Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkeheen LANGS HET WATER. Onkosten gestegen. Aan het verslag van de Amsterdamsche Bank ier het jaar 1940 wordt het volgende ontleend: De eerste vier maanden van 194Q hadden een rmaal verloop, de maandcijfers en de behaalde ;ultaten weken van die over het voorafgaande if niet belangrijk af. Geheel anders werd de toe and echter na den lOen Mei 1940. Ons hoofdgebouw te Rotterdam, ons kantoor aan Leuvehaven, aldaar en ons kantoor te Middel- •g werden door brand verwoest: een eer andere intoren te Rotterdam en ons kantoor te Helmond erden eenieszins gehavend. De kluizend te Rotter. im en te Middelburg bleken afdoende beveiliging bieden tegen den brand. Wij meenen te mogen verklaren, dat, bij rede- ike uitvoering van de in uitzicht gestelde ver- «ding van de schade aan onze gebouwen te Rot- rdam, Middelburg en Helmond, het door ons als chtstxeeksch gevolg van den oorlog ondervonden ïancieel nadeel niet aanzienlijk zal blijken. Dank zij ruime liquide middelen konden wij na it uitbreken van den oorlog in het centrum des nds en, zoodra de verbindingen hersteld waren, ik overal elders in den lande, zonder eenig be- •aar voldoen aan de kasbehpeften van het be- iifsleven. Voor de vermeerdering onzer vlottende midde- n konden wij emplooi vinden in den vorm van •legging in schatkistpapier, waarvan onze porte- uille belangrijk is toegenomen. Onze interestrekening toonde een bevredigend sultaat. De vermindering van de rentebaten we ns inkrimping van de harudelsdebiteuren werd ■ertroffen door de hoogere rente-opbrengst van •t schatkist papier. Dit betrekkelijk gunstige re- iltaat werd echter weder teniet gedaan door het esvallen van onzen buitenlandschen wisselhandel. Onze onkosten zijn gestegen in hoofdzaak door opening van zes nieuwe bijkantoren, verband jdende met de overneming van het Noordhol- ndsohe Landbouwcrediet N.V. waarvan de baten eerst geleidelijk in vollen omvang ten goede gillen komen. 'U)e mogelijkheid van dividend-uitkeering wordt belangrijke mate beperkt door de in den loop van 't boekjaar ingevoerde en later sterk verhoogde Winstbelasting. Wij stellen u voor een dividend van procent uit te keeren en een bedrag van 86.0 1 2.77 op nieuwe rekening over te brengen. De rekening interest en wissels sluit met een t#tig saldo van f 7.686.694,39. Di De rekening provisie sluit met een bate van yj2.780.445-.78. Algemeene onkosten: f 6211.947.42 tegen 5.883.987,54 in 1939. Voor gratificatie aan het is onder het hoofd gereserveerd f 195.000. In het pensioen- en. ondersteuningsfonds voor de ambten der Amsterdamsche Bank werd een be- van f 489.495.95 gestort, in het pensioen, en ai idersteuningsfonds voor de beambten van Noord- etfllandsch landbouwcrediet een bedrag van 21.919,11. Winst- en verliesrekening: Debet: algemeene onkosten f 6.211.947.42, pen- aüoen- en ondersteuningsfonds voor de beambten 511.415.06, afschrijving onroerende goederen 314.606.69, reserve winstbelasting f 1.200.000. ldo winst, te verdeelen als volgt: dividend 4 pet. yr de preferente en 5 pet. voor de gewone aan- >len f 2.750.400, tantièmes f 299.889,34, saldo op rekening f 86.012.77, totaal f 3.066.302.11. Te zamen f 11.304.271.28. Credit: saldo van 1939 f 87.553.94, interest en en|issels f 7.686.694.39, provisie f 2.780,445.78, effec- rd en syndicaten f 749.577.17, Te zamen f 11.304.271.28. De „dag der politie". ch Het A.N.P. meldt d.d. 14 Februari uit den OOaag: Op 15 en 16 Februari zullen de in Neder- ennd vertoevende afdeelingen van de Duitsche olitie evenals hun kameraden in Duitschland door n"tn „dag der politie" sterker dan gewoonlijk in itsopenbaarheid treden. De „dag der politie" is in an uitschland reeds traditie geworden. De beteeke- et s ervan is, dat de bevolking duidelijk leert be- ijpen, dat de verantwoordelijke en meestal moei- jke arbeid der politie erop gericht is het volk te enen. Daarbij krijgt de bevolking tevens inzicht de verschillende functies van een modern politie- jrps en haar onderdeeler., zooals brandweer, ver- 'le lerspolitie, ordediensten, opsporingsdiensten, v* aatspolitie e.d. De dag van de Dutsche politie wordt met een zameling voor het tweede Kriegs-Winterhilfs- erk bij alle Duitsche instanties verbonden. Op irif Februari worden in Den Haag in den vroegen orgen aubades gebracht aan den Rijkscommissaris, in commissaris-generaal Rauter en aan gene- ial Schumann. Dan volgt een propaganda-marsch lor Den Haag dat met een défilé zal eindigen <*jm 12 uur begint in den Dierentuin de uitreiking 'ijen middageten aan 2000 Nederlandsche kinderen, is m 3 uur is er een openlucht concert aan den ofweg. De dag wordt met een Kameradschafts- o-[jend gesloten. Soortgelijke programma's zijn ook voor andere eden opgesteld, zooals voor Arnhem, Rotterdam, msterdam, Groningen. Waar afdeelingen verliezen den strijd hebben gehad, worden de gevallen sm,eraden in herdenkingsplechtigheden herdacht. TRAGISCH ONGELUK TE KLOOSTERZANDE. De winter is voorbij, zeggen zij, die het weten kunnen. Dus gaan de schaatsen in het vet. (Foto Pax Holland) Incasso Bank maakte f2.694.000 winst. Tegen f:.352.000 in 1939. Aan het verslag van de Incasso Bank N.V. over het 50ste boekjaar 1940 wordt het volgende ontleend: Onze rentebaten, die in den aanvang van het jaar gunstig beïnvloed waren door de toene ming der handelscredieten, werden daarna eenerzijds gedrukt door de vermindering van den omvang der credietverleening en van de voor schotten op effectenonderpand, anderzijds ech ter begunstigd door de toeneming der creditgel- den en de mogelijkheid om voor die middelen een loonende belegging te vinden door uitbreiding van de portefeuille schatkistpapier. De effectenprovisie werd ongunstig beïn vloed door de sluiting van de effectenbeurs van 10 Mei tot 15 Juli. Bijzonder ongunstig was de bedrijvigheid op de emissiemarkt. De obligatiemarkt vertoonde in de tweede helft van het jaar een gunstige tendens. Dientenge volge konden wij op ons fondsenbezit, dat groo- tendeels bestaat uit prima Nederlandsche over- heidsobligatiën, een bevredigende koerswinst boeken. De verhoudingen in aanmerking nemend, ach ten wij de in 1940 behaalde resultaten bevre digend. Na afschrijving van f 400.000 op de rekeningen „gebouwen" en „meubilair" bedraagt de be schikbare winst winst f 2.693.902.91 tegen f 1.352.000 (inclusief het saldo ao.po.) over 1939 Wij stellen voor aan de reserve f 200.000 toe toe voegen, een bedrag ad f 893,902.81 te boe ken ten gunste van de rekening „bijzondere re serve" welke rekening onder het hoofd „credi teuren" zal worden opgenomen, en het dividend over 1040 te bepalen op 5 pet. Winst- en verliesrekening over het jaar 1940. Debet: Onkosten f3.911.331.82 Extra uitkeerlng aan beambten f 176.000 Bijdrage aan stichting pensioenfonds van beambten der Incasso Bank f 142.488.72 Afschrijving op gebouwen en meubilair f 400.000.— Winstsaldo f 2.693.902.91 Totaal f 7.323.723.45 Credit: Incasso, commissie, effecten en arbitrage f 3.169.665.45 Interest f 4.154.058.— Totaal f 7.323.723.45 Oudheidkundig onderzoek te Rhenen. Evenals te Middelburg en te Rottterdam zal ook te Rhenen op het thans open liggende terrein in de oude binnenstad een onderzoek worden in gesteld naar de sporen van de oudste bewoning dezer plaats. Dit onderzoek zal op verzoek van de rijkscommissie voor het oudheidkundig bodem onderzoek worden verricht door het rijksmuseum van oudheden te Leiden in samenwerking met den dienst voor den wederopbouw en met het rijks bureau voor de monumentenzorg. Door kettinghandel kwamen diefstallen aan het licht. Vier en twintig personen stonden terecht. Voor de Rotterdamsche rechtbank stonden Donderdag 24 personen terecht, die zich aan ket tinghandel en diefstal ten nadeele van den staat der Nederlanden en de Duitsche weermacht had den schuldig gemaakt. In September van het vorig jaar 'kwam de po litie te Gouda door een toeval op het spoor van een complot van kettinghandelaren. Bij een taxi onderneming aldaar werd een groote hoeveelheid levensmiddelen aangetroffen, terwijl voorts bleek, dat er vee clandestien was geslacht en verkocht. Bij een diepgaand onderzoek kwam bovendien aan het licht, dat er bij den Opbouwdienst te Gouda diefstallen van belangrijke hoeveelheden levens middelen en goederen waren voorgekomen. In verband daarmede werd een groot aantal perso nen gearresteerd. De 37-jarige menagemeester J. F. van S. had levensmiddelen en goederen ge stolen. De voormalige majoor van den Opbouw dienst I®. van der Meulen verklaarde, dat het grootste deel der gestolen goederen toebehoorde aan de Duitsche weermacht De geëischte straffen liepen van f 100 boete tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Twee arbeiders onder stapel zakken bedolven. Eén van hen overleden. In het pakhuis van een fouragehandelaar te Loenen a. d. Vecht waren twee arbeiders bezig met het versjouwen van zakken, welke opgestapeld la gen. Plotseling gingen de zakken aan het schuiven Het gevolg was, dat de mannen den stapel c.p het lichaam kregen. Eenige arbeiders snelden te hulp en konden de slachtoffers uit hun benarde positie bevrijden. Inmiddels was geneeskundige hulp irge- roepen. Bij den 28-jarigen W. Strijland kon men slechts den dood constateeren. De 46-jarige stoker kon, na verbonden te zijn, naar zijn woning worden overgebracht. s oan de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, den Haag. No. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasver- eeniging N.V. Amsterdam No. 877» Stort op 5553 of 877 Mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck: „Er is geen doel, waarvoor men liever alle hens aan dek roept, dan vooronder- lingen bijstand wanneer gevaren den landgenoot bedreigen. Nauwelijks geeft iets meer voldoening dan verlichting van anderer zorgen." Alle bescheiden moeten 21 Februari in orde zijn. De secretaris-generaal van het departement van bïnnenlandsche zaken heeft op verzoek van de commissie ter behartiging der belangen van Nederlandsche postduivenhouders aan de burge meesters medegedeeld, dat de door de Duitsche militaire overheid aangewezen bewindvoerder over het duiven wezen hier te lande een laatste waarschuwing aan houders van post- en sier- duiven heeft uitgevaardigd, luidende als volgt: Van 21 Februari a.s. af moet iedere postduiven- houder in het bezit zijn van een officieele, dooi de commissie ter behartiging der belangen van Nederlandsche postduivenhouders, Prinsengracht 407 Amsterdam, afgegeven hoklijst en van een lid maatschapskaart van het Nat. Verbond van Post duivenhouders,. Anïsteldijk 44, Amsterdam, tele foon 91884 en 91776. Wanneer bij controle door politie of andere of ficieele instanties, mocht blijken, dat deze beschei den niet aanwezig of voorradig zijn, kan voor dezen laatsten keer een uitstel van ten hoogste zes dagen worden verleend, teneinde deze fout als no£ te herstellen, zoodat alle verl&ngde bescheiden niet later dan 27 Februari d.a.v. onherroepelijk in orde moeten zijn. Indien betrokkenen na het verstrijken van dezen termijn nog in gebreke mochten zijn, moet onver wijld proces-verbaal worden opgemaakt, met on middellijke inbeslagneming van alle voorhanden zijnde postduiven. Eenzelfde maatregel moet worden toegepast, ten aanzien van alle soorten sierduiven Ook voor de sierduiven moet een bewijs van in schrijving bij de eigenaars aanwezig zijn, afge geven door den secretaris van de N.B.S. (Neder landsche Bond van Sierduivenhoudersvereenigin- gen) den heer C. A. M. Spruyt, van Beverningh- laan 36 Gouda. De jonge sierduiven, broed 1941, moeten alle geringd worden met den N. M.-ring van het Neder landsche Merkenbureau. Hetzelfde moet. geschieden ten aanzien van de jonge postduiven van 1941, met dien verstande evenwel, dat deze moeten worden voorzien van den Hollandring 1941. Het brandstoffengebrek ten plattelande. Organisatie van centrale kookgelegenheden aanbevolen. Naar aanleiding van de moeilijkheden welke de brandstoffenvoorzienïng bepaaldelijk ten plat telande ondervindt heeft de secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart zich beraden hoe daaraan zooveel mo gelijk kan worden tegemoetgekomen. In verband hiermede is aan de burgemeester het volgende in overweging gegeven: Voor zoover de bevolking door gebrek aan vaste brandstoffen geen of onvoldoende warm eten kan bereiden, ware te bevorderen, dat een of meer centrale kookgelegenheden worden georganiseerd, bijv. door het beschikbaarstellen van keukens van restaurants, cafés e.d. Zoowel voor het bereiden van warm eten als voor verwarming onder leiding van den burge meester een onderlinge hulpverleening door de be volking te bevorderen. Ds. Schrijver overleden. Vrijdag is te Denekamp plotseling overleden ds. J. Schrijver, die van 1903 tot 1926 predikant directeur van Je bekende weesinrichting Neer bosch bij Nijmegen was. Onder zijn directoraat werd de reorganisatie dei- stichting ter hand genomen. UITGESLOTEN SLAGERS. 's-GRAVENHAGE, 14 Februari. Het rijksbu reau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt mede, dat 13 slagers, onder wie 2 uit Haarlem, wegens het frauduleus slachten van varkens of het voorhanden hebben van vleesch, afkomstig van frauduleus geslachte varkens, voor geruimen tijd van het verkrijgen van een toewijzing van vee en vleesch door de Nederlandsche Veehouderijcentrale zijn uitgesloten. Tegen alle betrokkenen is proces-verbaal opge maakt. (A.N.P.) PRODUCTIE VAN TURF VASTGESTELD. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij heeft bepaald dat de hoeveelheid dagwerken voor de productie van fa- brieksturf gedurende het tijdvak van 1 Maart tot 15 Juni 1941. welke door de georganiseerden bij de Nederlandsche Turfcentrale mag worden geprodu ceerd, het aantal van 40.000 niet te boven mag gaan. De hoeveelheid huisbrandturf, welke mag worden geproduceerd, mag voor zoover het baggerwerk be treft niet meer dan 50.000 en voor zoover het pers- turf betreft niet meer dan 400.000 duizendtallen bedragen. VOOR DE KINDEREN Zonnedag. De zon scheen scherp op het water en legde gele kammen op de golfjes, die rustig hun weg volgden over het lichtende oppervlak. De wind stuwde een vleug van schuchtere warmte door de lucht en op de spriet ige boomtakken was gerucht van vogels, die in druk gekwetter gewikkeld waren. Er was nauwelijks een spoor van het barre wintertij meer te bekennen en alleen een eenzame ijsschots, vreem de eend in de reusachtige bijt, herinnerfe mij aan het jongste verleden. Nauwelijks een week geleden stond ik op deze zelfde plaats, verzwolgen in win terjas, das en handschoenen en keek naar de wor steling van de eerste boot die den strijd met het ijs'ek had aangedurfd. Dat was maar een oogen- blik geweest, want het was kwalijk toeven in de buitenlucht en de verkwikkingen van een snor rende kachel bleken grooter aantrekkingskracht op mij uit te oefenen jlan de strijd van den mensch met de natuur. Eén week tijdsverschil en nu had ik twee knoopen van mijn jas al bevrijd, mijn das aan een kapstok gehangen, één handschoen in mijn hand en het stellige voornemen mijn hoed in de andere te nemen en de loerende griepbacil kalm weg te negeeren. Het was overal vol schoone beloften dezen mid dag aan den waterkant. Ik zag hoe de eenden zich uitrekten in het water en heftig de weren schud den, zoodat een waaier van gouden druppels hoog opspatte. Ik zag het tevreden, gezellige sdhommelen op de golven van de meeuwen en de koeten, die luttele dagen vroeger nog als armetierige zwervers op het ijs rondscharrelden en elkaar de schaarsche voedselresten betwistten, die bevriende menschen- handen hadden uitgestrooid. Ik zag een boerenkar langs de.n landweg rijden en op den bok zat een man zoo maar in zijn blauwgrijze kiel, alsof het hartje zomer was. Ik zag kinderen die over den wallekant hingen en met takjes een oude flesch voortduwden, zoodat het groezelige glazen ding als een echte boot optornde tegen de golven. Ik zag een raam dat opgeschoven werd en dat open bleef en in den voortuin van eer. kleine woning zag ik een rij helderwit waschgbed dat het milde weer een welkom scheen toe te wuiven. Wonderlijke compositie op een zomerschen win terdag De blijde boodschap van het komende voorjaar hing dezen middag in de lucht. De boodschap die de menschheid door alle eeuwen gekend heeft, maar die :eder jaar opnieuw weer een nieuwe, ont roerende belevenis voor haar is. De boodschap die den mensch er aan herinnert dat het leven schoon en goed is en waard geleefd te worden. J. H. V. MARSCH VAN DE NEDERLANDSCHE S.S. DOOR AMSTERDAM. Zondagmiddag kwart over één wordt een marsch van de Nederlandsche S.S. door Amsterdam ge houden. De route is als volgtvertrekpunt Kleine-Gart- manplantsoen voor City theater, Leidscheplein, Overtoom, J. P. Heycstraat. Kinkerstraat, Bilder- dijkstraat. de Clereqstraat, Rozengraoht, Dam, Rokin. Mun', Ivrrullersbreestraat. Rembrandt.- plein, Utrechtsche.straat. Frederiksplein, Van Wou- straat, Ceintuurbaan, Ferdinan Bolstraat. Wete ringschans, Kleine-Gartmanplantsoen. (A.N.P.) SATERDAG IS FEBRUARI 194T )e Amsterdamsche Bank in 1940 ainenwerking in de Nederlandsche Kunstzijdenijverheid. 68. Maar wie er ook geschrokken zijn. Ons tweetal weet van angst noch pijn: Het kan van vreugd zich niet bedwingen. De hengelaar begint te zingen: Als hij nu nog zijn pruikje vindt. Is hij gelukkig als een kind. ERANTHUS HIEMALIS. HÏÏRCEM'S D'AOBEKB Waarschuwing aan duivenhonders. ie Vrijdag is te Kloosterzande een tragisch ongeluk Bbeurd. De 65-jarige timmerman Koster was op eg om de maat van een lijkkist te nemen. De man ep op een weg, waar men bezig was met het om- alen van bbomen. Koster, die hardhoorend is, eeft blijkbaar de waarschuwing niet gehoord dat r op het oogenblik dat hij passeerde een boom zou erden geveld. Hij werd door den boom getroffen n was vrijwel onmiddellijk dood. CONCERT TEN BATE VAN WINTERHULP NEDERLAND. - Onder auspiciën van den Nederlandschen inroep zal Zaterdagmiddag a.s. in „Tivoli" te trecht een concert worden gegeven ten bate van Winterhulp. Dit zal dan het tweede groote oncert zijn, dat door den gemachtigde voor de oncentratie van de radio-omroepvereenigingen ïl worden georganiseerd, nadat in Amsterdam première is geweest. •Voor I I A Couf.rr.our Rol.on on o. onluron oon Mtfrhm P.lH.boow Tulrtnlnt van Aarl van Ewl/i, De Algemeente Kunstzijde Unie N.V. te Arn- em, de N.V. Hollandsche Kunstzijde Industrie te reda en de N.V. Kunstzijdespinnerij „Nyma" te ijmegen deelen het volgende mede: Gelijk bekend is bestonden tussch^n A.K.U. en K.I. eenerzijds en Nyma anderzijds geschillen iet betrekking tot het Singmaster-octrooi en andere ctrooien op het gebied van de matteering van unstzijde met titaandioxyde, geschillen, die tot erschillende processen hebben aanleiding ge- tven. De betrokken maatschappijen hebben het ge- enscht geacht de bestaande moeilijkheden uit den reg te ruimen. Zij zijn daartoe overeengekomen 11e hangende procedures te royeeren en hebben tn regeling getroffen, waardoor de rechten op dc ctrooien op het gebied van titaanmatteering tus- chen hen gemeen zijn geworden. 67. En onze held heeft goed geraSn: •t Gevangen-zijn is gauw gedaan. Maar -t scheepsvolk staat van vrees te rillen: 't Vlucht angstig heen en gaat aan 't gillen. Bij 't zien van 't vreemde, dat geschiedt. Zij denken: „pluis is zooiets niet." Het sneeuwklokje krijgt in den tuin al spoedig gezelschap van bloeiende winterakonieten. Hoewel niet zoo bekend als sneeuwklokje en crocus zullen de meesten ze toch wel vaak gezien hebben, al komen ze lang niet in alle tuinen voor. En dat verdienen de winterakonieten toch eigenlijk wel. Om te beginnen al om dien zeer vroegen bloei. Want de eerste bloemen zijn ons altijd dubbel dierbaar. Winterakoniet. (Foto Hastings) En dan heeft deze plant ook iets extravroolijks, met haar mooie wijde bloem van langwerpige gele blaadjes, die als het ware gesteund wordt door een keurig, zwierig groen kraagje, het veeldeelige, fijnslippige omwindsel. En dat alles malsch en fleurig, al in Februari, wanneer het weer een beetje meewerkt. De winterakonieten komen het beste tot hun recht wanneer ze in groepjes bijeen worden ge plant. Op een muurtje of in den rotstuin zullen ze een prachtig vroolijk. vroegbloeiend hoekje vor men. Ze hebben niet dien gaven, scherpomlijnden vorm van het sneeuwklokje en ook niet die uit bundige kleurenvroolljkheid van den crocus. Maar als variatie tusschen deze meer opvallende voor jaarsbloemen is de Eranthis met zijn meer rus tige vroolijkheid juist zeer aan te bevelen. Eranthis groeit ongeveer op dezelfde plaatsen als het sneeuwklokje. Alleen in het open, onbe schaduwde gazon, waar het gras dik en vol groeit, voelt de winterakoniet zich niet pleizierig. Maar een beschaduwd gazon Is een goede standplaats. Het mooist is Eranthis in den rots- of nururtuin. Ook vooraan in den border kan de winterakoniet het heel mooi doen omdat het vele groen, dat de bloem omgeeft, zoo'n plekje Eranthis dadelijk goed gevuld maakt. Ook tussch»n struiken doen ze het uitstekend. Op open plekken, in het bosch vinden we ze vaak verwilderd en ook daar handhaven ze zich uitste kend. Eranthis heeft een knolvormigen wortelstok, dus geen eigenlijken bol, zooals crocus, tulp en hyacinth, maar het planten en verzorgen komt toch vrijwel met dat van de bollen overeen, zoo dat we ons daar geen extra zorgen over hoeven te maken en geen extra moeite voor hoeven te doen. In sommige algemeene catalogi wordt Eranthis niet genoemd, maar in speciale bollencatalogi zult u ze meestal wel vinden. En wie deze vrooüjke dankbare voorjaarsplan- ten in zijn tuin neemt, zal er zeker geen spijt van hebben. Ze kunnen jaren achtereen opkomen en geven den eigenaar van den tuin volop het ge noegen. dat hij ervan verwachtte. Vraag echter bij het planten wel even raad aan den tuinman voor het losmaken van den grond, de juiste diepte van planten en de goede bemes ting. Dat geldt trouwens voor alle bolgewassen, waar onder we de knollen voor het gemak ook maar rekenen Ben goed begin maakt het de plant mo gelijk om jaren achtereen op goede kracht ta blijven. M A. J. D.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 11