KORT NIEUWS. Reizen en avonturen van POSTGIRO No's M4IKT EIEICMIIN Uit Wilde Gewesten WOENSDAG 5 MAART 1941 HA'SRtE M'S D A GBCAD De Verordening inzake het bestuur van gemeenten. Uiteenzetting van Dr. Rabl. Het. A. N. P. meldt: Op cie juist verschenen Verordening no. 36 van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied heel't dr. Rabl, juridisch deskundige in het rijkscommissariaat, in een persconferentie een toelichting gegeven. Hij begon zijn betoog met de opmerking, dat deze verordening welke de aan stelling van regeeringscommissarissen aan het hoofd van gemeenten, voor welke de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied zulks noo- dig acht. mogelijk verklaart, minder diep in het Nederlandsche gemeenterecht ingrijpt, dan zij op het eerste gezicht schijnt te doen. De grondslagen van het Nederlandsche gemeenterecht zijn neer gelegd in artikel 144 van de Grondwet. Het vierde en het vijfde lid van artikel 144 der Grondwet deze bepalingen zijn bij de opeenvol gende grondwetwijzigingen onaangetast gebleven bepalen: „Wanneer de regeling en het bestuur van de huishouding eener gemeente grovelijk worden verwaarloosd, kan een wet de wijze bepalen, waar op in het bestuur dier gemeente, met afwijking van het eerste en tweede lid van dit artikel, wordt voorzien. De wet bepaalt, welk gezag het gemeente bestuur vervangt, wanneer dit in gebreke blijft in de uitvoering der wetten, der algcmcene maat regelen van bestuur of der provinciale verordenin gen te TOorzien". Het hierboven aangehaalde vierde lid heeft be trekking op een falen van het systeem, het daarop volgende vijfde lid op een falen van personen. De genoemde grondwetsbepalingen zijn drie maal toegepast, n.l. in 1895 op de gemeente Opsterland en Weststellingwerf en in 1933 op Beerta. Ook in ander opzicht sluit de verordening no. 36 volgens dr. Rabl aan bij de rechtsontwikkeling hier te lande. Het geval Beerta was in 1933 reeds niet meer uitzonderlijk als de gevallen Opsterland en Weststellingwerf in 1895 waren. Het is noodig gebleken, de in het gemeenterecht in de kern aanwezige gedachte van eenhoofdige leiding meer nadruk te geven. Het zwaartepunt was al te zeer naar de wethouders en den raad verschoven. Onder de reeds ingezette ontwikkeling, welke tegen dit verschijnsel verzet deed rijzen, is door de verordening no. 36 een streep gezet. Het College van B. en W. en de raad worden er in op geheven. Dit beteekent niet. dat de regeeringscommïssans nu een gemeentelijke imperator wordt. Hij zal moeten worden bijgestaan door de deskundigen van de praktijk, door de wethouders, doch hij vormt met hen niet meer een college, waarin de meer derheid van stemmen beslist. De wethouders be houden de leiding van hun afdeelingen, maar on der persoonlijke verantwoordelijkheid van den regeeringscommissaris. Deze benoemt bovendien raadslieden uit de burgerij. De band tusschen ge meentebestuur en bevolking wordt zoodoende niet doorgesneden. Ten slotte betoogde dr. Rabl, dat ook deze ver ordening wordt gedekt door artikel 43 van de Haagsche Conventie van 1907 en dan ook binnen de grenzen blijft, welke het volkenrecht den bezet ter van een bezet gebied nopens de rechtsinstellin gen van dit gebied stelt. Immers, de verordening doet de Grondwet geen geweld aan. Zij is eerder een algemeen uitvoeringsvoorschrift van het vierde en vijfde lid van artikel 144 der Grondwet. Op een hem gestelde vraag of de genoemde Grondwetsbepalingen niet moeten worden be schouwd als grondslag voor uitzonderingsrecht, zei dr. Rabl dat een constitutie niet begrepen kan worden alleen aan de hand van de letter der Grond wetsartikelen. Het voornaamste is, dat de Grond wetgever van 1815 en ook de latere Grondwetge vers welbewust de mogelijkheid voor oogen hebben gehad van een falen van het door hen op grond van hun liberaal-constitutioneele uitgangspunt aan vaarde structuurbeginsel. Voor dat geval gaven zij mogelijkheden aan, welke in den aanvang in derdaad wel als uitzondcringsrecht zullen zyn be schouwd, doch welke door den groei van het leven en door den groei van den inhoud van het recht de grondslag zijn geworden voor een rechtsont wikkeling in de richting van een eenhoofdige lei ding der gemeenten. CAFéHOlDER VEROORDEELD. ALKMAAR. 4 Maart. De rechtbank heeft heden den caféhouder Th. van G. overeenkomstig den eisch veroordeeld tot tien maanden gevangenis straf, met bevel tot onmiddellijke gevangenneming De man heeft groote hoeveelheden distributiegoe deren zonder vergunning gekocht, waarbij hij zich voordeed als Dyitsch ambtenaar. De filiaalhouder S. uit Den Helder, die de goe deren had geleverd, naar hij zeide onder pressie van Van G. en tegen wien drie maanden gevange nisstraf was geëischt, is vrijgesproken. FAILLISSEMENT EN ACHTERSTALLIG LOON. AMSTERDAM, 4 Maart. (A.N.P.) Omtrent de moeilijkheden met een Amsterdamsche aanne mersfirma in verband met de uitbetaling van loon aan arbeiders in Noord-Frankrijk, deelt het N.V.V. ons mede. dat op voorstel van den Officier van Justitie door de- Arrondissements Rechtbank te Amsterdam heit faillissement van de betrokken firma is uitgesproken. Het N.V.V.-bureau van rechtsbescherming heeft er voor gezorgd, dat de beschikbare gelden niet voor andere belangen konden worden aangewend. Het is nu te verwachten, dat de curator in het faillissement hierdoor gelegenheid zal hebben aan de rechthebbende arbeiders hun volle loon uit te betalen. Aan den bouw van de nieuwe Centrale Keukens te Amsterdam wordt met spoed gearbeid. Een overzicht van de werkzaamheden op het Bellamyplcin, waar de keuken in het plantsoen wordt gebouwd. (Foto Pax Holland) BRAND IN OLIESTOKERIJ TE ZAANDAM. ZAANDAM, 4 Maart (A.N.P.) Vanmiddag werd de brandweer gealarmeerd voor een uitslaand brandje in een der afdeelingen van de lakindustrie Nederland der N.V. v/h P. Schoen en Zn aan den Provincialen weg te Zaandam. De situatie liet zich zeer ernstig aanzien, omdat het vuur in de stand oliestokerij, waar vijf ketels, elk inhoudende 800 K.G., te vuur stonden. Door oververhitting was een der ketels overge kookt, waardoor de uiterst brandbare inhoud vlam vatte. Met een aanwezig bluschapparaat trachtten de arbeiders het vuur te blusschen, doch dit gelukte niet. De inmiddels gewaarschuwde brandweer slaagde er echter met hen spoedig in, den brand tot de standoliestokerij te beperken. De schade zal hier door aanmerkelijk minder zijn. NAAR VERBODEN ZENDER GELUISTERD. ARNHEM, 4 Maart. De 28-jarige winkelier T. A. van K. te Arnhem die voor de rechtbank alhier terecht heeft gestaan wegens het luiste ren naar een Engelschen zender, is hedenmor gen veroordeeld tot vijftig gulden boete, of 25 dagen hechtenis, en verbeurdverklaring van het Ln beslaggenomen radiotoestel. VERPLICHTE AANGIFTE VAN GOUD VERZUIMD. ARNHEM. 4 Maart. De 49-jarige winkelier L. C. te Velp. die terecht heeft gestaan omdat hij geen aangifte heeft gedaan van zijn bezit van 2000 Amerikaansche dollars, en bovendien 54 gouden tientjes niet ter inwisseling heeft aangeboden is heden door de rechtbank te Arn hem veroordeeld tot 500 gulden boete of vijf we ken hechtenis met verbeurdverklaring van de tegenwaarde van het betrokken geld. AMBTENAAR STAL DISTRIBUTIEKAARTEN. 's-GRAVENHAGE, 4 Maart. De rechtbank te 's-Gravenhage behandelde vanmorgen een zaak betreffende diefstal van eenige honderden dis tributiekaarten, en de heling daarvan. Allereerst stond terecht een 27-jarige gewezen tijdelijk ambtenaar van den distributiedienst te Den Haag, Hij is beschuldigd als ambtenaar, be last met de uitreiking van distributiekaarten, op 13 Januari j.l. 200 kaarten, n.l. 50 broodkaarten, 50 bloem kaarten. 50 vleeschkaarten en 50 alge- meene distributiekaarten, zich te hebben toege ëigend. en deze aan J. D. te hebben verkocht voor f 100. Op 15 Januari j.l. leverde hij D. nogmaals 100 kaarten, 25 van elke soort, voor f 50. De Officier van Justitie eischte een jaar gevan genisstraf. Vervolgens stond terecht dp 32-jarige koopman J. D te Den Haag. thans gedetineerd, die bekende de kaarten te hebben gekocht van den ambtenaar R. Hij had deze weer afgedragen aan zekeren L. d. W., die hem de helft van de winst zou betalen. Later ontving hij uit dien hoofde f 68.57 en f 125. De Officier van Justitie noemde de rol, die deze verdachte heeft gespeeld, ernstig,en vroeg ver oordeeling, wegens heling meermalen gepleegd, tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Tegen twee andere personen*, die zich in deze zaak aan heling hebben schuldig eemaakt, werd resp. IV2 jaar en 6 maanden geëischt. IJZER EN STAAL VOOR DUITSCHE OPDRACHTEN. 's-GRAVENHAGE, 4 Maart (A.N.P.) De Se cretaris-generaal van het Departement van Han del. Nijverheid en Scheepvaart heeft het maxi mum-gewicht aan ijzer en staal, voor Duitsche opdrachten, welke zonder „Kontrollnummerauf- stellung" kunnen worden aangenomen, van 100 kg tot 5 kg verlaagd. De Ulrechtsche Rechtbank veroordeelde een 58- jarigen man, die uit een colbertjasje van zijn patroon 7000 gulden had weggenomen, tot een jaar gevangenis straf. (A. N. P.). —Een veertigjarige kantoorbediende te Utrecht, die zich ten nadeele van de Twentsche Bank schuldig heeft gemaakt aan verduistering van gelden en documenten is door de Utrechtsche Rechtbank veroordeeld tot 9 maan den gevangenisstraf. (A. N. P.). ROTTERDAM 4 Maart (A. N. P.) - De 6-jarige C. T. N. stak Dinsdagmorgen zonder uit te kijken in de Zaag molenstraat te Rotterdam den weg over. Hij bemerkte te laat, dat een vrachtauto naderde, werd gegrepen en ge dood. VOOR DE KINDEREN Nov I- 1 A Coavamtur ft*it«n »n avonturen van Mtlnheer Prtlrlebtc9 Ttelening van Aart van Ewtik. Maar och. de booze Ursula Loopt onzen held verbitterd na Zij raast en tiert en slaat aan En schreeuwt: ,,'k Zou wel eens weten willen. Wie, of mijn woede durft weerstaan: Bij mij kom Jullie niet vandaan." De armé. kleine hengelaar Begrijpt nu eensklaps het gevaar. Dat hij met zulk een vrouw zou loopen: Hij wil zijn leven duur verkoopen En stelt zich dan ook wild te weer En denkt: „Dat's eens, maar.ook nooit meer.' oan de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, den Haag, No 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasver- eeniging N.V Amsterdam No. 877. Stort op 5553 of 877 Dr. E. Heldring: „Er is geen twijfel aan, dat deze win ter grooter ontberingen dan gewoonlijk voor ons land zal brengen. Wie den nood lijdenden landgenooten daarin door een gave aan Winterhulp tegemoet komen kan, doe dit naar zijn vermogen." z( FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank sprak gsteren d volgende faillissementen uit. 1. Cornells van der Velden, veekoopman, wonen de te Haarlem, Lombokstraat 18. Curator Mr. F. van Blerkom, te Haarlem. 2. C. Baas, zonder beroep, wonende te Heemsted Achterweg no. 5. Curator Mr. P. J. Prinsen Geerligs te Haat lem. 3. Maarten Kleyn, aannemer van bouwwerke; handelende onder den naam „Firma M. Kleyn e Zoon", wonende te Assendelft. Dorpsweg no. 43! Curator Mr. L. S. Römelingh te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillissementei Mr. S. J. Pit, te Haarlem. Wegens gebrek aan actief wei-den opgehevet de faillissementen van: 1. W. van Amstel, banketbakker, wonende Haarlem. Curator Mr. W. Veniet te Haarlem. 2. N. Hoogerwerf, markiezenmaker, wonende IJimuiden, gem. Velsen. Curator Mr. J. E. Goudsmit te Hoofddorp, gem Haarlemmermeer. Door het verbindend worden der uitdeelingslijs zijn geëindigd de faillissementen van: 1. J. D. v. d. Wal, aannemer, wonende te Zand- voort, Haltestraat. Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys te Haarlem 2. De N.V. 'Mema, Maatschappij tot Exploitatii van Merkartikelen, voorheen kantoorhoudende Heemstede, v. d. Spiegellaan 12. Curator Mr. P. J. Prinsen Geerligs te Haar lem. UITGESPROKEN: 3 Maart: M. Hoogervorst, wonende te Amsterdam. Prln sengracht no. 878. Recht. Comm. Mr. C. J. Heemskerk, Cur. Mr. H. van Krimpen, Vondelslraat 30, Amsterdam 3 Maart: Johan Daniel Scheffer, wonende te Duiven drecht, Rijksstraatweg 199. Recht. Comm. Mr. C. J. Heems kerk, Cur. Mr. H. van Krimpen, Vondelstraat 30, Am sterdam. 3 Maart: de Nalatenschap van H. Henrlques de La Fuen- te, te Den Haag, van Swletenstraat 92. Recht. Comm. Mr, J. H. van Laer, Cur. Mr. B. A. Droogleever Fortuijn, Des Haag. 3 Maart: G. Spuijman, boekhouder. Den Haag. van Bij- landtstraat no. 104. Recht. Comm. Mr. W. G. F. Borgerhofl Mulder. Cur. Mr. W. J. Bollen, Den Haag. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 10 Febr. H. Keizer, voorheen garagehouder. Den Haag. 28 Febr. P. Kleverlng. Groningen 28 Febr. R. B. J. Luttmer, slager, Nijkerk. GEDEPONEERDE UITDEELINGSLIJSTEN: 24 Febr. J. Brouwer, voorheen koopman te Stadskanaal. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uit- - deelingslijst. Uitk. 16,1912 E. W. Böckmann. handelende onder den naam Club meubelfabriek „Erbo", voorheen te Zwolle, thans te Ede. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelings- lijst. N.V. Hollandsche Garage Maatschappij, gevestigd te Deri Haag. laatst kantoorhoudende te Voorburg. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. L. Aretz, Heerlen. Idem. N. Roest, slager, wonende te Leidschendam, zijn bedrijf gevoerd hebbende te Den Haag. Idem. PURMEREND Dinsdag. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 3 partijen, wegend» 1400 K.G. Handel vlug Hoogste prijs f 35,25. Gewicht 163. Klein Boeren 134 per 50 K.G. Runderen, totaal 522 stuks. Vette koeien 360 voor de leve ring. Gelde koeien 62 300400 per stuk, matig. Melk koeien 100 325480 per stuk, matig. Stieren voor de levering. Vet te kalveren voor de levering, Gras kalveren 210—260 per stuk, matig, totaal 17. Nuchtere kalveren voor de slacht voor de levering. Nuchtere kalveren voor de fokker)] 4565 per stuk, matig, totaal 1147. Magere varkens 11 2542 per stuk, matig. Biggen 150 18—32 per stuk. matig. Schapen 741 40—55 per stuk, 125 stuks voor de levering. Bokken 23 16—24 per stuk. matig Kipeieren 1.07 per K.G. Oude kippen en hanen (wit en rood) 1—3 per K.G. Oud« kippen en hanen (blauw) 1000 13 per K.G. Konijnen 2—4 per stuk. Eenden 300 11,85 per stuk. Naar het Amerikaansoh van W. Mc. LEOD RAINE. (Nadruk verboden.) 21) De oogen van den gouverneur schitterden. Pas op, meneer en scherp uw geheugen een beetje. Ik kan niet iets zeggen, dat ik werkelijk niet weet, antwoordde de gevangene. De Mexicaansche tyran beukte hard met zijn vuist op de tafel. U moet het weten, meneer. We hebben hem noodig om allerlei dingen op te helderen. En als gij die vragen naar genoegen kunt beantwoorden, kunt ge uw leven ermee redden. Is het werkelijk? Bucky nam zyn tegen stander van het hoofd tot de voeten op. Als ik was wat u van mij denkt, zou ik dan mijn vrien den verraden? U hebt geen andere keuze meneer: mijn vragen beantwoorden of als een hond sterven. Als u in mijn plaats was. zoudt u stellig geen keus hebben, maar ik, die een rechtschapen man wensch te zijn, heb wel een keus en u hoeft mij niet veel tijd tot nadenken te geven. U zult al lang in de hel verteerd zijn voor ik als een Judas mijn vrienden zou verraden. Nadat de jonge Amerikaan had gesproken, was er een lange stilte. En terwijl hij van den een naar den ander keek werd hij toch even verrast. Want op het gezicht van kolonel Onate was vrees te zien. OnateOnatewaar had hij dien naam gehoord? Was het niet een van die menschen, die in het geheim tegen Megales waren? was Juan Valdez ook bij de bende die de wapens van luitenant Chaves en zijn troep fieeft meegenomen? Bucky lachte spottend. Vertel alles wat u weet en ik geef u mijn woord, dat uw leven gespaard zal worden, her haalde Megales. Ik zal u niets vertellen, alleen dat ik Bucky O'Connor ben van de Arizona-speurders. Denk daar eens over na, gouverneur! Dood mij en de Amerikaansche regeering zal u verant woording vragen. Niet omdat ik zoo'n bizon der gewichtig mensch ben, maar omdat ieder Amerikaansch burger het grootste en mach tigste land van' den aardbodem achter zich heeft. Bucky sprak thans in het Engelsch, helder en duidelijk. Dan geloof ik, dat het vonnis nu kan wor den uitgesproken, generaal. Ik waarschuw u. dat de Amerikaansche Re geering mijn dood zal wreken. Inderdaad? Dat zal dan toch pas na uw dood zijn meneer Bucky O'Connor van de Arizonaspeurders. Kolonel Onate leunde wat voorover en fluis terde Generaal Carlo iets in, die zijn hoofd schudde en de wenkbrauwen fronste. Het zwarte hoofd van Chaves kwam erbij en luisterde met aandacht naar wat de kolonel te vertellen had. Daar Onate alleen tegenover de twee andere scheen te staan, wendde hij zich tot den gou verneur, die luisterde naar beide partijen. De zaak kwam hier op neer, dat Carlo en Chaves wilden, dat Buckey terstond gedood zou worden of op zijn laatst bij zonsondergang. Aan den anderen kant hield Onate vol, dat de gevangene levend meer waard was dan dood, want het was best mogelijk dat hij voor den morgen nog eenige geheimen vertellen zou. In elk geval konden ze hem beter als troefkaart in handen houden tot het noodig was tegenover de opstandelingen en als het niet noodig was, kon hij altijd nog veroordeeld worden. Geef hem tot morgen den tijd om wat bruikbaarder te worden en als hij blijft weige ren, hang heixl dan bij het aanbreken van den dag op, besliste de gouverneur en deze beslis sing werd den gevangen meegedeeld. Veilig tot morgen. Dus tijd om nog honderd kansen te krijgen! Hoofdstuk XIII. BUCKEY'S ZEER GEGRONDE REDENEN. Francis Mackenzie heeft nooit geweten hoe lang ze zoo wanhopig daar op de bank lag, maar toen ze zich ten slotte energiek oprichtte, scheen het haar of er uren waren verloopen. Bucky heeft me gezegd dat ik dapper moet zijn en me niet zenuwachtig maken, herhaaldè ze in zichzelf, telkens en telkens weer, terwijl het haar was of ze zijn diepe stem weer hoorde. Hij heeft gezegd, dat hij terugkomt en hij heeft een hekel aan leugenaars, dus hij zal terug komen. Hiermee probeerde ze zichzelf gerust te stel len. Maar telkens weer had ze een visioen van den dapperen, galanten en levenslustigen Bucky die ter dood gebracht werd en dan kromp haar hart ineen. Op eens dac-ht ze aan den brief. Hij heeft gezegd, dat ik den brief mag le zen, als hij binnen drie uur niet terug is, zei ze hard op tegen zichzelf en Ze dacht stellig dat hij al zóó lang weg was. In werkelijkheid waren er nog maar drie kwartier verloopen. maar elk kwartier was haar eindeloos lang geweest door den grooten angst. Ze streek den eenen lucifer na den anderen af en met horten en stooten las ze den brief. Ge lukkig had hij een vol doosje lucifers achter ge laten. Nadat ze eindelijk met de lezing klaar was van haar eersten liefdesbrief, deed ze het nog eens over om al die lieve woorden goed in zich op te nemen. „Ik heb je gezegd, lieve krulleboi, dat ik zeer gegronde redenen had om ook zelf te wenschen, niet door de Mexicanen te worden vermoord. Ja. ik heb zelfs zeer bijzondere redenen, maar ik kon je die nog niet zeggen en schrijf ze daarom. Ik heb je geheim geraden, kleine kame raad. toen ik je in meisjeskleeren zag. Als ik niet zoo dom en blind was geweest, zou ik het al veel eerder hebben gemerkt, want, al dien tijd dat ik met je samen was, heeft mijn gevoel me al gezegd, dat je het liefste wezen bent dat ooit Buckeys weg heeft gekruist. Ik zal je niet zoo naar mijn geheim laten raden als jij hebt gedaan, lieve krulleboi, maar ik zal direct het woord „beminnen" (met twee n's) op schrijven en je zeggen dat je mijn alles bent. Als ik het werkelijk zeggen moest, zou ik geen mooie woordjes gebruiken, hoor, lieveling, maar het je in zuiver Amerikaansch vertellen. Ik heb je lief, dat is alles. Ik houd van je krulleboi. En wat meer en beter is: ook jij houdt van mij, sinds ik me durf noemen je aanstaande man. Bucky O'Connor. P. S. En nu weet je dus, krulleboi, mijn beste en geldigste redenen, waarom ik me niet neer wil laten schieten". Hij hield van haar! Wat er ook mocht gebeu ren., deze zekerheid had ze tenminste. Ook als ze hem mochten dooden, konden ze haar deze we tenschap niet meer afnemen. Na langen tijd kwam ze overeind, opgeschrikt door het knarsen van het slot en door de deur, die door een cipier werd geopend, kwam een gestalte, in wien ze bij het licht der lantaren Buckey herkende. Bijna op het zelfde moment werd de deur ge sloten en lagen ze in eikaars armen. Ik had alie hoop al opgegeven, snikte ze. Oh Buckey. het is te mooi om waar te zijn. De speurder glimlachte bij de gedachte, dat hij eigenlijk maar veertien uur t.e leven had, als de bende van Megales zegevierde. Mooi? Dat zou ik zoo denken want ik ben gelukkig mijn lieve krulleboi weer terug te zien. En dan te weten dat alles goed zal worden en wij tweeën van elkander houden. Dat is heerlijk om te hooren en van mijn kant ook volkomen waar, mtar hoe. weet ie -'at too z^kor? lachte hii. Hoe ik dat weet? En je brief dan.. Bucky. Het was de liefste brief dien ik ooit gezien heb. Ik houd van dien brief. En je zoudt dien pas na drie uur hebben gelezen, lachte hij. Ik dacht dat die al om warenhet duurde zoo vreeselijk lang! In den loop van den dag deed ze hem een ver bijsterende onthulling. Ik moet je iets opbiechten, lieveling, zei ze heesch, ik was een van de roóvers van de Li mited! Jij? Wat zeg je nu? riep hij stom van ver bazing uit. Ja. Bucky en ik denk dat je nu wel niet meer van me zult houden. Hoe noem je me? Een bandiet? Ja, dat ben ik ook. Hij sloeg zijn armen om haar heen, toen ze *->ef- tig begon te huilen en hij troostte haar tot ze weer bedaard was. Vertel me alles, kleine krulleboi, zei hij zacht. Ik deed niet mee omdat ik zelf wilde, maar Hardman dwong me. Ik weet niet veel van cty, anderen af, behalve dan hun namen, waarmee ze elkander aanspraken Zou je ze herkennen als je ze zag? Maar na tuurlijk zou je dat. Ja, maar dat is het nu juist, Bucky; ik haatte ze allemaal en ik was aldoor doodsbang, maar toch kan ik hen niet verraden, Want ze ver onderstelden allemaal dat ik uit vrije verkie zing meedeed, behalve dan Hardman. en het zou niet eerlijk zijn als ik nu alles vertelde wat ik wist, dat voel je toch wel, liefste? Daar hoef je niet over te praten, kindje, dat begrijp ik wel. Wees maar stil en vertel nooit iemand wat je mij nu hebt verteld. En zyllen ze mij nu ook in de gevangenis stoppen als de anderen er in ga,an? Niet zoolang Bucky O'Connor leeft, stelde hij haar gerust. Doch deze vorm van troost was minder geluk kig gekozen, want het bracht hen tot de treu rige werkelijkheid terug. Geen van beiden kon -'pc-Ter hoe lanv zij nog zouden leven en "ië'T "iel" 7='n armen en snikte haar wan- oop en angst uit. (Wordt vervolgd.),

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6