Iti I Thft op Uw BONNEN VOERBIETEN n SLAAP, HET BESTE SCHOONHEIDSMIDDEL zoekt passende betrekking kokin hulp in de huishouding Flink Dagmeisje Nette Behangers INDISCHE LEERGANG DAGMEISJE BELEGGING Jan Fortgens Courantenreclame Waartoe verlies van een MAASBON leiden kan V R IJ D A G 7 MAART 1041 HA'ARLEM'S DAGBLAD VOOR DE VROUW Wilt U zeep sparen Past U dan deze trucjes toe! Nu de zeep zoo krap wordt toegemeten, doen we natuurlijk alles om zeep te sparen. Voor een spaarzaam zeepgebruik is in de eerste plaats nóodig een practisch zeepbakje, waar het water goed afloopt, zoodat de zeep niet in 't nat ligt en vlug wegsmelt. Ten tweede beplakken we den onderkant van het stuk toiletzeep met zilver papier. Ook dit wist u allang, nietwaar? Maar ondanks 't voorzichtigste gebruik komt er een tijd, dat het stuk opraakt. Dan komt het er op aan, op te letten! We gooien de kleine restjes niet weg, doch verzamelen ze in een tullen of katoenen zakje en wasschen er dan nog een heelen tijd onze handen mee. Nog minder bekend is de methode, om de restjes op te kokén. Onder toevoeging van wat zout, wor den ze dikvloeibaar ingekookt, met behulp van een trechter in een flesch met wijden hals ge daan en goed met een kurk afgesloten. Bestaan ze uit goede, ongeparfumeerde huishoudzeep, dan vervangt zoo'n flesch de beste zeepvlokken. Restjes van geparfumeerde zeep verzamelt men in een dekseltje van een blikken doosje, laat ze op het fornuis of op de kachel smelten en daarna af koelen. Zoo ontstaat een nieuw stuk zeep Ook kan men zelf een goede vlelckenzeep maken. Men neemt daarvoor restjes huishoudzeep en giet. er wat ammoniak bij. Daarna een paar druppeltjes- water erbij en goed doorschudden. RAFFIA EN JUTE ZIJN NOC PUNTENVRIJ! Wij maken er deze gezellige boodschappen- tasch van! Nu er zooveel materialen zijn, die wij slechts dank zij onze kostbare puntenkaart kunnen be machtigen, nemen wij iedere, gelegenheid te baat hieraan te ontkomen. Deze gezellige hengseltasch is wel een bij uit stek practisch geschenk, zoowel voor de schenkster els voor degene, die er mee wordt verblijd. Als handwerk- of boodschappentasch is zij een onmis baar bezit en zij zal dan ook steeds en langdurig haar goede diensten weten te bewijzen. Daarom besteden wij er dan ook wat extra zorg aan, zoo dat zij met veel genoegen en trots overal mee heen getorst wordt. Zoowel raffia als jute leenen zich bijzonder tot een vroolijke zonnige kleurencombinatie; het 6taat heel mooi om bijvoorbeeld naturel te kiezen in het eerste op een ondergrond van oranjejute. Doch ook andere combinaties zijn er in overvloed te bedenken en niemand zal hiermede dan ook op moeilijkheden stuiten. De tasch van onze foto werd geheel overtrokken met raffiadraden, waardoor zij wel een zonovergoten rijp korenveld lijkt. Doch deze bewerking eischt 5 bosjes raffia, waartegen wel eens een klein protest op zou kunnen klinken. Niet minder aardig staat het echter, wanneer wij bijv. steeds sléchts iederen 5en draad rijgen, zoodat wij niet minder dan 4 bosjes uitsparen. Hierbij komt inog 1 bosje gele raffia voor de bovenhoekjes, welke de aardige kloeke letter 'laten uitsparen op de jute. Aan jute hebben wij vervolgens 3/4 Meter noodig, voorts voor de voering eenzelfde hoeveel heid lichtbeige satinet en voor de sluiting 4 beenen gordijnringen van ongeveer 3 c.M. middellijn. Het is heel practisch om in het voerinkje een apart lak je voor de beurs en dergelijke nuttige zaken te maken; wij sluiten dit degelijk .af met een klein patentsluitinkje van 10 a 15 c.M., zoodat het hand- taschje dan achterwege kan blijven, wat veel pret tiger is. Van de jute knippen wij een rechthoekige lap van 60 bij 35 c.M., gerekend zonder de naden, voor welke wij aan alle zijden liefst nog een breedte van ongeveer 4 c.M. bijknippen. Dit lijkt misschien wat veel, doch bij een dergelijk los weefsel is het beter wat meer stof naast de naden te houden. De hoofd- maten geven wij daarna heel duidelijk met potlood op de jute aan, waarna wij alle omtrekken met grove overhandsohe steken en rijggaren tegen het uitrafelen gaan bewerken. Hierna volgt de onder verdeeling: over de geheele lengte van de lap trek ken wij in het midden een lijn, hetgeen wij even eens in de breedte doen. Wanneer wij nu de lap bp deze laatste lijn dubbelvouwen,, hebben wij de tasch reeds in het toekomstig model. De bovenkan ten worden niet recht gehouden, doch worden opzij uitgehoekt; de groote driehoek, waarin de letter zal komen te staan, sluit hierop aan. Wij meten nu van de lengte-middellijn c.M. naar de zij kanten toe. De dan overschietende 7 c.M. zijn voor de af te knippen hoeken, die 5 c.M. naar beneden gaan. Ook deze lijnen trekken wij weer goed zwart met potlood op de stof; afknippen doen wij eerst dan, wanneer wij de tasch geheel klaar hebben wat het borduurwerk betreft. Den driehoek in het mid den geven wij aan door langs de lengte-middellijn 101/2 c.M. naar beneden te meten ep dan schuin lijnen te trekken naar de hoeken toe. Met de naturelkleurige raffia gaan wij nu aan het opwerken en het zal ieder opvallen, hoe vlug dit gaat. Wij beginnen in het midden bij den punt van den driehoek en nemen naar beneden toe eiken 14en draad op, waarna wij de raffia pas doorhalen, wanneer wij met onze groote stopnaald eerst tot aan het oog hiervan gekomen zijn. Wij „vliegen" er werkelijk door, terwijl deze bewerking bok uiter mate voordeelig is, omdat alle materiaal aan de goede zijde valt. Het beste is om kant voor kant Af te borduren, dus niet verder te gaan dan de breed te-middellijn. Teruggaand van hieruit verspringen wij dan één draad jute naar boven toe, zoodat wij vanzelf den driehoek volgen. De foto laat dit dui delijk zien. Bij de buitengewoon voordeelige bewer_ king van het aanbrengen van steeds iederen 5en draad moet hiermede natuurlijk goed reke ning gehouden worden, omdat wij dan niet één doch 5 draden verspringen. Is aan beide kanten het hoofdvlak gevuld, dan komt de driehoek aan de beurt. Eerst borduren wij hierin precies in het midden het gewenschte monogram of de begeerde letter, welke heel modern moeten zijn, omdat mooie krulletjes of sterk gebogen lijntjes nu eenmaal niet bij jute en raffia passen. Helaas is het niet doenlijk hier het geheele alfabet af te beelden in het lettertype, zooals dat op onze foto, doch ieder zal zich uitstekend kunnen hlepen door middel van de groote advertenties, waarin wij te kust en te keur juist voor ons doel geschikte letters tegenko men. Met potlood worden de lijnen er van weer goed duidelijk op de jute aangegeven en daarna vullen wij alle vlakjes met naturelkleurige raffia in den platten steek op in horizontale richting. Rondom de letter laten wij op vier draden afstand er van de jute onbewerkt en vullen hèt overige van den driehoek met de gele raffia thans in ver ticale richting op. En dan volgt de afwerking van dè tasch; de zij kanten naaien wij met een draad jute dicht, zoo dat hiervan niets te zien is. Voor de sluiting van "de tasch festonneeren wij eerst de vier ringen met natureelkleurige raffia om en zetten deze daarna vast aan de hoeken bovenaan. Nu nog een -koord gevlochten van ongeveer 80 c.M. lengte en 1.8 dra den dikte, dat wij door de vier ringen trekken en dan dichtmaken. Hangt 'de tasch aan den arm, dan trekt het koord deze vanzelf dichtmin het op maat geknipte satinetvoerinkje naaien wij eerst het han dige opbergzakje met de treksluiting vast, vóór het wordt dichtgenaaid en tegengezoomd aan de bo venzijde van de tasch. NORA HANA. Sta vroeg op, ga vroeg naar bed en u hebt geen ingewikkelde middeltjes noodig. Wist u wel, dat een mensch veel vlugger sterft door gebrek aan slaap, dan door gebrek aan voed sel? Wist u, dat in negen van de tien gevallen de groote bezorgdheid van de ouder wordende wouw over haar schoonheids- en gezondheidsproblemen onmiddellijk zou worden opgeheven als ze maar genoeg nachtrust kreeg. Misschien hebben velen van u van de lange, huiselijke avonden in dezen winter al gebruik ge maakt om eens vroeg naar bed te gaan en dan hebt u 't ongetwijfeld gevoeld en misschien ook wel uitgesproken: „wat voel ik me toeh heerlijk frisch en uitgerust!" In het'algemeen is de vrouw geneigd, beter voor haar gezin of voor haar werk te zorgen dan voor haar eigen persoontje. En wat de nachtrust betreft bedeelen we ons zelve al heel stiefmoederlijk! Ja, er zijn gelukkig uitzonderingen, maar toch... een veel voorkomend type onder vrouwen van 35 tot 40 jaar is: teint gaaf maar niet frisch, oogln ver moeid, oogleden een weinig gezwollen en omgeven door „kraaiepootjes", haar glansloos en zeer breek baar, soms uitvallend, stemming vaak nerveus, klachten over gebrek aan levenslust. Het hierboven geschetste type komt veel voor, niet het minst onder werkende vrouwen en er wordt héél wat gepeinsd om hierin verbetering te brengen. Gymnastiek, ingewikkelde menu's, een minutieuze schoonheidsverzorgingmaar het eenvoudigste, goedkoopste en stellig ook doeltref fendste middel wordt over 't hoofd gezien! Er is een vaste regel, waaraan feitelijk ieder mensch zich zou moeten houden om zijn gezondheid zoo hoog mogelijk op te voeren. En deze is: Neem voldoende nachtrust. Zooals gezegd zijn wij vrouwen hierin vaak erg dom. De huismoeder, die den heelen dag hard ge werkt heeft om het manlief en de kinderen naar den zin te maken, en dan des avonds nog de volle verstelmand vindt, begmt eigenlijk pas na tien uur met boek of krant van hpt leven te genieten. De werkende vrouw heeft 's avonds behoefte aan een verzetje en gaat graag eenige malen in de week. uit of zij wil juist nu dit uitgaan tot een minimum beperkt is des avonds haar echt vrou welijke kwaliteiten eens toonen in brei- en naai werk (en je schiet zoo weinig op ate je telkens maar een uurtje aan een handwerk besteedt!) Zoo hebben we altijd wel een excuus bij de hand om laat naar bed te gaan, maar we moeten goed begrijpen, dat ongehoorzaamheid ten opzichte van "de natuurwetten ons werkelijk niettegen staande de ingewikkeldste middeltjes jaren eer der oud zal maken dan noodig is! Wat we dan doen moeten? Om te beginnen een geregelde nachtrust van minstens acht uur. Wie iederen avond om tien uur naar bed gaat en dat is heusch niet overdreven vroeg! kan gerust om half zeven op staan en voelt zich. dan heerlijk verkwikt en uitgerust. De huisvrouw, die cr een vaste gewoonte van maakt, die twee heerlijke uurtjes van 10 tot 12 radicaal op te offeren, vindt door de snelheid, waar mee ze 's morgens in de vroegte vóór het ontbijt haar werk verricht, zich ruimschoots voor dit offer beloond. En tien tegen één, dat er can, bij een ver standige regeling van de huishoudelijke bezig heden, om 11 uur. onder het genot van een kopje koffie, nog een prettig handwerk- of leesuurtje overschiet! Nu volgen we de huisvrouw verder op haar werkdag. Wij veronderstellen, dat ze, zooals tegen woordig zoo heel dikwijls het geval is, alleen of met behulp van een werkster eens in de week, al het werk moet doen. Van half zeven tot twee uur, na het afwaschje, is een lange tijd om bezig te zijn. De meeste vrouwen voelen zoo tusschen 2 en 3 uur een inzinking in haar stemming. Dit is geen wonder en geen reden tot schaamte; het is alleen een kleine aanwijzing, dat het gestel een uurtje rust behoeft. Maak, indien eenigszins mogelijk, er een gewoon te van, tusschon 2 en 3 uur een vol uur te gaan liggen, liefst in een donker gemaakte kamer en neem maatregelen, dat u beslist niet in uw rust gestoord wordt. Na drieën is er nog tijd genoeg voor het verzorgen van het middagmaal en andere bezigheden en u zult eens zien, hoe uw gezondheid, schoonheid en gemoedsrust hierbij winnen. De werkende vrouw zal in den regel haar rust- uurtje wat later nemen, doch ook voor haar zal het rijke vruchten afwerpen. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avends betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE De Heer en Mevrouw SCHRODER—v. d. GOES geven U met groote blijdschap kennis van de geboorte van hun Zoon WEVI Haarlem, 7 Maart 1941. Raamsingel 16. Heden overleed, nog on verwacht. na voorzien te zijn van de H.H. Sacra menten der Stervenden onze lieve Moeder en Oma Antoinette Johanna Cornelia Rohling, Weduwe van F. H. IVL Lommen ln den ouderdom van 62 jaar. O. BRAKEL— LOMMEN W. BRAKEL CARLA Sibolga N.O.I.: F. H. M. LOMMEN Haarlem, 6 Maart 1941. Condolatie -adres Zijlvest 11 rd. Liever geen bezoek. Do. stille H. Mis van Re quiem zal gelezen worden in de Kerk van O.L.V. On bevlekt Ontvangen te Overveen op Zaterdag 8 Maart a.s, te 10 uur, waar na de begrafenis op het R.K. Kerkhof aldaar. Op uitdrukkelijk verlan gen Éenige en algemeene kennisgeving Gevraagd te Heemstede in kl. gezin (2 pers.) net flink meisje v. d. dag, event, v. d. en n. Brie ven onder no. 5066 bur. v. d. bl. Gevraagd: flinke jonge WERKSTER voor 1 a 2 dagen per week, v. g. g. v. Mevr. W. J. Rot, Krullén- laan 25, Bloemendaal. Aanm. tusschen 6 en 7 uur- FLINKE JONGEN voor magazijnwerk, boodschap pen, enz. gevraagd. DE JONG, Gr- Houtstraat 82-84. Heden overleed, na een langdurig lijden, onze lieve. Man en Vader Dirk Klingers, in den leeftijd van 51 jaren. P. KLINGERS— FUIJZENAARS GER. NELLY Ugchelen (gem. Apeldoorn, 5 Maart 1941. Brouwersmolenweg 398. Teraardebestelling Maan dag 10 Maart te 1.30 uur op de Begraafplaats „Hei- dehof' te Ugchelen. Jongedame 20 j. in bez. v. dipL 4 jar. M.U.L.O. Stenograf., typen en handels- corr. goed bekend met de mod. talen, 2 j- praet. werkz. Br. on der no. 5079 bur. van dit blad. Gevr. flinke jonge g. g. v. Heemstede, Heerenweg 2, tramhalte Glipperbrug. B. z. a. voor 1 April een besch. 24 jaar R.K., intern, prima refer. Hulp v. ruw werk verlengd. Br. onder no. 5084 bur. v. d. blad- Gevr. wegens ziekte der tegen woordige bij fam. van 3 pex-so- nen, zelfst. DIENSTBODE voor direct. Loon f 7.50 p. week. Louise de Colignylaan 12. gevraagd. Delftlaan 21. Voor IJmuiden-Velsen en om geving gezocht een VERKOOPER voor een prima Zeepsurrogaat en bijartikelen, f 50 borg kun nende storten, waarvoor goede ren in consignatie worden ver kregen. Brieven onder no. 5035 bur. v. d. blad. GEVRAAGD: voor vast werk. Brieven onder no. 5082 bur. van dit blad. in gebouw Rosehaghe. Cursus tot nader order uitgesteld HET COMITé. gevr., in kl. gezzelfst. kunn. werken. Aanm. Adr. Pauwl. 11 TE KOOP PARTIJ Te bevr. H. J. FEIJE, Raveling- steeg 13, Haarlem. Tc koop gevraagd van particu lier een in z. goeden staat zijnde EIKEN- OF STALEN BUREAU met zij-laden en midden-lade. Brieven met afm. en prijsopg onder no. 5086 bur. v. d. blad. Aduexteexf DIT blad ZANDVOORT Te koop voor belegging MODERNE HUIZEN op eigen grond of erfpacht. Ge legen mooiste gedeelte Zand- voortschelaan No. 5664. Te be vragen Makelaar W. PAAP, Zee straat 14. zand voort en Vasco da Gamastr. 28 huis, Amsterd.-W. Bespeelde piano's! Nog eenige zeer mooie instru menten voorradig; deze zijn in- en uitwendig als nieuw. Levering nog tegen lage prijzen. VAN WOUW, Kruisstraat 41. rclef. 13354. Prima gebouwde panden te koop aangeb. Prijzen f 3400, f 5500, f 6000 en hooger. Inl. Woning- bur. „Zaanen" Rijksstr.weg 312, Haarlem. GR. HOUTSTRAAT 109 naast Cinema Palace Inkoop van oud Goud en Zilver. WW aann U ook adverteert, welk ander reclame- middel U ook gebruikt, U kunt er slechts menschen mee bereiken, die vandaag de courant hebben gelezen en ze morgen evenzeer zullen lezen. Vandaar, dat onweersprekelijk de basis u van iedere grondig ge voerde reclame-campagne elke bon-verliezer schaadt het landsbelang! *t Is Landsbelang-N'ummer-Eén dat de distributieregeling zonder belemmering werkt. Daartoe is het Centraal Distri butiekantoor, in samenwerking met het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart, letterlijk dag en nacht in touw. Elke bon-verliezer, die om vervanging vraagt, remt het werk en schaadt het algemeen belang. Maar z'n eigen belang in de eerste plaats! 11 moet niet denken dat verloren gegane bonnen e.d. door andere kunnen worden vervangen. Andere bom nen kan de overheid alléén verstrekken als is gebleken, dat de verloren gegane niet in het bezit van derden zijn. Laai dit goed tot U doordringen: distributie papieren zijn waardepapieren, behandel ze als zoodanig! Neem wat extra-zorg voor lief bonnen kwijt brengt ongerief! HOE JE HANDELEN: Leaf ze dan ook nooit slingeren I 1. Geef geen van Uw distribu tiebescheiden ooit uit handen. 2. Stop textielkaarten nooit los in zak of tasch Bewaar ze bij het boodschappen-doen in een afzonderlijke enveloppe. 3. Houd een vasté plaats voor het bewaren van Uw bonnen. 4. Laat nooit kinderen beneden 14 jaar bonnen afhalen of mede- nemen. Dat is nimmer verant woord. 5. Raadpleeg minstens f per week het krantenlijstje van gel dige bonnen en scheur die thuis van de kaart af Neem slechts voor textiel de geheele kaart mee en dan nog mei iniA achtname van het 'onder 2 ge«r noemde. 6. Verwittig in geval van ver* missing onmiddellijk de politie J fhibllcati&jfan.bet Departenumt.van JiafldeU Nijverheid «n Scheepvaart tb.y^fceiXentraaLDUtrihwtUlcntflflBh

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 3