Haarlem's Dagblad Autobus stortte in den Hoilandschen IJsel Elf inzittenden kwamen om het leven De crisisfekorten van Haarlem Duitsche luchtmacht boven Engeland Zwemplicht. Onze Oudste Voetbalclub Artikelen etti. 58e JAARGANG No. 17695 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Grooie Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 24 FEBRUARI 1941 Abonnementen per week 0.25, per maand 1.1 Oj per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertenllën: 1-5 regels ƒ2.—, elke regel meer ƒ0.40 Reclames ƒ0.65 per regel Regelabonnementstarleven op aanvraag* Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meer 0-171/4- Groentjes zie rubriek. Stuarin rich ting defect geraakt Zondagmorgen is bij Moordrecht aan den Hoilandschen IJsel een bijzonder ernstig on geluk gebeurd, dat elf dooden heeft geëisoht. Een autobus van de onderneming Gebr. van Gog te Capelle a/d IJsel, die een uurdienst onderhoudt tusschen Gouda en Rotterdam, vertrok Zondagmorgen om kwart voor tien uit Gouda. Door een defect aan de stuurinrioh ting reed de wagen tusschen Moordrecht en Nieuwerkerk van den dijik en kwam in den IJsel onder een daar gelegen schuit terecht. De twaalf inzittenden die het dichtst bij de por tieren zaten, hebben zich uit de auto weten te redden. Onder hen was de chauffeur T. de Rede lijkheid, die een jongetje, dat naast hem zat, wist te redden. Door dreggen werden acht lijken opgehaald. Om zeven uur Zondagavond is de autobus met behulp van een drijvenden bok opgehaald en op den dijk gezet. In het voertuig werden de lijken van drie personen gevonden, zoodat het ongeluk in totaal elf dooden geëischt heeft. Het zijn mejuffrouw G. van den Heuvel, mevrouw van LoonTuinenburg, de heer en mevrouw L. Kerver, allen uit Moordrecht, mevrouw Peterson en haar dochter, mevrouw de Haan-van Vliet, allen uit Rotterdam, de 61-jarige heer Marée en zijn 69-jarige echtgenoote mevrouw D. Maree Maters uit Gouda en de heer Nibbeling uit Ze venhuizen. De rjaam van één der slachtoffers is nog niet bekend. Van de geredden zijn er vijf gewond in het van Iterson-ziekenhuis te Gouda opgenomen. De chauffeur heeft verklaard, dat het ongeluk veroorzaakt is door een defect aan het stuur, waardoor de wagen juist in een bocht stuurloos werd en van den zeven meter hoogen dijk in den Hoilandschen IJsel stortte. Het voertuig draaide een keer op zijn zijde geheel om en kwam zes meter onder water onder een schip op zijn wielen op den rivierbodem terecht. De plaats, waar het ongeluk geschiedde, is een bocht van den Sohielandschen hoogezeedijk bin nen de gemeente Nieuwerkerk aan den IJsel. De dijk maakt daar ter plaatse een vrij scherpe bocht en de bus is hier plotseling van den dijk afgere den. Diepe wielsporen in den wegberm en een kromgebogen ijzeren bermpaaltje zijn stille getui gen van het vreeselijke ongeluk. Uit de sporen blijkt, dat de chauffeur geprobeerd heeft den wa gen te remmen, hetgeen echter tengevolge van de snelheid en de steile helling van den dijk niet gelukte. Even verder maakt de dijk een bocht in tegenovergestelde richting, zoodat zich tusschen beide bochten een soort inham van de rivier be vindt. Hier lag, enkele meters van den kant, een groot schip en juist naast dit vaartuig verdween de bus in het water. Door de snelheid is de bus onder water nog enkele meters doorgeslipt, zoo dat de wagen juist onder het schip terecht kwam. Voorbijgangers die het ongeluk hebben zien ge beuren, stelden direct reddingspogingen in het werk. Leden van de E.H.B.O. en het Roode Kruis uit Nieuwerkerk en Moordrecht waren spoedig ter plaatse. De twaalf inzittenden, die zich konden redden werden in Nieuwerkerk liefdevol verzorgd. Enkelen konden, na van droge kleeren te zijn voorzien, naar hun woning terugkeeren, anderen echter moesten in het gemeenteziekenhuis te Gouda worden opgenomen. De burgemeesters van Nieuwerkerk en Moordrecht, de heeren Jas en Brandt, waren spoedig op de plaats des onheïls aanwezig, evenals de gemeentepolitie van die plaatsen. Spoedig was ook personeel van de rijks- veldwacht aanwezig, terwijl in den loop van den morgen ook een speciale ongevallenauto van de Rotterdamsohe politie arriveerde. Later kwam een motorboot van de rijkspolitie langszij van de boot, waarvan de schipper de vlag halfstok ge- heschen had. Het duurde niet lang, of het dreg gen had tot resultaat, dat acht lijken werden op gehaald. Zij werden per auto naar de gymnas tiekzaal in Nieuwerkerk gebracht, waar de ge- In totaal thans f 1.650.000 Elders in dit nummer deelen wij mede dat de gemeente Haarlem, die gerekend had over 1940 extra bijdragen uit het Werkloosheidssubsidiefonds te zullen ontvangen tot een totaal van 1.200.000, uit Den Haag de mededeeling heeft gekregen, dat niet meer dan 1.000.000 zal worden gegeven. B. en W. hebben aan den raad voorgesteld dit gat in de begrooting voor 1940 te stoppen door 200.000 over te boeken naar den kapitaaldienst. Haarlem had de tekorten over 1936 en 1937, die tezamen 1.450.000 bedragen, reeds gefinancierd uit den kapitaaldienst. Dat wil zeggen: het had er leeningen voor aangegaan, waarvan de lasten dus op latere jaren drukken. Dit bedrag van 1.450.000 wordt dus nu ver hoogd tot 1.650.000. De Haarlemsche begrootingen voor latere jaren worden dus gedrukt door de rente en aflossing van tekorten van crisisjaren tot een gezamenlijk bedrag van 1.650.000. Het nadeelig slot voor de begrooting 1941 die thans door den gemeenteraad behandeld wordt, is na de laatste wijziging die er gekomen is in de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten, vastgesteld op 2.100.000. Daarom zullen ter zijner tijd ook extra uïtkoeringon aan Den Haag moeten worden aangevraagd. Er bestaat geen zekerheid op hoeveel de gemeente Haarlem voor 1941 zal kun nen rekenen. De beslissing, die in Den Haag ge- n 'Hen is ten aanzien van 1940,- beïnvloedt de ver wachting, dat het Rijk het geheele tekort over 1941 voor zijn rekening zal nemen, ongetwijfeld niet gunstig. meentedeskundige, dr. Hage, lijkschouwing ver richtte. Intusschen had men met lange stokken getracht de ligging van de bus te vinden en het bleek, dat de wagen meer dan vijf meter diep lag. Men kon dus geen bergingspogingen in het werk stellen, maar moest wachten, tot een drijvende bok en een duiker zouden komen. De Rotterdamsche rivierpolitie was terstond van de ramp in kennis gesteld en trachtte telefonisch enkele Rotterdam sche duikers te bereiken. Van hen was ongeluk kigerwijze niemand thuis, waarna aan de firma van der Tak's bergingsbedrijf opdracht gegeven werd, zoo spoedig mogelijk voor een bok en een duiker te zorgen. De bok werd uit Lekkerkerk ge- requireerd, terwijl de duiker per sleepboot uit Dordrecht moest komen. Het duurde tot vier uur, eer de bok arriveerde en een half uur later kwam een sleepbootje met een duiker. Nadat de noodige maatregelen getroffen waren, werd om vijf uur met het duiken een aanvang gemaakt. Is de Haarlemsche jeugd baldadiger geworden Neen, zegt de Commissaris van Politie. Bij de behandeling van de begrooting is in den Haarlemscheh gemeenteraad geklaagd over de toe nemende baldadigheid onder de jeugd. Als oorzaak daarvan werd genoemd het feit dat een groot deel van de kinderen slechts een halver) dag school heeft gehad. Wij hebben aan den Commissaris van Politie ge vraagd hoe het met de baldadigheid te Haarlem ge steld is. De heer E. H. Tenckinck verzekerde ons, dat van een toeneming der baldadigheid niet gesproken kan worden. De politie heeft altijd wel wat te stellen met ondeugende jongens, maar dat is te Haarlem zeker niet erger dan elders. Maar het is thans niet erger dan vroeger. De politie heeft geen ongunsti- gen invloed kunnen ontdekken van het feit, dat veel kinderen sleohts een halven dag op school konden worden toegelaten. Er zijn ook niet meer klaohten bij de politie gekomen dan er vroeger waren. Er is dan pok geen .aanleiding voor het nemen van bijzon) Jëre niaatregëlèn. In den raad is er ook op gewezen dat de balda digheid van de rijpere jeugd is toegenomen. Er werd bijgevoegd dat dit in verband zou staan met de bijzondere tijdsomstandigheden. Ook die indruk is onjuist, zoo verzekerde de Commissaris. Ook de baldadigheid van de rijpere jeugd is gelijk gebleven, van een toeneming kan niet gesproken worden. Het eenige wat wij den laatsten tijd hébben ge had is zoo besloot de Commissaris dat er eenige groepjes jongens zijn geweest die er op uit getrokken waren om in wat snoepwinkeltjes wat lekkernijen weg te kapen. Een groepje van die jongens heeft zelfs in verschillende winkeltjes hun baldadigheid bedreven. Maar zoo iets kwam vroe ger ook wel af en toen voor. De politie heeft maat regelen tegen de bengels genomen, zoodat de ver wachting bestaat dat ook die baldadigheid wel weer tot het verleden zal behooren. De voedselcommissaris te Utrecht op vrije voeten. Zijn waarnemer thans gearresteerd. UTRECHT, 24 Februari. Naar het A.N.P. ver neemt is in de zaak van de onregelmatigheden bij het bureau voor de voedselvoorziening in de pro vincie Utrecht in zooverre een wending gekomen, dat de aanvankelijk gearresteerde voedseleommis- saris A. J. G. op vrije voeten is gesteld, hetgeen echter niet wil zeggen, dat deze voaiselcommïs- saris geheel vrij uit gaat. In deze zaak is thans gearresteerd de waarne mend voedselcommissaris de heer T. In den loop van de vorige week zijn voorts in verband hier mede nog enkele aanhoudingen verricht. Aanval op Huil Het D.N.B. meldt: Duitsche jachtvliegtuigen zijn Zondag in den loop van den dag tot ver boven het Britsche eiland doorgedrongen, zonder dat het tot omvangrijke gevechten in de lucht js .gekomen. Vrij groote groepen Britsohe jagers fverden wel waargenomen, doch deze vermeden een gevech.t. Toch werd er nog een afzonderlijk gevecht gele verd, waarbij een Britsch vliegtuig van het type Spitfire werd neergeschoten. De Duitsche af deelin gen keerden zomder verliezen terug. Naar het D.N.B. voorts verneemt hebben Duitsche bommenwerpers in den nacht van 22 op 23 Fe bruari strategische doelen in Hull met bommen van zwaar kaliber aangevallen. Talrijke ontplof fingen met hooge steekvlammen en een groot aan tal brandhaarden werden waargenomen. Alle vlieg tuigen zijn van dezen aanval behouden op hun bases teruggekeerd. PATROUILLEBOOTEN VER LOREN GEGAAN. BERLIJN, 24 Februari. (D.N.B.) De Engelsche Admiraliteit heeft Zaterdagavond bekend_ gemaakt cat de Engelsche patrouilleboot „Ormonde" tot zin ken is gebracht. De naaste verwanten der slacht offers zijn van het gebeurde in kennis gesteld. Uit Lissabon verneemt het D.N.B.: Het departe ment van defensie der Zuid-Afrikaansche Unie maakt bekend, dat zoo wordt uit Pretoria ge meld, dat de patrouilleboot Southern Flow door optreden van den vijand verloren is gegaan. Iets gunstiger bericht over Alfonso. Gevaar voor onmiddellijke crisis geweken. ROME, 24 Febi-uari (Stefani) Gisteravond is omtrent den gezondheidstoestand van oud-koning Alfonso XIII een bulletin uitgey en, waarin wordt medegedeeld dat, hoewel zijn toestand ernstig blijft deze niet meer zeer verontrustend is. Het gevaar voor een ophanden zijnde crisis is minder gewor den. HET ONDERWIJS TE HAARLEM. B. en W. van Haarlem stellen aan den raad voor te benoemen aan de H.B.S. A tot tijdelijke leeraren: in de scheikunde dr. G. Klaver te Overveen, in de wiskunde H. Kuiper te Amsterdam en W. E. Stoor vogel te Zeist, in de Fransche taal mej. J. Ekker te Amsterdam. Verder stellen B. en W. voor te benoemen tot tijdelijke leeraressen in de Fransche taal aan de le H.B.S. B de dames J. GriLecker te Amsterdam en L. Ruinen te Haarlem. De financiën van Haarlem. Op de begrooting 1940 moet nog twee ton bezuinigd worden. Bij raadsbesluit van 11 Dec. 1940, tot vaststel ling van een zesde suppletoire begrooting voor den dienst 1940, werd het voor dat jaar geraamde tekort, in de dekking waarvan door een bijzondere bijdrage uit 's Rijks kas zou moeten worden voor zien, teruggebracht tot f 1.2.00.000. Gedeputeerde Staten berichten thans, dat de Commissie van overleg inzake de gemeentebe- grootingen geen aanleiding heeft kunnen vinden aan de Secretarissen-Generaal van de Departe menten van Binnenlandsche Zaken en van Fi nanciën te adviseeren, de bijzondere bijdrage op een hooger bedrag dan f 1.000.000 vast te stellen. In verband biermede verzoeken Gedeputeerde Staten aan B. en W. nauwkeurig te doen nagaan, op welke wijze de begrooting voor 1940 zal kunnen worden gewijzigd, om te bereiken, dat het tekort tot een bedrag van f 1.000.000 wordt verminderd. B. en W. hadden Gedeputeerde Staten al eerder medegedeeld, dat het terugbrengen van het tekort tot f 1.200.000 met het oog op den financieelen toestand der gemeente eigenlijk al niet verant woord was, doch dat de bereidheid daartoe uit sluitend haar reden vond in den uitgesproken wil van het College, om aan de verlaging van het te kort, waar mogelijk, alle medewerking te ver- leenen. Het behoeft derhalve geen betoog zoo schrijven B. en W. thans aan den raad dat in de dekking van dit nieuwe tekort van f 200.000 niet op normale wijze kan worden voorzien, omdat de uiterste grens van de in de begrooting liggende mogelijkheden, naar hun meening stellig is be reikt. B. en W. stellen daarom voor aan het verzoek van Gedeputeerde Staten te voldoen, door ten laste van den kapitaaldienst een bijdrage ad f 209.000 ten behoeve van den gewonen dienst uit te trekken. Het Vechtgemaal te Muiden. dat op 30 December 1930 in gebruik werd genomen, zal gesloopt worden. De enorme buizen zijn voor afbraak verkocht en de motoren zullen elders een nieuwe bestemming vinden. (Foto Pax Holland) (Te Venlo is zwemmen als verplicht leervak ingevoerd voor de zesde en zevende klas van de lagere school en de drie klassen van het U. L. O.) Velen, bijna niet te tellen, Hebben al sinds langen tijd Voor het toch verplicht te stellen Van de zwemlessen gepleit Elk jaar hoorde men hun stemmen Bij een droeve doodenlijst, Die het groote nut van zwemmen Zwart op wit weer steeds bewijst. En het hielp dit propageeren Van de „leer toch zwemmen" leus, Velen gingen zwemmen leeren Maar het bleef toch vrije keus. Zooiets van „laat je toch raden", Wees verstandig, doet het nou, Word niet wijs door schande en schade, Omdat je het steeds niet wou. Maar in Venlo, op de scholen Is 't nu anders ingericht, Daar wordt zwemmen nu bevolen Als een vak, gewoon verplicht. En wat heeft een kind aan reeknen Of aan Nederlandsche taal, Of aan aardrijkskunde, teeknen. Al die lessen allemaal; Als het, uit de school gekomen Met de vriendjes spelen gaat En in vaarten of in stroomen Voor zijn tijd het leven laat. Venlo leert de kindren zwemmen Als gezonde fijne plicht, 'k Hoop dat u ook in zult stemmen, IK vind dat een mooi bericht. P. GASUS. Hedenmiddag rede van Hitier. Ter gelegenheid van den oprichtingsdag der partij. BERLIJN, 24 Februari (D.N.B.) Ter ge legenheid van den oprichtingsdag der partij zal de Führer hedenmiddag om 5 uur een rede houden, welke over alle Duitsche radiostations zal worden uitgezonden. Duitsch weermachtsbericht Duitsche luchtmacht boven Engeland en Noord- Schotland. BERLIJN, 23 Februari (Dll.B.) Het opper bevel der weermacht maakt bekend: Ten Noordwesten van de Hebriden zijn den 19den Februari behalve de in het weermachtsbericht van 20 Februari genoemde, nog twee groote koopvaar dijschepen van den vijand door bommen zoo zwaar getroffen, dat zij als verloren kunnen worden be schouwd. Den 22sten Februari konden in hetzelfde zeegebied een schip van 7.000 b.r.t. door bommen tot zinken gebracht en twee groote koopvaardij schepen beschadigd worden. Lichte gevechtsvliegtuigen hebben een vliegveld in Oost-Engeland aangevallen en een hangai als mede vier op den grond staande vliegtuigen ver nield. Vliegtuigen der gewapende verkenning hefc^ ben een fabriek in Noord-Schotland gebombar deerd en met de boordwapens een troepenkampe ment, verscheidene goederentreinen en gemotori seerde colonnes in Zuid-Engeland aangevallen In den afgeloopen nacht hebben gevechtsvlieg tuigen ondanks de ongunstige weersgesteldheid de havenwerken en strategische doelen in Hul] met goed gevolg met bommen bestookt. In het Middellandsche Zeegebied hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen bommen van middelzwaar ka liber geworpen op een klein oorlogsschip, op een groot koopvaardijschip en op de havenwerken van Benghasi. In het gebied ten Zuiden van Agedabia zijn twee vliegvelden en troepenconcentraties met succes met bommen en boordwapens bestookt. De vijand heeft noch op den 22sten, noch in den nacht van 22 op 23 Februari boven Duitsch rijks gebied gevlogen. In het tijdvak van 15 tot 22 Februari zijn in lucht gevechten en door luchtdoel- en marineartillerie 32 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, terwijl tal rijke vijandelijke vliegtuigen op den beganen grond werden vernield. In dezelfde periode bedroegen de Duitsche verliezen 15 vliegtuigen". De duisternis en de inbrekers. Een voor- of een nadeel? Is zoo vroegen wij den Commissaris van Po litie te Haarlem de verplichte verduistering een voor- of een nadeel voor de inbrekers? Het antwoord van den heer E. H. Tenckinck was: Ik zou geen ja of geen neen op die vraag kunnen geven. Natuurlijk is het in het voordeel van Ide inbrekers dat de straten in diepe duisternis zijn ge huld. Maar daartegenover staat weer, dat er tus schen 12 en 4 uur 's nachts niemand zonder ver gunning buitenshuis mag vertoeven. En dat was in het verleden in het bijzonder de tijd waarop in brekers hun slag poogden te slaan. Iedereen die in dien tijd op straat wordt aangetroffen wordt zon der pardon naar het politiebureau gebracht. Als het personen zijn waartegen de politie met reden achterdocht kan koesteren dan worden zij aan ver hoor onderworpen, terwijl dan natuurlijk ook wordt onderzocht of zij in het bezit van inbrekers- werktuigen zijn. Een enkelen keer heeft Öe politie door dit nauwkeurige onderzoek kunnen vaststel len dat de nachtwandelaars geen al te goede plan nen hadden. Ook het aantal wandelaars dat 's avonds voor 12 uur op straat is verminderde, vergeleken bij vroe gere jaren, natuurlijk. De inbrekers die zich onb'er de vreedzame wandelaars bevinden kunnen zich door de duisternis wat gemakkelijker aan het waakzame oog der politie onttrekken, maar daar tegenover staat, dat de politie die natuurlijk actiever is dan ooit hen dïdht kan naderen zon der zelf gezien te worden. Bovendien is het aantal personen waarop de politie 's avonds moet letten geringer. Zoo wegen de voor- en nadeelen dus ook op dit gebied tegen elkaar op. In elk geval zoo constateerde de Commissaris wijst het aantal inbraken dat wij in den laat sten tijd te Haarlem hebben gehad er op, dat van een toeneming geen sprake is. Integendeel er is zelfs een vermindering vast te s bellen. H.F.C. in gevaar van degradatiè naar de derde klasse De oudste voetbalclub des lands verkeert in toe nemend gevaar voor degradatie naar de derde klasse. Na een zoo roemrijk verleden en bij een zoo groote algemeene sympathie als H.F.C. niet alleen in Haarlem maar overal in Nederlandsche sport kringen geniet zou dit wel een heel droevige loop van zaken zijn. Bovendien is het denkbaar dat het bestaan van de nu ruim 61-jarige club er door in gevaar zou worden gebracht. Nederlagen-in-reeks en degradaties hebben niet alleen een slechte uit werking op de publieke belangstelling, die in het algemeen tegenwoordig toch al in de dalende lijn is op de voetbalvelden, maar hebben ook altijd huh nadeeligen invloed op de aanwinst van nieuwe leden, zooals al veel clubs in zulke omstandighe den ondervonden hebben. En een tehuis als dat van H.F.C. aan de onvolprezen Spanjaardslaan kost on vermijdelijk vrij wat geld aan huur en onderhoud. In een andere, noodzakelijkerwijs mindere en tra- ditie-looze omgeving kan men zich haar niet voor stellen. Buiten den voetbalkring zou degradatie ook met groot leedwezen vernomen worden. Niet alleen door de tallooze oud-spelers van H.F C. in Neder land en het buitenland, die haar daden getrouw plegen te volgen, maar ook'door de Haarlemmers in het algemeen. Want wij zijn allen een beetje trotsch op onzen naam van sportstad, waarin zooveel Ne derlandsche takken van sport ontkiemd zijn en die zoowie bijzondere prestaties op dit gebied heeft opgeleverd. Temidden van die trotsche verschei denheid is de naam met de immer gehandhaafde hooge sportiviteit van de oude H.F.C. een hoogte punt, aan welks blijvende zekerheid wjj eigenlijk nooit getwijfeld hebben, al leidden dan veran derde verhoudingen in de sport er toe dat sinds jaren met een plaats in de tweede klasse genoegen moest worden genomen. Ook daarin handhaafde H.F.C. toch haar naam en haar bijzonder aanzien in de sportwereld. Een degradatie naar de derde klasse zou haar evenwel in groote perikelen kun nen brengen. Er is in ce laatste jaren al herhaal delijk een beroep op de leden gedaan om de finan cieele zorgen door extra-bijdragen te helpen ver lichten. Daar is gevolg aan gegeven, maar men kan zich moeilijk voorstellen dat dit telkens maar weer gebeuren kan, vooral als in de derde klasse de toestand nog moeilijker zou worden. Er is evenwel nog hoop om aan de laatste plaats te ontkomen, zelfs nu na tien wedstrijden pas twee punten behaald zijn. Er resten nog twaalf wedstrij den, waarvan de helft op eigen terrein en het zoe ken naar de juiste samenstelling van het elftal heeft in elk geval al tot eenige verbetering geleid. In verscheidene ontmoetingen is gebleken dat het krachtsverschil met de tegenstanders eigenlijk zeer gering is. Wat de jonge H.F.C.'ers vooral behoeven is moed om tegenslag te overwimien en een „fighting spirit", die zich niet alleen in volhardend draven en zich afsloven uit maar ook en vooral in concentratie en overleg, in nauwkeurig naleven van de aanwijzingen van den trainer die het het best weet en in vinnig gebruik maken van iede re kans. Met weifeling en met ontmoediging als het tegenloopt bereikt men niets. Wel én alleen met durf en koppig volhouden tot het eind. Als die groeien zal een elftal, dat volgens zijn technische bekwaamheden volstrekt niet nummer laatst be hoeft te zijn, het volbrengen om H. F. C. van da laatste plaats te krijgen en daarmee in de tweede klasse te houden. En zulke energie voor zulk een doel mag men van de spelers in de velé nog komende wedstrijden toch wel verwachten. Bonaanwijzing voor petroleum. De Secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt be kend, dat gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Maandag 31 Maart a.s. de met periode „E" gemerkte petroleumzegel recht geeft op het koopen van twee liter petroleum. De aandacht wordt er op gevestigd dat na 31 Maart a.s. geen petroleum meer voor verlichtings doeleinden beschikbaar zal worden gesteld, zoodat de met periode ,JC" gemerkte zegels komen te ver vallen. Voorts geeft gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 20 April a.s. de met periode „9" gemerkte petroleumzegel recht op het koopen van twee liter petroleum voor kookdoelein- den. De Secret?ris-generaal maakt in verband met deze bona.o",wijzing voor petroleum voor verlich- tingsdoeleinden bekend, dat de handelaren de met periode „E" gemerkte zegels op opplakvellen dienen te plakken. Zij behooren deze opplakvellen zorg vuldig te bewaren en kunnen deze tot nader aan kondiging bij de distributiediensten inleveren ter verkrijging van toewijzingen. Het ligt in de bedoeling de handelaren tegen den tijd dat wederom petroleum voor verlichting beschikbaar wordt gesteld de gelegenheid te geven de opplakvellen met de zegels gemerkt met de pe riode .,E" alsnog by de distributiediensten in te wisselen I-TRDFN 10 PAGINA'S pHiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHnniiiiniiiiiiiiiiiüüiüiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiff P. Gasus: Zwemplicht. pag. 1 De crj^istekorten van Haarlem pag. 1 De duisternis en de inbrekers, pag. 1 Is de Haarlemsche jeugd baldadiger geworden? pag. 1 Langs de Straat: „Om den broode", door J. C. E. -pag. 3 v. H.: Een recept. pag 3 Eigenaardigheden in Haarlem en om geving. pag. 3 Flitsen pag. 3 K. de Jong: Oost- en West-Ir\dië in de Westersche muziek, pag. 6 Haarlem's Trio. pag. 6 J. B. Schuil: Een bonte middag bij „Alberdingk Thym" pag. 6 „Elkerlyc" door oud-leerlin- v gen van „Sancta Maria" pag. 6 „De Nalatenschap" door V. Z. O. D. pag. 6 G. J. Kalt: Volksmuziekschool van Haarlem en Omstreken- pag. 6 V

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1