LAATSTE WAARSCHUWING R „FRANKEN" LOTISICO trekt Maandag 10 Maart LOTISICO - AGENTSCHAPPEN Het offensief Vaat iedeteea^, Deelname f 2.50 „HALF OM" Nieuwe Uitgaven. OMIJN'S GELUKSKANTOOR V R IJ D X G 7 MX ART 1941' RXASEEM'S DAGBCAÖ 1 Koopt tijdig Uw kans bij de bekende De trekking wordt gehouden in het openbaar onder notarieel toezicht Louise de Colignystraat 2 te 's-Gravenhage. Enkele dagen na de trekking wordt de uitslag in dit blad bekend gemaakt. in het Westen „Een leger trekt door Frankrijk" door P. K. Voorwoord van overste dr. Hesse. Een beknopt boekje over den veldtocht in Frank rijk in de maanden Mei en Juni van het vorige jaar is thans verschenen bij de Gebr. Van Cleef te Den Haag. Het zijn reportages van eenige Duitsche oor logscorrespondenten, behoorende tot de Propa ganda) K(ompagnie). De leden der P.K. zijn inge deeld bij alle wapenen der Duitsche weermacht en nemen zelf ook actief aan den strijd deel, zoodat zij dus een dubbele functie aan het front verrich ten. De beschouwingen dezer soldaten-journalisten geven er een duidelijk beeld van in welk snel tempo het offensief in het Westen zich voltrokken heeft en welke tactieken bij den opmarsch gevolgd werden. Achtereenvolgens beleeft de lezer frag menten van den strijd aan de Somme, Aisne en Manie, van de doorbraak door de Maginotlinie en van den strijd in West-Frankrijk, n.l. het oprukken der Duitsche troepen naar dc oevers van het Ka neel. Uit deze verschillennde phasen van den zes- weekschen veldtocht vindt men indrukken van epi soden die den lezer nog versch in 't geheugen liggen, Wij noemen den val van de Vesting Verdun, de in neming van Belfort, het operecren der Duitsche stoottroepen bij Montmédy in de Maginotlinie. Overste dn. Hesse, de bekende publicist op het ge bied 'der strategie, schreef een voorwoord in het boekje. Hij constateert o.a. dat de Duitsche leger leiding er in de eerste plaats naar gestreefd heeft door het inzetten van zooveel mogelijk manschap pen en materiaal in den korst mogelijken tijd een algeheele vernietiging van den tegenstander te bewerkstelligen, in de tweede plaats trachtte zij dit doel te bereiken door zoo min mogelijk onnoo- dige offers te brengen. In beide opzichten is zij geslaagd, aldus dr. Hesse, die verder o.a. opmerkt dat de practijk heeft geleerd dat de Duitsche op leiding superieur was aan die van den Fransehman en dat op het gebied der militaire uitrusting de Duitschers eveneens de meerderen waren van hun tegenstanders. Een aantal illustraties van de Duitsche strijd middelen, het leger en het oorlogsterrein is tus- schen den tekst opgenomen. dus ook voor U bestaat er een prachtige kans om één of meer prijzen tewinnenl Tot welk distributiekantoor (Adv. Ingez ./Wed.) Beproef Uw geluk! (Adv. Ingez Med.) De kosteii van het persoonsbewijs. Het N.V.V. deelt inzake het persoonsbewijs mede, dat het het departement erop heeft gewezen, dat van onverm ogend en voor de persoonsbewijzen bezwaarlik gelden kunnen worden geheven, of schoon de aan de uitreiking verbonden kosten in alle gevallen gelijk zijn, de meer draagkrachti- gen zullen moeten betalen voor de minder draag- krachtigen. In verband hiermede zijn de volgende richt lijnen verstrekt aan de burgemeeters. Gratis wordt het persoonbewijs uitgereikt aan personen aan wie een vetkaart is uitgereikt, f 0.50 moet worden betaald door personen, aan wie een boterkaart (dus geen vetkaart) is uit gereikt en bovendien kunnen aantoonen dat aan gezinshoofd een toeslagkaart voor textielproducten is verstrekt Voor deze gezinnen met lage inkomens en voor die met een groot aantal kinderen is dus een aan merkelijke verlaging van de kosten voor persoons kaarten bereikt. Thans tracht het N.V.V. te bevorderen, dat spoe dig een dergelijke regeling tot stand komt voor de kosten verbonden aan het houden van radio ontvangtoestellen. (A.N.P.) Bij dagelijksch gebruik van worden de zorgen voor den broodmaaltijd tot 'n minimum teruggebracht. „HALF OM" wordt dun gesneden. Elk dun sneedje is voea- zamer dan twee sneden gewoon wi tteb rood. „Half Om" is smakelijk en goedkoop. - Alleen 18 cent per 800 gram (Vooraldan snijden) (Adv. Ingez. Med.) D. O. Norel overleden. Lid van de Algemeene Rekenkamer. Te 's-Gravenhage is op 60-jarigen leeftijd over leden de heer D. O. Norel, lid van de Algemeene Rekenkamer. De heer D. O. Norel werd 26 September 1880 geboren. Na zijn opleiding tot surnumerair der di recte belastingen in Groenlo, kwam de heer Norel in Zeeland, met Middelburg als standplaats. In 1907 volgde hij een speciale opleiding - voor de grondbelasting aan de Hoogere Landbouw school in Wageningen en in 1908 werd hij toege voegd aan de Contr&le Zutphen waar de heer Norel woonde van 19081925. Te Zutphen werd de heer Norel al spoedig secretaris van de Staten- centrale Zutphen der A.-R. Partij, welke functie later werd omgewisseld met die van voorzitter (tot 1925). In die jaren had de heer Norel als A.-R. zit ting in den Raad gedurende een 9-tal jaren (1916 1925) en als lid der Prov. Staten van 19201925. In 1919 werd de heer Norel voor het eerst in de beweging voor den B.V.L. betrokken. Toen hij in 1925 Zutphen verliet, was de heer Norel voorzit ter van het verband „de IJsel". In 1925 volgde de plaatsing (eerst waarnemend) als Inspecteur der Directe Belastingen te Haarlem. Aldaar was de heer Norel secretaris van het Chris telijk Lyceum en voorzitter van den B.VJj. Korps „Kennemerland". Verder bekleedde hij de functie van penning meester der Stichting Vogelenzang en Bennebroek en later secretaris van de Valeriuskliniek in Am sterdam. Na het overlijden van den heer Krap, lid der Algemeene Rekenkamer, in 1933, werd de heer Norel plaatsvervangend lid der Rekenkamer. Op 6 November 1937 werd hij benoemd tot lid van de Rekenkamer. De heer Norel was Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De begrafenis zal Zaterdag 8 Maart te 1 uur ge schieden op de Algemeene Begraafplaats te Heem stede. Van de Amsterdamsche Beurs. Geen peil op Wallstreet te trekken. AMSTERDAM, 7 Maart. Op het koersverloop van de beurs van New York valt tegenwoordig weinig peil te trekken. Wanneer men meent, dat zich een opwaartsche marktbeweging zal ontwikke len dan komt mij vaak bedrogen uit. Want na iedere verbetering is tot heden bijna geregeld een reactie gevolgd. Alle berichten omtrent den gun- stigen toestand van het Amerikaansche bedrijfs leven hebben de effectenbeurzen" in de Ver. Staten tot dusverre nog geen duurzame stimulans kunnen verleenen.. Dat de koersen in weerwil van alle mooie be richten.omtrent de economische situatie in de Ver. Staten niet sterk naar boven zijn gegaan, moet waarschijnlijk hieraan worden toegeschreven, dat geregeld groote verkoopen voor Britsche rekening plaats hebben. De ramingen omtrent het Engelsche bezit aan Amerikaansche fondsen loopen zoo ver uiteen, dat het weinig zin heeft hierop verder in te gaan. Wel staat het echter vast, dat hoewel reeds voor aanzienlijke bedragen aan dergelijke fondsen in Amerika zijn gerealiseerd, het liquidatieproces nog lang niet is afgewikkeld. De aankoopen, welke door het Britsche imperium in de Ver. Staten worden gedaan, niet het minst van oorlogsmateriaal, zijn van dien aard, dat de uitverkoop van Ameri kaansche effecten uit Britsch bezit zal blijven aan houden, terwijl ook op ander gebied nog liquidaties tegemoet kunnen worden gezien. Het hangt er nu maar van af of van de gunstige ontwikkeling van het Amerikaansche zakenleven een voldoenden in vloed op de effectenbeurzen kan uitgaan om de uitwerking van de verkoopen van Amerikaansche papieren voor Britsche rekening te neutraliseeren. Zoolang de beleggers ginds echter het vooruitzicht hebben, dat de beurs waarschijnlijk nog geruimen tijd aanzienlijke bedragen aan effectenmateriaal zal hebben op te nemen, zullen zij waarschijnlijk geen overgroote haast maken het aan de markt komende materiaal op te nemen, in dier voege, dat daaruit een groote koersstijging resulteert. Reeds is de meening uitgesproken, dat de effectenbeurzen aan de overzijde van den Oceaan een wisselvallig verloop zullen houden, zoolang niet het uitzicht bestaat, dat het liquidatieproces van Britsch bezit van Amerikaansche fondsen teneinde loopt. Daar naast veronderstelt men, dat indien die verkoopen eenmaal ten einde zijn geraakt de beurzen krachtig antwoord zullen geven op de gunstige conjunctuur Afgewacht moet worden of deze verwachting in overeenstemming zal zijn met de werkelijkheid. De Amerikaansche beleggers zijn echter geen philan- thropen en zij zullen er dan ook wel niet veel voor gevoelen de fondsen welke van Britsche houders afkomstig zijn te koopen tegen prijzen, waaraan een groot koersrisico zit. Intusschen heeft zich gisteren in Wallstreet een vaste stemming baan gebroken, maar de koersverbeteringen waren meerendeels, ten minste voor zoover uit de spaar zame gegevens kan worden opgemaakt, toch niet indrukwekkend en de omzetten waren te gering dan dat daaruit een willige stemming kon worden ongemaakt. (A.N.P.) Duitscli Landgerecht. Twee ambtenaren van de Meelcentrale staan terecht. Voor het Duitsche landgerecht hebben giste ren terechtgestaan de 40-jarige boekhouder G. J. G., werkzaamzaam bij de Nederlandsche Meelcen trale en de 24-jarige ambtenaar A. de B. vroeger eveneens bij deze centrale werkzaam. Aan G. was ten laste gelegd het verspreiden van een voor den Führer en rijksmaarschalk Go ring beleedigend gedicht. Beklaagde.zeide het gedicht in een. enveloppe in zijn bureau te hebben gevonden en daarover zeer verwonderd te.zijn geweest. Met .de opmerking.; „Hoe komt zoo iets in mijn bureau" heeft hij het gedicht daarna aan een collega laten lezen en het later vernietigd. Aan de B. was ten laste gelegd het aan anderen laten lezen van verschillende voor Duitschland be- leedigende gedichten, terwijl hij tevens een mop verteld heeft, waarin de Führer en de rijksminister Göring werden beschimpt. Beklaagde gaf de feiten toe, doch zeide geenszins den opzet tot beleed igen -te hebben gehad. Als getuige werd gehoord de aanklager J. van der B., die vroeger eveneens bij de Meelcentrale werkzaam is geweest. Deze verklaarde, dat beide beklaagden, doch vooral G. herhaaldelijk Dui'tsch vijandige uitdrukkingen bezigden. Staatsanwalt dr. Seiler vorderde tegen G. een ge vangenisstraf van 1 jaar en tegen de B. een gevan genisstraf van 5 maanden. De rechter heeft daarop de zaak tegen G. aan gehouden tot a.s. Maandag en de B. veroordeeld tot de geëischte straf met aftrek van het voorarrest. Heemkunde bij het onderwijs. Lezing van dr. C. D. J. Brandt. Donderdag hield het „Rijkstoezicht op het lager onderwijs" in de provincie Utrecht (inspectie Breukelen) een algemeene ledenvergadering in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Dr. C. D. J. Brandt, leeraar aan het stedelijk gymnasium te Utrecht, hield een rede over het onderwerp „heemkunde bij het onderwijs". Spr. leidde dit onderwerp in met de verklaring, dat het begrip „heemkunde" een zoo vlottend begrip is, dat het moeilijk zal zijn een juiste definitie daar van te geven. Bij heemkunde moeten wij, aldus spr. onderscheid maken tusschen het heemgevoel.en de heemkennis. Wanneer we daarvan uit gaan, kan men de heem kunde in twee hoofdrubrieken onderverdeelen, n.L a. de natuur en b. de cultuur. Daarbij is het van belang onderscheid te maken in wat is geweest'en wat thans is. Het groote ge vaar van te zeggen, dat de heemkunde het ge- heele onderwijs bevat, zit in de groote vaagheid van het begrip en daarom moet het zoo zijn, dat wil de heemkunde practische beteekenis krijgen, men zeker moet zijn van een beperking. Een tweede moeilijkheid is dat er van methodiek van de heemkunde voorloopig en misschien wel nooit sprake zal kunnen zijn. Want Heemkunde is niet zoo maar een „vak" in den gewonen zin van het woord daar zij daarvoor te veel afhankelijk is van de omgeying, het publiek voor wie men heemkunde doceert en bovenal van den persoon van den onder wijzer. Bij de vraag, wanneer men de heemkunde moet gaan onderwijzen meende spr. dat het onderwezen moet worden van de eerste klas van de lagere school tot aan het einde van de universiteit, op dat men de gezamenlijke kennis van de heem kunde kan uitbouwen tot een organisch geheel. In feite hebben alle onderwijzers al jarenlang aan heemkunde gedaan, want is het niet zoo, dat men bijv. bij de natuurlijke historie al begonnen is te vertellen van de plant uit de naaste om geving? En geldt datzelfde eigenlijk niet ook voor de vakken aardrijkskunde, Nederlandsche taal en geschiedenis? De heemkunde is een vak, zoo vervolgde spr., dat in elke stad, in elke streek een eigen cachet zal dragen en dat is juist het. mooie van het vak. Er is nog een kenmerkende eigenschap van de heemkunde aan te wijzen, men is in dit vak n.l geneigd niet meer zooals vroeger vn onderaf naar boven het vak te onderwijzen doch precies om gekeerd, men gaat uit' van het heden, het be staande en neemt dat als uitgangspunt van het geen is geweest en tot het verleden behoort. Uit gaande van het heden, is de groote aantrekkelijk heid van de heemkunde te vragen naar: hoe is dat zoo igeworden? De afgetreden Burgemeester van Haarlem (Foto archief H. D.) Gisteren is officieel medegedeeld dat de burge meester van Haarlem van zijn ambt is ontheven en tot zy'n opvolger, tevens tot Regeringscommis saris, de heer S. L. A. Plekker is benoemd. Aan dit bericht kan toegevoegd worden dat Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk onder dezelfde bepalingen van zijn ambt ontheven is als de burgemeesters van Amsterdam en Zaandam, zoodat hij dus even als zij wordt gepensionneerd. Ruim drie jaar lang hij werd in November 1937 benoemd is baron de Vos van Steenwijk burgemeester van Haarlem geweest nadat hij ge durende AV2 jaar hetzelfde ambt in Zwolle had bekleed. Al spoedig na zijn optreden in onze stad bleek dat hij zidh snél en grondig in de gemeente zaken van Haarlem had ingewerkt en daaraan re solute leiding wist te geven, ook als voorzitter van den gemeenteraad en het college van B. en W. Of schoon hij kwam in een tijd, waarin de financiën allang groote zorg baarden en ingrijpende bezuini gingen uitgevoerd hadden moeten worden, werden vele belangrijke zaken tijdens zijn bewind behan deld. Wij herinneren aan de in uitvoering genomen aanleg van het haven- en industrieterrein in den Waarderpolder, aan het groote rioleerlngsplan beide groote werken zijn reeds aanzienlijk gevor derd aan den bouw van verscheidene nieuwe scholen (er zijn er nu nog drie die haar voltooiing naderen), de verplaatsing van de haven voor woon schepen. De nieuwe vleugel aan het Stadhuis, in de Koningstraat, werd voltooid en in gebruik gesteld, waarmee een belangrijke moderniseering van gemeente-administratie gepaard ging. Het nieuwe gebouw van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst werd in gebruik genomen. Onderhandelin gen over de ophooging van de spoorbaan in het Westen en de overplaatsing van het goederensta tion maakten vordering, de samenwerking tusschen Haarlem en de omliggende gemeenten werd be vorderd, in onderhandelingen met Den Haag over de dekking der tekorten op de gem een t eb egro o ting nam de s burgemeester steeds belangrijk aandeel. I Zijn kennis van financieele gemeentezaken in Zwolle had hij de financiën persoonlijk beheerd kwam Haarlem zeer te stade. Nadat in September 1939 de oorlog in Europa was uitgebroken en nog meer na de oorlogsdagen van Mei 1940 en de be zetting van ons land vroegen vele bijzondere aan gelegenheden zijn persoonlijke aandacht en leiding. Hier worde herinnerd aan het vele werk dat hij voor de distributie, de luchtbescherming en den steun aan noodlijdende ingezetenen, ook als plaat selijk directeur van de Winterhulp, heeft gedaan. De zaken van de openbare orde en veiligheid heb ben bij burgemeester de Vos van Steenwijk als hoofd der politie steeds bijzondere zorg en aandacht genoten. Hij heeft, hetgeen kenmerkend is voor den magistraat, onder alle omstandigheden zijn taak met rust en "zekerheid vervuld en zich als een voor de menschen zeer toegankelijk en welwillend man doen kennen. Hij verdient dank voor al hetgeen hij iil den loop der jaren voor de gemeente Haarlem heeft gedaan. E>ie dank geldt ook mevrouw de Vos van Steenwijk, wier werk in vele besturen en comités en warme, echt vrouwelijke toewijding hier mo gen worden erkend. Korfbal Geen korfbaïwedstrijden in Noord' Holland. De wedstrijdleider van den Nederlandse-her» Korfbal Bond deelt mede, dat alle voor Zondag as. in de provincie Noord-Holland vastgestelde wedstrijden zijn afgelast. Wielrijden H. K. V. ACHILLES. Bij de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland wist J. Consent, lid van Achilles beslag te leggen op het kampioenschap lichtgewicht klassa Gewichtheffen met 265 punten. VOETBAt* f Argentinië kampioen van Zuid- Amerika. Het Zuid-Amerikaansche voetbalkampioenschap is na een tournooi van acht dagen in een overwin ning van Argentinië geëindigd. Behalve Argentinië namen aan dit kampioenschap Uruguay, Chili, Peru en Ecuador deel. Brazilië ontbrak ditmaal op het appel, daar het bestuur van den Braziliaanschen Voetbalbond besloten heeft dit jaar geen inter landwedstrijden te spelen. De laatste wedstrijd tusschen Argentinië en Chili eindigde na een uiterst spannenden strijd in een 10 overwinning voor de Argentijnen, die door alle wedstrijden te winnen kampioen van Zuid- Amerika werden. De volgorde van de overige lan den was Uruguay 6 punten. Chili 4 punten, Peru 2 punten en Ecuador 0 punten. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Onderafdeeling Haarlem- Alle voor ZATERDAG en ZONDAG vastgestelde strijden rijn afgelast, dus ook de te HtfRegom te spelen wedstrijden. Verduister goed. Zooals liet moet. ZON EN MAAN OP 8 MAART 1941 van 19.30 tot 8.12 Maan op 8 Maart op13.54 Maan op 9 Maart onder 4.52 Regeling betreffende de binnenscheepvaart. Voor verrichten van sleepdiensten vergunning noodig. Het Verordeningenblad van Donderdag be vat een verordening over het verrichten van sleep diensten binnen het bezette Nederlandsche gebied. De secretaris-generaal van het departement van Waterstaat heeft aanleiding gevonden tot het uit vaardigen van een besluit betreffende het verrich ten van sleepdiensten binnen het bezette Neder landsche gebied alsmede van een reglement. Hier door is het verrichten van sleepdiensten van eiken aard aan een vergunning gebonden. De .genoemde regeling is in handen gesteld van een commissie voor de sleepvaart, welke uit verte genwoordigers van de sleepersorganisatigs en een door het departement van Waterstaat aangewezen deskundige bestaat. In de in aanmerking komende plaatsen zullen sleepvaartcommissariaten en sleepvaartagenturen worden ingesteld, welke de sleepbooten verdeelen en de sleepvoorwaarden beoordeelen. Sleepbooten die een vaart hebben geëindigd moeten zich ter beschikking stellen en zich daarvoor terstond aan melden. Voor het sleepen met eigen sleepbooten en voor andere bijzondere wijzen van sleepvaartbedrijf lijn bijzondere vergunningen noodig. Sloten en sleutels door de eeuwen heen door V. J. M. Eras, Uitg. N.V. Lips' Brandkasten- en Slotenfabrie- lcen. Dordrecht. De heer Vincent J. M. Eras, directeur van de be roemde Lips' fabrieken heeft de groote kennis van sloten en sleutels en de rijke ervaring op dit ge bied, in een boek vastgelegd. Voor de meesten on zer is een sleutel een sleutel. Natuurlijk weten we wel, dat ze onderling afwijken in vorm en bewer king, maar, eerlijk gezegd, we nemen zelden de moeite, onzen sleutelring eens voor den dag te ha len en ons te verdiepen in de dikwijls zoo merk waardige vormen, die aan zoo'n stukje ijzer gege ven worden ter meerdere beveiliging van geld of goed. En van de werking van een slot hebben de meeste menschen heelemaal geen benul. En toch heeft de sleutel den mensch vergezeld van het oogenblik af, dat de eenvoudigste construc tie hem in staat stelde, zichzelf of zijn bezittingen te beschermen. Egyptenaren, Grieken en Romeinen hadden reeds hun deugdelijke sloten en de volken aan en bij den evenaar hebben hun cultuurperio den beleefd met den sleutel op zak. De middel eeuwen verhieven den sleutel tot een kunstwerk en de nieuwe tijd het slot tot een wonder van tech niek. Van de eerste kunt ge in menig museum het bewijs vinden en vrijwel iedere bank met zelf respect heeft zich ten behoeve van rust en veilig heid verzekerd van de nieuwste vindingen op het gebied van kluis- en safesloten. De heer Eras nu heeft over dit alles een boek geschreven en dat verlucht met een zeer groot aan tal illustraties. De schrijver is onbetwistbaar auto riteit en zijn schepping heeft dan ook de waarde van een standaardwerk. Zoowel de historische bij- «onderheden, die hij verstrekt als de technische uit eenzettingen brengen het boek op een zeer hoog peil en maken het tot een vraagbaak voor ieder, die op het uitgebreide terrein iets wenscht te weten. De illustraties vormen een attractie op zichzelf. Het werk werd door den schrijver opgedragen •an de nagedachtenis van den stichter der Lips-fa- brieken, wijlen den heer J. Lips Bzn. Boeken voor het innerlijk leven. N. V. Servire, Den Haag. Iedere tijd, maar zeker de onze, heeft be hoefte aan literatuur die den mensch weer in contact kunnen brengen met de bronnen van zijn bestaan en die hem de Innerlijke standvas tigheid en zelfbeheersching schenken, die niet alleen nu maar steeds van zoo onmisbare waarde zijn. Deze overweging leidde de N.V. Servire, Den Haag tot de uitgave van een serie boekjes, waar van we er hier drie mogen aankondigen, nl. „Onvergankelijke wijsheid een aantal gedach ten over den dood, door grooten van alle tijden, De wee van een pelgrim", een verhandeling over godsdienstige oefeningen, bewerkt door Ca- rolus^ Verhulst en „Ik leef", een aantal brieven, mediamiek geschreven door de moeder van een gesneuvelden soldaat. behoort U. De vergunningen voor rijwielbanden. De leider van den Haarlemschen Distributie- dienst schrijft: Dat het Kringkantoor van den Haarlemschen Distributiedienst in de Zijlstraat 70 gevestigd is, is geen nieuws. Dat er twee agentschappen zijn nml. een voor Noord in de Steenbokstraat 1517 en een voor Zuid in het gymnastieklokaal aan de Badhuisstraat is evenmin nieuws. Maar of het pu bliek nu weet, tot welk district het behoort, is een groote vraag. En trouwens, al weet het publiek zulks wel dan handelt het er vaak niet naar. Het publiek werkt aan een vlotten gang van zaken mede, als het zich inderdaad tot het (kan toor wendt, waartoe het behoort. Daar is met de werkverdeeling en de bezetting rekening mede gehouden. Men kan voor alle distributieaangelegenheden op alle kantoren terecht. Alleen voor textiel, ben zine en het afhalen voor extra rantsoenen voor zwaren. en zeer zwaren arbeid, kan men uitslui tend terecht in het Kringkantoor aan de Zijl straat, evenals voor de afgifte van verloren dis tributiebescheiden. Tot het district Centrum van den Haarlem schen Distributiedienst behooren al degenen, die wonen binnen den ring, welke gevormd wordt door de spoorlijn Haarlem—Amsterdam, tot aan het Spaarne, dan het Spaarne langs tot aan de Kam pervest, vervolgens Gasthuisvest—Raamvest LeidscheyaartWestergracht tot aan de spoorlijn Haarlem'Den Haag en vervolgens langs de Brou wersvaart tot aan de grens van Bloemendaal, dat Is dus de spoorlijn HaarlemOverveen. Het gedeelte dus Benoorden de Brouwersvaart en ten Zuiden van de spoorlijn Haarlem—Over veen zooals b/V. de Hyacintenlaan behoort tot Centrum. De begrenzing van Ihet gedeelte Noord wordt gevormd door de-spoorlijn HaarlemVeLsen en HaarlemAmsterdam. Alles wat ligt ten Oosten van de spoorlijn HaarlemVelsen èn ten Noorden van de spoorlijn Haarlem.Amsterdam behoort tot Noord. Met uitzondering dan van de voor malige gemeente-Spaarndam. Hier kan men zich wenden tot het Dienstgebouw van de Hulpsecre tarie aldaar. Tot het district Zuid behooren alle bewoners ten Zuiden van de grens Brouwersvaart, ten Wes ten van de spoorlijn Haarlem—Den Haag en ten Zuiden van de grens WestergrachtRaamvest Gasthuisvest.Kampervest en ten Oosten van het Spaarne en hier dan weer tot aan de spoorlijn Amsterdam-Haarlem. De grens van Noord en Zuid loopt dus over den Harmenjansweg. daar waar de spoorweg den Har- manjansweg "kruist. Dat het publiek in het belang van den Dienst en dus ook in zijn eigen belang zich strikt aan deze indeeling moge houden. In verband met de distributie van rijwielban den wijzen wij er op, dat men formulieren voor het verkrijgen van een vergunning tot het aankoopen van rijwielbanden uitsluitend dient aan te vra gen aan het kantoor waartoe men behoort. Dus als men b.v. in Noord woont, niet meer naar het kantoor in de Zijlstraat gaan, want dan wordt men onverrichterzaike naar het kantoor Noord verwezen. BERN. VAN DIJK OVERLEDEN. KORTENHOEF, 7 Maart. Gasteren is hier in den ouderdom van 66 jaar overleden de (kunst schilder Bern. A. van Dijk. De overledene was lid van de Gooische Sohil- dersvereeniging, van St. Lucas en Arti. De werkzaamheden van het Ned. Roode Kruis. AaiT^epartement van Sociale Zaken overgedragen. In het Verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris betreffende de bevoegdheid van het departement van Sociale Zaken op het gebied der vrijwillige hulpverlee ning aan zieken en gewonden, behoorende tot het leger, de vloot en de luchtmacht van oorlogvoe rende staten. Hierin is het volgende bepaald: de 7x>rg voort aangelegenheden betreffende vrijwillige hulpvereeniging aan zieken en gewonden, behoo rende tot het leger, de vloot of de luchtmacht van oorlogvoerende staten en betreffende de verdere werkzaamheden vam de vereendging „Het Neder landsche Roode Kruis" is opgedragen aan het de partement van Sociale Zaken. De bevoegdheden, welke met betrekking tot de hierboven genoemde aangelegenheden ingevolge de tot nu toe geldende wettelijke voorschriften aan den minister, hoofd van het voormalige departe ment van Defensie'toekwamen, zoomede de taak en de verplichtingen, welke eveneens op grond van zoodanige voorschriften op dezen rustten, gaan over op den secretaris-general van het departe ment van Sociale Zaken. Deze verordening is, met terugwerkende kracht tot 17 October 1940, Donderdag in werking ge treden. Maandag 10 MAART trekt Lotisico SCHOTERWEG 90 TT A A D1 171V/T TELEFOON 11600 naast het Postkantoor il AA KL LM GIRO No. 214871

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2