FRANKEN" £aatste ^Betichten 'J Speciale Duitsche koerier te Ankara. Hit de Omstieken HALF ABDIJSIROOP WOENSDAG 5 MAART 1041' FT X 'A' R~ r E M'S D A G BEAD' Verduister goed. Zooals liet moet. VAN 5 OP 6 MAART 1941 van 19.26 tot 8.16 Maan op 6 Maart op12.13 Maan op 6 Maart onder 3.07 (eerste kwartier) Dr. Fischböck over de heroriëntce- ring van onzen handel. Nederland's in- en uitvoer. BERLIJN, 4 Maart (V.P.B.) De Berliner Börsenzeitung van 4 Maart brengt een nummer, dat geheel aan ons land is gewijd. Zij publiceert artikelen over de Nederlandsche politiek, cultuur en economie. Het hoofdartikel is geschreven door commissaris-generaal dr. Fischböck. die er den na druk op legt. dat het er voor Nederland thans op aankomt zijn oriënteering op het gebied van politiek en economie ten opzichte van Engeland te -wijzigen en zich bij de nieuwe oriënteering van Europa aan te sluiten. De bewering van vijande lijke zijde dat Nederland door Duitschland wordt uitgebuit en dat de werkloosheid bij ons in om vang is toegenomen, wordt door de feiten weer legd. Uit onlangs gepubliceerde statistieken kan worden afgeleid, dat de Duitsche invoer op het oogenblik gelijk is aan den Nederlandse-hen ex port naar Duitschland. Deze getallen zijn overi gens belangrijk hooger dan die van voor den oor- ïog. De werkloosheid in Nederland is tot een mi nimum gedaald hetwelk voordien nog niet is be reikt. De commissaris-generaal ontkent niet dat Nederland voor de dekking van zijn behoeften aan levensmiddelen geheel en al op Duitschland en de met Duitschland verbonden landen is aangewezen. Deze afhankelijkheid zal toenemen, naarmate de nog voorhanden zijnde voorraden in Nederland worden opgebruikt. Door de oprichting van een centraal bureau voor het bezette Nederlandsche gebied, aldus dr. Fischböck, is de voorziening ip onze dringendste behoeften belangrijk verge makkelijkt. Uit practische overwegingen is dit bureau ingeschakeld bij de Kamer van Koophan del in Nederland. Het ondersteunt de Nederland sche aanvragen op het gebied van handel en nij verheid en zorgt voor de levering van grondstof fen uit de voorraden van de met Duitschland ver bonden Europeesche landen. BADHUIZEN „WITTE KRUIS" HAARLEM Het aantal genomen baden in de afgeloopen maand Februari was: Badhuis Koudenhorn 1789 mannen, 389 vrouwen 21 werkl.baden; totaal 2199. Badhuis Leidscheplein 1635 m., 840 vr., 536 schoolb. 285 werkl.baden tot. 3296. Badhuis Schotersingel 2028 m.. 948 vr., 891 sch.b. 62 werkl.baden tot. 3929. Badhuis Hofdijkplein 1863 m. 887 vr. 792 sch.b. 79 werkl.baden tot. 3621. Badhuis van Egmondstraat 2923 m., 1215 vr., 602 sch.b. 119 werkl.baden tot. 4859. BOTSING TUSSCHEN TWEE VRACHTAUTO'S. Op het kruispunt VoorzorgstraatBrouwers straat te Haarlem had Dinsdagnamiddag te half zes een aanrijding plaats tusschen een vracht auto met aanhangwagen, bestuurd door R. uit Haarlem, en een vrachtauto uit Amsterdam, be stuurd door den 35-jarigen chauffeur W. Deze botsing 'ontstond doordat R. verzuimde'voorrang te verleenen. Zijn auto werd aan de voorzijde zóó ernstig beschadigd, dat zij moest worden wegge sleept. Ook een lantaarnpaal op genoemd kruis punt werd omver gereden. Persoonlijke ongeluk ken hadden niet -plaats. Tegen R. werd proces-ver baal opgemaakt. BONBONS TE DUUR VERKOCHT. Dinsdag is tegen een bakker te Haarlem proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Prijzenbeschiltking 1940 I. Hij had bonbons zes cent per ons te duur verkocht. Een hoeveelheid van anderhalf K.G. bonbons is in beslag genomen. VOETGANGERS AANGEREDEN. Op den hoek van het Verwulft en de Gierstraat te Haarlem wend Dinsdagavond te 8.50 uur een 47-jarige voetganger aangereden door een taxi, bestuurd door Van B. uit Haarlem. De voetganger liep den rijweg on, toen de taxi hem reeds dicht genaderd was. De man viel en bleef ernstig aan het hoofd gewond liggen. Door leden van den Onge vallendiens; werd hij verbonden en per ziekenauto naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. De taxi is voor- loopig iin beslag genomen. De politie stelt een on derzoek in. Heden-morgen kwart over zes werd een 50- jarige werkster, die loopend op weg naar haar werk was, in de Nassaulaan bij de Vogelkoopsteeg te Haarlem door een onbekenden wielrijder aange reden. waardoor zij viel. De wielrijder stapte wel even af, maar reed toen weer door. De vrouw, die over inwendige pijn klaagde, werd door leden van den Ongevallendienst per ziekenauto naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd, waar zij ter obser vatie is opgenomen. BOTER, MARGARINE EN VET IN BESLAG GENOMEN. "Wegens overtreding van de Prijzenbeschikking en van de Boter- en Vetdistributiebeschikking is Dinsdag door de Haarlemsche politie" proces-ver- baal opgemaakt tegen een 31-jarigen melkhanide- laar te Haarlem, tegen een handelsreiziger te Zoe- terwoude en een grossier te Haarlem. Bij den melkhandelaar werden in beslag geno men 50 K.G. margarine, 20 K.G. boter en 24 K.G. vet ORGEL SCHOONMAKEN, STEMMEN, REPAREEREN, ook buiten de stad. F. MOLENAAR, Tel. 13795, Schalkb.gr. 38, H.-N. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA WOENSDAG 5 MAART. Frans Hals Theater: „Huwelijk op afbetaling" 2.30 en 6.30 uur. Luxor Theater: „Grenspatrouille", 2.30, 4.30, en 6.30 uur. Rembrandt Theater: „Kora Terry", 2.30 en 6.30 liur. Palace: „Ave Maria", 2 uur en 6-30 uur, Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen. 115 uur. DONDERDAG 6 MAART. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds tot 8.30 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen, 115 uur. Arbeidsdienst voor meisjes. Het A.N.P. meldt: Men schrijft ons: Het Nederlandsche meisje heeft zich verdienstelijk gemaakt op allerlei ge bied. De één in het huishouden, de ander op kan toor, een derde in fabriek enz. Nu breekt echter de tijd aan, waarin vooral ook elk meisje mee helpen moet, Nederland op te bouwen, er een bloeiend en vredig land van te maken. Dit is alleen mogelijk met een goede opleiding: te velen hebben er nog geen begrip van, waardoor een land eigenlijk bloeit en dat niet alleen geld een land rijk maakt. Neen, in de eerste plaats moet er gewerkt worden, en hieronder verstaan we vooral dat werk, dat voor een land de meeste waarde heeft. Dit is toch zeer zeker het werk van de boeren ibuiten op het land, in hun bedrijf en huis. De mooiste taak is, de boerin te helpen met alles wat de hand te doen vindt. Wat zou er toch van Nederland worden en hoe zou het volk eten, als onze boerenstand niet zoo hard zwoegde? Nu hebben we gezonde, vroolijke meisjes noo- dig, die gezamenlijk hun vaderland van dienst willen zijn, door dezen toch zoo hard noodigen arbeid te verlichten en die door het zonnetje, dat elk echt Nederlandsch meisje meebrengt, ook juist deze menschen opvroolijken. Dit kunnen we bereiken door in den Arbeids dienst te gaan; waar we niet alleen de waarde van den arbeid leeren kennen, maar ook door het prettige kampleven en de kameraadschap een ernstigen en vroolijken tijd doormaken, die ons altijd in herinnering zal blijven en waaruit we veel vreugde en kracht voor ons verdere leven zullen putten. Hel werk van den Nederlandschen Arbeidsdienst. Omtrent het werk van den Nederlandschen Ar beidsdienst meldt het A. N. P. nog: Voor de in April te bouwen kampen zijn de gron den in het Noorden van ons land en Noord-Lim burg en Oost-Brabant reeds'uitgezocht. In verband met de slechte houtpositie en met de geringe be schikbare legeringsruimten zullen de barakken voor een groot deel uit het buitenland worden be trokken. Uit Duitschland zullen de verplaatsbare barakkenkampen worden gebruikt, volgens het bij den Reichsarbeitsdienst in gebruik zijnde model. De objecten, waaraan de Arbeidsdienst zich wijdt zullen hoofdzakelijk bestaan uit werken van cul- luur-technischen aard, zooals bodem- en bosch verbeteringen, ook aan den aanleg en het herstel van wegen zal worden gearbeid. Inmiddels heeft de arbeidsdienst ook zijn eigen organisatie gekregen, los van de organisatie van den Opbouwdienst, die binnen afzienbaren tijd de hem opgedragen taak zal hebben vervuld. Dinsdag kwamen ook in de opleidingskampen te Nunspeet en Huizen geheel nieuwe, meerendeels uit burger-krachten samengestelde groepen op. De op leidingen te Tilburg en Hooghalen, die van het be gin af op een langeren duur waren ingesteld, zijn aan hun tweede, weer op de practische beleving der arbeidsdienstgedachte ingestelde gedeelte be gonnen en naderen het oogenblik, waarop zij hun eerste contingent uitstekend geschoolde leiders zul len afleveren. De ontplooiing gaat thans snel. Nog steeds melden nieuwe geschikte krachten zich voor deze opleidingen aan en steeds weer biedt de Arbeidsdienst ruimte voor flinke, jonge mannen uit het burgerleven, die hierin de mogelijkheid kun nen vinden zich in dienst te stellen van een werke lijk, tastbaar ideaal van de medewerking aan de opvoeding onzer Nederlandsche jeugd tot gemeen schapszin en offervaardigheid voor eigen land en volk. Von Papen overhandigt den Turkschen president een boodschap van Hitier. Het D.N.B. deelt mede: Een speciale Duit sche koerier die Maandag met een speciaal vliegtuig op het vliegveld te Istabboel was aangekomen, is gisteren te Ankara gearri veerd. Naar Radio Ankara bekend maakt is de ambassadeur te Istanboel Von Papen door den president der Turksche republiek Inönü in diens slot te Tsjankai ontvangen. De ambas sadeur bracht een persoonlijke boodschap van Hitler over, die Inönü met groote opmerk zaamheid aanhoorde. Hij verzocht Von Papen zijn dank voor dit hoffelijk gebaar ,over te brengen. Bij dit onderhoud was ook de Turk sche minister van buitenlandsche zaken Sa- rad jogloe aanwezig. De diplomatieke betrekkingen tusschen Duitschland en Griekenland. Het A.N.P. meldt: De verhouding tusschen Duitschland en Griekenland vormde Dinsdag, zoo vernemen wij van welingelichte zijde, een voor werp van bespreking in de kringen der buiten landsche journalisten. Van Duitsche zijde heeft men in dit verband de aandacht gevestigd op het feit dat evenals vroeger tusschen Berlijn en Athene normale diplomatieke betrekkingen be staan De algemeene betrekkingen van Duitsch land met dit land kunnen echter nauwelijks goed genoemd worden sedert Griekenland zich opge worpen heeft tot gangmaker der Engelsche be langen. Naar aanleiding van de in buitenlandsche bla den gepubliceerde bewering dat de Duitsche ge zant te Athene een vrij langdurig onderhoud met den Grïekschen minister-president, gehad heeft, wordt verder vernomen dat men gisteren in Ber- Ijjnsche politieke kringen verklaard heeft dat hiervan in de rijkshoofdstad niets bekend is. IJMUIDEN Marktprijzen en Besommingen. feot f 60, kl. bot f 45, kl. schol f 52f 50, puf- schol f 37f 36, sdhar f 40, pufschol f 1312, wij ting f 40f 36. Alles per 50 K.G. Tongen f 6 per Kilogram. Zoetwatervisch: snoek f 0.64f 0.60, snoekbaars f 1.53—f 1.33, baars f 0.82—f 0.76, karper f 0.72, voorn f 0.32f 0.29, blei f 0.52f 0.25, spiering f 0.89f 0.85, alles per K.G. Trawler K.W, 123 40 manden f 1620. Loggers: KW 144 f 3934, KW 104 f 2140 Kotters: HD 37 f 5436, HD 108 f 3495. HD 125 f 3938.—. Tongen f 6.30f 4 per K.G. Kabeljauw f 14f 8 per stuk. Zetschol f 90. kleine schol f 85f 41, pufschol I 37—f 18.50, schar f 40—f 26, pufschar f 13—f 6, wijting f 40-f 21.50. P. van Zutphen. f (Foto archlel H. D.) Te IJmluiden is in den ouderdom van 75 jaar overleden de heer P. van Zutphen. een bekende figuur in R.K. kringen. De overle dene was van 1931 tot 1935 lid van den ge meenteraad, aanvankelijk voor de R.K. Volks partij, later voor de R.K. Staatspartij. Verder was hij als raadslid lid van de commissie van voorbe reiding voor de plaatselijke strafwetgeving. Van 1925 tot 1938 was hij lid van de R.K. Instel ling voor Maatschappelijk Hulpbetoon en be stuurslid van den R. K. Volksbond. BEVERWIJK Levering voor de Duitsche Weermacht. Het gemeentebestuur verzoekt ons opneming van het volgende: Men verzoekt ons belanghebbenden er op te wij zen, dat de regeling omtrent de betaling van le veringen en werkzaamheden ten behoeve van de Duitsche weermacht bij den burgemeester van de woonplaats van belanghebbende worden ingediend, die voor betaling van deze zoogenaamde R-verrich_ tingen zorg droeg. Thans is door den Hoofdintendant, toegevoegd aan den Weermachtsbevelhebber in Nederland, be paald, dat alle door troepenonderdeelen en mili taire instanties gedane aankoopen en gevorderde leveringen en werkzaamheden, contant worden be taald. Slechts bij zeer hooge uitzondering kan de tus- schenkomst van den burgemeester worden ingeroe pen, bijvoorbeeld in het geval dat het troepen'on- derdeel door overhaast vertrek niet aan zijn ver plichtingen kan voldoen. Kostelooze inenting tegen pokken. Op Woensdag 12 Maart des namiddags van 34 uur is in het gebouw Raadhuisstraat 5, de voor malige Huishoudschool, en van 23 uur nam. ten huize van den arts W. Netelenbos, Julianaweg 71, Wijk aan Zee, de gelegenheid opengesteld tot koste looze inenting en herinenting tegen pokken v Het voedzaamste en goedkoopste brood voor groote gezinnen en voor hen die zwaren arbeid ver richten alleen bakt het 18 cent per 800 gram (vooral dun snijden) bestelt het bij den bezorger (Adv. Ingez. Med.) VELSEN BURGERLIJKE STAND. Bevallen: H. E. Groeneveld-v. Vuuren, d.. Kerk- weg 76. Santpoort. A. C. Hes-Bosman, z., Tromp straat 64, IJmuiden. J. de Vries-Commelter, d., Hoo&iistraat 115, Santpoort. M. M. v. Rijn-Klein, Le Mairestraat 10, IJmuiden. A. M. Burm-Ste- kelinck, z„ Spaarndammerweg 7, Velsen. M. E. Zoon-Vessies, z., Duinvlietstraat 96, Velsen-N. M. v. Voorst-Broek, z., Carolinestraat 5, IJmuiden. B. de Heer-v. d. Wel, d., Engelmundusweg 5, IJmuiden. P. J. Verduin-Braam. z. v. Speijk- straat 17, IJmuiden. C. Klaver-Kalkman, d., v. Wassenaerstraat 35. IJmuiden. F. J. M. Heere- mans-v. d. Linde. d.. Schuitstraat 11, Santpoort. A. K. Krab-Weilc'ienbacher, d., Bloemstraat 59 rd., IJmuiden. E. M. Harsveld-v. d. Wiel, z., Hoofd straat 55. Santpoort. A. Kruiswijk-d. Duik, d„ Pr. Hendrikstraat 54. IJmuiden. H. J. S. v. d. Voort-v. d. Haar. z„ Tiberiusplein 2, IJmuiden. W. M. v. Rixel-Riis. d., v. Nidekstraat 6, IJmuiden. Overleden: K. Visser, 82 wödn. van H. v. Sloo- ten, Wil. Beukelszstraat 15, IJmuiden. D. van Rijswijk, 10 dagen, zoon van J. v. Rijswijk, Terras- weg 23, Santpoort. G. Th. v. d. Werff, 9 maan den, d.'van J. v. d. Werff, Beverwijk. J. Post, 63 j., eeh-tgen. van G. Ras, v. Wassenaerstraat 8, IJmuiden. P. v. Zutphen. 75 j., eohtgen. van G. W. v. Zutphen. Korten aerstra at 24, IJmuiden. J. J. Vrolijk, 6 dagen, z. van K. Vrolijk. Ger. Dou- straat 51. IJmuiden. P. J. Beentjes. 34 j„ echtgen. van C. A. Berkhout, Wijkerstraatweg 56, Velsen-N. TERAARDEBESTELLING P. J. BEENTJES. Onder buitengewoon groote belangstelling heeft Dinsdagmorgen in de R.K. Kerk van den H. Jozef aan den Koningsweg de plechtige uitvaartdienst plaats gehad van wijlen den heer P. J. Beentjes, die vorige week Vrijdagavond op zoo noodlottige wijze om het leven is gekomen. Deze plechtige dienst, waarin de H. Mis Requiem werd gezongen droeg pastoor J. Schoenmaker op, die daarbij werd geassisteerd door kapelaan H. C. Roozenburg, welke beide geestelijken tevens de plechtigheden bij de beaarding verrichtten. Het ruime kerkgebouw was geheel met belang stellenden gevuld. Ook tijdens de teraardebestelling op het bij de kerk gelegen kerkhof was de belang stelling groot. De baar was gedekt met een schat van bloemen, waaronder kransen waren van de Voetbalvereeniging „Kinheim", de Supportersver- een iging „Geel Zwart" en van de Duitsche Weer macht. Als naar gewoonte werd aan de gróèvè niet ge sproken. Zeer onder den indruk verlieten de belangstel lenden de rustplaats van den heer Beentjes, die zich vele vrienden had verworven. ZANDVOORT ONDERWIJSVERKEERSCOMMISSIE. Op verzoek van den Inspecteur van het L.O. is alhier bij besluit van den burgemeester een on- derwijsverkeerscommissie ingesteld. De commissie is samengesteld uit de heeren: A. J. v. d. Moolen, wethouder van onderwijs, voorzit ter: P. J. van IJzendoorn, adjunctvinspccteur van politie: H. Volger, hoofd van school D; J. A. B. van Pagée, leeraar lichamelijke opvoeding en J. H. Bergh, adjunct-commies ter Secretarie, secretaris. Besloten is een nauwe samenwerking te zoeken met de commissies uit Haarlem, Heemstede en Bloe- mendaal. Er zal meer eenheid worden gebracht in dc eischen aan' het examen te stellen. Met name is besloten, dat de schriftelijke examens in de gemeenten uniform zullen worden georganiseerd, waardoor de exameneischen dit jaar strenger zullen zijn dan in de voorafgaande jaren. Het verkeersexamen zal eind April worden ge houden. HEEMSTEDE BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: F. Buwalda—E. Tuininga. GEVALLEN: A. v. Wieringen—Vrlng. d.; N. Hageman- r. Santen, d. OVERLEDEN: G. Vossers, 80 j.. geh.; H. Out. 79 j. wedn. BLOEMENDAAL GETUIGENIS AVONDEN UITGESTELD. Men verzoekt ons mede te deelen. dat de Getuigenis- avonden. door de Raden der Gereformeerde Kerk ep der Ncd. Hervormde Gemeente belegd op Donderdagen 6 en 13 Maart a.s., voor Bloemcndaal en „Overveen, tot nadere aankondiging zijn uitgesteld. TERAARDEBESTELLING HERMAN GIJSBERT BERGHUIS VAN WOORTMAN. Dinsdagmiddag is op den Bergweg ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer- H. G. Berghuis van Woortman. in leven Inspecteur der Registratie en Domei nen te Haarlem, welke functie hij 2 jaren heeft vervuld. Juist was de overledene In gelijke functie overgeplaatst naar Arnhem De belangstelling was zeer groot, vooral uit ambtelijke kringen. Aanwezig waren de heeren M. Th. Mijnlleff. directeur Registratie Amsterdam, waaronder Haarlem ressorteert, j. Tichelman Inspecteur Dir. Bel. Arnhem mede namens den Dir. der Rijksbel., J. A. Scholl Commies Reg. en Do meinen Haarlem. H. Tigchelaar schrijver le kl. Inspecüe Reg. Haarlem. J. C. Versluys, Ontv. Reg. en Successie te Haarlem. D. Molenaar. Ontv. Reg. en Succ. te Haarlem, L. W. Sillevis. controleur Grondbel. Haarlem, C. M. Mo- lenburgh. hoofdinspect. Bel. Haarlem. M. G. de Boer, wnd. Insp. Reg. Haarlem. T P. de Vries. Inspect. Dir. Bel. Haarlem, J Heerema van Vos. Insp. Domeinen. N. Lever. Insp. Reg. Zutfen en verder dc heeren Ernst H. Krelage. J. J. Thóne, mr. J. Bierens de Haan. Dr. en mevr. Dekker Jonker. Dr. v Oldenborgh, L. H. Berdenis van Berlekom. Utrecht, N. J. Hoeflake. Haarlem. Op verzoek werd slechts het woord gevoerd door een vriend van den overledene, den heer v. d. Minne. Deze prees in den overledene den voorbeeldigen man en vader, den steun voor moeder en zuster en de trouw oor zijn vrienderu Zijn ambt ging hij voort heeft hij bekwaam uit geoefend om daarnaast de belangen van zijn vrienden en vooral van de reclasseering te dienen. Naast humor bezat de overledene ook de kracht, om wat aangepakt was. door zetten. Spr. eindigde: wij zullen u nooit vergeten. Rust in vrede. Aan de groeve bedankte dezelfde spr. namens de fa milie voor de betoonde belangstelling. 'Onderstaande is reeds In een deel van onze vongt oplage opgenomen.) Brandeu door luchtaanvallen ontstaan. Het A.N.P. meldt: In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn eenlge Engelsche vliegtuigen het Nederlandsche luchtgebied binnengevlogen en heb ben op verschillende plaatsen brisant- en brand bommen geworpen. Een deel viel op open veld en richtte geen schade aan. In een plaats in het Zuiden des lands is een groot aantal brandbommen geworpen. Hierdoor werden een groote brand en een explosie veroor zaakt, terwijl èen gashouder door een bom werd getroffen. Er ontstonré.èn ook eenige kleine bran den, welke snel gebluscht konden worden. Een lid van den luchtbeschermingsdienst is zwaar, eenige anderen zijn licht gewond. In twee andere plaatsen des lands ontstonden, eveneens door brandbommen, branden. Een van deze werd snel gebluscht, in het tweede geval brandde een woonhuis af. Van eenige boerderijen werden stallen en schu ren vernield, waarbij klein vee werd gedood. Behalve de genoemde gevallen kwam geen per soonlijk letsel voor. De mist overwonnen? Amerikaansche experimenten. NEW-YORK. Maart. Een bekend Noorsch meteoroloog, dr. Sverre Petterson, heeft onlangs in een voordracht voor de Columbia-universiteit verklaard dat het waar schijnlijk in de naaste toekomst mogelijk zal zijn, den grootsten vijand van het luchtverkeer, den mist, te overwinnen. Dr. Petterson zeide dat reeds binnenkort een vlieger, die boven een ge'heel door den nevel verborgen vliegveld aankomt, plotseling de „erwtensoep", zooais de mist in het vliegers jargon heet, als door een wonder kan zien ver dwijnen. Voorts zou hel ook mogelijk zijn een bombar dementseskader vooraf te laten gaan door eenige, met nevelbestrijdingsapparaten uitgeruste toestel len die den mist uiteen kunnen scheuren, zoodat de bommenwerpers de vijandelijke doelen kunnen vinden. Tot dusverre heeft men met succes aan twee methoden van nevelbestrijding gewerkt. De eerste methode berust op een voortdurende verwarming van de lucht boven het met nevel bedreigde ge bied. De mist wordt daardoor weliswaar verdre ven, maar er ontstaan allerlei andere nevenver schijnselen, zoodat deze bestrijdingswijze, afge zien van de hooge kosten, ongeschikt is voor vliegvelden. Zoo moeten de verwarmingsappara ten eerst van het veld verwijderd worden, voor dat de machines kunnen landen. De tweede me thode, die door het technologisch instituut van de universiteit van Massachusetts uitgevonden en ontwikkeld is. berust op chemische werkingen. Pogingen die dit instituut op groote schaal heeft ondernomen hebben bewézen dat deze methode effectief is en dat zij in die dagelijksche practijk met succes aangewend kan worden. Hierbij wordt een fijne damp van zwavelchloride door middel van sproeiers in de lucht gebracht. Uitgebreide experimenten die door geleerden der Columbia-universiteit wenden ondernomen hebben doen blijken dat 400 liter zwavelchloride voldoende is om een ongeveer 10 meter hooge, 40 meter breede en 500 meter lange bres in den ne- •el te slaan Indien men de damp nauwkeurig in de windrichting aanbrengt, is dit voldoende voor de landing van kleine en middelmatige vliegtui gen. Dr. Petterson legde uit dat het toegepaste middel hygrosoopische eigenschappen bezit en 7JyGRIEP INFLUENZA zal Abdijsiroop dadelijk die nare hoest temperen en snel doen verdwijnen. De slijm komt los. Borst en keel worden verzacht. Vanouds beproefd bjj hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S (Adv. Ingez. Mei daardoor de fijne waterdruppels waaruit mist staat opzuigt. De waterdamp valt dan als reg druppels óp den grond. (United Press), Eerste vier kampen van den Nedf landschen Arbeidsdienst betrokke Zeshonderd jongens als eerste groep opgekomen. Veel werd in ons land geschreven en; gesproi over een Nederlandschen Arbeidsdienst, doch op den dag van gisteren bestond een dergelj instelling in ons land niet. Deze is gisteren in Nederland tot stand gekon Op den derden Maart kwam de eerste ploeg v: willigers op; de bevolking van de eerste vi kampen, waarvan er twee in Laren één in Vi houten en één in Nunspeet geheel los van daar reeds gevestigde opleidingskamp ligg Bij deze gelegenheid heeft de commandant i den Nederlandschen Arbeidsdienst, majoor J. Breunese, een dagorder uitgevaardigd, die volgt luidt: Mannen! Op dezen voor ons historischen dag, nu wij n den opbouw van een Nederlandschen Arbeidsdie: een aanvang maken, heet ik u, die als eersten dezen arbeidsdienst wordt opgenomen, welkom de levens- en werk-gemeenschap, waartoe gij e half jaar lang zult behooren. In dit half jaar zult gij u met de uitsluiting v al het andere, wijden aan de Nederlandsche vol) gemeenschap in haar geheel. Ik herhaal: met u sluiting van al het andere, dat is met name y al wat ons verdeelt, van partijpolitiek en groef belang.. Hier zijt gij geen arbeider of stude geen werklooze of welgestelde, geen propagand van een politieke partij of beweging. Dat- beteekent niet, dat gij geen vleesch visch zijt. Gij zijt hier Nederlander dat vleesch en visch! Gij zijt hier niet om voor zelf of voor de groep van u, voorkeur te half doch om aan uw volk te geven, om een eereplic te vervullen jegens het vaderland. Daarvoor alleen geldt de leus van onzen Nedc landschen Arbeidsdienst: „lek Dien!" De Nederlandsche. Arbeidsdienst moge de vier kampen, die tezamen een zeshonderd jonge: bevatten, bescheiden aanvangen, met kracht wor aan den verderen uitbouw voortgéwerkt. Ree een week na de opening van deze eerste kampi zullen er vier nieuwe, met wed'' om een zesho: derdtal jongens, worden opengesteld. Gedurende de maand April worden tien 'niëui kampen geopend en in de maanden, "die daar volgen tot October geleidelijk nog een vijftigb In October zal de Nederlandsche Arbeidsdien dus een kleine zeventig kampen tellen die k zamen tien a twaalfduizend deelnemers bevatten. Naast dit alles gaat de opleiding van het kad in de bestaande kaderscholen en opleidingskamp! de eerste voor het lagere-, de laatste voor 'hi middenkader voort. De Friesch-Groningsche Hypotheek bank. En de Nederlandsche Hypotheekbank. In de jaarverslagen van de Friesch-Groningscjl Hypotheekbank en van de Nederlandsche Hypo theekbank zijn verkerkt de cijfers van de Winscho ter Hypotheekbank 'en van de Eerste Nederlandsch Hypotheekbriefbank. Wij ontleenen hieraan het volgende: Door den oorlog zijn de onderpanden van 15 leeningen geheel of voor een belangrijk deel ver woest; het belang daarbij bedroeg f 4.190.000. Hf ligt voor de hand, dat verschillende debiteuren de zer leeningen in de onmogelijkheid kwamen te ve keeren hun verplichtingen voor rente en aflossin na te komen. Met voldoening wordt vermeld, d: inmiddels één dezer leeningen tot een bedrag ve f 195.000 geheel is afgelost en voorts in 57 gevalle over een bedrag van f 1.890.780 de verschuldigd rente werd voldaan. In 23 van die gevallen, bij ee bedrag van f 914.615 werd bovendien nog de aflos sing betaald. Het totaal uitstaande bedrag aan hypotheke verminderde met f 2.371.000 en bedraagt tha: f 131.808.000. Voor oorlogsschade wordt gerese veerd f 318.000. Op het effectenbezit werd dit jaar een koerswiiu gemaakt van f 150.000, welk bedrag op de rekenic „Reserve voor koersverschillen effecten" werd ge boekt. De reserves vermeerderden met f 309.000 en be dragen thans f 11.833.000. ongeacht de reserves voo bijzondere doeleinden. De door beide instellingei behaalde winstcijfers geven redenen tot tevreden heid. Voor verdeeling komt voor de Friesch-Groning sche Hypotheekbank dan in aanmerking een bedra| van f 714.999 (v.j. f 793.500). Allereerst wordt uit dit winstsaldo een bedrai van f 30.519 betaald voor 31/; pet. rente over di niet-verplïchte stortingen op aandeelen, waarna va: het resteerende bedrag ad f 684.480, 10 pet. f 68.448 ten goede komt aan de reservekas. Per aandeel van f 1000, waarop 20 pet. is gestort wordt f 44 (als v. j.) dividend uitgekeerd en op dis -an f 250 f 11 (als v. j.) Het winstsaldo van de Nederlandsche Hypotheek bank bedraagt f 271.084'. (v. j. f 282.000). Hieruit kan, evenals het vorige jaar. 12 pet. divi dend worden uitgekeerd, terwijl dan bij de buiten gewone reserve f 12.333 en bij de statutaire reservi f 32.300 kan worden gevoegd. Voor ieder der 50' oprichtersbewijzen is dan beschikbaar f 44.42 (v, j. f 44.72). BURGERLIJKE STAND Haarlem, 4 Maart 1941. Bevallen: 28 Febr. G. E. Stroovan Zwïeten d,. 2 Maart A. C. Alders—Schoorl z„ V. C. Marlet- Kruijswijk d., 3 Maart M. H. K. Weltevreden—de Kort z., M. GrootKoek d„ 4 Maart G. Malefjjt- van de Vlag z., H. H. T. J. Zuelen—Stomp- horst d. Overleden: 1 Maart: C. Wijkhuizen—Hoek 83 j., Riouwstraat; 2 Maart J. C. StamEngeleer 84 j.. Wagenweg: L. Zwiers—Vonk, 85 j„ Papentoren- vest; J. Wielenga, 58 j., Westerhoutpark: P. Suren- donkBrandt, 46 j., Hieronymus van Alphen- straat; 3 Maart S. Gaarkeuken, 71 j„ Oude Raan)« straat.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2