Eigenaardigheden 2L 3 ileine takkets. Aspirin huls! J5if de TLamlas. A A ND AG 3 MAART 1941' TT A A R E E M'S DAGBCAD Haarlem en omgeving. laarlem is een oude stad. Over de oorsprong evenwel niets met zekerheid bekend, maar wel itaan er talrijke legenden. De naam H a r a 1 e m jnt al voor in een blaffert of lijst der Utrecht- !e kerkgoederen die het Nederstlcht bezat tij- 'js de regeering van Odilbald XII, bisschop van •echt, die in 866 tot genoemde waardigheid rd verheven. jnkele historieschrijvers maken in de 10 eeuw rag van Haarlem. Melis Stoke maakte gewag i Haarlem in 1155 toen de Friezen uit Drech- land oorlog voerden, waarbij de „poorters uit erlem" ook een rol speelden. Iet oudste document dat in het gemeente- ihief van Haarlem bekend is over de geschiede- der stad dateert van 1245. Daarbij werden or den hertog Albrecht van Beieren aan Haar- stadsrechten verleent. Het is een omvangrijk lc perkament van bijna een halven vierkanten ter oppervlakte. Om de grootte te demonstree- heeft de assistent van dé archivaresse het lument voor onzen fotograaf getoond. Vroeger jd men het dus wel „groot", op. Aan het docu- nt heeft aan een groot koord een waszegel ge- ngen met een middellijn van 10 c.M. ïet document waarbij Haarlem stadsrechten kreeg. (foto de Haas) Dit stempel is zoo „gewichtig" dat het door den d van het koord gevallen is, zoodat (het nu in n afzonderlijk doosje bewaard wordt. Het perkament zelf is uitstekend bewaard ge ven, alleen een deel der letters van den Latijn- ien tekst zijn wat verbleekt, maar alles is nog 1 goed leesbaar. tit stuk is voq,r het archief een belangrijk doou- nt. foor heel Haarlem trouwens, want nu weten we mers dat in 1945 over 4 jaar r— aanleiding vonden kan worden het 700-jarig bestaan van arlem als stad te vieren. Het is nog wel wat af en de omstandigheden waaronder wij nu en zijn te onzeker om reeds plannen ter viering overdenken, maar het is tooh wel goed al vast zen belangrijken datum aan te teekenen. leven is vol ingewikkelde en onzekere dingen. Maar een GROENTJE in HAAR LEM'S DAGBLAD is even eenvou dig en zeker gebleven als altijd. Een heerlijk frissche morgen. Ongewoon voor den tijd van het jaar, want het nog pas Februari. Toch zit er iets van voorjaar de lucht. De zonnestralen dringen door de :htendneveis heen en doen deze vrij spoedig de jk nemen. Daar komen drie jonge rakkers aan. Groot zijn niet, een paar turven hoog. Ze loopen op het ottoir in een der Haarlemsche straten. Het is in uur. Moeten ze niet naar school? Spijbelen ze( soms? weet het niet. Een oogenblik later staan ze te beraadslagen. Natuurlijk versta ik hun gefluisterd gesprek et, maar iik zie (het resultaat van hun bespre- ng en sla ze ongemerkt gade. De oudste schelt huis aan huis aan en vraagt ts, als de deur geopend wordt. De jongeren vol m-hem op de hielen. Ik meen het begrepen te ebben. „Mefrou, hep u ook ouwe kranten?" Telkens luidt het antwoord ontkennend, maar ndelijk krijgen ze hun kans. Een oude heer doet open, verdwijnt weer even de gang de rakkers zien elkaar aan met het zicht van een visscher, die -beet heeft en geeft na terugkomst een pak kranten. ..Dank u wel" en dicht gaat de deur. Even staan de rakkers besluiteloos. De oudste zegt dan „kom" en stevent op een oentenwinkel af aan de overzijde van de straat, elke hij binnen gaat. In mijn verbeelding hoor ik hem zeggen: „Me- eer, geeft u wat voor die kranten?" De winkelier zal zeggen: „Zoo, zijn jullie koop- 1. ik dacht, dat ik ze cadeau kreeg. Nou, leg maar eer. hier heb je ieder een cent." 2e komen naar buiten en zie juist tegen den uur van het huis hangt een geel kastje met een tralied raamoje. dat het opschrift draagt: lauwgomballen". Ze maken er dankbaar gebruik van en gijn spoe- in het bezit van zoo'n gomballetje, dat ze nog us uit den mond nemen, om het oog er ook nog .us van te laten genieten. Zalig sabbelend loopen ze langzaam door. Zullen 7° het in een andere straat weer eens teren? 't Is best mogelijk. J. K. (Adv. Ingez. Med.) De vleeschvoorzieniug van Haarlem. De heer H. Visser, Amsterdamstraat 30 te Haarlem, schrijft ons namens de afdeeling Haar lem van het slagersgilde, dat de toestand te Haarlem wat de vleeschvoorziening betreft ver betering behoeft. Er is, naar hij meent, bevoor rechting vah een zekere groep slagers, hetgeen thans, nu vleesch en vet gerantsoeneerd zijn, niet getolereerd kan worden. De heer Visser meent dat er leden van de commissie voor toe wijzing zijn die het beste vet en vleesch eerst voor hun eigen zaken nemen, terwijl zij toch voor hun werkzaamheden als commissieleden betaald worden. „Het vleesch wordt verdeeld door een grossier, die goed voor zijn vroegere klanten en vrienden zorgt. Het resteerende vleesch is voor de sla gers die voorheen de grootste afnemers waren van het vette vleesch en het meeste vet. Deze laatste groep krijgt evenwel ook dikwijls te weinig, terwijl de heeren zelf hun omzet ver- grooten. Hierdoor ontstaat natuurlijk ontevre denheid onder de slagers en bij het publiek". Naar aanleiding van het bovenstaande deelt men ons vanwege de Commissie voor Toewij zing het volgende mede: In den vleeschhandel hier ter stede worden on derscheiden A-, B-, en C-slagers, die bij de toewijzing voor zoover de voorraad strekt het vleesch ontvangen dat voor hun bedrijf het meest gevraagd wordt en dat dan ook onder scheiden wordt in A-, B-, C- en D-vleesch. De toewijzing geschiedt door een lid van de Commissie van Toewijzing, die is samengesteld uit twee grossiers, twee A-slagers ën twee B-slagers. Het lid, dat de toewijzing verricht is een der beide grossiers. Namens de Commissie'nu deelde men ons me de, dat er van bevoorrechting geen sprake is; integendeel, de A-slagers ontvangen maar voor een zeer gering deel A-vleesch en moeten het met B-vleesch, aangevuld met C- en D-vleesch stellen. Op dezelfde wijze krijgen ook de B-sla gers werkelijk niet enkel B-vleesch, maar moe ten er ook C- en D-vleesch bij nemen. Dit alles geschiedt zoo billijk als maar mogelijk is en zoo soepel als de omstandigheden heb veroorloven. Mocht het lid, dat met de toewijzing belast is, den een bevoorrechten boven den ander, dan zouden de overige Commissieleden, waarin, zoo als wij hierboven aantoonden, vertegenwoordi gers van de geheede slagerij zitting hebben, daartegen zeker optreden. De Directeur van het Gemeentelijk Slachthuis, wien wij eveneens om inlichtingen verzochten, ontkende eveneens, dat er onregelmatigheden bij de verdeeling van het vleesch hebben plaats ge had, al zal er natuurlijk wel eens een fout zijn voorgekomen. De ontevredenheid aldus de heer Keyser is echter een gevolg van de gewijzigde omstan digheden. Te voren werd slachtvee van verschil lende kwaliteit aangevoerd. Dat is veranderd in dezen zin, dat er veel minder koeien van eerste kwaliteit worden geleverd dan vroeger en de A-slagers dus wel genoodzaakt waren, vleesch van B- of C-kwaliteit te betrekken, waardoor de B- en C-slagers in het gedrang komen. Het is duidelijk, dat. het tot dusver gevolgde systeem niet meer voldoet. Het schijnt evenwel, dat er nu een andere rege ling zal komen en wel op dezen grondslag, dat de diverse kwaliteiten vleesch gelijkelijk onder de slagers zal worden verdeeld. Naar de mate van het aantal bonnen, dat een vleeschhouwer in levert krijgt hij dus zijn gedeelte vleesch. Dat vleesch zal dan diverse kwaliteiten vertoonen. ongeacht of men te voren A-. B- of C-slager was. Het gevolg daarvan zal zijn. dat er dan ook een uniform prijstarief zal komen, zooals dat ook bij diverse andere gedistribueerde artikelen het ge val is. Op deze regeling is men thans wachtende. HERDENKINGSDAG „HAARLEM S BLOEI" UITGESTELD. Het bestuur „Haarlem's Bloei" heeft zich ge noodzaakt gezien den op 7 Maart a.s. bepaalden Herdenkingsdag tot nader order uit te stellen. „HOEPELS EN TOLLEN". Prof. dr. A. D. Fokkqr, curator van het natuur kundig laboratorium van Teylers Stichting te Haar lem, zal op 22 en 29 Maart en op 5 April des mid dags in Teylers Stichting lezingen houden over het onderwerp „Hoepels en tollen". KINDERVOEDING. Door „Kindervoeding" te Haarlem werd in de week van 24 Februari tot en met 1 Maart 1941 4713 porties warm eten verstrekt, nl. in lokaal Rijksstraatweg 1171, Soendastraat 891. Zoetestraat 1226, Kampei-straat 570, Teylerplein 669, voorm. Spaamdiam 186. FEEST BIJ „KUNST ZIJ ONS DOEL". Zondagmiddag heeft in De Waag de voorgeno men huldiging plaats gehad van de heeren A. Arens en H. J Wesseling, die beiden de vorige week hun zestigsten verjaardag hebben gevierd. Een groot aantal leden is bij dit samenzijn tegenwoordig geweest. De voorzitter van „Kunst zij ons Doel", de heer H. F. Boot heeft beide heeren toegesproken en hun verdiensten zoowel als kunstenaars als in hun kwaliteit van bestuurs lid (de heer Arens is secretaris en de heer Wes- steling commissaris) op de hem eigen geestige wijze in het licht gesteld, waarbij hij den heer Wesse ling een antiek koperen pot namens de ver- eeniging aanbood en den heer Arens mededeelde dat dezen binnenkort een album zal worden over handigd, bevattende teekeningen van een aantal leden. Ook andere sprekers, o.m. de heeren v. d. Wey- den en Jan Wiegman voerden het woord, waarna de heeren Arens en Wesseling bedankt hebben en de bijeenkomst in een gezellig samenzijn overging tijdens hetwelk nog enkele films werd afgedraaid. Haarlemsche Kantonrechter Door pest aangetast varkensvleesch bestemd voor Haarlemsche slagers. Gelukkig kwam de clandestiene handel aan het licht. Hedenmorgen werd door den Haarlemschen kantonrechter een ernstige zaak van clandes- tienen vleeschhandel berecht. Vleesch van frauduleus geslachte varkens werd van Be verwijk naar Haarlem vervoerd, en alleen dank zij het feit dat de slagers, voor wien het vleesch bestemd was, met de handelaren on- eenigheid kregen over het gewicht kwam deze clandestiene vleeschhandel aan het licht, en werden de Haarlemmers bewaard voor het consumeeren van door pest aangetast varkens vleesch. De ambtenaren van het O.M. en dè kanton rechter hebben reeds zoo dikwijls op het gevaar voor de volksgezondheid van ongekeurd vleesch gewezen en naar in een geval als dit weer blijkt, helaas niet ten onrechte.. Een viertal verdachten stond in verband met deze zaak terecht. Twee inwoners van Beverwijk, die het bedoiwen vleesch per taxi naar Haarlem hadden doen ver voeren, werden hiervoor bestraft met een boete van f 100 subs. 30 dagen ieder. De chauffeur, die het vleesch vervoerde, werd beboet met f 40 subs. 10 dagen. En de inwoner van Haarlem, die, toen het vleesch niet meteen aan de Haarlemsche slagers afgele verd kon worden, zich bereid verklaarde de partij in zijn woning te bergen, kreeg als straf: f 100 'ooete subs. 30 dagen. De man, die de dieren frauduleus slachtte of deed slachten, en met wien de twee Be verwij kers in een café onderhandelden over het vervoer naar Haar lem, is onbekend gebleven. Hij gaf zijn naam niet op en kon tot nóg toe niet opgespoord worden. Zoo dat de zwaarst schuldige in deze zaak helaas nog ongestraft rondloopt. SLECHTHOORENDEN. Menigeen weet, hoeveel nuttige arbeid de Ver- eenigïng tot Bevordering der Belangen van Slecht- Hoorenden reeds heeft verricht en hoeveel meer zij nog bereiken wil. Inderdaad hebben vele slecht-hoorenden leeren begrijpen, dat zij zich niet moeten terugtrekken, integendeel, dat zij alles in 't werk moeten stellen om aan de bezwaren als gevolg vun kwaal tegemoet te komen. Het gebruik van een gehoorinstrumenten o.a. maakt niet alleen, dat de goedhoorenden zich gemakkelijker voor hen verstaanbaar kunnen ma ken, maar tevens, dat dezen bemerken, dat een be paald niet goed hoort; uit zichzelf gaan velen dan duidelijker tegen dien doove spreken. De vereeniging bezit reeds jaren een Centraal Magazijn voor gehoortoestellen te Amsterdam, waar alle soorten, die door medici deugdelijk zijn bevonden, gratisb eproefd kunnen worden. In vele plaatsen zijn afdeelingen der Vereeniging, ook te Haarlem en omstreken; in die plaatsen is vaak een z.g. proefkist met instrumenten. Alhier is daarmee reeds ruim 20 jaar veel en nuttig werk verricht. Sinds 1 Maart heeft mevr. Van der Meulep. leera- res phonologie en logopaedie. Wagenweg 19, de zorg hiervoor op zich genomen. Op Woensdagochtenden is zij gaarne tot ieders dienst, óf men kan schrifte lijk belet vragen. EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd voor het Ingenieursexamen van de In- genieurschüle Bingen (Rheinisches Technicuin) de heer H. W. Jacobszoon te Heemstede voor de af deeling „Maschinenbau". 1. Vraagt kanarie waarom hij niet zingt; ze heeft in dagen geen noot van hem gehoord. 3. Herhaalt op merking in baby- taal; kanarie draait haar zijn rug toe. 3. Probeert hem op te wekken met vinger in de kooi en kanarie schuift wat achteruit. 4. Fluit zelf in imitatie kanarie wendt den kop af. 5. Houdt hard nekkig vol en ka narie gaat zich was- schen. 6. Haalt een sla blaadje kanarie toont zich onver schillig. 7. Raakt wanho- 8. Gaat uit om pig en boos kana- boodschappen te ric blijft koel en doen: kanarie zingt rustig. hoogste lied uit. Gouden bruidspaar. Voor het echtpaar M. Boeree en P. J. Boeree Smits. Trompstraat 11 te Haarlem, gaan mor gen de gouden bruidsdagen in. Op 18 Maart a.s. hoopt het zijn gouden bruiloft te vieren. De heer Boeree, die evenals zijn vrouw nog een uitstekende gezondheid geniet heeft in'vroeger jaren in het Haarlemsche zangersleven een be langrijke rol gespeeld. Zoo is hij o.m. voor zitter van „Proza en Poëzie" geweest en als ba riton is hij vele malen met succes opgetreden. DE COLLECTHE „WINTERHULP NEDERLAND" Naar wij vernemen heeft collecte „Winterhulp Nederland" Zaterdag te Haarlem opgebracht ongeveer f 1900 en-te Heemstede f 626.98. LIJST VAN INSTELLINGEN VAN WELDADIGHEID. B. en W. van Haarlem brengen ter' openbare kennis, dat zij de Vereeniging van Vrijzinnige Her vormden te Haarlem, hebben ingeschreven op de lijst van instellingen van weldadigheid bedoeld in artikel 3 der Armenwet. Het is met eenigen schroom dat ik uw aan dacht vraag voor een onderwerp dat door de ja ren heen in zekeren zin in discrediet gebracht is. Ik weet dat het noemen van den naam alleen al bij velen een glimlach te voorschijn zal roepen. En toch is het absoluut niet om de lachers en spotters op de hand te krijgen, wan neer ik hier een oogenblik de schoonmoeder op het podium zet. Integendeel, het is er mij uit- sluitennd om te doen een ernstigen maatschap- pelijken misstand onder de oogen der lezers te brengen. Niet dat u of ik' daaraan iets kunnen veranderen. Want het geval doet zich niet voor binneh de grenzen van ons eigen ver trouwde land. maar aan de overzijde van den Oceaan, bij de Navajo-Indianen, in de barre binnenlanden van New-Mexico. Oyer de positie van de schoonmoeders daar ter plaatse zegt een United Press-correspon dent: „Schoonmoeders schijnen bij de Navajo-In dianen van oudsher niet bijzonder geliefd te zijn; in ieder geval gelooven de Navajos er stijf en strak aan dat ieder die zijn schoonmoe der in het gelaat blikt, door onheil vervolgd zal worden." Het bijgeloof ligt er natuurlijk dik op. Vraag één Navajo of hij ongelukkig is geworden, nadat hij uit nalatigheid of nieuwsgierigheid het gelaat van zijn schoonmoeder een oogenblik in het vizier had gekregen, en hij zal met be schaamde kaken blijven staan. Maar hoe on gerechtvaardigd deze opvatting ieder welden kend mensch ook moge toeschijnen, meen niet dat de stam van zins is zijn opvatting te wij zigen of zich door nieuwe ideeën in een andere richting te laten leiden. Luistert u maar: „Dezer dagen heeft een modern denkende Navajo-krijger den raad van de stam bijeen geroepen en voorgesteld dit gebruik als onzinnig en verouderd af te schaffen. De raad kwam in het Navajo-reservaat bij Gallup bijeen; doch de oudere conservatieve hoofden stemden den ra dicaal-gezinden jongeling van de sokken en dus mag de Navajo ook verder zijn schoonmama niet aankijken, wanneer hij geluk in het leven wil hebben." Altijd heb ik geweten dat onze bruine broe ders er eigenaardige, soms ondoorgrondelijke en dikwijls ruwe gewoonten op na hielden. Maar er was steeds die geest van ridderlijkheid en spor tiviteit die veel vergoelijkte. Maar voor het ter- roriseeren van schoonmoeders kan ik met den besten wil geen verdediging of verontschuldi ging aanvoeren. De bewondering die ik sinds mijn jeugd voor de Indianen koester heeft vandaag een gevoeligen knak gekregen. Neen, spreek mij geen goeds van de Navajos. J. H. V. Dc klompenmaker in het Belgische stadje Diest weet, wat reclame maken beteekent. (Foto WeltbUd) De buit, die zelfs voor begecrige kattenoogen onbereikbaar is. (Foto Weltbild) Van dc Ainsterdamsche Beurs. Zeer geringe omzetten. AMSTERDAM, 3 Maart. Hoe sterk de effec tenhandel op de Amsterdamsche beurs is vermin derd, blijkt wel uit de zoo juist gepubliceerde gege_ vens omtrent de opbrengst van hel beurszegel. een maatstaf bij uitnemendheid om een inzicht te ver krijgen ten opzichte van de activiteit aan het Dam rak. Gedurende de afgeloopen maand 'daalde dit bedrag tot f 83.000 tegen f 133.000 over Januari. Ook het zegelrecht op binnenlandscbe en buiten- landsche effecten gaf met f 10.400 tegen f 18.500 over de eerste maand van het jaar een aanzien lijk lagere opbrengst te aanschouwen. Het gemidlielde koersniveau ter beurze veran derde tijdens de vórige week slechts weinig. Aan vankelijk bestond er voor Indische fondsen een flauwe stemming. De nog steeds gespannen verhou dingen in het Verre Oosten had tot gevolg, dat eenig aanbod in deze waarden moest woiSien ver werkt zonder dat daar voldoende vraag tegenover stond. Bij zeer geringe omzetten moesten aandee- len in Indische cultuurondernemingen in het be gin der week eenige procenten prijs geven. Tegen het einde der week kon evenwel een herstel in- trefen, voornamelijk als gevolg van de gunstige berichten omtrent den economischen toestand in onze overzeesohe gewesten. Vele ondernemingen maken tegenwoordig op de goederenmarkten be hoorlijke prijzen voor hun producten. Voor scheepvaartwaarden blijft bij voortduring een minder geanimeerde stemming bestaan, het geen tot koersaf brokkeling leidt. Berichten omtrent den toestand der vloten dier verschillende maatschappijen die ergens op de wereldzeeën rondzwalken zijn uiteraard niet te verkrijgen. Aan den eenen kant weet men hier te lande, dat fraaie winsten op diverse reizen wer den behaald, aan den anderen kant realiseert men zich, dat het Varen aan groote risico's onderhevig is. waardoor verliezen aan tonnages ongetwijfeld zullen worden geleden. Industrieele waarden legden een vrij behoorlijk weerstandsvermogen aan den dag, hetgeen waar schijnlijk een gevolg is van de gunstige dividen den die door eenige groote maatschappijen werden aangekondigd. De verhoogde uitkeeringen doen duidelijk blij ken, dat de gang van zaken over het afgeloopen jaar ondanks de gevolgen- van den oorlog toch vrij gunstig is geweest. De aangekondigde di videndpercentages vormen in menig opzicht een compensatie voor de lagere uitkeeringen van aan- deelen in cultuurmaatschappijen e.d. Op de obligatiemarkt kon men tegen het einde der week een aantrekken van de noteeringen waar nemen. De nieuwe staatsleening. die tegen het miü'_ den der week tot 96 3/4 was gedaald, wist zich weer boven de 97 pet. te verheffen. Aan deze verbetering is de omstandigheid niet vreemd, dat in verband met dc maandswisseling vrjj aanzienlijke bedragen op de beleggingsmarkt een emplooi kwamen zoe ken. Duidelijk kon men dit constateeren bij de gestaffelde leening, die bijna twee procen* opliep. (A.N.P.)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5