Bonnen die thans geldig zijn: V. C. J. G. Gedanste sprookjes. H.D.* Vertelling MAANDAG 3 MAART Ï04T HA'SREËM'S DA'GBEXD (UN/T IN IITTERIh HEI TOONEEL MARIKEN VAN NIMWECEN. Verleden week zag ik van leekenmeisjes allen in onzen Stadsschouwburg een hoogstaande opvoering van Elckerlijc; gisterenmiddag speel den eveneens jonge lieden op dezelfde plaats dat andere Middeleeuwsche spel. Mariken van Nim- wegen, en ook ditmaal trof mij de ernst, waarmee dat spel is ingestudeerd en werd gegeven. Elcker- lyc werd opgevoerd onder auspiciën van de Graal, Mariken van Nimwegen ging als lustrumspel van de Vrijzinnige Christelijke Jeugd Gemeenschap onder regie van Dr. P. H. Schroder. Twee Middel eeuwsche spelen in den tijd van acht dagen, dit is een bewijs van den ernst van een groot deel onzer tegenwoordige jeugd. Er is voor ons, ouderen, iets verkwikkends in zoo'n opvoering door enkel jeugd. Niet alleen op het tooneel stonden jonge menschen, ook het strijkorkest was samengesteld uit jeugdige execu tanten en werd gedirigeerd door een meisje van misschien nog geen twintig lentes. En in de zaal waren het ook bijna uitsluitend jonge lieden, die getuigen waren van dit hoogst ernstig spel. Het is al ruim twintig jaar geladen, dat ik Ma riken van Nieumegihen voor het eerst zag in een opvoering van Het Schouwtooneel. Het behoort tot de weinige ons overgebleven mirakelspelen meer speciaal tot de Maria-legenden die in de Middeleeuwen, toen het tooneel evenals trou wens alle kunst nog in dienst stond van de kerk. In dien tijd werden zij uitsluiten^ op de marktpleinen gespeeld. De heer Schroder heeft evenals Het Schouw tooneel dit mirakelspel in een triptiek laten spelen, en hij kon daardoor de verschillende ta- fereelen zonder onderbreking elkander laten op volgen. Rechts was het huisje van ..Moeije", links de woning van den Pastoor, terwijl in het mid denvak de tafereeelen in de taveerne, van het Waghenspel. bij den Paus en in de kloostercel zich afspeelden. Dit bleek ook nu weer een zeer ge lukkige oplossing. De „inleider", die de verschil lende tafereeelen met toelichtenden tekst aan elkaar verbindt, zat recht vóór het tooneel. een opstelling, die in dit min of meer naieve spel alleszins voldeed. Men had den tekst gemoderniseerd. Eigenlijk vond ik dat jammer, omdat men daardoor iets van het karakteristieke, ja, van de ziel van dit Middeleeuwsche spel heeft ontnomen. Meende men, dat de taal door het publiek minder goed gevolgd kon worden"? De opvoering van Elckerlyc heeft bewezen, dat dit alleminst noodig was. Een snel als Mariken van Nieumeghen Mariken van Nimwegen werd het nu genoemd vraagt feite lijk om de zoet vloeiende Middeleeuwsche taal. Overigens heeft de heer Schroder het in den juisten stijl laten spelen. Er was in de opvoering een wij zouden kunnen zeggen klassieke rust. die in harmonie was met een geest van een voud en Middeleeuwsche vroomheid van het werk. Realistisch spel verdraagt dit werk feite lijk niet en de spelers hebben daar ook niet naar gestreefd. In het middeleeuwsche spel is het eigenlijk al leen Moenen, de afgezant van den duivel, die strijdt. De menschen zijn allen min of meer pas sief. Zelfs bij Mariken is in den eigenlijken zin van het woord geen sprake van strijd. Zij geeft zich onmiddellijk aan den duivel over en ook haar redding ondergaat zij meer dan dat die uit haar innerlijk zelf voortkomt. Het is Moenen, die om de ziel vecht. Hem zien wij als de handelende, groote figuur; van hem gaat de actie op het tooneel uit. De heer Arend Hijnen speelde hem bewegelijk en met goede plastiek. Bij een be roepsspeler zou de dictie gevarieerder zijn ge weest. De tekst werd wat te veel op dezelfde toonhoogte gezegd, maar voor een leek, die zooals ik vernam voor het eerst op de plan ken stond, was het den respectabele uitbeelding Zoo was zijn spel met den mantel dikwijls ver rassend goed. Meddie Labert was een sympathieke, zachte Mariken. In haar spel wat de rol verlangt iets primitiefs en naiefs en haar stem trof mij vooral, toen zij als de boetvaardige vrouw voor den Paus verscheen door milden klank. Van de kleinere rollen noem ik den pastoor, een hartelijke, brave geestelijke, den Paus. die zich onderscheidde door zijn mooie, sonore stem en de tante, die haar.scène van den zelfmoord lang niet onverdienstelijk speelde. Het waghen spel maakte indruk, vooral door de tegenstelling van den duivelschen Mascheroen en de zachte Maria. Ook hier had vde regie het wijselijk o.a. in de toeschouwers meer gezocht in aan duidend dan realistisch spel. Als geheel heeft ook deze opvoering mij ge troffen door den grooten ernst, waarmee allen zich aan dit spel gaven, al misten wij dan ook de hoogtepunten van Elckerlijc. Het is verblij dend. dat jonge lieden leeken toch allen zich met zulk een toewijding aan een Middel - eeuwsch spel als Mariken van Nimwegen geven. De muziek heeft veel bijgedragen tot dit stemmingsvol geheel, dat bij de stampvolle zaal een zeer groot succes had. Aan het slot heeft Dr. J. W. Berkelbach van den Sprenkel de spe lers. en in het bijzonder, den regisseur Dr. Schroder, in hartelijke bewoordingen gehuldigd. Hij deelde mede. dat de opvoering over veertien dagen zal worden herhaald en dan zonder décors op het podium van het gebouw van den Pro testantenbond. J. B. SCHUIL. Leerlingen van mevr Ruth Tobi. Het is een gelukkige gedachte van Mevrouw Ruth Tobi geweest om op 't programma van haar openbare uitvoering sprookjes te plaatsen en deze door haar leerlingen te laten dansen. Hierdoor heeft zij haar kindermatinees aantrekkelijk gemaakt, allereerst voor het publiek maar ook voor de leerlingen, wier fantasie in het spelen van deze sprookjes veel meer gewekt wordt dan in de rhythmische oefeningen, die vroeger het programma enkel vulden. Ook nu kregen wij natuurlijk.deze oefeningen te zien en zij zullen zeker voor de ouders en de fami lieleden cn leerlingen dezelfde bekoring hebben ge had, als steeds. Een aardige variatie op de vorige opvoeringen was de opmarsch der verschillende klassen op muziek van Grieg. Het grootste succes was natuurlijk voor de twee kleine hummels, die het eerst verschenen en door hun natuurlijke onbe holpenheid dadelijk de sympathie van het publiek wekten. De kleine dreumes en eenige mannelijke medewerker behield die sympathie ook verder in zijn onbewust grappig optreden. Het grootste deel van het programma was dit keer ingenomen door de twee sprookjes „De be- tooverde Tuin" en „De Mikado" en de uitvoering ervan heeft mij met bewonderdng vervuld voor het werk van mevrouw Tobi. Want het is zeker niet gering om met kinderen zulke resultaten als in deze twee sprookjes te bereiken. De sprookjes waren feitelijk gedanste pantomimes en nu was het aar dig om te zien, hoe de kinderen niet alleen plastisch maar ook mimisch uitdrukking aan hun gevoelens wisten te geven. Vooral de Mikado, welk Japansch sprookje er feet meest gelegenneid voor bood, was het opmerke lijk hoe vele meisjes ook mimisch zich voreenzei- vigden met hun rollen zooals die van Sis.(e, den Mikado en de beul en er geheel „in" waren. En in de plastiek en de dansen zagen wij de resultaten van het onderwijs van mevrouw Tobi. Het was voor zulke jonge meisjes dikwijls zeer behet rschi en levendig. In haar regie toonde mevrouw Tobi veel fantasie. In „Den betooverden Tuin" of „Het sprookje in de Maneschijn" was werkelijk de sfeer van het sprook je. Welk een aardige vondst was die ronkende maan en hoe goed deed heel dat miniatuur-decor o.a. de burcht het op den achtergrond. Geen oogenblik werd het spel „rommelig", zelfs niet bij het wegrijden van den Prins en zijn bruid De Klap roos in den sprookjeswagen, waarbij de bewegingen van de trekkende bloemen lenig en harmonisch bleven. En hoe snoezig en expressief was het spel van „Meizoentje", 'n danstalentje in den dop. Het sprookje werd gedanst op muziek van Brahms. Brahms zou wellicht zeer verwonderd zijn. geweest, als hij zijn muziek daar in dien bloemen tuin had gehoord, maar tenslotte was het een „be- tooverde" tuin en in zoo'n tuin gebeuren nu een maal vreemde dingen. „De Mikado" heb ik al eens op een vorige opvoe ring gezien. Het werd in hetzelfde feeërieke decor van Gerard Vroom dat herinneringen opriep aan Butterfly gedanst en de costuums van Riet Cornelissen waren weer even goed verzorgd en artistiek als den vorigen keer. De opvoering maakte ook nu een uitstekenden indruk. Zoowel indivi dueel als in de ensembles werd er alleraardigst ge danst en gespeeld. Men voelde een strenge disci pline achter het geheel, wat toch de fantasie niet uitsloot. Het publiek toonde zich na de twee sprookjes zeer enthousiast en juichte mevrouw Tobi, die vele bloemen ontving, hartelijk toe. Het Was een groot succes voor haar en haar leerlingen. J. B. SCHUIL. De zorg voor de natuurbescherming. Onder het departement van Opvoeding. Weten schap en Cultuurbescherming. De Contact-Commissie voor Natuur- en Land schapsbescherming schrijft: Zooals indertijd in de dagbladen is gepubliceerd, werd bij verordening nr. 211/1940 de zorg voor de natuurbescherming gebracht onder het Departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbe scherming. Het Bestuur der Commissie is thans in staat 'nadere mededeelingen te doen omtrent de rege ling, die tot stand is gekomen. Het ligt in de be doeling, dat het Staatsboschbeheer, hetgeen in den loop der jaren een groote ervaring in de uit voering van maatregelen in het belang van het natuurschoon heeft verkregen en dat vertakkin gen bezit over het geheele land, als voorheen vol ledig zal worden ingeschakeld. Het Departement zelf'kan volstaan met het aanstellen van een deskundig ambtenaar aan de afdeeling Cultuur bescherming en Wetenschap en voorts een In specteur voor de natuurbescherming, die de schakel zal moeten vormen tusschen het Depar tement en andere overheidslichamen. In de aanstelling van een ambtenaar op het Departement is reeds voorzien door de benoeming van Ir. W. G. van der Kloot, thans wetenschap pelijk assistent, tevens adj. secretaris van onze Contact-Commissie, terwijl in afwachting van de benoeming van een Inspecteur als adviseurs van den Secretaris Generaal zullen optreden Mr. Dr. E. J. Beumer, voorzitter der Centrale Commissie voor Natuurbescherming. Dr. J. A. van Steijn, directeur van het Staats boschbeheer, Mr. P. G. van Tienhoven, waarn. voorzitter der Contact-Commissie voor Natuur- en Landschaps bescherming, tevens voorzitter der Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland. Het bureau der Commissie. De benoeming van Ir. W. G. van der Kloot tot departementsambtenaar zou voor de Contact- Commissie tot gevolg hebben gehad, dat de werk zaamheden van het bureau plotseling zouden zijn stilgelegd. Dit nu achtte het bestuur der Com missie, evenals het departement, minder ge- wensoht en gelukkig heeft het den heer van dei- Kloot bereid gevonden honorair zich te blijven belasten met de dagelijksche leiding van haar bureau. Op de jongste bestuursvergadering der Commis sie heeft de heer van Berckel den wensch te ken nen gegeven zijn functie als secretaris neer te leggen. Het is het bestuur aangenaam te kunnen mede- deelen. dat het den heer van Berckel bereid heeft gevonden als bestuurslid het werk der Commissie te blijven steunen, waardoor de Commissie ook in de toekomst van zijn adviezen zal kunnen pro fiteered Gelet op de door den heer van Berckel opgedane ervaringen, meent het bestuur thans een zeer doeltreffende regeling te hebben bereikt, door Ir. van der Kloot bereid te vinden het volledige se cretariaat op zich te nemen, waardoor de geheele correspondentie voortaan van het bureau uit kan warden gevoerd. De ontwikkeling van de werkzaam heden der Commissie. De vraag doet zich nu voor. op welke wijze het werk der Commissie zich in de naaste toekomst zal ontwikkelen. Vast staat wel. dat haar taak aan beteekenis zal winnen. Als overkoepelend orgaan van hetgeen het particuliere Initiatief voor het behoud van natuur- en landschapsschoon tot stand brengt, vormt de Contact-Commissie een waardevol vertegenwoordigend lichaam, door mid del waarvan op meer doeltreffende wijze dan voorheen bepaalde wenschen aan de overheid kenbaar kunnen worden gemaakt. Zij blijft daar bij een volkomen zelfstandig bestaan voeren. In feite zet dus de Commissie haar werkzaam heden onveranderd voort, met dien verstand, dat bepaalde onderzoekingen omtrent bedreigde ob jecten nu vrijwel uitsluitend door regeerings- organen zullen worden verricht. Indien de finan ciën de Commissie daartoe in staat stellen, hoopt zij reeds lang gekoesterde nieuwe plannen ten uitvoer te kunnen brengen. Coos Specnhoff gehuldigd. De zanger-dichter Cöos Speenhof f is 40 jaar artist en dit zeldzame jubileum is niet onopge merkt voorbij gegaan. Uit bekende Hagenaars en artisten had zich een huldigingscomité gevormd, waarvan de bur gemeester van 's-Gravenhage, prof. ir. C. L". v. d. Bilt, het eere-voorzitterschap had aan vaard en in een feestelijke voorstelling in Dili- gentia zijn Speenhof en zijn vrouw Cesarine op hartelijke wijze gehuldigd. Na de pauze was het tooneel in een waren bloementuin herschapen en daartusschen stond Speenhof f met zijn guitaar en lessenaar in zijn gekleede jas. Na een daverend applaus zong hij tusschen een praatje en een grapje met veel succes zijn welbekende -liedjes zooals „Een brief van een moeder aan haar zoon in de nor", „Dorusie uit het armehuis" en vele andere. Mevrouw Speenhoff bracht hierna een van haar eerste versjes „Het herdersliedje", waar na natuurlijk „Het broekje van Jantje" niet achterwege kon blijven. Te zamen werd toen nog gezongen „De Rotterdamsche Schutterij", waarna het echtpaar een ware ovatie werd ge bracht. H. G. Berghuis van Woortman. f Zaterdag is te Overveen overleden de heer H. G. Berghuis Woortman, inspecteur der Registra tie en Domeinen. Gedurende een tweetal jaren was hij als in specteur der registratie te Haarlem werkzaam, voordien was hij langen tijd te Maastricht geves tigd. Sedert 1 Januari '41 was de heer Berghuis van Woortman op zijn eigen verzoek overgeplaatst naar Arnhem, in de functie van inspecteur ter directie afdeeling verificatie. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot vindt plaats op 4 Maart om 2 uur op de Nieuwe Algemeene Begraafplaats aan den Berg weg te Bloemendaal. FAILLISEMENTEN SURSEANCE VAN BETALING: 24 Februari 1941 Is aan de Handelsvennootschap onder de Firma van Doorn en Nagel, Wegen- en Waterbouw, ge vestigd en kantoorhoudende te Arnhem, en haar vennoo- ten Antonie Nagel, aannemer, wonende te Arnhem, en Albertus van Doorn, aannemer, wonende te Groesbeek. surséance van betaling verleend voor den tijd van één jaar. met benoeming van den heer Mr. K. Th. Koch. ad vocaat en procureur te Arnhem, tot bewindvoerder. 24 Februari 1941 is aan de Naamlooze Vennootschap Jur- gens" Waalsteenfabrieken v.h. Frans van de Loo Sr., ge vestigd te Nijmegen, surséance van betaling verleend voor den tijd van ll/2 Jaar. met benoeming van de heeren Mr. J. H. J. Zuidema"en Mr. C. J. A. M. ten Hagen, beiden advocaat en procureur te Nijmegen, tot bewindvoerders. UITGESPROKEN: 25 Febr. de Naafl. Venn.: N.V. Bouw- en Expl. MIJ. „Luitgarde", statutair gevestigd te de Bilt. kantoorhou dende te Santpoort. Recht. Comm. Mr. C. C. Bijleveld, Cur. Mr. E. van Teunen, Driehuis, gemeente Velsen. 26 Febr. J. A. Dollekamp, molenaar, stokkum, gemeen te Harkelo. Recht. Comm. Mr. Dr. G. H. A. Feber. Cur. Mr. M. Wolff, Goor. 26 Febr. A. J. M. Rath, in bier, wijn. enz., Valkenswaard, Eindh. weg 271. Recht. Comm. Mr. K. Sassen, Cur. Mr. J. Wintermans, Eindhoven. 26 Febr. s. van Dam. gewoond hebbende te Rotterdam, thans zonder bekende woon- en verblijfplaats. Recht. Comm. Mr. G. R. W. Kymmell, Cur. Mr. L. E. Roes. Rot terdam. Febr. G. Heyl, schilder, Cuyk c.a. Recht. Comm. Mr. K. Sassen, Cur. Mr. F. W. Baron van Hugenpoth, Oude Dte- ze 2, Den Bosch. VERNIETIGD: 21 Febr. J. M. Marges, Rotterdam. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 26 Febr. Stichting Reconstructlebedrljf „1934", te Amsterdam. 26 Febr. Anna Bloem, Amsterdam. GEDEPONEERDE UITDEELINGSLIJSTEN: 7 Febr. M. Griffioen, timmerman, Amsterdam. Geëin digd door het verbindend worden der eenige uitdeelings- lijst. Ultk. 100 V» aan pref. en 2,2433 aan conc. credi teuren. 12 Febr. J. D. Schouten Jr., winkelier In comestibles, Hilversum. Idem. Uitk. 100 aan pref. en 4.8495 conc. cred.. 17 Febr. G. J. Libert. Amsterdam. Idem. Ultk. 100 pref. en 1.41095 '/o conc. crediteuren. 21 Febr. I. A. Boas (handelsnaam „Isabo"), Amsterdam. Idem. Ultk. 100 V«-2 cred. pref.; f7,59-2 cred. pref.; conc. cred. nihil. 22 Febr. H. W. Kramer,^nanufacturier, Nijmegen. Idem. Uitk. 15.396 22 Febr. de N.V. Gonnerman en Co.. machinefabriek, gevestigd te Haarlem. Geëindigd voor het verbindend worden der derde, tevens slotultdeellngslljst. Uitk. 0.4757 22 Febr. J. Blankhorst, Wolthaarshoek. gemeente Raalte. Geëindigd door het verbindend worden der eenige ultdee- lingslijst. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. 25 Febr. A. T. Klaver, pensionhouder. Velp. Idem Ultk. 3.667 25 Febr. L. G. Roelofs. pensionli.. Velp. Idem. Uitk. 0.8238 V». 25 Febr. A. J. Seysener. Hlllegom, Idem. Ultk. 6.038 25 Febr. G. Hazeleger, brandst.handel, Helmond. Idem. Ultk. 1,777 BROOD. BON 05 Geldig van 24 Febr t.m. 9 Maart. BON 06 Geldig van 3 t.m. 16 Maart. 100 gr. brood of 100 gr. roggebrood. BON 5 BloemkaartGeldig t.m. 23 Maart 50/gr. brood. SUIKER BON 06 Geldig van II Febr. t.m. 16 Maart. 1 K.G. suiker. KOFFIE EN THEE BON 02 van de nieuwe bon kaart algemeen" van 3 Febr. t.m. 16 Maart 125 gr. koffie of 50 gr. thee. VLEESCH EN VLEESCHWAREN BON 05 „vleesch" van de Vleeschkaart. Geldig van 27 Febr. t.m. 12 Maart 100 gr. rund-, kalfs- of varkeyis- vleesch been inbegrepen) of ongesmolten vet of een rafitsoen vleeschwaren. BON 05 vJorst of vleesch waren". Geldig van 27 Febr. t.m. 12 Maart 75'150 gram vleeschwaren. BON 05 Geldig van 27 Febr. t.m. 12 Maart. BOTER EN VETTEN BON 6 Boter- en Vetkaart. Geldig van 3 t.m. 16 Maart. 250 gr. „boter of margarine. BON 05 Boter- en Vetkaart. Geldig van 24 Febr. t.m. 9 Maart. 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. EIEREN BON 12 Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr. t.m. 9 Maart. BON 81 „Bonkaart Alge meen". Geldig van 3 t.m. 16 Maart. 1 ei. PEULVRUCHTEN BON 15 „Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr. t.m. 30 Maart. 500 gr. peul vruchten. MEEL EN GRUTTERSWAREN BON 11 Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr t.m. 23 Maart 250 gr. rijst of rijstemeel of rijstebloem of gruttemaal. BON 07 „Bonkaart Alge meen". Geldig van 21 Febr t.m. 20 April. 250 gram havermout of havervlokken of haverbloem of aardappel- meeliüokken of gort of gortmout of grutten. BON 08 „Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr tjn. 20 April. 250 gram gort of gortemeel of grutten BON 09 ..Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr. t.m. 20 April. 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. BON 10 „Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr t.m. 20 April 100 gram mai- zena of griesmeel of sago of aardappelmeel of r'jststijf- sel of kookstijfsel of glans- stijfsel of puddingpoeder of puddingsauspoeder. BON 5 (Blocmkaart). Gel dig t.m. 23 Maart 35 gram tarwemeel of tarwebloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel. KOEK EN GEBAK BON 05 BroodkaartGeldig van 24 Febr. t.m. 9 Maart. BON 06 Geldig van 3 t.m. 16 Maart. 1 rantsoen gebak. BON 5 (Blocmkaart.)Geldig t.m. 23 Maart l/2 rantsoen gebak. 1 rantsoen ontbijtkoek 160 gr., speculaas 140 gr andere koekjes 200 gr., bis cuit en wafels 90 gr., be schuit 75 gr., cake 300 gf.. taart 600 gr., gebakjes 600 gr., kortaebnlf 500 gr., klein korstgebak 400 gr. SCHEERZEEP BON 117 T.m. 30 April 50 gr. scheerzeep of 1 tube scheercrême of 1 pot scheer zeep. KAAS BON 15 en 14 Bonkaart Algemeen". Geldig van 24 Febr. t.m. 23 Maart elk 100 gram. ZEEP BON 16 nieuwe Bonkaart Algemeen". T.m. 30 Maart 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstel ling) of 150 gram zachte zeep of 300 gr. zachte zeep- pasla of 250 gram zeep poeder of 125 gr. zeepvlok ken of 250 gr. zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep of 600 gram waschpoeder. BRANDSTOFFEN BONS 15, 16, 17 Botikaart distributie haarden en kachels 1 eenheid. Geldig t.m. 31 Maart. BONS 11, 12, 15 geldig t.m. 14 Maart. (Op deze bons geen turf). Briketten. 1 eenheid 100 K.G. steenkoolbriketten of 250 K.G. lurfbriketten of 75 K.G. turf af val). BONS 55 t.m. 41 Bonkaart distributie centrale verwar ming, 1, eenheid. Geldig t.m. 31 Maart. BONS 25 t.m. 52 Geldig t.m. 14 Maart. (Op deze bons geen turf). Bons gemerkt „brandstof fen één eenheid, vijfde pe riode" en „cokes één een heidvijfde periode" geldig van i t.m. 31 Maart. Bons 4e periode nog geldig t.m. 14 Maart. Bon „Generator-anthraciet eerste periode" 1 HX. an- thracietnootjes V. Bon „Generator-turf eerste periode" 50 stuks baggerturf Geldig t.m. 31 Maart. ZEGELPERIODE 9 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) van 24 Febr. t.m. 20 April 2 L. ZEGELPERIODE E Geldig van 24 Febr. t.m. 31 Maart. Een groot gezelschap vrienden en bewonderaars was Zaterdag in Diligentia te Den Haag bijeengekomen om Koos Speenhoff te huldigen in verband met het feit dat hij veertig jaar geleden voor het eerst op de planken kwam. De bejaarde actrice mevr. Van EjsdenVink (in het midden) biedt het echtpaar haar gelukwenschen aan. (Foto Schimmelpenning!!) DE STROOHOED. PETER VAN SANDEVOERDE. ZE gaan terug in de mode", zei Tannie, „en hoewel het zonder meer oneerlijk gevlei zou zijn te zeggen, dat ze je knapper zou den maken, kan je er zeker niet slechter mee uit zien, dan met dat vieze groene ding van je! Er moest een wet bestaan, die het verbood dat mannen met roode snorren groene hoeden dragen!" De gewoonte van Tannie om het gesprek zonder eenige waarschuwing over een andere boeg te gooien, maakt het wel eens lastig om te weten, waar ze het nu eigenlijk over heeft. We hadden het er net over gehad, hoe de men schen erin geslaagd moesten zijn om blikken open te maken voordat men blikopeners uitvond, en met den besten wil ter wereld kon ik geen verband bren gen tusschen blikken, blikopeners en de mode die weer terug ging. Nog minder, wat deze drie te maken hadden met mijn snor, die alleen onder een zekeren hoek en met een bepaalde belichting is waar te nemen. „Strooien hoeden", zei ze. „Ik zag er twee mannen mee loopen op de boulevard. Werkelijk heeren, dus niet de eerste de beste. Ze zagen er uit als beurs- lui". De vrouwelijke logica waarmee de laatste op merking werd vergezeld, zette me aan het denken. Tannie mag beurslui wel, sinds ze eens een paar kwartjes met effecten verdiende. „Ik moet je zeggen dat ik de aardigheid er niet van inzie om in dezen tijd van het jaar een strooi en hoed te gaan dragen", zei ik. „We zitten al dik in den herfst, nu ja, die paar mooie dagen uit gezonderd. Maar daar ga je toch geen nieuwen hoed voor koopen. Misschien in de komende lente". „Ze hebben ze nog in dien grooten winkel in dc Kerkstraat", zei ze. „Kom mee, ze staan daar in de étalage. Dus is het heelemaal niet gek dat ze nu gedragen worden, anders etaleerde men ze niet. Een bewijs dat men ze juist wel koopt. Kom mee", zei ze. We gingen er naar toe, hoewel ik er niet aan dacht, om zoo'n ding te gaan koopen. Ik houd er heelemaal niet van, om nieuwe dingen te dragen, omdat iedereen dan naar je kijkt, en dan was ik er van overtuigd, dat een stroohoed me niet zou staan. Ik heb geen hoofd voor buitengewone hoeden. Met m'n hoogen hoed op lijk ik wel zoo'n ouder- wetsche politieagent, terwijl m'n bolhoed me het aspect geeft van een reiziger in veters, garen en band. Dat is de reden dat ik mijn groenen hoed al zoo lang draag. Men heeft Tannie gezegd, dat die hoed me buitengewoon goed stond, echt chique. Hoewel de man die dat zei en daarvoor prompt z'n gevraagde tien gulden te leen kreeg, nooit meer terug is geweest om dat nog eens te zeggen. ,Daar heb je ze", zei Tannie, verrukt naar de hoeden wijzend. „Zoo aardig en schoon. En wat zien ze er niet frisch uit! Je zult er een heel anderen man mee zijn en je zult er veel meer als mijn man uitzien, in plaats van dat de men- ichen denken dat je een kennis van me bent. Ik krijg dat idee ook altijd als je dien groenen hoed op hebt". Ondanks alles was ik toch vastbesloten om geen nieuwen hoed te koopen, toen ze me den winkel binnentrok. Een stel verkoopers sprong op en ze bogen diep en vroegen wat ik wenschte. „Een boordeknoopje", zei ik ferm. Ik houd er niet van me te laten intimideeren. Een een stroohoed!" zei Tannie. „Hij heeft maat zeven". Tannie heeft er geen benul van hoe ze mijn waardigheid in het publiek kan hooghouden. De verkoopers trokken meteen de-verkeerde-conclusie dat zij den baas was en dat het zaak was, dat ze een hoed zochten dien zij goed vond. Voor hen was ik niet meer dan een levende hoedenstandaard. ,Dit staat u keurig, werkelijk", zei er oen. Hij liep achteruit en bekeek me lang en critisch. „Hebt u er niet een 'met een smalïeren rand?" vroeg Tannie. ,.Ik vind deze wel goed", zei ik. „Zeker hebben we ze met smalïeren rand!" zei de verkooper. Ik gaf het maar op en eenige minuten later stapten we den winkel uit. In een handig pak] droeg ik den hoed. We namen een tram. Het was een volle trare we konden nog een plaatsje vinden. Maar bij eei volgende halte stapte een zeer fljnke en forsch dame in. „Geef haar jouw plaats", fluisterde Tannie. „Ik durf niet", zei ik. „Ze ziet er uit als een voor vechtster van de gelijkheid der sexes". „Ik sla een figuur met zoo'n man", drong Tannl aan. Ik stond mijn plaats af, gedeeltelijk uit ridder lijkheid, maar meer nog door een pracht van ee idee dat ik plotseling kreeg. „Dat is vriendelijk van u" zei de flinke dame, ei ze plofte zwaar naast Tannie neer. Er kraakte ieti „O, verschrikkelijk, maar ik geloof dat ik op eei pakje van u zit. Is het iets van waarde?" „In het geheel niet", zei ik met oudei wetsch hoffelijkheid. En wierp net gekraakte pakje onder H De Leipziger Messe. Rede van dr. Goebbels. Ter gelegenheid van de opening van de Leip ziger Voorjaarsbeurs heeft de Duitsche ministe van propaganda dr. Goebbels Zondag, naar he D.N.B. uit Leipzig meldt, een groote rede gehon den, waarin hij de reorganisatie van Europa o economisch en sociaal gebied beschreef, zooal deze door de asmogendheden nagestreefd wordt Dr. Goebbels betoogde dat de huidige oorlo voor het Duitsche volk in den waarsten zin woords een strijd om het bestaan is. Hij consta teerde dat het conflict dat in September 1939 uit brak met eenigen goeden wil van de zijde va: Engeland en Frankrijk zonder al te groote moei lijkheden voorkomen had kunnen worden. Wij Dultschers, zoo verklaarde de minister, doei niet aan autarkie ter wille van de autarkie. Wij zijn te allen tijde gaarne bereid tot het on derhouden van economische betrekkingen me ieder ander land, dat het met ons eens wil wor den op den grondslag „geven en nemen". Duitsch land wil leven, maar ook laten leven. De Duitsche oorlogseconomie toont duidelijk ho het nieuwe Duitsche procédé werkt. Ook in he tweede oorlogsjaar draait het Duitsche bedrijfs leven op volle toeren. De Duitsche oorlogsproduc tie is volkomen voorbereid op elke komende ge beurtenis en de Leipziger Voorjaarsbeurs 19( levert het bewijs dat de Duitche exportindustrl zelfs rekening heeft kunnen houden met tallooa wenschen van de naties die economische betrek kingen met Duitschland onderhouden. FRANSCHEN KUNNEN VAN FRANSCHE NATIONALITEIT VERVALLEN VERKLAARD WORDEN. PARIJS. 3 Maart (D.N.B.) Op grond van nieuwe wet kunnen alle in het buitenland woneiv de Franschen, die door handelwijze of optrede het aanzien van Frankrijk schaden, van de Fran sche nationaliteit vervallen verklaard worden. (OS oan de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, den Haag, No. 5553* Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasver- eeniging N.V. Amsterdam No. 877, Stort op 5553 of 877 Ir. J. Th. Westhoff: „Een krachtige, niet te stuiten drang tot eenheid leeft thans in ons volk. Winter hulp Nederland is hiervan een der eerste uitingen."

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 10