Ccht £ede>ien~ HOFFMANN Tiudia Hef boek als toevlucht Boekhandel H.deVries Zestig jaar Uit de Pers. «v/ Bezoekt e Goldschmeding DONDERDAG fi M AART 1941' ÏT A A" R T" F, M'S DS'GBCAD Zeven eeuwen Nederlandsche Levenskunst Woensdagmiddag organiseerde de boekhandel H. de Vries in de bovenzaal van het Gem. Con certgebouw te Haarlem een bijeenkomst voor de Boekenweek. Dra. Anne H. Mulder sprak over haar werk „Zeven Eeuwen Nederlandsche levenskunst". De heer Geert van Oorschot leidde de spreekster in. Het is met het boek altijd een wonderlijke ge schiedenis geweest, aldus spr. In de geestelijke verwarring na den lOden Mei beraadde men zich op gemaakte fouten en den nieuwen tijd, die ook voor ons land zou aanbreken. Het boek was in die dagen niet in de gratie. Voor het boek behoeft men immers rust. Nadien is het goede boek, vooral de goede his torische roman, in het middelpunt der belangstel ling gekomen. Zoo'n boek is ook dat van Dra. Mulder. Spr. dankte den boekverkooper, den heer H. de Vries, mede namens den uitgever, voor het orga- niseeren van deze lezing. Daarna was het woord aan de schrijfster van „Zeven eeuwen Nederlandsche levenskunst". Zoo ooit dan willen wij nu spreken, schrijven en getuigen, omdat 'het gaat om het behoud van de beste, meest waardevolle dingen aldus spr. De drieëenheidland volk en taal, verstaan wij in deze tijden wel zeer bijzonder. Er is een moment geweest dat wij niet meer konden lezen. Wij hebben ons daar spoedig van hersteld. Wij toeleven thans niet een boekenweek doch eigenlijk een boekenjaar als nooit tevoren. De mensch, die het moeilijk heeft, vlucht graag naar ander tijden en werelden. Het boek is zijn toevlucht. De historische belangstelling is kenmerkend voor dezen tijd. Wie .bevrijding zoekt vindt die in. het verleden. Wij kunnen alleen ons eigen leven leven, doch wij doen dit niet goed wanneer wij het leven niet plaatsen in het verband van ver leden en toekomst. Dra. Anne H. Mulder. (Foto ontleend aan Morks Magazijn). „Zeven eeuwen Nederlandsche levenskunst" is een geschiedschrijving, die ons plaatst op de grens van twee werelden: wetenschap en kunst. Menschen, die mijn boek wetenschappelijk be naderen, weten eigenlijk niet wat ze eraan heb ben. De diagnose van de wetenschap t.a.v. mijn lboek is: onvoldoende voor geschiedenis. Doch ik toen blij met die onvoldoende. Ik ben niet historisch geschoold. Ik kom op die grens van die twee we relden: de wetenschap eenerzijds en het schrij verschap óm het schrijverschap anderzijds. In mijn boek wordt het dagelijksche leven door de eeuwen heen geschreven. De mensch staat Ln liet centrum daarvan. En het is moeilijk gewo ne menschen, wier eenige heldendaad een onbe taalde rekening en wier eenig ongeluk een ge broken hart was, uit de historische documenten vol groote feiten en groote menschen tevoorschijn te halen. De geschiedenis van het dagelijksche leven schrijven is altijd een greep, want staat kundige beschavings- en sociale geschiedenis loopen daarin dooreen. Ik beschrijf de geschiede nis subjectief. Niet. objectief. Doch bestaat er wel obj ectieve gesoh iedschrij ving De waarheid ligt immers in het midden. Alle geschiedschryvir.s: is persoonlijk getint. In de wetenschap is weliswaar nog de wil tot objectivi teit. die lijnrecht staat tegenover het fanatisme. Doch ik ben er met mijn subjectieve beschrij ving van overtuigd dat ik meer kans heb gehad het hart der geschiedenis te raken dan iemand die koel afstand neemt t.a.v. de historie. Na deze uiteenzetting las Dra. Mulder fragmen ten uit haar werk voor, die door de vele aanwezi gen belangstellend werden aangehoord. Begrafenis E. de Graaff. Woensdagmiddag werd op de Algcmeene Be graafplaats te Heemstede ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer E de Graaff, lid van den vroegeren gemeenteraad van Sohoten. Ds. J. W. Siertsema, predikant bij de Ger. Kerk leidde in den morgen een rouwdienst in het Dia- eonessenhuis te Haarlem, waarna de plechtigheid te Heemstede plaats had. Toen de kist in de aula was opgebaard, werd op het orgel „Ases Tod" van Grieg, ten gehoore ge bracht. waarna Ds. Siertsema verzen las uit Jesaja 55. Hij schetste het vele dat. de overledene in zijn jongere jaren heeft, gedaan in den dienst ran Gods Koninkrijk, zoowel in de politiek als in den strijd voor de Chr. School. „Hij heeft ook zorgen gekend en gestreden voor zijn gezin, maar in alles zocht hij den Heere en hij heeft Hem gevonden. Dit is een troost voor het diep getroffen gezin en de fa milieleden; zij behoeven dan ook niet bedroefd te zijn als zij, die geen hoop hebben". Nadat op het orgel Gezang 22 was gespeeld, werd de kist grafwaarts gedragen, terwijl het „Largo" van Handel ten gehoore werd gebracht. Aan het graf sprak Ds. Siertsema de Geloofsbe lijdenis, waarna een zoon van den overledene na mens zijn moeder en verdere familieleden dankte voor de laatste eer, aan den overledene bewezen. GUNNINGEN. Elk plekje grond, waar voldoende licht Reeds breekt de tijd weer aan voor het en lucht kan doordringen wordt vooral in deze dagen aangewend voor het telen van groente, zaaien van groote boonen en vroege spinazie, waar van een zeer ruime oogst venvacht wordt. Foto Pax-Holland. Het bouwen van een fabriekshal voor de Teer- en Asphaltfabrïek „Taf" te Haarlem (architect Bern. Ooms) is gegund aan J. Thomasse te Haar lem. Het verbouwen van het perceel Paarlaarsteeg 8 te Haarlem i dezelfde architect) is gegund aan de firma »T w Luiten en Zn. te Haarlem voor 12.295. Een Belevenis ANNE H. MULDER ZEVEN EEUWEN NEDERLANDSCHE LEVENSKUNST. Een geschiedenis van het dage- ljjbsch leven, compleet in 5 deelen, bij inteekening per deel ing. 3.05. geb. 4.10 JACOBIJNESTRAAT 3, Ged. O. Gracht 27-27a. (Adv. lngez. Med.) in een betrekking De man die nooit ziekteverzuim had Tot twaalf jaar op school en daarna „op am bacht". Zóó ging het in den ouden tijd en het was dan geen uitzondering, dat men tientallen jaren bij eenzelfden patroon bleef. Het zal echter niet veel voorgekomen zijn, zelfs in den ouden tijd niet, dat iemand zijn zestigjarige dienstvervulling bij één en denzelf den werkgever kan herdenken. Allerlei omstan digheden immers dragen er toe bij, dat men vóór dien tijd tot rusten is gekomen, hetzij daartoe op de een of andere wijze in staat gesteld, het zij doordat het lichaam zijn eischen gaat stel len. De heer J. de Jong, die thans in zijn drie-en-zeventigste jaar is en den 15e.n van dezen -maand zes- tig jaar het beroep van sjnid beoefent, achtte tot dusver zijn tijd van rusten nog niet gekomen en zijn fysiek ver oorlooft hem tot van daag den dag het over het algemeen toch niet lichte smids- werk te verrichten. Er is dus aanleiding iets over dezen aan- J. de Jong. staanden jubilaris (Foto archief H.D.),. w vertellen. Het zal geen relaas vol schokkende feiten worden. Een uurtje babbelen met den vriende lijken man levert wel heel wat herinneringen op, maar ze blijven in het kader van zestig- jarigen arbeid in dezelfde omgeving en in het zelfde vak. Wat op zichzelf wel merkwaardig is: toen de twaalfjarige Jan de Jong de schoolbanken ver liet had hij al zoo hier en daar rondgekeken. Hij was in Assendelft geboren, verhuisde al spoe dig met zijn ouders naar Alblasserdam, keerde weer naai- zijn geboorteplaats en kwam van daar in Heemstede terecht. Deze jeugdige trekvogel tippelde dan toen de schooljaren achter den rug waren den 15den Maart 1831 achter vader aan naar de Franken- straat te Haarlem, waar vijf jaar te voren de heer J. H. Schous een smederij had gevestigd en waar men een leerjongen noodig had. Wel, hij léérde, als 't een verstandigen knaap betaamt. De kachelsmederij vormde het voornaamste deel van 't bedrijf. Handwerk, kachels en for nuizen. Hollandsche kachels, Brabantsche kachels, kolomkachels, fornuizen, waarvoor de „werkgevers" waren toen nog niet uit gevonden de voorstukken teekende. Het was een groote dag in Jan de Jongs carrière, toen zijn patroon, wiens zaak al spoedig naar de War moesstraat werd overgeplaatst, hem, den thans zeventigjarige, niet alleen het smidswerk maar ook het ontwerpen overliet. En sindsdien rustte het technisch deel van de kachel- en for nuizen-affaire grootendeels op zijn schouders. Gedeeltelijk ook het mercantiele. Want de Oude Groenmarkt was vlak bij en daar werd des Maandags toentertijd ijzermarkt gehouden. Daar kwamen de boeren uit den omtrek hun stookmateriaal koopen en enkele dagen later trok De Jong er dan op uit om de zaak te plaatsen. Altijd werk aan den winkel. Des zomers diende er voorraad gemaakt. Des winters was er sei- zoendrukte. Er werd personeel aangezet en de zaak breidde uit en kreeg een nieuw front aan de Oude Groenmarkt. Het jubileum is niet ge vierd, maar een duizend fornuizen heeft hij wel afgeleverd en van de kachels is hij den tel kwijtgeraakt en toen in later tijden de kachels door haarden vervangen werden behield hij bij de fabricage ook daarvan de leiding. Want behoeft het gezegd nieuwe tijden brachten nieuwe eischen in de stooktechniek. De fabrieken trokken de vervaardiging van fornui zen in den loop der jaren geheel aan zich. met een groot deel der kachels ging het denzelfden weg en de firma Schous legde zich toe op den verkoop van gansch andere artikeien dan uit sluitend stookmateriaal, al bleef dat intusschen een deel van het bedrijf. En de heer De Jong mocht dan wat minder kachels maken dan te voren, er bleef voor een bekwamen kachelsmid als hij nog altijd werk genoeg aan den winkel. En zoo kan men hem nog dagelijks aan den ar beid vinden, aan de zaak of bij de klanten en wie hem bezig ziet kan nauwelijks gelooven, dat het een twee-en-zeventiger is, die daar met kachels en haarden omspringt als een jonge ke rel en lust in zijn lot en liefde voor zijn werk heeft behouden. En 's avonds? Dan vindt hij op zijn bovenwo ning aan de Oude Groenmarkt boven den win kel zijn vrouw, die thans reeds 41 jaar lief en leed met hem heeft gedeeld, sinds zij haar be trekking van dienstbode bij de familie Schous er aan gaf om den jongen meesterknecht uit de zaak te trouwen en als er dan iemand komt oploopen wordt er allicht een herinnering opge haald uit den tijd, dat de buitenlui met een touwtje de maat van de kachelpijp kwamen op geven en Jan de Jong dan maar moest zien, het zaakje pasklaar te maken. Ge ziet het: in dit alles zit weinig effect, weinig theatraals, weinig belangwekkends zelfs, of het moest het toch wel curieuse feit zijn, dat De Jong nimmer een dag ziekteverzuim op zijn boekje heeft gehad. Maar die zestig jaren spreken van iets beters: van de liefde tot- en de vreugde in den arbeid, waarvan dit welbestede leven een mooi voorbeeld is. En daarom kan het haast niet anders of de 15e Maart zal voor denaanstaanden jubilaris en zijn echtgenoote een mooie dag worden! AFD HAARLEM VAN DEN NED. VOETBALBOND. Naar wij vernemen zal het eventueel niet doorgaan van de wedstrijden van den Ned. Voet balbond onderafdeeling Haarlem welke voor Zater dag zijn vastgesteld Vrijdag op de raambiljetten op de centrale punten bekend worden gemaakt en voor de wedstrijden welke voor Zondag zijn uit geschreven op dezelfde wijze op Zaterdag a.s. WIJ MAKEN: Acfetasschen Boodschappentasschen en alle andere tasschen SPAARNE 44 HAARLEM (Adv. lngez. Med.) HAARLEMSCHE RECHTB ANK. DISTRIBUTIEBONNEN VERVALSCHT. Een inwoonster van de gemeente Velsen stond hedenmorgen voor de Arr. rechtbank te Haarlem terecht wegens vervalsching van distributiebonnen. Op bonnen nummer 8 die ongeldig waren, plaat ste zij met inkt het cijfer 1 voor dc 8, zoodat de bonnen voor no. 18 konden doorgaan. Op deze bon nen liet de vrouw door haar zoontje koffie en thee bij den kruidenier halen. Naderhand bemerkte de kruidenier dat de bonnen vervalscht waren De officier wees er in zijn requisitoir op dat den laatsten tijd verscheidene gevallen van bonnenver - valsching uit Velsen en omgeving waren aangege ven. Tegen deze vervalschingen dient krachtig te worden opgetreden. De eisch luidt: 14 dagen ge vangenis. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smede- straat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Bril, Houttuin, Spaarnrijkstraat 24: Roeiboot, v. d. Polder, Zijlvest, zandschip; Bijbeltje, Kuiten, Leliestraat 24; Enveloppe m. i., Boeree, Lange Veerstraat 13; Schoolétui m. i.. Oremeus. Veenberg- straat 8; Etui m.i., v. Dam, Nauwe Geldeloozepad 32; Dameshorloge, Bouman, Spaanschevaartstraat 115; Hond, Smits, Julianalaan 293; Muts en das, Terstal, Linschotenstraat 22 zw., Rijwielplyaatje, Harle, Canifatenstraat 10; Idem, v. Alphen, Hof dijkplein 11; Hondenriem, Pasie, K. v. Manderstraat 55; Schaartje, Blankwateifr Nieuw Heilgland 1 zwart. SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN. De Haagsche Post wijst erop, dat er al een menschenleven lang geredekaveld is over het wenschelïjke van samenvoeging' van kleine gemeenten met grootere: „Telkens als weer eens een wetsontwerp van zoodanige strekking in het parlement aanhangig was, ging het hek van den dam. Met uiterste vernuftigheid werden argumenten aangevoerd om zich tegen de voorgenomen samenvoeging te verzetten. Toch was in den regel het effect nihil en zoo zijn in den loop der jaren enkele tiental len samenstellingen tot stand gekomen en is het totale aantal van 1100 gemeenten geleidelijk ingekrompen. Van de vroeger zoo zwaarwichtige verzetargumenten hoorde men daarna nooit meer iets. Het opruimingswerk der al te kleine gemeenten vorderde slechts zóó langzaam, dat ons land nu nog 347 gemeenten met minder dan 2000 zielen herbergt. Er is wel eenig vooruitzicht, dat het samen voegingsproces door de vereenvoudigde en meer autoritaire werkwijze van de hoogere bestuurs lichamen nu zal worden bespoedigd. Dit lijkt ons een voordeel juist nu, omdat op allerlei gebied zich een centralisatie van bestuur aan het vol trekken is. De al te vele kleine gemeentelijke administratiën met dorpspotentaatjes aan het hoofd belemmeren vaak een goede function- neering van het centrale bestuursapparaat. Men OW iOV onzedemonstratie- afdeeling. Uw oude toestel ruilen wij in Groote Markt, Haarlem (Adv. lngez. Med.J De 82-jarige Harm Piel lc Rouwen is hel slachtoffer geworden van een roofmoord. Inwoners van het plaatsje bespreken hel gebeurde. Op den achtergrond de woning van den ouden Piet Foto Pax-Holland. denke bijv. maar eens aan de distributiemaatre gelen. In dit verband vermelden wij een op merkelijke beschouwing van dr. D. Simons i de Economische Statistische Berichten. Ooi deze deskundige, die toch wel een open oog he«! voor de gevoelswaarde van plaatselijke voorkeu van het dorpskarakter, dringt er op aan, dat i al te kleine gemeenten zullen verdwijnen, daa zij onvoldoende en onvolwaardige bestuurseen heden vormen. Zijn de 347 allerkleinste ge meeriten maar eerst verdwenen, dan kan me verder zien of er nog voldoende redenen be staan voor verdere rationeele concentratie." AUTEURSRECHT DES VOLK! Erop wijzende, dat de ideeën moeten gjjoeiei en dat thans de slinger weer doelbewust in d richting der gemeenschapsidee zwaait, waarb men het goede en bruikbare uit het verlede wil aanpassen aan de eischen des tijds, schrijl het A 1 g. Handelsblad, dat men de ont wikkeling in de historische lijn beziend, het be trekkelijke moet inzien van de monopolistisch rechten, de auteursrechten als het ware di sommige groepen in Nederland zich than met betrekking tot „den nieuwen tijd" wille toeëigenen. Het blad vervolgt dan: „Zoo eisent bijv. „Nationaal Front" de eer o om „alleen aan de spits" te gaan, omdat het - zij het misschien met wat andere accenten - reeds zeven jaar gelede'n wilde wat het vandaa wil. Zoo meent het „Nationaal Dagblad" van d N.S.B. dat anderen thans de „geestelijke eigen dommen" dier beweging stelen, omdat Musset immers reeds acht jaren geleden zijn actie be gon. Maar de Italiaansche en Duitsche voor beelden waarop deze groepen zich min of mee inspireerende dateeren van nog veel vroeget Mussolini's marsch naar Rome had plaats i 1922, nadat hij zijn beweging al in 1919 ha gesticht. Hitler's nationaal-socialisme kwaï reeds in 1923 naar voren in den Duitsche; binnenlandschen politieken strijd. Op den „gees telijken eigendom" van navolgers in Nederlan zou dus nog wel een en ander zijn af te dingen Maar bovendien kan ook voor de gemeen schapsvormen van den nieuwen tijd slecht gelden dat elk volk hen naar eigen aard e: omstandigheden zal moeten opbouwen, en nit als het ware in „licentie". Niet voor niets is zoo wel in Italië als in Duitschland het nieuw stelsel vast verbonden met een sterk, eigen na tionalisme. Niet voor niets ligt in het woord na tionaal-socialisme de klemtoon op het eerst woord. Wie in Nederland een nationale en so ciale volksgemeenschap wil tot stand brengen zal zich het eerst op zijn Nederlandsche natio nale geestelijke eigendommen moeten bezinnen En die eigendommen, door onze eigen historie ge worden, verworven en gegroeid, zijn niet he exclusieve bezit van welke groep ook, maa van heel ons volk, zooals het leeft en denkt ei werkt, met zijn oog op de toekomst en met zijl wortels Ln het verleden. Heel ons volk, met zijn voorvaderen, heeft daarvan het auteursrecht" De Nederlandsche traditie in dl bouwkunst. Prof. ir, J. G Wattjes schrijft in Bouwbe drijf en Openbare Werken over herstd der Nederlandsche traditie in de bouwkunst. „Men moge", aldus, betoogt hij, „het nog zoo betreuren, men moge, tot zekere hoogte te recht, het een der verschijnselen van het ziefe zijn van de huidige traditie achten de feite lijke toestand is bij ons, dat onze architecten en daarbij de besten onder hen, hun hart verpand hebben aan zeer uiteenloopende bouwkunstop vattingen. Willen wij van een gezonde Neder landsche bouwtraditie van onzen tijd kunnen spreken,.dan moeten wij komen tot grooter ma te van eenheid. Het gewenschte evenwicht tus schen eenheid en onderscheidenheid in de bouw kunst van één tijd, het evenwicht tusschen over eenstemming en verschil van meer persoonlijki bouwkunst en gemeenschapsbouwkunst ont breekt. Het is noodig, dat wij allen met inten sieve krachtsinspanning, doch in de allereerste plaats met tact en met het vereischte inzicht die ware eenheid trachten te bevorderen. Om dat te bereiken moeten wij echter allereerst elkaar verstaan, dus naar datgene zoeken wat ons vereent, niet naar datgene wat ons scheidt Wil men ware kunst, dan moet dat persoonlijki (van den bouwkunstenaar) worden geëerbiedigd. Wat bestrijding behoeft en verdient, is niet dat ware persoonlijke, doch het uit individueele IJdel heid voortspruitende gewild buitengewone, he; quasi-persoonlij ke. Als men zich gewetensvol dienend instelt en het beste wil geven wat innerlijk leeft, dan zal het blijken, dat er opgaven zijn, die in den tra- ditioneelen trant en opgaven, die in den moder nen trant behooren te worden opgelost. Men wake daarbij voor een ongezond conservatisme, dat in zijn geforceerd vasthouden aan datgeen, wat alreeds tot voorbijgaan gedoemd is, juist de traditie in haar levend zijn miskent en schaadt, daardoor tot geestelijke conventie verhardt Men wage ook tegen een even ongezond haken naar het nieuwe óm het nieuwe, met voorbij zien van den schaduwkant, die het nieuwe altijd aankleeft, dat het namelijk zijn deugdelijkheid nog in de eerstvolgende 100 a 200 jaren zal moe ten toonen." Vitaminenlekorfc. De N. R o 11. C r t. heeft een artikel gewijd aan het onze bevolking bedreigend tekort aan vitamine D. Het blad acht het noodzakelijk dat hiertegen maatregelen worden genomen en schrijft dan: „Het fraaist ware een vorm van distributie, waarbij een voldoende hoeveelheid voor alle kin deren was verzekerd. Dit ware mogelijk te be reiken door het vitamine D in gepaste hoeveel heid aan de voeding, bijv. aan de melk, toe te voegen, waartoe het tegenwoordige standaardi- seeren van de melk misschien een geschikte gelegenheid geeft.Wel zullen op deze wijze vele. dus niet alleen jonge kinderen en aanstaande moe ders, extra vitamine D krijgen. Hiertegen is ech ter geen enkel bezwaar, integendeel, ook de rest van de bevolking zal het slechts goed doen. Op den prijs van de melk zal deze toevoeging nauwelijks van invloed zijn. Vooral in de steden moet zooiets uitvoerbaar zijn. Welken weg men echter ook volge, de over heid geve hier leiding. Zij neme er geen genoe gen mee, dat het groote belang van een supplee ring van vitamine D in enkele kringen der be volking wordt ingezien. maar zij brenge in dezen tijd meer dan ooit de onmisbare stof tot de kinderen en moeders in alle lagen, opdat het jonge geslacht recht van lijf en leden kan opgroeien."

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8