I Hit de Omstxeken j Wethouder Nijssen wordt Zaterdag 60 jaar. Zestienjarige jongen stal jas met 1900- BURGERLIJKE STAND DONDERDX'G 20 FEBRUARI 1041' HA A'R HEM'S DAGBEAB )N Verduister goed. Zooals het moet. VAN 20 OP 21 FEBRUARI 1941 wan 19.03 tot 8.45 Maan op 21 Februari op 5.32 Maan op 21 Februari onder 14.28 VELSEN Van eenvoudigen tuinders jongen tot een belangrijke figuur in de tuinderswereld. Ruim 13 jaar wethouder van Financiën. Als men hem zoo rustig in zijn kamer in het ge meentehuis ziet werken, bezig met een der vele financieele vraagstukken, zou men niet zeggen, dat onze wethouder van Financiën, de heer J. P. Nijssen a.s. Zaterdag 60 jaar wordt. (Foto archief H. DJ En toch is dit zoo, want 22 Februari 1881 werd Jacobus Petrus Nijssen in Santpoort geboren als zoon van een tuinder. Hard heeft hij gewerkt, zijn leven lang: hij werd tuindersjongen bij zijn vader en wie de toestanden in het tuindersbedrijf zoo on geveer een halve eeuw geleden kent, zal weten, dat het leven van hen, die hun dagelijksch brood „uit den grond moesten halen", verre van gemak kelijk was. Het was hard werken van den vroegen morgen tot den laten avond. Maar dit harde werken heeft den heer Nijssen geen kwaad gedaan en dat de toestanden sinds dien veel verbeterd zijn, is zeer zeker voor een groot deel aan de harde leerschool van den heer Nijssen te danken, want hij is het geweest, die in deze streek steeds voor betere toestanden in het tuinbedrijf geijverd heeft. De heer Nijssen is een bescheiden man en de opsomming die wij hieronder geven van de vele belangrijke functies, die hij in de organisaties van tuinbouw en bloembollenteelt bekleedt, hebben we grootendeels langs een omweg gekregen. Al heel vroeg trad de heer Nijssen in de organi saties van den tuinbouw op den voorgrond. In 1918 werd hij in het bestuur gekozen van de pas opge richte R.K. Tuindersverecniging „Kennemerland", welke belangrijke organisatie hem in 1922 tot haar voorzitter koos. Zijn organisatorische talenten tra den spoedig aan het licht en dit had tengevolge, dat hij in tal van organisaties en commissies werd ge kozen. Hij werd lid van de Provinciale Commissie voor de veilingen in Noord-Holland, waarvan hij later voorzitter werd, vervolgens lid, later vice- voorzitter van het Centraal Bestuur der Veilingen in Nederland waardoor hij zijn intrede deed in de top-organisatie van den Nederlandschen tuinbouw; kort daarop volgde zijn benoeming tot lid van de Groenten- en Fruit-Centrale. Toen in 1934 de veiling „Kennemerland" en de „Vrije Veiling" werden samengesmolten werd de heer Nijssen benoemd tot voorzitter van de Vei lingscommissie der Vereenigde Veilingen; hij werd lid van de Algemeene Groenten-Conserven Com missie. welke commissie de productie van groenten voor de conserveering regelt, lid van de Tuin derscommissie L.C.O., voorzitter van de commissie voor Wetenschappelijk Tuinbouwonderwijs in de Btreek Kennemerland, lid van den Raad van advies van het Centraal Bureau der Veilingen .in Neder land. En ook in de organisaties op het gebied der bloembollencultuur heeft de naam J. P. Nijssen niet alleen een bekenden, maar ook een goeden klank. Zoo is hij lid van de Sierteelt Centrale, be stuurslid en gedelegeerd commissaris van de Bloembollenveiling „Beverwijk", bestuurslid van het Surplusfonds, lid van de Contactcommissie in het Bloembollenbedrijf, voorzitter van de Coöp. Inkoopvereeniging „Ons Belang bestuurslid van den Bond van Bloembollenveilingen enz. Het is een heele reeks van functies en al deze functies verricht de heer Nijssen belangeloos, zoo dat zonder overdrijving gezegd kan worden, dat hij al zijn vrijen tijd geeft aan de ontwikkeling van de tuinbouworganisaties, aan welker opbouw hij zoo krachtig heeft meegewerkt. Langen tijd is de heer Nijssen ook in de R.K. politieke beweging op den voorgrond getreden. Hij is al sedert 1919 lid van den gemeenteraad. In 1927 werd de heer Nijssen benoemd tot wethouders van Financiën en in 1931 en 1935 werd hij herbenoemd, zoodat hij reeds bijna 14 jaar wethouder is. Dat hij zijn raadslidmaatschap ernstig opvatte, bewijst het feit, dat hij, toen hij in den raad kwam, voor zijn ontwikkeling de cursussen in sociologie van de K.S.A. volgde. De heert Nijssen is lid van den Par tijraad der R.K. Staatspartij. Vroeger was de heer Nijssen lid van het kerk bestuur der Parochie van de H. Engelmunduskerk in Driehuis. Toen Santpoort een eigen parochie kreeg werd hij aldaar in het parochiaal bestuur op genomen. Als geboren Santpoortenaar heeft de heer Nijssen zijn eertijds' weinig belangrijke geboorteplaats tot een belangrijke „forensenstad" zien groeien. Het kan dan ook niet anders, of hü heeft zijn hart aan Santpoort verpand. De R.K. sportbeweging te Sant poort geniet zijn bijzondere belangstelling. Doordat de heer Nijssen midden in het volle leven staat heeft hij een grooten kring van vrien den en medewerkers. En daarom mag verwacht worden, dat het Zaterdag een drukke dag voor hen zal worden. JAARVERGADERING VER. VEILINGEN. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Vereenigde'Veilingen is vastgesteld op Donderdag 17 Februari in het veilinggebouw „Kennemerland". IJMUIDEN Om het damkampioenschap van Nederland. Zuider Damclub heeft de leiding. De te Rotterdam gespeelde wedstrijd: Zuider Damclub— Excelsior heeft een verrassend verloop gehad. De Rotter- damsche club wist met 16—4 van de dammers uit 's Her togenbosch te winnen, waardoor de Zuider Damclub met een beter bordgemiddelde de leiding heeft genomen in het tournool om het clubkampioerrschap van Neder land. De stand luidt als volgt. Clubs: Zuider Damclub Res. Damgenootschap 1 1 Van Embden 10 10 1 10—10 Damclub Umuiden 2 0 111 19—21 Excelsior 1 0 0 1 0 4—16 Zondag a.s. wordt gespeeld: Res. Damgenootschap—v. Embden, ln den Haag en Excelsior—D. C. IJ. ln Den Bosch. Veiling van huizen. Ten overstaan van den candldaat-notarls W. Boerlage, waarnemende het vacante kantoor van wijlen notaris G. D. Boerlage, Is Woensdagmiddag ln het veilinggebouw ,,'t Centrum" een openbare verkooplng gehouden. Perceel 1: Woonhuis, met erf en grond, aan de Voor straat 13, te Wijk aan Zee, groot 2.17 Are. Hoogste bieder Wlerlnga met f 3700. Niet gemijnd. Perceel 2: Woonhuis, met erf en grond, aan de Voor straat 11, groot 1.83 Are. Hoogste bieder Wlerlnga met f 3700. Niet gemijnd. De combinatie staande op f7400 werd door den heer D. Bus q.q., Velsen, gemijnd op f 10. Opbrengst f7410. Perceel 3: Woonhuis, met poort, erf en grond, aan de Kanaalkade 27, te Vclsen-N., groot 1.10 Are. Opgeboden door M. Oudshoorn. Velsen tot f3025. Ge mijnd op f 150 door D. Bus q.q., Velsen. Ongevallenverzekering voor kustvisschers. „Deelvisschers" zijn nu ook verzekerd. Toen vorig jaar de KW. 55 op zee is vergaan, vonden de samenwerkende organisaties in combi natie met het bestuur van de Reedersvereenging voor de Haringvisscherij hierin aanleiding om over leg te plegen met den secretaris-generaal van het Departement van Sociale Zaken, aldus „Toena dering" Het was ongetwijfeld een misstand, dat een deel van de visscherij buiten elke verzekering viel. Niet alleen, dat een aantal opvarenden, omdat zij z.g. op-deel-varen, niet waren verzekerd, maar op een deel van het bedrijf vverd alzoo een zwaardere be drijfslast gelegd. Het verzoek der organisaties was dan ook, om dat deel van de visscherij, wat buiten de ver zekering valt en wij denken hierbij allereerst aan de ongevallenverzekering, er onder te brengen. In de Nederlandsche Staatscourant no. 25 vin den wij een besluit van den waarnemend secretaris generaal van het Departement van Sociale Zaken van den volgenden inhoud: „DEEL-VISSCHERS" ZIJN IN LOONDIENST. Degene, die als deelvisscher werkzaam is, in het onder de Ongevallenwet 1921 vallende visschersbe- drijf, uitgeoefend buiten rivieren en binnenwateren, wordt voor de toepassing der wet geacht werkzaam te zijn in loondienst van den eigenaar van het vaartuig, waarop hij werkzaam is. De eigenaar wordt voor de toepassing van de Ongevallenwet 1921 geacht te zijn de werkgever van de deel- visschers die op het vaartuig werkzaam zijn. VASTGESTELDE DAGLOONEN. 1. In afwijking van de bepalingen der Onge vallenwet 1921 in zake de berekening van het dagloon, waarnaar de geldelijke schadeloosstellingen in gevolge die wet worden vastgesteld, geldt als dagloon: a. voor schepelingen, varende op loggers, het voor de onderscheiden groepen van schepelingen ingevolge de Zee-Ongevallenwet 1919 vastgestelde dagloon. b. voor schepelingen, niet behoorende tot de onder letter a bedoelde schepelingen: le. voor een schipper f 4; 2e. voor een matroos f 3; 3e. voor een jongen f 1.50. 2. De bedragen, welke ingevolge het bepaalde in het eerste lid, letters a en b, als dagloon worden beschouwd, worden voor de premieberekening in gevolge de Ongevallenwet 1921 als werkelijk ver diend loon aangemerkt. Dit besluit treedt, in werking op den dag, vol gende op dien zijner afkondiging. Dit besluit juichen wij van harte toe, zoo ver volgt het blad. Voor velen, die naar zee gingen zonder tegen ongevallen te zijn verzekerd brengt dit besluit een oplossing. Dit besluit geeft echter meer. In artikel I onder a wordt thans vastgesteld, dat schepelingen, varende op loggers, nu zijn ver zekerd en worden uitgekeerd naar ae vastgstelde dagloontabellen ingevolge de Zee-Ongevallenwet 1919. Een groot aantal loggers neemt thans deel aan de kustvisscherij en de opvarenden zijn dan niet verzekerd volgens de Zee-Ongevallenwet 1919, maar volgens de Ongevallenwet 1921. Het vaststellen van het dagloon voor een zee- visscher volgens 'de bepalingen van deze wet is wel zeer moeilijk en kan aanleiding geven tot groote onbillijkheden. Vandaar dat de Zee-Onge vallenwet verzekert en uitkeert tegen vastgestelde dagloonen. Bij dit besluit zullen de opvarenden van log gers, die aan de kustvisscherij deelnemen, ver zekerd zijn krachtens de Ongevallenwet 1921, maar op de dagloon-tabellen van de Zee-Ongevallenwet 1919. Belangrijker is echter het besluit, dat deel- visschers, werkzaam in het visscherijbedrijf, uit geoefend buiten rivieren en binnenwateren, nu onder de bepalingen van de Ongevallenwet vallen. Het bedrijf als zoodanig viel reeds onder de wet. De opvarenden wier loon alleen bestaat uit een deel van de besommming, werden niet beschouwd als loonarbeider in den zin der wet Hiertegen heb ben wij mermalen onze bezwaren kenbaar ge maakt. Thans wordt aan deze arbeiders recht gedaan. Hieronder vallen dus nu alle kustvisschers, ook de garnalenvisscherij en IJselmeervisschers, waar als regel op een deel wordt gevaren. Marktprijzen en besommingen. Schar f49—f27; Kleine schar f 14—f8.S0; Pufschar f6.10 —f2,10; Kleine schol f68—f21; Pufschol f20,50—f 10; Bot f37—f29; KI. bot f 25—f 18. alles per 50 K G. Kabeljauw f 12—f7 per stuk. Tongen f8—f5,70 per K.G. Zoetwatervlsch: Karper f0,92; Voorn f0,31—£0,28; Bra sem f 0.51—f 0.48. alles per K.G. Loggers: IJM 283 f 2440: IJM 204 f24; KW 60 f 3034; KW 44 f 1400; KW 40 f2997; KW 130 f1871; KW 154 f 3307; KW 95 f 2935; KW 144 f109; KW 59 f2134; KW 163 f 2826; KW 91 f3214; KW 3 f4515; KW 36 f2811; KW 43 f 2022; KW 123 f4113; KW 49 f4465; KW 108 f24. Kotters; KW 77 f47; KW 116 f31; KW 21 f35. MARKT SCHEVENINGEN. SCHEVENINGEN, 19 Februari. Hedenochtend waren aan de markt 22 motorloggers met f 1965, 13 kotters met f 799 en 75 motorschokkers met te zamen f 2305 besomming. In totaal besomden 110 kustvisschers f 5069. De besommingen van de motorloggers waren: SCH 210, B. Rog met f 82, KW 52 J. de Haas met f 51, SCH 284, P. oen Heyer met f 88, SCH 84 J. den Duik met f 105, KW 175 Van Duin en Plokker met f 91, KW 155 H. v. d. Plas met f 96, SCH 30 C. de Graaf met f 99, SCH 341 W. de Graaf met f 90, KW 107, J. van Duin met f 69, KW 84 H. Schaap met f 77, SCH 285, M. Pronk met 'f 110, SCH 245, C. den Heyer met f 71, SCH 73 J. Klein met f 82, KW 97 D. Kuit met f 101, KW 151 T. d. Plas met f 108, SCH 116. W. Rog met f 72, SCH 81 A. den Duik met f 77, SCH 201 M. den Heyer met f 100, SCH 89 A. Rog met f 89, SCH 102 J. Westerduin f 90, SCH 302, A. Taal met f 107, SCH 23, A. Taal met f 116. De besommingen vanl de kotters waren: HD 75, D. Koorn met f 28, KW 1.0 E. de Vries- met f 73, TX 33 J. Drijver met f 54, TX 4 J. v. d. Vis met f 39, TX 39 P. v. d. Vis met f 48. SCH 37 C. de Jong met f 55, KW 77 H. van Duin met f 148, KW 116 D. Haasnoot met f 56, KW 72 W. v. d. Plas met f 56, SCH 12 G. oen Heyer met f 50, RO 2 G. van Noord met f 60, SCH 177 A. Blok met f 61. TX 19 F. Krijnen met f 62. De noteeringen waren hedenochtend: Pufschar: f 5.30—f 9.40 Kleine schar: f 16.70—f 28.20, beide per kist van 40 K.G. J. L. T. Post tot raadslid benoemd. In de vacature G. W. P. Nijsen is door het Cen traal Stembureau als lid van den gemeenteraad be noemd, de heer J. L. F. Post. De heer Post heeft zijn benoeming in beraad ge houden. AANBESTEDING BOUWEN VAN EEN POMPSTATION. Hedenmorgen had de aanbesteding plaats van het bouwen van het gebouw voor een rioolwaterpomp station met bijkomende werken. Laagste inschrijvers waren: J. J. de Korte en C. G. Waalevéld te Haarlem voor f 19.732. ZANDVOORT TOONEEL VOORSTELLINGEN. Op de vergadering van Het Comité der samen werkende Zandvoortsche tooneel vereen igingen werd besloten op Zaterdag 22 Maart een opvoe ring te geven van 't Cafétje, ten bate van de kas van Winterhulp Nederland. Op Zaterdag 5 April geeft de tooneelvereeni- ging Phoenix een voorstelling. Opgevoerd wordt Op 't kantje af, comedie in drie bedrijven door J. Fabricius. Op Zaterdag 19 April wordt door de geza menlijke vereenigingen opgevoerd: Mary P.'- gan. HILLECOM J. VELDHUIJZEN VAN ZANTEN GZ. t Na een langdurige ziekte is alhier op 66-Jarigen leeftijd overleden de heer J. Veldhuijzen van Zanten Gz.. direc- teupr der N.V. Bloembollenhandel v.h. Gebrs. Van Zanten. In het openbare leven nam de heer Veldhuijzen van Zanten een groote plaats in. Ruim sy2 jaar was hij lid van den gemeenteraad voor de A. R. partij, hij was voorzitter der Schoolvereeniging „Boaz", voorzitter der Protestant- sche Ziekenverpleging, penningmeester der Chr. Burger school, ouderling der Geref. Gemeente, lid der Commis sie van Toezicht van de Stichting „Vogelenzang" Bennebroek en bekleedde tal van jaren een functie ln het bestuur der Hillegomsche afdeeling van Bloembollen cultuur. De teraardebestelling vindt Zaterdagmiddag plaats op de Algemeene .Begraafplaats. OPBRENGST' COLLECTE. De opbrengst der Winterhulp-collecte ln deze gemeente bedraagt f 67. BEVERWIJK De rantsoeneering van gas. Reeds éOO aanvragen voor een hooger rantsoen. Eenige maanden geleden is, zooals natuurlijk algemeen bekend is, in ons land de rantsoenee ring van gas en electriciteit ingevoerd. De Alge meene regel is, dat niemand meer gebruiken mag dan in de overeenkomstige oeriode van 1940. Alle verbruikers van gas hebben van het ge meentelijk gasbedrijf een .opgaaf ontvangen, hoe groot het verbruik was over de maanden van 1940. De bepalingen omtrent de rantsoeneering laten toe, dat in bijzondere gevallen bijvoorbeeld als er in 1940 petroleum gebruikt werd om te koken, of als sinds 1940 het gezin vermeerderd is een vermeerdering van het toegestane rantsoen kan worden gegeven. Op het oogenblik zijn bij het gemeentelijk gas bedrijf reeds ruim 600 aanvragen ingediend, het toegestane rantsoen gas te verhoogen. De aanvragen worden stuk voor stuk behandeld, vóórdat hierover een beslissing wordt genomen. De winkelsluiting. In een vergadering van textielwinkeliers is besloten met ingang van 1 Maart a.s. de zaken te sluiten des Maandags tot nam. 2 uur, de volgende weekdagen open te houden van 9 tot 12.30 uur en van 2 tot 6 uur en des Zaterdags van 9 tot 12.30 uur en van 2 tot 7 uur. De oud-gemeentesecretaris 74 jaar. Vandaag viert de oud-gemeentesecretaris de heer J. W. A. C. van Loenen zijn 74sten verjaardag. De bekende Amersfoortsehe „Dieventoren" met het klokketorentje in de Muur huizen zal geheel gerestaureerd worden, waarbij een merkwaardig plekje in de stad voor het nageslacht behouden blijft. (Foto Pax Holland) BLOEMENDAAL BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: C: G. A. Nijhof—de Zwart, d.; J. A. Lei boer—Baronesse van der Feltz, d. GETROUWD: A. Beun en A. Krultbosch. OVERLEDEN: P. van de Water, 80 j.; A. C. Veeri: weduwe van J. A. van Brero, 82 j.; E. Lijdsman, 79 j.; W. Sprokkereef, echtgenoote van L. Broekhuizen, 66 M. C. Willemse, echtgenoote van P. Wezel, 79 J.; C. Honig, 64 j.; Chr. J. van Veldhuizen, 75 j. (Onderstaande is reeds tn een deel van onze vorige oplage opgenomen.) Duitsche pers over het Bulgaarsch- Turksclie verdrag. BERLIJN, 19 Februari (DN.B.) Het vriend- schaps- en nietaanvalsverdrag tusschen Bulgarije en Turkije noemt de Duitsche pers een even be langrijk als opmerkelijk element voor het op richten van een nieuwe, vreedzame levensorde op den Balkan. In het bijzonder zien de bladen in het verdrag een afwijzen van alle Engelsche plan nen tot stichting van onrust en verwarring in het Zuid-Oosten van Europa. „Wij constateeren met voldoening" zoo schrijft de Völkïscher Beobachter „dat door de vriendschapsverklaring van Bulgarije en Turkije weer een haard van onrust is opgeruimd en een stap vooruit is gedaan op den weg naar de reor ganisatie en de definitieve pacificatie van ons werelddeel". De Börsenzeitung noemt de overeenkomst een onaangename verrassing voor allen die gemeend hadden, dat het Grieksche voorbeeld op den Bal kan nog eens kon worden herhaald. Weer is een Britsche wenschdroom in rook opgegaan, aldus het blad. De Bulgaarsch-Turksche verklaring vormt een platform voor de uitbreiding der weder zij dsche betrekkingen en de veilige basis voor de komende ontwikkeling, die ook voor Turkije een positief gerichte rol als nabuur van Zuid-Oost Europa en daarmede van Europa in het algemeen mogelijk maakt. De Berliner Lokalanzeiger noemt de overeen komst een „overwinning van de krachten der orde". Voor Duitschland zoo schrijft het blad be-teekent het Bulgaarsch-Turksche verdrag een positieve bijdrage tot behoud van de orde in Zuid-Oost Europa. Dit accoord is volkomen harmonie met het streven van de spilmogend- heden om den vrede van dit gebied te verzeke ren. Het is bijzonder verheugend, dat de nabuur- schappelijke betrekkingen tusschen Bulgarije en Turkije verbeterd zijn, aangezien juist aan deze grens de Britsche opruiing de krachtigste acti viteit ontplooid had en een groote nervositeit aan beide kanten was ontstaan. STOCKHOLM, 19 Februari. (A^J.P.) Het Maandagmiddag in Ankara onderteekende Turksch- Bulgaarsche niet-aanvalspact wordt in Londensehe regeeringskringen nog voorzichtig besproken. Het pact wordt als „overeenkomst" gekenmerkt. De Britsche ambasadeur in Ankara en de gezant in Sofia hebben opdracht gekregen terstond uitvoerige rapporten over de eventueele uitwerking van deze nieuwe ontwikkeling naar Londen te seinen. Inmid dels beperkt men zich tot de prognose, dat het TurkschBulgaarsche pact den toestand op den Balkan niet ernstig zal wijzigen en verklaart men. dat Duitsche commentaren welke van een neutra- liseering van Turkije spreken, volkomen onjuist zijn. een reden voor deze meening vtardt niet op gegeven. In het streven de beteekenis van 't pact zooveei mogelijk te verkleinen, wezen woordvoerders van Downingstreet er Maandagavond op, dat Turkije den laatsten tijd herhaaldelijk geprobeerd heeft, de Balkanlanden tot een „neutraal blok" te vereeni gen. Daarmede moet blijkbaar de indruk gewekt worden, alsof deze Turksche pogingen thans min stens in haar beginstadium succes gehad hebben (Jit de opvallend korte en deels elkaar tegenspre kende commentaren blijkt ten slotte, dat de regeering in Londen op het Turksch-Bulgaarsche pact niet gerekend had, welks zwaartepunt ligt in het uitsluiten van militaire conflicten tusscnen de onderteekenaars. Nog eenige uren voordat de onder- teekening van het pact bekend werd, spraken ver antwoordelijke kringen over het sluiten van een zuiver accoord van vriendschap, waarbij zij den nadruk legden op de politieke zijde, zonder de mogelijkheid eener neutraliseering van de Turk sche militaire macht te noemen. Sinds het begin van dit jaar is er van Engelsche zijde intensief aan gewerkt de militaire betrekkingen met Turkije te verstevigen. In de eerste week van Januari heeft de Engelsche regeering uiting gegeven aan de hoop, dat een permanente Engelsche militaire missie haar zetel te Ankara zou vestigen ten einde een nauwe samenwerking te bewerkstelligen. Na het vertrek van de beide hooge Engelsche officieren uit Ankara, einde vorige week, is èr over zulk een missie niet meer gesproken. Tevens me'dden Engelsche correspondenten te Ankara dat rte Turk sche regeering in het Turksche leger een defensief en geen offensief middel ziet. Het Turksche legev zal pas dan optreden, wanneer Turkije zelf het slachtoffer van een rechtstreekschen en nfet-uit- gelokten aanval zou worden. In Londen heeft men op grond van deze berich ten, die 24 uur na een diepgaand onderzoek tus schen den Turkschen minister van buitenlandsche zaken Sarajogloe en den Brïtschen ambassadeur Sir Hugh Knatchbull Hughesson ontvangen wer den, moeten toegeven, dat de Turksche definitie in vergelijking tot vroegere verklaringen van Ankara een onverwacht novum vormt. Over de uitwerking, welke het verdrag op Griekenland kan hebben, was men hgt, naar verluidt, in Londensehe verantwoor delijke kringen wel eens. Het ministerie van voor lichting heeft althans Maandagavond aan de pers de aanwijzing verstrekt, te schrijven, dat de be trekkingen tusschen Turkije cn Griekentand, naar de meening van Londen, door het pact niet ge troffen zullen worden. ITALIAANSCHE PERSSTEMMEN. ROME, 19 Febr. (D.N.B.) De Romeinsch* ochtendbladen noemen het Turksch-Bulgaarsche verdrag een „nieuwen harden slag tegen Enge land". Het verdrag, zoo schrijft de Messaggero, wekt bij de spilmogendheden levendige voldoe ning, aangezien Duitschland evenals Italië steeds voor de volledige onafhankelijkheid der Balkan- sta ten en voor hun bevrijding van de intriges dei plutocratie optreden, welke van den Balkan een hoekpijler van haar omsingelingspolitiek had ge maakt. Kenmerkend is het feit, dat het accoorcj terstond na de dreigementen van Churchill jegens Bulgarije en ondanks aanwezigheid van een Brit sche militaire missie in Ankara is gesloten. Het is een verder bewijs, dat de Engelschen niet sterk genoeg meer zijn om indruk te maken op de sta ten. die vastbesloten zijn hun volle vrijheid van handelen te herwinnen. Ook de Popoio di Roma verklaart, dat het accoord een niet verkeerd te begrijpen bepalen van een standpunt beteekent van de beide Balkanlanden tegen Engeland, dat door zijn bondgenootschapsverdrag Turkije wilde gebruiken als pion in het politieke en militaire schaakspel tegen de spil. Echtpaar te Almelo door kolendamp vergiftigd In de Begoniastraat te Almelo heeft zich een ge val vain kolendampvergiftiging voorgedaan, waarbij twee oude menschen zijn omgekomen. Buren kwa men vanochtend tot ontdekking dat, tegen de ge woonte in geen teek en van leven te bespeuren wag in de woning van. den heer en mevrouw Frank. Toen ook leveranciers na herhaaldelijk kloppen en bellen geen antwoord kregen, werd de politie ge waarschuwd. Zij verschafte zich toegang tot de wo ning. Man en vroum vond men zittend bij den haard, alsof zij sliepen. Men nam een sterke kolen damp waar. Een geneesheer kon slechts den dood bij beiden constateeren. De man was 71, zijn vrouw 72 jaar oud. AMBTSAANVAARDING COMMISSARIS VAN UTRECHT. UTRECHT, 19 Februari. Zaterdag 22 Fe bruari a.s., des morgens om elf uur, zal de nieuw benoemde Commissaris in de provincie Utrecht, ir. F. E. Müller in het gouvernementsgebouw van de Provinciale Staten te Utrecht zijn ambt met een rede aanvaarden. Politie verricht groot aantal arrestaties Onlangs is in Den Haag uit een vrachtauto, welke onbeheerd stond, ten nadeele van een kolenhan delaar een leeren ias gestolen, inhoudende een por tefeuille met f 1900. De kolenhandelaar deed on middellijk aangifte bij de politie, wie het opviel dat een 16-jarige smidsleerling royaal met geld om sprong. Men ging de gangen van dit jongmensch eens na en toen bleek, dat hij ook eenige dagen naar Rotterdam was geweest, waar hij flinke ver teringen had gemaakt. Vandaar, dat de politie eens met hem wilde praten en ze bezocht hem daarom in zijn woning. Bij dit bezoek vond men eenige dui zenden sigaretten en dit bevreemdde temeer, ge zien den jeugdigen leeftijd vari den smidsleerling. Op de vraag, hoe hij aan deze sigaretten kwam. antwoordde bij, dat hij deze partij van een 24-ja- rigen benedenbuurman had gekocht. Bij een bezoek bij dezen vond men f 1400 aar» bankpapier en een nieuw rijwiel, dat gestolen was. De 16-jarige jongen viel bij het verhoor al spoe dig door de mand, waarbij hij vertelde met twee vriendjes van 14 en 16 jaar de jas te hebben ge stolen. Deze had hij enkele guldens gegeven, de rest had hij zelf gehouden. Aan den vertegenwoor diger had hij f 1400 in bewaring gegeven, waar van deze f 400 mocht houden en eenige honderden guldens aan een broer, die dit geld op zijn beurt weer aan een vriend in bewaring had gegeven. Al len zijn gearresteerd. VERBINDENDVERKLARING VAN COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMSTEN. Het college van Rijksbemiddelaars heeft al gemeen bindend verklaard de collectieve arbeids overeenkomsten in het boekbinders-, papierwa ren- en enveloppenbedrijf, in het bouwbedrijf in Nederland en in het steen- en houtgranietbe- drijf in Nederland. ETIKETTEN OP POSTSTUKKEN ALLEEN AAN DE ACHTERZIJDE. 's-GRAVENHAGE, 19 Februari. In verband met de moeilijkheden, die daarvan bij de behan deling in den postdienst worden ondervinden, ia bepaald, dat voortaan etiketten en sluitzegels be treffende weldadigheid, reclame, propaganda en dergelijke niet op de adreszijde van te verzen den stukken mogen voorkomen. Zij zijn dus slechts aan de achterzijde der stukken toegelaten. Indien dergelijke etiketten of sluitzegels op de adreszijde van stukken worden aangetroffen, zullen deze aan de afzenders worden teruggegeven, of, indien deze laatsten niet bekend zijn, onbestelbaar worden verklaard. Uitdrukkelijk wordt er voorts de aandacht op gevestigd, dat op stukken, den openbaren dienst betreffende (ook b.v. op de portvrij verzonden stukken voor het centrale girokantoor) nimmer etiketten of sluitzegels mogen voorkomen, dus ook niet aan de achterzijde. HAARLEM, 19 Februari 1941. Ondertrouwd 19 Februari: J. J. van de Voort en G. Verbeek; J. Peetoom en M. H. Fuchs; C. Vijze laar en H. Vermeer; J. van den Bosch "?n M. P. Nauta; G. Blaauw en A. Meijer; P. G. van Til en H. C. Krom; G. J. Zunnebcrg en G. M. Polman; A. Grijsen en H. T. Bleijer; A. Joore en L. S. Spaan; H. Piccardt en M. M. van Eijmeren. Getrouwd 19 Februari: J. F. D. Mol en M. D'Haene; J. H. Lefeber en J. Maurits, J. van Troost en H. A. Brits; T. J. Vallenduuk en L. A. M. v. d. Bragt; H. I. Hennekam en W. M.de Groot; P. Mook- hoek en H. M. Kok; N. Pijpstra en A. van Diejen; H. de Wilde en J. M. Schuijt; C. Huel an M. J. Albers; J. A. M. Roskam en J. G. E.' Loogman; E. F. Kaller en P. C. F. Vogelzang; C. Ribbe en J. van der Hoek. Bevallen: 18 Febr. M. van RijswijkVersluis z., 19 Febr. H. M. B. OeneJansen, z., 18 Febr. H. LammerseHaverkort z., 15 Febr. F. Hooning Sloothaak, z.; 17 Febr. C. J. Altingvan Wetering d., 18 Febr. M. H. J. BrinkKool d., A. M. E. de LeeuwGeerlings d. Overleden: 18 Febr. J. Zwaanswyk, 48 j., Lange Boogaartstraat, 16 Febr. A., 4 j., z. v. J. N. Ramaker Mr. Cornelisstraat, 17 Febr. H. van der Meulen— De Zwaan, 66 j., Essenstraat; 18 Febr. G. Knaape- Timmer, 83 j.„ Hagestraat; 17 Febr. A. E. Dankel- manvan Brussel 30 j., Oost-Indiëstraat; J. A. van der Putte, 86 j„ Westkolk; 18 Febr. J. M. Kappel- hof, 70 j., Klarenbeekstraat, G. T. Meester, 87 j.» Jan Lujjckenstraat aen, rom". zoov ers - gewc U st bo id na goet ;en. ezer een bezi millii onts iperd. VI rvan en k lietig mati ig w< ;egaa: st mi ist v< stol ar.de le vir ech melde adat ischh kelie: level aantc cht. ie h r het de a »tstra en ui lakve petri rd en leën den, ste< deze ens i igro' arerk: ruikl lakve sze lelijk imidi 600 000 itenb estig >rde gstbe ïelstc wkei men Eit i: 2>ett ifeld de 1 irdoc i de die r de rijzii «eie och zee Vc gelde indei een 1 tc rvan hadd (al: 'est! op hi onr ar mi ten e er eekt den rden ingei gec )eze u Cc rokk "-rel )e cc omm van Bij swar< men 'fa de braci gron ingsn aier. lijn 1 lijnb; actie el ■m. 6< kg. m lai rkt I Ijes i leen itsp Een t hij den r ha ar bi eei >men. Er w m ve scht. De I s ma •orrai De j id zie ng te E ie f' ge De F

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2