Haarlem's Dagblad Rijwiel J.J.vanKooten De Kunst der Opvoeding Gepeperde kost. Verbeurdverklaring JAN ROOZEN Versche Champignons De spanning in het Verre Oosten. Koopt nog direct De collecte van ,Winterhulp" te Haarlem Haarlem's Dagblad JextieCkaactr Aciikeleit enz. 58e JAARGANG No. 17688 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 15 FEBRUARI 1941 Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10,' per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummert 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ2.—, elke regel meer ƒ0.40. Reclames ƒ0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag* Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meer 0.17i/£. Groentjes zfe rubriek. Het werk van Jan Ligthart, die een kwart eeuw geleden stierf, zal in Nederland algemeen met grooten eerbied herdacht worden. Hij verstond de kinderziel zooals slechts zeer weinige volwassenen dat doen en in hem leefden de werkkracht en de bezieling, om dat begrip uit te dragen in de sa menleving. Dat heeft hij niet in hooge officieele posities gedaan, al had hij die ongetwijfeld kun nen bereiken omdat bij zijn leven hem al groote erkenning voor zijn inzicht en scheppend werk gewerd. Hij bleef, als hoofd van een volksschool zooals er zoovele zijn, temidden van zijn school kinderen en ongetwijfeld zal hij zoo gehandeld hebben in de overtuiging, dat hij op deze wijze het best de taak kon verrichten waartoe hij ge roepen was in het leven. Het bewijst hoe iemand een groot werk kan verrichten voor zijn mede- menschen, als hij daartoe de gaven bezit, ook zonder posten te bekleeden die op zichzelf hoog aanzien vertegenwoordigen. Wellicht zou Ligthart's werk in beteekenis gedaald zijn als hij zijn lagere school verlaten had. Hij oonde dat zijn dienende taak voor de gemeenschap hem boven alles lief was en dat hij en zijn werk na vijf-en-twintig jaar, een tijdperk van stormachtige gebeurtenissen nog wel waarin de menschheïd een wirwar van indrukken te verwerken heeft gekregen, nog als levend voor ons staan vindt zijn verklaring dan ook niet alleen in de erkenning van het werk maar tevens in het nobele karakter van zijn schepper. Waarlijk groote menschen worden niet vergeten; nevens hun werk leeft hun persoonlijkheid voort in den kring van allen die hen begrepen hebben. Die kring was in Ligthart's geval wel zeer groot. Men kan zich voorstellen dat al degenen, die leer ling van zijn school zijn geweest, daar trotsch op zijn. Maar er is meer dan dat: op hun geheele leven moet de geest die daar leefde van heilzamen invloed zijn. En wat zij er ondervonden hebben zullen zij weer op hun eigen kinderen hebben over gedragen. In veel breeder kring, in den kring van het geheele Nederlandsche volk, hebben zijn pu blicaties hun grooten invloed doen gelden. De moderne wetenschap der psychologie heeft de we reld doortrokken van het begrip, dat de indruk ken der jeugd van blijvencPbelang zijn voor gansch het latere leven. Als men dit bedenkt kan men de beteekenis van een zoo algemeen bekend leesboekje van Jan Ligthart als Ot en Sien, zoo'n eenvoudig kinderboekje maar, welks naam niettemin gemeen goed is overal waar Nederlandsch gesproken wordt, niet hoog genoeg aanslaan. In een artikel an dit nummer wordt aan den levensloop van Jan Ligthart, aan zijn schrifturen en zijn medewerkers en aan de thans nog steeds voortgezette publicatie van al die uitgaven een be schouwing gewijd. Ik ga daar dus hier niet verder op in, maar wil alleen nog de meening uiten dat deze groote opvoeder langs indirecten weg nog meer bereikt heeft. Door zijn voorbeeld en zijn werk, dóór de algemeene erkenning van zijn bij zondere gaven heeft hij duizenden ouders de oogen geopend voor de moeilijkheid van hun taak en hen doen erkennen dat de kunst der opvoeding, waar aan zij zich toch ook te wijden hebben in hun ge zin, bijzondere zorg en overleg, vaak voorlichting van anderen vereischt. Hij heeft hen doen beseffen dat zij slechts weinigen het juiste gevoel daan-oor als een soort aangeboren gave bezitten dat er veel voor hen allen te leeren en te ontdekken was (en is) en dat het soort rustige zelfgenoegzaamheid dat op aangewaaide eigen kunde vertrouwt tot leelijke mislukkingen kan leiden. En daarmee tot groot nadeel voor de kinderen, waarvoor iedere moeder en vader toch het beste willen. Ligthart is aan zijn eenvoudige volksschool ge bleven maar heeft bij talloozen in heel Nederland het vertrouwen gewekt: van dien man en zijn werk kunnen wij wat leeren. Hij beoefent een moeilijke kunst, wij begrijpen nu dat het een kunst is en dat wij er zelf allerminst alwetend in zijn. Misschien is deze uitwerking van het levenswerk van dien Haagschen hoofdonderwijzer even belang rijk als zijn publicaties zelf, ofschoon die zooveel vreugde en levensbegrip bij heele generaties van kleine menschen hebben gewekt en zooveel directe voorlichting aan ouderen hebben gegeven. R. P. Het St. Elisabeth's Gasthuis. Ecnige verbeteringen kunnen voorloópig niet uitgevoerd worden. In de laatste jaren is geregeld gewerkt aan de uitbreiding en moderniseering van 'het St. Elisa beth's Gasthuis. Verleden jaar werd nog een nieuw lijkenhuis, dat f 40.000 kostte, voltooid. Maar er blijven nog altijd wenschen. Zoo komt de afdeeling voor het opnemen van krankzinnigen die tijdelijk verpleegd worden ernstig in aanmerking voor een verbetering, omdat de isoleercellen liggen in de onmiddellijke nabijheid van de kraamaMeeliing, wat wel eens hinderlijk is. Regenten van het Gasthuis hebben eenigen tijd geleden bij het college van B. en W. plannen in gediend om daarin verbetering te brengen. Hoewel het college de uitvoering van die plannen zou toe juichen heeft het een nader onderzoek voorloopig opgeschort in verband met de groote moeilijkheden die aan een uitvoering verbonden zouden zijn, al leen reeds om daarvoor de benoodigde materialen te krijgen. Om diezelfde reden zijn wens «hen om de opera- tie-afdeeling uit te' breiden op dit oogenblik niet voor verwezenlijking vatbaar. Provinciale Voedselcommissaris in Utrecht gearresteerd. Verdacht van verduistering. AMSTERDAM. In de provincie Utrecht zijn onregelmatigheden bij" de regeling der voedsel voorziening aan het lioht gekomen. Dezer dagen Is de provinciale voedselcommissaris in Utrecht, de heer de G. door de politie aangehouden en verdacht van verduistering in arrest gesteld. Het onderzoek in deze zaak is nog in vollen gang en de verdachte zou een gedeeltelijke bekentenis hebben afgelegd. (Een Haagsch winkelier heeft een proces-verbaal gekregen omdat hij peper verkocht voor 2 per ons.) Men bekeek het op den keper, Wat die man hier had gedaan, Want het geeft geen pas uit peper Zooveel peper-munt te slaan. Er zijn peperdure waren, Ook wel in de specerij, Maar reeds sedert tal van jaren Hoort niet peper zelf daarbij. Toen hij voor een ons twee gulden In zijn winkelkassa sloot, Vond men dit een niet te dulden Al te rare peper-noot. En in plaats van groote winsten Wordt het eind voor hem een strop, Voor dien Hagenaar tenminste Lijkt de peper-koek wel op. Hij krijgt van zijn prïjsverhooging Laat berouw, als binnenkort Hem zijn onberaden poging Leelijk ingepeperd wordt. P. GASUS. van radiotoestellen mogelijk. Indien naar verboden zenders wordt geluisterd. 's-GRAVENHAGE, 15 Februari. Een heden verschenen verordening geeft de Duit- sche politie de bevoegdheid tot het verbeurd verklaren van radiotoestellen, welke misbruikt worden voor het luisteren naar verboden zenders. (A.N.P.) HAARLEM Oudste Zaadhandel van Nederland. PRIJSCOURANT OP AANVRAAG. (Adv. Ingez .Med:) Wij verkoopen Sas-Fruit, Sinaasappelen, Mandarijnen, Vijgen, Champagne-reinetten, Paradijs rood. Sas-fruit, munt uit CR. HOUTSTRAAT 128 TELEf. 19248 (Adv. Inge: .led.) Nederlandsche scheepvaart ten Noorden van de Philippijnen stopgezet. United Press meldt uit Manilla: Volgens berichten uit welingelichte kringen heeft de Nederlandsche admiraliteit als voorzorgs maatregel aan alle Nederlandsche handelsschepen de instructie gegeven zich in de toekomst van alle wateren ten Noorden van de Philippijnen ver wijderd te houden. Gelijktijdig heeft de admirali teit den dienst der Nederlandsche schepen op de route HongkongSjanghai en naar de Japansöhe wateren verboden. Deze maatregel van de Nederlandsche admirali teit heeft geen betrekking op de scheepvaart in het Zuiden van den Stillen Oceaan en naar de Ver. Staten. Deze bepalingen zullen van kracht blijven zoo lang de spanning in het gebied van den Stillen Oceaan blijft bestaan. Amerikanen verlaten Japan. United Press meldt voorts uit Tokio: Vele Ame rikanen, die tot nu toe hun vertrek uit het Verre Oosten hadden uitgesteld, hebben thans on grond van den nieuwen dringenden oproep hunner con sulaten passage naar de Ver. Staten besproken. Het is opvallend dat ook de missionarissen en vele Amerikanen, die zeer lang in het Verre Oosten ge woond hebben en die nog steeds aarzelden te ver trekken. zich bevinden onder hen die bij de scheepvaartbureaux plaatsen op vertrekkende schepen reserveeren. Volgens eer. overzicht dat, de United Press heeft opgesteld heeft meer dan de helft van het aan tal Amerikanen dat vroeger het Japansche kei zerrijk bewoonde het land verlaten. Japan en Australië. De woordvoerder van de inlichtingenafdeeling van het Japansche kabinet heeft zich volgens United Press uitgelaten naar aanleiding van de berichten, volgens -welke de plaatsvervangende minister-president van Australië Fadden het Australische volk heeft doen weten dat er zeer groot gevaar bestaat dat de oorlog zich tot Australië zou uitbreiden. De woordvoerder zeide: ,,Wij zijn niet van oordeel dat in den Stillen Oceaan een oorlog op handen is. Hierin stemmen wij overeen met het commentaar, dat president Roosevelt enkele dagen geleden geuit heeft." De woordvoerder, die blijkbaar wilde doen uitkomen dat Japan geen vijandelijkheden met Australië verwacht, zeide nog: „Wij zenden een zeer be kwamen diplomaat naar Australië. Deze diplo maat Kawai zal waarschijnlijk den 28sten Fe bruari Japan verlaten. Ii Wij hebben nog ruimevoorraad Hedenavond tot 10 uur geopend in diïe[se uitvoeli„gen Groote Houtstraat 140 - telefoon 12349 en 12000 (Adv. Ingez. Med.) Medewerking van politie en brandweer. In de Kinderbewaarplaats in Haarlem-Noord werd een markt gehouden, waar het jonge volkje inkoopen kon doen met papieren geld.. De bedoeling hiervan is de kinderen te leeren met geld om te gaan. Doch niet alleen een nuttige be steding werd den kleinen bijgebracht, want zij konden ook hun hart ophalen aan poffertjes, zuurstokken, balletjes enz.! Na afloop lieten de kindermeisjes blijkens de foto zich de poffertjes ook best smaken. (Foto Stevens) Dc Commissaris van Politie, de heer E. H. Tcnckinck, collecteert bij het Post kantoor. (Foto De Haas) Voor de collecte die heden voor „Winterhulp" gehouden wordt, was, evenals elders, ook te Haar lem, de medewerking van de Politie en de Brand weer verkregen. Aan de uitnoodiging der autori teiten was door velen gevolg gegeven. De Commissaris van Politie, de heer E. H. Tenckinck, had het voorbeeld gegeven door zich eenige uren beschikbaar te stellen om te collec teeren. Hij zwaaide vanmorgen voor het Postkan toor aan de Ged. Oude Gracht de bus. In de stad liepen vele politie-agenten en brand weermannen te collecteeren. Aan de groote toe gangswegen der gemeente hadden zich mannen van de motorbrigade opgesteld, nu niet om den automobilisten naar hom rijbewijs te vragen, maar om hen uit te noodigen een offer te brengen voor noodlijdende landgenooten. Het politiemuziekkorps zal vanmiddag een con cert geven in de muziektent op de Groote. Markt. Dit concert wordt gegeven van 3 tot 4l'z uur. Het spelen van de politiemannen is reeds een offer op zich zelf, want alle leden van het corps kwamen uit den nachtdienst, zoodat de dag fei telijk bestemd was om te slapen. Natuurlijk wordt er tijdens dit concert gecol lecteerd. Behalve de mannen van dit korps hebben nog ongeveer 25 agenten medegedaan aan de collecte. Alle afdeelingen der politie verleenden hun mede werking, zooals inspecteurs, hoofdagenten, recher cheurs, motorbrigade, personeel der administratie. Dus ook het Haarlemsche politiecorps heeft al zijn krachten ingespannen om deze collecte te doen slagen. Wij spraken hedenmorgen verscheidene agen ten die collecteerden en ook den Commissaris. Allen waren over het bereikte resultaat tevreden. Verschillende collectanten hadden in een uur hun kussen met verkeersspeldjes al uitverkocht, zoo dat zij nieuwen voorraad moesten gaan halen. Het' feit dat de politie zich zoo algemeen voor het welslagen dezer collecte inspande, heeft blijk baar velen, die zich tot nu toe afzijdig hielden, bewogen, ook hun offer te brengen voor de in zameling van ..Winterhulp". Dc brandweer heeft ook veel medewerking be toond. Van dit corps stelden zich ook vele man nen beschikbaar, waarvan enkelen zelfs den ge- heelen dag. Ook collecteerden twee brandmees ters. Vanmiddag trekt de brandweer er met twee brandweerwagens op uit naar het Plein en het Stationsplein. Ook daar zal dus met de collecte bus worden rondgegaan. De Zijl weg te Haarlem. Onteigening om een „puist" te verwijderen. Eenige jaren geleden is -de Zijlweg genormali seerd, Het is nu een flinke verkeersweg geworden. Er is slechts één zwakke plek overgebleven, name lijk het uit de rooilijn uitspringende huis bij de Pie- ler Kiesstraat. Het gemeentebestuur heeft indertijd met den eigenaar onderhandelingen aangeknoopt, die beoog den dit perceel te doen verdwijnen, waardoor het trottoir op dezelfde breedte zou kunnen worden doorgetrokken. Het gewenschte resultaat werd evenwel niet bereikt. Nu is het voornemen van B. en W. om een onteigeningsprocedure te voeren. Bin nenkort zullen den raad daartoe voorstellen ge daan worden. Vijf inspecties voor de brandweer. Als onderdeel van de Rijksinspectie voor het Brandweerwezen. Volgens een circulaire van het departement van Binncnlandsche Zaken aan de burgemeesters zijn als onderdeel van de „rijksinspectie van het brandweerwezen" (deze inspectie dateert van Oc tober jl.) vijf districten ingesteld. Voor elk dezer districten wordt een ..inspecteur van het brand weerwezen" aangesteld. Inmiddels is in functie ge treden voor district 2 (Noord-Holland en Utrecht) W. A. Couzy, te Heemstede. Van alle branden moet voortaan uiterlijk binnen 3 dagen een schriftelijk rapport worden gezonden aan den betrokken districts-inspecteur. Alle belangrijke branden, niet het gevolg van luchtaanvallen, moeten bovendien onverwijld tele fonisch worden gemeld aan den districtsinspecteur. FRANCO TE MADRID TERUGGEKEERD. Generaal Franco is Vrijdagavond met zijn ge volg te Madrid teruggekeerd. Luchtaanval op Londen. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Sedert het invallen van de duisternis bevindt Londen zich Vrijdagavond in alarmtoestand, naar de Britsche berichtendienst meldt. Ook uit andere deelen van Groot-Brittannie zijn rapporten over de komst van vijandelijke vlieg tuigen ontvangen. Het D.N.B. meldt hieromtrent nag nader dat Londen Vrijdag sedert de eerste avonduren voortdurend door een zeker aantal Duitsche ge vechtsvliegtuigen is aangevallen. Er zijn ver woestingen aan voor den oorlog belangrijke doe len aangericht, naar terugkeerende bemannin gen gemeld hebben. Duitsch weermachtsbericht Convooi ten oosten van Peterhead aangevallen. Treffers geplaatst op metaalfabrieh bij Glasgow. BERLIJN, 14 Februari. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht deelt mede: „Bij den aanval van Duitsche oorlogsschepen op een vijandelijk convooi in de Atlantische wateren, waarvan het weermachtsbericht van gisteren mel ding maakte, is nog een gewapend koopvaardij schip tot zinken gebracht, zoodat het aantal der bij dezen aanval tot zinken gebrachte schepen is ge stegen tot 14 met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 82.000 ton. De aan de oppervlakte varende Duitsche vlootstrijdkrachten, die op den Atlanti- schen Oceaan en in de overzeesche wateren ope reeren. hebben tot dusverre ongeveer 670.000 ton vijandelijke of den vijand nuttige koopvaardij- scheepsruimte tot zinken gebracht. Daarbij komen nog de talrijke scheepsverliezen, die de vijand in de overzeesche wateren heeft geleden door het op mijnen loopen. Bij aanvallen op voor den oorlog belangrijke doe len op het Britsche eiland hebben gevechtsvlieg tuigen rechtstreeksche treffers geplaatst op een me- taalfabriek bij Glasgow en op havenwerken aan de Schotsche Oostkust en in het Zuid-Oosten van En geland. Ten Oosten van Peterhead is een convooi met goed gevolg aangevallen en verstrooid. Zes schepen werden door bomtreffers zwaar bescha digd. Twee groote koopvaarders geraakten in brand en kregen slagzij. In moedige duikvlucht heeft een gevechtsvliegtuig ten oosten van Harwich een tankschip van ongeveer 8000 ton tot zinken ge bracht. Hetzelfde toestel plaatste bovendien op een groot koopvaardijschip en op een duikboot zoo zware treffers, dat deze schepen volkomen verlo ren geacht kunnen worden, In de Middellandsche Zee hebben afdeelingen ge vechtsvliegers van de Duitsche luchtmacht gisteren en in den afgeloopen nacht hangars, kampementen en op den grond staand vliegtuigen op vliegvelden in Cyrenaica vernield. Overdag zijn geslaagde aanvallen gedaan op militaire werken op Malta. In den afgeloopen nacht heeft de luchtmacht doeltreffende bomaanvallen gedaan op vliegvelden en industrieterreinen om Londen en aan den mond van de Theems. De vijand is niet boven Duitsch gebied versche nen. Jachtvliegtuigen hebben boven Dover drie versperringsballons vernietigd. Marinegeschut heeft aan de Noorsche kust een vijandelijk vliegtuig neer geschoten. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Bij den geslaagden aanval op zee ten Oosten van Harwich, heeft zich de bemanning van het gevechts vliegtuig de eerste luitenant Baumbach, comman dant en bestuurder, de onderofficier Menz, bom- menrichter. de Feldwcbel Thiess, radiotelegrafist en de onderofficier Greif Mühlen, boordschutter, bij zonder onderscheiden". Wacht er niet mee. Haal uw exemplaar (of exemplaren) van de Haarlem's Dagblad Tcxtlelkaart aan een onzer kantoren Groote Houtstraat 93 of Soendaplein 37. Dagelijks van 9 v.m.-5 n.m. Zaterdag 9 v.m.-l n.m. Prijs 4 cent per stuk. Toezending kan niet geschieden. HEDEN: 12 PAGINA'S. R. P.: De kunst der opvoeding. pag. 1 P. Gasus: Gepeperde kost. pag. 1 R. P.: Ontdekkingsreis in de ar beidssfeer van den orkestdirigent. pap. 3 P. v. d. Hem: Aan den arbeid, pag. 3 Van T.: In de tram. pag. 3 Voor de Vrouw pag. 4 K. de Jong: Ledenconcert der H.O.V. pag. 5 Voor lange avonden. pag. 5 J. H. de Bois: Litteraire Kantteeke- ningen. pag. 6 Film schouw pag. 6 J. H. V.: Langs het Water. pag. 7 A. J. D. Eranthus Hiemalis pag. 7 Jan Ligthart 18591916. pag. 8

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1