H Bonnen die thans geldig zijn: p het bonnenkerkhof H.D.'Vertellini 3DNDERDXG 20 FEBRUARI 194f HAAREEM'S DAGBEAD 9 De levensloop van een bon (Van een Haagschen correspondent.) fanneer U voor de zooveelste maal een weemoe- t- afscheid genomen hebt van eenige kostbare st nen, zoo met het gevoel: „en hij komt nooit rom", en U veegt dan eenige maanden later na zooveelsten distributie-maaltijd uw ongerepte ;ers waarvan zouden ze vet kunnen zijn?! gewoonte af aan een papieren servetje, dan U stellig niet op de gedachte komen, dat U uw n bonnen, waarvan u indertijd zoo noode af- [id nam, weer in de hand hebt! En toch is dat goed mogelijk, zooals uit het onderstaande zal ken. ezer dagen heb ik een bezoek mogen brengen een instelling die men niet met droge oogen bezichtigen. Eiken dag worden daar ongeveer millioen fel begeerde bonnen voor de oogen van ontstelden toeschouwer tot papierwol ver- iperd. Nog geheel volle broodkaarten-en einde- veljen met bonnen bonnen voor alles, rvan u nog zoo graag een beetje méér zoudt en koopen heb ik daar den weg der totale lietiging zien gaan. Waar dit reeds voor mij matig mensch! als een onbeschrijfelijke mar- ig werd ervaren, wat moet er dan wel zijn ;egaan in het gemoed van dien collega, die st mij stond en wiens uiterlijk zoo duidelijk den 1st van den Lucullus droeg! stond dus op het bonnenkerkhof, de plaats, ir.de levensloop van de bon een jammerlijk Ie vindt.Alvorens dit stadium wordt bereikt echter nog wel een en ander gebeurd, dat het nelden waard is. adat de bonnen hun diensten aan de hongerige ischheid hebben bewezen, worden zij door de keiiers, opgeplakt op daartoe bestemde vellen, ffiverd bij de distributie-diensten. Hier worden aantallen bonnen op verzamelstaten aange- :ht. De verzamelstaten met opplakvellen, als- de het copie-ontvangstbewijs. worden daarna het C. D. K. gezonden, waar zij terecht komen de afd. Bonnencontrole, welke in het gebouw tstraat 10. te Den Haag, gevestigd is. dn uitzondering op dezen regel maken echter de lakvellen met brood- en vleeschbonnen, alsmede petroleum zegels! welke ter plaatse gecontro- d en vernietigd worden. Wel worden hiervan seën der verzamelstaten aan het C. D. K. opge ien, terwijl thans bovendien overwogen wordt, r steekproeven bij de plaatselijke diensten ook deze gevallen de controle te perfeetionneeren ens is sedert ongeveer een maand bepaald, dat groote steden van ons land, ter verlichting van werkzaamheden van het C. D. K., de controle en miikbaarmaking van alle ontvangen bonnen en lakvellen in eigen beheer uitvoeren, leze beide maatregelen besparen het C. D. K. ;elijks een toevloed van ruim 10 ton papier! imiddels ontvangt deze sectie toch nog per week 600 postzakken met bonnen, welke zakken 8 a 000 opplakvellen met 6 a 700 millioen consu- ntenbonnen bevatten!! «stig meisjes controleeren of het aantal inge- erde bonnen overeenstemt met de copie-ont- igstbewijzen en of de aantallen goed op de ver- lelstaten zijn overgebracht. Tevens wordt er iwkeurig nagegaan of er onder de opgeplakte men geen vervalschingen voorkomen. WEINIG TiERVAIiSCHINGEJN M is echter gebleken, dat bonnenvervalschin- rbetrekkelijk weinig voorkomen en dit is onge peld in de eerste plaats te danken aan het feit, de bonnen op speciaal papier worden gedrukt, |door namaak zoo goed als onmogelijk is. de tweede plaats kan het inleveren van -bon die vervalscht zijn of waarmede geknoeid is, den betrokkene het gevolg hebben, dat zijn wijzingen worden ingehouden, om van een jus- ele vervolging niet te spreken. 'och kon men mij de resultaten van eenige dezer, zeer kinderlijke, pogingen tot knoeien laten i. Vooral de koffie- en theebonnen moeten het gelden: b.v. bon 81. Enkele theeliefhebbers enden zich tekort gedaan en zonnen op middelen een extra-rantsoen. Zij bedachten, dat de bon- 1 tot 13 ongebruikt waren gebleven, en namen rvan de 8 en de 1, lijmden die aan elkaar, en hadden een extrabon 81! De winkelier nam hem (als - hij tenminste niet zelf de maker is ge est!) en plakte hem tusschen de andere bonnen op het daartoe bestemde vel. Anderen deden het onnoozeler: zij namen bon 82 (waar ze blijk- ir minder prijs op stelden), krabden de 2 uit en ten er met inkt een 1 voor in de plaats. Zoo wa- i er zelfs wel een stuk of twaalf te zien! Het eekt vanzelf, dat deze ontduikingen bijna steeds den eersten oogopslag door de controle-afdeeling rden opgemerkt. Meer „geroutineerde" verval ingen kunnen vaak ook aan het watermerk wor- geconstateerd. leze „verkeerde" bonnen gaan dan naar het Bu il Controle Overtredingen, dat verder met den rokken snoodaard afrekent, en meestal radicaal "-rekent! Ie controlewerkzaamheden zijn aan vrij groote ommelingen onderhevig en loopen tegen het eï.n- van een distributieperiode altijd aanmerkelijk Bij de inlevering van opplakvellen voor grut- swaren, moesten bijv. alleen reeds 45 millioen men worden verwerkt!! HET EINDE de controle hebben de bonnen hun levensloop Ibracht, en, om misbruik te voorkomen, worden grondig vernietigd. De hiertoe gebezigde vernie- mgsmachines verwerken wekelijks ruim 12 ton pier. De snippers, die uit deze machines te voor- 'ijn komen de weg van waardevolle bon tot 'ijnbaar waardelooze snipper vergt slechts een ictie van een seconde! zijn echter nog niet ge- 1 waardeloos, want zij worden in balen van 1. 60 kg. geperst en dan voor ongeveer f 7 per kg. verkocht. En zoo nu kan het gebeuren, dat n later de bonnen, na ontkleurd en weder ver- jrkt te zijn, in den vorm van papieren tafelser- •jes e.d. weer te zien krijgt! Hetgeen voor me ieen een weemoedige gedachte zal zijn itspraken Haarlemsche Rechtbank POGING TOT DIEFSTAL. Een schildersknecht uit Zaandam werd verdacht, t hij op 14 December diefstal had willen plegen den kelder onder een winkel aldaar. De winke- i" had echter onraad gehoord: hij spoedde zich 'ar beneden en ontdekte verdachte in zijn kelder, een raam kapot had geslagen om binnen te :en. Er was nog niets gestolen. De Officier had tegen n verdachte negen maanden gevangenisstraf ge- ;cht. De Rechtbank veroordeelde hem vanmorgen tot maanden gevangenisstraf met aftrek van het lorrarrest. VERDUISTERING. De jongste verdachte van bovengenoemd drietal d zich toen te verantwoorden wegens verduiste- ten nadeele van zijn patroon een melkhande- De jongen had geld bij de klanten geïnd en niet afgedragen, warvoor de Officier 8 maan- m gevangenisstraf geëischt had. De Rechtbank veroordeelde hem hedenmorgen tot er maanden gevangenisstraf met aftrek van de lorloopige hechtenis. DIEFSTAL VAN LEVENSMIDDELEN. Een inwoner van Hillegom had met een vriend uit Hoofddorp ingebroken in een pakhuis te Nieuw Vennep en daaruit een hoeveelheid levensmiddelen gestolen die op een bakfiets geladen en naar een familielid gereden. Later heeft hij ze verkocht voor eei\ bedrag van f 600. Dit geld hadden ze opge maakt. De Officier eischte tegen den Hillegommmer twee jaar en tegen den verdachte uit Hoofddorp anderhall jaar gevangensstraf. De Rechtbank veroordeelde hedenmorgen den Hil- legommer tot anderhalf jaar en den verdachte uit Hoofddorp tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. DIEFSTAL VAN MARGARINE. Veertien dagen geleden hadden zich voor de Haarlemsche rechtbank te verantwoorden drie jongelingen van 17, 18 en 21 jaar uit de Zaanstreek, thans gedetineerd, die verdacht werden op 12 De cember uit een pakhuis te Koog aan Zaan een kistje margarine te hebben gestolen ten nadeele van een inwoner van Aalsmeer. Daartoe had .één hunner aan den achterkant van het pakhuis een deur opengebroken, waarna zijn twee mededaders binnen konden komen. De Officier had tégen den 18-jarigen verdachte, dien hij als den aanstichter van dit misdrijf be schouwde, een jaar gevangenisstraf geëischt en tegen de beide anderen resp. acht en vier maanden. De Rechtbank veroordeelde hen vanmorgen con form den eisch met aftrek van de voorloopige hech tenis. De Senaatsdebatten in de Vereenigde Staten. Scherpe Duitsche critïek. Het D.N.B. meldt: De Duitsche pers blijft zich in felle bewoordingen keeren tegen de in den se naat te Washington geënsceneerde anti-Duitsche stemmingmakerij die, naar de „Börsenzeitung" verklaart, door het Witte Huis en het staatsdepar- tement ook krachtig gesteund wordt. President Roosevelt, aldus het blad, is zelf ook van de partij Het zenden van Harriman naar Engeland als „de fense expeditor" is kenmerkend voor het streven van Washington een politiek van provoceerende inmenging als verdedigingspolitiek te bemantelen. De „Angriff" schrijft onder het opschrift: „We- reldmisdadigers aan het werk": „Uitlatingen van de Amerikaanse he oorlogsophitsers die ook in den senaat het woord voeren hebben de laatste dagen maar al te duidelijk laten zien waarom het dezen lieden te doen is. Zij willen hun winst die zij uit den handel in wapens trekken zoo hoog mogelijk opvoeren. Met een stemverheffing, een betere zaak waardig, schreeuwen zij dat Duitschland de wereld wil knechten en dat het de vrije naties onderdrukt. In werkelijkheid zijn zij het zelf die de volken in slavernij willen houden. Kinderar beid. werkloosheid, geweldige dividenden voor de aandeelhouders, het ontbreken van iedere ge neeskundige verzorging, al deze verschijnselen zijn het ideaal der vrijheid, zooals zij die zien. Ook wat betreft de wereldverovering die zij ons in de schoenen schuiven kan hun geantwoord worden dat zij het zelf waren die groote deelen der wereld geknecht hebben. De volken van Europa zijn reeds ontwaakt en laten zich door dergelijke drogrede nen niet meer overbluffen. Onze opbouwarbeid is sterker dan de kracht die hem teniet wil doen. Zij mogen zooveel gif spuwen als zij willen, de zege zal ons en onze denkbeelden zijn." Vergadering van het Nederlandsch Agrarisch Front. Doelmatige ordening van nering en ambacht. Het A.N.P. meldt uit Amsterdam: Door het Ne derlandsch agrarisch front, den raad van volkshuis houding der N.S.B. en het N.V.V. was Woensdag avond in Bellevue een bijeenkomst belegd, waarop vier sprekers het woord hebben gevoerd. Een W.A.-kapel luisterde de bijeenkomst op met pittige marsehmuzïek. De eerste spreker, de leider van het front van nering en ambacht, de heer Scholten uit Den Haag, gaf een overzicht van de positie van nering en am bacht in den loop der tijden in ons land. Hij schet ste, hoe nering en .ambacht in de ontwikkeling van den klassenstrijd in de verdrukking kwamen. Deze kleinbedrijven hebben zich echter in hun strijd te gen het grootkapitaal, de warenhuizen en de coöpe raties weten te handhaven en daardoor getoond onmisbaar te zijn door hun vakbekwaamheid. Ver volgens weqs spr. op de groote eenheid, die vroe ger bestond in het gildewezen. Er waren nog geen sectarisehe splitsingen, de liefde tot het ambacht bond allen samen. Op het einde van de achttiende eeuw echter verdwenen saamhoorigheid en offer vaardigheid door een geest van individualisme er. monopolie. Daarna ontstonden nieuwe vormen van organisatie, doch ceze werden ingegeven door den klassenwaan. Voorts deelde spr. mede, dat hij in Juli contact gezocht en verkregen had met de bestaande mid denstandsorganisaties, waarbij hij er op wees, dat er geen plaats is voor setcarisme. Men wenschte echtei de heilige huisjes te behouden en bet front als vierde partner te laten meespelen. Zij, <fte hier thans leiden, aldus spreker, zullen hun plaatsen moeten inruimen voor de dragers van den niéuwen tijd. De besprekingen werden afgebroken en als reactie op het verschijnen van het frqnt werd de middenstandscentrale opgericht. Men vergat echten, dat in de nieuwe ordening geen plaats is voor kunstmatige centrales. Deze hebben ten doel de ontwikkeling van de nieuwe ordening te belemme ren en het. oude te handhaven. Zij houden de ver deeldheid kunstmatig in stand. Het front van nering en ambacht wil dezen chaos van verdeeldheid opruimen en de eenheid van ons volk brengen, welke voortkomt uit de aanwezige eigenschappen. Het front organiseert zijn leden in vakgroepen in nationalen en socialen zin. Het. alge meen belang gaat daarbij boven groepsbelang en het groepsbelang boven het persoonlijke belang. Alleen op deze grondslagen, aldus de heer Scholten, is een doelmatige ordening van nering en ambacht mogelijk. Spr. eindigde met een opwekking om toe te treden tot het front van nering en ambacht. Vervolgens sprak de commissaris van het NV.V. dc heer Woudenberg. Spr. wees er op, dat wij thans weer leven in een tijd van revolutie en dat velen nog niet zien, welken kant wij uitgaan. Enkelen, die zich uit den bruisenden draaikolk weten te verheffen, aldus de heer Woudenberg, zien echter den stroom verderop weer een rustige bedding vol gen. Deze revolutie beteekent dé overwinning op de resteerende gedachten van een stervend stelsel. De nationaal-socialistische revolutie moet overwinnen Spr. toonde dit aan door er op te wijzen, dat in de historische revoluties steeds de eene stand een an deren stand versloeg. De nationaal-socialistische re volutie echter beteekent de overwinning van den arbeid, dus vrijheid en recht voor den arbeider, waarbij ..arbeider" ieder is, die zijn gaven van hoofd en hand in dienst stelt ran de volksgemeen schap. Het leven zal moeilijker zijn, doch dat van de pioniers zal mooier worden. De socialistische samenleving moet door de deelnemers zelf wor den bewerkt. Voorts wees spr. er op. hoe in e'e rijen van de socialistische strijders verburgerlijking is geslopen. Zij wilden hetzelfde als de nationaal-so- cialisten, doch konden niet slagen, daar zjj in hun vaandel de rassengelijkheid schreven. Het arbeids vermogen, dat in den nationaal-socialistischen staat den rijkdom van het volk beteekent. wordt mede bepaald door het ras en de Germaansche mensch i beschikt over het grootste arbeidsvermogen. Het Is het wonder van het nationaal-socialisme, cU»t Hitier het rasbewustzijn heef! gewekt en het arbeidsver mogen aan he: volk heeft teruggegeven. Dat wil de leider van de N.S.B. ook. Vervolgens betoogde spr., dat de strijd tegen het kapitalisme op de eerste plaats staat. Vervolgens moet ons volk zich bevrijden van volksvreemde en parasiteerende elementen en van de algemeene vei- joodsching. Wij moeten terug uit het burgerlijke, terug in het gedisciplineerde, het stramme. De grootste vijand van ae arbeiders, aldus de heer Woudenberg, is het burgerdom. Activiteit in de Nederlandsche Filmindustrie. Polygoon vervaardigt de film „Tropisch Nederland". Het doffe geluld van een zoemer weerklinkt. „Opgelet heerenopname." Onmiddellijk heerscht een diepe stilte in de studio, die verbroken wordt door een tweemaal herhaalden zoemertoon, waarop muziek opklinkt met een Oostersch rhytane. Op het doek verschij nen filmbeelden uit Nederlandsch-Indië. Ernstig zijn de musici geheel „er in". Dan weer drie zoe mertonen en de muziek houdt op. Overdoen, er klopt iets niet. Even wachten, en dan herhaalt zich het gebeurde. Men is bezig met de synchronisatie van een film over Nederlandsch-Indië, die binnenkort in vele Nederlandsche bioscooptheaters zal worden vertoond, onder den titel „Tropisch Nederland". Men zal het vreemd vinden, dat onder de hui dige omstandigheden nu de verbinding met Ne derlandsch-Indië reeds zoolang verbroken is, er een Nederlandsch-Indische film in bewerking is- De oplossing is echter eenvoudig. Polygoon be schikte over een schat van filmmateriaal, verza meld gedurende verschillende reizen in den ar chipel, en wat is logisch er dan dit materiaal juist nu, gezien de belangstelling voor Nederland over zee, voor vertooning voor het publiek beschik baar te stellen. De staf van Polygoon heeft dus een selectie ge maakt uit de aanwezige fiimstrooken, hetgeen op zichzelf al geen eenvoudige taak was. Immers uit niet minder dan 40.000 meter filmstrook moest de keus worden gedaan. Hieronder bevond zich de bekende Maha-cyclus, de film in drie dee len over Nederlandsch-Indië, die indertijd in ons land zoo'n geweldige belangstelling trok. Gezegd kan worden, dat men geslaagd is bij het selecteeren, want het resultaat is alleszins de moeite waard. Binnen korten tijd zal het Ne derlandsche publiek in de bioscopen de film „Tropisch Nederland" kunnen bewonderen, een film van ongeveer 2600 meter lengte, met een speelduur van circa anderhalf uur. In deze film krijgt men een volledig overzicht van Indië. Men ziet. er de groote bevolkingscentra, maar ook de kleinere eilanden zijn niet vergeten. Naast veel interessants uit het leven der bevolking is een plaats ingeruimd voor vrijwel alle cultures, sui ker, rubber, thee, enz. Tegenover folkloristisch interessante beelden staan er die een indruk ge ven van het moderne Indië, kortom in deze an derhalf uur krijgt de toeschouwer een volledig overzicht van onze schoone overzeesche gewesten Voor de synchronisatie maakte Polygoon ge bruik van de studio's van Profilti te Den Haag. Bij ons bezoek aldaar troffen wij de technici van beide firma's aan, hard werkend aan de tech nische voltooiing van de nieuwe film. Zeventien musici, leden van het Rotterdamsche Philhar- monisch orkest, onder leiding van den dirigent den lieer Haikes Delgman, zorgen voor de muzi kale begeleiding van „Tropisch Nederland". Voordat men hieraan kon beginnen, moest echter nog veel werk verzet worden. Den avond voordat begonnen werd aan het opnemen der muziek, was juist een van de nieuwe Nederland sche speelfilmpjes van Polygoon, en wel „Zeven maal Zeven" gereed gekomen, en de studio ver toonde een bonte verzameling van décors en re- quisieten, zooals meubels, bedden, enz. Snel werd deze chaos opgeruimd en de studio veranderd in een orkestruimte. Hard is gewerkt en dezer da gen is men gereed gekomen met de muzikale il lustratie. De film zal voorts worden voorzien van een gesproken tekst, ter toelichting van het vertoon de, die zal worden uitgesproken door den be kenden acteur Kommer Kleyn. TERAARDEBESTELLING A. BIEMOND. Woensdagmiddag had op de .Algemeene Be graafplaats te Heemstede de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer A. Biemond, ie werkzaam was op het advocaten kantoor van de firma Davidson en Ali Cohen te Haarlem en die zich zeer verdienstelijk had ge maakt als commissaris en later als lid van den Paad van Advies der Coöperatie „De Eendracht". Des morgens werd eerst een rouwdienst gehouden in het kerkgebouw van de Apostolische Zendings- gemeente, waarbij het woord gevoerd werd door den heer J. G. Kalmij uit Amsterdam, die sprak over de hoop der opstanding: de heer C. Korff uit Amsterdam ging voor in gebed. Onder hen, die den overledene de laatste eer bewezen, waren de heer Ali Cohen, de heer A. M, Rozijn, vertegenwoordigend den Bond van Pro cureurs, deurwaardersklerken, en candidaat-deur- waarders en .vele deurwaarders. De Coöperatie „De Eendracht" was rtegen- worodigd door de heeren J. J. Waalewijn. bedrijfs leider; Raadersma, secretaris: I. M. J. Vin'.ges 2e penningmeester en de commissaris C. E. van "~vkem.. Nadat het stoffelijk overschot onder een schat vnn bloemen in de aula was opgebaard, voerde Mr. Ali Cohen het woord. „Onze deernis", zei hij, „gaat vooral uit naar zijn gezin; dat hij, zoo jong nog, heeft moeten achterlaten". Spreker schetste den arbeid van den heer Biemond en hoe vreemd het zal zijn, hem niet meer op het kantoor te zien, want .hij had in de 20 jaren, die hij bij ons doorbracht, getoond met volle toewijding zijn werk te willen doen; hij zal als een voorbeeld voor velen in onze herinnering blijven voortleven". De her J. Oossenbaar schetste den ernst van leven en dood. „Wij zullen hem grafwaarts dragen in het zekere vertrouwen dat hij op 'n plaats komt waar hij behouden zal zijn". Den heer A. J. Korff uit Amsterdam, had hem getroffen dat de patroon zoo hartelijk over den heer Biemond gesproken had en hem ten voorbeeld stelde aan'anderen. „Dit is een reden om le veronderstellen dat hij goed gearbed heeft in den wijngaard des Heeren". Spre ker wees op de gehechtheid van den overledene aan zijn gezin. Aan de groeve voerde verder o.m. nog het woord de heer A. M. Rozijn namens den Bond van pro cureurs, deurwaardersklerken en candidaatdeur waarders. Nadat een afscheidslied was gezongen dankte de heer G. Swier, zwager van den overledene, voor de laatste eer. MARKTBERICHTEN VAN BARNEVELD. Pluimveemarkt. Oude kippen f 1.70f 3. Oude hanen f 1.80f 2.75: Jorrge hanen f 1.35f 2.25: N.H. Blauwen per stuk f 2f 4. Jonge hennen f 2 f 2.75. Duiven per jaar f 0.40f 0.60. Tamme eenden f 0.90f 1.40. Ganzen f 6f 10. Kalkoenen per stuk f 7.50f 12. Tamme konijnen f 2.50f 5. Wilde konijnen f 1.40f 1.70. Aanvoer 5100. Han del tamelijk vlug. Eiermarkt. Witte eieren f 1.70 per K.G. Eenden eieren f 7f 7.40 per 100. Aanvoer 135.000. Handel matig. Veemarkt. Zeugen f 100f 200. Schrammen f 25 f 40. Biggen f 16f 14, Nuchtere kalveren f 8 f 20. Handel tets beter. Zeventien. 't was hier zalig. Heel wat anders dan op de „bals" na fuiven van hun vereeni- girig, waar vader en moeder bij waren, waar je danste met die vervelende jongens van kennissen en waar moeder het-voor 't zeggen had: „Toe kmd, dans nou ook 'es met Wim van tante Bep. 'k Wed dat ie 't wat leuk zou vinden". Alsof die slungel zelf geen mond had om haar te vragen. H:er was het anders. Hiér waar ze zoo maar was binnengeloopen met haar vriendin. Vijf-en-dertig cent entrée en niets te .maken met kennissen Alle maal vreemde gezichten, guirlandes en versierde lampen. Een spiegelgladde vloer, lakschoenen bij dozijnen en een heel goed orkest met maar liefst twee negers er in. Hier wist je tenminste dat je in een wereldstad was, ver van alle bekrompen fami liefuifjes. Hier was je vrij. Diep ademde ze om van die vrijheid te genieten, waarna ze aan het glas vermouth nipte, dat ze nog juist van haar zakgeld had kunnen bekostigen. Ans was verdwenen. Waar was ze? O ja kijk, daar danste ze met een jongen. Geestig type, dat zag je 7.66, aan de heele uitdrukking waarmee hij tegen Ans praatte. En wat kon die meid plotseling dan sen! Alsof ze jaren op les was geweestZie je, dat was nou 'het verschil, of je in een eohte dan cing was of niet. Hier kwam geen sloome jongen je vragen, die nauwelijks den grondpas van een fox kende, alleen omdat z'n moeier hem ook wel eens wilde zien dansen. „Pardon juffrouw". Ze keek op. Voor haar stond een slanke jongen, ruim twintig jaar, flink van postuur en met een paar vroolijke oogen in zijn gebruind gezicht. „Mag ik zoo vrij zijn?" „Graag", zei ze, overeindveerend. Hij danste verrukkelijk. Stevig lag Kitty tegen zijn arm, terwijl het orkest een tango speelde. Za lig, zoo te dansen, alle rarigheid te vergeten, niet meer aan je dagelijksche werk te denken, alleen maar te luisteren naar die zuidelijke melodie en je voeten niet meer te voelen, omdat je je geleid wist door iemand die het dansen volkomen beheerschte. Soms sloot ze de oogen, heerlijk glijdend op een gerekten toon van de violen, steeis-in toom gehou den door den sterken arm van den partner. Toen het orkest een wals inzette, liet ze het hoofd ach terover zakken en zag de lampen alle tegelijk, in een warreling van licht. De jongen begeleidde haar naar haar plaats en vroeg, of hij een poosje hij haar mocht blijven zit ten. Ze stemde er graag in toe, want allang was ze tot de conclusie gekomen dat ze hem aardig vond. En bovenliien: als je een avontuur begon, moest je 't tot het einde volhouden, nietwaar? Hij vertelde dat hij Hans heette en student was. „Hier in Amsterdam?" vroeg ze. .Nee. In Leiden. Maar 's avonds ben ik wel vaak hier", voegde hij er. veelbeteekenend, aan toe. Bijna had ze gebloosd'. 't Was een aardige jongen. Hij wist met smaak de dolste studentenstreken te vertellen en had er schik in. haar aan het lachen te maken. Hij liet haar leege glas door een vol vervangen en bestelde zelf een glas bier. Nu en dan dansten ze, maar het grootste deel van den avond zaten ze aan hun ta feltje. pratend lachend en vol plezier. Het meisje was Ans totaal vergeten. Die had trouwens haar gezelschap niet meer noodig. Met haar cavalier zat ze verderop, verforen voor alles om haar heen. „Ben je nog op school?" vroeg Hans. „Nee....", antwoordde ze. „Op kantoor?" „Ja..,, al ruim 'n jaar". „Vind je 't fijn werk?" „Mmm, gaat nog al". „Ben je gewoon typiste of heb je speciaal werk?" Even dacht ze na. „Gewoon't Is maar de vraag wat je gewoon noemt. .Ik assisteer den di recteur. 1c Denk dat hij me volgend jaar tot se cretaresse zal benoemen". Den naam van het groote modemagazijn waar ze werkte had ze al genoemd en Hans trok rimpels van bewondering in zijn voorhoofd. Hij scheen haar warempel te gelooven. Ze had hem al verteld dat ze negentien was, ofschoon ze nog achttien moest worden en nu dit weer.Zie je wel als je maar langs je neus weg alles zei, dan geloofde zelfs een gewiekste student je zoo maar! Secretaresse, zij om je ziek te lachen! Ze dansten nog een tango en op de klok, die bo ven het orkest hing, zag Kitty plotseling dat het tegen middernacht liep. Op cc zaak was het dubbel vervelend na zoo'n avond. De cheffin was in haar gewone norsche bui, een soort tegenwicht voor den honigzoeten glimlach waarmee ze de klanten achterna liep. „Juffrouw Gofers, hoe vaak moet ik je nog zeg gen. de bonnen in duplo uit te schrijven?" En even later: „Juffrouw Van Dintel, als u weer zoo met het elastiek om springt, moet ik er werk van ma ken!" Met een nijdigen ruk wendde ze zich tot Kitty: „En jij bezorgt even het pakje dat ze je aan cassa 3 zullen geven. De loopjongens zijn weg en er is haast bij. Geen kwitantie meenemen". Mooi was dat! Natuurlijk zij weer. Prettig hoor, de jongste van de afdeeling te zijn. Boodschappen meisje. beteekemrë dat. Het viel echter mee. Toen ze maar eerst uit het kunstlicht en onder de kraakstem van de cheffin vandaan was, vond ze de wandeling prettig. Het pakje was niet zwaar, drie paar kousen en het was lekker, tintelend koud weer buiten. Snel tripte ze de winkelstraten door en bereikte een plein. Bijna had ze haar doel al bereikt. Op den hoek stond een stalletje met bloemen. De verkooper rangschikte de emmers en met belang stelling keek Kitty naar de kleurenweelde. Het was te koud om er lang haar aandacht bij te bepalen, dus liep ze gehaast door. Op dat oogenblik stapte dc bloemenkoopman toevallig een pas achterwaarts, Kitty wilde uitwijken, maar ze was te laat. Net nog botste ze tegen hem op. „Pardon!" zeiden ze gelijktijdig. Ze keken elkander aah en beken bloosden. De Verkooper trachtte zich een houding te geven, deed onverschillig, maar aan zijn neus zag Kitty dat hij nerveus was. Van schrik liet ze haar pakje vallen. „Hans!" riep ze uit. Maar onmiddellijk herstelde ze zidh en liep ver der, vlug en nijdig. Haastig snelde ze het plein over. woedend, ko kend en op haar lippen bijtend herhaalde ze: „Stu dentbah, opsnijder!" Met een rood gezicht, rood van woede, gaf ze haar pakje af en wandelde terug. Langzamerhand kalmeerde ze en toen ze de zaak weer binnen stapte. kwam haar gevoel van humor weer boven en met een onderdrukten glimlach mompelde ze: „Secretaresse heel goed. Héél goed!" M. SYBR. KOOPS. SOIRéE-DANSANTE NED. OPERETTE GEZELSCHAP. Zaterdag 22 Februari organiseert het Ned. Ope rette Gezelschap een soirée-dansante in Hotel „De Leeuwerik" te Haarlem. The Margians, onder lei ding van Bas Meegdes, verzorgen de dansmuziek. Dora Witt en Jac. Gosen zullen operette-schlagers zingen. Een Duitsch gevechtsvliegtuig heeft gisteren voor den mond van de Humber een vijandelijk koopvaardijschip van 3000 ton zinken gebracht. (DJJ.B.) Woensdag werd op het gebouw van het Brit- sche consulaat in Constanza de Amerikaansche vlag geheschen. ten teeken dat de Vereenigde Staten de bescherming van de Britsche belangen in Roemenië hebben overgenomen. (United Press) „DE GETROUWDE VROUW". Een speciale middagvoorstelling van bovenge noemde comedie in drie bedrijven wordt ip den Stadsschouwburg te 'Haarlem op Zondagmiddag a.s, door het Nederl. Tooneel onder auspiciën van den Nieuwen Haarl. Kunstkring, gegeven. In de hoofdrollen spelen: Annie van der Dugt Melsertvan Ees, Josephine van Gasteren, Henri Eerens en Jan van Ees. De regie door Cor v. d. Lugt Melsert. „OVERSCHOTJE". Op Vastenavond. Dinsdag 25 Februari, wordt op veler verzoek door Het Nederlandsch Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert, in den Stads schouwburg te Haarlem nog een opvoering ge geven van het charmante blijspel „Overschotje" van Dario Nicco<^emi. De rol van Overschotje wordt vertolkt door Annie van der Lugt Melsert- Van Ees, terwijl dc rol van haar beschermer, den ingenieur Titus Sacchi, wordt gespeeld door Cor van der Lugt Melsert. BON 02 Geldig van 10 t.m. 28 Febr. 100 gr. brood of 100 gr. roggebrood. BON 05 uan 17 Febr. t.m 2 Maart. BON 4 BloemkaartGeldig van 27 Jan. t.m. 23 Febr., 50 gram brood. BON 06 Geldig van 17 Febr. t.m. 16 Maart. 1 K.G. suiker. KOFFIE EN THEE BON 02 van de nieuwe „bon kaart algemeen" van 3 Febr. t.m. 16 Maart 125 gr. koffie of 50- gr. 'thee. VLEESCH EN VIEESCHWAREN BON 01 „vleesch" van de Vleeschkaart. Geldig van 6 t.m. 19i Februari 100 gram rund-, 'kalfs- of varkens- vleesch been inbegrepen) of ongesmolten vet of 'n rant soen vleeschwaren. BON 01 „worst of vleesch waren". Geldig van 6 t.m. 19 Febr. 75150 gr. vleesch waren. BON 02 Geldig van 17 Febr. t.m. 2 Maart. BOTER EN VETTEN BON 03 Nieuwe boter- en vetkaart Geldig van 10 t.m. 23 Febr. 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. BON 02 Boter- en vetkaart. Geldig van 17 Febr. t.m. 2 Maart 250 gram boter of margarine. Slaolie mag tot 28 Febr. ver kocht worden. BON 04 Geldig van 10 t.m. 23 Febr. BON 05 Geldig ran 17 Febr. t.m. 2 Maart. 1 ei. MEEL EN GRUTTERSWAREN BON 92 Algem. Distributie- boekje. Van 25 Jan. t.m. 21 Febr. 250 gr. rijst of rijste- meel of rijstebloem of grut- temeel. BON 57 Algem. Distributie boekje. T.m. 21 Febr. 250 gr. havermout of havervlokken of haverbloem of aardappel- meelvlokken of gort of gort- mout of grutten. BON 44 Algem. Distributie boekje. T.m. 21 Febr. 250 gr. gort of gortemeel of grutten BON 31 Algem. Distributie boekje. T.m. 21 Febr. 100 gr. macaroni of vermicelli of spaghetti. BON 87 Algem,. Distributie boekje. T.m.. 21 Febr. 100 gr maizena of griesmeel of sago of aardappelmeel of puddingpoeder of pudding- sauspoeder. BON 4 (Bloemkaart). Gel dig van 27 Jan. t.m. 23 Febr. 35 gram tarwemeel of tar webloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend, bakmeel of boekwcitemeel. KAAS BONS 19, 32, 45, 58. Geldig van 27 Jan. t.m. 23 Febr. elk 100 gram. KOEK EN GEBAK BON 02 Geldig van 10 t.m. 23 Febr. BON 03 Geldig van 17 Febr. t.m. 2 Maart. BON 4 van de Bloemkaart Geldig van 27 Jan. t.m. 23 Febr. 1 rantsoen gebak. 1 rantsoen ontbijtkoek 160 gr., speculaas 140 gr., andere koekjes 200 gr., bis cuit en wafels 90 gr., be schuit 75 gr., cake 300 gr., taart 600 gr„ gebakjes 600 gr., korstgebak 500 gr., klein korstgebak 40 gr. SCHEERZEEP BON 117 T.m. 30 April 50 gr. scheerzeep of 1 tube scheer- crême of 1 pot scheerzeep. ZEEP BON 01 nieuwe „bonkaart algemeen". T.m. 28 Febr. 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huishoudzeep of 150 gram zachte zeep of 300 gr. zachte zeeppasta of 250 gr. zeep poeder of 125 gr. zeep vlokken of 250 gr. zelf werkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. BRANDSTOFFEN BONS 11, 12. 13 Bonkaart distributie haarden en kachels 1 eenheid. Geldig t.m. 28 Febr. Briketten: 1 eenheid 100 K.G steenkoolbriketten of 250 K.G. turfbrilcetten of 75 K.G. turf afval). BONS 25 t.m. 32 Bonkaart distributie centrale verwar ming, 1 eenheid. Geldig t.m. 28 Febr. Bons gemerkt „brandstof fen één eenheid, vierde pe riode" en „cokes één een heid verde periode" geldig ran l t.m, 28 Febr. Bon „Generator-anthraciet eerste periode" 1 H.L. an- thracietnootjes V. Bon „Generator-turf eerste periode" 50 stuks baggerturf Geldig tot en met 28 Febr. HONDENBROOD BON 15 T.m. 28 Febr. Groep 1 en 2: 10 K.G. Gr. 3: 8 K.G. Gr. 45 K.G. Gr. 5: 4 K.G. Gr. 6: 3 K.G. Honden brood wordt alleen verstrekt voor groote rasbonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOO BON 15 T.m. 28 Febr. Il/2 kg Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. PETROLEUM ZEGEL PERIODE 8 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) ran 30 Dcc. tm. 23 Febr. 2 L. ZEGEL PERIODE D Geldig van 20 Jan. t.m. 23 Febr.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 3