A L Wi&tfc Jïw'iS Wat bij de regeling van de distributie komt kijken 0 01 Een kijkje achter de schermen De bomaanval op Rotterdam. Uit de Pers. DINSDAG 'IS FEBRUARI 194f HXSREEM'S DA'GBE'AD 2 Er zijn er weinig in dit seizoen. En dit is ZEKER het beste. THE AMERICAN CLUB organiseert het ZATERDAG a.s. van 6-11 uur In de sprookjesachtig versierde Concertzaal. Balleiding E. KLASTER. Avondkleeding verzocht, doch niet verpl. Het fenomenale negershow-dansorkest, de beste band. die in EUROPA vertoeft. Ook op ons Thé-Dansant a.s. ZONDAG van 25.30 u. in het Concertgeb. komt Entrée: 0.60 pl. r. - Bal 1.00 pl. r. Kaarten bij ALPHENAAR. Kruisweg 49: G. M. OORD, Gr. Houtstraat 108; L. Coster- straat 23, Timorstraat 188, Harmenjansweg 49. Ged. Raamgracht 24. Dr. Schaepman- straat 10, Schagchelsïraat 20, J. v. d. Bergstraat 47, Heemstede, Bloemendaaische straatweg 70 c, Santpoort en Zeeweg 56, te LJmuiden. (Adv. Ingez. Med.i Waarom bonnen niet geldig zijn verklaard De heer S. de Hoo, directeur van het Centraal Distributiekantoor heeft voor een aantal persver tegenwoordigers een korte inleiding gehouden over wat hij noemde het grootbedrijf met 30 artikelen en 9 millioen klanten. Hij zette de moeilijkheden uit een, waarmede men te kampen had door de snelle uitbreiding van de distributie na 10 Mei van het vorige jaar. Het thans geldende systeem is niet vol maakt. Indien rustig aan de uitbreiding had kunnen worden gewerkt, zouden verschillende dingen wel licht anders zijn geregeld, doch gezien den tijd van voorbereiding kan men tevreden zijn over het be reikte. Dat de goederen bij den detailhandel aanwezig zijn is een punt dat groote zorg vraagt. Het auto vervoer is sterk ingekrompen en ook het vervoer per spoorweg brengt moeilijkheden mee. Een ander punt is de verstrekking van de noo- dige kaarten aan het publiek, waarvoor het papier aanwezig moet zijn, en die ook naar de plaats van bestemming moeten worden vervoerd. Toch kan men zeggen, dat deze distributie beter is georganiseerd dan die in den vorigen oorlog. De reden hiervan kan men in de eerste plaats zoeken in het feit, dat de distributie thans volkomen cen traal is geregeld, in tegenstelling met vroeger, ter wijl vooral een voorname factor is, dat de distri butie geschiedt via de normale kanalen van den handel. Dan is er nog het vraagstuk van de noodige ar beidskrachten. Ongeveer 5000 medewerkers moesten van buiten komen, daar hiervoor geen ambtenaren beschikbaar waren. Dit brengt weer met zich mede, dat een scherpe controle en na-controle moet wor den uitgeoefend en een nauwkeurige administratie moet worden bijgehouden, zoodat geen bon verlo ren kan gaan. Dat dit doel bereikt is, blijkt wel uit het feit, dat de fraudes, welke ondanks alles hebben plaats gehad, zeer vlug zijn achterhaald, voordat zij een ernstigen vorm konden aannemen. Ook de kwestie der distributie-eerlijkheid" speelt een rol. Vrijwel ieder tracht meer te krijgen dan hem toekomt zoodat een scherpe controle der in geleverde vellen met bonnen noodig is. Vervolgens staat het C.D.K. voor de moeilijkheid der extra-verstrekkingen. Ook hierop wordt een scherpe controle uitgeoefend en hoe noodig dit is toonde de heer De Hoo aan door het voorbeeld te geven van een plaats met 20.000 inwoners, waar geen controle bestond, en waar in een maand tijd tweemaal zooveel ziekenbonnen werden uitgegeven als in Amsterdam. Ook de cantine-kwestie vraagt om aandacht. DE ORGANISATIE VAN IIET C. D. K. Thans nog het een en ander over de organisatie van het Centraal Distributie Kantoor. Het C.D.K. draagt er zorg voor, dat de beschik bare voorraden zoo .billijk mogelijk over de bevol king worden'verdeeld en dat nog steeds in de eer ste levensbehoeften kan worden voorzien, is zeer zeker niet op de laatste plaats te danken aan het tijdig in werking stellen van het distributieappa raat. Via het C.D.K. vinden zeventig procent van de voedings- en genotmiddelen en negentig procent van de kleeding hun weg naar den consument. Wat betreft het formaat van de bons, dit is o.a. een gevolg van zuinigheidsoverwegingen en dat deze niet overbodig zijn, blijkt wel uit het feit, dat bij de uitreiking van de nieuwe distributiebescheiden 60 millioen kaarten en kaartjes gemoeid waren, waarvan het drukken en verzenden ongeveer vier maanden in beslag heeft genomen. Sinds 10 Mei tot en met November van het vo rige jaar werden 671.255.000 kaarten met bons voor particulieren en de Duitsche weermacht, benevens boekjes met toewijzingen voor detaillisten en ze gels besteld. Afzonderlijk gerekend komt dit neer Verduister goed. Zooals het moet. VAN 18 OP 19 FEBRUARI 1941 van 18.57 tot 8.49 Maan op 19 Februari op 3.30 Maan op 19 Februari onder 12.42 ACENDA Heden DINSDAG 18 FEBRUARI. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: tweede opvoe ring van „Peer Gynt" door de N.V. Het Neder- Iandsch Tooneel, 6.30 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: André du Lancelle. Telepatische experimenten, 7.30 uur. Cinema Palace: „Schaduwen der duisternis", 2, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Pygmalion", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Die Fledermaus", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Carroussel", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen, 115 uur. WOENSDAG 19 FEBRUARI. Gem. Concertgebouw: André du Lancelle, Tele patische experimenten. 7.30 uur. Stadsschouwburg: Vreugde en Arbeid. Opvoering van „Niet voor de poes....", 8 uur. Bioscooptheaters. Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen, 11—5 uur. op een totaal van 25 a 50 milliard afzonderlijke bons. Men behoeft zich niet af te vragen welke be werkingen er moeten plaats hebben, alvorens de bons en andere distributiebescheiden hun weg via den consument, detaillist, grossier, enz. en distri- butiedienst, weer naar het CD.K. vinden. Tot nu toe zijn ruim 10 millioen vel papier door de persen gegaan, hetgeen overeenkomt met een oppervlakte van 7 millioen vierkante meter, een gewicht van 850.000 kilogram en een stapel van 1200 meter hoogte. Na de verschillende bewerkingen, worden de bon kaarten en andere distributiebescheiden, in op dracht van het C.DK., verzonden aan de 480 over ons land verdeelde distributiediensten. De hoeveelheden die dagelijks verzonden wor den zijn enorm, want per dag gaan er de laatste maanden ongeveer 1500 aangeteekende stukken en pakketten ce deur uit, welke een totaal gewicht vertegenwoordigen van ruim 5000 K.G. Van 10 Mei tot en met November waren dan ook reeds 170.380 aangeteekende stukken verzonden. Onder deze ge tallen zijn ook de aanvragen begrepen van de dis tributiediensten voor formulieren e.d., van welke aanvragen er gemiddeld 250 per dag binnenkomen. Van deze formulieren bestaan op het oogenblik 191 verschillende soorten. Men ontvangt per week 5 a 600 postzakken met bons, welke 8 a 900.000 opplakvellen en 6 a 700 millioen consumentenbons bevatten. Zestig meisjes controleeren of het aantal bons klopt en tevens wordt nagegaan of er onder de opgeplakte bons geen vervalschïngen voorkomen. Behalve de postzakken met opplakvellen komen per dag nog plus minus 18 zakken met aangetee kende stukken en 12 zakken gewone post binnen. Per maand worden ruim 14.000 brieven behandeld. NIET GELDIG VER KLAARDE BONS. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd druk gebruik gemaakt. Zoo werd de vraag gesteld waarom verschillende bons aan het einde van de kaarten niet geldig werden verklaard en vernietigd konden worden. De heer De Hoo ver- klaarde hierop, dat dit ook voor de toekomst im de bedoeling ligt. Het is nl. gebleken, dat tegen het einde van de kaart een deel van het publiek reeds meer gekocht had dan rechtens was toegestaan. Daar men geen geldige bons meer had was nien reeds vooruitgeloopen op de beschikking en had nog niet geldig verklaarde bons ingewisseld, dit had tot gevolg, dat men bij het C.D.K. kwam om extra toewijzingen. Men kon toch geen gebrek lijden, ver klaarde men dan. Daar het voor den winkelier dik wijls moeilijk is te weigeren, heeft men thans de zen maatregel genomen, teneinde de winkeliers te dwingen niet vooruit te loopen op de beschikbaar stellingen en hen te doen weigeren nog niet geldig verklaarde bons te accepteeren. Ook is een campagne geopend tegen het euvel van de vermissingen van kaarten. Een nauwkeurig onderzoeh wordt ingesteld in zulke gevallen, en indien de aanvrage gegrond is, wordt voor enkele kaarten een minimum toegewezen, van andere kaarten in het geheel niets. Het lijkt een hardvoch tig systeem, doch de praktijk heeft het noodzakelijk gemaakt. Voorts werd nog de vraag gesteld of bons mogen worden geruild. Hiertegen bestaat incidenteel geen bezwaar, doch tegen verkoop van bons moet scherp worden opgetreden. Daarom is het stelsel der z.g. bonsbeurzen ongewenscht. In de praktijk bleken deze te verwateren en te ontaarden in een bedrijf waar bons werden gekocht en verkocht. Natuur lijk kan dit niet worden goed gevonden en hierte gen zal dan ook met kracht worden opgetreden. Twee dooden, drie ernstig gewonden bij auto-ongeluk. Vrachtauto tegen boom gebotst. Op den weg tusschen Norg en de Punt heeft een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Uit de richting Norg naderde een vrachtauto met zeventien arbeiders uit de stad Groningen. Zij kwamen van hun werk te Norg en de chauffeur van de vrachtauto had deze lieden meegenomen achter in zijn auto. Onder de gemeente Vries moest de vrachtwagen uitwijken voor een snel naderende personenauto, die aan den linkerkant van den weg reed. Hierop ging de chauffeur van den vracht wagen, G. van D., op den berm rijden aan den rechterkant van den weg. Aangezien ook dezp wa gen een behoorlijke snelheid had en de berm zacht was, gelukte het den chauffeur niet op den weg terug te komen en hij botste tegen een boom. De gevolgen waren verschrikkelijk. Het houten ge raamte van de vrachtauto, met een dekzeil over trokken, werd versplinterd van den wagen gerukt De arbeiders werden door elkander gegooid. Twee hunner, de gehuwde arbeiders J. Elzenga en L Sanders waren onmiddellijk dood, drie arbeider- werden zwaar gewond. De gewonden J. Wout wijlt J. van der Molen en A. Hofman werden naar het academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd. De toestand van den gewonden J. Woutwijk is hoogst ernstig. CHOCOLADE TE DUUR VERKOCHT. De politie te Haarlem heeft Maandag proces-ver baal opgemaakt tegen drie handelaren wegens over treding van de Prijzenbeschikking. Eén hunner ver kocht tabletten chocolade, die oorspronkelijk 25 cent kostten, voor 35 cent per tablet, die van 35 voor 50 en die van 75 cent voor f 1de tweede ver kocht ze van 25 voor 65 cent per tablet en de eerde van 35 voor 60 cent en de tabletten van 25 en 50 resp. voor 75 cent en f 1 per tablet. Een hoeveelheid chocolade is in beslag genomen. Nederland en Duitscliland. Een voordracht van dr. Vollmer. DUSSELDORP, 17 Februar (D.N.B.) Ten einde een indruk te geven van de geschiedkundige ontwikkeling dér politieke, cultureele en economi sche banden tusschen Nederland en het Duitsche rijk, heeft de arbeidsgroep Dusseldorp van het Duitsch-Nederlandsche Genootschap tezamen met de industrieele club Maandagmiddag in de zaal van het Parkhotel een bijeenkomst georganiseerd, waarin dr. Bernhard Vollmer de directeur van het staatsarchief te Dusseldorp, een voordracht heeft gehouden over „de Nederlanden en het Duitsche rijk". Het gebiedsprobleem van het voormalige Lotharingsche Middenrijk dat door de nieuwe orde in Europa weder in hooge mate actueel is ge worden, werd door dr Vollmer in zijn historische verband belicht uit een oogpunt van het contact met de Noordelijke Nederlanden. Spr. ging uit van de bijna populaire tegenstellingen n de houding tegenover de Nederlanden, die in de door Lulius Langbehn nagestreefde verhollandsching van den Duitschen geest der Nederlanden tot de a-polici- merkte afdalen der Nederlanden tot re a-politici- teit van een geneutraliseerd bestaan tot uitinig komt. Spr. was van meening. dat' niet gesproken kan worden van een Hollandsch ras en hij toonde aan, dat het Nederlandsche volk naar de stammen bestaat uit Friezen, Saksen en Franken. Zoo ken merkte hij ook de Nederlandsche taal als een met het Neder-Rijnsche overeenkomende dialect met het Neder-Frankische. In den tijd, dat het Friesch der Noordelijke provincies en het Saksisch van het Westen des lands op den achtergrond ge raakten, kwam het dialect der provincie Holland op als schrijftaal. Tegenover de eenheid op ras- en taalgebied met de aan het oude rijk grenzende gebieden heeft zich sedert de 16e eeuw een afzonderlijke staatsrech terlijke ontwikkeling voltrokken. In de 18e'eeuw begon echter reeds het verval. Een beweging met den veelbeteekenenden naam „neutralisten" bracht het land onder afhankelijk heid van Frankrijk. De kolonieën echter werden voor het grootste deel een prooi van Engeland. Na het congres van Weenen vormden de Neder landen onder het Britsche „evenwichtssysteem" nog slechts een factor der Engelsche politiek, die geen groote mogendheid aan. de riviermondingen duldde. Ook het streven naar hervorming van Thorbecke en Groen van Prinsterer bracht geen wijziging in den toestand. Tegenover de aaneen sluiting van Duitschland in het Tweede rijk en de nieuwe denkbeelden van het Derde rijk stond het vroegere rijksgebied inwendig afwijzend. Door den loop der gebeurtenissen is een einde gekomen aan een uit den tijd zijnd regeeringssysteem, dat zich overgaf aan een probleemloos bestaan, niet be- invloed werd door de geestelijke omwenteling der door den wereldoorlog getroffen volken en in den ban verkeerde van een cosmopolitisch denken. De verdere uiteenzettingen van den spreker, die door uitstekende lichtbeelden verduidelijkt werden, golden de groote prestaties van het kleine land op staatkundig, geestelijk en artistiek gebied. Tevens werd gewezen op de nauwe cultureele en econo mische banden tusschen de Nederlanden en het Duitsche rijk, die bestaan hebben sedert den tijd van den vruchtbaren arbeid der Hollanders in de nederzettingen in Noord- en Oost-Duitschland. Het aanvoelen van de eigen waarden van den stam, waarnaar de Duitsch-Nederlandsche Cultuurkring streeft, zal voor de nieuwe betrekkingen tusschen de buurlanden een waardevollen grondslag vor- JUBILEUM-PORTRETTEN „RICHE FOTO ART" 16!) GROOTE HOUTSTRAAT - TELEF. 13172 (Adv. Ingez .Med.) ZEDELIJKE VERBETERING DER GEVANGENEN De afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Ge nootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen houdt op Woensdag 26 Februari haar vergadering in restaurant Brinkmann. ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND. Het Algemeen Nederlandsch Verbond, afdeeling Haarlem en omstreken, houdt zijn jaarlijksche le denvergadering op Zaterdagmiddag 22 Februari ten huize van de penningmeesteresse Coorahcrtstraat 23 te Haarlem. Van de Amsterdamsche Beurs. Hoogere koersen te New-York. Voor het eerst sedert geruimen tijd gaf de New- Yorksche beurs Maandag weer eens hoogere koer sen te aanschouwen. Weliswaar bleven de stijgingen van beperkten aard, maar het maakte een goeden indruk, dat de jongste sterke daling zich niet verder voortzette. Na de flauwe stemming gedurende het verloop der vorige week is men in Wallstreet van meening. dat de technische positie van de effecten beurs gunstig is voor een opwaartsche koersbe- weging. Zulks te meer daar de noteeringen zich op het oogenblik op een_ niveau bewegen hetgeen het laagste is sedert Juni 1940. Men kan de betere stemming in de eerste plaats een gevolg noemen van het feit, dat de oolitieke situatie in het Verre Oosten een aanmerkelijke ontspanning heeft ondergaan. Verschillende uit latingen van bevoegde zijde doen duidelijk uit komen dat er geen onmiddellijke kans op oorlogs gevaar is. Voor de Ver. Staten is het van groot be lang dat de situatie in het Verre Oosten geen ver scherping ondergaat. De belangen die Amerika in deze gebieden heeft zijn zoo groot, dat een ver scherping der politieke verhoudingen onmiddellijk een ongunstige invloed doen uitoefenen op de Ame- rikaansche handelsbetrekkingen. Ten gevolge van het wegvallen van een aanzienlijk deel der Euro- peesche afzetgebieden, zijn de Ver. Staten meer dan ooit tevoren op andere gebieden aangewezen, hetgeen in Amerika dan ook ter dege wordt be seft. In het centrum der belangstelling staat tegen woordig de ontwikkeling van den toestand in de automobielindustrie. De tot dusverre bekendge maakte financieele resultaten in dezen tak van nijverheid doen uitkomen dat het afgeloopen jaar uiterst gunstig was. De verkoopen van pursonen- cn vrachtauto's bereikten in 1940 een peil zooals nog nimmer te voren werd behaald. Niet minder dan 1.8 millioen auto's werden in de Ver. Stater^ aan verbruikers verkocht, tegen 1.6~milioen stuks als hoogste stand in 1937. De daling in den export naar overzeesche gewesten werd geheel en al ge compenseerd door den gestegen afzet in het bin nenland, hetgeen ten nauwste samenhangt met de ongekende opleving in handel, industrie en nijver heid tijdens het afgeloopen jaar. Hoewel het een overbekend feit is. dat deze opleving een zeer ge prononceerd kunstmatig karakter draagt ten gevolge van de investeering van omvangrijke ka pitalen voor bewapeningsdoeleinden toch kan het niet anders dan een gunstigen invloed uitoefe nen op de koopkracht der bevolking, hetgeen steeds sterk tot uiting komt in de verkoopen van automo bielen. Ofschoon de eerste maanden van het nieuwe jaar voor de automobielindustrie nooit bijster gun stig plegen te zijn. schijnt daar dit jaar verandering in te komen. De productiecijfers over de laatste 2 maanden "doen zulks uitkomen, aangezien deze vergeleken met de overeenkomstige cijfers vd% het vorige jaar belangrijk hooger zijn. Vijf jonge verpleegsters van hei St. Franciscus-Gasthais omgekomen. Het A.N.P. meldt: Rood-wit geblokte hekken versperren in de Rotterdamsche binnenstad een gedeelte van de Schiekade, de Provenierssingel en den Molen waterweg. Nog steeds beweegt zich een groote menigte erlangs om een glimp op te vangen van de vreeselijke resultaten, die Zaterdagavond Engelsche vliegers weer hebben teweeggebracht. Het is een troostelooze aanblik en er heerscht verontwaardiging in Rotterdam, maar ook be grijpelijke vrees. Veertien slachtoffers, waaron der vele jeugdige menschen, zijn er ten offer gevallen aan Britsche onverantwoordelijkheid en bovendien liggen nog vier zwaargewonden in de ziekenhuizen. Verschillende woonhuizen zijn voor een groot deel vernield, terwijl het Sint Franciscusgasthuis aan de Schiekade door boni- treffers ernstig beschadigd werd. En alsof dit nog niet voldoende was vijf zusters die zich op de bovenste verdieping bevonden, vonden den dood brak een uur later, circa 12 uur des nachts, een groote brand uit in het ziekenhuis, waarin 450 patiënten werden verpleegd. De omvang deed groot vrees koesteren, dat het geheele ziekenhuiscomplex een prooi der vlammen zou worden en men achtte het dan ook wenschelijk de brandweren van Overschie, Hillegersberg, Schiebroek, Schiedam en Delft om assistentie te verzoeken. De Rotterdamsche beroepsbrandweer, de vrijwillige brandweer en de Feuerschutzpolizei in Rotterdam hadden een uur te voren reeds met vereende krachten den brand, uit gebroken in de panden 14. 16 en 18 aan den Provenierssingel, aangepakt, maar om twaalf uur, toen alarm werd gemaakt voor het Sint Francïscusziekenhuis had men op den tegenover 1 ig geilden singel de handen nog vol werk. - jj Het was een chaotische toestand. Hulpploe gen van den G. T.- D„ voorzien van bergings materiaal, doktoren, verpleegsters, de G. G. D. en een groot aantal auto's, o.a. die van de Pos terijen, van de R. E. T. en van enkele groote fir ma's spoedden zich naar het terrein van het onheil, om assistentie te verleenen bij de ont ruiming van het zoo zwaar getroffen zieken huis, waartoe de geneesheer-directeur zonder dralen bevel gaf. Deze ontruiming is onder de boven-geschetste omstandigheden een prachtig staaltje van be leid en doorzicht geweest. Aan deze ontruiming die in snel tempo werd uitgevoerd, hebben colon nes van het Duitsche militaire Roode Kruis medegewerkt. Zoo goed en zoo kwaad als men kon arbeiden werd hulp geboden waar deze noodig was. Be halve de ernstig gewonden voor het leven van eenigen waarvan men vreest, zijn bij dezen aan val gedood de 49-jarige vrouw J. M. G. Kuyk— Verhoogh, wonende in de Schepenstraat, die zich in pand 12 aan den Molenwaterweg bevond de 64-jarige man W. J. c. v. d. Broeck, in pand 16, de 31-jarige mevrouw A. C. Boons—Ditters m pand 20 b en voorts aan den Provenierssin gel de 29-jarige mevrouw L. van Zandbergen— v. d. Tooien in pand 21. de 49-jarige mevrouw C. J. Gardenier—van Nijnatten en haar zoon. de 21-jarige C. Gardenier, beiden in pand 16 b en voorts in pand 18 aan den Provenierssingel Laatste waarschuwing aan duivenhouders. Namens den Burgemeester van Haarlem verzocht de Commissaris van Politie ons mede te deelen, dat de door de Duitsche militaire overheid aangewezen bewindvoerder over het Duivenwezen hier te lande een laatste waarschuwing aan houders van post en sierduiven heeft uitgevaardigd, luidende als volgt: Van 21 Februari a.s. af ,moet iedere postduiven- houder in het bezit zijn van een officieele, door de Commissie ter behartiging der belangen van Ne derlandsche postduivenhouders, Prinsengracht 407 Amsterdam, afgegeven hoklijst en van een lidmaat schapskaart van het Nationaal Verbond van Post- duivenhouders, Amsteldijk 44, Amsterdam, telefoon 91884 en 91776. Wanneer bij controle door' politie of andere offi cieele instanties mocht blijken, dut deze bescheiden met aanwezig of voorradig zijn, kan voor dezen laatsten keer een uitstel van ten hoogste zes dagen worden verleend, teneinde deze fout alsnog te her stellen, zoodat alle verlangde bescheiden niet later dan 27 Februari d.a.v. onherroepelijk in orde moe ten zijn. Indien betrokkenen na het verstrijken van dezen termijn nog in gebreke mochten zijn, wordt onver wijld proces-verbaal opgemaakt met onmiddellijke inbeslagneming van alle voorhanden zijnde post duiven. Eenzelfde maatregel wordt toegepast ten aan zien van alle soorten sierduiven, tot welke groep gerekend wordt te behooren iedere tamme, tot uit vliegen in staat zijnde duif, welke geen postduif is Ook voor de sierduiven moet een bewijs van in schrijving bij de eigenaars aanwezig zijn, afge geven door den Secretaris van de N.B.S." (Neder landsche Bond van Sierduivenhoudersvereenigin- gen) den heer C. A. M. Spruyt, van Severn inghlaan 36, Gouda. De jonge sierduiven, broed 1941, moeten alle ge ringd worden met den N.M.-ring van het Neder- landsche Merkenbureau. Hetzelfde moet geschieden ten aanzien van de jonge postduiven van 1941, met dien verstande evenwel, dat deze moeten worden voorzien van den HolIandring-1941. PERSONALIA. Ds. D. Henstra. predikant bij de Chr. Geref. ge meente van Haarlem-Noord, staat op het tweetal te 's-Gra venh age-Oost IIAARLEMSCHE HUISHOUD- EN INDUSTRIE SCHOOL. Gistermiddag werd de algemeene ledenvergade ring van de Haarlemsche Huishoud-, en Industrie school gehouden. Uit het jaarverslag bleek dat de bijzondere tijdsomstandigheden ook op deze school hun invloed hebben doen gelden, vooral door de distributiemaatregelen van voeding en textielpro ducten en in verband met beperkte verkeersmoge- lykheden, sehaarsche voorziening van brandstof fen en verduisteringsmaatregelen, waardoor de avondlessen geheel moesten worden- stopgezet. In het bestuur kwamen «enige wijzigingen; de presidente mevr. J. J. Kroese-Wytema en de se cretaris de heer H. W. Korenstra moesten om ge zondheidsredenen voor hun functies bedanken. Zij werden respéctievelijk vervangen door mevr. M. G. v. d. Goot-Mauritz en den heer T. Hellinga, ter wijl mevr. mr, B. M. Nieuwenhuys-Loos eveneens in het bestuur werd gekozen. De school kan op goede resultaten bogen. Van de 19 leerlingen der klasse huishoudkundi gen verkregen allen het getuigschrift, van die der hulp in de huishouding 29 van de 31. van die voor kinden-erzorgster alle 16, van die voor costuum- naaien alle 18, van de voorbereidende klassen 48 van de 50. Aan de school werden namiddagcursussen gehou den voor costuumnaaien, strijken en koken, in het voorjaar verschillende avond- en in het najaar diverse dagcursussem twee jeugdige dochtertjes van de familie Koe nen, de 5-jarige W. A. K. Koenen en een kind je van 8 maanden, K. M. Koenen. Ook de 19- jarige dienstbode van het gezin, mejuffrouw W. H. v. d. Starre verloor bij dezen bominslag het leven. Aan den Molenwaterweg wafen in den wij den omtrek van het getroffen pand ruiten en sponningen vernield, oa. heeft een school groote schade opgeloopen. Brisant- en brandbommen hebben aan den Provenierssingel de panden 16, 18, 20 en 22 grootendeels vernield. Toen daar brand ontstond, was het vernielingswerk binnen een uur geheel voltooid. Een bom viel nabij pand 83 aan de Schiekade, die vreeselijke gevolgen had. Alle achtergevels van de panden 83, 85 en 87 werden totaal uit een gerukt en vernield, terwijl aan'pand 3 aan den Provenierssingel eveneens groote schade werd aangericht. Het Sint Franciscusgasthuis is eveneens zwaar getroffen. Op de bovenste verdieping van den zuidelijken vleugel sloeg een brisantbom in de zuster verblijven, waar vijf leerling-ver pleegsters onmiddellijk werden gedood.. Het waren de 17-jarige J. E. T. I. M. Sweegers, de 20-jarige J. C. H. Ooms, de 20-jarige A. M. van Son en haar 22-jarige zuster C. C. M. van Sou. en de 21-jarige E. C. M. Verbeke. Voorts sloegen bommen in het rij dijk van cUf Schiekade en vlak achter het ziekenhuis In dei» tuin, waardoor aan de buitenzijde eveneens groote schade werd aangericht. De in het begin ontstane brand in eenige ma*" terialen op de plaats van den inslag in hef ziekenhuis werd door het snel optreden van d* Rotterdamsche brandweer onmiddellijk ge- blusclit. Tusschen het dakbeschot en de kamer beschieting moeten echter nog vonken, onzicht baar voor het oog, hebben voortgesmeuld, want ongeveer een uur later werd de brandweer weder om gealarmeerd. Fel sloegen de vlammen weer uit het groote ziekenhuis en onmiddellijk kwamen de Duitsche, de Rotterdamsche vrij willige en de beroepsbrandweer gezamenlijk in actie om het vuur te bestrijden. In totaal heeft men met circa 12 stralen, het snel voort- vretende vuur ingesloten, maar men kon niet verhinderen, dat het grootste gedeelte van de bovenverdieping uitbrandde. Bij den linkerto ren echter heeft men de vlammen weten te be dwingen en ofschoon de nablussching nog vrij wel den geheelen Zondag in beslag heeft ge nomen, was het vuur in den nanacht onder den knie. Een ernstig feit v?as nog, dat in het zie kenhuis door de brinsantbom de waterleiding onklaar was geraakt, zoodat men van binnen uit in de eerste oogenblikken geen water kon geven. De Rotterdamsche beroepsbrandweer heeft onmiddellijk na aankomst uit een der bran dende panden kan den Provenierssingel nog door kordaat optreden een bewustelooze ge red. Zoo is door wel onverklaarbaar, maar in ieder geval grenzeloos onverantwoordelijk optre- treden van de Britsche luchtmacht in Rotter dam weer rouw over vele gezinnen gebracht en niet alleen over de betrokken gezinnen, maar ook over tallooze burgers, die dezen aanval hebben bijgewoond en begaan zijn met het smartelijk lot van stadgenooten. Twee jeugdige kinderen zijn verbrand en verschillende andere jonge levens, o.a. van vijf verpleegsters zijn afgesne den. Bommen zijn weer van groote hoogte geworpen in een - dichtbevolkt stadscentrum, waar bovendien een der grootste ziekenhuizen staat, dat duidelijk gekenmerkt is door groot wit-rood geschilderde kruisen op het dak. Dat desondanks op deze plaats bommen zijn gewor pen door haar leden, bete eken t weer een zwarte bladzijde temeer in de geschiedegnis van de Brit sche Royal Air Force. BEROEP OP HET NEDERLANDSCHE VOLK. Het Nederlandsch *Dagbl ad bepleit, onder de leuze „Nederland moet het zelf doen", meer inspanning van het Nederlandsche volk voor eigen zaak. „De bezetter heeft nog mogelijkheden tot politieke wilsvorming in nationalen zin open gelaten, zou 't dan niet van 'n ernstig, ja zelfs misdadig gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel ten opzichte van het Vaderland getuigen, indien wij deze mogelijkheden ongebruikt zouden laten voorbijgaan? Nederlanders bedenkt, het gaat hier niet om het spel van poli tieke partijen, waarbij u koeien met gouden horens worden beloofd, neen, het gaat hier om het leven en het bestaan van Nederland zelf. Voor deze groote zaak moeten alle kleine over wegingen onverbiddelijk wijken. Een staatkundig bestel, dat ernstig leed aan ouderdomsgebreken, werd plotseling door den orkaan der oorlogsge beurtenissen weggevaagd, doch het Nederlandsche Volk is gebleven en dat is tenslotte de krachtbron waaruit een nieuw staatkundig bestel kan worden opgebouwd. Alleen het wezen van het Nederland sche Volk kan en mag den grondslag vormen voor de staatkundige vernieuwing. Maar daarnaast moe ten we ook beseffen, dat door de macht der feiten alleen de weg der staatkundige vernieuwing kan voeren naar een grootsche nationale toekomst, waarin de hooge tradities van een glorieus verleden weer gestalte kunnen krijgen. Er moet plaats grij pen, naar een woord van prof. van Schelven, een nationale hergeboorte in den geest onzer nationale geboorte. Gedenken wtf daarom het woord, gespro ken door den Vader des Vaderlands, Willem van Oranje, ten tijde onzer nationale geboorte: „Als één en ondeelbaar Volk zullen wij handhaven, de l^anden ineen slaande, teneinde onze beste krachten en gaven te wijden aan het welzijn van ons dier baar Vaderland". KAPITALISME EN WERKLOOSHEID. Het jongste nummer van het weekblad van De Nederlandsche Unie „De Unie" wordt een hoofd artikel gewijd aan „Kapitalisme en Werkloosheid". Hierin wordt o.m. gezegd: ,Alle plannen tot werkloosheidsbestrijding blij ven ondoelmatig en oneconomisch, wanneer het principe van de nationaal geordende en geleide economie niet als uitgangspunt wordt genomen. Ten tweede moeten economische vooruitzichten aanwezig zijn, die het Nederlandsche volk de noo dige ruimte voor zijn economisch bestaan waar borgen. Wij hebben een enkelen keer hooren ver kondigen, dat Nederland in het nieuwe Europa met de plaats van leverancier van landbouwpro ducten genoegen zou moeten nemen. Een dergelijke opvatting zou het Neder landscheVo lk goeddeels zijn bestaansmogelijkheid ontnemen. Een voortgaande industrialisatie is een levensbelang voor ons volk, temeer daar de bestaande industrie op twee stevige fundamenten is gebouwd, onzen landbouw en onze scheepvaart. En tenslotte zal ook een herstel van onze verbindingen met de koloniën in de ievens- ruimte van het nog steeds met 100.000 zielen per jaar groeiende Nederlandsche volk niet kunnen worden gemist. Deze twee punten zijn ten nauwste met elkaar verbonden. Zonder het tweede (de economische perspectieven) blijft het eerste (een nationaal ga- ordende economie) zonder effect".

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2