939, iet minder dan 466, of ongeveer 40 pet. Stuurlijk is dit voor een groot gedeelte het olg van het feit, dat er veel minder auto's en jqrrijwielen op den weg zijn als een gevolg van eine-schaarschte. Ij de ongelukken waren de volgende vervoer delen betrokken: 1939 1940 {htauto's 401 264 obussen 79 40 jonenauto's 626 257 jorrijwielen 174 76 Selen 743 456 e tel-lustige lezer zal opmerken dat er in deze istiek meer ongevallen worden aangegeven het totaal aantal is. Er waren in 1939 bij de l verkeersongelukken die toen voorkwamen minder dan 2023 vervoermiddelen betrokken, |n 1940 bij de 708 ongelukken 1093. De ver- •Jlng zit in het feit, dat als bij een onge meen automobiel en een fietser betrokken was eene ongeluk zoowel bij de auto's als bij de n geteld is. it het aantal personen-auto's dat rijdt sterk (gekrompen blijkt wel uit de omstandigheid .het aantal ongelukken waarbij die wagens lokken waren is verminderd van 626 tot 257. daling dus van 58 pet. Blijkbaar is het aan- ■rachtauto's minder gedaald, want bij die ;orie is het aantal ongelukken slechts 34 pet. inderd. aantal ongelukken waarbij fietsers betrok- enjwaren daalde van 743 tot 456. Die verminde- Ier^ is opvallend, omdat er nu immers (doordat eei) auto's in» de garage staan en de trams en heabussen in den avond al vroeg hun diensten terjen) veel meer fietsers op den weg zijn. De laring zit vermoedelijk voor een groot deel in dimstandigheid, dat het verkeer voor de fietsers düer gevaarlijk is omdat er nu minder auto's agnotorfietsen op den weg zijn. verklaring geldt natuurlijk ook voor iutobussen, die van 79 op 40 ongelukken kwa- 4|. Het aantal bussen is wel verminderd, maar toch meer dan de helft blijven rijden. 1940 werden in verband met de verkeers- 196 processenverbaal opgemaakt. d| personen werden bekeurd wegens het in it van dronkenschap een voertuig besturen. g&et Haarlems che leidingwater te hard? H de afdeelingen van den Haarlemschen ge- is, bij de bespreking van de be- eepting, door een raadslid de vraag gesteld of t. iniet mogelijk zou zijn het water van de waterleiding te „ontharden". Dit ■ugj— zoo meent dit raadslid in het bijzonder jiejer de huidige omstandigheden voor de dejrlemsche bevolking een belangrijke bespa- I van zeep tengevolge hebben. mejet ontharden van a 1 het water dat door de irlemsche Waterleiding wordt afgeleverd zou ugjoo is de meening van het college van B. en van den directeur van de Waterleiding, niet verantwoord zijn, daar nog geen van dit water als waschwater wordt ge- Z\Hkt en derhalve van de verwerkte chemi- 90 Pct- nutteloos zou worden ver- Hier te lande wordt het „centraal" ont deden slechts door één waterleidingbedrijf toe- namelijk in Gouda waar de hardheid van nejr. D tot ca. 12 gr. D wordt teruggebracht. vergelijking zij medegedeeld dat het lei- waEwater in Haarlem een hardheid heeft van Sdgr. D. Wasscherijen en andere industrieën, ersjzacht water noodig hebben, ontharden het wipodigde water zelf. Ook voor huiselijk gebruik ;te, in den laatsten tijd onthardingstoestellen in .handel gekomen, doch hieromtrent bestaat dei weinig ervaring en is voorzichtigheid gebo- Ter besparing van zeep wordt in vele gezin voor de wasch het zachte regenwater ge- rtjiKt of één der moderne waschmiddelen toe- ^st waarvan de werking voor een deel op ont- ing van het water berust. Een gedeelte- '^le ontharding kan ook worden verkregen door waschwater een halve gram soda per liter te voegen en dit eenigen tijd te laten inwer- Rijkscommissaris Dr. Seyss Inquart inspecteert te Amsterdam de op het Museum plein aangetreden drie bataljons der Duitsche Ordnungspolizei. (Foto Stapf.) Kans op uitbreiding dank zij het gas hebben Zaterdag in ons overzicht van de irie van antwoord van B. en W. op het afdee- van den raad over de begrooting al dat er kans op is, dat binnenkort deiutobusdiensten te Haarlem uitgebreid zullen :n. N.Z.H. zal op beperkte schaal overgaan tot meratoren. Maar behalve aan benzine is er ook lofjarschte aan materialen voor den bouw van ineratoren. Er wordt evenwel door de directie (t mogelijke gedaan om haar autobusdiensten [szins uit te breiden. Wanneer het daartoe xinen komen is thans evenwel nog niet mede ,ar«elen. U de Brockway is het gebruik van persgas in irzoek. Er zijn zoo deelae de directie ons wel bezwaren, maar bezwaren zijn er nu secfiaal om overwonnen te worden! De moeilijk- 1 is, dat ook met persgas zuinigheid betracht zal worden. Bij de proefnemingen van de zit ook het streven voor zooveel moge- de diensten uit te breiden. staken de autobussen 's avonds, evenals •ams, de diensten, in verband met de verduiste- [9.4S-voorschriften, om ongeveer 8.30 uur. Men it evenwel spoedig toestemming te krijgen oirr 'onds later te gaan rijden en 's morgens ook [er te mogen beginnen. Défilé voor den Rijkscommissaris te Amsterdam. In verband met aflossing van de Grune Polizei. Het A. N. P. meldt: Rijkscommissaris rijksminister dr. Seyss Inquart heeft Maandag op het voormalige IJsclub terrein aan het Museumplein te Amsterdam drie bataljons aflossende groene politie geïnspecteerd. Het was een imposant militair schouwspel op het groote ter rein in Amsterdam-Zuid. De troepen stonden tegen vier uur inspectie-gereed opgesteld, toen Rijks commissaris rijksminister dr. Seyss Inquart, ver gezeld door generaal Schumann en vele hooge of ficieren van de groene politie, het terrein betrad. De stafmuziek speelde een presenteermarsch. Korte bevelen weerklonken, bevelen, die als één man door de troepen werden opgevolgd. De rijksminster, vergezeld door de officieren, schreed langs de stram staande bataljons. Na de inspectie, die o.a. werd bijgewoond door Brigadeführer Knoblauch, den Beauftragter voor de stad Amsterdam senator Bömoker, Kreisleiter Paustian en eenige Nederland sche marechaussee officieren sprak de Rijkscommissaris de troepen toe. De Rijkscommissaris begroette de manschappen en sprak de verwachting uit, dat zij" hun volle krachten zullen inzelten in een tijd, waarin iedere Duitsche man en iedere Duitsche vrouw het uiter ste moeten geven om dezen grooten beslissenden strijd met succes ten einde te brengen, een strijd, die niet alleen beslist over eigen lot maar ook over dat van onze kinderen en over dat van de toekom stige generaties .,Wij allen", zoo zeide hij verder, „hebben de ze kerheid dat het een goede strijd is. De Führer heeft in uiterste zelfoverwinning alles gedaan om hem te vermijden, maar de Engelschen hadden tot onze vernietiging besloten, omdat dit vereenigde Duit sche volk een veel te sterke machtsfactor is. Wij zijn thans echter aangetreden om onze levensrech ten eens en voor altijd veilig te stellen". In het verdere verloop van zijn toespraak wees de Rijkscommissaris er op, dat men tegenover de Nederlandsche bevolking niet als vijand moest op treden, maar dat tegen elke poging tot ongeregeld heden, die hier of daar mogelijk zou zijn en die alleen zou kunnen berusten op een grenzeloóze on wetendheid of een gebrek aan verantwoordelijk heidsbesef, met volle sterkte en scherpte zou moe ten worden opgetreden. Tenslotte wees de Rijkscommissaris nog eens op de bijzondere taak, die de Duitsche politie hier te vervullen heeft. Nadat het Duitschlandlied en het Horst Wessel- Stagnatie die nu weer opgeheven is De vorige week hebben de chocoladefabrieken in ons land met moeilijkheden te kampen gehad, zoodat niet normaal geproduceerd kon worden. Wij vernemen thans dat de chocoladefabrieken van Droste en Union te Haarlem mededseling heb ben ontvangen dat die moeilijkheden zijn opge heven, zoodat de arbeid nu weer gewoon kan door gaan. Gas, electriciteit en water te Haarlem Een degressief tarief voor de in instdraagkrachtigen VAN B. EN W. IS GEEN VOORSTEL TE VERWACHTEN. Reeds eenige jaren achtereen is bij de behande ling van de gemeentebegrooting in den Haarlem schen raad door enkele leden gepleit voor de in voering van een degressief tarief voor gas, electri- teit en water voor de minst-draagkracniigen en de groote gezinnen. Dir jaar is een herhaling van het verzoek aange kondigd Het college van R. en W. heeft bij hoogere instan ties een onderzoek ingesteld of een eventueel be sluit van den raad in dien geest zal worden goed gekeurd. Het antwoord is dat hoogere instanties waarschijnlijk geen be zwaar zullen hebben tegen een degressief tarief voor gas, electriciteit en water voor de minst- draagkrachtigen en voor de groote gezinnen indien de gemeente dc inkomsten die daardoor verloren gaan dekt door invoering van een verhooging der overige tarieven. Onder deze omstandigheden is van het college van B. en W. geen voorstel aan den raad te ver wachten om zoo'n degressief tarief in te voeren. 'lied over het breede veld hadden geklonken, aan gehoord door de honderden, die langs de hekken staande het militaire schouwspel hadden gadegesla gen, vertrokken de Rijkscommissaris en de hem begeleidende officieren per auto naar het aloude Damplein, waar de troepen voor den Rijkscommis saris defileerden. Op het plein was een met palmen en vlaggen versierd podium opgesteld. Tegen vijf uur arriveer den de Rijkscommissaris en de officieren. Zij stelden zich op het podium op en onmiddellijk nam het de- filé een aanvang. De stafmuziek had zich aan de overzijde van den verkeersweg opgesteld en speelde vroolijke marschen, terwijl de gemotoriseerde po- litietroepen aan den Rijkscommissaris voorbijtrok ken in een voorbeeldige orde en in een snel tempo. Behalve de personenwagen was de volledige be wapening tegenwoordig, wagens met zware en lichte mitrailleurs, met antitankgeschut, twee lichte pantserwagens, keukenwagens en roode kruis-auto's Ook op den Dam waren honderden belangstel lenden bijeengekomen om de nieuw aangekomen troepen te zien en getuige te zijn van het militaire schouwspel. Het défilé duurde ongeveer een nalf uur. Onmiddellijk na het beëindigen vertrok de Rijkscommissaris. Britsche gezant te Boekarest teruggeroepen. Ook de Engelsche staatsburgers zullen het land verlaten. Het D. N. B. verneemt uit Boekarest: De Britsche gezant Sir Reginald Hoare heeft gis termiddag in het Roemeensche ministerie van buiteniandsche zaken een nota overhandigd, waarin hij mededeelt dat hij van zijn regeering de opdracht heeft gekregen tezamen met het nog in Boekarest zijnde personeel van zijn ge zantschap Roemenië op 15 Februari te ver laten. De nog in Roemenië vertoevende Engelsche staatsburgers, enkele journalisten, ingenieurs, han delsvertegenwoordigers enz. hebben reeds enkele dagen geleden van het gezantschap de mededeeling ontvangen zich reisvaardig te houden om tegeljk met het gezantschap Roemenië te verlaten. GOOOTC HOUTSTQOQT (nflQST lUXOQF» (Adu. Ingez. Med (Opgemerkt wordt dat het veel voor komen van griep geen aanleiding mag zijn alles als zoodanig aan te zien. Het blijft onveranderd raad zaam, den dokter te laten oordee- len.) Er 's een wachtwoord dezer dagen, Dat voor alle kwalen geldt; Is er iemand ongesteld, Dan iioeft niemand meer te vragen Voor een ander het vertelt, Wat den zieke wel mag schelen, Dadelijk als hij zich meldt Wordt de diagnoos gesteld. 't Is natuurlijk een der velen Ook al door de griep gekweld En voor tijdelijk geveld. Rillingen die langzaam kruipen Langs een wat vermoeiden rug. Neuzen die wat erg gaan druipen, Ingewanden ietwat stug Sterke kriebel in de kuiten, Rare knepen in de maag, Wat valt daaruit te besluiten? 't Is vandaag den dag geen vraag. Al wat iemand komt belagen Plotseling in het geniep, Krijgt één etiket te dragen. Goed voor alle kwalen: griep! Wees niet al te haastig, vrinden Vraag, voor dat g' er zelf aan heelt, Aan den dokter om te vinden, Wat er wel precies aan scheelt. 't Zal wel heel onschuldig blijken, 't Zal misschien de griep wel zijn, Laat hem toch maar even kijken, Dit is immers zijn terrein En u kunt het toch berouwen, Dat u hem niet tijdig riep, Dus niet op u zelf vertrouwen, Want niet al wat grijpt is griep. Duitsch weermachtsbericht Bij aanval op Britsch convooi 24.500 b.r.f. fot zinken gebracht. Strategische doelen in Londen en Zuidoost Engeland bestookt. BERLIJN, 10 Februari (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht maakt bekend: „Lange-afstands-gevechtsvliegtuigen onder leiding van kapitein Fliegel hebben gisteren op ongeveer 500 K.M. ten westen van de Por- tugeesche kust een door oorlogsschepen be schermd convooi aangevallen en volgens tot 'us- ver ontvangen berichten koopvaardijschepen van in totaal 24.500 b.r.t. tot zinken gebracht en vier andere schepen zwaar beschadigd. Het convooi werd op deze wijze volkomen uit elkaar gesla gen. Gewapende verkenningsvliegtuigen zijn tot IJsland doorgedrongen en hebben een door den vijand bezet vliegveld met machinegeweervuur bestookt. Een gevechtsvliegtuig heeft voor de Schotsche Oostkust een patrouillevaartuig met succes met bommen aangevallen. In den afgeloopen nacht hebben gevechts vliegtuigen aanvallen ondernomen op strategi sche doelen in Londen en Zuid-Oost Engeland. Vannacht hebben afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen bommen geworpen op twee plaatsen in Noord-West Duitschland. Slechts aan een boerenwoning werd schade aangericht. De vijand heeft gisteren twee gevechtsvlieg tuigen verloren in een gevecht voor de Noor- sche kust. Vier Britsche versperringsballons DANKBARE GEëVACUEERDEN. 6000 dankbare geëvacueerden te Amersmoort wenschten de gastvrije gemeente Bergen in Noord-Holland niet te vergeten. Een speciaal comité uit deze groep heeft daarom gelden bijeengebracht voor de ver vaardiging en schenking van een blijvende herinnering in den vorm van een 8-kantige monumentale bank. Deze bevat o.m. de wapens der gemeenten Amers foort (L.) en Bergen (R). Tevens is een smeedkunstwerk hiertusschen aan gebracht met de beginletters van genoemde gemeenten en den datum van evacuatie der gevers. Het geschenk is thans gereedgekomen en medio Mei a.s. zal de officièele aanbieding te Bergen plaats vinden. Die zal geschieden door een comité, gevormd uit de schenkers. .(Foto; A. P&. de Keizer, Zeist). werden vernield. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Na den geslaagden aanval op het vijandelijke convooi ten westen van de Portugeesche kust heeft een groep gevechtsvliegtuigen sedert den lsten Augustus 1940 alleen rond 350.000 b.r.t. aan vijandelijke koopvaardij-tonnage tot zin ken gebracht en bovendien een groot aantal vijandelijke koopvaardijschepen zwaar bescha digd." In aanvulling op dit weermachtsbericht ver neemt het D.N.B. dat de actie van gewapende verkenningsvliegtuigen, waarbij een door den vijand bezet vliegveld op IJsland in scheervlucht doeltreffend met machinegeweervuur werd be stookt, waardevolle verkenningsresultaten heeft opgeleverd. Aan de Schotsche Oostkust voor de haven Peterhead werden bomtreffers ge- plaats op het achterschip van een Britsch pa trouillevaartuig, waardoor dit bewegingloos bleef liggen. Een aantal steden in het Oosten en Zuid-Oosten van Engeland, waaronder Great Yarmouth, de havenwerken van Ipswich en het in de laatste weken meermalen aangevallen Nor wich werden wederom met bommen bestookt. Pogingen van Engelsche bommenwerpers Noor wegen binnen te vliegen, werden verijdeld. Volgens een communiqué van het Britsche ministerie van luchtvaart zijn in den nacht van Zondag op Maandag boven Oost Anglia, het graafschap Essex, de graafschappen rondom Londen en voorts boven eenige deelen van Schot land bommen geworpen. In het communiqué wordt gezegd, dat „geen bijzonder zware scha de" is veroorzaakt. Weet u precies hoe het nu zit met: dc puntenwaardeering van huishoud- gocderen, op alle soorten textielkaart verkrijgbaar? textielproducten welke op levcrings- vergunning moeten worden afgeleverd? levering op speciale punten, enz. enz.? Dit alles en nog veel meer met een vol ledigen staat van de punten waar- dcering van Textielproducten vindt u op de Haarlem's Dagblad Textielkaart. Thans verkrijgbaar bij onze kantoren Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 tegen 4 cent per stuk. Verkoop 9 v.m.-5 n.m., op Zaterdag 9 v.m.-l n.m. Luchtaanvallen op Engeland. Op twee steden in het Oosten. NEW-YORK, 11 Februari. (D.N.B.) Hot Duit sche luchtwapen is na het invallen van de duister nis volgens berichten van Amerikaansche agent schappen uit Londen, boven twee steden in Oost- Engelsnd verschenen. Boven een stad werden door de vliegers in scheervlucht brand- en brisantbom men neergeworpen. Voorts werden aanvallen ge richt op een stad in het Oosten der Midlands. BRITSCHE LUCHTAANVALLEN. BERLIJN. 11 Febr. (D.N.B.) Het Britsche luchtwapen heeft in een afgeloopen nacht, naar het D.N.B. verneemt, aanvallen ondernomen op ver scheidene steden in Noord-West en Midden- Duitschland. Een poging van eenige vijandelijke machines om de rijkshoofdstad te bereiken mis lukte. Het Duitsche afweergeschut verhinderde de Engelschen overal hun bommen welgericht neer te werpen. Nergens is militaire schade ontstaan. De overige schade .is betrekkelijk gering. Een later D.N.B.-bericht meldt: De Engelschen hebben bij deze aanvallen zware verlezen geleden. Twaalf vijandelijke vielgtuigen werden neerge haald. HEDEN; 8 PAGINA'S ^^■■iniiiiïïiiiifigiifiïiiiiiiiiiiïïiniiniiiiinïïïTiiiiiiDiiiiiiniiiiiifniiHiiiiniifUfiiiiiiiniiüiüiiiiüniiniir fS M P. Gasus: Niet zelf doen. pag. 1 Het autobusverkeer te Haarlem. pag. 1 Is het Haarlemsche waschwater te hard? pag. 1 Minder verkeersongelukken te Haar lem. pag. 1 Gas, electriciteit en water te Haar lem. pag. 1 Flitsen: Wor delen pag. 3 D.: Op ontdekkingsreis in de arbeids sfeer van de dierentemmers, pag. 3 jj v. T.: De halve cent. pag. 3 B. K.: Voor het eerst. pag. 3 Pictor: Schilderijen en aquarellen van Otto B. de Kat. pag. 4 Voor lange avonden. pag. 5 Uit de Pers pag. 6 i Laatste Berichten op pagina 2

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1