KORT NIEUWS. DONDERDAG 13 FE BRUARI 1941 H A A REE M'S DAGE E A D 5 Italiaansch weermachtsbericht Optreden van het Ifaliaansche luchtwapen in Griekenland. Hardnekkige gevechten in Oost Afrika. Afmoeda door de Britten bezet. ERGENS IN ITALIë, 12 Febr. (Stefani). Het 250ste communiqué van het Italiaansohe hoofd kwartier luidt: „Aan het Grieksche front gevechten van pa trouilles en bedrijvigheid der artillerie. Geduren de de gevechten van de laatste dagen hebben het i Albaneesohe vliegercorps en het vierde lucht- eskader zich bijzonder onderscheiden door hun steun aan de operaties op den beganen grond en hun voortdurende en succesvolle ondernemingen, i Gisteren overdag hebben luchtmachtformaties wederom de vijandelijke verbindingen, verdedi- gings werken en troepen bestookt niet lichte en zware bommen en machinegeweervuur. Ook mi litaire objecten te Prevesa en Larissa zijn ge- I troffen. Jachtformaties hebben in scheervlucht het vliegveld van Janina aangevallen en achttien od het veld staande Glostertoestellen vernield. I Twee toestellen van hetzelfde type die tegen onze jagers trachtten op te treden werden neergescho- ton. Een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd, de bestuurder kon zich redden door van zijn val scherm gebruik te maken. In Noord-Afrika niets bijzonders. In Oost-Afrika hebben zich in den sector Che- ren gisteren den geheelen dag hardnekkige ge vechten afgespeeld, waaraan de luchtmacht aan i weerskanten deelnam. Over de Joeba -heeft een vijandelijke gemechaniseerde colonne, gesteund door de luchtmacht, Afmoeda bezet. In Kenya heeft onze luchtverdediging op 9 en 10 Februari i vier vliegtuigen neergeschoten. In den Soedan is nog een Gloster neergescho- ten De vijand heeft aanvallen gedaan op het vliegveld van Addis Abeba. Negen personen, onder wie twee inboorlingen, werden gedood, eenige ge- wond. De schade is zeer gering. In den nacht van 11 op 12 Februari hebben vijandelijke vliegtuigen eenige bommen op Ca- I tania geworpen zonder ernstige sohade aan te richten." Engelsch Irocpentransportschip verloren? De „Oxford" zou tot zinken gebracht zijn. Het D.N.B. meldt: In New Yorksche marine- kringen verluidt dat het Britsche schip „Oxford" (20.043 b.r.t.) door vijandelijke actie tot zinken gebracht is. Dit vaartuig diende den laatsten tijd als troepentransportschip, j De „Oxford" is in 1928 gebouwd en heeft dienst I gedaan op de lijn Engeland-Oost Azië. Evacuatie in Ierland. Regeering zal zoo noodig dwangmaatregelen nemen. Reuter meldt: De Iersche ministerpresident De Valera heeft deze week gesproken over het eva- I ciiatieplan voor vrouwen en kinderen en gezegd, dat, wanneer men neit vrijwillig voldoet aan de bevelen, de regeering zich gedwongen zou zien dwangmaatregelen te nemen. De regeering kan niet dulden, zoo zeide De Valera, dat een gedeelte van de gemeenschap een houding aanneemt, waardoor in geval van een aanval kinderen en andere per sonen aan gevaar zouden zijn blootgesteld en waar door tevens de taak van de met de nationale ver dediging belaste menschen wordt verzwaard. De minister gaf te kennen dat de vrijwillige samen werking tot op het oogenblik met succes be kroond is. Vervolgens herinnerde de Valera eraan dat meer dan 200.000 mannen aan de oproeping tot versterking der verdedigingskrachten gehoor hadden gegeven en dat een groot aantal van hen thans goed geoefende soldaten waren. De president voegde hieraan toe dat hij ervan overtuigd was dat dwangmaatregelen niet noodig zouden zijn. Generaal Sjukof chef van den staf van liet Sovjetleger. I Tevens plaatsvervangend volkscommissaris voor de defensie. Uit Moskou verneemt het D.N.B. Het verordeningenblad van de regeering meldt dat generaal Sjukof, tot dusverre opperbevel hebber van het militaire district Kief. tot chef I van den generalen staf van 't roode leger is be- noemd. met gelijktijdige benoeming tot plaats- vervangenden volkscommissaris voor de de fensie. Generaal Morezkof, die tot dusver chef van den generalen staf was en wel sinds Mei 1940, blijft plaatsvervangend volkscommissaris voor de defensie en werd belast met het toezicht op de opleiding der troepen. De politieke gevangenen in Frankrijk. Niet meer afzonderlijk in hechtenis. Het D.N.B. meldt uit Vichy: In een officieele mededeeling wordt gezegd dat de onlangs uit het interneeringskamp Pelle- voisin naar Valse les Bains overgebrachte ge- interneerden voortaan niet meer onderworpen zijn aan de normale tucht, zooals tot dusver. Van nu af worden zij niet meer afzonderlijk in hechtenis gehouden, maar kunnen zij zich als politieke gevangenen in hun verblijfplaatsen vrij bewegen. Deze verblijfplaatsen bevinden zich in een hotel. Onder de politieke gevange nen in Valse les Bains bevinden zich o.a. Rey- naud. Mandel, Vincent Auriol Dormoy en Grumbach. De voornaamste beklaagden van Riom. nl. Daladier, Gainelin. Blum en Guy la Chambre. bevinden zich nog steeds te Bour- rasol in de buurt van Riom. Denemarken stelt Duitsohland schepen ter beschikking. Het A.N.P. verneemt uit Berlijn: Van welinge lichte zijde wordt vernomen: Het in 't buitenland verspreide bericht dat Duitschland Deensche oor logsschepen heeft overgenomen, is gisteren in de Wilhelmstrasse gecorrigeerd. Van Duitsche zijde werd verklaard dat het hier uitsluitend een be schikbaarstelling van tijdelijken aard betrof van een aantal torpedobooten van oud type. Duitschland heeft zich in deze kwestie tot Denemarken gericht. De Deensche regeering heeft Duitschland de booten tor beschikking gesteld, nadat de bewapening daar van verwijderd was. De booten zijn uitsluitend voor de Oostzee bestemd en wel voor opleidings doeleinden. Willkie's uiteenzetting voor de Amerikaansche Senaatscommissie Berlijnsch commentaar. Uit Berlijn verneemt het A.N.P.Van welinge lichte zijde wordt vernomen: In politieke kringen te Berlijn hebben de ver klaringen van Wendell Willkie voor de senaats commissie van buitenlandsche zaken uitsluitend in zooverre een bepaalde belangstelling gewekt dat Willkie zich in zijn antwoorden blijkbaar niet meer zoo heelemaal zeker voelt als tijdens zijn verblijf in Londen. Men heeft hier verder den in druk dat hij poogde de hem gestelde onaange name vragen te ontwijken. Overigens vormen zijn uiteenzettingen een sprekende illustratie van den jongsten roep om hulp van Londen tot de Ver. Staten, zooals deze in de rede van Churchill tot uiting kwam. Het D.N.B. meldt voorts: „Aan alles wat in Washington beraadslaagd wordt ligt tenslotte de vrees ten grondslag dat Engeland in zijn eind strijd met Duitschland de nederlaag zal lijden", schrijft het „Hamburger Fremdenblatt" naar aan leiding van de verklaringen van Willkie in de senaatscommissie voor buitenlandsche zaken. Het blad vervolgt: „Het dilemma van de geheele En- gelsohe propaganda in de V.S., n.l. de tegenstel ling tusschen den noodkreet om hulp en het z.g. vertrouwen in de overwinning, is ook in de ver klaringen van Willkie tot uiting gekomen. Hij heeft consequent geweigerd te spreken over de vooruitzichten welke hij aan een Britsche over winning toekent, daar hem. na hetgeen hij in Engeland gezien heeft, een Engelsche nederlaag als voor de hand liggend voorkomt. De overzeesche verbindingen van Engeland zijn volgens de ver klaringen van Willkie zoo onzéker dat vele Brit sche koopvaardijschepen den Atlantischen Oceaan zonder voldoende bescherming moesten overste ken. Daarom heeft hij verlangd dat terstond zes of meer torpedojagers per maand aan Engeland geleverd zullen worden. Beperkingen voor de snelheid en doeltreffendheid eener hulp voor En geland ziet hij echter in het feit dat het Ameri kaansche product-ieprogram zulks niet toelaat. Voor een hulpverleening heeft hij geen ander argument kunnen noemen dan het standpunt dat de nederlaag van Engeland gelijk zou staan met de practische verwezenlijking van beweerde Duit sche bedoelingen tegenover Zuid-Amerika." - Op de mededeeling van den Engelschen ge zant te Boekarest dat hij met alle leden der lega tie en der consulaten door zijn regeering is terug geroepen, heeft de Roemeensche regeering, naar het telegraafagentschap Oriënt Radio meldt, ook van haar kant de Roemeensche legatie uit Londen teruggeroepen. (D.N.B.) Plet Argentijnsche ministerie van buitenland sche zaken heeft thans voor den tot Fransch- ambasadeur in Buenos Aires benoemden Fran- schen minister van binnenlandsche zaken Pey- routon het agrément verleend, aldus verneemt het D.N.B. uit Buenos Aires Peyrouton, die reeds vroeger Fransch ambassadeur voor Argentinië is geweest, werd naar bekend is, eind Mei 1940 naar Parijs ontboden en vervangen door ambassadeur Tripier. Uit Boedapest meldt het D.N.B.: De com missie voor buitenlandsche zaken van het Hoo- gerhuis heeft het wetsonwerp inzake de toetre ding van Hongarije tot het driemogendheden- pact alsmede het wetsontwerp inzake het vriend- schapsversdrag tusschen Joego Slavië en Hon garije eenstemmig aangenomen. Uit Egypte wordt blijkens een D.N.B.- bericht uit Stamboel gemeld dat de kosten voor het Engelsche bezettingsleger in November 2.8 millioen Eg. ponden bedragen hebben en in De cember 3.8 millioen, ongeacht de uitgaven voor het luchtwapen en de marine. Men verwacht dat de jaai-lijksche kosten, alleen voor het landleger, 33 millioen Eg. pond zullen bedragen. Einde Februari zal te Istaraboel een gemengde commissie vergaderen, welke tot taak heeft de definitieve grens af te bakenen tusschen Saoedië Arabië en Jemen. (D.N.B.) De Bessarabisohe stad Kisjinef i.%, naar het D.N.B. udt Moskou meldt, tot hoofdstad van de Moldavische Sovjetrepubliek uitgeroepen. Het D.N.B. bericht uit Vichy: Naar uit Beiroet gemeld wordt heeft de Fransche Hooge Commis saris, generaal Dentz, zich naar Damascus bege ven. Hij is voornemens daar een week -te blijven en besprekingen te voeren met Syrische persoon lijkheden. Het Japansche ministerie van oorlog zal aan Hitler en Mussolini de Japans che film ten ge- schenke geven getiteld „Vuur aan den hemel", waarin het optreden van de Japansche luchtmacht in China vertoond wordt, zoo deelt Domei mede. Voorts zal aan rijkskanselier Hitler nog worden aangeboden de Duitsche versie van de Japansche film „Het leven van commandant Nisjizoemi". Sir John Greig Latham, de Australische ge zant in Tokio, heeft gistermiddag een bezoek ge bracht aan den Japanschen minister van buiten landsche zaken Matsoeoka, en met hem een langdurige bespreking gehad. Naar volgens Domei vernomen wordt hebben zij den algemeenen toe stand tusschen Japan en Australië besproken. John Winant spreekt met Cordell Huil. NEW-YORK. 12 Februari (D.N.B.) John Wi nant, de nieuwe Amerikaansche ambassadeur te Londen, heeft zich gisteren naar Washington be geven om een onderhoud met. minister Huil te heb ben. Bij zijn vertrek zeide hij dat in dit onderhoud waarschijnlijk de datum voor zijn vertrek naar Engeland bepaald zou worden. Japan en Amerika. TOKIO, 12 Februari (Domei). Ongeveer duizend vertegenwoordigers uit verschillende lagen der maatschappij, hebben tijdens een bijeenkomst in het Oeyenepark een „Nationaal genootschap" opgericht met het streven om het land door de crisisperiode heen te helpen door nauwer aanhalen der nationale eenheid en solidariteit. Het genootschap heeft een krachtige waarschu wing doen hooren tegen „de arrogante pogingen om tusschenbeide te komen in de Japansche na tionale politiek en Japan's leefruimte te schenden van den kant van de Vereenigde Staten, die nauw lettend gewacht hebben op de gelegenheid om ge bruik te kunnen maken van Japan's uitputting". De vergadering nam verder een resolutie aan, waarin er aan wordt herinnerd dat de tijd voor Japan is gekomen om zich voor te bereiden om stand te houden in de ergste gebeurlijkheid. Daar bij wordt er op gewezen, dat verscheidene groote mogendheden haar toenemende vijandelijkheid tegen Japan aan den dag hebben gelegd sedert het sluiten van het driemogendhedenpact De resolutie raadt den premier aan zijn pogingen te verdubbe len om een nieuwe nationale structuur tot stand te brengen door volledig gebruik te maken van het genootschap voor dienst aan de natie en door de democratische en communistische denkbeelden te onderdrukken. Bouw van koopvaardijschepen in de Sovjet-Unie. Vaartuigen van 19000 ton. Uit Moskou verneemt het D.N.B.: Naar ..Komso- molskaja Prawda" meldt staan op het oogenblik op de scheepswerven te Odessa Russische Oceaan- ichepen van ieder 19.000 ton op stapel. Het betreft hier de tot dusver grootste koopvaardijschepen van de Sovjet-Unie. De schepen zullen worden uitgerust met twee negencylinder dieselmotoren met in to taal 9.000 P.K. De op stapel staande schepen zul len een snelheid hebben van 13.4 knoopen. De re servetanks voor brandstof aan boord dezer schepen zijn berekend voor een afstand van 10.000 zee mijlen. Zoo zullen bijv. de nieuwe schepen van de Europeesche havens der Sovjet-Unie naar het Verre Oosten kunnen varen zonder onderweg brandstof in te nemen. ENGELAND EN DE VEREENIGDE STATEN. NEW YORK, 12 Februari (A.N.P.) De „New York Daily News" wijdt een hoofdartikel aan de constateering van Churchill dat Engeland geen Amerikaansche troepen noodig heeft. Het blad herinnert er aan, dat de geallieerden tijdens den wereldoorlog hetzelfde gezegd hebben om later om Amerikaansche troepen te roepen. Het verlangt, dat in de Amerikaansche grondwet een bepaling wordt opgenomen, krachtens welke de Vereenigde Staten niet verplicht zijn in den oorlog te gaan telkens wanneer het het Britsche rijk slecht gaat. „Als Churchill verklaart dat Engeland alleen oor logsmateriaal noodig heeft om het „werk" te vol tooien, moeten de Vereenigde Staten vragen, welk „werk" hier bedoeld wordt. Buiten Roosevelt en Huil weet niemand in de Vereenigde Staten waar het om gaat, hoewel men het recht heeft dat te vernemen". Japansche luchtactie hoven tien Birma-weg. Dc Kocngkoeobrug gebombardeerd. Domei meldt: De persdienst van de Japansche vloot in Zuid-China deelt mede dat vijf eenheden van de Japansche marine luchtmacht Woensdag dc oude Koengkoeo-brug over de Mekong-rivier aan den Birma-weg hevig gebombardeerd hebben. Aan het bericht wordt toegevoegd dat de nieuwe Koengkoeo-brug na het Japansche bombardement in October niet hersteld is. Meer dan 250 vracht auto's met munitie en ander materiaal kunnen thans niet verder. Andere Japansche vliegtuigen hebben pakhuizen te Koenming, de hoofdstad van de provincie Joennan hevig gebombardeerd. Als gevolg van de voortdurende bombardementen dooi de Japansche marineluchtmacht is de Birma-weg thans practisch volkomen afgesneden hetgeen een zware slag beteekent voor het bewind van Tsjoengking. Het bombardement op de Koengkoeo- briig heelt groote schade teweeg gebracht en het verkeer gestagneerd. De Japanners zullen met bom bardeeren doorgaan teneinde het verkeer over den Birma-weg volkomen onmogelijk te maken. In den Dierentuin te Den Haag is een ten toonstelling geopend van werkstukken, door Duitsche politiebeamb ten in hun vrijen tijd vervaardigd. (Foto Schimmel- pemiingh) Optreden van Duitsche vliegers in Cyrenaica. Vliegvelden en troepenkampen aangevallen Het D.N.B. meldt: Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben Woensdag aanvallen onderno men op vliegvelden en troepenkampen in Cy renaica. Een met Engelsche bommenwerpers en jagers dicht bezet vliegveld werd gebom bardeerd, waarbij voltreffers op dc onderko mens geconstateerd konden worden. Voor de hangars opgestelde .vliegtuigen werden doel treffend met boordwapens aangevallen. Een karavaankamp ten zuiden van Benghazi en een troepenkamp in de nabijheid kregen verschei dene treffers, waarvan de uitwerking aan sterke rookontwikkeling vastgesteld kon worden. Andere troepenkampen, die uit veertig tot vijfti tenten bestonden, werden eveneens aangevallen en in brand geschoten. Succesvolle aanvallen met mitrailleurvuur vernietigden geparkeerde vracht auto's dreven rijdende autocolonnes uiteen en ver ooi-zaakten op deze wijze aanzienlijke schade. Nader meldt het D.N.B.: „Zoo vroeg in den ochtend hadden de Engelschen geen Duitsch vliegtuig boven hun kamp in de woestijn van Benghazi verwacht. In een groote ver warring renden zij uit hun tenten, lieten hun wa gens in den steek en vluchtten uit het kamp, waar op de aanval gericht was. Hier en daar werd ma ch inegeweervuur gericht op de uit een dik wolken dek neerkomende- bommenwerpers, lichtspoormu nitie flakkerde als vonken door den ochtend nevel" Met deze woorden beschrijft een door het D.N.B. ontvangen verslag van een ooggetuige den aanval der Duitsche gevechtsvliegtuigen op troepenkam pementen in Cyrenaïca. „Eenige uren waren de zware gevechtsvliegtuigen reeds onderweg", zoo gaat de beschrijving verder. „Het was nog nacht, toen zij beladen met bommen voor den start op hun basis gereed werden ge maakt. Zij hielden een vasten koers naar het Zuid- Oosten. Toen de machines uit zee naar binnen vlo gen en het Afrikaansche vasteland onder zich had den, doofden bliksemsnel de lichten onder hen. Ondanks dikke wolkenlagen vonden de vliegtuigen hun doelen. Hier in Cyrenaïca. ver van Benghazi, ontdekten zij de tenten en de troepencolonnes der Engelschen in het grauwe woestijnzand en daalden zij voor een plotselingen aanval omlaag. De zware bommen kwamen op het kamp neer. Vlammen sloegen op, twee der groote tenten in het eene kamp waren reeds getroffen en op de beide an dere hagelde het machinegeweervuur neer Steeds stieten nieuwe bommenwerpers door den wolken laag heen. Nieuwe ontploffingen donderden door de ochtendstilte van de woestijn. Iedere treffer vergrootte de verwarring en onophoudelijk vielen de Duitsche machines aan. De zware bommen sloe gen diepe gaten in de colonnes wagens der Engel schen. Hier en daar geopend vuur van eenige vijan delijke machinegeweren trof geen enkel der ge vechtsvliegtuigen. De minuten van den aanval ver anderden het kamp in de woestijn in een helsche ketel. De zon ging op, toen de vliegtuigen weer over zee naar huis vlogen. „Opdracht uitgevoerd", zoo meldden de telegrafisten over den strijd". AANVALLEN OP MALTA. Woensdagmiddag hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen eenige aanvallen ondernomen op het eiland Malta. Daarbij ontstonden hevige luchtgevechten, in we lieer verloop drie vijandelijke toestellen wer den neergeschoten. Alle Duitsche machines keerden op haai- basis terug. (D.NJ3.) Vragen aan Churchill. Omschrijving van Engeland's oorlogsdoelen achterwege gebleven. Het D.N.B. meldt: In het Engelsche Lagerhuis heeft een afgevaardigde, naar uit Londen gemeld wordt, de vraag gericht tot den ministerpresident Churchill of met de regeering der Ver. Staten ge sproken is over de vredesdoeleinden en over den wederopbouw en of hij verzekeren kan dat de Britsche regeering het parlement tijdig van haar oorlogsdoelen op de hoogte zal stellen. Churchill maakte zich van de vraag af met te verklaren dat de Ver. Staten een duidelijke voorstelling heb ben van datgene waarvoor Engeland strijdt en wat het verdedigt. Voor zoover hij zich herinnert is deze kwestie door geen enkelen vertegenwoordiger der Amerikaansche regeering te berde gebracht. In die omstandigheden kon hij dus jegens het Lager huis geen verklaringen over Engeland's oorlogs doelen afleggen. Dergelijke verklaringen, aldus Churchill, blijven gereserveerd voor gelegenheden die het openbaar belang zouden dienen. Het vertrek van den Britschcn gezant uit Boekarest. ROME, 12 Februari (D.N.B.) Omtrent het vertrek van den Engelschen gezant ut Boekarest is in de Italïaansche radio o.a. verklaard flat de hieruit voortvloeiende verbreking der diplomatieke betrekkingen voor Roemenië op buitenlandsch politiek gebied evenzeer een revolutie beteekent als het overnemen van de macht door generaal Antonescu op binnenlandsch politiek terrein. Roemenië heeft zich in de buitenlandsche politiek vrij gemaakt van het juk van Engeland. De aan wezigheïd van den Engelschman in Roemenië viel samen met gebeurtenissen als plotselinge en ge heimzinnige sterfgevallen, branden in oliebronnen, treinongelukken etc. Het Engelsche tegoed in de Vereenigde Staten. WASHINGTON, 12 Februari (D.NB.) De Amerikaansche economische deskundige John Flynn heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hij de meening uitspreekt, dat het totale tegoed van Engeland in de Vereenigde Staten 4.449 milliard dollar bedraagt. Flynn will met deze verklaring de recente mededeeling van den minister van financiën, Morgenthau, weerleggen die het totale dollartegoed van Engeland becijfert op 1.775 mil liard. Flynn's verklaring zal de senaatscommissie worden voorgelegd. Defensieprogram der Ver. Staten. Roosevelt vraagt een orediet van 8989 millioen dollar aan. Uit Washington meldt het D.N.B.: President Roosevelt heeft het Congres een crediet van omstreeks 8989 millioen dollar ge vraagd ter bespoediging van het program voor den bouw van oorlogsschepen en voor uitbrei ding van de kustversterkingen. Tevens heeft Roosevelt de Federal Shipping Board verzocht hem voortdurend op de hoogte te houden omtrent de beschikbare tonnage op oceaan schepen en wel in verband met de verscheping van belangrijke bewapeningsmaterieel. Voorts moet ge noemde instantie hem advies uitbrengen omtrent overneming van „extra-tonnage onder vreemde vlag" benevens omtrent de kwestie hoe voldaan kan worden aan „verlangens van andere landen nopens steun door extra-schepen". Generaal Franco hezoekt Mussolini. Berichten over vredesbesprekingen tegen gesproken. (Zie ook elders in dit nummer United Press meldt uit Berlijn: Van bevoegde Duitsche zijde worden de be richten tegengesproken dat tusschen Engeland cn Italië vredesbesprekingen aan den gang zouden zijn. Over de berichten dat het bezoek van gene raal Franco aan den Duce verband zou houden met een bemiddelingspoging tusschen Engeland en Italië, wordt in bevoegde Duitsche kringen verklaard: „Dat is de beste grap van alle fantasie-berichten, die tot nu toe zijn opge doken". In Italiaansche politieke kringen worden naar D.N.B. uit Rome meldt de door een Ameri- kaansch persagentschap verspreide geruchten over een wapenstilstand tusschen Italië en Engeland, welke op het punt zouden staan geteekend te wor den, meer dan belachelijk genoemd en niet weerd geacht er woorden aan te verspillen. Deze ge ruchten zijn slechts een nieuw bewijs voor het volkomen onbegrip van een zeker vreemd land voor Italië en zijn politiek. MAARSCHALK PéTAIN TE VILLENEUVE. Maarschalk Pétain is gistermorgen om kwart voor negen in een specialen trein te Cagnes-sur-Mer aangekomen: hij werd door een groote menschen- menigte begroet. De echtgenoote van den maar schalk begaf zich direct van het station naar de villa Hermitage. De Fransche ambassadeur te Madrid, Piétri, is op doorreis naar Frankrijk te Barcelona aange komen. A.N.P. meldt nog uit Berlijn dat op de vraag van een buitenlandsche journalist of generaal Franco te Parijs is geweest, in de Wilhclmstrasse geantwoord werd dat dits tellig niet geval geweest Knox togen verdere verzwakking der Amerikaansche vloot. Antwoord aan Willkie. Het D.N.B. verneemt uit Washington: De minister van marine, Knox. heeft gistem op de persconferentie medegedeeld, dat de Amerikaansche marine geen torpedojagers meer kan afstaan, zonder daarmee het even wicht van de vloot in gevaar te brengen. Hij wilde met deze verklaring niet rechtstreeks positie kiezen nopens het voorstel van Willkie, doch als minister van marine was hij tegen verdere verzwakking van de Amerikaansche vloot. De senaatscommissie voor buitenlandsche zaken heeft Woensdag alle amendementen van het Huis van Afgevaardigden op de pacht- en leenwet goed gekeurd. Slechts één amendement van het Huis van Afgevaardigden zal waarschijnlijk lichtelijk van redactie gewijzigd worden, n.l. het amendement van den republikein Dirksen, volgens hetwelk het con gres te allen tijde de mogelijkheid zou hebben met eenvoudige meerderheid van stemmen de volmach ten van den president op te heffen. DE LEVENSMIDDELENVOORZIENTNG DER GEBOMBARDEERDE ENGELSCHE STEDEN. STOCKHOLM, 12 Februari (D.N.B.) In Enge land ziet men zich naar Svenska Dagbladet meldt, gedwongen vliegende levensmiddelen co Ion nes te gebruiken om de voeding van de bevolking in de gebombardeerde Engelsche steden te kunnen ver zekeren. Achttien van die vliegende levensmidde lencolonnes zouden in verscheidene deelen van Engeland worden gestationneerd. Iedere colonne bestaat uit een watertank met 140 liter inhoud, twee vrachtauto's met levensmid delen van welke elk voldoende is voor het uitreiken van 6000 maaltijden. AAN DE NOORSCIIE KUST VOOR ANKER. Een Duitsche torpedojager wacht in een der fjorden op het bevel tot uitvaren. (Foto WeltbUd) PROGRAMMA VRIJDAG 14 FEBRUARI 1941 HILVERSUM I, 415 M. Nederlandse!» Programma. AVRO. 7.::o Gramofoonmuziek. 7 45 Ochtendgymnastiek. 7 55 Gramofoonmuziek 8 20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuws berichten A N P.. gramofoonmuziek 10 00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.25 Voor de vrouw. 10.30 Ensem ble Jack der Kinderen en solist. 11.00 Declamatie. 1120 Ensemble Jack der Kinderen en gramofoonmuziek. 1215 Gramofoonmuziek. 12 30—12.33 Almanak. 12 45 Nieuws- cn economische berichten A. N. P. 1.00 De Romancers en soliste. 2 00 Cyclus „Schilders van het Hollandsche land schap". 2 15 Orgelspel 3.00 Gramofoonmuziek. 3.20 Om roeporkest en solist. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 Omroep orkest. 5 00 Gramofoonmuziek. 5.10 Uit Berlijn: „Gruss aus der Heimat", programma voor de Duitsche Weermacht. 6.00 Amabile-sextet cn soliste. 6.42 Almanak. 6.45 „Boeren, ontwaakt", toespraak. 7.00 Economische vragen van den den dag A. N. P. 7.15 Nederlandsch kamerkoor. 7.307.45 Berichten. Engelsch 8 00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten. Engelsch. 3.45 Amuse mentsorkest. solisten cn gemengd koor. 9 15 Dialoog 8.30 Gramofoonmuziek. 9.45 Engelsche berichten A. N. P. 10 00 Nieuwsberichten A. N. P. cn sluiting. HILVERSUM II. 301.3 M. NCRV. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Schriftlezing en Meditatie. 815 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.20 Ochtendgymnastiek. 3.30 Nieuwsberichten A. N. P. 8.45 Gramofoonmuziek. 10 30 Morgendienst. 11.00 Orgelconcert (gr.pl.) 11.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Reportage of muziek? 12.45 Nieuws- cn economische berichten A. N. P. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.20 Celesta- ensemble. 2 00 Gramofoonmuziek. 2.15 Celesta-ensemble en gramofoonmuziek. 3.00 Vrouwenhalfuurtje. 3.20 Gramo-i foonmuzlek. 3.30 Bijbellezing. 4 00 Gramofoonmuziek. 4.15 Voor de kinderen 4.45 Gramofoonmuziek. 5 00 VPRO: Ge sprekken met luisteraars. S.15 Nieuws-, economische cn beursberichte:: A N. P 5.30 Gramofoonmuziek. 6 00 Be richten. 6.03 Arnhemsche orkestvereenlglng. 6.45 „Boeren, ontwaakt!" toespraak. 7.00—7.15 Economische vragen vao den dag A. N. P. cn sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 9