Haarlem's Dagblad JextiMaactr Haarlem's Besrooting. Het Natuurhistorisch museum te Heemstede Bonnencijfers. Haarlem's Dagblad Oorlog tusschen Amerika en Japan kan voorkomen worden Artikelen eni. 58e JAARGANG No. 17692 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 20 FEBRUARI 1941 Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10J per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regel#' 2.elke regel meer 0.40. Reclames f 0.65 pel regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag» Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meer 0.17i/£. Groentjes zie rubriek. o O De gemeenteraad is Woensdagmiddag begonnen met de behandeling van de begrooting voor 1941. Die ving op andere wijze aan dan men had kunnen verwachten, want de eerste spreker was de wet houder van Financiën, mr. Bijvoet, die met een reeks verrassende mededeelingen kwam. Die vloei den voort uit de veranderde regeling van de finan- cieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. Ten eerste bleek, dat de grondslag voor de uitkeering aan de gemeenten uit het Gemeentefonds te haren gunste belangrijk verbeterd is. Ten tweede kwam aan den dag, dat het onderscheid tusschen buiten gewone en gewone uiitkeeringen uit het Werkloos- heidssubsidiefonds is vervallen, waardoor het ge- heele begrip „noodlijdende gemeente" is vervallen. Men weet dat in de afgeloopen jaren de classeering van een gemeente in de noodlijdende groep haar onder een speciaal toezicht plaatste dat haar eigen bevoegdheid tot handelen zeer beperkte, zoodat bij de gemeenten steeds het streven bestond deze si tuatie te vermijden. Bij het opmaken der begroo ting voor 1941 had men ook in Haarlem daarmee rekening gehouden en deswege was voorgesteld, de afschrijvingen op de bedrijven tot de helft terug te brengen en ze met f 500.000 te verminderen. Ge zien de nieuwe situatie namen B. en W. dit voor stel nu terug. Daardoor is het tekort op de begroo ting evenwel weer met een half millioen vermeer derd. En het is verder nog gestegen met f 175.000, die de gemeente zal móeten uitgeven voor de 6 pet. extra toelage aan gehuwde leden van het gemeen- tepersoneel, die minder dan f 1900 verdienen. Ook is gebleken dat niet 2/3 van het batig saldo over 1939 bij de inkomsten, van 1941 geteld mag wor den, zoodat die ook bij de verhooging van het te kort komen. Er komt nog wat bij en al met al is het tekort gestegen van bijna anderhalf millioen tot f 2.314.000, waar tegenover staat dat de vooruit zichten ten aanzien van de Rijksuitkeering aanzien lijk verbeterd zijn. Het is duidelijk dat de beteeke- nis van deze uitkeering het göheele begrootings- beeld beheerscht; uit de mededeelingen van den wethouder (die men meer gedétailleerd in het ver slag in dit nummer vindt) valt dat af te leiden. Op voorstel van den voorzitter werd besloten, thans bij de algemeene beschouwingen geen finan- cieele quaesties te bespreken, nu deze verrassin gen opgetreden waren, maaT zulke besprekingen aan te houden tot de zitting van Woensdag a.s. Dan zal de Raad in de gelegenheid geweest zijn, eerst de gedrukte stukken te bestudeeren. De algemeene beschouwingen ontdaan van het politieke geredekavel van vroeger jaren en van financieele bespiegelingen, moesten nu wel een zeer snel verloop hebben. Dat hadden zij dan ook, want in één middagzitting werden zij afgehandteld met de begrotingshoofdstukken algemeen beheer, poli tie en volksgezondheid er nog bij. Zoodat men aan kan nemen dat de Raad vanmiddag de overige hoofdstukken en de begrootingen der bedrijven ook nog wel zal afhandelen en dus in twee zittingen met het werk gereed zijn, behoudens dan die finan cieele bespreking die over een week nog aan de orde zal komen. De heer Noordhoff pleitte voor verscherpte con trole van B. en W. op het toegepaste verhaal bij Armenzorg en bleek veel te verwachten van het komende Streekplan voor Zuid-Kennemerland. Hij wilde dat de daarvoor benoemde Streekplan-com missie zich ook voor zulke dingen als de herbouw van den molen De Adriaan en de stichting van een Natuurhistorisch Museum te Heemstede zou inte resseeren. Wethouder Reinalda bleek daarvoor niet te voelen, al toonde hij zich optimistisch over den herbouw van den molen. Hij zag dien uitsluitend als een zaak van de gemeente Haarlem. Ik kreeg den indruk dat er eenig misverstand was en dat de heer Noordhoff vooral beoogde, dat de commis sie voor het Streekplan zulke dingen zou bevorde ren door ze aan te bevelen bij de gemeenten, door er haar invloed achter te stellen. Wat is daar te gen? De werking van de commissie zullen wij ove rigens nog in de practijk moeten zien, maar het schijnt zeker dat haar belangstelling ook zal moe ten uitgaan naar locale plannen, die een belang voor de geheele omgeving vertegenwoordigen. Zoo als dat museum. Zooals b.v. ook de stichting van een groot gebouw voor congressen en kunstuitvoe ringen, waartoe het toch ook eens zal komen. Aan het beleid van B. en W. en van de ambte naren in een moeilijken tijd werd door verschei dene sprekers lof gebradht. En natuurlijk kwamen nog ver&dhillende wensohen naar voren. Zoo be pleitte de heer Angenent dat het gemeentebestuur alle mogelijkheden zou uitbuiten om werkgelegen heid te scheppen. De heer Johan Visser brak een lans voor den herbouw van den molen De Adriaan en voor den bouw van een museum voor moderne kunst, waarbij hij zich ook op de oommissie voor het Streekplan beriep, de heer Wolzak pleitte voor de goede behartiging van cultureele belangen. Wethouder Van Liemt deed de toezegging diat B. en W. de kwestie van het verfhaal bij Armenzorg nog eens zullen bekijken in connectie met de nieu we richtlijnen die onlangs gegeven zijn. Bij de behandeling van de subsidies bleek dat de Volksuniversiteit dit jaar niet van haar subsidie ge bruik zal maken, waarvan Pro Juventute het voor deel plukt, want dat krijgt er nu toch nog een (van f 500) zoodat het zijn goede werk zal kunnen voortzetten. En op aandrang van den heer Visser zullen B en W. de zaak van het Fonds voor Kun sten, gezegd het Frans Hals Potje, nog eens in oogensohouw nemen, overwegen of het niet jaar lijks gedoteerd kan worden opdat het in leven blijve en probeeren te bereiken dat f 1200 voor den aan koop van kunstwerken van Haarlemmers besteed mag worden. De vraag of de subsidie voor de H.O.V., verleden jaar tot f 25.000 verhoogd, niet weer op het oucè bedrag van f 30.000 gebracht kan worden, opdat er althans eenige verbetering in de uiterst schrale belooningen van de orkestleden kan komen, lokte In ons nummer van Dinsdag hebben wij uitvoerige mededeelingen gedaan over de plannen tot stichting van een Natuurhistorisch museum in „Groe- nendaal" te Heemstede. Zooals men weet is het de bedoeling dat in dit museum een 30-tal diorama's worden opgesteld, betrekking hebbend op het vogelleven in Nederland. Hierboven geven wij afbeeldingen van twee van deze diorama's. (Foto's J. Kemeling.) nog vry wat bespreking uit. Er werd warm voor gepleit en wethouder Westerveld zal het pleidooi in Den Haag voeren. Bij de behandeling van de eerste drie hoofd stukken kwamen weinig punten van belang in be spreking. Bij Openbare Veiligheid kregen wij zoo wel van den burgemeester als van wethouder Wes terveld te hooren dat de baldadigheid van de jeugd niet toeneemt en hield de laatste een betoog over de wensehelijkheid om dit euvel niet met lange toespraken tot de kinderen te bestrijden maar door hun bezigheid te geven die hun zin voor het le vende en schoone ontwikkelt. Bij Volksgezondheid vestigde dr. Kersbergen de aandacht op verscheidene punten van belang: de zorg voor de tuberculosebestrijding, omdat het sterftecijfer van deze ziekte in Nederland stijgende is, het onderzoek naar den voedingstoestand in de gezinnen en ook de geestelijke volksgezondheid. Hij acht consultatiebureaux voor menschen, die het geestelijk moeilijk hebben, zeer gewenscht. De di recteur van den G. G. D. is bereid tot steun; hij deed een beroep op B. en W. In beginsel kreeg hij een voorloopige toezegging van den voorzitter, die hem op de andere punten medewerking beloofde en wethouder van Liemt hulde bracht voor zijn werk ten bate van de Centrale Keukens. Wethouder Reinalda deed nog de mededeeling dat het college aandacht wijdt aan de stichting van een zeer groot sportterrein, waartoe ook een sintelbaan zal behooreii. Vanmiddag zette de gemeenteraad de behande ling van de begrooting voort. R. P. Aardbeving in Noordwest-Spanjc. Te Pontev edra ernstige schade. MADRID, 20 Februari. (D.N.B.) Naar eerst thans bekend wordt, is Dinsdagochtend te Vigo een aardbeving waargenomen. De beving duurde twee seconden. Een groot deel van de bevolking, die nog onder den indruk van de stormramp is, ijlde opge wonden naar buiten. De schade te Vigo is gering. In Pontevedra wer den echter verscheidene huizen aanzienlijk be schadigd. Versterking van Amerikaansche vlootbases. Huis van Afgevaardigden staat een bedrag van 66 millioen dollar toe. WASHINGTON, 20 Februari (D.N.B.) Het Huis van Afgevaardigden heeft goedkeuring ge hecht aan de versterking van Guam en Samoa, be nevens aan het uittrekken van nog 66 millioen dol lar voor versterking van de door Engeland afgestane bezittingen op 't Westelijk Halfrond. De minister van marine Knox en de chef van de vloot admiraal Stark hadden de versterking van Guam en Samoa geëischt (Tusschen Mei en November 1940 z{in door het Centraal Distributie kantoor 25 duizend millioen bonnen besteld, waarvoor 850.000 K.G. pier noodig was.) Eindelooze vellen bonnen, Achthonderd en vijftig tonnen, Goed, dat dit eens wordt belicht; Want al kun je 't niet omvatten, Zelfs niet in de verte schatten, Het is duidlijk van gewicht Sinids we er mee zijn begonnen, Moesten stapels, bergen bonnen Over heel het land verspreid; Zulk een bon-organisatie Op zichzelf is een prestatie, Die veel zorgen heeft bereid. Er mocht geen verwarring dreigen. Ieder moest zijn portie krijgen, Ieder zijn rechtmatig deel; Geen vergissing mocht gebeuren In de soorten, in de kleuren, Niets tekort en niets teveel. Niemand zal het tragisch vinden, Als de bonnen weer verzwinden, Maar het mag wel eens gezegd: Door de dames en de heeren, Die ze ons distribueeren Wordt daar eer mee ingelegd. Wij hebben al weer een groot aantal dezer kaarten verkocht. Hebt u uw exemplaar al? Zoo neen, dan ligt er nog een voor u klaar, om te worden afgehaald. Prijs vier cent per stuk. In de machinekamer van het gemaal voor den Noord-Oostpolder te Stad-Vollen- hove, beter bekend als De Voorst, worden de groote pompen opgesteld, die het water uit den polder naar het randkanaal zullen moeten op- en uitmalen. (Foto Pax Holland) Japan's ambassadeur te Washington: WASHINGTON, 20 Febr. (D.NH.) De nieuwe Japansche ambassadeur in de Vereenigde Staten Nomoera heeft op de eerste persconferentie die hij heeft gehouden verklaard dat een oorlog tus schen de Vereenigde Staten en Japan kan worden voorkomen. Hij constateerde, dat het initiatief daartoe ook van den kant van de Vereenigde Sta ten moet komen. Er is geen vraagstuk aanwezig dat beide landen tot een oorlog zou kunnen dwin gen. Japan tracht met economische middelen een vreedzame expansie naar het zuiden te verkrijgen en doet zijn best om toepassing van geweld te verhinderen. Hij, Nomoera, (kan niet definitief verklaren dat Japan binnen het kader van dit program niet tot het toepassen van geweld zal overgaan, maar van Japansche zijde zal alles in het werk worden gesteld om dit te vermijden. Ten aanzien van het Japansche bondgenoot schap met Duifcschland en Italië merkte de am bassadeur op dat het in de eerste plaats Japan's bedoeling is den vrede op den Stillen Oceaan te behouden. Daarom heeft men bij het sluiten van het pact niet het oog gehad op een oorlog met de Vereenigde Staten. Van Japansche zijde gelooft men dat de Ver eenigde Staten Duitschland niet officieel den oor log zullen verklaren. Daarmede wordt ook Japan's verplichting die uit de bepalingen van het drie- mogendihedenpact voortvloeit niet van kracht. Frankrijks politieke koers. De „Matin" verlangt een snelle oplossing. PARIJS, 20 Febr. (D.N.B.) „Frankrijk wenscht opheldering", zoo sohrijft de „Matin". Het blad spreekt de meeening uit dat de vraag, waarheen Frankrijk gaat een snelle oplossing eischt. ..Stel lig staat aan het hoofd van het land een man die boven iedere verdenking verheven is. Men is echter eenigszins ontsteld, omdat alles zoo lanz- zaam verwezenlijkt wordt. Frankrijk moet thans een nationale politiek voeren die „afgestemd" is op het nieuwe Europa, dan zal het gered zijn. Anders schakelt Frankrijk zichzelf uit". Het blad eischt van maarschalk Pétain dat hij zijn gedach ten preciseert en het land zegt waarheen het ge leid moet worden." Men vraagt zich af of vroe gere vormen zullen worden aangenomen, dan wel of de formule van den maarschalk geldig zal zijn: ..Een man geheel alleen verantwoordelijk voor de historie". De maarschalk moet zijn voornemens bekend maken en Frankrijk is bereid hem te vol gen. Er is echter volstrekt geen tijd meer te ver liezen." ALGEMEEN NEDERLANDSCH ONDER WIJ ZERS - VERBOND. Het AN.P. meldt: Dezer dagen is te Utrecht ge sticht het Algemeen Nederlandsch Onderwijzers- verbond, een federatie van het katholieke onder- wijzersverbond, een federatie van het katholieke wijzersverbond, het Nederlandsche onderwijzers genootschap ep de Unie van Christelijke onder wijzers. Het verbond, staande op den grondslag van artikel 200 der grondwet (gelijkstelling tusschen openbaar en bijzonder onderwijs) stelt zich ten doel bij de overheid de gemeensehappelijike belan gen van de leden der aangesloten organisaties en alle aangelegenheden betreffende de zorg voor goed onderwijs te behartigen. Ook in zaken, be trekking hebben op het verleenen van sociale hulp aan deze leden zal zooveel mogelijk worden samengewerkt. Het dagelijks bestuur bestaat voor 1941 xiit de heeren L. F. Kleiterp te Amsterdam, voorzitter; Willem Wiltschut te Arnhem, vice-voorzitter en A. P. Jungcurt te 's-Gravenhage, secretaris. Het verbond telt ruim 22.000 leden. „HOLLAND'S GLORIE". AMSTERDAM. Een blik in een der groote etalagevensters der V.V.V. .Amsterdam" aan het Rokin no. 5 bij den Dam, brengt ons Holland's glorie in herinnering. Daar is een etalage Ingericht door het histo risch scheepvaartmuseum 'Cornells Schuytstraat 57, hoek de Lairessestraat)waar thans de ten toonstelling „het schip van 1600—1900" kan wor den bezocht. In de etalage aan het Rokin zien we o.a. een prachtig oud model van een der schepen, waarmede onze voorvaderen de wereldzeeën ver overden. Voorts een paar unieke stukken van ver sieringen van binnenschepen uit den tijd. toen deze oude zeekasteelen nog met kunstig beeld houwwerk opgesierd werden. En dan nog enkele oude atlassen en archiefstukken, tezamen een greep uit het kostbare materiaal dat in het scheepvaartmuseum te bewonderen is. Duitsche luchtaanvallen op Engeland. Bommen vielen op de havenwerken van Lowestoft BERLIJN, 20 Februari. (D.N.B.) Het En- gelsche ministerie van luchtvaart en het mi nisterie voor de binnenlandsche veiligheid heb ben Woensdagavond bekend gemaakt dat „een zekere activiteit'' van vijandelijke vliegtuigen Woensdagmiddag hoofdzakelijk boven Yorksh ire en Lincolshire is voorgekomen. Er zijn bommen neergeworpen die schade en slachtof fers. hebben veroorzaakt. Naar aan het D.N.B. gemeld wordt hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen gisteren de ha venwerken van Lowestoft aan de Engelsche Oostkust aangevallen. Verscheidene gebouwen in de haven werden getroffen. NACHTELIJKE AANVALLEN OP LONDEN EN ZüID-WALES. BERLIJN. 20 Februari (D.N.B.) In den af geloopen nacht hebben Londen en Zuid-Wales, naar de Engelsche Berichtendienst meldt, de voor naamste doelen der Duitsche luchtaanvallen ge vormd. Toen kort na het vallen van de duisternis in Londen luchtalarm was gegeven vlogen vijande lijke machines over het stadsgebied en wierpen bommen neer, waardoor eenige schade is ontstaan. In Zuid-Wales hebben de aanvallen geruïmen tijd geduurd. Een aanzienlijk aantal brisantbommen is neergeworpen. Zij richtten schade aan en ver oorzaakten eenige branden. Voorts zijn ook boven eenige andere Engelsche streken Duitsche vliegers verschenen, waarbij in eenige gevallen bommen zijn neergeworpen. Duitsch wèermachtsbericht Luchtaanvallen op doeleri in Zuid- en Zuidoost Engeland. Haven van Benghasi Cyrenaïca) bestookt BERLIJN, 19 Februari (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „Succesvolle aanvallen in duikvlucht waren Dinsdag gericht op vliegvelden, troepenkampen, spoorweg-emplacementen en colonnes vrachtauto's in Zuid- en Zuidoost Engeland. Voltreffers verniel den hangars en op den beganen grond staande vliegtuigen. Voltreffers konden bovendien geplaatst worden op verscheidene spoorwegstations, spoor weg-emplacementen en twee rijdende treinen. Ten Noorden van Portsmouth werd een troepenkamp met bijzonder groot succes aangevallen. Een lange- afstandsgevechtsvliegtuig bombardeerde ten Westen van Ierland een groot tankschip en trof het zóó hevig, dat het als verloren beschouwd moet worden. Een andere succesvolle aanval was gericht op een koopvaardijschip ten oosten van Harwich. In Cyrenaïca deden formaties van het Duitsche luchtwapen op 18 Februari een aanval op de haven van Benghasi. De aanval had de gewenschte uit werking. Ten Zuidwesten van Agedabia werden troepenconcentraties en colonnes vrachtauto's ver strooid. Ook in den nacht van Dinsdag op Woensdag vloog de vijand noch naar het Duitsche rijksgebied noch naar de bezette gebieden. Een afzonderlijk vliegend vijandelijk gevechtsvliegtuig werd Dins dagochtend op weg naar het bezette gebied genood zaakt te landen. De bemanning werd gevangen ge nomen. Twee eigen toestellen worden vermist". AANVALLEN OP BRITSCHE VLIEGVELDEN. BERLIJN. 19 Februari. (D.N.B.) Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben Dinsdag weer verschei den vliegvelden op de Britsche eilanden met suc ces aangevallen. Op het vliegveld Honington is een aanval in duikvlucht gedaan, hoewel het veld door versperringsballons beschermd werd. De van gerin ge hoogte geworpen bommen troffen een hangar en woelden de startbaan op verscheiden plaatsen om. Een dergelijke aanval werd ondernomen op hel vliegveld Thorey Island, dat eveneens door ver sperringsballons beveiligd werd. Vlak voor een hangar stonden zeven vliegtuigen. Eenige bommen van middelbaar kaliber vielen in de ruimte tus schen de vliegtuigen en de hangar. De hangar en alle vliegtuigen werden ernstig beschadigd. Eén gang per maaltijd in de Engelsche restaurants. NEW YORK, 20 Februari (D.N.B.) Naar ut Londen wordt gemeld heeft het Britsche ministerie van voedselvoorziening bepaald dat de restaurants nog slechts maaltijden van één gang mogen opdie nen. HEDEN: 10 PAGINA'S. r R. P.: Haarlem's begrooting. pag. 1 P. Gasus: Bonnencijfers. pag. 1 Flitsen: Jantje dragen. pag. 3 Een huistiran pag. 3 J. H. V.: Echo pag. 3 v. H.: Op ontdekkingsreis in de ar beidssfeer van den filmoperateur. pag. 3 Voor de Kinderen. pag. 6 Uit de Pers. pag. 6 Uit Haarlem's Raad. pag. 7 H. D Vertelling: Zeventien pag. 9 Op het bonnenkerkhof. pag. 9

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1