DINSDAG IS FEBRUARI 1941 H A A R IJ E M'S DAGBtAD Feestavond S. V. „Droste". Hoewel de Sportvereeniging „Droste" te Haarlem zich voorgenomen had. haar vierde lustrum Zater dag op bescheiden wijze te herdenken, hebben an deren haar zoodanig gehuldigd dat het inplaats van een bescheiden, een groote feestavond is geworden. Een prachtige bloemenhulde werd er o.a. gebracht coor: mevr. Droste-Savrü; de V.V. Spaarnöam, Spaarnevogels, E.H.S., Johcz, D.C.O., S.V. '34. Ver der kwamen er vele schriftelijke gelukwenschen binnen. Het woord werd gevoerd o.a. namens de directie der N.V. Droste, door den heer A. Teerink, die een geestige toespraak tot het bestuur hield, waarbij hij opmerkte dat het de directie en hem verheugde, wanneer het personeel na werktijd elkaar weer vond vereenigd op het sportterrein. Hij overhan digde den voorzitter een voorzittershamer namens de directie. De heer Koster wenschte het bestuur namens de leden en donateurs trices) geluk en bood aan elk der bestuursleden een fraaie foto van het be stuur aan, vergezeld van een groote bloemenmand. "Vereer sprak de heer P. v. Putten namens de Droste's Tocneeiverecr.iging, die het bestuur een fraaien beker voor de prïjzenkast aanbood. Nog vele sprekers volgden hem op. Na deze huldiging wist Jack Funny er de ge- wenschte stemming gauw in te brengen. De tooneelvereeniging oogstte bijzonder veel bij val met haar klucht „De Vaan". Mevr. D. Smit-Vos zong met beschaafde stem eenige liederen, waarvoor zij met applaus beloond werd. De Droste's accordeonvereniging werkte ijverig mee. Zij had-veel succes. De directie bood aan alle aanwezigen een van haar producten aan, welke attractie zeer op prijs werd gesteld. Jack Funny zorgde verder voor veel vroolijkheid. Het was een mooie avond. BRIDGECLUB „HAARLEM-NOORD". In café Suisse te Haarlem-Noord is de laatste zitting der clubkampioenschappen gespeeld. Na drie maanden spelen heeft dc eindspurt een sensa tioneel verloop gehad, speciaal voor de tweede aan komende paren in beide klassen. De volledige uitslag is: I Hoofdklasse: score 0 c 1 ci c f2 5 I dam. Wiegmink-Mulder 101V2 55 153 50.8 hrn. Dekker-v. d. Bogaard 87 25 133 40.7 mev: r. v. d. Heuvel-hr. Kabel 83 V2 15 115 38.- hrn. v. 't Hoff-Toeset 100 42''2 115 45.4 hr. en mevr. Walter 90 32 115 36.6 hm. Hoogenslag-v. Bakkum 100 42V-> 114 38.7 hrn. J. J. Walter-S. Gaus 100 V2 50 112 43.7 hrn. Drulman-Peters 96 35 109 38.3 hm. Veenlngs-Scheaffer 75VZ 15 100 32.5 hm. Nieman-Beijer Eerste klasse: 881/2 30 92 37.- hrn. Suman-v. Schagen 80 45 107 35.5 hm. M uider-W iegm in k 68 >/2 40 95 31.5 hrn. Pigge-Kroon 82 55 95 34.7 hrn. Schreuder-v. d. Aakster 65 25 94 31.4 hrn. Steenkist-v. Delden 59 20 94 35.3 hrn. de Groot-Ris 67 30 81 25.8 hrn. Bosch-Groeneveld 81 50 77 25.5 hrn. Koster-v. a. Hulst 67 35 75 20 hr. en mevr. Heemsbergen 69 40 20 20 hr. en mevr. de Jong 641/2 10 20 20 Na vij'f jaar is het clubkampioenschap voor het GRIEP «pit. ischial, rheumcrtick, hoofd-, klei-en zenuwpijn worden afdoende bestreden doorTogaltabletten. Togal schaadt noch Uw hart, noch Uw maag en kan dus worden ingenomen door hen die andere middelen slecht verdra gen. Togal helpt waar andere middelen geen baat brengen. Bij Apothekers en Drogisten a f 0.80 plus O.B. '[osjat (Adv. Ingez .Med.) VERGADERING GYMNASTIEKLEERAREN De Haarlemsche gymnastïekleeraren kwamen Zaterdagavond voor de tweede maal in het jaar 1941 bijeen. Deze vergadering was vooral bijeengeroepen ter behandeling van het rapport van de propaganda- commissïe. Dit rapport, dat opgesteld was door den rapporteur B. Miedema, behelsde o.a. het voorstel tot oprichting van een studie- en werkgroep, om zoodoende de eigen activiteit van den gymnastiek leraar hooger op te voeren en daarmee de waar deering van den vakman voor zijn werk in de school op een hooger plan te brengen. Door de heeren Verwers en Constandse werd aan de propa- gandacommissie hulde gebracht voor het mooie uit gebreide rapport, waarna door den voorzitter gele genheid gegeven werd zich voor de groep op te ge ven. Alle ter vergadering aanwezige leden, in totaal 26. gaven zich op. De studie en werkgroep blijven onder leiding van de propagandacommissie, waarin de heer J. Hut als voorzitter is gekozen. Bij stemming werd besloten om den Maandag avond te gebruiken voor de bijeenkomsten. Prac- tische oefeningen, met daarna theoretische be schouwingen zullen door de leden, die zich op het een of ander gebied hebben gespecialiseerd, worden gegeven. Naast dezen practischen arbeid zal ook ge tracht worden door excursies, boekenruil, enz. het contact tusschen de gymnastiekleraren nauwer te maken. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat te Haarlem, uitsluitend tusschen li en 13 uur. Terug te bekomen bij: Zuiderwijk. Schoterboschpleln 27, autoped; Warning. Gen. Bothastraat 29, armband: Za delhof, KI. Houtstraat 76. bril; Zomerdijk. Nagtzaamstraat r„ distributiebon en geld; Koster. Esschilderstraat 18 bril; Tanis, Smedestraat 17, kerkboekje; Kronen burg. Baan 43. bril: Kortenhof. Sehoterweg 200, halsdoek; Boogaart, Steenbokstraat 20, hond; Bureau van Politie. Smedestraat, hanger; Bakker, Bilderdljkstrèat 12. hand schoenen; Asyl, Ridderstraat 11, 3 honden; Smalt, Boeken rodestraat 2, halsband; Schraal, Sophiastraat 16, hand schoenen; Kiosk, Stationsplein, handschoen; Asyl, Rid derstraat 11, kat; Bureau van Politie, Smedestraat, laars: Spijker, Raadhuisplein 7, mes; v. d. Burg. Sophiastraat 33 rd.. portemonnaie m. de Ronde. Marnixstraat 11, rijwielplaatje; Boeltjes. Kleverlaan 222. rijwielplaatje; Bureau van Politie. Smedestraat, rljwiclplaatje: Loots. Emmastraat 18. muziekstandaard: Tellegen, v. 't Hoffstraat 112, benzinetoewijzing; Tiemeyer. Delftlaan 99, vulpotlood; Kienjit. Byzantiumstraat 53, vulpen; v. Maurik, Kijkduin straat 6, vulpen. WILLIE LEWIS. Jan Govert Goverls, die benoemd is tot Rijks- muziekintendant van het Departement van Volks voorlichting en Kunsten. (Foto Schimmelpenning!!) Het Amerikaansche negerorkest van Willie Lewis treedt den 22 Febr. op voor The American Club Tivoli in het Gem. Concertgebouw. Het bal staat onder leiding van den heer E. Klaster. Op Zondagmiddag 23 Februari zal dit orkest eveneens in het Gem. Concertgebouw optreden, op een door The American Club te organiseeren Thé- dansant. Hierbij zal een speciaal showprogrammma worden gegeven.. „DE VENNEPER RUITERS". In hotel „De Gouden Leeuw" te Nieuw-Vennep hielden „De Venneper Ruiters" een feestavond, waarvoor groote belangstelling bestond. De heer Kistemaker zei in zijn openingswoord, dat de ruitersport gezondheid en levensvreugde verhoogt. Ondanks moeilijkheden en tegenslagen gaat deze sport een schoone toekomst tegemoet, immers uit een klein groepje liefhebbers is de groote federatie van Nederlandsche landelijke rij- vereenigingen ontstaan, een organisatie, waarmee geducht rekening moet worden gehouden. De leiders hebben zich tot taak gesteld, door mid del, van een der mooiste takken van sport, mede te werken aan de lichamelijke maar vooral ook geestelijke ontwikkeling eer plattelandsjeugd. Hon derden jongelieden zijn omgetooverd in zelfbewuste en stoere athleten. die hei waard zijn. deel uit te maken van het opkomend boerengeslacht. Na deze rede-werd door de leden voorgedragen en gezongen: ook werden tooneelstukjes opgevoerd. Een damesorkest hield het gezelschap nog gerui- men tijd gezellig bijeen. Première van „Sieg ini Westen". Zaterdagnamiddag is in het Ast a theater in Den Haag de eerste vertooning in Nederland gegeven van de Duitsche film „Sieg im Westen". Het theater was rijkelijk versierd met palmen, terwijl aan beide zijden van het tooneel Duitsche hakenkruisvlaggen waren aangebracht. Tegen half zes vulde de zaal zich met genoodigden, waaronder vele officieren en manschappen van de Duitsche weermacht. Een infanieriemuziekkorps dat op het tooneel was opgesteld bracht eenige vroolijke mar- schen ten gehoore, waarna omstreeks kwart voor zes generaal von Boehmen Tettelbaeh de zaal be trad. Hij hield een korte toespraak, waarin hij zeide, dat de generaal der vliegers Fr. Christiansen verhinderd was deze première bij te wonen. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met de vertooning van de film. welke een natuurgetrouw beeld geeft van de krijgsverrichtingen in het_ Westen, zooals deze door de oorlogsreporters en" leden van de Duitsche propagandacompagnieën, die overal de Duitsche divisies in de voorste linies begeleid hebben, zijn opgenomen. Bijna bij iedere compagnie bevond zich een dergelijke reporter en de films, welke door hen zijn opgenomen, zijn tot een documentair geheel herwerkt. Deze film is een geschiedkundig document. Zij is reeds in Duitschland met groot succes vertoond. Aan het einde van de voorstelling vertolkte een warm applaus de gevoelens van de talrijke aan wezigen. (A.N.P.) KINDERVOEDING. Door ..Kindervoeding" te Haarlem werd in de weck van 10 Februari tot en met 15 Februari 1941 4761 porties warm eten verstrekt, n.l. in lokaal: Rijksstraatweg 1138; Soen- destraat 935; Zoetestraat 1219; Kamperstraat 592; Teyler- plein 649; voorm. Spaarndam 228. Voor den inhoud dezer rubriek siell de Redact' zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet g plaatstwordt de kopij den inzender niet terug gegeven. OOK HET ZIEKE EN ZWAKKE KIND VERLANGT NAAR ONDERWIJS. In mijn vorig schrijven beloofde ik u eenige ge vallen mee te óeelen, waaruit u zou blijken hoe noodig en nuttig het is, dat kinderen, die wegens ziekte de school niet kunnen bezoeken thuis on derwezen worden. Hieruit zal u duidelijk blijken hoe noodzakelijk het is, dat als een kind niet naar de school kan eerst gewonnen door een damespaar. (Adv. Ingez .Med.) komen, de school bij het kind moet komen; maar) even duidelijk zal het u zijn, dat wij zonder geit onzen arbeid niet kunnen voortzetten. Is het daar om niet jammer, dat in een stad als Haarlem met meer dan 140.000 inwoners de gemeenteraad niel bij machte is voor dit onderwijs een jaarlijksche subsidie van b.v. duizend gulden te verleenen. Van het gemeentebestuur (afd. onderwijs-leer- plicht) ontvang ik steeds opgave van leerlingen, die wegens ziekte de school niet bezoeken. Ook de zen worden door mij bezocht en ontvangen zoo noo dig door bemiddeling onzer commissie huisonder wijs. En nu uit de vele gevallen slechts hier en daar een greep: De 7-jarige Maartje kon wegens dubbele heup- ontwrichting de school niet langer bezoeken. Na drie jaren huisonderwijs was zij in zoover her steld. dat zij weer geregeld naar school kon gaan nl De 6-jarige Anja kon wegens beeranergontste-^ king de school niet bezoeken. Zij heeft zeven jaren huisonderwijs genoten. Toen kon zij de m.u.1.0. school bezoeken. De 10-jarige Maria mocht wegens zwakte nietje naar school. Zij heeft vier jaar huisonderwijs ont vangen. De 6-jarige Gerard was te zenuwachtig voor defci school. Hij heeft zes jaar huisonderwijs genoten, nadat hij eerst eenigen tijd halve dagen naar schooljvu was gegaan, was hij later genoegzaam hersteld om weer heele dagen naar school te gaan. De 7-jarige Margreet kon wegens asthma de school niet bezoeken. Wij hebben haar onderwijs doen geven tot haar 14e jaar. De 12-jarige Theo kon wegens zwakte de school niet bezoeken. Na ruim een jaar huisonderwijs te hebben genoten, was hij krachtig genoeg om weer naar school te stappen. De 12-jarige Jaantje was eenigen tijd in het Dia- conessenhuis verpleegd en had daarna eenige maan den in Driebergen vertoefd. Bij haar thuiskomst vond de schoolarts haar nog te slap om de school te bezoeken. Na eenige maanden huisonderwijs te hebben ontvangen, was zij sterk genoeg om weer naar school te huppelen. De 11-jarige Johanna kon wegens zwakte de school niet langer bezoeken. Zij heeft toen tot haar 14e jaar huisonderwijs ontvangen. De 12-jarige Kees kon wegens bronchitis niet naar school. Gedurende den winter ontving hij huisonderwijs. De 12-jarige John kon wegens ziekte in de been deren de school niet bezoeken. Na twee jaar huis onderwijs kon hij weer naar school. De 9-jarige Johannes, een jongen uit een der om liggende gemeenten werd in het Diaconessenhuis alhier verpleegd. Hij heeft gedurende eenige maan den in het ziekenhuis onderwijs ontvangen totdat hij weer naar zijn dorp kon terugkeeren. De 7-jarige Cornells kon wegens verlamming der beide beenen niet naar school. Hij ontvangt nu reeds twee jaar huisonderwijs. Hij leert goed. De 8-jarige Henk kan wegens verlamming de school niet bezoeken. Hij ontvangt nu geregeld huisonderwijs. Als ik u nu nog meedeel, dat in de laatste tien jaren door bemiddeling onzer commissie aan 632 zieke en zwakke kinderen huisonderwijs is gege ven. dan zul gij het met ons eens zijn dat deze ar beid niet gestaakt mag worden. Laten wij dus ho pen en vertrouwen, dat wij alsnog op de een of an dere wijze in staat worden gesteld ons werk voort te zetten, opdat wij in 1942 met lust en opgewekt heid het 25-jarig bestaan onzer commissie mogen herdenken. Namens het bestuur, s» u Zo je: lij: de J. H. W. HABERMEHL. Kinderhuissingel 30. WAAR BOEKEN LEZEN GOED VOOR IS! De ware geschiedenis van een dommen jongen, die ontzaglijk bofte! Vorige week liep ik weer éens bij mijn ouden vriend Kees Munters aan. Ik had hem sedert enige maandi niet meer gezien, maar trof het deze keer slecht. HIJ was ln een alles-behalve aangename gemoedsstemming. Met lange schreden liep hij in de huiskamer op en neer, blies dikke wolken uit zijn tabakspijp en wierp woedende blik ken op de deur van zijn studeerkamer, telkens wanneer hij die passeerde. De deur was potdicht, geen geluid werd er binnen gehoord. Hij steekt zijn neus liever in avontuurlijke reisverhalen. „Daar zitten ze nu, de kwajongen en het meisje en ma ken strafwerk!" verklaarde hij. „Zus heeft onvoldoende ln wiskunde en Karei is een ezel in natuurkunde." „Man, maak Je je daarom zo kwaad? Dat ls toch niet zo verschrikkelijk!" „Praat geen onzin! De Jongen zal Ingenieur worden, maar van eloctricïteit heeft hij geen begrip en het licht is voor hem zwarte duisternis. Hij studeert ntet. steekt zijn neus liever in avontuurlijke reisverhalen en soortge lijke nonsens. Je hebt wat te siellen met die kinderen!" „Kom nou. uit zulke boeken valt ook een hoop te leeren." ,,'t Zou wat! Heb jij er soms wat uit geleerd7" „Wis en zeker! ik heb zelfs bij mijn eindexamen van de H. B. S. een prachtig cijfer behaald, omdat ik. net als Karei, heel wat reisverhalen gelezen had." „In welk vak heb Je dat mooie cijfer behaald? In 't kromme sprongen maken?" vroeg hij smalend. „In de Kennis der Natuur! Daar kijk je van op hè?" Kees gromde iets. waarmee hij zijn twijfel aan de waar heid uitdrukken wilde, maar ik liet mij niet van de wijs brengen. „Je weet dat ik in de botanie een volslagen domoor was, nog ben en wel altijd blijven zal Ook In de zoölogie ben ik geen uitblinker. Je begrijpt dat Ik op het monde ling examen niet op mijn gemak was, toen de examinator met zijn vragen begon. Toen ik aan de beurt kwam was mijn enige wens. dat hij mij iets over mineralogie zou vragen. Daar wist Ik tenminste Iets van af. Maar het kwam anders. „Ambroslus, vertel mij eens iets over de maag van her kauwende dieren en zijn functie!" Gelukkig, dat was tenminste een thema, waar ik over praten kon. De maag was een orgaan, waar k altijd veel belang in gesteld had. niet alleen mijn eigen maag. maar ook die van herkauwende dieren. Dikwijls als mij een schotel goed smaakte, had Ik gewenst een koeienmaag te bezitten. Dus dat gedeelte van het examen liep van een leien dakje en mijn ondervrager knikte herhaaldelijk te vreden met het hoofd. Maar toen kwam de inspecteur met een gemeene strikvraag tussenbeide: „Hm tja Am broslus, niet kwaad. Kun je mij ook vertellen of er die ren, let wel herkauwende dieren bestaan wier maag an ders georganiseerd Is?" Radeloos keek ik hem aan. Onze goede docent, dr. Ka nis, had ons nooit iets verteld van zulke abnormaliteiten. Toen schoot mij eensklaps te binnen, dat lk In een of ander boek van Jules Veine gelezen had. dat de kameel en het muskushert geen vierdelige, maar slechts een drie delige maag bezitten. De schrijver had tevens de oor zaken vermeld, waarom de belde diersoorten deze af wijking vertonen: In de Afriknansche woestijn, waar duizenden jaren geleden hun voorouders leefden, moes ten zij zich voornamelijk voeden met de stekelijke mi mosa's. Bij de herkauwende dieren veroorzaakten de harde stekels en dorens ln dat gedeelte van de maag. dat men voormaag (psalterium) noemt, zware ontstekingen, waar Met deze wijsheid kwam ik nu voor den gestrengen examinator op het tapijt en had groot succes, vooral toen alle dieren, wier voormaag niet uit het spijsverterings proces uitgeschakeld werd en gedeeltelijk afstierf en ver dween. aan te gronde gingen. lk ln aansluiting aan deze merkwaardigheid nog uitweid de over Darwin s theorie betreffende de strijd om het bestaan en de erfelijkheid. De examinator was over mijn uitgebreide kennis niet minder verbaasd dan de Inspec teur, die mij tenslotte goedkeurend op de schouder klopte ling. De hersenkronkel voor de kennis der natuur is in elk geval bij, jou niet afgestorven, zoals de voormaag van de kameel. Je wordt zeker nog eens professor in de kennis der natuur!" Zoals je weet is zijn voorspelling niet uitgekomen, want ik ben maar journalist geworden." R. O. DE GESCHIEDENS VAN HET GAREN. Van katoenvezel tot naaidraad. Hoe wordt garen gemaakt? Het antwoord lijkt heel een voudig: *t wordt gesponnen natuurlijk. Vroeger deden de huisvrouwen dat zelf op een spinnewiel, maar tegenwoor dig heb je grote fabrieken, waar dat gebeurt. Garen kan gemaakt worden van. allerlei vezels, zoals: katoen, vlas of wol en ook wel van langere draden, zoals zijde en kunstzijde. Maar laat lk Je alleen maar iets vertellen over katoen, waarvan het gewone naaigaren gemaakt wordt. Wat wij nu katoen noemen, zijn de vezels, die men vindt ln de zaden van de katoenplant. 't Zijn glanzend witte haarties ongeveer 2 c.M. lengte, die men gemakkelijk kan on derscheiden ln een dotje watten. Als de vrucht rijp ls, springt deze open en kan de wind de zaden verspreiden. Maar de katoenplanter laat de vruchten plukken vóór dat dit gebeurt en laat deze dan nog eens goed ln de zon drogen. Daarna wordt de katoen uit de vruchtschalen geplukt en worden zoveel mogelijk de pitten eruit verwijderd Dan heeft men de ruwe katoen, die ln balen geperst wordt en zo aan de spinnerijen verkocht. De katoen ls dan nog betrekkelijk vuil, d.w.z. er zitten nog wel enkele pitten, takjes en blaadjes tussen. Eerst wordt de katoen gereinigd en daarna begint de voorbereiding voor het maken van de draad. In een draad liggen de katoenvezels allemaal ln de lengte en In de ruwe katoen zijn de vezeltjes natuurlijk kriskras door elkaar. Het eerste wat er gebeuren moet ls dus de katoenvezels in dezelfde richting brengen. Dat gebeurt op de z.g. kras- of kaardmachine, bestaande uit trommels met stalen pinnetjes of stiftjes. De ene trommel houdt de katoen vast en de andere kamt het uit tot een heel dun vlies van evenwijdig liggende vezels. Aan het eind van de machine wordt dit vlies bij elkaar genomen en dan ontstaat dus een betrekkelijk dikke, heel losse rol. Deze band wordt uitgerekt en een weinig ln elkaar ge draaid. Daarmee bereikt men, dat vezels regelmatiger over de lengte worden verdeeld en dat de band Iets ster ker wordt. Dit Is het z.g. „voorgaren". Het voorgaren wordt op de spinmachines nog verder uitgerekt en steviger ln elkaar gedraaid, zodat een draad ontstaat, die voor het weven van verschillende stoffen al sterk genoeg Is. Voor dat de draad achter geschikt is voor naaigaren, moet er nog heel wat mee gebeuren. Wanneer het ruwe garen van de spinnerij komt, wordt het in de garenfabriek bij twee. drie of meer draadjes tegelijk ln elkaar gedraald tot een regelmatige draad. Deze bewerking noemt men twijnen. Als er meer dan en sprak: „Ambroslus, Je bent een veelbelovende Jonge-drie draadjes bij elkaar worden genomen, wordt het garen meestal tweemaal getwijnd. Dubbel getwijnd garen ls eigenlijk een heel dun koordje en ln vele gevallen heeft dat grote voordelen. Er komt natuurlijk nog wat meer bij kijken, want het komt er niet alleen op aan om het garen regelmatig en sterk te maken, maar het moet ook soepel zijn. Boven' dien wordt het garen altijd in een bepaalde kleur ge vraagd.' wit garen moet gebleekt worden en zwart of ge kleurd garen wordt geverfd. Er zijn nog ongeveer twlnt'r verschillende machines nodig om van het enkeldraads ruwe garen het naaigaren te maken, dat je Moeder ge bruikt. Enkel getwijnde garens, die bestaan uit drie in elkaar gedraaide draden, worden hoofdzakelijk gebruikt in het huishouden. In confectie- en schoenfabrieken, waar de machines heel snel moeten lopen en meer dan drieduizend steken per minuut moeten maken, komen de tweemaal getwijnde garens goed te pas. SOEFI. HET REEKALFJE. In het heerlijke Alpenland Tirol vonden eens twee kin deren van een houtvester een reekalfje, dat door een maaimachlne aan een van haar pootjes gewond was. De kinderen namen het op en droegen het blij naar huis en de houtvester verpleegde het zorgvuldig, zodat "t spoedig weer beter werd. Al heel gauw kon het prachtige hertje weer lopen. Toen kreeg het een gebreide balsband met klokjes eraan en 't bleef het speelmakkertje van de houtvesterskinderen. Soefi, zo hadden ze 't genoemd, liet meestal heel gedwee met zich sollen, maar soms werd het hertje plotseling wild. Dan begonnen haar ogen te stralen en ze rukte aan de lijn, alsof ze weg wou lopen, de heerlijke vrijheid te gemoet. En toen nu de zomer weer gekomen was. vond de hout vester het welletjes. Hij maakte de halsband los en liet het hertje lopen. Maanden gingen voorbij en de kinderen misten hun speelmakkertje erg. Maar in de herfst, toen de regen en de stormen kwamen, stond Soefi opeens weer voor de deur en vlijde zich op 't stro in de warme stal. Zo bleef ze 's winters in het houtvestershuis en *s zomers ging ze de bossen in. Maar eens gebeurde er Iets wonderlijks. Op een mooie dag in Juli zat het gezin van den houtvester ln de tuin thee te drinken, toen ze plotseling geritsel in de struiken hoorden. Endaar kwam Soefi aangewandeld, maar niet alleen, Ze bracht twee Jonge reekalfjes mee. Ze had de houtvestersfamilie niet vergeten en kwam hen nu haar kindertjes voorstellen. Leuk, vinden jullie niet? ZIJN LEVEN GERED. Van den Fransen schrijver Martalnville wordt verteld, dat hij zijn leven te danken had aan zijn geestigheid. Hij was een trouw aanhanger van het koningschap en toen dan ook de revolutie kwam, zag hij er niet tegen op, de machthebbers van het sgjirikbewind openlijk aan te vallen. Om deze reden werd hij dan ook al spoedig voor de revolutlonnaire rechtbank gedaagd, waarvan niemand minder dan de bloeddorstige Foguler Tinville voorzitter was. Martalnville verwachtte niet anders dan veroordeling tot de guillotine. „Uw naam?" werd hem gevraagd. „Martainville" antwoordde de jonge schrijver. „Martalnville?" riep de rechter. „U bedriegt ons en tracht uw rang te verbergen. U bent aristocraat en heet De Martalnville". „Burger president" sprak de Jonge man „ik sta hier om een hoofd korter en niet langer gemaakt te worden Laat mij mijn naam tenminste onveranderd behouden." De rechtbank was zo ingenomen met dit geestige ant woord, dat zij Martalnville vrijsprak. VAN GRIEPJES EN GRAPJES. Jantje schreef een brief aan Keesje: Beste Kees. wat is dèt saai Dat Je nou ineens de griep hebt! 't Is op school nou reuze-taal Nu 'k zo heel alleen moet zitten I Verveel ik mij een ongeluk. 't Was gezellig met z'n beidjes Al vond meester 't al te druk! Weet Je Kees, hoeveel er ziek zijn? Zeker acht in onze klas In de vijfde zijn 't er negen. Jouw griepje kwam je goed te pas Voor die nare repetitie Van de Nederlandse taal Mijne was dik onvoldoende Trouwens van ons allemaal Uitgezonderd dan natuurlijk Die van Pietje Vossebol Maar lk schei er uit nu, Keesje, Want mijn blaadje ls haast vol. Kees lk zou je haast benijden Jij tlgt lekker ln je bed Kom maar gauw terug op school zeg Dan begint opnieuw de pretl Keesje schreef een brief aan Jantje: Beste Jan, lk dank je wel Voor je reuze-fijne brief zegl 'n Heel vel vol, geen kinderspel! Jan, ik kan 't me best begrijpen Dat Je dacht: die Kees boft fijn! 'k Zat 'm net zo erg te knijpen Maarhet heeft niet mogen zijn! Jan, je moet me niet benijden Want ik voelde me echt naarl Nu weer warm en dan weer ijskoud En m'n hoofd zo draairlg zwaarl Nee. zo'n griepje ls geen grapjel Ik had koorts, wel veertig plusl "k Hoorde 't dokter zeggen, snap Je 't Was een erge ziekte dus. Maar nu gaat het alweer zakken Moe zegt: fijn, hij wordt weer stout Zusje Lies heeft 't nu te pakken Maar Ik lust weer havermout Nou aju Jan, hou maar moed zegl En bedenk vast flink wat jool, Nog drie daagjes en dan zit lk Vast weer naast je in de school! HELDENDAAD VAN EEN MACHINIST. Terwijl de machinist van een Frans oorlogsschip zich op de trap bevond, die naar 't dek leidde, had er een ont ploffing in de machinekamer plaats. De stoom verspreidde zich. Een vreselijke uitbarsting, die èn bemanning èn schip met vernietiging bedreigde, kon ieder ogenblik plaats vinden. De machinist wist, dat men in deze omstandigheden on middellijk de kraan moet sluiten om groter onheil te voorkomen. Maar om bij die kraan te komen, moest men In een kamer vol kokend hete stoom gaan. De machinist aarzelde geen ogenblik om zich voor allen op te offeren. „Groet mijn vrouw en kinderen en zorg voor hen!'' riep hij uit. En naar de machinekamer snellend, bereikte hij de kraan, sloot hem en viel stervend neer. 't Gevaar was afgewend door de heldendaad van den machinist. EEN LEEUW, DIE VEEL VAN KINDEREN HIELDI Te Stockholm gelukte het een poosje geleden een leeuw uit de dierentuin te ontsnappen. Hij ging een wandeling door de stad maken en zag een kinderwagen rijden met een zuigeling erin. Het kindermeisje, dat er achter liep, viel van schrik flauw. De leeuw legde zich nu vlak bij de wagen neer, zodat de politie niet durfde schieten, uit vrees van het kind te raken. Na een tijd nam de leeuw het stuur van de kinderwa gen in de bek en trok hem in het dichte struikgewas van een park. Hier streelde hij het kindje met zijn klauw in 't gezicht, wel erg hardhandig, maar toch blijkbaar niet met de bedoeling, het kwaad te doen. GeluKkig was een der oppassers uit de dierentuin erbij gekomen. Met vriendelijke woordjes wist hij den leeuw te bewegen mee te gaan, zodat het kind was gered. POSTZEGELRUBRIEK 1935 WINTERHULP. 1.50 3.50 1 D. 1.50 1936 WELD, v/h KIND. 0.75 1.50 1.75 3.50 0.25 0.50 0.75 1 D. 1936 HERD. TESLA. JOEGO-SLAVlë. Aanvulling IV.. In 1935 verschenen twee zegels voor Winterhulp. De af beelding geeft een winterlandschap weer met een arme vrouw en kind. De waarden zijn 1.50 D 1 D (lichtbruin en donkerbruin) en 3.50 D 1.50 D (lichtblauw en ultram.). Grootte 30 x 40 m.m. Weldadigheidszegels voor het kind verschenen in 1936 met afbeeldingen van Koningin Weduwe Maria met in- schrllt „za, nasu decu" In Latijns en Cyrillisch schrift. De waarden zijn 0.75 0 25 D (l'chtbiauwgroen) 1.50 0.50 D (rose) 1 75 0.75 D (lichtbruin) 3.50 1 D (lichtblauw). Grootte 26 x 35 m.m. Herdenkingszegels voor den Electro Techniker Nikolaas Tesla bij zijn 80ste verjaardag verschenen in 1936 met af beelding van Tesla ln de waarden 75 P. (d. bruin en groen) 1.75 D. (zwart en blauw). Grootte 35 x 42 m.m. Eenige aanvullingswaarden verschenen met afbeelding van den longen Koning Peter II n.m.l. 2 D. (karmijn-lila) 4 D. (d blauw). Grootte 24 x 28 m m Zie voor de plaatsing der zegels het schetsje. Rustenburgerlaan 2J, Nieuwe deelnemer: 50. Wim Becker, Zijl weg 198.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8