Japansch oordeel over den toestand in den Stillen Oceaan Nachtelijke luchtaanvallen op Malta Na de Duitsch-Joego Slavische besprekingen I MAANDAG 17 FEBRUARI 1941 HAAREEM'S DAGBEAD I Waarschuwing tegen overijlde conclusie Het Japansche persbureau Domei meldt: Za terdagmiddag heeft het bureau voor de inlich tingen een verklaring uitgegeven betreffende de beweerde spanning tusschen Japan en de Veree- nigde Staten. Deze verklaring behelst het vol gende: ..Er zijn berichten te Tokio ontvangen, welke melden dat er onrust bestaat in de Japansche ko lonies op de beide Amerikaansche vastelanden, hetgeen veroorzaakt is door het sensationeele be richt dat daar verspreid is en volgens hetwelk de toestand tusschen Japan en de Ver. Staten ge kenmerkt wordt door uiterst groote spanning. Het is waar dat de toestand tusschen Japan en de Vereenigde Staten aanleiding geeft tot eenige ongerustheid, maar het is onverantwoordelijk de overijlde conclusie te trekken dat de toestand tusschen beide landen zal leiden tot een zeer ernstig feit als oorlog. Het is onnoodig te zeggen dat zoowel de Japansóhe als de Amerikaansche regeering alles doen wat in haar vermogen ligt om te voorkomen dat de toestand daartoe leidt. Een krachtige propaganda wordt thans in het buitenland gevoerd, welke den toestand tusschen Japan en de Ver. Staten voorstelt als uiterst ern stig. Deze propaganda moet door onpartijdige waarnemers worden toegeschreven aan heimelijke motieven van sommige buitenlandsche elementen. De keizerlijke regeering raadt allen Japanschen onderdanen die verblijf houden in Noord- en Zuid-Amerika aan zich niet te laten verontrus ten door onverantwoordelijke, sensationeele be richten, maar in plaats daarvan kalm te zijn en hun zaken als gewoon te drijven". Het D.N.B. verneemt het volgende uit Tokio: De geruchten over een beweerd op handen zijnden Japanschen aanval in het Verre Oosten worden dooi- de „Kokoemin Sjimboen" ziekelijke angst toestanden van Engeland en de Vereenigde Staten ten aanzien van Japan genoemd. „Het schijnt", zoo verklaart het blad, „dat thans rondom de ont wikkeling der Japansch-Amerikaansche betrek kingen de geheele diplomatie der wereld dra&it. Ondanks het feit dat de minister van buitenland sche zaken Matsoeoka herhaaldelijk verklaringen heeft afgelegd over Japan's houding ten aanzien van de Vereenigde Stat.en en zelfs admiraal No- moera als ambassadeur naar Washington heeft gezonden, is geenerlei ontspanning ingetreden. Integendeel komt zelfs Nomoera zekeren Ameri kanen verdacht voor. eenvoudig omdat hij je en admiraal is." Aan de hand van de laatste ontwikkeling der Amerikaansche politiek toont de Kokoemin Sjim boen aan, dat Roosevelt op het punt staat een wereldoorlog te ontketenen. „Ook Engeland", zoo schrijft het blad, „lijdt naar het schijnt onder het denkbeeld dat Japan binnenkort naar het Zuiden zal oprukken. Londen kan naar het schijnt niet begrijpen dat Japan geenerlei veroveringsbedoe lingen heeft. Dat is niet verwonderlijk, aangezien de geschiedenis van het Britsche imperium een enkele keten van gewelddadige veroveringen is. De beweerde oorlogsvoorbereidingen van Enge land in Singapore en wel onder het voorwendsel dat Duitsohland Japan wil manoeuvreeren in een oorlog in den Stillen Ocêaan, vormen tenslotte slechts teekens voor de wegterende macht van Engeland en de Vereenigde Staten. Het is een zwanenzang van den ouden Britschen leeuw", zoo besluit het blad. „Men kan gevoelens van mede lijden daarbij niet onderdrukken." TOESTAND NIET „UITERST ORITIEK". De plaatsvervangende ministerpresident van Australië A. W. Fadden heeft Vrijdagavond het oorlogskabinet bijeengeroepen en na afloop aan de pers onthuld dat de toestand in het zuidelijke deel van den Stillen Oceaan ernstig maar niet „uiterst critiek" is, aldus meldt Domei uit Sydney, waaraan wordt toegevoegd dat de plaatsvervan gende minister-president het volk heeft aange raden rustig te blijven en geen acht te slaan op wilde geruchten. HULL CONFEREERT MET HALIFAX. Het D.N.B. meldt uit New York: Staatssecretaris Huil heeft een bespreking gehad met den Engel- schen ambassadeur Lord Halifax en den gezant van Australië Casey. Bovendien heeft hij een on derhoud gehad met Sumner Welles. Volgens Associated Press zou hoofdzakelijk over den toestand in het zuidelijk deel van de Stille Zuidzee gesproken zijn. Van het gerucht dat tus schen de Vereenigde Staten, Australië en Nieuw Zeeland een accoord tot stand is gekomen, is geen bevestiging te verkrijgen, doc-h van officieele zijde wordt te verstaan gegeven dat de regeernig der V S. alle Zuiözeekwesties, waarin de belangen der drie genoemde staten elkaar dekken, met sympa thie in overweging zal nemen. Concentratie van Britsche troepen in Birma. TÖKTO, 16 Februari. Wegens de concentratie van Britsche strijdkrachten in het Zuidoosten van Birma en aan de grens van Thailand (Siam) heeft zich van de bevolking van Zuid-Thailand zoo meldt Domei uit Bangkok een.paniek meester gemaakt. Er loopen daar geruchten dat de Britsche troepen binnenkort Thailandsch gebied zullen bin nen dringen. Daar komt bij dat vele Thailanders beweren Britsche oorlogsschepen in de wateren van Zuid-Thailand gezien te hebben. Ook loopen er onder de bevolking geruchten over een spoedige dreigende botsing tusschen Japan eenerzij ds en Engeland en de Vereenigde Staten anderzijds. (D.N.B.) Darlan ook Fransch minister van binneniandsche zaken. Peyrouthon afgetreden. Na afloop van den ministerraad van Zondag Js te Vichy, naar het D.N.B. meldt, het volgende communiqué gepubliceerd: „De ministerraad is onder voorzitterschap van maarschalk Pétain bijeengekomen en heeft grond stoffen-, productie-, werkloozen- en gezinsvraag- stukken behandeld. De ministerraad besloot voorts tot wijziging van de wet op de secretarissen-generaal in overeenstem ming met de nieuwe organisatie vah de regeering. Naar verluidt, heeft deze wijziging betrekking op de benoeming van twee secretarissen-generaal aan het ministerie van binneniandsche zaken. Vol gens de tot dusver geldige wet was de benoeming Van deze functionarissen tot bepaalde ministeries en tot een per ministerie beperkt. De secretaris-generaal van voorlichting prof. Portmann heeft na den ministerraad tegenover de pers verklaard dat de minister van binneniandsche zaken Peyrouthon afgetreden en tot ambassadeur te Buenos Aires benoemd is. Hij voegde hieraan toe dat het ministerie van binneniandsche zaken over genomen wordt door den vice-president admiraal Darlan. Tot secretarissen-generaal aan dit ministe rie zijn benoemd de directeur voor departementale cn gemeentezaken Sabatier en de directeur van de Büreté Nationale Chavan. de eerste voor bestuurs aangelegenheden, de tweede voor politiezaken. Duitsch Weermachtsbericht van Zaterdag Optreden van Duitsche jachfvliegers in Cyrenaica Engelsche vliegvelden en doelen te Londen gebombardeerd BERLIJN, 15 Febr. (DNB) H<?t opperbevel van de .weermacht maakt bekend: „Jachtvliegtuigen hebben gisteren boven de Zuidoostkust van Engeland negen Britsche vlieg tuigen van het type Spitfire neergeschoten. Een vijandelijk gevechtsvliegtuig is aan de Nederland- sche kust neergehaald. In Cyrenaica hebben Duitsche formaties jacht- vliegers vijandelijke colonnes vrachtauto's en pant serwagens aangevallen en verscheidene voertuigen in brand geschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben met in slaande bommen militaire installaties in Benghasi en het Britsche steunpunt El Ageila vernield. Sterke afdeelingen gevechtsvliegers hebben den laatsten nacht industrieele doelen in Londen en een reeks vliegvelden met bommen van zwaar en het zwaar ste kaliber bestookt, waardoor branden en ontplof fingen ontstonden. De vijand heeft in den nacht van 14 op 15 Fe bruari brisant- en brandbommen geworpen, in het bijzonder op een stad in West-Duitschland. Behalve een aantal dooden en gewonden onder de burger bevolking ontstond slechts geringe schade aan ge bouwen in woonwijken. Een eigen vliegtuig wordt vermist." De aanvallen der Duitsche vliegers in Noord-Afrika. BERLIJN, 15 Februari (DNB) Ter aanvulling op het weermachtsbericht van Zaterdag vestigt men er van deskundige zijde de aandacht op. dat generaal Wavell, de opperbevelhebber van de Britsche troe pen in Noord-Afrika, sedert eenige dagen zijn op- marsch in Cyrenaica aanzienlijk vertraagd ziet door het versterkte optreden van de Duitsche gevechts vliegtuigen. Sedert dagen vallen de Duitsch'e bom bardementstoestellen onstuimig militaire installa ties, tentenkampen, bivaks en marcheerende co lonnes aan. Ook het weermachtsbericht van Zater dag meldt weer zware aanvallen van de Duitsche luchtstrijdkrachten. Zoo zagen de voor het trans port naar het Britsche leger ingerichte steunpunten Benghasi en El Ageila zich blootgesteld aan zware aanvallen, waarbij El Ageila zoo goed als vernietigd werd. Tegelijkertijd vielen Duitsche formaties ge vechtsvliegers marcheerende colonnes vrachtauto's en pantserwagens van den tegenstander aan en zet ten met treffers een aantal voertuigen in brand. Het DNB meldt nog: De in den nacht van Vrijdag op Zaterdag uitge voerde aanvallen van het Duitsche luchtwapen op Londen zijn gericht geweest op fabrieken, waar wapen-materiaal wordt vervaardigd en op „dock"- installaties in de Theemsbocht. Behalve bommen van licht kaliber werden er ook eenige van zeer zwaar kaliber neergeworpen die buitengewoon groote schade aanrichtten. Er ontstond een reeks branden. Voorts is een reeks vliegvelden en haven installaties in Zuid- en Zuid-Oost-Engeland aange vallen. Op verscheidene der aangevallen punten werden branden ontstoken. Ook het leggen van mijnen in het Britsche kustgebied werd voortgezet. Italiaansch Weermachtsbericht van Zaterdag Druk van Britsche troepen in Keren (Oost-Afrika) verminderd ERGENS IN ITALIë, 15 Febr. (Stefani) Het Ita- liaansche opperbevel publiceert Weermachtbericht nr. 253. Het luidt als volgt: „Aan het Grieksche front zijn pogingen van den tegenstander onze stellingen te bereiken gebroken door het energieke optreden onzer troepen, die den vijand zware verliezen hebben toegebracht. In den nacht van 14 op 15 Februari hebben onze vliegtuigen installaties gebombardeerd van de ha ven La Valletta en het vliegveld Mikabba op Malta. In Noord-Afrika niets van belang op het front te land. Onze vliegtuigen hebben gemechani seerde strijdmiddelen en schepen van den vijand langs de kust gebombardeerd. Vliegtuigen van het Duitsche luchtcorps hebben bombardementsacties uitgevoerd tegen troepen, gepantserde strijdmidde len en gemechaniseerde strijdmiddelen. Een vlieg tuig is niet teruggekeerd. Boven de Aegeische Zee zijn tijdens luchtaanvallen op 12 en 13 Februari twee vijandelijke vliegtuigen neergehaald. In Oost-Afrika heeft de vijand in den sector van Keren zijn druk verminderd. Tijdens zuiverings acties, uitgevoerd na de gevechten van 13 Februari, heeft men kunnen vaststellen dat de vijand aan zienlijke verliezen t heeft geleden. Talrijke wapens en veel munitie werden ingezameld. Beneden Djou- ba worden felle gevechten geleverd in de zone van Kisimaio. Onze luchtformaties hebben doeltreffend concentraties van troepen gebombardeerd, een vijandelijke kruiser van het type „Kairo" is ge troffen door een van onze luchtformaties. Een tweede vijandelijke kruiser die zich vertoonde bui ten Mogadiscio werd op de vlucht gedreven door de snelle tusschenkomst van onze bommenwerpers, Vijandelijke vliegtuigen hebben een plaatsje in Erythrea aangevallen, waar een twintigtal inboor lingen werd gedood. Twee onzer jachttoestellen werden neergeschoten. De piloten konden zich met hun valscherm in veiligheid brengen." Italiaansch weermachtsbericht van Zondag: Luchtbasis op Kreta gebombardeerd. Engelsche aanvallen in Oost- Afrika afgeslagen. ERGENS IN ITALIë, 16 Februari (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 254 maakt het Ita- liaansche hoofdkwartier het volgende bekend: „Gisteren hebben zich aan het Grieksche front in den sector van het elfde leger verwoede ge vechten afgespeeld. Onze vliegtuigen hebben troe penconcentraties en diensten der intendance ge bombardeerd. In Noord-Afrika hebben vliegtuigen van het Duit sche luchtwapen krachtig de militaire werken van een vijandelijke basis gebombardeerd. Onze toe stellen hebben een vijandelijke luchtbasis op het eiland Kreta gebombardeerd en eenige vliegtuigen beschadigd. Vijandelijke vliegtuigen hebben eenige brandbommen van klein kaliber geworpen op het eiland Rhodos. In Oost-Afrika zijn aanvallen van den vijand aan het noordelijke front, in den sector van Cheren en de zóne van Carora (Noordoostelijk Erythrea) af geslagen. In de basis van Djuba worden de ge vechten rondom Kisimaio voortgezet. De vijand heeft eenige luchtaanvallen ondernomen op plaat sen in Erythrea. Te Massaoea is een Eneelsch vlieg tuig door luchtafweergeschut neergehaald. Een ander vliegtuig is neergeschoten in den sector van Djuba. Vannacht hebben Britsche vliegtuigen aanvalllen ondernomen op Catania, Syracuse en Brindisi. In laatstgenoemde stad werden twee vliegtuigen door het afweergeschut van de vloot neergehaald. Een der leden van de bemanning die' met een valscherm omlaag sprong is gevangen genomen. Voorts meldt het D.N.B.: Naar de Engelsche berichtendienst meldt is de Duitsche activiteit in de lucht in den nacht van Zaterdag op Zondag heviger geweest dan anders in den laatsten tijd. Verliezen ter zee. Zeven Britsche of in Britschen dienst varende schepen tot zinken gebracht. Het D.N.B. verneemt uit New York: Volgens Amerikaansche marinekringen, zijn, naar Associated Press meldt, den laatsten tijd nog zeven Britsche of voor Engeland varende schepen tot zinken ge bracht. Zoo is het vrachtschip .Victoria" (6.085 b.r.t.) ex „Bell Flower" getorpedeerd en ge zonken. Het Engelsche passagiersschip „Troilus" (7.422 b.r.t.) is op 1 Februari ter hoogte van Madagascar het slachtoffer geworden van een hulpkruiser. Het vrachtschip „Nemea" (5.101 b.r.t.) is ten westen van Ierland, het Britsche vrachtschip „Mo- meside" (4.617 b.r.t.) in de nabijheid van Kaap Finisterre gezonken. Voorts zijn het vrachtschip „Krifetiana" (960 b.r.t.) voor Cardiff, het vracht schip „Lita" (318 b.r.t.) en de Britsche trawler „Calverfon" (214 b.r.t.) ten onder gegaan. WINTER AAN HET FRONT. De sneeuwval is geen beletsel voor de opératies. Een bereden afdeeling, gereed om te vertrekken. (Foto Weltbïld.) Engelsche vliegers boven West-Duitschland. Woonhuizen beschadigd. Het D.N.B. deelt mede: In den nacht van Zater dag op Zondag is de Britsche luchtmacht, naar het D.N.B. verneemt, met sterke krachten West- Duitschland binnengevlogen en heeft zij op ver scheidene plaatsen brisant- en brandbommen ge worpen. Er werden uitsluitend woonhuizen be schadigd, bovendien werden een kerk en een ziekenhuis getroffen. Militaire of voor de oor logvoering belangrijke doelen werden niet aan gevallen. Verscheidene personen, onder wie eenige vrouwen, werden gewond. Ernstig ongeluk op het Albertkanaal. Uit Brussel meldt het D.N.B.: Op het Albert Kanaal nabij Hasselt zijn bij een scheepsongeluk 30 schoolkinderen om het leven gekomen. Nabij Godsheide wilden 35 kinderen zich op een vlot naar den anderen oever laten overzetten. Toen een golf over het vlot spoelde, drongen alle kinderen naar een kant, waardoor het vlot omsloeg en alle kinderen in het water vielen. Niettegenstaande met behulp van politie en brandweer onmiddellijk reddingspogingen ui het werk gesteld werden, konden slechts 5 kinderen levend geborgen wor den. Van de 30 kinderen die verdronken zijn heeft men tot dusver slechts drie lijken geborgen. MET EEN DUITSCH CONVOOI OP ZEE. Passecrende mijnenvegers geven de vaartuigen het vlaggesignaal „Behouden thuisreis". (Foto Weltbild) „Traditioneele goede betrekkingen" Het ANP verneemt uit Berlijn: De besprekingen die de Führer Vrijdag op den Berghof met de beide Joego-Slavïsche staatslieden heeft gevoerd, is in alle politieke kringen der rijks hoofdstad het gesprek van den dag. Buiten het communiqué om» is hier omtrent den inhoud van deze ongetwijfeld belangrijke bespreking niets be kend. Van officieele zijde verwees men slechts naar het feit van de traditioneele goede Duitsch- Joego-Slavische betrekkingen. In politieke kringen alhier verklaart men ten aanzien van deze, ook in het communiqué vastge legde begrippen dat de goede betrekkingen tusschen Duitschland en Joego-Slavië niet pas sedert de laat ste dagen een kenmerk van de Duitsche buitenland sche politiële zijn. doch door beide landen reeds ter stond na den wederldoorlog zijn aangeknoopt. Se dertdien zijn zij door beide partijen bevorderd; Op economisch gebied is dit feit tot uiting geko men in de bekehde gunstige ontwikkeling van den wederzijdschen goederenruil. Op politiek gebied hebben zich sedert de dagen die op het einde van den wereldoorlog volgden geen moeilijkheden tus schen Duitschland en Joego-Slavië voorgedaan. In tegendeel, evenals Duitschland begrip heeft getoond voor de aaneensluiting der volken van den Joego- Slavischen staat, zoo heeft Joego-Slavië van zijn kant nooit bezwaren gemaakt tegen de aaneenslui ting der Duitsche stammen. Daarenboven heeft Duitschland voor de Joego Slaven ook den weg ge ef fend voor verbetering hunner betrekkingen met andere buurlanden zooals bijv. Bulgarije en Hon garije, evenals ook Italië dat gedaqn heeft. Hier, zooals overal, heeft de as bewezen e"n factor dei- orde te zijn, precies zooals ook blijkt uit haar groote Europeesche conceptie, in tegenstelling met de splitsingspolitiek van Engeland. JOEGO-SLAVISCHE PERSSTEMMEN Uit Belgrado meldt het D, N. B.: De bladen be spreken uitvoerig de ontvangst der Joego Slavische staatslieden door den Führer op den Berghof. De „Prawda" publiceert commentaren uit de hoofd steden van alle aan Joego-Slavië grenzende landen, die in de gunstige beoordeeling van deze ontmoe ting overeenstemmen. In leidende politieke kringen te Belgrado zelf verheelt men zijn voldoening over het verloop der besprekingen niet. Men constateert dat niet slechts, zooals in het officieele communiqué verklaard werd, de traditioneele vriendschap tusschen Duitschland en Joego Slavië bezegeld is, doch dat ook alle kwesties, waarbij de beide landen betrok ken zijn, op bevredigende wijze geregeld zijn en dat aan een verdieping der samenwerking, alsmede aan uitbreiding der bestaande betrekkingen niets in den weg zal staan. Tegelijkertijd zegt men :n be doelde kringen dat de Joego Slavische staatslieden door de ontvangst bij den Führer en hun besprekin gen met den Duitschen minister van buitenlandsche zaken in de gelegenheid waren hun zorgen te be spreken. ONDERHOUD TSWETKOWITSJ-MATSJEK. Het DNB bericht uit Belgrado: Minister-president Tswetkowitsj heeft Zaterdagmiddag een onderhoud gehad met den plaatsvervangenden minister-pre sident en Kroatenleider dr. Matsjek, alsmede met andere ministers. Spanje en de toestand in Europa. Het land zou de consequenties iut zijn ligging reeds hebben getrokken. De Berlijnsche correspondent van het Alg. Handelsblad schrijft aan zijn blad, dat Spanje volgens de Duitsch-Italiaansche opvatting niet langer als neutraal, maar op zijn hoogst nog als non-belligerent is te beschouwen. Hij schrijft voorts: ,X>e eenige Westelijke landweg uit Europa naar Noord-Afrika wordt thans' door Spanje beheerscht; of liever: zou door Spanje worden beheerscht als niet Gibraltar als een eenzaam. Britsch bastion, een eventueel gebruik van dezen weg nog kon verhinderen. Daarom kan het geen verwondering wekken, dat de As-mogendheden onder de gegeven om standigheden hun ouden wapenbroeder, wiens patriottische kreten om teruggave van Gibral tar nog niet zijn verstomd, als non-belligerent bondgenoot en niet langer als neutrale beschou wen. Toch geven de Engelschei blijk van een geheel andere opvatting. Engeland is Spanje voor en na als een neutralen staat blijven be schouwen en heeft dit metterdaad bewezen door na de bezetting van Tanger den druk der continentale blokkade op Spanje te verminderen door het toestaan van sommige faciliteiten. Of het daarmee op den duur Spanjes neutraliteit zal behouden, blijft echter de vraag. En deze vraag wordt des te klemmender door de ge beurtenissen in Noord-Afrika, waar zooveel van Spanje's koloniale aspiraties liggen en waar thans, door het verloop der krijgsverrichtingen ln Cyrenaica, de toestand veel onzekerder is dan eenigen tijd geleden." Tusschen Spaansch-Marokko, dat door de bezetting van Tanger thans een gesloten geheel is geworden en het zuidelijk gelegen Rio de Oro. evenals tusschen Spaansch-Marokko en het thans bewegende Engelsch—Italiaansche front in Libië ligt het groote. intact gebleven Fran- sche koloniale imperium. „Das Reich" heeft eenigen tijd geleden nog gewezen op de mo gelijkheid voor generaal Weygand daar een van Vichy onafhankelijke politiek te voeren. Het zelfde blad wees eveneens op het gevaar van het feit. dat vele Franschen in Fransch-Noord- Afrika, steunend op een intact koloniaal leger, nog niet voldoende zouden zijn doordrongen van den omvang der nederlaag in het moederland. Beide feiten zijn voor Spanje geen denkbeel dige gevaren. Mochten deze zich duidelijker af- teekenen, dan zou het wellicht gedwongen kun nen zijn de consequenties te trekken van zijn positie in dit conflict, de consequenties vooral van zijn ligging aan den weg, die nog slechts door Gibraltar wordt versperd. Volgens be voegde Duitsche kringen heeft Spanje deze consequenties zelfs al getrokken, al zijn zij nog niet in daden omgezet. Franco, zoo betoogt men in de Wilhelmstrasse, heeft als hoogste vertegenwoordiger van een land dat leeft ir dezelfde politieke atmosfeer als de twee andere groote totalitaire mogendheden, op dit oogelblik zekeT ln zijn besprekingen met Mus solini. niet alleen de verhouding SpanjeIta lië onder de loupe genomen, maar ook het geheele complex der Europeesche vraagstukken behan deld daar Spanje immers in zijn politiek voor de tijden, die na den oorlog komen zullen, thans reeds de richtsnoeren en doeleinden der As-mo gendheden onderschrijft." De dag der politie. De viering te Amsterdam. Zaterdag heeft de Duitsche groene politie ook hier te lande, zooals overal in het Duitsche rijk, den dag der politie gehouden. Deze dag heeft ten doel de bevolking duidelijk te maken dat de politie man niet haar vijand is, doch haar vriend, die als het noodig is krachtig op zal treden, maar die ook steeds bereid is de helpende hand te bieden. Te Amsterdam begon de dag met het op plechtige wijze hijschen van de vlag een echte luisterrijke ulaggenparade. De vlaggemast stond opgesteld in het plantsoentje voor het koloniaal instituut aan de Mauritskade. Na deze korte pleohtighoid maakte het muziek corps met de eere-compagnie een muzikale wan deling door de stad. In den midddag maakte een bataljon met het muziekcorps weerom een m&rsch door de stad. Tijdens de rust op den Dam gaf het muziekcorps een concert. Na dit concert werd de kolonne weer gevormd en werd gedefileerd voor den commandant van het bataljon majoor Benzko, die zich met zijn staf had opgesteld op het Beursplein. Als gasten bevonden zich daar ook eenige inspecteurs van de Amster- damsche politie en eenige officieren der marechaus see. De dag werd besloten met een bonten avond in het Wehrmachtsheim. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. De jaarlijksche algemeene ledenvergadering van de Haarlemsche Reddingsbrigade zal gehouden worden Donderdagavond 27 Februari café „Cen traal" aan het Plein. De agenda bevat o.m.: Ver slag Bondsvergadering: verkiezing van bestuursle den. Aan de beurt van aftreden zijn: mevrouw A. Perry-Meijer en de heer Joh. M. Schmidt: beiden stellen zich herkiesbaar Er zijn twee vacatures! door het overlijden van den heer J. H. Kemper en he bedanken van den tweeden secretaris, oen heer E. G. Gras Het bestuur stelt als candidaten: mejuf frouw A. C. Houben en den heer C. van den Burg. Verkiezing van leden der technische commissie; aan de beurt van aftreden zijn de heeren A. J. Meijerink Joh. M. Schmidt; beiden zijn herkiesbaar. Benoeming hoofdinstructrice en hoof ^instructeur. Het bestuur stelt voor de huidige functionarissen, mevr. S. C. Dijkstra-van Baren en den heer C. Vrugt te herbenoemen. ^RALIC^ PRCEEAMMA DINSDAG 1* FEBRUARI 1941. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsen Programma. AVRO. 7.30 Gramofoonmuzlek. 7 45 Ochtendgymnastiek. 7 55 Clramofoonmuzlek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuws berichten A. N. P. R 45 Concertgebouw-orkest (opn.). 9 30 Gramofoonmuzlek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramo- fonmuziek. 10,25 Voor de vrouw. 10.30 Ensemble Jonny Kroon. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.20 Ensemble Jonny Kroon en gramofoonmuzlek. 12.15 De Jonge Acht en solist. 12 30—12,33 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. p. AVRO-Aeollan-orkest. 1.30—1.40 Cyclus ..Groote Nederlanders". 2.00 Zang cn orgelconcert. 2.20 Reportage. 2.35 Planovoordracht 3 00 Reportage. 3.15 Ca- baretprogramma. 4.15 Vragenuurtje voor de kinderen. 5.00 Gramofoonmuzlek. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten A. N. P. 5.30 RVU: Cyclus „Wat leer» ons de ontwikkelingsgang der dieren omtrent het leven op onze aarde en het levensvraagstuk?" B.0Ó AVRO-Amuse- mentsorkest en solisten. 6.42 Almanak. 6.45 Actueele repor tage of gramofoonmuzlek. 7.00 Vragen van den dag A. N. P. 7.15 Duitsche les. 7.30—7.45 Berichten, Engelsch. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Filmmuziek (opn). 8.30 Berichten, Engelsch. 8.45 Omroeporkest en soliste. 9.45 Engelsche berichten A. N. P. 10 00 Nieuwsberichten A. N. P. en sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. KRO. 7.30 Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuzlek. 8.00 Wij beginnen den dag. 8 20 Och tendgymnastiek. 8 30 Nieuwsberichten A, N. P. 8.45 Gra mofoonmuzlek. 9.30 Geestelijke muziek (gr.pl.). 10.00 Gra mofoonmuzlek. 11.30 Religieuze muziek (gr.pl.). 12 00 Be richten. 12.15 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.45 Nieuws* en economische berichten A. N. P. 1.00 Gramofoonmu^ ziek. 1.15 Gerard Lebon en zijn orkest. 1.45 Gramofoon muzlek 2 00 Vrouwenuurtje. 3.00 Gramofoonmuzlek 4.15 Nieuw Hollandsch strijkkwartet. 4 50 Gramofoonmuzlek. 5.00 VPRO: Jeugduitzending. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten A N. P. 5.30 Dansmuziek (gr.pl.). 6.00 Nieuw Hoilandsch strijkkwartet. 6 39 Gramofoonmuzlek. 6 45 Actue«e reportage of gramofoonmuzlek. 7.00—7.11 Vragen van den dag A. N. P. en sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 9