1 Uit Haarlem's Gemeenteraad Begrooting voor 1941 DONDERDAG 20 FEBRUARI 1941 HSSRCESI'S DAGBCAD Een serie verrassingen, waardoor het beeld der begrooting sterk veranderde. Het begrip „noodlijdend" is voor de gemeenten vervallen. 200 opcenten op de Personeele Belasting (thans is het aantal 195). Het tekort op de be grooting is gestegen van 1.465.664 tot 2.154.000. Bij de algemeene beschouwingen werden de gemeentefinanciën uitgeschakeld. Die komen de volgende week aan de orcje- Het overige deel der algemeene beschouwingen en de hoofdstukken algemeen beheer, politie en volks gezondheid werden in één middagzitting afgehandeld. „Pro Juventute" krijgt 500.subsidie. B. en W. zullen in Den Haag onderzoeken of de subsidie aan de H. O. V. van 25.000 op 50.000 mag worden gebracht. Woensdagmiddag begon de Haarlemsche gemeente raad met de behandeling der begrooting voor 1941. De riolecring Eerst werd evenwel nog aan de orde gesteld het voorstel van B. en W. om voor het stichten van de zuiveringsinstallatie der centrale rioleering in den Waarderpolder 251.860 M2. grond aan te koopen voor f 75.558 (f 0.30 per M2.) Zonder discussie werd dit voorstel aangenomen. Daarna werd begonnen met de behandeling van DE BEGROOTING 1941. Wijzigingen in de cijfers. De wethouder van financiën Mr. B ij v o et (r.k.) zei dat men deze begrooting een stuk van verras singen zou kunnen noemen. Thans zijn er weer be langrijke wijzigingen gekomen. In de laatste dagen is de nieuwe regeling voor de financieele verhou ding van rijk en gemeenten verschenen. Spreker heeft in den Haag naar den invloed voor Haarlem geïnformeerd. Er zijn niet onbelangrijke wijzi gingen. Aanvankelijk was het verhoudingspercentage voor de uitkeering aan de gemeente uit het Ge meentefonds bepaald op 74.73. waarvan 2/3 voor het jaar 1941 gold en 1/3 voor 1942. Nu kan het per centage van 68 voor het geheele jaar gerekend worden. Dit is dus een belangrijke verbetering! Bovendien krijgt de gemeente een uitkeering over de Gemeentefondsbelasting gerekend naar de op brengst van het rijk over 1940/1941, terwijl de ge meente op de begrooting 1941 met een daling van 12'/2% had gerekend voor het belastingjaar 1941/1942. Het onderscheid tusschen buitengewone en gewone uitkeeringen uit het Werkloosheids- subsidiefonds is vervallen. Daardoor is het geheele begrip van noodlijdende gemeenten verdwenen. B. en W. hadden bij het ontwerpen van de be grooting voor 1941 er voor gezorgd, dat de gemeente nog juist buiten de grens der noodlijdendheid viel. Nu speelt dit geen rol meer. Daarom nemen 3. en W hun voorstel terug om de afschrijvingen op de be drijven tot de helft terug te brengen. Dit vergroot het tekort der begrooting evenwel met 500.000. In het Gemeentefonds zal een bedrag overblijven. Dit zal het rijk gebruiken om uitkeeringen te doen aan gemeenten die een tekort op de begrooting hebben. De autoriteiten zullen later over die ver deeling beslissen. De gemeenten die een uitkeering willen hebben moeten evenwel 200 opcenten op de Personeele belasting heffen. Nu vraagt Haarlem 195 opcenten, in verband met de zwaardere be lasting van de automobielen. B. en W. zullen dus met een voorstel komen om 200 opcenten op de Personeele Belasting te heffen. Die 5 opcenten extra zullen 25000 opbrengen. De voordeelen voor de gemeente van deze ver schillende veranderingen zijn in totaal 174.000. Eerst was gedacht dat 2/3 van het batig saldo over 1939 168.000.onder de inkomsten van 1941 geteld kan worden, maar dit mag niet. Ook die 168.000 wordt dus bij het tekort getrokken. Er moet op de begrooting alsnog een post ge raamd worden voor uitgaven der Arbeidsbemidde ling, omdat de overdracht in dit bureau aan het rijk vertraging heeft ondervonden. Voor 1941 moet de helft der uitgaven over 1940 gerekend worden, wat wil zegen 20.000. 175.000 die de gemeente Haarlem in 1941 zal moeten uitgeven voor de extra toelage aan het gehuwde gemeentepersoneel, dat minder dan 1900 verdient, kan alsnog bij het te kort op de begrooting voor 1941 geteld worden, zoodat het rijk daarin zal bijdragen. Dat^ is een meevaller omdat in normale gevallen zoo'n aan vulling der begrooting niet wordt toegestaan. Al die veranderingen hebben tengevolge dat het tekort op de begrooting, dat aanvankelijk op 1.465.664 gesteld was, verhoogd wordt tot 2.134.000. De voorzitter gaf in overweging, in verband met deze verrassingen, bij de algemeene beschou wingen nog geen financieele quaesties te behande len. Deze kunnen beter de volgende week Woensdag aan de orde gesteld worden als de raad eerst de gedrukte stukken heeft kunnen bestudeeren. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. Deze werden geopend door den heer Noor d- hoff (S.D.A.P.). Hij wilde de quastie van het verhaal bij Armenzorg principieel behandelen. Dat er verhaal wordt toegepast is overeenkomstig de wet, het is moreel en sociaal verdedigbaar. Alleen wordt de vraag gesteld: schrijft het centrale gezag inderdaad voor wat Haarlem op dit gebied gedaan heeft en nog doet. Spreker is overtuigd, dat die vraag ontkennend beantwoord moet worden. Is de controle van het college van B. en W. op dit ter rein wel voldoende, moet zij niet verscherpt wor den om vex-keerde dingen te vooikomen? De loonen van de werkverschaffing moeten op bet niveau der ai'beidscontracten gebracht worden. Spreker verwacht veel van het komende Streek plan voor Zuid-Kennemerland. Door de commissie, die 'n grootsch programma heeft kan zeer goed werk verricht worden. Door samenwerking kunnen de gemeenten het is elders in ons land al gebleken veel goed bereiken. Waarom is in het programma der commissie voor het Streekplan de quaestie van Vreemdelingenverkeer niet genoemd? Met genoegen heeft spreker kennis genomen van het artikel in Haarlem's Dagblad over het plan tot oprichting van een Natuurhistorisch museum te Heemstede. Dit is inderdaad een werk waaraan de commissie voor het Streekplan haar aandacht moet wijden. De molen „De Adriaan" moet zoo spoedig moge lijk herbouwd worden. Laat de commissie in alles theorie en practijk hand aan hand laten gaan. De heer Angenent (R.K.) was overtuigd, dat de gemeente Haarlem te zijner tijd een gedenk- teeken zal oprichten voor de oorlogsslachtoffers. De gemeente moet alles doen wat mogelijk is om het leed der oorlogsslachtoffers zooveel mogelijk te verzachten. De belangen van onze stad en haar ingezetenen tijn door het college van B. en W. en alle ambtena ren op uitstekende wijze behartigd. Spreker gaf een breedvoerige beschouwing over den arbeid in verhouding tot het kapitalisme. „Geen kapitaal kan bestaan zonder arbeid, noch arbeid zonder kapitaal". En daarom is het volstrekt on juist aan het kapitaal alleen of aan den arbeid alleen toe te schrijven wat het resultaat is van beider samenwerking. Maar bovenal moet een ieder hetzij arbeider, winkelier, of werkgever, door zijn arbeid een menschwaardig bestaan verzekerd zien. Wij willen, zoo vervolgde spreker, in een goede samenwerking bouwen aan een nieuwe gemeen schap, die gekenmerkt wordt door groote onderlinge waardeering, hulp, kameraadschap en plichtsver vulling. Wij zullen in God trouw zijn aan ons Ne- derlandsche volk en aan onze goed stad Haarlem. Het gemeentebestuur moet alle mogelijkheden uitbuiten om de werkgelegenheid in onze stad te vermeerderen. Dan kunnen eindelijk de uitgaven voor werkverschaffing en werkloozenzorg geschrapt worden, want beter dan steun is werk. Deze begrooting is een product der tijdsomstan digheden. Als dit niet zoo zou zijn, zou spreker tegen verschillende posten bezwaren hebben. De heer Visser (C.H.) was voldaan dat het college van B. en W. een goed voorbeeld geeft aan de burgerij om een waardige houding aan te nemen tegenover de bezetting. Misschien kan uit deze beproeving voor ons land en volk nog iets goeds geboren worden. Ook spreker is het eens met de opmerkingen van den heer Noordhoff over de commissie voor het Streekplan. Kan de commissie ook haar aandacht wijden aan de wenschelijkheid te Haarlem een museum te stichten voor moderne kunst. Als de raad indertijd wat meegaander zou zijn geweest, zou de molen „De Adriaan" al lang her bouwd zijn. De heer Wolzak (A.R.) sprak de hoop uit dat de Haarlemmers die in den oorlog gevallen zijn hun leven niet tevergeefs gegeven hebben. Voor het beleid van B. en W. heeft spreker veel waardeering. Evenzoo voor het werk der ambtena ren en der politie. Als aangespoord wordt tot bezuiniging der uit gaven wil dat nog niet zeggen, dat cultureele belan gen verwaarloosd moeten worden. HET ANTWOORD VAN B. EN W. De heer Van L i e m t (R.K.) zei, dat de quaestie van het verhaal nog eens door het college van B. en W. zal worden bekeken in vérband .met de nieuwe richtlijnen die ee- igen tijd geleden zijn uitgekomen. De loonen die in de werkverschaffing verdiend worden zijn niet zoo laag als wel gedacht wordt. De voorschriften worden door Den Haag gegeven en B. en W. hebben niet anders te doen dan ze na te leven. De behartiging van het Vreemdelingenver keer behoort niet thuis bij de Commmissie voor het Streekplan. Er is evenwel een federatie van ver- eenigingen voor vreemdelingenverkeer in Zuid- Kennemerland gevormd. Behalve de vereenigingen hebben ook de gemeentebesturen in die federatie zitting. Deze federatie kan veel doen om vreemdelingenverkeer te bevorderen. De heer R e i n a 1 d a (s.d.a.p.) verzekerde dat het college van B. en W. er naar streeft, Haarlem niet alleen een woonstad maar ook een werkstad te doen zijn. B. en W. zijn doordrongen van de taak die het college heeft als werkgeefster van het Overheids personeel. Maar de bevoegdheden der gemeenten zijn wat de salarieering betreft beperkt. De commissie voor het Streekplan zal thans haar werk beginnen. Daarvan varwachten B. en W. ook veel. Maar een quaestie als de herbouw van ,de Adriaan" is geen aangelegenheid voor deze commissie. Men moet oppassen er geen vergaarbak van te maken voor alle mogelijke belangen der afzonderlijke gemeenten. Alleen dingen van al gemeene beteekenis komen bij dit plan aan de orde. Het vraagstuk van de musea behoort ook niet in die commissie. De betrokken gemeenten moeten daarover zelfstandig beslissen. De raad van Haarlem heeft indertijd willen medewerken om „de Adriaan" te herbouwen, maar er zijn toen door andere instanties bezwaren opge worpen. Spreker hoopt, dat het binnen niet al te langen tijd alsnog kan komen tot den herbouw. De voorzitter bracht dank aan de spre kers die waardeering geuit hebben voor 't werk van het college van B. en W. en van de ambtena ren. SUBSIDIES. De voorzitter deelde mede, dat de Vereeni- ging Volksuniversiteit dit jaar geen gebruik zal maken van haar subsidie. Daarom zijn B. en W. Een strijdmiddel dat met succes wordt toegepast is dc z.g.n. „zwavelpatroon", welke in de geconstateerde rattengaten wordt gestopt waarna het gat zorgvuldig wordt afgesloten. Zoodoende hoopt men West-Friesland van een rattenplaag bevrijd te houden. (Foto Pax Holland) bereid alsnog een subsidie van f 590 te geven aan de vereeniging Pro Juventute. Daarmee is het mogelijk dat deze nuttige ver eeniging haar werk voort kan zetten. De heer Geluk (V.D.) betreurde het dat de Volksuniversiteit juist in dezen tijd haar werk tijdelijk staakt. De voorzitter: de moeilijkheid zit in het krijgen van zalen, sprekers, enz. Verwacht wordt dat in normale tijden de Volksuniversiteit haar werk zal hervatten. De heer Visser (C.H.) drong er op aan elk jaar een som beschikbaar te stellen voor den aan koop van werken van Haarlemsche kunstenaars. Indertijd heeft de raad voor 1940 f 1200 voor aan koop beschikbaar gesteld uit het Frans Halspotje, maar dit geld is nog altijd niet besteed. Laat de gemeenteraad beslissen elk jaar f 500 uit de gemeentekas te storten in het Frans Hals potje, opdat dat Fonds op den duur niet geheel uitgeput zal raken. De voorzitter zei dat het college tegenover dit denkbeeld niet onsympathiek staat. Er is veel voor te zegggen dat het Fonds voor Kunsten niet zal uitsterven door dat er geen geld meer is. Er moet evenwel een goede vorm voor gevonden worden. Overleg met hoogere instanties zal noodig zijn. Er zal aangedrongen worden om de bedoelde f 1200 te besteden voor aankoopen van werken van Haarlemsche kunstenaars. De heer Visser nam genoegen met deze toe zegging. De heer Noordhoff (s.d.a.p.) wees op de zeer lage salarissen die aan de orkestleden der H. O. V. worden betaald. Die loopen van f 14 tot f 19.25 per week maar ze worden slechts gedurende 7 maanden in het jaar betaald. Elk zal begrijpen dat zulke loonen absoluut onvoldoende zijn. Het zou goed zijn de subsidie aan de H.O.V., die nu gelukkig van f 15000 op f 25000 is gebracht, weer op f 30.000 te stellen, dan zouden de salarissen wat verhoogd kunnen worden. Kunnen B. en W. bij de hoogere instanties nog niet een poging doen in deze iets te bereiken voor de ox'kestleden. Mevrouw Scheltéma (Liberaal) vond de salarissen ook laag, maar de musici hebben geen volledigen werkkring. De H.O.V. heeft den laatsten tijd nog al eens wat extra werk gehad door be geleiding van opera's, oratoria, enzoovoort. Kunnen de orkestleden daarvan ook niet financieel profi teered De heer Westerveld (s.d.a.p.), wethouder, zei dat hij die extrabetaling aan de orkestleden met het bestuur bespreken zal. Het geheele college van B. en W. zou gaarne weer f 39.000 subsidie aan de H.O.V. geven, maar er bestaat niet de overtuiging dat zoo'n raadsbesluit zal worden goedgekeurd. Intusschen wil spreker in den Haag wel eens onderzoeken hoe de kansen in deze staan. Voorloopig kunnen B. en W. evenwel met geen voorstel komen. Alle voorgestelde subsidies werden goedge keurd. Bij het hoofdstuk „algemeen beheer' wei-den slechts enkele opmerkngen over posten gemaakt. Bij het hoofdstuk politie werden algemeene be schouwingen gehouden. De heer Noordhoff (s.d.a.p.) vroeg de aan dacht van B. en W. voor de bestrijding van de baldadigheid van de jeugd. Kunnen de oudercom missies niet in dit werk betrokken worden? Zou het ook niet mogelijk zijn bij de kinderen op school liefde te wekken voor alles wat leeft en groeit? De heer Geluk (V.D.) drong aan op maat regelen tegen het rijden met te hoog opgeladen bakfietsen, waardoor de veiligheid van het ver keer in het gedrang komt. Bovendien wordt.mis bruik gemaakt van de menschelijke kracht. Het is dus ook in het belang der rijders dat er een maximum gesteld wordt voor het vervoer op bak fietsen. De heer Blokdijk (s.d.a.p.) had den indruk dat het Nederlandsche volk in den laatsten tijd weer meer geld uitgeeft aan alcohol. 12 jaar ge- West-Friesland is Woensdag den strijd tegen de ratten begonnen, waarbij den eersten dag de aanval werd ingezet te Hoorn, Schellinkhout, Zwaag, Blokker, Wijdenes en Venhuizen. Voor de deskundigen is het zaak de meest bedreigde punten van bet platteland op te zoeken. Daarbij mogen de varkensstallen niet vergeten worden en zelfs tusschen de pannen worden de pakjes met het vergif gedeponeerd. (Foto Pax Holland) leden werd 12 liter alcohol per hoofd per jaar verbruikt. Toen is gelukkig een daling gekomen, maar sinds 1936 is er weer een vermeerdering te constateeren. Den laatsten tijd is die stijging zelfs onrustbarend te noemen. De heer Bakker (A.R.) gaf in overweging alle trottoirbanden geheel, en als dat niet kan, ge deeltelijk wit te schilderen. De heer Hooy (r.k.) achtte het ongewenscht in dezen tijd belemmerende bepalingen te maken voor het rijden met bakfietsen. De cijfers van den heer Blokdijk zijn niet juist. Den laatsten tijd is het aantal inwoners van ons land sterk gestegen. Ook hebben sommige inwo ners eenigen voorraad ingeslagen. De voorzitter zei dat B. en W. de quaestie der bakfietsen nog eens nader onder oogen zullen zién. Er zal daarbij gelet worden op de belangen van het verkeer, van de winkeliers en van de men- schen die op de fietsen rijden .Het college wil over de zaak een praeadvies uitbrengen nadat ook het oordeel van de Kamer van Koophandel zal zijn ge_ vraagd. De politie te Haarlem heeft niet den indruk dat de openbare dronkenschap en de baldadigheid der jeugd is toegenomen. Dit verheugt spreker. De cijfers die de heer Blokdijk genoemd heeft boden geen goed vergelijkend materiaal. De politie let streng op het berijden van fietsen en auto's in staat van dronkenschap. De gemeente heeft al f 5.500 uitgegeven voor liet wit verven van trottoirs. Is het wel gewenscht verder te gaan? Als alle trottoirs langs de ver keerswegen wit geschilderd zouden worden zou dat veel geld kosten. De menschen gaan zich gelukkig ook aanpassen aan de verduistering. De heer Westerveld (s.d.a.p.) wethouder, heeft ook den indruk dat de baldadigheid der jeugd Wel verruwt de jeugd door de halve schooltijden, maar die aanleiding is nu gelukkig voor een groot deel weggenomen. Men moet op school gean i-edevoeringen houden over baldadig heid. Beter is op te wekken tot deelneming aan schooltuinen, het steunen van het werk van „Flo- ralia". Ook als men de soholen mooi maakt gaat men de baldadigheid en vernielzucht der jeugd te gen. Alle Haarlemsche scholen moesten zijn als de „Flora-sdhool". DE VOLKSGEZONDHEID. Dr. Kersbergen (V.-D.) wees er op, dat te Haarlem gelukkig weinig besmettelijke ziekten voor komen. De tuberculose geeft evenwel aanlei ding tot bezorgdheid. In ons land is den laatsten tijd een stijging van het sterftecijfer te constatee ren. Men moet daarom uiterst voorzichtig zijn. Tot de oorzaken behooren de zorg en de kommer van dezen tijd. Daaraan is niet veel te doen. Maar dreigt er ook geen gevaar voor de verslechtering van den toestand wat de volksgezondheid betreft? Ook moet men letten op de voeding, opdat die zoo goed mo gelijk wordt gehouden. Gelukkig hebben wij nu te Haarlem goede centrale keukens. De Nederlandsche vereeniging voor de tubercu losebestrijding is van plan een groote actie in te zetten. Zij heeft een film laten vervaardigen die een goede propagandistische strekking heeft. Wil men te Haarlem medewerken om die film te ver- toonen voor de rijpere jeugd? In ons land zal weer een onderzoek ingesteld worden naar den voedingstoestand in de gezinnen. De Haarlemsche Geneeskundige Dienst heeft zijn medewerking reeds toegezegd voor het onderzoek te Haarlem. Men moet niet alleen aan de lichamelijke gezond heid denken, maar ook aan de geestelijke. Het is zeer gewenscht consultatiebureaux op te richten voor het helpen van menschel die het geestelijk moeilijk hebben. De directeur van den Geneeskundigen Dienst is bereid zijn me dewerking voor Haarlem te geven. Laten ook B. en W. deze zaak steunen. De heer Geluk (V.-D.) pleitte voor het stich ten van meer sportterreinen. Ook is behoefte aan een sintelbaan. Mevrouw Schelt erna (Liberaal) wees op het belang der huishoudelijke voorlichting. Er moet een goede reclame voor gemaakt worden, o.a. door advertenties in de dagbladen. De heer Noordhoff (s.d.a.p.) vroeg of het niet mogelijk is, bijvoorbeeld door opzegging van loopende huurovereenkomsten, terreinen beschik baar te krijgen voor het verbouwen van voedsel. De heer Happé (V.-D.) drong aan op eendge moderniseering van de oude zweminrichting aan die Houtvaart. Bovendien bestaan er klachten over het schoonhouden. De heer Vliegen (s.d.a.p.) brak nog eens een lans voor de oprichting van een groot sportpark te Haarlem. Aan zoo'n inrichting is in een groote stad als Haarlem groote behoefte. Ook de belangen der geheele omgeving zijn er bij betrokken. In Zweden zijn 800 siwtelbanen, Haarlem heeft en- geen. De voorzitter was doordrongen van de be teekenis van de opmerkingen van Dr. Kersbergen over de tuberculose. Er bestaat bij het gemeentebe stuur alle belangstelling voor dit moeilijke pro bleem. Het college van B. en W. wil medewerken om de kinderen van de u.l.o. scholen en de Middel bare Scholen naar de tuberculose-film te laten gaan. De heer Van Liemt heeft veel goed werk gedaan voor de centrale keukens te Haarlem. Hij verdient daarvoor hulde. Er bestaan nog practische bezwaren tegen het nieuwe onderzoek r.aar den voed ings toes tand. De betrokken gezinnen moeten actief willen medewer ken om een zuiver beeld van der. toestand te ver krijgen. Als die bezwaren opgeheven zijn willen B. en W. gaarne hun medewerking geven. De quaestie van het adviesbureau voor personen die met geestelijke moeilijkheden te kampen heb ben is nieuw voor het college van B. en W. Ver moedelijk rijzen hier ook practische bezwaren, maar :n beginsel willen B. en W. vermoedelijk wel mede werken. Het oollege van B. en W. zal de quaestie der oude ]ij rookershoest, helpen g r"d' 2 'Jïfieila m" d'9 1 Si Acdk*" w orwstw t. 30 en-50 (Adv. Ingez JWed.) zweminrichting nog eens bestudeeren. Er moet ia elk geval goed voor het schoonhouden gezorgd wor den. Vernieuwing is evenwel onder deze omstan digheden niet mogelijk. De heer Bijvoet (r.-k-), wethouder, zei dat de belangstelling voor de gaskookcursussen, die irt Mei heel groot was, later sterk verminderd is. Het eigenaardige was dat er vooral belangstelling was voor de fijne keuken. De dames van K.V.V. heb ben den kookcursus bezocht en die dames gebrui ken die kennis bij haar huisbezoeken. Zoo wordt het doel toch bereikt. De heer R e i n a 1 d a (s.d.a.p.). wethouder, wees er op dat in het afgeloopen jaar de gemeente ver rijkt ls met een groot sportterrein aan de Klever laan. De toestand is wat de sportterreinen hier ter stede betreft niet slecht. B. en W. wijden aandacht aan de stichting van een zeer groot sportterrein, waaraan ook een sintelbaan verbonden zal zijn. Zoo'n sintelbaan heeft alleen bestaansrecht als on- derdeel van een groot sportcentrum. Als „Haarlem" door den tijd een nieuw terrein krijgt, kan ook de sintelbaan gemaakt worden. Het is evenwel moei lijk daarvoor de geschikte gronden te krijgen. Alle terreinen die de gemeente heeft zijn ver huurd, zoodat er geen gronden beschikbaar ge steld kunnen worden voor het verbouwen van le vensmiddelen. Hierna werd de zitting verdaagd tot heden, Don derdagmiddag. Verhaal bij Armenzorg te Haarlem. Een motie bij den Raad ingediend. De raadsleden Klein. Mars. v. d. Storm en v. d. Veldt hebben bij den Raad van Haarlem de vol gende motie ingediend: „Gehoord de bespreking over het verhaal krach tens artikel 63 der Armenwet; Noodigt Burgemeester en Wethouders uit geen verhaal toe te passen: a op indlvidueele inwonende of éénloopende personen, wier inkomsten f 20 of minder per week bedragen; b. op gezinshoofden, wier inkomsten per week f 30 of minder bedragen, wanneer er 2 gezinsleden zijn re vervolgens deze f 30 per gezinslid met f 3 te verhoogen; verder: c. bti de berekening der Inkomsten van de in wonende gezinsleden bedragen onder een door Burgemeester en Wethouders nader vast te stellen bedrag te verwaarloozen en bii hoogere verdien sten rekening te houden met hetgeen redelijker wijze wordt afgedragen; d. het verhaal vastgesteld vóór 1940 ten spoe digste te herzien en e. bij de vaststelling van het verhaal overeen komstig bovenstaand te handelen. De jaarlijksclie uitvoeringen van de Mattliaus-Passion. Naar het A.N.P. verneemt heeft het bestuur der Nederlandsche Bachvereeniging besloten ook dit Jaar de uitvoering met de Matthaeus- passion van Joh. Seb. Bach te doen plaats vin den op Goene Vrijdag, 11 April 1914 om 11 uur in dc Groote Kerk te Naarden. Het ziet zich echter genoodzaakt wegens de verduistering en de verkeersmoeilijkheden bij avond des traditioneele Donderdagacond-uitvoe- rlng te laten vervallen. Daarvoor In de plaats zal echter op Zaterdagmiddag 12 April 1941 de Matthaeus-passion ten behoore worden ge bracht. Dze uitvoering, zonder groote pauze, be gint te 13.30 en eindigt te ca. 17 uur. Medewerkenden zijn: Jo Vincent, Annie Woud, Jan Schipper. Alb. Dana, Max Kloos, Laurens Bogtman. herman Hulsman, Lucien Louman, Marie Leidré (claveclmbel), Valentijn Schoonder- beek (orgel), het koor der Nederlandsche Bach vereeniging en het Utrechtsch Stedelijk Or kest. Het geheel onder leiding van Anthon van der Horst. DE AANMELDINGSPLICHT. 's-GRAVENHAGE. De secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat onverminderd het bepaalde in artikel 15 van het besluit bevolkingsboekhouding ieder aangemel de persoon./ wiens geslacht- öf voornamen, na tionaliteit. beroep, burgerlijke staat, woonplaats cf hulsadres, wijziging heeft ondergaan verplicht is daarvan onverwijld aangifte te doen bij den burgemeester der gemeente, in welker bevol kingsregister hij is ingeschreven. De kennisgeving geschiedt uitsluitend op een formulier van voorgeschreven model, terwijl het gebruik van andere formulieren Ls verboden. Voorts worden de aanduidingen „bastaardjood I" en „bastaardjood II" gewijzigd in „persoon van gemengden bloede I" en „persoon van ge- mengden bloede H" en worden ae aanduidingen b I en b n vervangen door gl*en g n. (A.NP.) gunt een ander graag een voor deeltje. Maar dat is geen reden het voor u zelf te versmaden. Plaats ook een GROENDE in HAARLEM S DAGBLAD. AGENDA Heden: DONDERDAG 20 FEBRUARI. Cinema Palace: „Schaduwen der duisternis", 2, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Pygmalion", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Die Fledermaus". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Carroussel", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen. 115 uur. VRIJDAG 21 FEBRUARI. Gemeentelijke Concertzaal: Ledenconcert H.O.V- 7.30 uur. Ged. Oude Gracht 88: aandeelhoudersvergade ring N.V. Drukkerij v.h. de Erven Loosjes, 1 uur. Bioscooptheaters. Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen, 115 uur.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7