Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkeheen (LN/T IN IITTIEIN Schilderijen en aquarellen van Otto B. de Kat. Uit Wilde Gewesten DINSDAG 11 FEBRUARI 1941 HAAREEM'S DAGBEAD De wording van den Nederlandschen Arbeidsdienst. Vorming van het kader. Het A.N.P. 'meldt: Gaven wij in een vorig arti kel een korte uiteenzetting van het ontstaan der idee van den Arbeidsdienst en de doelstelling daar van. thans zullen wij een beschrijving geven van de uitwerking daarvan in de praktijk, daartoe in staat gesteld door een bezoek aan het kamp voor de opleiding van „burger"-vrijwilligers voor het kader, te Nunspeet. Op eenigen afstand van dit Geldersche dorp, te midden van hei en bosch, is sedert eenige maanden een barakkenkamp verrezen, waar ongeveer 180 jonge menschen, meerendeels tusschen de 20 en 30 jaar, deze opleiding volgen. Onder hen zijn alle beroepen vertegenwoordigd. Wat onmiddellijk opvalt bij het betreden van het kamp is de prettige kameraadschappelijke sfeer. De barakken zien er vriendelijk uit met 'hun rood witte luiken voor de ramen. En ook binnen vindt men hetzelfde. De adspiranten zijn gehuisvest in kleine kamers, waar iedere groep een gemeenschap vormt. Dit komt op allerlei manieren tot uiting en wel in de eerste plaats door de inrichting, welke is aangepast aan het motto van de groep. Iedere groep heeft namelijk een motto verkozen en in den geest daarvan zijn versieringen aangebracht. Hier komt weer tot uiting hoe bijzonder rijk de Neder- landsche geschiedenis is en hoe deze nog altijd in ons volk leeft, en ook het heden reden geeft tot voldoening. In het kamp mag niet over politiek worden ge sproken en dagbladen worden geweerd Wel worden door een der leiders van het kamp dagbladen ge lezen waaruit dan de koppen van de voornaamste gebeurtenissen worden uitgeknipt en voorgelezen. De betreffende artikelen worden aangeplakt en men kan er zoo kennis van nemen. Alles wat kan verdeelen, wordt echter zorgvuldig geweerd. Dit is geen maatregel van bovenaf opgelegd, doch een vooi-stel van den commandant van het kamp, dat bij acclamatie door de deelnemers is aangenomen. Dit heeft tot resultaat gehad, dat hier alle politieke en godsdienstige geschillen wegvielen. De gemeenschapsgedachte kwam eveneens tot uiting bij de theoretische lessen in het kamp. Hier bij deden zich voor verscheidene adspiranten moei lijkheden voor, door gebrek aan vooropleiding. Zonder eenige aansporing, geheel vrijwillig en on afhankelijk van elkaar, sprongen de meer ontwik kelden de anderen bij en gaven dezen mede-cur sisten in hun vrijen tijd lessen in de vakken, welke zij noodig hadden. Het werkprogramma in het kamp omvat veel practiseh werk, zooals arbeidstechniek ('het han- teeren van werktuigen), landmeten, wegenbouw, boschbouw, enz. Ook sport neemt een belangrijke plaats in het kampleven in, waarvan getuigt de groote, goed ingerichte gymnastiekzaal. Voorts neemt het exerceeren een belangrijke plaats in. Deze exercities Worden uitgevoerd met de schop en moeten niet beschouwd worden als een miltiair element, doch zuiver als een formatie beweging. Ook het exerceeren bevordert het ge meenschapsgevoel, evenals het gevoel voor tucht en orde, terwijl hierdoor ook naar buiten een goeden indruk wordt gemaakt. Dan de theoretische lessen, (jie zeker niet op de laatste plaats staan. Hieraan wordt de uiterste zorg besteed. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat veel aandacht wordt besteed aan samenzang, waarmede zeer goede resultaten zijn bereikt. Zoo ontstonden er in het kamp een zestal liederen, die deel uit maken van het programma en waaruit de frissche geest spreekt. Wij citeerden uit deze liederen reeds eenige strophen. De dag in het kamp vangt aan bij de reveille om zeven, uur 's morgens. Om half negen volgt dan de vlaggenparade, waarbij het parool van den dag wordt uitgegeven. Dit paróol kan bestaan uit een woord, een zin, een gedicht, een naam van een bé- roemd Nederlander, enz: Dit parool wordt des avonds, voor tafel, door een adspirant toegelicht. Na de vlaggenparade volgt dan het dagprogram ma een half uur zang, arbeids'techniek, graafwerk, voordrachten, lichaamsoefeningen en marschoefe- ningen. Daarnaast theorie over tucht, den dienst en eerste hulp, waarmede dan de uren tot half zes gevuld zijn. Des Zaterdags is er een veldloop, waar aan alle adspiranten deelnemen. Het avondappel is om half elf. Zoo zien wij, dat alles is gedaan voor een goede voorbereiding van de leiders, van den Nederland schen Arbeidsdienst voor hun taak. Deze leiders zullen komen te staan over de volgende formaties: een kamp, bestaande uit 200 man, waarover een hopman het bevel voert. Dit kamp is verdeeld in vier groepen van rond 50 man ieder, weer onder verdeeld in ploegen van 12 of 13 man. Daar zullen zij hun idealen kunnen verwezenlijken, getrouw aan het refrein van hun kamplied: „Rood, wit en blauw, kracht, eer en trouw, Met het hoofd fier opgericht Zoeken wij nieuw licht. Kameraden smeden nu met vaste hand, Eén van zin, hier een sterke band". 10.000 MANNEN HEBBEN ZICH AANGEMELD. De Deutsche Zeitung in den Niederlanden heeft een onderhoud gehad met majoor Breunese den commandant, van den Opbouwdienst, die zooals men De verkeerst^ntoonstelling, welke door de Stichting Winterhulp Nederland te Amsterdam georganiseerd is als voorbereiding voor de aanstaande collecte, is Maandag geopend. De eerste bezoekers bezichtigen de expositie. (Foto Pax Holland) weet belast is met de vorbereiding van een Ne derlandschen arbeidsdienst. Hierin wordt meege deeld, dat de werving succes heeft gehad en dat zich tot nu ongeveer 10.000 man vrijwillig hebben aangemeld. EEN VROUWELIJKE ARBEIDSDIENST. Majoor Breunese heeft verder in dit onderhoud meegedeeld: Dienst in het belang van het vader land zal ook door de meisjes kunnen worden ver richt. Tot nu toe hebben zich eenige honderden meisjes aangemeld voor den vrijwilligen arbeids dienst, die in den loop van dezen zomer op het land onderkomen zullen vinden. De meisjes behoe ven uiteraard geen zwaren llchamelijken arbeid te verrichten; zij zullen bezigheid vinden in den land bouw en het huishoudelijk werk. De duur van dezen arbeidsdienst is ook op 6 maanden gesteld. De organisatorische voorbereidingen zijn reeds ge troffen en de tijd is niet ver meer dat alle meisjes kunnen worden opgenomen. Aan Philips' Bouwbedrijf te Haarlem is gegund het verbouwen van de percee-len Wagenstraat 98—100. Tegen liet slippen van fietsers. Een uitvinding die al eerder gedaan was. Eenige dagen geleden deelden wij mede dat de heer C. van Metelen, monteur bij de Haarlemsche Rijwieltrust, wonende te Overveen, op het denk beeld gekomen was een fietsketting om den voor band van zijn fiets te bevestigen om daardoor het slippen tegen te gaan. Thans verzekert men ons evenwel, dat een jonge Nederlander reeds in de winter 1939' 1940 op het denkbeeld gekomen is een ketting om den band van zijn achterwiel te bevestigen. Hij reed daarmee zelfs met succes op glad ijs. In na volging daarvan heeft toen de heer Thomassen te Haarlem, die een smederij onder Schalkwijk heeft, regelmatig sinds den winter 1939'1940 in Haarlem's straten gereden. Hij bereikte daar mede uitstekende resultaten. NED. VROUWEN ELECTRICITEITS VEREENIGING. Voor de afdeeling Haarlem en Omstreken van de Ned. Vrouwen Électriciteits Vereeniging zal Vrijdagmiddag 14 Febr. a.s. Mej M van der Knoop in Lido een causerie houden over „De volkskunst in de Scandinavische l'anden en het gebruik van electricitelt in de huishouding aldaar. Poging tot moord. In hooger beroep acht laar gevangenisstraf geëischt. In den nacht van 27 op 28 Juli van het vorig jaar heeft een arbeider D. B. woonachtig te Venlo ge poogd den man Wouter Xhöfleer in diens woning aldaar van het leven te berooven. Wouter Xhöfleer was in die dagen gemobiliseerd bij den Opbouwdienst. Gedurende dezen tijd had zijn vrouw relaties onderhouden met den 22-jarigen arbeider D. B. Op 27 Juli was Wouter Xhöfleer plotseling thuis gekomen, in de hoop werk te kun nen vinden. In het brein van B, kwam toen het plan op Xhöfleer van het leven te berooven. Hij heeft Xhöfleer met bijlslagen zwaar gewond, doch deze is in het leven gebleven. De rechtbank te Roermond veroordeelde B. wegens poging tot moord tot zes jaar gevangenis straf. De officier van Justitie, die acht jaar gevangenis straf had geëischt, teekende tegen dit vonnis hooger beroep aan. Maandag diende de zaak voor het gerechtshof te s Hertogenbosch. De advocaat-generaal eischte 8 jaar gevangenisstraf. BIJBELAVOND HAARLEM-OOST. Men schrijft ons: Op Vrijdag 14 Februari a.s. (bij licihte maan!) wordt een Bijbelavond gehouden voor Haarlem- Oost in de kerkzaal der Oosterkerlc. Zomerkade, te openen door Dr. E. Emmen en te sluiten door Ds. L. Hoorweg. Na bezichtiging eener étalage van uitgaven van en over het Nederlandsch Bijbelgenootschap om half 8, zal een uiteenzetting worden gegeven dooi den Secretaris voor bet Binnenland, Ds. D. E. Boeke, over den arbeid van het Nederlandsch Bijbelgenootschap in bet algemeeen en de werk wijze eener afdeeling in het bijzonder, welks ze genrijke werking nog te weinig bekend is geble ken. Voorts zullen besprekingen worden gevoerd over de mogelijkheid eener zelfstandige afdee ling Haarlem-Oost naast de eigenlijke afdeeling Haarlem. Deze besprekingen zullen staan onder leiding van Ds. H. M. Bielke, Voorzitter der afdee ling Haarlem. Belanghebbenden hebben vrij toegang. VEREENIGING VOOR VEILIG VERKEER. De Vereeniging voor Veilig Verkeer te Haarlem houdt hedenavond haar jaarvergadering in Hotel ,Lion d'Or". TENGEVOLGE VAN KOLENDAMPVERGIFTI GING OM HET LEVEN GEKOMEN. Zaterdagavond zijn twee oude alleenwonende dames R. uit de Prins Hendriklaan te Zeist, door kolendampvergiftiging bewusteloos geraakt. Zon dagmiddag vonden buren de oude dames in bed buiten bewustzijn. Beiden zijn naar het zieken huis te Zeist overgebracht, waar de 75-jarige M. J. R. tengevolge van deze vergiftiging is over leden. VOOR DE KINDEREN S'„o, I I A Coucrniur Reizen en aronluren eon MlfrUr PelHobecC Ttoienlng non AarI i>on Ewljh. De walvlsch, krimpend van de pijn, Denkt: 't Zal mijn laatste uurtje zijn. Ten einde raad gaat hij aan 't spuwen „Misschien zal zóó d' ellende luwen". Denkt 't arme, groote zieke beest Dat nooit zoo naar nog ts geweest. En kijk, daar nadert ginds een boot. Die komt als redder in den nood Die ziet daar, door het nat bedolven, Vier menschen, worstelend In de golven „Geef acht", roept thans de manschap luid, „Wij moeten helpen, vlug vooruit". In De Bois' Kunsthandel. Otto B. de Kat: Communiemeisje. (Foto Voerman, Haarlem) Otto B. de Kat, die hier twee jaar geleden ook exposeerde, komt nu met ruim twintig werken voor den dag, die alle in dit tijdsverloop zijn ont staan. Veel daarvan vervaardigde hij te Brussel; d« stad en haar omgeving inspireerden hem minder dan bepaalde gebeurtenissen uit het R.K. leven, die hem stof schonken voor zijn schilderijen en aquarellen. Toch kan hier bezwaarlijk van reli gieuze kunst gesproken worden, het is den bui- tenkant, die den schilder trof, het uiterlijke, waar-hee aan blijkbaar bij onze zuiderburen meer is vastge houden dan ten. onzent, waar we bijvoorbeeld geen gesluierde Communiemeisjes meer kennen. Dat diedj voor den schilder aantrekkelijk kunnen zijn behoeft weinig betoog. Tule, glanzend en doorschijnend, de gloed van een kaarsvlam op een kinderkopje, het prachtig-roode toogje van den koorknaap, altegaar er( dingen die een lust zijn voor het schildersoog en waarbij schilderkundige problemen optreden, waarvan de overwinning voldoening zal schenken. De Kat wist er een dankbaar en goed gebruik van te maken. Hij is niet vervallen in het maken van een mooie prent, waartoe de kans toch niet ge ring. Dit mag hem reeeds als een verdienste wor den aangerekend. Als „piece de résistance" fungeert ter tentoon- ige stelling een groot doek, getiteld „Communiemeisje", :eeJ waarvan hierbij een repuroductie wordt gegeven, aa Dat de schilder zich een moeilijke maar dankbare taak oplegde, springt duidelijk in 't oog, ook dat hij er in geslaagd is een goed schilderij te maken. Het vlak is mooi gevuld, de verdeeling van lichte en Ier :ed< «ze doo: li ïee into iln< sie r «n let lit nas bi:; - lui< iosi irit liej liet uil 'at ka donkere partijen is te loven en dat hij in zake stofuitdrukking niet te kort schoot, zegt ons zelfs de reproductie, die toch, door het gemis der kleu ren een onvolkomen beeld geeft van het origineeL In het schilderij is bijv. de tegenstelling tusschen de witte superplie van den koorknaap en z'n toogje veel minder scherp, omdat daar niet zwart, zooals de coto doet vermoeden, doch een prachtig- levend rood contrasteert. We mogen wijzen op het devote in houding en expressie van het meisje, op de ernstige aandacht, die het misdienaartje schenkt aan zijn werk, hét ontsteken der kaars, en ten slotte constateeren, dat de schilder een geheel wist te bereiken waaraan de stemming niet ontbreekt. In de aquarel, die dezelfde titel draagt, zijn de mogelijkheden der techniek van de waterverf uit stekend gebruikt in de weergave van de lichte, doorschijnende stof van den sluier en het kleedje van het kind, dat de schilder, vrij van pose, wist weer te geven. Dat ongedwongene, het niet „staan" voor den schilder, treft ons ook in het aantrekke lijke schilderij „De koorknaap", waarin een fijn lichteffect werd bereikt. Ook op ander gebied heeft De Kat zijn verdien sten, zoo exposeert hij enkele portretten, waaraan we gaarne den cijns onze waardeering schenken. In „Elfriede" is hij op zijn best, het is een gevoelig conterfeitzel, dat ook picturaal bezien zeer te loven is. Hij schildert een goed stilleven, smakelijk van arrangement en met een zekere distinctie in de kleur. Hij aquarelleert luchtig en vlot een aantrek kelijk bloemstuk en weet ook met een fijn ge- wasschen winterlandschap te bekoren. Een schilder, wiens opgang we met belangstel ling volgen. PICTOR Naar het Amerikaansch van W. Mc. LEOD RAINE. (Nadruk verboden.) 2) Miss Wainwright sloeg een oogenbllk haar hand tegen haar borst en de kleur week geheel uit haar gezicht, tot haar lippen aschgrauw wer den; maar haar buurman aan den anderen kant bemerkte, dat haar oogen en houding flink bleven. Ze schrok zich een ongeluk, maar in elk geval is »e een kraan was zijn stille opinie. Heeren aan den rechter- en dames aan den linkerkant; allen in een rij langs den muur dan sen, riep de man met de revolvers met grim- migen humor. De passagiers gingen op een rij staan en Collins deed als de rest. En dat noem- je dansen, jongen? Dat is Beker zoo je manier van spreken, vond hij. Hou je mond of ik maak een zeef van je, gromde de eigenaar van den revolver. Meen je dat? Jij zou een goeie zijn in .Jessie Jameses" voorspelde de sheriff. Op het hooren van Collins stem schrok de gemaskerde merkbaar en den revolver in zijn rechterhand richtte hij met een ruk op den spre ker. De glinsterende oogen achter het roode masker wendden zich daarna geen oogenblik meer van Collins af. Hij wilde niets riskeeren. omdat hij het algemeene gezegde kende, da* wanneer Collin's wapen eenmaal in actie kwam. er niets anders overbleef dan de dooden te be graven en het verzek°rin?RbPdrag te innen. En hij had persoonlijke redenen om aan de waarheid van deze bekende uitspraak niet te twijfelen. De treinconducteur sprak den gemaskerden bandiet aan met een grappig air van autoriteit Je kunt geen passagiers van dezen trein be rooven. Ik ben niet verantwoordelijk voor den postwagen, maar.... Een kogel nam bijna een stukje van zijn oor mee en verbrijzelde een ruit. Op zij, jij roodharige zoon van een Mexi caan, commandeerde de man met het roode masker. Ga terug naar je plaats en vlug! De conducteur verdween, zooals hem bevolen was. De minuten gingen voorbij in gespannen verwachting en de harten der reizigers bonsden. De bandiet stond aan 't eind van den doorloop en hield een waakzaam oog op den sheriff. Een doffe knal klonk, de bandieten hadden de .safe in het postrijtuig opgeblazen, wat de be- rooving der passagiers had vertraagd. Een tweede gemaskerde figuur voegde zich bij zijn collega aan het einde van den doorgang en wis selde snel eenige woorden met hem. Collins ving een gedeelte van hun gesprek op. Maar dertigduizend in den postwagen geen rooie cent op den ouden man zelf waar is de rest? De stem van den nieuw aangekomene klonk merkbaar geïrriteerd. Collins nam hem van het hoofd tot de voeten op; zelfs de kleine bijzon derheden ontgingen hem niet. Hij was er zeker van dat hij den man nog nooit had gezien; toch wist hij, als bij ingeving, dat deze magere, doch gespierde verschijning, goed gebouwd en met een bepaald koninklijke houding, niemand anders kon zijn dan Wolf Leroy, de onbarmhar- tigste misdadiger van het Zuid-Westen. Dat bleek uit zijn verregaande onbeschaamdheid en dat las men in zijn" bliksemende oogen. Hij was een knappe kerel, met mooie witte tanden en zwart haar. Hij had iets tijgerachtigs over zich, een sterken mond en oogen van staal voor zoover dat te beoordeelen was bij zijn wit masker. Waakzaam, wreed en onbevreesd; leek hij de duivel in eigen persoon. Zijn beweeglijke oogen gingen geringschat tend door het geheele rijtuig, rustten een oogenblik op de jonge vrouw op plaats drie en richtten zich daarna weer op zijn collega. Een troep schapen; de tamste lammeren, die we ooit vingen! Ik zal Scotty sturen om hen te fouilleeren. Als er één grapjes durft maken, schiet je hem maar neer. De bandiet draaide zich op zijn hielen om en ging. Een andere struikroover nam zijn plaats in; een forsche dikke kerel, met de sporen c andere uiterlijke kenteekenen van den veedrij ver. Collins behoefde geen tweede maai te kijken om té weten dat dit heerschap met zijn o-bee- nen een cowboy was. Vooruit, heeren, maakt wat voort, verzocht Collins. Deze trein moet-om acht uur in Tuc son zijn en we zijn al meer dan een uur te laat. Ik bekleed namelijk het ambt van heriff in die stad en ben buitengewoon verlangend, mijn mannetjes uit-te zenden om een bende treinroovers te vangen. Dus als de wind den wa gen afzoeken en neemt wat van je gading is. Wie mijn beurs steelt, krijgt niet veel bijzonders, maar hij mag alles houden, als hij wil. Juist zoo; in mijn linkerzak zitten mijn papieren, maar ik vind het toch lam dat je mijn revolver afneemt,, want ik had zoo gehoopt je met dat ding overhoop te schieten, oh zoo! Neen, deze kinderen gaan vrij uit; die zijn op reis naar papa in Los Angeles, snap je. Collins ratelend commentaar had tenminste tot gevolg dat op sommige wangen de natuur lijke kleur terugkeerde, terwijl het den bandie ten een gevoel gaf dat hun overwicht op de passagiers verminderde. In Collin's oogen was echter een verborgen waakzaamheid, die geheel in strijd was met zijn luchtige manier van spreken. Die dame aan den anderen kant van den doorgang gaat ook vrij uit, jongens, vervolgde de sheriff. Ze is stijf van schrik; dus als Jul lie fatsoenlijke blanken bent, laat je haar met rust. Haar horloge en haar beurs liggen op de bank en als je dié wilt hebben, kan je ze mee nemen, maar laat het dan daarbij! Miss Wainwright luisterde naar deze mono loog; ze stond kalm, beheerscht en moedig voor hen, hoewel al het bloed uit haar gezicht was getrokken en haar slagader in den hals klopte als van een gekooiden vogel. Wie doet hier het werk? vroeg een der ban dieten, zich woest naar den ongewapenden man keerend. Zei ik soms dat we deze dame last zouden veroorzaken? Wie deelt hier de lakens uit, meneer de sheriff? Dat doen jullie, maar ik zou me schamen als ik het er zoo slecht afbracht om bij ongeluk den verkeerden trein op te houden. Dit zei hij maar op goed geluk, want hij wist heelemaal niet of dit het geval was. Hou je bek of ik blaas je licht uit. De bandiet die het eerst was binnengekomen, duwde zijn revolver tusschen des sheriffs rib ben. In orde. Ik zou alleen maar zoo graag wil len weten, hoe deze geschiedenis voor jullie zal afloopen. Kom nooit met het praatje bij me aan, dat ik je niet heb gewaarschuwd, mijn zoon Ik krijg koppijn van jouw gepraat, zei de krombeenige bandiet met een zuur gezicht, ter wijl hij door de gang liep met een zak, waar in hij de gestolen goederen had verzameld. De roover met het roode masker begon te schelden, toen de conducteur terug kwam en commandeerde, Haal je zakken leeg, me neer Pullman! Zoek alles maar eens goed na Het is me een waar genoegen die kapitalistische zakken te plunderen ten behoeve van het 'olk? Wat? Maar 75 dollar? Graaf eens wat dieper meneer Pullman. De handelsreiziger droeg 84 dollar bij zich. een gouden horloge e,n een diamanten ring. Zijn handen beefden zóó. dat ze een roffel sloegen tegen het plafond. gouden horloge en een diamanten ring. Zijn vroeg een van de roovers, toen bij den buit netjes in den grooten zak wierp. In hemelsnaam schiet niet! Ik heb een vrouwen vijf kinderen, stamelde de man met klapperende tanden. Arme dikkerd, dat ze een zieke zooals iij al leen durven laten reizen! Ikikach, houd alsjeblieft dien revolver den anderen kant op. Lompê, dikke koortslijder, vervolgde de eigenaar van het wapen plagend, terwijl hij speelsch met den loop over het lichaam van den Chicagoman streek. Hij schudt nog erger dan een paar dobbelsteenen. Hier, Dikkie, koop wat kinine en een whiskey, dat is goed voor je koorts (De man gaf zijn slachtoffer een dollar terug) Schrijf me eens of het geholpen heeft. En nu onze eerwaarde. Geen dubbeltjes op de schaal, hoor dominee! De predikant moest met weerzin dertig dollar offeren, een Lincolnpenning en een nikkelen hor loge van zijn vader, dat 'n inscriptie bevatte. Het horloge werd echter met een bedankje terug gegeven en het geld. geaccepteerd. De Pullman remmer kwam het rijtuig binnen, m bedwang gehouden door een revolver, in de hand van een vierden bandiet. Ziin bevende handen moesten koffer en portefeuille van ma joor Mackenzie doorzoeken en op bevel van de anderen droeg hij de bagage, behoorende aan den irrigatie-ingenieur naar buiten. Collins merkte op. dat de bandiet met het zwarte masker zoo zenuwachtig was, dat de re volver in zijn hand trilde als een blad in den wind. Hij was slank en niet zoo lang als de Mexicaan, zoodat de sheriff tot de slotsom V( kwam dat hij nog een jongen was. Juist nadat hij vertrokken was, klonken drie op elkaar volgende schoten in den stillen avond, En de man met het roode masker plus zijn met gezel. die blijkbaar op dit signaal had gewacht, liepen achteruit naar 't einde van den wagen, steeds de reizigers met de revolvers in bedwang houdend. Ze schoten snel twee of drie kogels door het dak en beschut door een scherm van rook. glipten ze weg in de duisternis. Een oogenblik later klonk het geluid van oaarden hoeven; toen het gedreun der hoeven wegstierf, was er een volkomen stilte. De. opgehouden trein zette zich thans weer tn beweging en weldra hoorde men weer het gelijkmatig denderen over de rails. Bij het eerstvolgend station stopte de Limited en nog voor de wielen in rust waren was de con ducteur er al uitgesprongen en holde naar het telegraaf kantoor. Je moet direct voor me seinen, Pat. De Li« mlted is overvallen, schreeuwde hij zenuwach tig. Overvallen? riep de telegrafist (Wordt vervolgd)»

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6