1 J KEELPIJN Eigenaardigheden 71 1 FLITSEN LANGS DE STRAAT. J KORT NIEUWS. VRIJDAG 14 FEBRUARI 1941 HA'XREEM'S DA'GEE'AB 3 in Haarlem en omgeving I Een beek als... riool Waar de oude Beek in het Spaarne uitmondt. (Foto de Haas). Haarlem heeft vroeger een beek gehad. Zij liep van het Westen der stad naar het Spaarne. Het kan veilig aangenomen worden dat zij in den ouden tijd haar oorsprong had aan den voet der duinen, en dat zij gevoed werd door het water dat zich daar verzamelde. Heel oude beschrijvin gen van de Groote Markt "toen nog het Sant ge- heeten) gewagen er van dat de beek daar langs liep. De ridders en schildknapen die tijdens de Graven van Holland op het Sant hun tournooien hielden konden zich laven met een frisschen dronk uit den stroom. De beek liep van de Raaks naar het Prinsenhof, ongeveer ter hoogte van de Jacobijnestraat. Van daar naar de Koningstraat bij de Groote Markt en vervolgens naar de Oude Groenmarkt en ihet Spaarne. Uit de 16e eeuw bestaan teekeningen waarop kleine bruggetjes over de beek zijn afgebeeld. O.a. een waar de Koningstraat uitmondt en bij de Lange Veerstraat nabij de Oude Groenmarkt. In 1544 werd, op verzoek van Kerkmeesteren, het bruggetje bij de Oude Groenmarkt weggeno men in verband met een vergrooting van het plein om de kerk. Voor rekening der kerk werd toen ter plaatse een gedeelte van de beek overwelfd. In de overwelving waren houten luiken geplaatst, die in geval van brand verwijderd konden worden, zoodat men dan voor het blusschen het water van de beek ter beschikking had. Wij geven hierbij een reproductie van die over welving zooals die destijds op de Oude Groen markt was. Het moet wel 200 jaren geleden zijn dat deze teekening gemaakt werd. De Spekstraat was toen nog een heel smal straatje. In 1866 en 1867 werd het overige deel van de beek overwelfd. Veel werd daaraan niet verloren, want in den loop der eeuwen was de beek een smal grachtje geworden. Hier en daar werd de be^k vervangen door een gemetseld riool. Op den hoek van de Damstraat werd 25 jaar geleden nog een smal steenen gebouwtje gevon den dat met een luik toegang gaf tot het riool. Op die manier kon het gereinigd worden. Het vermoeden is wel eens uitgesproken, dat de Damstraat haar naam dankt aan het feit dat daar vroeger een dam in de beek is geweest. Dp die plaats stond in het laatst der 16e eeuw een huis dat „de Roó leeu" heette. De ligging werd aange geven „op den houok van de Damstraat, 'bij de Beeck". Reproductie van een oude teekening van de over welfde beek op de Oude Groenmarkt. IJmuidenaar nam lampen weg. Tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hedenmorgen stond voor den politierechter te Haarlem een jeugdige schepeling uit IJmuiden te recht, die in September een tweetal lampen had Weggenomen uit een boot van den Zeereddings dienst. Hij zei deze te hebben genomen opdat andere kin deren er niet mee zouden spelen. Hij was van plan de lampen den volgenden morgen weer terug te brengen, doch vergat dit. De politierechter achtte deze lezing van verd. niet aannemelijk en wees erop dat, wanneer de reddingsbooten uitvaren en de lam pen worden gemist, er menschenlevens op het spel kunnen staan. Conform den eisch van den officier werd de sche peling veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Geknoei met bonnen in IJmuiden. Huisvrouw tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Een huisvrouw te IJmuiden bood aan een winke lier te IJmuiden een theebon aan, welke met een schrijfstift vervalscht was. Zij ging de thee opzette lijk in het schemeruur koopen opdat de winkelier de vervalsching van den bon niet zou opmerken. De vrouw werd hedenmorgen bij verstek door den Haarlemschen politierechter, die deze handelwijze Uitermate ergerlijk vond, veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. De moord op den Bredaschen koopman Van Aert. Politie speurt nog steeds. Een aantal maanden geleden is in een woning in de Franschelaan te Rotterdam het lijk ge vonden van den vermisten Bredaschen koopman van Aert. De bewoner van dit huis in de Fran- sche laan is toen gearresteerd. Daarna zocht de politie naar den Amsterdammer D„ een nogal berucht type. met wien de heer v. A. op zijn reis waarvan hij niet terugkeerde ook in contact is geweest. Deze D. kwam zich Woensdag melden bij de politie te Amsterdam, zeggende dat hij van kennissen had vernomen, dat de politie hem wil de spreken, aldus meldt de N. R. Ct. D. heeft zich wekenlang verscholen weten te houden en is vermoedelijk al dien tijd te Amsterdam ge weest. In dezen tijd is het evenwel heel lastig om lang verborgen te blijven, al was het alleen maar omdat men dan geen nieuwe distributiebeschei den kan halen en dus maar heel moeilijk aan levensmiddelen kan komen. D. zeide te Amsterdam, dat hij niet begreep, dat hij gezocht werd en nadat hij naar het hoofdbureau te Rotterdam was gebracht, bleef hij bij het eerste verhoor, dat hem werd afgeno men, in deze houding volharden. De bewoner van het huls in de Franschelaan, S. genaamd, heeft indertijd verklaard dat hij met den heer v.A. en D. een café te Rotterdam heeft verlaten, om naar zijn woning te gaan. Onderweg zou echter ook D. zijn weggegaan. Men zal zich herinneren, dat S. verder heeft verklaard, dat hij in zijn woning met den heer v. A. ruzie heeft gekregen en dat hij hem bij de daarop volgende vecht partij met een kolenschop heeft geslagen, waar door de heer v, A. overleed. De politie vermoedt, dat D. bij de verdwij ning van den heer v. A. een rol heeft gespeeld. Cafe's krijgen kleinere toewijzingen van koffie en tliee. Tegelijk met de kleinere rantsoenen voor de particulieren zijn ook de maandelijksche toewijzin gen van koffie en thee aan cafés, restaurants en dergelijke instellingen met ingang van 1 Februari verminderd. Deze inrichtingen zijn thans gerant soeneerd op de basis van 25 pet. van het verbruik in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. Zij zullen dus om in de vraag naar deze dranken te kunnen voorzien, meer nog dan in den laatsten tijd al het geval was, een beroep op surrogaatpro ducten moeten doen. KUNST OP „KAREOL". Woensdagavond 19 Februari zal de alt-zangeres Akke de Vries voor de verpleegden in Kareol oud-Hollandsche minneliedjes zingen, met begeleiding van de pianiste Ans Bouten, en afgewisseld door Jazz-muziek van Mies de Wit. De ongeregeldheden te Amsterdam. Van bevoegde zijde wordt aan het A.N.P. mede gedeeld: Zondag, den 9den Februari 1941 is het na afloop van oefenmarschen der Amsterdamsche W.A. tus- schen afzonderlijke W.A.-lieden en politiek an dersdenkenden op verschillende plaatsen in de hoofdstad en vooral op het Waterlooplein (Jo denbuurt) tot botsingen gekomen. Verscheiden van de daarbij betrokken personen en van de Amsterdamsche politiebeambten, die voor het herstel d-er orde tusschenbeide gekomen waren, zijn gewond. Op den avond van den volgenden dag en in den loop van den llden Februari heb ben troepen jeugdige Joodsche elementen, die van allerlei wapens voorzien waren, in de Jodenbuurt wonende nationaal-socialisten, onder wie ook schoolkinderen, voortdurend aangevallen en voor een deel zwaar gewond. Ook zijn in de Jodenbuurt winkels van nationaal-socialisten door Joden vernield. Daarop heeft de politie talrijke van wapens voorziene Joden gearresteerd. Ter verzekering van de orde is in den nacht van 11 op 12 Februari de oude Jodenbuurt geheel afgezet en voor in- en uitgaand verkeer gesloten. Nu de rust in de Joden buurt hersteld is, zijn met ingang van 13 Februari de beperkingen ten aanzien van het in- en uit gaand verkeer verzacht. Met het door bovenge noemde incidenten dringend noodig geworden ver trek van alle niet-Joodsche bewoners uit de Jo denbuurt is reeds 13 Februari een begin gemaakt. Onder voorzitterschap van den koopman A. Asscher en professor Cohen is een Amsterdamsche Jodenraad gevormd, die het Amsterdamsche ge meentebestuur bepaalde garanties voor de hand having van de veiligheid binnen de Jodenbuurt gegeven heeft. Een vermanend woord van den heer Asscher. Het A.N.P. meldt: Op verzoek van den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de stad Amsterdam heeft een commissie van vertegenwoordiging voor de Amster damsche Joden de bewoners van de oude Joden buurt in de hoofdstad waar zooals bekend de laatste dagen ongeregeldheden hebben plaats gehad. Donderdagmiddag opgeroepen voor een korte bijeenkomst in de groote zaal van de Diamant beurs aan het Weesperplein. De opkomst was zoo groot, dat twee bijeenkom sten noodig waren. Beide keeren was de zaal ge heel gevuld, zoodat vastgesteld kan worden, dat circa 4000 bewoners van deze buurt aan den op roep gehoor hebben gegeven. De eenige spreker in beide vergaderingen, de heer Asscher, voorzitter van genoemde commissie, richtte een vermanend woord tot zijn rasgenooten en bracht met nadruk naar voren, dat in de toekomst elke nieuwe poging tot het verwekken van inci denten, zooals zich in de laatste dagen hebben voorgedaan, moet worden voorkomen en dat allen hn vuur-, slag- of steekwapen of eenig ander wapen tot Vrijdagmiddag één uur op het politiebureau aan het Jonas Daniel Meyerplein straffeloos kun nen inleveren Degene, bij wien alsnog wapens zouden worden aangetroffen, stelt daarmee zichzelf aan de zwaarste straffen bloot en brengt vele anderen in gevaar. Tenslotte uitte spreker de ern stige waarschuwing, dat de Duitsche autoriteiten geen nieuwe wanordelijkheden zullen dulden en tevens afdoende maatregelen zullen treffen om ze in de toekomst onmogelijk te maken. Na deze toespraak sloot de heer Asscher de bij eenkomst, die beide keeren een rustig verloop had. ets is eenvoudiger. Niets is goedkooper en Niets is zekerder dan Een GROENTJE in HAARLEMS DAGBLAD. De grootste besparing op Uw stroomrantsoen verkrijgt U door het gebruik van de beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd: Ongeregeldheden te Utrecht. Eén ernstig gewonde. Het A.N.P. meldt: Woensdagavond hebben zich botsingen voorge daan tusschen W.A.-mannen en andersgezinden uit het publiek in de omgeving van de Tolsteeg en de Albatrosstraat te Utrecht, die klaarblijkelijk het gevolg waren van het feit, dat dezer dagen bij een in laatstgenoemde straat wonenden W.A.-man de ruiten werden ingegooid. Het kon tot nog toe niet geheel worden opgehelderd, of de W.A.-mannen een vergeldingsactie op het oog hadden of dat zij een herhaling van het genoemde incident wilden voorkomen. Door de duisternis was het niet moge lijk, zich een goed beeld te vormen van hetgeen zich precies heeft voorgedaan. Spoedig na het verschij nen van de W.A.-mannen kwam het althans tot vechtpartijen, en zelfs is er op de W~A.-mannen geschoten. Er zijn verschillende gewonden gevallen, waarvan één ernstig, namelijk de W.A.-man L., die een schot in de hartstreek heeft gekregen. Eenige gewonden, waaronder de genoemde W.A.-man werden naar het ziekenhuis vervoerd. Andere ge wonden zijn ter plaatse verbonden en naar huis gebracht Het onderzoek is nog gaande. Amsterdamsche Bank bepaalt dividend op 5 procent. In de vergadering van den raad van com missarissen der Amsterdamsche Bank N.V. van Donderdag is besloten aan de eerlang uit 4 schrijven algemeene vergadering van aan deelhouders voor te stellen over 1940 een divi dend uit te keeren van 5 pet. op de gewone aandeelen. (Het dividend over 1939 bedroeg 4 pet. Red.) Ten bate van stichting „Winterhulp Nederland" De jongedames, die in verkeersuniform te Am sterdam een aanval deden op den liefdadigheids zin van haar medeburgers, hadden veel succes. (Foto Pax Holland) No. 229 Klimsport 1. Besluit zich te ver- 2. Daar is ie dan. wat maken met een klimpartij moet er nu gebeuren, op de divan. 3. Tracht zich op te hijschen. 4. O grutjes, zijn han den zijn uitgegleden. 5. Maar nu zal het ook lukken. 6. Daar gaan we dan. 7. Nog niet gelukt, maar gelukkig geen schade. 8. O, hier komt de fami lie om hem in babvtaal te vertellen, dat ze hem fcel even zullen helpen. 9. Begrijpen ze dan niet dat hij er niet op Kilde z ij n, maar er op wilde komen? DE ONBEVANGENE. Op de Groote Markt te Haarlem, bij de halte voor vele bussen bij de Vischhal, liep een dame in de kou te ijsberen, wachtende op een bus. Zij wierp, na een paar keer heen en weer geloopen te hebben, een blik op de klok van de Groote Kerk en dit onderzoek gaf haar blijkbaar de zekerheid, dat het wachten nog wel eenigen tijd zou duren. Althans: zij stapte plotseling de Groote Markt dwars over en verdween in een inrichting in de Smedestraat, waar een verdienstelijk stadge noot langs automatischen weg tegen civielen prijs aan zijn medemenschen zoete of hartige hapjes levert. Weldra kwam de dame weer terug, gewapend met een kartonnen schoteltje, waarin een appetijtelijk uitziend, geurig gebraden korstje te dampen lag in een bedje van cro- quante gebakken aardappelschijfjes. Het leek werkelijk voor iemand die den tijd wil dooden, heelemaal geen onaangename tijdpasseering, den smakelijken inhoud van zoo'n schoteltje te verschalken. De dame maakte dan ook aanstalten, hiermede dadelijk te beginnen, maar nauwelijks had zij een knappend stukje aardappel in den mond ge stopt ofdaar kwam de bus al aan, te vroeg dus of te laat naar de berekening van de dame. Het „verschalken" moest nu dus verder maar in de bus geschieden en iemand die midden op straat aan een dergelijken maaltijd begint, zonder zich aan de voorbijgangers te storen, vindt zoo'n kleinen tegenspoed heelemaal niet erg. De dame stapte dan ook, het schoteltje voor zich uitdragend zonder aarzelen de bus binnen, waar zij met gejuich van den chauffeur en zijn maat, die de kaartjes gaf en knipte, ontvangen werd. „Hoera!" zeide chauffeur vergenoegd. „Wij krijgen wat te bikken, jong!" „Dat kunnen we hebben!" meende de kaart jes-knipper. „Zou je wel willen!" zeide dame op resoluten toon. „Jullie kunt allebei wat gebakken aardap pels nemen omdat het zoo koud is, maar van dat worstje blijf je af!" En zij presenteerde den beiden vroolijken busgeleiders die een dank baar, maar het zij tot hun eer gezegd be scheiden gebruik van het gulle aanbod maak ten. Toen regelde de dame haar geldzaken, nam plaats en ontfermde zich verder met smaak over den inhoud van het kartonnen schoteltje, vol maakt onverschillig voor wat haar medemen schen van haar zouden kunnen denken. De andere buspassagiers, bijna allen van vrouwelijk geslacht, hadden intusschen met stomme verwondering het ongewone tooneeltje gade geslagen en op hun gezichten las men dui delijk de afkeurende vraag. „Hoe kan men zoo iets doen?" En toen de dame van het schoteltje de bus verlaten had, niet zonder nog den dank van de chauffeurs voor de onverwachte traktatie in ont vangst genomen te hebben, zei een der vrouwe lijke buspassagiers: „Wat een mensch is dat! Dat is vast geen Haarlemsche!" Inderdaad, mevrouw, u had gelijk. Ik weet er toevallig meer van en ik kan u verzekeren: het was geen Haarlemsche. Dit was nu een Amster damsche. J. C. E. I vandaag cn morgen verkouden i Bescherm Uw keel tegen infectie k met de beproefde geneeskracht van [<$c7 (Adv. Ingez. Med.) te Rotterdcm in botsing. Alleen materieele schade. Gisternacht heeft op de Ceintuurbaan te Rot terdam een botsing plaats gehad tusschen twee goederentreinen, bestaande uit leege wagens. Zes wagens liepen dientengevolge uit de rails De oor zaak moet gezocht worden in het feit dat het per soneel een onveilig signaal niet opmerkte. Persoon lijke ongevallen kwamen niet voor Met de oprui mingswerkzaamheden heeft men. dadelijk een be gin gemaakt. (A.N.P.) Op de veiling te Naaldwijk was er veel belang stelling voor de eerste asperges, die van den proeftuin van liet Zuid-Hollandsch Glasdistrict ter markt werden gebracht. (Foto Schimmelpenningh) io s oan de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, den Haag, No. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasver- eeniging N.V. Amsterdam No. 877. Stort op 5553 of 877 Mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten: Weldadigheid brengt dubbelen zegen: zij zegent hem, die geeft, en die ont vangt." Prijzen voor schapenvleesch vastgesteld. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij heeft bepaald dat door de Ned. Veehouderijcentrale alleen ontheffing mag worden verleend van het verbod, gesteld in het slachtverbod 1940 schapen ten aanzien van schapen, welke door haar zijn gekocht en verkocht met be stemming om te worden geslacht en voor de geval len, waarin ten genoegen van de Nederlandsche Veehouderijcentrale is aangetoond, dat het dier in nood moet worden geslacht. Voorts zijn de prysgrenzen vastgesteld, binnen welke bovengenoemde Centrale de schapen, be stemd voor slachting, koopt. De prijzen, waarvoor schapenvleesch aan ver bruikers ten hoogste mag worden te koop aange boden en verkocht, zijn de navolgende: bout met been, schouder met been en carbonade f 1.45, carbo- naden zonder been f 1.60; borst en nek f 1.25; rauwr schapenvet f 1.25. Deze prijzen gelden in guldens voor vleesch per K.G. af winkel en inclusief omzetbelasting: bij bezorging aan huis mogen zij worden verhoogd met ten hoogste 5 cent per pond of gedeelte van een pond per bezorging. (A.N.P.) De heer W. Vrijland te Schiedam heeft Woensdag zijn 103den verjaardag gevierd.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5