Uit de Pers. Spoti en Sjiei POND EEDAG 20 FEBRUARI 1941' r DE POSITIE VAN NED.-INDIë. Het Utrechtsch Dagblad schrijft: „Zelden heeft er grooter verantwoordelijkheid gerust op de schouders van een Gouverneur- Generaal dan'die, welke thans rust op den heer Starkenborch. Zelden ook heeft een Gouverneur- Generaal voor heeter vuren gestaan. Niettemin moet het, bij een juist afwegen van alle krachten, die thans in het Oost-Aziatische politieke veld tot gelding komen, mogelijk zijn tot een resultante te komen, die Nederlandsch Indie's afzijdigheid kan bewaren. Het is de plicht van den Gouverneur- Generaal om daarvoor te zorgen. Zelfs de schijn, dat Buitenzorg zich door de Britten op sleeptouw laat nemen, moet worden vermeden. Het gaat om Nederland's toekomst. Dit moet de doorslaggevende overweging zijn. En Nederland's toekomst wordt voor een groot deel verspeeld, als Buitenzorg in het huidig tijdsgewricht partij zou kiezen in den strijd der groote Pacific-mogendheden. Kiest Buitenzorg partij, dan zal de naam der Neder- landsch-Indische residentie in de historie geboek staafd worden als een Aziatisch Scrajewo. Want zou Nederlandsch-Indië zich scharen aan de zijde van een der strijdende partijen (die thans nog niet in oorlog zijn), dan zou een Pacific-conflict en daarmede een wereldoorlog van ongekenden om vang worden ontketend, met alle catastrophale gevolgen van dien. Alsnog, moge het den heer Starkenborch gegeven zijn om den juisten koers te volgen!" DE INDUSTRÏEELE ONTWIK KELING VAN EUROPA. De N. R o tt. Crtschrijft naar aanleiding van een artikel van dr. Syrup, staatssecretaris in het Reichswirtsdhaftsministerium, o.m.: „Gaat men nu na, zooals dir. Syrup deed, hoe de arbeidende personen over de verschillende bedrijfs groepen verdeeld zijn, dan krijgt men een merk waardig en verrassend beeld. in landbin industrie Duitschland 29,5 pet. 40.0 pet. België 17.1 48.9 Nederland 20.5 39.3 Frankrijk 35.1 35.1 Italië 46 7 28.7 Hongarije 53.1 23.8 Bulgarije 80.9 10.1 Er zijn in deze opsomming drie landen, welke HAARLEM'S DAGBLAD overwegend industrieel blijken te zijn. Merkwaar dig is nu, dat van deze landen België het meest industrieel blijkt te zijn: in de industrie werken bijna drie maal zooveel personen als in den land bouw. Voor Nederland is deze verhouding: twee maal zooveel industrie- als landbouwarbeiders. Duitschland zelf komt in de derde plaats met het verhoudingscijfer 1.3. Indien dr. Syrup nu vaststelt, dat de landen met overwegende landbouwproductie deze' moeten in- tensiveeren en hun industrialisatie moeten richten op de verwerking dier landbouwproducten en dat het anderzijds de taak der landen met een zeer ont wikkelde industrie zal zijn de agrarische landen van industrieproducten te voorzien, dan laten zich daaruit in groote lijnen ook de positie en de taak van ons land afleiden. Ons land behoort immers met Duitschland en België tot de overwegend industrieele gebieden, al mogen dan onze handelsbetrekkingen met Duitsch land onzerzijds ran overwegend agrarischen aard geweest zijn. Uit de cijfers blijkt echter, dat indien men in Europa een industrieel blok zou willen stichten, dat het omliggende agrarische gebied van industrie producten zou moeten voorzien, Nederland en Bel gië binnen het industrieele blok zullen vallen en niet binnen het agrarische". Rosamuiicle en haar ridder. Het avontuur van een moderne jonkvrouw. Rosy zat op haar bed, doodstil. met 't boek op de knieën. Een pr&chtlg boek was het, een boek., ree maar zó Iets moois had ze noc nooft golezenf 't Ging over dappere ridders en schone Jonkvrouwen, die op de valkenjacht gingen. Ridders met fluwelen wam buizen en lange krullen onder hun grote gepluimde ba retten. Jonkvrouwen met hoge suikerbroden op de aan minnige hoofdjes en met parelbestikte slepende gewaden «n met ragfijne sluiers. 't Was een ouderwets boek vol lange, Ingewikkelde zinnen, vol wonderlijke beleefdheldskronkels en vol sui kerzoet gepraat. Wanda, haar zus met de korte Jongenskop, die al veer tien was en zier verbeeldde, dat ze nög sportiever dan een jongen moest zijn omdat ze een modern meisje was, had het malle boek op zolder gevonden, er met luider stem een stuk uit voorgelezen en het toen ondej daverend gelach tn een hoek gegooid. Maar Rosy van elf had het stilletjes opgeraapt en 't onder haar kussen gestopt. En nu zat ze er telkens als ze maar eventjes de kans schoon zag tn te lezen. Rosy genoot! Dat was nu Juist Iets voor hóór, al dat beeld schone. fijne en tere, die heel andere wereld, zo oneindig verschillend met het alledaagse leven ln huls school I Dat Wanda dit alles niet begreep, was niet meer dan ge woon. Die had nu eenmaal geen gevoel voor Iets hogers. Die lakkerde 's morgens op haar lfets naar school, om hardst met Henk hun oudsten broer. Die holde om twaalf uur binnen, haalde kolen voor moeder, dekte de tafel en wipte alweer weg om boodschappen te doenl Die had beslist nérgens anders gevoel voor dan voor „het stoeple schrobben" en het kinderwasje strijken". Logisch als je er zó uitzag als Wanda met haar zwarte krullen en kattige ogen! Dan kón le geen zachtere gevoelens hebben. Dan kon je beslist niet leven ln tere dromerijen van violen en rozemarijn. Maar zij. Rosy, was een heel ander meisje! Ze was blond en had lange dikke vlechten, grijze ogen en fijne wenk- brauwboogjes. Wat een bof. dacht Rosy nu, dat Moeder Indertijd, jaren geleden, had doorgezet, dat ze heur haar Het groeien en er niet, zoals Wanda. een longenskop van Het knippenl Ja, daar had ze vroeger heel wat traantjes om gelaten, maar nublij was ze erom. trots was ze op haar longe, blonde vlechten! Net als de jonkvrouw Geneviève en de Jonkvrouw Adelaide, die droegen het haar ook gevlochten En dan nog bovendien dóórvlochten met zijden linten, Geneviève met blauwe, en Adelaide met zachtgroene, precies passend bij heur verschillende gewaden. O, 't was een verrukkelijk bockl En dan te bedenken, dat die Jonkvrouwen nu letterlijk de hele dag de tijd hadden om te wandelen, te spelevaren. In rozetulnen te zitten, te borduren met paarlen cn edelstenen en hoofse gesprekken te houden met de ridders, die haar het hof maakten! Rosy smolt bijna weg van verrukking, als ze zich beeldde, dat zij zo'n jonkvrouw was. Meestal 's avonds In bed. voor ze slapen ging, lag ze erover te soezen en dan breide ze telkens weer een nieuw, verheffend hoofd stuk aan 't wonderschone verhaal. Nu, na maandenlang gekwijnd te hebben door een liefde, die hopeloos scheen, begon Rosamunde met haar blonde vlechten en haar fijne wenkbrauwen boven de peinzende grijze ogen eindelijk hoop se koestelen, dat Ottokar. de edele ridder met de zwarte banier, haar eveneens beminde. Morgen zou hij haar ouders komen bezoeken. Ze nam zich voor, op de toren van het kasteel te klimmen en door het kleine raampje van de bovenste omgang uit te kijken, hem zag komen op zijn vurige schimmel, de rode veder bos op de helm.... Zo peinsde Rosy over haar ridder en dan las ze een eindje In het boek over Geneviève en Adelaide, ze merkte helemaal niet, dat 't geducht koud was op haar ■laapkamertjel Of ja, zo nu en dan merkte ze 't eens even, maar dan trok ze de zware gewatteerde deken wat vaster om haar knieën. Ze wist heel best, dat moeder volstrekt niet hebben wou, dat ze boven zat te lezen. Ze wist ook. dat ze, juist op deze Woensdagmiddag, nu Wanda les had, beloofd had. moeder eens flink te helpen. Ja. maaroch, weet je, Rosamunde was nu eenmaal geen gewoon huls-, tuin- en kcukenmclsjel Ze had het ge zicht èn het zieltje van een echte Jonkvrouw. En daaromja, daarom had ze hier, op dit kamertje, zo haar eigen wereldje. Mooie platen hingen cr, een hele verzameling was er van lintjes en gedroogde bloemen. En eens op een dag waren de twee koperen kandelaartjes, die geharnaste ridders voorstelden, opeens uit de logeer kamer verdwenen en die stonden nu by Rosy, midden tussen een ongelooflijk rommeltje! Mooi waren ze wèl. die riddertjes met hun glanzend harnas, die de kaarsenhouders ln hun geheven armen hielden. Prachtig waren ze vroeger geweest, toen ze nog: ta de salon stonden en iedere week blinkend gepoetst' Amsterdatnsche Raadsvergadering, j Tot het aangaan eener geldleening besloten. Het A.N.P. meldt: In de sitting van den Amster- damschen gemeenteraad, die Woensdagmiddag on der voorzitterschap van dr. W. de Vlugt. is gehou den, is allereerst behandeld een voorstel van de raadsleden Ekering (N.S.B.), ten Hoorn (N.S.B.) en Thomass (N.S.B.) om uit de kas der gemeente een bedrag van f 5000 ter beschikking te stellen aan Winterhulp Nederland. De heer Ekering verdedigde het voorstel. Hij zeide o.m., dat het niet allereerst bedoeld was als financieelen steun, maar voor moreelcn steun. Was het vooral voor financieelen steun bedoeld, dan zou zeker een veel grooter bedrag door spr. ge vraagd zijn. Ds. Ekering wees er op, dat de bur gemeester van Amsterdam voorzitter van het eere comité van Winterhulp is, waarvan ook eenige raadsleden deel uitmaken. Spr. twijfelde er niet aan of het voorstel zou instemming bij den raad A-in den. Daar echter geen der raadsleden het voorstel verier steunde, kon het geen punt van beraadsla ging uitmaken. De twee belangrijkste punten der agenda die nauw met elkaar verband houden, betroffen de nota van B. en W. inzake den aanleg van het ka naal om de Noord en het voorstel van B. en W. om het plan voor een tunnel onder het IJ voor voet gangers en wielrijdersverkeer volgens een tracé dat op den noordelijken IJ-oever uitmondt op het eiland tusschen de beide voorhavens van het Noord Hollands oh kanaal en op den zuidelijken IJ-oever op de de Ruyterkade achter het Centraal Station bestedingsklaar te maken. Eenige leden braken een lans voor uitstel der be handeling en een nader prae-advies. van B. en W. Wethouder Boïssevain zeide dat het teleurstellend is, dat reeds direct een spaak in het wiel wordt gestoken. Toch zijn B. en W. bereid met bekwamen spoed een prae-advies uit te brengen waarin ook de verschillende adressen worden behandeld. De gemeenteraad besloot tot het aangaan van een geldleening onderscheidenlijk van f 7.000.000 en van f 3.000.000 bij het algemeen burgerlijk pen sioenfonds en bij de Rijksverzekeringsbank. Renten en koers zullen B. en W. nader bepalen. Te beginnen met het jaar 1942 zal telkens 1/40 deel worden afgelost. LONDEN. De ruïne van een fabriek, die door een voltieffer werd verwoest, waarbij een felle brand zijn vernielend werk voegde. (Foto Weltbild) Vier maanden gevangenisstraf voor een veedief. Aantal veediefstallen in de I.Tselstreek neemt schrikbarend toe. ZUTPHEN. Het aantal veediefstallen in de IJselstreek neemt schrikbarend toe. Vee verdwijnt uit de weide, wordt soms ter plaatse geslacht en in den sluikhandel mei woekerprijzen verkwanseld. Slechts weinige bedrijvers van deze practijken ko men voor den rechter. Eenige weken geleden kon er echter in Heerde een worden gearresteerd en ingesloten. Deze, de 41-jarige fabrieksarbeider T. S., had zich Woens dagochtend voor den Zutphenschen politierechter te verantwoorden daar hij in December van het vo rige jaar een schaap uit de weide had gestolen en geslacht. De Officier van Justitie was van oordeel, dat er in zijn arrondissement nu toch eens een einde aan de veediefstallen moest komen. Hij wenschte daar om, dat deze man als afschrikwekkend voorbeeld Leid zou worden voor andere dieven en eischte maanden gevangenisstraf. In verband met eeni ge verzachtende omstandigheden, door den raads man van verdachte aangevoerd, stelde de politie rechter de straf op vier maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. BIJEENKOMST VOOR „VERKEER EN VERVOER" 's-GRAVENHAGE, 2,0 Februari. De N.S.B.- per9dienst meldt: De sectie verkeer en vervoer van het economi sche front zal Zaterdag 22 Februari om 3 uur n.m. een vergadering houden voor alle belangstellenden in het verkeers- en vervoerswezen, zoowel per rail als te water en langs den weg, in de zaal van het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, Maria' plaats te Utrecht. Tournooi te Garmiscli-Partenkirchen begonnen. Groote overwinning van Zwitserland. GARMISCH PARTENKIRCHEN 19 Februari (A. N. P.) Het tweede deel van de vijfde wintersportweek te Gar- mlseh Is Woensdag ingezet met den ijshockeywedstrijd Zwitserland—Zuid Slavië. Uiteraard trok deze wedstrijd de belangstelling van de Hollandsche ploeg, daar deze landen met de A. IJ. H. C.-ploeg in een groep ingedeeld zijn. De Zwitsers vertoonden een dergelijk sterk spel, dat men zeker rekening zal moeten houden mei hun over winning van het tournooi. Met niet minder dan 130 moesten de Zuid-Slavlërs het onderspit delven. Zoowel ln spelopvatting als ln techniek en snelheid waren zij verre weg de mindere van de Zwitsers. Er werd dan ook vrij wel alleen op de helft van Zuid Slavtë gespeeld, de Zwitsersche doelverdedlger kreeg slechts enkele verre schoten te verwerken. In de Zwitsersche voorhoede waren Cattlnl en Lohrer de succesrijkste spelers, zij namen sa men het grootste deel van de doelpunten voor hun rekening. Na dezen wedstrijd vond de offlcleele ontvangst van de deelnemers aan het ijshockeytournooi door den rijks- sportleider Von Tschammer und Osten plaats. IJshockpy Ijsvogels winnen van Tilburg (2—0) Na een wedstrijd, welke vrijwel gedurende den gehee- len speeltijd op de helft van Tilburg gespeeld werd. heeft Ijsvogels toch slechts met klein verschil kunnen winnen Dat de Amsterdammers ondanks hun veldoverwtcht niet meer doelpunten maakten, lag voor een groot deel aan het zwakke schieten van de voorhoedespelers. Bovendien paste Ijsvogels de verkeerde tactiek toe de tegenpartij ln te sluiten, waardoor het dikwijls onmogelijk was om een schot te tossen. Behalve deze factoren vormde de doelverdedlger van Tilburg echter het grootste struikelblok voor de Amster dammers. Wat deze jeugdige Tilburgenaar presteerde was werkelijk bewonderenswaardig. Hoe Suurbeek, Taconis. Benjamins e.a. ook hun best deden hem te passeeren. de kleine doelverdediger liet zich allerminst door deze be kende namen intimideeren. Slechts ln de eerste vijf mi nuten gelukte het Jelsma de puck langs hem te krijgen terwijl Benjamins In de laatste 71/2 minuut het tweede doelpunt scoorde. De Tllburgenaren schoten ln vele opzichten te kort. vooral ln technisch opzicht waren zij sterk In de min derheid. De achterhoede was het sterkste deel van de ploeg. Dammen Om het persoonlijk kampioenscha] van Nederland. Zaterdag a.s. de tweede ronde te Ilaarlcm. Zooals wij reeds voorloopig hebben medegedeeld, hec het bestuur van den Nederlandschen Dambond In ve band met verschillende omstandigheden het prograrmr, voor bovengenoemden wedstrijd gewijzigd cn bepaa'i dat een drietal ronden alsnog te Haarlem zal worde gespeeld. Wij ontvingen thans officieel bericht, dat aan Haarlei zijn toegewezen: de tweede ronde op Zaterdag 22 Februari a.s. de vierde ronde op Zondag 9 Maart a.s. en de negende (laatste) ronde op Maandag II April a; (2den Paaschdag) Het programma voor de tweede ronde, welke Zatei dagmiddag a.s. In de bovenzalen van Restaurant Munnlk) Groote Markt 10 te Haarlem (clublokaal der Haarlemsch Damclub) zal worden gespeeld, luidt als volgt: 3 uur: J. Druljf Jr. (Amsteidam) tegen E. Hartmai (Nijmegen); J. de Krijger (Amsterdam) tegen R C. Kellï (Amsterdam). 4 uur- J. M. Bom Cs Gravenhage) tegen P. J. van Dar telen (Zandvoort). 5 uur: W. (IJmutden). Wedstrijdleider Is de heer J. W Heemslede. De eerstgenoemde spelers spelen met Wit. De partij tusschen J. Blom (Rotterdam) en Ph. J Harj (Rotterdam) wordt te Rotterdam gespeeld op Zaterdagj middag a.s. 3 uur in het clublokaal der Damvereenlginj .Constant". Wedstrijdleider H. Klein. d. Kraan (Dordrecht) tegen Duke van Dartelen ti Biljarten KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM 2E KLASSE KLEIN BILJART. Bij de voortzetting van het tournooi Om bovengenoemi kampioenschap in het clubgebouw van de B. V. Insullndt Paul Krugerstraat hoek Gen. Cronjéstraat, had v. d. Broei (B. V. 1939) in de openingsmatch het beste van het spel Hartog (B. C. H.) boekte direct een achterstand en ver loor gedecideerd als volgt: pnt. brt. h.s. J. Hartog 85 37 12 v. d Broek 150 37 28 Dlekman (D. E. S.) en Corver (Ins.) speelden een part! sn hoog gehalte. Na een gelijk opgaand begin liep dt E. S.'er langzamerhand uit en stond na 16 beurtet reeds op 119 tegen Corver 80. De Insulinde-man voch daarna echter voor zijn bovenste plaats op de ranglijs slaagde er in de resteerende 70 caramboles ln slecht beurten vol te maken, terwijl zijn partner er finaal uil as en 5 maal poedelde. pnt. brt Dlekman 119 21 A. Corver ISO 7.11 Woensdagavond waren vele belangstellenden aanwezlj bij de wedstrijden om het plaatseiyke kampioenschap 2e klasse. V. d. Water (Ins.) nam tegen De Zwart (B. f H.) direct de leiding. Behoudens een fraaie serie van L. bleef de B. C. H.'ers beneden zijn kunnen en verloor me3 groot verschiL De uitslag is: de Zwart pnt brt h.s. v. d. Water 150 37 15 4.01 Hartog (B. C. H.) begon zwak tegen Hasselmeyer (Ins.). Laatstgenoemde, die verschillende malen ln de dubbelt cijfers kwam, stond na 14 beurten met 44 om 82 voor. Een uitstekende score van 26 bracht Hartog aardig by. Toen Hasselmeyer er daarna finaal uit raakte, nam Hartog na de 28ste beurt het initiatief en weldra boekte de debutant zyn eerste overwinning. Hieronder de uitslag: pnt. brt. h.s. gen* A. Hartog J. Hasselmeyer 128 34 Vrijdagavond worden weer twee partyen gespeeld ln hetl clublokaal van Insullnde. werden. Maar sinds ze naar de logeerkamer waren ver huisd om plaats te maken voor een vaas en een mooi beeldje, hadden ze er nooit meer zo vroiyk uitgezien. 1 nu, by Rosy.... nee, ik vertel er maar niet te veel van, maar een verheffend schouwspel was het geenszin-, die doffe harnassen, groen uitgeslagen, die 6ombere, zwarte gezlchtenl Maar Rosamunde hield nu eenmaal meer van verhalen bedenkbn dan van koper poetsen, dat was de kwestie! Ze keek naar de riddertjes, half dromend boven haar boek, en wat zag ze7 De eene had een papiertje tn de handl Wat stond daar op? Met een boos gezicht begon Rosy te lezen: „Ik word nooit gepoetst. Bah, wat een vuilpoes Is die Rosy!" Flauwl Zeker weer een grapje van Wanda. En Rosy verfrommelde t papiertje en verdiepte zich weer in de avonturen van Geneviève en Adelaide, die stellig nooit koper poetsten! En toen.... „Rosy! Rosyl" Byna had ze geroepen „Ja, Moeder!" Maar ze zweeg eventjes, uit pure weerzin tegen „het dageiyks leven". En toen ze even gezwegen had, was het, of ze helemaal niet meer antwoorden kon. „Rosy, ben je boven?" Het meisje hield haar adem In. Ze hoorde, hoe Moeder de trapdeur opendeed en luisterde. „Rosy!" Neen, ze kon nu toch geen antwoord meer geven, nu Moeder zo lang tevergeefs had laten roepen! Ze hoorde Moeder teruggaan naar de kamer. Het boek lag op Rosy's schoot en dus ging ze werktui- geiyk weer lezen. Maar *t was net. of de Jonkvrouwen haar niet meer interesseerden. Ze had zo'n akelig gevoel in haar maag, zo'n weeë pyn.... Kon ze nu maar opstaan en heel gewoon naar beneden gaan! Maar. wat een vrese- ïyk standje zou ze dan krijgenl Nee, ze had zich nu een maal stilgehouden, nu moest ze ook.... Haar ogen dwaalden weg van het boek. rillend trok ze de deken om zich heen. Rosamunde mocht lezen zoveel ze wou! Die hoefde geen boodschappen te doen en geen vervelende werkjes. Die stond nu op de bovenste torentrans en keek uit naar haar Ottokar.... zon ging onder, schemering viel over de landouwen. Heel klein, als een donker stipje, zag ze een ruiter te paard aankomen. Zou hy het zijn? Rosamunde tuurde en tuurde Daar klonk hoefgetrappel. De brug over de slotgracht viel met donderend geraas neer. De ridder reed het slot plein op, gevolgd door zijn page, eveneens te paard. Rosamunde's hart beefde Op vederlichte voetjes, haar ragdunne sluier wappe rend achter zich aan, snelde zy de vele, kronkelende trappen af. In de grote-ontvangzaal hoorde zij stemmen... daar wist ze. haar vader, de strenge burchtheer en haar zachte, voorname moeder, gezeten in hun troonzetels. En een andere stem hoorde ze, de stem van Ottokar, de bronzen stem, die zy zo graag hoorde! Voorzichtig beurde Rosamunde de zware, fluwelen gordijnen op en keekDaar knielde de ridder eerbie dig voor haar ouders neder en zyn page knielde achter hem En hy sprak Rosamunde hield de adem In om leder woord te kunnen verstaan! „Het is geen biyde tyding, waarmede ik thans tot u kom. edele heer graaf. Maan denlang. ja bykans een jaar heb ik gehoopt, dat uw edele dochter, de jonkvrouw Rosamunde. een slotvrouw zou worden, mijn oude naam waardig. Helaas, het heeft niet mogen zyri! Ziet u hoe ze myn harnas en dat van myn dienaar heeft verwaarloosd? Ziet u, hoe we beiden verroest en beschimmeld zyn? Dat gaat zo niet langer, edele graaf. wU staan hier voor u als twee schooiers! Ik heb de eer u te verzoeken om de hand van uw dochter Wanda." Wanda? Wanda met haar woeste krullen? Wanda met haar kinderwasje en haar kolenkit? Rosamunde sperde haar ogen wyd open van ontzettingze greep het zware gordijn om niet te vallen. En toen „Moeder, ze ls hier tóchl Moeder, ze ligt hier te slapen, kijk maar" riep Wanda en ze knipte 't licht aan en schudde Rosy wakker. .Och kindje, kindjel Wat zul je koud zyn" klaagde moeder. „Hoe kun je zo ln slaap vallen!" En Rosy werd beneden by de kachel gezet en vertroe teld. Ze zat zich diep en héél diep te schamen, terwyi moeder en Wanda de tafel dekten. En de volgende dag waren ridder ottokar en zijn page blinkend gepoetst. Ze prijkten op Rosy's keurig opge ruimd tafeltje. En het boek van Geneviève en Adelaide lag vergeten in een hoek. En de twee jonkvrouwen wa ren malle spoken zei Rosy. Of je ook vlug veranderen kunt als je elf Jaar bentl R. DE RUYTER—v. d. FEER. Uit de jeugd van Paul Kruger. Ze keek naar de riddertjes, Midden op een kale steppe onder de brandende Afri kaanse zon stond een troep huifkarren by elkaar. En achter een van die karren hurkte met 't geweer ln de hand een elfjarige jongen: Stephanus Johannes Pau- lus Kruger. Wat was er aan de hand? Een paar minuten geleden was een renbode van de boeren in razende vaart komen aandraven op zijn met zweet en schuim bedekt paard Hy had reeds uit de verte met de hand gewenkt en toennog vóór de man zyn boodschap had overge bracht, waren allen aan *t lopen en draven gegaan. Ook de jongen had vlug zonder een bevel af te v ten, de zweep over de ruggen der ossen gelegd en had meegeholpen om de karren zó op te stellen, dat ze een kring vormden. - Want alle mannen, die tot deze ..trek' behoorden, wisten, wat het te betekenen had. als de ren bode zo razend snel kwam aandraven. Dan dreigde er gevaar! De wagenburg was gevormd. De disselbomen werden aan elkander vastgemaakt, de ruimten tussen de wagens met doornstruiken opgevuld. Ieder wist precies wat hy te doen had. De kinderen sjouwden met doorntakken, de vrouwen dreven ossen en paarden naar 't midden van de kring en legden ze aan de ketting. En de mannen begonnen met ernstige gezich ten alle geweren te laden en zetten deze ln een kring tegen de wagens. 't Leek wel een traliewerk van staal en hout. al dat wapentuig. En daarachter knielden de mannen, 41 In getal. Tot hen behoorde ook Paul Kruger, die was aangewe zen als voerman en beschermer van de wagen van de weduwe Olivier. Hij werd dus volop tot de mannen gere kend. En toch was hij pas elf jaar oud. Met een trotse glimlach keek de Jongen naar links, waar zijn vader juist hun eigen wagen besteeg om deze tot een soort fort In te richten Zijn vader was Kaspar Kruger. Reeds 125 jaar geleden hadden zijn voorouders zich in Zuid-Afrika gevestigd Steeds verder waren ze in de loop van de tijd naar 't Noorden opgetrokken, telkens weer zochten ze nieuw, vruchtbaar land voor zich en hun kinderen. En nu was ook Kaspar met zijn gezin op de „grote trek" gegaan. Toen een trek ossenwagens onder leiding van Hendrik Potgieter zyn boerdery. ln de nabyheld van de tegenwoordige stad Colesberg voorbijkwam, had hy zich met zyn gezin, zyn huisraad en al zyn vee by hen aangesloten. En hy had zyn elfjarigen zoon Paul afge staan aan de weduwe Olivier om haar te helpen Toen Paul zo. met 'i geweer ln de hand achter de huif kar knielde, voelde hij geen ogenblik angst of vrees. Hij kon goed schieten; dat konden alle Boerenjongens ln die dagen. Als ze tien jaar waren kregen ze van hun vader een geweer en twee patronen met de opdracht, een anti- - lope, het schuwste, voorzichtigste steppedter, te schieten.] En dan was het hun grootste trots om behalve de bu^ nog één patroon thuis te brengen. Ook Paul had deze proef al afgelegd. En hy dacht dai!| ook by zichzelf: laat ze nu maar komen. En werkelijk, ze kwaménl „Ze", dat waren drie regimenten zwarte krijgers van den Zoeloekoning Dingaan. Optrekkend in 't gelid, met vieren naast elkaar, getooid met struisveeren op 't hoofd en om het middel, rukten ze nader met de vreseiyke assegaaien ln de hand. 't Waren vijfduizend krygers en de Boeren warenl slechts met 41 mannen, 60 vrouwen en 140 kinderen. Wis van de Jongens ouder dan tien jaar was, werd tot de| mannen gerekend. Een dag en een nacht lang bleven de Zoeloes ln een, wijde kring om de wagenburg heen liggen: een levende| ring van speren en zwarte lichamen. En dan. tegen het morgengrauwen kwamen ze nader.. Het gevecht begon. Dof knalden de schoten, sissend vlogen de vergiftigde speren door de lucht en bleven| steken in de doornstruiken van de wagenburg. De hele dag duurde het gevecht van vijfduizend tegenj een en veertig. Met de moed der wanhoop schoten Boeren en laadden de vrouwen. En tegen de avond moesten de Zoeloes het opgeven Ze trokken terug. Tot op de huidige dag weet tedere Transvaler ervan te vertellen. Vechtkop zo heet de heuvel, waarop toen de wagenburg stond, op die gedenkwaardige dag, toen Dingaans krijgers verslagen werden. En Paul Kruger, de dappere elfjarige Jongen, die toen als een man meestreed, werd later een grote figuur: president van Transvaal, de republiek der vrye Boeren. POSTZEGELRUBRIEK 1936 RODE KRÜTS 0.75 1.50 0.50 0.50 1937 KINDERHULP 0.25 1.50 2 0.75 0.25 L D. 1. D. 0.75 1937 HERD. JOEGO-SLAVIë. Aanvulling V. Weldadigheidszegels ten bate van het Rode Kruis in 1938 verschenen met afbeelding van den Prins Regent Paul, voorzitter der Rode Kruis organisatie. De waarden zyn 0.50 D. (bl groen en rood) 1.50 0.50 D. (lilarose en rood). Grootte 26x30 m.m. Gelijktijdig met bovenstaande zegels verscheen ook een loeslagzagel voor het Rode Kruis met beeltenis van den eersten voorzitter der Organisatie Minister President Dr. Vladan Djordjevic. De waarde is 0.50 D. )zwartbruln en rood) Grootte 20x30 m.m. 1937 bracht ons weer een wcldadlgheldaultgave de z.g. Kinderhulpzegels met afbeelding van Koning Peter en zijn broer Het zijn de waarden 0 25 t- 0.25 D. (d. bruin) 0.75 0.75 D (donkergroen) 150 1 Dln. (oranjerood) 2 1 D. (karmyniila). Grootte 32x38 m.m. De laagste twee waarden zyn ln liggend formaat. Ook bracht 1937 herinneringszegels voor de kleine En tante (Roemenië. Tsjecho Slowakije en Joego-Slavlë) met afbeelding van de Gedachteniskerk te Oplenac. De waar den zyn 3 D. (bl. groen) en 4 Din. (grysblauw). Grootte "7x35 m.m Zie het schetsje. Rustenburgerlaan 23. Nieuwe leden 97. Hermien BrUnng. Perseusstraat 27 98. Henk Brürlng, Perseusstraat 27. Adresverandering van Eling Vos ls genoteerd. Bedankt voor de zegels.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 10