Haarlem's Dagblad r S. L. A. Plekker scliiedenis II rt, Ex-koning Carol ie Lissabon Vischbenzine. Ondergang van Nederlandsch schip Drie en veertig Nederlanders stonden in Den Haag terecht Luchtaanvallen op Zuid-Engeland De ziekenhuizen en de distributie Actikeiw enz. iJAARGANG No. 17704 gve Lourens Coster, Maatschappij' voor Courant- jven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote straat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- st 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12. oon: Directie 13082, Hoofdrad. 15054, Redactie Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, i. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 6 MAART 1941 Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10» l^pr 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlèn: 1-5 regels ƒ2.elke regel meer ƒ0.40. Reclames ƒ0.45 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meer 0.17i/£. Groentjes zie rubriek. isteren heb ik op deze plaats geschreven over ;roote en nog steeds stijgende belangstelling, n de laatste kwarteeuw in ons land voor histo- te litteratuur is gegroeid en daaraan een be- uwing vastgeknoopt over de voordeelen van belangstelling en de moeilijkheden van het ge- idenis-lezen. Maar ik heb het alleen over den jrischen roman en het wetenschappelijke ge- edenisboek gehad. En nu is er aanleiding voor vervolg, omdat gisterenmiddag mej. dr.a. e H. Mulder hier een voordracht hield over werk „Zeven Eeuwen Nederlandsche Levens- ;t", waarin zij de historie van den gewonen sch in het dagelijksch leven schetst. Het eerste de vijf deelen, waaruit dit werk zal bestaan, ilangs verschenen en hier ook besproken. Het t sterk de aandacht getrokken, zoodat het nu al zijn tweeden druk toe is. Geen wonder, want Mulder kan schrijven, bezit dien levendigen t en hümor die op groote gebieden van onze ratuiur helaas een zeer zeldzame uitingsvorm heeft bovendien een arbeidsveld gekozen dat nauwelijks ontgonnen is en naar welks oogst zoo velen verlangen. Is het niet volkomen rijpelijk dat de mensohen in stormachtige tij zij grijpen naai- de historie van vroegere ewogen perioden, niet tevreden zijn met de tkunde, de militaire conflicten, de maatschap- jke toestanden en de levensloopen van ver- irde mannen en vrouwen? Zij willen juist graag hoe gewone menschen zooals zij zelf zich ïger in het dagelijksch bestaan gedroegen en zij ondervonden. Dat geeft hun meer begrip en r houvast. Zij willen niet alleen de historie menschelijke levensvormen en van enkele uit- delpuntig, bijzonder begaafde lieden maar ook die van het gewone menschenbestaan. Mulder is niet de eerste die daarover Ijft. Natuurlijk niet. Vele historische roman hebben het in meer of mindere mate be id, gewoonlijk in de „bijfiguren" in hun wer- En sommigen zijn prachtig geslaagd ten aan- van "het een of andere tiidvak of de een of are episode. nne H. Mulder heeft evenwél de bijzondere taak gekozen, een groot werk in vijf deelen ael en uitsluitend te wijden aan het dagelijksch n van den gewonen mensch en zich daarbij beperkt tot een bepaald tijdvak, maar haar his- sche vlucht over zeven eeuwen -uitgestrekt, it heeft haar, zooals zij ons gisteren vertelde, de grens tusschen twee werelden" geplaatst, vanPlijk tusschen de wetenschappelijke geschied'e- 21 hrijvers en de historische romanciers in. Zij iet historisch geschoold; zij heeft Nederland- letteren gestudeerd. De liefde tot de taal en chrijfkunst heeft haar geleid tot grooter liefde den mensch dan voor het dorre feit. En in die is zij met de uitwerking van haar omvang- bronnen-studie begonnen, met dien geestdrift overgave aan haar arbeid bovendien, die de izakelijke voorwaarden voor het slagen van alle :ppend werk zijn. Zoo,.dien ik haar nu te ver den in dit tweede artikel onder den titel Ge- ledenis als werkster „op de grens tusschen his- schen rorpan en wetenschappelijk geschiedenis- li". Het zou alle mannen in haar auditorium er bedroefd hebben als zij dit als geestelijke zaamheid hadden moeten beschouwen. Geluk- is het grensgebied in de wereld van het boek nszins onbevolkt en vindt men er vele neder- ingen, zij het dan op ander dan historisch ge- i. Velen wonen er bijvoorbeeld op de grens van iratuur en journalistiek, die nooit nauwkeurig tractaat is vastgesteld, anderen op die tusschen ïtkunst en rijmelarij en zoo meer. Men vindt er belangwekkende grensbewoners, de uitgevers boekhandelaren weten hen wel onder het een andere hoofd te catalogiseeren en zij allen heb- de beproeving moeten doorstaan dat de critici k onredelijk tegen hen zijn, omdat zij hen niet cies in een vakje thuis weten te brengen. Daar en zij wel aan gewend. Anne H. Mulder is er nog heelemaal aan gewend, maar zich van haar ht bewust en vol geestdrift. Hetgeen de hoofd- ik is. Ie jonge schrijfster, die natuurlijk bij haar op- den te Haarlem ook fragmenten uit haar werk das. heeft haar hoorders nog onthaald op 'n be- ouwing over objectiviteit en subjectiviteit in geschiedschrijving, erkennend dat de weten- iap naar objectiviteit streeft maar tevens vast- Uend dat alle geschiedschrijving persoonlijk int en dus in zekere mate subjectief is. „Maar ben er met mijn subjectieve beschrijving van ertuïgd dat ik meer kans heb gehad het hart der ichiedenis te raken dan iemand die koel afstand imt ten aanzien van de historie", verklaarde zij t die zekerheid, die men als kenmerkend buwelijk kan aanduiden en die er overigens aan finnert, dat de beschrijving van den gewonen nsch in het dagelijksch leven even kenmerkend het terrein der vrouw behoort. Zou een man zich n deze taak zoo goed kunnen kwij ten? Dit over- nkend zal men met des te meer belangstelling, lezing van het eerste de vier volgende deelen i Zeven Eeuwen Nederlandsche Levenskunst lemoet zien. R. P. EK. LISSABON, 6 Maart. (D.N.B.) De Roe- tneensche ex-koning Carol is met zijn vriendin Lupescu hier aangekomen en heeft zijn intrek genomen bij een vriend, een dokter. Het officieele Spaansche persbureau Cifra had fcrdien gemeld dat de Roemeensche ex-koning Tol naar Portugal gevlucht was. De auto van rol had men in de nabijheid van de grens aan troffen. (Naar verluidt zouden in Japan suc cesvolle proefnemingen zijn gedaan met het winnen van synthetische benzine uit.... visch.) Menschen worden extra vaardig, Als de nood hun daden richt, Dat leert weer eens dit merkwaardig En verrassend vischbericht. Telkens weer wordt dezer dagen Een of ander groot probleem Door een scherp vernuft verslagen Met een vindingrijk systeem. De benzine wordt gewonnen Uit de schoot van Moeder Aard, Men boort daarvoor dure bronnen, Overigens hun geld wel waard. In Japan is nu gevonden Hoe benzine wordt verwekt, Niet uit diepgelegen gronden Maar uit water, indirect. Niet door torens neer te zetten, Wat wel zeer omslachtig is, Maar met hengels of met netten Vangt men den benzinevisch. En waarom zou die niet dienen, Ook al lijkt het dan een grap Van vischben naar vischbenzine Is per slot geen groote stap. Welke visch? U moogt het raaien, Maar men gaat er (zonder spot) Zeker niet voor naar de haaien En vangt hiervoor vast geen bot. Maar voor welken lijkt benzine Dan bijzonder in de lijn? Het moet haast wel de sardine (Altijd in de olie) zijn. P. GASUS. De „Simaloer" brandend op zee aangetroffen Het D.N.B. meldt: Duitsche verkennings vliegtuigen hebben Woensdag op eenige hon derden kilometers ten westen van de Schotsche eilanden het wrak waargenomen van een groot schip, .dftt Duitsche vliegtuigen met succes hadden aangevallen. Het was het onder Engelsche-.vlag vgrep^e Nederland sche koopvaardijschip „Simaloer", met een tonnage van 6533 b.r.t. Het met afweerge schut bewapende schip kreeg onder de wa terlijn een zwaren treffer, waarop het door de bemanning verlaten werd. Het drijft als wrak brandend op zee rond. (De „Simaloer" is in 1921 gebouwd en meet 6533 b.r.t. De lengte van het schip is 128 meter Het heeft een triple-expansie stoommachine van S600 I.P.K. en een snelheid van 12 mijl per uur. Het schip heeft accomodate voor enkele passa giers en is eigendom van de N.V. Stoomvaart maatschappij ..Nederland" Red.) Geheime organisatie Het A.N.P. meldt nog omtrent het dezer dagen in Den Haag gevoerde proces tegen een aantal Neder landers. van wie er 18 ter dood zijn veroordeeld: In de laatste dagen heeft in het gebouw van den Hoogen Raad aan het Plein te 's-Gravenhage, een proces plaats gehad tegen leidende functionarissen van en medewerkers aan een geheime organisatie, welke ten doel had sabotage- en terreurdaden tegen leden der Duitsche weermacht en daartoe behoo- rende inrichtingen te begaan en ook om inlichtin gen aan Engeland te verstrekken met het oog op luchtaanvallen. Het aantal verdachten bedroeg 43, die werden verdedigd door negen advocaten. Het is geen gewoonte, dat deze soort processén in het openbaar gehouden wordt. In dit geval echter hadden de militaire autoriteiten persver tegenwoordigers toegelaten, waarbij zij zich lieten leiden door de volgende overwegingen: het publiek zou uit dit proces weder kunnen zien, hoe grondig de Duitsche justitie zulk een zaak behandelt en tevens, dat hier werkelijk recht gesproken wordt. Ook zou de Nederlandsche courantenlezer ervaren met wat voor elementen men hier te doen heeft. Slechts twee getuigen waren in deze zaak ge dagvaard. De 43 verdachten oefenden de meest verschillende beroepen uit. Ook hadden 2ij behoord tot verschillende poli tieke partijen. Nadat de aanklager ten aanzien van ieder der verdachten de beschuldigingen van spionnage, sa botage, verboden wapenbezit en. franctireurschap e.d. voorgelezen had en iedere verdachte uitvoerig verhoord was omtrent zijn afkomst enz. begon het eigenlijke proces met het verhoor van den hoofd verdachte, een 43-jarigen Haarlemmer, deze gaf toe af te weten van deze geheime organisatie waar van het doel was met alle beschikbare middelen hier het leven van de Duitsche bezetting onmogelijk te maken. Er was ook een orgaan, waarin tot sa botagedaden werd aangespoord. De verdachte ont kende echter in die organisatie een rol van betee- kenis te hebben gespeeld. Hij ontkende haar leider te zijn maar beweerde iemand boven zich te heb ben gehad, die nu onvindbaar was. Hij zeide ook dat het hier eigenlijk geen terreur-organisatie be trof, maar dat het de bedoeling was samen te wer ken met de Engelschen wanneer dezen hier zouden landen. Uit het verdere verhoor bleek dat de organisatie ook beschikte over ontplofbare stoffen en andere wapenen en dat zij geheel op militairen voet ge schoeid was. Degenen die de „militaire rangen" bekleedden tooiden zich met schuilnamen. De hoofdverdachte die in de organisatie den rang van kolonel bekleedde, heetten „kolonel van Verdun", terwijl in Vlaardingen ook nog een „majoor" rond liep die zich „Wolf" noemde. Hij stond aan het hoofd van een wandelclub in Vlaardingen die op een geschikte wijze kon worden ingeschakeld. Er was voorts een militair adviseur en men werkte volgens schriftelijke aanwijzingen betreffende de wijze waarop op bepaalde plaatsen sabotage zou kunnen worden gepleegd. Ook werden besprekin gen gevoerd over vergiften, waarmede op uitge breide schaal zou worden gewerkt. De groep Maas sluis had een speciale taak, namelijk de vernieling van bruggen. De organisatie maakte gebruik van telkens wisselende wachtwoorden, waaraan de le den elkaar als zoodanig konden herkennen De burgemeester en regeeringscommissaris van Haarlem Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk van zijn ambt ontheven Vanwege het regeeringscommissariaat voor het bezette Nederlandsche gebied wordt het volgende bekend gemaakt: De regeeringscommissaris voor de bezette Ne derlandsche gebieden heeft op grond van par. 1 van zijn verordening 3-1940 over de uitoefening van regeeringsbevoegdheden in Nederland, d.d. 6 de zer. dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, burge meester van Haarlem van zijn ambt ontheven en met ingang van dien dag den heer S. L. A. Plekker te Haarlem tot burgemeester van Haarlem be noemd. Tegelijkertijd heeft de rijkscommissaris een de creet uitgevaardigd waarbij burgemeester Plekker als regeeringscommissaris voor de gemeente Haar lem wordt aangewezen. De heer Plekker werd 17 Maart 1887 te Am sterdam geboren. Hij ontving zijn opleiding aan de Handelsschool en vertrok in 1903 naar Ned.-Indië, waar hij administrateur van verschillende tabaks ondernemingen was, laatstelijk bij de Senembah. Hij repatrieerde in 1926 en bekleedde ddhrna het secretariaat van de Kotta Pinang Cultuur Mij. te Amsterdam. Zeer spoedig na de oprichting van de N.S.B. trad de heer Plekker tot deze beweging toe en bekleedde daarin diverse functies. Zoo was hij Kringleider van Haarlem, Gewestelijk Commissaris van Noord en Zuid-Holland en tenslotte Gemachtigde van den Leider. Den laatsten tijd heeft de heer Plekker voorlich tend werk voor de N.S.B. verricht. De heer Plekker, die gehuwd is en twee kinde ren heeft behoort tot de R.-K. Kerk. De heer C. van Ravenswaay, die benoemd Is tot commissaris van Zaandam. (Foto Pax-Holland) worden gesteld. Een muziekbibliotheek te Haarlem. Sedert eenigen tijd bestonden cr plannen bij den Directeur van de Haarlemsche Stadsbibliotheek en Leeszaal, om aan deze inrichting een Muziek bibliotheek te verbinden. Uit den aard der zaak vordert de verwezenlij king van zulk een plan tijd. Thans kan worden medegedeeld, dat de opening van de bibliotheek van werken op het gebied der muziek binnen kort tegemoet kan worden gezien. Omstreeks 1 Mei zal men vermoedelijk van de nieuwe af- deeling kunnen profiteeren. Ongeveer 1700 deelen zijn bijeengebracht. Daar toe droeg o.a. de verzameling klassieke muziek, nagelaten door den oud-bibliothecaris wijlen J. W. Enschedé bij, doch niet minder kon geput worden uit'de verzamelingen van tijdgenooten. Niet minder dan ongeveer duizend werken zijn op deze wijze verkregen: een bewijs, dat het tot stand komen van een muziekbibliotheek te Haarlem al- lerwege op prijs werd gesteld. Wat den aard der nieuwe bibliotheek aangaat, men zal er zoowel theoretische werken aantreffen als die, welke op de pr act ijk gericht zijn. Het is ook niet de bedoeling gewest, er een vakbibliotheek van te maken; ook de leek zal er voorlichtende lectuur kunnen vinden. Het personeel voor de nieuwe afdeeling is thans benoemd. Het moei zich thans in den nieuwen arbeid inwerken en daarna zal de Haarlemsche Muziekbibliotheek voor het publiek ten gebruike leden kenden de eigenlijke leiders niet maar had den alleen contact met hen door middel van ver bindingsofficieren. Voorts bleek uit het verhoor van de verdere ver dachten, dat op velen van hen gegevens gevonden waren omtrent installaties van de Duitsche weer macht. Verklaard werd dat deze gegevens, welke in opdracht gemaakt werden, bestemd waren voor Engeland. Vele verdachten betoogden niet te weten dat de actie der organisatie gericht was tegen de Duitsche weermacht. Zij verklaarden gedacht te hebben, dat deze actie voornamelijk gericht was tegen de N.S.B. en dat voorts de vervaardigde stukken wel eens te pas zouden kunnen komen als de oorlog hier hervat zou worden. Gedurende het verhoor der verdachten moest de president van het Kriegsgericht herhaaldelijk wij zen op de onbeschaamdheid en de plompe wijze waarop bepaalde verdachten stonden te liegen. Hierna werd voortgegaan met het verhoor der verdachten. Als een staaltje van de domheid, waar mede te werk werd gegaan gelde, dat een der hoofdfunctionarissen een verdachte, die naar Enge land wilde, adviseerde zich te wenden tot den heer Colijn, die Amerikaansch staatsburger zou zijn geworden Prompt ging de verdachte naar hij vertelde, naar de woning van den heer Colijn. dien hij niet thuis trof. Hij werd echter ontvangen door een heer, van wien de verdachte wel vermoedde dat hij ook tot de „Geuzen" behoorde. Hij stamel de daarom eenige keeren het wachtwoord. De heer die hem te woord stond begreep er niets van, zeide bovendien dat de heer Colijn niets van doen had met lieden die naar Engeland wilden en zette zijn bezoeker vervolgens de deur uit. Uitvoerige mededeelingen werden gedaan over vergiften die dienden in de eerste plaats om leden der Duitsche weermacht van kant te maken. Men zou werken met vergiftigde potlooden, punaises en ook wel met een vergiftigde drank, welke men noemde „Molotow-cocktail" of ook wel „Moffen- champagne". Verscheidenen der verdachten waren werkzaam op een groote scheepswerf. Een van hen stond nog in verbinding met een andere organisatie welke onder leiding stond van een Delftschen hoogleeraar. De bedoeling dezer organisatie was om te verhinderen dat. wanneer de Duitsche troepen zouden moeten terugtrekken, de N.S.B. een staats greep zou uitvoeren. Nadat dit verdachten-verhoor vijf dagen in be slag genomen had werd door twee vertegenwoor digers van het openbare ministerie (Vertreter der Anklage) requisitoir genomen. Hierin werd gezegd dat de Duitschers groote achting hebben voor hen die voor hun vaderland vechten. Nu is het zoo dat de strijd in Nederland geëindigd is door de over gave van het Nederlandsche leger. Daarmede was de oorlog afgeloopen. De Führer had daarna de grootmoedigheid de Nederlandsche krijgsgevange nen allen weer naar huis te zenden. Om het lot van de bevolking zooveel mogelijk te verlichten is hier een burgerlijk bestuur ingesteld. Een en ander brengt natuurlijk mee den eisch dat de Neder landsche bevolking zich onthoudt van vijandige daden. Deze organisatie nu had ten doel het plegen van spionnage en sabotage aan den loopenden band. Voor de gemeenste middelen schrok men niet terug. Het spreekt vanzelf dat de bezettende macht hiertegen ten scherpste moet optreden. Het O.M. eischte ten aanzien van den hoofdverdachte en zijn naaste medewerkers ter dood veroordeeling en eenige malen bovendien tuchthuisstraf. Verder werd tegen een der hoofdfunctionarissen drie maal ter dood veroordeeling geëischt wegens drie feiten en twaalf jaar wegens een vierde feit. Tegen een anderen functionaris, een leeraar, werd vier maal de doodstraf gevraagd en 10 jaar tuchthuis straf. Voorts werd de doodstraf geëischt tegen nog achttien verdachten en tuchthuisstraffen tot tien jaar. Voor twee jeugdige verdachten werd resp. gevraagd zes jaar en 2'/2 jaar tuchthuisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. Ten aanzien van vier verdachten werd vrijspraak gevraagd en ten aanzien der overigen van een tot zes jaar tucht huisstraf. Hierna waren de negen advocaten die de ver dachten verdedigden, aan het woord. De meening werd uitgesproken dat de oorspronkelijke dagvaar ding niet op alle punten overeenkwam met de wer kelijkheid. Dat hier strafbare feiten begaan zijn is niet tegen te spreken maar het gerecht houde rekening met het feit dat de meesten dezer men schen zich de draagwijdte van hun daden niet be wust zijn geweest. Voorts werd ook een aantal juridische punten bepleit. De laatste pleiter deed een beroep op het gerecht in aanmerking te nemen dat deze verdach ten gehandeld hebben uit nationale gevoelens en liefde voor hun vaderland. Nadat de advocaten hun pleidooien beëindigd hadden, heeft het gerecht op den dag daarna de volgende uitspraken gedaan: een verdachte werd wegens vier feiten voor ieder feit afzonderlijk ter dood veroordeeld en wegens een vijfde feit tot 10 jaar tuchthuisstraf. De hoofdverdachte werd drie maal ter dood veroordeeld en bovendien tot 15 jaar tuchthuistraf. Daarna werden nog zestien ver dachten ter dood veroordeeld met tuchthuisstraf fen van twee tot tien jaar. Een verdachte kreeg vijf jaar tuchthuisstraf met aftrek van preventieve hechtenis, benevens een boete van f 500.000. Een verdachte resp. vier jaar en 100.000 gld. boete. Twee jeugdige verdachten werden veroordeeld met toe passing der jeugdgerechtswet tot gevangenisstraffen met aftrek van preventieve hechtenis. Zes verdach ten kregen vrijspraak. De overige werden veroor deeld tot tuchthuisstraffen van IV2 tot 7 jaren, sommigen met aftrek van preventieve hechtenis en eenigen met verbeurdverklaring van hun bezittingen. Voor de vrijgesprokenen werd de hechtenis opge heven. Aan het einde van het proces heeft de president nog een zeer uitvoerig overzicht gegeven van de werkzaamheid van ieder der verdachten in deze or ganisatie. Hij hield ook een beschouwing over de strafmaat en legde den nadruk op den strijd van Duitschland voor een betere wereld. Gedurende de zen grooten en beslissenden strijd was Duitschland gedwongen ook dit land te bezetten. Het spreekt van zelf dat de bezettende macht organisaties als de on derhavige niet dulden kan. Aan de verdedigers is nog de mogelijkheid gege ven schriftelijke bezwaren in te dienen tegen de von nissen of om gratie te verzoeken. „DE PRODUCTIESLAG 1941". AMSTERDAM, 6 Maart. Hedenavond van 19.45 tot 20 uur spreekt de boerenleider van het Nederlandsch agrarisch front, de heer Roskam, over het onderwerp „De productieslag 1941". De rede wordt over beide zenders uitgezonden. Te Portsmouth belangrijke militaire installaties getroffen BERLIJN, 6 Maart (D.N.B.) Gevechts formaties van het Duitsche luchtwapen heb ben in den loop van Woensdag aanvallen op Zuid-Engeland ondernomen, waarbij te Ports mouth belangrijke militaire installaties gebom bardeerd werden. Men kon het inslaan van bommen en treffers op kazernes en op de staatswerf waarnemen. In het zeegebied van Peterhead werd een klein Britsch oorlogsschip aangevallen en zoo zwaar getroffen dat het onder sterke ontwikkeling van rook en stoom met slagzij bleef liggen. Het schip moet als verloren beschouwd worden. Duitsch weermachtsbericht Haven- eri industrieinstallaties te Cardiff en Londen aangevallen BERLIJN, 5 Maart (D.N.BA Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „De bewegingen der Duitsche troepen in Bul garije verloopen verder volgens het opgestelde plan. In de ochtenduren van 4 Maart trachtten lichte Britsche zeestrijdkrachten een overval te plegen op een niet versterkt eiland in de scheren van Noord Noorwegen, waaraan eenige daar liggende visschersvaartuigen ten offer vielen. Eenige Duit sche en Noorsche visschers geraakten in gevan genschap. Nog voor het optreden van Duitsche tegenmaatregelen verlieten de vijandelijke oor logsschepen in volle vaart weer de Noorsche wateren. In het gebied van de Middellandsche Zee zijn overdag wederom vijandelijke troepenconcentra ties en een vliegveld bij Agedabia door duikbom menwerpers met bommen bestookt. Formaties gevechtsvliegers deden in den afgeloopen nacht met succes aanvallen op verscheidene militaire doelen in het zuiden van Engeland, o.m. op haven en industrieinstallaties in Cardiff en Londen. De tegenstander is overdag noch des nachts Duitsch rijksgebied binnengevlogen." De Haarlemsche vuilnisauto's. Gaan begin April op gas rijden. Wij hebben reeds eenigen tijd geleden mede gedeeld, dat de vuilnisauto's der Haarlemsche Reiniging, wegens de schaarschte van benzine, omgebouwd worden voor gas. Men ziet reèds nu veel van die wagens met flesschen rijden, maar tot heden loopen die toch nog op benzine. Het wachten was op den compressor. Deze is nu aan gekomen en wordt gemonteerd. Dit werk zal ver moedelijk aan het einde van de maand voltooid zijn. Dan moeten de auto's nog van benzine op gas omgeschakeld worden, zoodat het te verwach ten is dat de wagens begin April op gas kunnen gaan rijden. Dan is dus ondanks de schaarschte aan benzine de ongestoorde functionneering van den Haarlem- schen Reinigingsdienst gewaarborgd. Ook daar moet men passen en meten Langen tijd was het mogelijk de hoeveelheden voedsel die door de ziekenhuizen aangevraagd werden voor 100 pet. toe te wijzen. Daarin is even wel een wijziging gebracht moeten worden, die in gevoerd is in overleg met den gezondheidsraad. De ziekenhuizen krijgen thans boven de hoeveelheden voedsel die zij kunnen betrekken op de distributie bonnen van de patiënten en het inwonende per soneel. een toeslag die voor verschillende artikelen uiteenloopend is. ^an het Distributiebureau schat te men die extra rantsoenen op ongeveer 25 pet. De nieuwe regeling maakt dat men ook in de ziekenhuizen moet passen en meten om er voor te kunnen zorgen dat de patiënten het voedsel krijgen dat zij noodig hebben. Daar de regeling evenwel getroffen is in overleg met den Gezond heidsraad is de zekerheid verkregen dat elk toch kan krijgen wat voor hem noodig is. HEDEN: 8 PAGINA'S R. P.: Geschiedenis II. pag. 1 P. Gasus: Vischbenzine. pag. 1 De ziekenhuizen en de distributie. pap. 1 Flitsen pag. 3 J. H. V.: Op ontdekkingsreis in de arbeidssfeer van den boekbinder. pag3 Chineesche hoffelijkheid. pag. 3 v. T.: Wie heeft een pag. 3 D.: Langs de straat. pag. 3 Het Prinsenhof te Haarlem, pag. 3 Uit de Pers pag. 6 Zestig jaar in een betrekking, pag. 6

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1