Haarlem's Dagblad ederlandsche Humor. Verrassing. De Haarlemsche Brandweer Engelsche luchtaanval afgeslagen. De bioscopen. Ongeregeldheden in Amsterdam Haarlem's Dagblad J^extieikaactr Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied. Actiketeii em. 5c JAARGANG No. 17685 gave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant gaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote jtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- nst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. efoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 25. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 12 FEBRUARI 1941 Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Recltfmes 0 65 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meer 0.171/4. Groentjes zie rubriek. is dezen winter een boek verschenen, gewijd den humor in de Nederiandsche letterkunde, opent met een loodzware beschouwing over de ag wat humor eigenlijk is, een beschouwing die als een teveel kan aanduiden, en sluit met een '|ort. Want het gaat niet verder dan Piet Paai en negeert dus al wat er sindsdien aan geest humor op Nederlandsch blank papier gewrocht j Hetgeen een halve eeuw bestrijkt en niet alleen best door ons verstaan wordt, maar bovendien rijke periode omvat: een periode van groei. Het lanvichtige boek heeft bovendien onder het •k. dat het 'tezamen bracht, uitingen gerangschikt men niet zonder verbazing onder zulk een be ling aantreft. Er zou iets heel anders tot stand irengen zijn, door menschen die den nationalen nor van het Nederland van de twintigste eeuw repen. En zij zouden niet zoozeer bij onze liciëele" dichtkunst en romanlitteratuur te gast ïten gaan, die helaas altijd nog arm aan humor als wel bij die vele auteurs die den moed heb- anders te zijn, maar zich in de keuze van hun erwerpen gemeenlijk buiten het genre van den ïan, althans van den erkenden roman, bevinden, jar is een ware rijkdom aan humor en zelfs uitingen van speelschen geest te vinden bij zoo vaak als bedachtzaam en zwaartillend af- childerden Nederlander. Die op dit gebied toch indig veel meer tot stand gebracht heeft dan bij- rbeeld de Scandinaviërs, die (behoudens de uit- deringen) ons wel zeer zelden een gimlach ont ken kunnen. Zoowel uit het Nederiandsche boek in de Nederiandsche journalistiek' van deze w kan men een waren schat van humor en geest üenbrengen en ik hoop dat weldra eens de man ionden zal worden, die hem bijeenbrengt, zon- zich uit letterkundige traditie genoopt te voelen Huygens, Hooft en de Genestet als historische irloopers bij te halen. En met den durf, er ingen bij aan te halen van menschen die wellicht n leden zijn van de Maatschappij voor Letter- ïde en niet in geleerde beschouwingen vol uit- nische woorden door letterkundige collega's be oken worden, maar die niettemin iets te zeggen >ben en het op eigen en bijzondere wijze doen. Iet humor bedoel ik niet de moppen die de een andere beroeps-grappenmaker van zijn vaste lia af, met gewaarborgd succes de zaal inwerkt evenmin de schoonmoeder- en verstrooide pro- ;or-grappen van het een of andere humoristische ïkblad, maar iets heel anders. !n zonder mij aan een analyse van het begrip te llen wagen ben ik wel geneigd even een zoo de- Uk werk als de Encyclopaedic van Winkler Prins citeeren, die zegt: Humor beteekent eigenlijk: bepaalde menging van de vochten in het men- elijk lichaam, die volgens de oude geneeskun- en iemands temperament beheerschte, zijn hu ur en bepaaldelijk opgewekte stemming. Het ikt uit een bepaalde soort geestigheid, nl. oog gevoel voor stillen lachlust opwekkende tegen- ijdigheden tusschen voorkomen en 'bedoeling 'of eekenis van een zaak of gebeurtenis, of tusschen oriderdeelen daarvan. Humor is dus streng te leiden van het eenvoudig komische en nog veel er van het boertige. in verder: Het is niet een toeval, dat de humor de letterkunde van een bepaald tijdvak tot een irt cultus wordt, want hij past als glimlachend ïvaarden der menschelijke tekortkomingen met ondertoon van weemoed, omdat het. zoo en t anders kan zijn, geheel bij de romantische ge- iligheid van die periode. llisschien geven deze enkele zinnen niet minder ed dan velerlei lange beschouwingen aan, wat n onder humor verstaat. En het is zeker dat :e tijd, die immers ook op kunstgebied een nieuwe iging naar de romantiek toont, er sterk ontvanke- voor is. Is ook in onze tegenwoordige roman- eratuur, waarmee ik dan die van den allerlaat- n tijd bedoel, al niet een ontwaken van den mor te bespeuren? Ir zijn in elk geval buiten het gebied van den aar-doorwerkten psychologischen roman en van familieroman met de triestheid en de stille chten voorbeelden te vinden. En onze litteratuur verrijkt met een Henriëtte van Eyck, een Chari- rius een Leonard Huizingaik noem maar cele namen en zal niet aan een opsomming begin- n. Het is een gebied waarop een genre van fijn- roelige auteurs, dat steeds meer lezers en steeds er erkenning vindt, een ontwikkeling tot stand eft gebracht en verder zal doen groeien die lieuw die domme menschen beschamen zal dfe enen dat zoo velerlei waar een buitenlandsch eti- moet dragen om van hoog gehalte te zijn. R. P. erwarming van schoollokalen te Haarlem. Drie scholen op één centrale verwarming 7oor de verwarming van de schoollokalen te larlem worden verschillende systemen ge nikt, centrale verwarming, gas en kachels, rwee jaar geleden is reeds door den raad een idiet van f 32.400 toegestaan om de H.B.S. A, U.L.O. A en de le H.B.S. B (die dicht bij aar gelegen zijn) van één centraal punt te verwarmen. De overtuiging bestond dat ardoor een belangrijke bezuiniging verkregen a worden. eze plannen zijn evenwel door de tijdsomstan- [heden niet tot uitvoering kunnen komen, lar wel moest tot een gedeeltelijke vernieuwing n het materiaal worden overgegaan, waarvoor tgaven tot een bedrag van f 5000 noodig waren, let ligt in de bedoeling van B. en W. als de dsomstandigheden dit weer veroorloven, dat I dus zeggen als de benoodigde materialen er beschikbaar gesteld kunnen worden het ide plan tot wijziging der bestaande verwar- Ingssystemen in meer economischen zin op- euw ter hand te nemen. Dit is nu eens een klas waar. in weerwil van griep-akeligheid elders, niet gekucht en niet geniesd wordt en waar geen enkele plaats onbezet blijft, een voorrecht inlusschcn, dat niet tot deze enkele klas beperkt blijft maar waarin de geheele school deelt. Welke school dit is toont reeds een oppervlakkige beschouwing van bovenstaande foto. Want ofschoon het half Februari is staan zoo goed als alle vensters wijd open: het is de Haarlcmsche Dagopenluchtschool aan den Midden weg in Haarlem-Noord, waar de laatste weken de absentielijst schoon is gebleven, iets, dat vermoedelijk op geen enkele andere Haarlemsche onderwijsinrichting zal zijn voorgekomen, zoodat deze school, dff^door 150 over 't algemeen toch niet lichamelijk sterke kinderen wordt bezocht, wel een unicum in den griep-tijd genoemd mag worden. (Foto Stevens) Ik durf maar heel voorzichtig vragen: Wat zei u wel van die paar dagen? Een blauwe hemel en een zon, Die alweer warmte geven kon: Geen sneeuw, geen hagel en geen regen, Maar droge zonbespatte wegen; Een tikje modder hier en daar, Maar welke druiloor keek daarnaar? Ik zag al een paar open ruiten. - Ik hoorde een oud heertje fluiten, En dat klonk in mijn ooren als Een weldaad, al was 't nog zoo valsch; Zijn hoed zat schuinsweg op zijn haren, Die nog maar schaars aanwezig waren; Ik hoorde hoe een slagersjong Luid jubelend een liedje zong; Ik zag nog heel wat mannen loopen In winterjassen, maar dan open, Terwijl hun dikke wollen das Voor 't eerst weer thuis gelaten was. Ik zag, en voelde meer nog, dingen, Die noodigden tot fluiten, zingen, Tot lachen om de flauwste grap, Tot een versnelden vluggen stap. Ik weet niet wat voor koude nachten En dagen zelfs, ons nu nog wachten, Maar 'k heb een echte zon gezien Die je nog voelde bovendien En zachtjes tusschen ons gesproken: Hebt u het voorjaar ook geroken? P. GASUS. Behoudt haar vrijwillig karakter Eenige maanden geleden werd medegedeeld, dat het voornemen was de gemeenten met 100.000 en meer inwoners te verplichten een beroepsbrandweer in te voeren. Daaronder zou dus ook Haarlem (met ongeveer 145.000 inwoners) vallen. Wij vernemen evenwel van den heer C. J. van den Broek dat hij van de autoriteiten in Den Haag de mededeeling ontvangen heeft, dat de vrijwillige brandweer te Haarlem niet behoeft te worden ge reorganiseerd. Bij de inspectie te Haarlem heeft men de overtuiging gekregen, dat die zoo uitstekend is ingericht, dat geen nieuwe maatregelen genomen behoeven te worden. Alleen was aanbevolen de kern van beroepspersoneel die nu uit 6 man be staat uit te breiden tot 18 man. Dan zouden, daar een 3 ploegenstelsel bestaat, geregeld niet 2, maar 6 mannen beschikbaar zijn. Nu de luchtbescherming evenwel de beschikking heeft over 81 man (3 ploe gen van 27 man) is die verandering onder de tegen woordige omstandigheden niet noodig. Dit is een voor Haarlem zeer belangrijke be slissing, die bovendien een compliment inhoudt voor de goede organisatie van de vrijwillige brand weer te Haarlem. Britsche vliegtuigen poogden Calais te naderen. Het D.N.B. meldt: Dinsdagmiddag trachtte een groep Britsche vliegtuigen in de nabijheid van Calais de Fransche kust te naderen. De Duitsche afweer dwong hen evenwel nog boven het Kanaal terug te keeren. Volgens tot dusver ontvangen berichten hebben de Duitsche jagers reeds bij de eerste botsing met de Britten drie vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Nadere berichten ontbreken nog. Financiëele zorgen der exploitanten. Verlaging van de Vermakelijkheids belasting? Het bioscoopbedrijf maakt moeilijke tijden door. Het bezoek is, vergeleken bij den tijd voor den oorlog, sterk achteruitgegaan. Een der Haarlemsche exploitanten -deelde ons daarover mede: Als je vroeger beslag kon leggen op een schlager, was je zeker van een uitverkochte zaal. Had je een middelmatige film, dan kon je toch nog rekenen op een goed bezette zaal. Nu is het zoo dat je bij een schlager al tevreden moet zijn met een „be hoorlijk" bezette zaal. Door het verminderde bezoek zijn natuurlijk de recettes lager geworden. Daarop had ook nog in vloed het feit, dat door de tijdsomstandigheden menschen die vroeger op de duurste rangen zaten nu een plaats op een goedkoopere rang nemen. En dait zoo vervolgde onze zegsman niettegenstaande onze vaste onkosten niet gedaald zijn. Integendeel; die nemen nog steeds toe. Daar is nu weer de omzetbelasting. Officieel is die slechts 2'/2 Pet., doch wij betalen heel wat meer. Op de kaar ten verkoop is het wel 2l/2 pet., maar wij moeten datzelfde percentage op een heele boel andere dingen bovendien nog betalen. Ik noem: electriciteit fibns die wij huren, brandstof, reclame, en nog meer. In de practijk beteekent die 2>/2% omzet belasting ongetwijfeld 10 pet. stijging van onze on kosten, misschien zelfs nog meer. Daartegenover valt de verhoogïng op de entréeprijzen van 5 ct. vrijwel in het niet, maar wij konden toch niet ver der gaan. Geen wonder zoo besloot deze bioscoopexploi tant dat in ons bedrijf met ernst wordt ge streefd naar een verlaging van de vaste lasten. Er wordt aan gedacht, aan de gemeenten een verlaging van de Vermakelijkheidsbelasting te vragen. In de meeste gemeenten, ook Haarlem, bedraagt die thans 20 pet. Voor een verlaging tot 15 pet. pleiten billijkheidsoverwegingen. EEN HAM ZONDER BON GEKOCIlf. Een rijwielhandelaar in Haarlem-Noord had Dinsdagmiddag van een onbekende een ham van 23 pond zonder bon gekocht. Toen hij er mee naar huis ging. werd hij aangehouden door ambtena ren van den Crisisdienst, die hem meenamen naar het politieposthuis aan den Rijksstraatweg. Hier bleek dat de ham niet gekeurd was; zij werd in beslag genomen en naar het Openbaar Slachthuis gebracht. De rijwielhandelaar kon naar huis te- rugkeeren zonder ham, maar met een proces-ver baal wegens het vervoeren van ongekeurd vleesch. Duitsch weermachtsbericht 33 Britsche vliegtuigen vernietigd. Twee schepen in het Suez kanaal gezonken. BERLIJN, 11 Februari. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht deelt mede: Gewapende verkenningsvliegtuigen hebben bomtreffers geplaatst op de havenwerken eener stad aan de Engelsche Oostkust. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht Britsche vliegvelden aangevallen, Elf op den beganen grond staande vijandelijke vlieg tuigen werden vernield en een aantal bescha digd. Het leggen van mijnen voor Britsche ha vens werd voortgezet. In het Middellandsche Zeegebied heeft de Duitsche luchtmacht met succes aanvallen on dernomen op militaire inrichtingen op het eiland Malta en op een haven aan de kust van Cyre- naica. Verkenningsvliegtuigen hebben waar genomen, dat in het Suez-kanaal als gevolg van het optreden van gevechtsvliegtuigen twee koopvaardijschepen gezonken zijn. Pogingen van den vijand, overdag met door jagers beschermde gevechtsvliegtuigen het be zette gebied aan de Kanaalkust binnen te vlie gen, mislukten als gevolg van de krachtige af weer door jagers en luchtdoelartillerie. Behalve eenige slachtoffers onder de burgerbevolking ontstond slechts geringe schade in woonwij ken. Bij deze aanvallen verloor de vijand zes vlieg tuigen in luchtgevechten en drie door het af weergeschut. In de avonduren en in den nacht herhaalde vijandelijke aanvalspogingen had den geen succes. Britsche oorlogsschepen, die in den nacht de Vlaamsche kust beschoten, werden door kustbat- terijen van het leger gedwongen, het vuren te staken en zich te verwijderen. De vijand heeft in den nacht van 10 op 11 Februari op 9 plaatsen in Noord-Duitschland, waaronder ook Hannover, hoofdzakelijk brand bommen geworpen. De branden, welke uitbra ken, konden snel gebluscht worden. Er is geen schade aan voor den oorlog belangrijke bedrij ven of militaire schade ontstaan. De aanval heeft echter een aantal dooden en gew:onden onder ae burgerbevolking geëischt. De nachtelijke af weer bleek bijzonder doeltreffend. Nachtjagers hebben 8 en het luchtdoelgeschut 4 der aanval lende vliegtuigen neergehaald. Marine-artillerie heeft aan de Noorsche westkust een vijandelijk vliegtuig neergehaald. De verliezen van den vijand bedroegen dus gisteren en in den afgeloopen nacht in totaal 33 vliegtuigen. Twee eigen vliegtuigen worden ver mist. Luitenant-kolonel Moelders heeft voor de 56e maal in een luchtgevecht de overwinning op zijn tegenstander behaald. Een nader D.N.B.-bericht deelt mede: Over het in het Duitsche weermachtsbericht reeds in het kort vermelde succes der Duitsche kustbatterijen in Vlaanderen in den nacht van Maandag op Dinsdag verneemt het D.N.B. nog dat de Engelsche oorlogsbodems die de kust bij Oostende probeerden te naderen op een afstand van 20 tot 25 kilometer onder vuur genomen werden. Na een kort artillerie-duel staakten de Engelschen het vuren. Zij keerden om en ver dwenen in het duister van den nacht. Naar verder van bevoegde Duitsche zijde wordt medegedeeld hebben de Duitsche ge vechtsvliegtuigen met grooten actieradius Maan dag bij hun aanval op een Britsch konvooi 500 K.M. bewesten de Portugeesche kust nog een koopvaarder van 5000 b.r.t. tot zinken ge bracht. Daarmee wordt het totaal van de bij dezen aanval tot zinken gebrachte tonnage ver hoogd tot 19.500 b.r.t. Naar voorts bekend wordt zijn Maandag en in den nacht van Maandag op Dinsdag nog vijf Britsche vliegtuigen neergeschoten en wel vier gevechtsvliegtuigen en een jager. Het totaal aantal Maandag door het Duitsche luchtwapen neergeschoten Britsche toestellen komt daarmee op 38. DE MAANDABONNEMENTEN DER N.Z.H.T.M. Naar wij vernemen heeft de mededeeling van de N.Z.H.T.M., dat zij op de trajecten Amsterdam- Haarlem—Zandvoort en Amsterdam—Haarlem- HeemstedeBennebroekHillegom geen nieuwe maandabonnementen meer zal uitreiken eenige dei ning veroorzaakt onder hen, die in het bezit zijn van zulk een abonnement. Zij vreezen, dat zij na afloop van dit abonnement geen nieuw meer zul len kunnen krijgen, maar deze opvatting is onjuist, want de bedoeling van den maatregel der tram maatschappij is slechts geweest, dat nieuwe aan vragers, zij die vroeger geen maandabonnement be zaten, zouden worden afgewezen. De oude abonnés echter kunnen op normale wijze na afloop van het thans geldige abonnement een nieuw krijgen. Koning George van Engeland tijdens zijn bezoek aan de industriestad Coventry, die tengevolge van de Duitsche luchtaanvallen zwaar geteisterd werd. (Foto Weltfcild.) Uitdagend optreden tegenover de Duitsche Weermacht dadelijk bestraft Het A.N.P. meldt: DEN HAAG, lv Februari. Op last van den •militairen bevelhebber hier te lande is gisteren een bekende lederzaak te 's-Gravenhage gesloten. De leider dezer zaak en de schuldige personen zijn in bewaring gesteld. Deze maatregel is genomen op grond van bru taal en uitdagend optreden van de betreffende personen op den voorafgeganen dag tegen leden van de Duitsche weermacht. DEN HAAG, 12 Februari. Naar aanleiding van gedurende de laatste dagen in Amsterdam plaats hebbende onregelmatigheden, welke zekere politie maatregelen hebben noodig gemaakt, vernemen wij dat van politiezijde naar deze gebeurtenissen een diepgaand onderzoek wordt ingesteld. Het ligt in het voornemen na beëindiging daar van een officieel communiqué te publiceeren. (A.N.P.) J. A. A. OCHTMAN. Naar wij vernemen is de heer J. A. A. Ochtman, directeur van het Gemeentelijk Gasbedrijf te Haar lem in het St. Elisabethsgasthuis opgenomen. De heer Ochtman is lijdende aan longontsteking. Bü de eerste textielregeling verkochten wij 13.500 Haarlem's Dagblad Textiel- kaarten. Nu er een gewijzigde regeling is geko men hebben wij opnieuw zulk een kaart beschikbaar gesteld, nog uitgebreider cn dus van grooter formaat. De prijs is 4 cent per stuk, afgehaald tusschen 9 v.m. en 5 n.m. aan onze kan toren Groote Houtstraat 93 en Soenda plein 37. Zaterdags 9 v.m.-l n.m. Aan militaire doelen geen belangrijke schade aangericht. Slachtoffers onder de burgerbevolking. BERLIJN. 12 Februa i (D.N.B.) Wederom hebben Engelsche luchtstrijdkrachten ge poogd in den nacht van 11 op 12 Februari naar het D.ND. verneemt het rijksgebied aan te vallen. Krachtig, welgericht afweervuur verhinderde de Engelsche machines haar bom men bij het neerwerpen te richten en dwong ze voor het bereiken van haar doelen van koers te veranderen. Militaire of voor den oorlog economisch belangrijke schade is nergens ver oorzaakt. In een stad in Noord-Duitschland werd schade van gering belang aangericht aan gebouwen en op het land ontstonden kleine branden. Ook pogingen van den tegenstander tot aanvallen op industrieele installaties in Noord west Duitschland hadden geen succes. Alleen zijn er verscheidene dooden en gewonden onder de burgerbevolking te betreuren. HEDEN: 8 PAGINA'S R. P.: Nederiandsche humor. pag. 1 P. Gasus: Verrassing, pag. 1 De Haarlemsche brandweer behoudt haar vrijwillig karakter. pag. 1 De bioscopen in dezen tijd. pag. 1 Verwarming van schoollokalen te Haarlem. pag. 1 Flitsen: Gemakkelijk zitten, pag. 3 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daarbuiten pag. 3 Eigenaardigheden in Haarlem en Omgeving. pag. 3 Afrikaansche kunst in het Koloniaal Museum te Amsterdam. pag. 3 K. de Jong: H. O. V. Volksconcert. pag. 6

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1