Haarlems Dagblad T urksch-Bulgaarsch niet-aanvalsverdrag gesloten XextieCkaacf Een Natuurhistorisch Museum. Haringvangst. Woensdag a.s. Heropening Luchtaanvallen op Engeland. Een natuurhistorisch museum te Heemstede. Haarlem's Dagblad Artikelen enz. 58e JAARGANG No. 17690 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuidei Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 18 FEBRUARI 1941 Abonnementen pet week 0.25, pet maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent pet ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ2.elke regel meer ƒ0.40 Reclames 0.65 per. regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meer ƒ0.171,4. Groentjes zie rubriek. Heems teders interesseeren zich voor de gedachte, een Natuurhistorisch Museum op Groenendaal te stichten. Dat hebben zij mij verteld en ik wil gaarne pogen, er in breeden kring belangstelling voor te wekken Want er zit zeker veel in. Haarlem en daarmee onze streek als geheel zijn erg arm aan musea; 'indertijd is zelfs verarming ingetreden toen het Museum' voor Kunstnijverheid verdween en het Koloniaal Museum naar het nieuwe Instituut in Amsterdam verhuisde. Vergoeding voor deze ver liezen kwam er niet en voor een zoo groot bevol kingscentrum zijn wij wel erg schraal voorzien van musea. Op kunstgebied gaat het nog, al beleven we nu tijdelijk leegte in den tempel, aan Frans Hals gewijd. Maar op wetenschappelijk terrein komen wij wel zeer veel te kort. De gedachte om dit in natuurfiistorisdhen zin aan te vullen is jaren geleden ook al eens naar voren gekomen, maar niet tot verwezenlijking gebracht. Zij betrof toen niet een museum, maar een gebouw voor tijdelijke tentoonstellingen, dat beschikbaar was na ,,de Flora", de groote bloemententoonstelling in 1935. Maar men kwam tenslotte tot de overtui ging, dat men de gebouwen in de breede wedden vóór Groenendaal, nevens de Vrijheidsdreef, die een prachtig natuurtafereel bieden met het bosch op den achtergrond, niet moest laten staan. Zoo werd dus het oude natuurbeeld hersteld toen de bloemenpracht van de tentoonstelling verdwenen was. De gebouwen werden afgebroken. Ditmaal baseert het plan, iets op natuurhistorisch gebied tot stand te brengen, zich niet op de aan wezigheid van een geschikt gebouw het ontbre ken daarvan is juist het vraagstuk dat opgelost moet worden maar op die van een groote en veelzijdige verzameling. Die is bijeengebracht door een Heemsteder, den heer J. Kemeling, die vlak bij Groenendaal in de Herfstlaan woont, Iri dit nummer vindt u er een korte beschrijving van. De bezitter van een zoo uitgebreide collectie opgezette vogels, eieren, schelpen, vlinders, kevers en zoo meer heeft te kampen met gebrek aan ruimte in zijn huis en is bovendien een maatschappelijk-voe- lend man. Hij wil de gemeenschap van zijn werk laten profiteeren. Hij wil zijn collectie in een voor ellen toegankelijk gebouw onderbrengen, waarin zij natuurlijk bovendien uitgebreid zou kunnen wor den, hij wil haar aantrekkelijk maken door haar vooral in den vorm van diorama's op te stellen en voor aquaria en een vijver te zorgen en het spreekt vanzelf dat hij Groenendaal een geschikte omgeving voor zulk een instelling vindt. Het Heemsteedsohe raadslid dr. G. H. Mulder heeft zich voor de ver zameling en voor het plan geïnteresseerd en ik hoop van harte dat de beide initiatiefnemers succes zullen hebben. De tijd is niet gemakkelijk voor initiatieven die geld kosten, maar hun is al geble ken dat er menschen zijn die voor zulk een plan geld over hebben enlfet wil mij voorkomen dat een zaak als deze ook den steun van de provincie en van de gemeenten in ons district zou verdienen. De gemeenten, dat wil dus zeggen: niet alleen Heem^ede maar Haarlem, Bennebroek, Bloe- mendaal, Zandvoort. Dr. Mulder heeft mij gespro ken van het Natuurhistorisch Museum Kennemer- land en dat zou zeker de juiste naam zijn, niet al leen omdat het de flora en fauna van de geheele streek, die zooveel verscheidenheid en schoonheid biedt denk maar eens aan de duinen zou bevatten maar ook omdat wij in een tijd leven waarin het streekbelang steeds meer begint te overheerschen boven dat van gemeenten afzonder lijk. Hetgeen een logische en naar mijn overtuiging noodzakelijke ontwikkeling is, waarvan wij nog in de laatste weken symptomen hebben kunnen mel den toen de verschillende gemeenteraden vertegen woordigers benoemden in de nieuwe Commissie voor het Streekplan. Het is niet de bedoeling een gebouw te stichten op de plaats waar indertijd de bloemententoonstel ling gehouden is, maar in het Wandelbosch Groe nendaal zelf. Waardat is een zaak van nadere overweging. Men zou misschien een tijdelijke op lossing kunnen vinden door een der bestaande ge meentewoningen en een deel van het Ververschings- huis te gebruiken, maar op die manier krijgt men niet veel meer dan bergruimten. Het Ververschings- huis zou trouwens aan zijn doel moeten blijven be antwoorden; het is zeker van nut bij het groote bezoek dat het Wandelbosch in het sohoone jaar getijde trekt. Een eigen gebouw voor het Museum is de aangewezen goede oplossing. Temeer omdat dit dan ook voor tijdelijke tentoonstellingen, ver gaderingen van natuurhistorici e.d. gebruikt zou kunnen worden. En inderdaad moet het in zulk een schoone natuuromgeving staan en niet midden in een staid, om de ware belangstelling te trekken. De vele bezoekers van Groenendaal zullen in die sfeer vanzelf den wensch voelen opkomen om meer van de natuur te weten. En bovendien, als zij toch voor hun genoegen buiten zijn, er den tijd voor hebben. Er is al een stichting in wording en natuurlijk heeft Dr. Jac. P. Thijsse zijn belangstelling in de zaak al getoond. De kring der natuurhistorici zal het plan met geestdrift ontvangen en zij telt vele toege- wijden in deze streek.- De heer Kemeling heeft een som van 50.000 genoemd, die voor bouw en in richting van het Museum noodig zou zijn. Een on- ovei-komelijk bedrag schijnt dat geenszins en als particulieren en overheid willen samenwerken moet het dan ook verv^zenlijkt kunnen worden. Daar hoop ik op en dus,wensch ik den initiatief-nemers gaarne succes. Concert door militaire kapel. Woensdag van half twaalf tot half één zal door een militaire kapel van de Duitsche weermacht een concert worden gegeven op de Groote Markt en van 5 tot zes uur in den Hout, (Berichten maken melding van het aanspoelen aan de Vlaamsche en Noord-Fransche kust van een school haringen, waarvan tien 1 duizenden bleven liggen toen het hooge tij aftrok). Wat is nu wel de verklaring Van die maohtige school haring, Zoo maar domweg op de Noordzeekust gestrand; Wilde zij belust op daden Ook eens aan het strand gaan baden? Wel, zij zochten en zij hebben nu het land. Aangevangen als een grapje In een prettig schooluitstapje Eindigen zij als een hapje voor den mensch; Als een haring op het droge Kwam hun pas de les voor oogen, Voor een haring is de zee de lévensgrens. Dachten zij soms bij hun spartlen In de zee en 't vrije dartelen, Waarom zoekt de mensch ons weinig meer als buit; Moeten wij de sport van t visschen Nu voortaan voor altijd missen, Daarvan willen wy nu haring dan wel kuit. Hoe het wezen moge, waarlijk 't Feit blijft even wonderbaarlijk, Men heeft karrevrachten haring opgehaald; Zonder varen, zonder netten Zelfs maar voor ze uit te zetten En nog nooit is zeevisch zoo goedkoop betaald. P. GASUS. liddags 411 van het nieuw gerestaureerde Café Rest. 't Trefpunt Stationsplein 10, A. G. v. Aken (Adv. Lngez. Med.) Aan zijn geachte bezoekers hartelijk dank gedurende de vele jaren voor het bezoek aan zijn zaak. Den heer A. G. VAN AKEN, zijn opvolger, beveelt hij hierbij aan. G. H. PLANK. v/h. Stations-Hotel, Stationsplein 10. (Adv. lngez. Med.) GQOOTE HOUTSTRAAT [nJWST LUXOOj (Adv. lngez Med.) Op den Havelterberg tusschen Meppel en Steenwijk heeft het van de bouw landen door den dooi afstfoomende water veel schade aan de landwegen ver oorzaakt. In een ervan werd zelfs een groot gat geslagen. (Foto Pax Holland) Wederzijdsche handelsbetrekkingen zullen worden uitgebreid. SOFIA, 18 Februari (D.N.B.) Tusschen Bulgarije en Turkije is een niet-aanvalsver drag gesloten. Het sluiten van dit vriendschaps- en niet- aanvalsverdrag is in den loop van gisteravond hier bekend gemaakt. Het bestaat uit een in leiding van vier punten. De sluiting van het verdrag heeft in politieke kringen alhier op rechte voldoening en bevrediging gewekt. In het bijzonder juicht men de wederzijdsche verzekering toe, dat de beide staten zich zul len onthouden van iederen aanval. Daardoor, zoo verklaart men hier, wordt op weldadige wijze een oplossing tot stand gebracht van de spanning, die was ontstaan in den laatsten tijd door de wederzijdsche militaire veilig heidsmaatregelen. Men verwacht, dat door de verklaring een ter stond merkbare kalmeering van de openbare mee ning verkregen zal worden. In Bulgaarsche kringen juicht met de bepaling, dat de economische betrekkingen in overeenstem ming met de belangen van beide landen uitge breid zullen worden te meer toe, daar hier sedert langen tijd de wensch gevoeld wordt het handels verkeer met Turkije levendiger te doen worden. Men neemt daarom aan, dat een Turksche dele gatie voor onderhandelingen over een handels verdrag spoedig in Sofia zal aankomen. Niet in de laatste plaats wordt hier ook de be lofte, dat men de perspolitiek zal doen aansluiten aan de betrekkingen van goede nabuurschap en vriendschap, met voldoening opgenomen. Algemeen ziet men in het verdrag een verijde ling van de Engelsche plannen tot uitbreiding van den oorlog op den Balkan. De inleiding tot de verklaring, die door den Turkschen minister van buitenlandsche zaken. Saradjogloe. en den Bulgaarschen gezant in An kara, Kiroff, is onderteekend, heeft den volgen den tekst: „De Turksche en de Bulgaarsche regeeringen constateeren, dat een gunstig resultaat is verkre gen van de gedachten wisseling die den laatsten tijd is gevoerd teneinde de richting van haar buitenlandsche politiek ten aanzien van haar we derzijdsche belangen te definieeren, alsook over de gemeenschappelijke doelstellingen om het ver trouwen en de vriendschap tusschen beide landen in stand te houden. Zij blijven trouw aan haar vriendschapspact, dat den vrede beveiligt en een oprechte en eenige vriendschap tusschen Turkije en Bulgarije waarborgt. Met den wensch deze politiek van vertrouwen voort te zetten, welke in de moeilijkste oogenblik- ken de beveiliging van den vrede en de instand houding van de rust door wederzijdsche eerbiedi ging van haar veiligheid heeft gewaarborgd, heb ben zij besloten over te gaan tot een nieuwe ge- dachtenwisseling in het licht van de gebeurte nissen. bijgevolg komen zij overeen, ongeacht hun verdragsverplichtingen met andere staten: Er volgen dan vier punten In het eerste punt wordt verklaard, dat de beide landen afzien van iederen aanval op elkander. In punt twee wordt gezegd, dat de betrekkingen tus schen de béide landen berusten op goede nabuur schap en op den geest van vriendschap. In punt drie verklaren de beide regeeringen, dat het in •het belang is van de beide staten om de weder zijdsche handelsbetrekkingen uit te breiden. In punt vier beloven de beide regeeringen elkander haar pers zóó te beïnvloeden, dat de wederzijdsche aanvallen achterwege blijven, en dat de pers- politiek gevoerd wordt in den geest van deze ver klaring. VERKLARINGEN VAN POPOFF EN SARADJOGLOE. SOFLA. 18 Febr. TD.N.B.) Naar aanleiding van dit pact heeft de Bulgaarsche minister van buiten landsche zaken, Popoff. gezegd, dat het bijzonder verheugend is, dat na een zoo vriendschappelijke en oprechte gedachtenwisselmg de Bulgaarsch- Turksche vriendschapsverklaring tot stand is ge komen. Wanneer haar inhoud ook bescheiden is, deze verklaring zal toch bijdragen tot versteviging van het tusschen Bulgarije en Turkije bestaande vriendschapsverdrag en een nieuw bewijs vormen voor de vredelievendheid van beide landen en hun op wederzijdsche belangen berustende vriend schappelijke betrekkingen. Saradjogloe heeft zijn indrukken met de volgen de woorden weergegeven: „Kleine dingen kunnen soms groote resultaten bewerkstelligen en veel goeds brengen. Het be scheiden document, dat wij hebben onderteekend, kan wellicht een complicatie op den Balkan ver hinderen." Het D. N. B. meldt: Een klein aantal Duitsche gevechts- en verkenningsvliegtuigen is ook Maandag, ondanks de zeer ongunstige weersom standigheden opgestegen voor gewapende ver kenning en bewaking van het Britsche kustge bied. Bekend is geworden dat een vliegtuig de haveninstallaties van Great Yarmouth met verscheidene bommen heeft bestookt, waardoor branden werden veroorzaakt. Een tweede lieg- tuig heeft een fabriek in de buurt van de kust in het noorden van Engeland in duikvlucht aan gevallen. De bommen troffen de fabriek en richtten groote verwoestingen aan Een gevechtsvliegtuig heeft een aanval onder nomen op de haven Lerwick'en van zeer geringe hoogte een pakhuis getroffen. Daarna beschoot het zelfde vliegtuig een koopvaardijschip van 3000 b.r.t. met zijn boordwapens, waardoor op het schip brand ontstond. Een ander gevechts vliegtuig bracht een koopvaardijschip van 4000 ton tot zinken. Verder hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen in den loop van den dag de haven Eastbourne aangevallen waar verscheidene branden ont stonden. De haveninstallaties van Dover wer den eveneens met bommen bestookt. Ook werden in het Kanaal een lichtschip en een klein koopvaardijschip met bommen be stookt. Voor de monding van de Humber kreeg een patrouillevaartuig van zeer geringe hoogte een treffer, waardoor het voorschip werd ver nield. In een officieel bericht van het Engelsche ministerie voor de binnenlandsche veiligheid wordt medegedeeld dat vijandelijke vliegtuigen in den loop van Maandag bommen hebben neer geworpen in het Oosten en Zuidoosten van En geland, alsmede in Noord-Schotland. Er is „on- beteekenende" schade aangericht. Een klein aantal slachtoffers valt te betreuren, zoo wordt medegedeeld. LUCHTALARM IN LONDEN Na het invallen van de duisternis is Maandag in Londen luchtalarm gemaakt, zoo meldt de Engel sche berichtendienst. Vijandelijke vliegtuigen wier pen talrijke brandbommen neer. (D.NB.) Duitse h weermachtsbericht Aanvallen op het Zuid- Oosten van Engeland. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „Een duikboot heeft 11.000 ton vijandelijke koopvaardijscheepsruimte tot zinken gebracht. Een tweede duikboot die tot dusverre 20.000 ton tot zin ken had gebracht kon haar resultaat verhoogen tot 24.000 ton vernietigde vijandelijke koopvaardij scheepsruimte. Verkenningsvliegers hebben ten noorden van Great Yarmouth een groot koop vaardijschip door bommen zwaar beschadigd en ten Westen van Ierland een klein stoomschip tot zinken gebracht. Gevechtsvliegtuigen hebben Zondag geslaagde aanvallen gedaan op vliegvelden, troepenkampen, havenwerken en een wapenfabriek in het Zuid- Oosten van Engeland. Op den grond staande vlieg tuigen en een vliegersnest werden door bomtref- fers en boordwapens vernield. Het ketelhuis en de werkplaatsen van een montagefabriek werden door bommen van zwaar kaliber getroffen. Ten Noord- Oosten van Peterhead is een vijandelijk vracht- en pasagiersschip van 6000 ton in enkele seconden gezonken, nadat het door bommen was getroffen. Door dit resultaat heeft een groep gevechtsvliegers in den strijd tegen Engeland en Noorwegen in totaal 150.000 ton vijandelijke scheepsruimte vernietigd. Ook op 16 Februari heeft verdragend geschut var. het leger voor den oorlog belangrijke doelen in het Zuid-Oosten van Engeland beschoten. In Cyrenaïca heeft de Duitsche luchtmacht tal rijke vijandelijke vrachtauto's en pantserwagens vernietigd en benzine-opslagplaatsen en renten in brand geschoten. Bij een aanval van jagers op het eiland Malta heeft de vijand bij luchtgevechten drie vliegtuigen van het type Hurricane verloren. In den nacht van Zondag op Maandag hebben Duitsche gevechtsvlie gers troepenconcentraties om Benghazi met succes aangevallen. Twee vijandelijke vliegtuigen die het bezette ge bied trachtten binnen te vliegen zijn reeds aan de Kanaalkust in een luchtgevecht neergeschoten. Aan vallen op Duitsch gebied zijn in den nacht van Zon dag op Maandag niet gedaan. Een patrouillevaar tuig heeft aan de kust van Vlaanderen een vijande lijk vliegtuig neergeschoten. Luchtafweergeschut heeft in den loop van 15 Februari in het kustge bied nog twee Britsche vliegtuigen neergehaald, zoodat de vijand op 15 en 16 Februari in totaal 18 vliegtuigen heeft verloren. Vijf eigen vliegtuigen worden vermist". Het hulppostkantoor aan den Binnenweg te Heemstede. (Foto Stevens) Aan den Binnenweg te Heemstede wordt een houten hulppostkantoor gebouwd dat dienst zal doen tot er een nieuw Postkantoor gebouwd zal zijn, daar het tegenwoordige Postkantoor in de Raadhuisstraat geheel benut zal worden voor de Automatische Telefooncentrale. De voorgevel staat reeds. Bijzonderheden over een aanlokkelijk plan voor Groenendaal Er is meermalen gewezen op de wenschelijkheid dat Heemstede attracties krijgt. Met voldoening kan wel is waar gewezen worden op het mooie wandel bosch „Groenendaal", maar bij velen is toch de ovfci'tu iging gevestigd, dat daarmede alleen niet volstaan kan worden. Er is thans te Heemstede een stichting in voorbereiding om in „Groenendaal" een natuur historisch museum voor Kennemerland te vesti gen. De ziel van deze onderneming is de heer J. Kemeling. wonende Herfstlaan 4. Wie hem kent zal zich daarover niet verwonderen. De heer Kemeling is een natuurbeminnaar zooals er slechts weinigen gevonden worden. .Zijn bij „Groenendaal" gelegen woning is bijna geheel tot museum inge richt. Hij heeft een schitterende verzameling eieren van alle Nederlandsche vogels (vermoedelijk een kleine 10.000), van vele vogels zijn bovendien de nesten natuurgetrouw nagemaakt. Groot is ook het aantal opgezette vogels. Van de voornaamste soor ten zijn bovendien de schedels en de pooten voor radig. Bijzonder mooi is ook de collectie vlinders. Geteld hebben wij ze niet, maar een schattting van 1500 stuks is ongetwijfeld te laag. Verder noemen wij een schelpenverzameling die ruim 2000 stuks omvat, collecties kevers, krabben, kreeften, een paar honderd houtsoorten, coni- feeren en bijzonderheden op geologisch gebied. Deze verzameling, die natuurlijk een groote waarde vertegenwoordigt, wil de heer Kemeling aan de stichting geven als grondslag voor het museum. De moeilijkheid is evenwel daarvoor een goede huisvesting te vinden. Er is een schets gemaakt voor een gebouw dat in „Groenendaal" gezet zou moeten worden. Met den bouw en de inrichting zou een uitgaaf van ongeveer 50.000 gulden gemoeid zijn. De Stichting zal trachten dit geld zooveel moge lijk bijeen te krjjgen. Daartoe «$1 ook een beroep gedaan worden op de gemeentebesturen in dit deel van Kennemerland, als ook op de provincie. In het gebouw is een zaal ontworpen van ongeveer 100 M2. Daarin zouden een dertigtal diorama's op het vogelleven betrekking hebbend worden opge steld. Het materiaal, ook de vogels, voor deze dio rama's heeft de heer Kemeling. Er is daarbij eert diorama van 7 a 8 Meter breed van de zilvermeeuw Het voornemen bestaat dit diorama binnenkort ten toon te stellen omdat dit een uitstekend middel wordt geacht om propaganda te maken voor het museumplan. In een andere zaal van ongeveer 70 M2. zouden de vitrines komen met de verzameling eieren, schelpen, enzoovoort. Een derde zaal, eveneens van 100 M2. zal be stemd worden voo/ 25 aquaria, waarin de zeld zaamste soorten visch zullen zwemmen. Bovendien wordt in de zaal nog een wintertuin aangelegd. Deze zaal zal tevens gebruikt kunnen worden voor kleine tentoonstellingen, filmvoorstellingen, ver gaderingen enz. Het is de bedoeling van het museum iets te ma ken dat eenig op dit gebied wordt. Voor het on derwijs in deze omgeving zal het museum onschat bare diensten kunnen bewijzen. Daarom ligt het in het voornemen een weg te zoeken om de ouders der kinderen te bewegen het museum financieel te steu nen. bijvoorbeeld door stichting van een centen- fonds. De plannen voor het museum hebben wait ee de tails betreft nog geen vasten vorm aangenomen. De initiatiefnemers hebben zich er van overtuigd, dat het plan door enkele leden van het gemeentebestuur sympathiek ontvangen is. De burgemeester Jhr. J. P. W. van Doorn heeft zich bereid verklaard in het bestuur der stichting zitting te nemern Ook de be kende natuurhistoricus Dr. Jac. P. Thijsse te Bloe- menriaal interesseert zich voor de stichting. Hij heeft eveneens in het bestuur zitting genomen. Van Dr. Thijsse is het denkbeeld dit museumplan breed op te zetten zoodat het gebouw omgeven zou wor den met een grooten tuin. Volg het goede voorbeeld van zoo velen. Stel u In het bezit van de nieuwe Haarlem's Dagblad Textielkaart. Prijs 4 cent per stuk. afgehaald aan onze kantoren Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. HEDEN: 10 PAGINA'S. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiii^ m R. P.: Een natuurhistorisch museum pag. 1 S Bijzonderheden over het plan voor een natuurhistorisch museum te Heemstede. pag. 1 Wat bij de regeling van de distribu tie komt kijken. pag. 2 M. S.: Op ontdekkingsreis in de ar il beidssfeer van de huisnaaister. pag. 3 De hoed. pag. 3 Langs de straat: Maandagmarkt, door D. pag. 3 Flitsen. pag. 3 Voor lange avonden. pag. 5 J. B. Schuil: De opvoering van „De reddende hand", door Cremer. pag. 6 Voor onze Jeugd. pag. 8

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1