JCoct Tlieuuxs RADIO U J JCunst en £ettecen De Ontvoering uit het Serail r R IJ D A G 7 M A A R T 1941' H A A R r E TCP'S T5 A 'G BC'AB rankrijk aanvaard! het Japansche bemiddelingsvoorstel. Regeling van het grensconflict Thailand-Indo China in zicht. Het D.N.B. verneemt uit Tokio: De regeeringen van Japan, Thailand en Frankrijk lebben een gemeenschappelijke mededeeding over ie regeling van het conflict tusschen Thailand en J-ansch Indo China uitgegeven. Deze mededeeling. nelke den vorm van een gemeenschappelijk c'om- nuniqué heeft, is door de afdeeling perszaken van ie Japansche regeering gepubliceerd en vermeldt lat de Fransche ambassadeur tijdens zijn onder- ioud van Donderdag met den minister van buiten- andsche zaken Matsoeoka er kennis van heeft ge geven dat de regeering te Vichy de voornaamste punten van het Japansche bemiddelingsvoorstel aanneemt. De bijzonderheden voor de definitieve jij legging van het grensconflict zullen langs den neg van onderhandelingen in de komende dagen [eregeld worden. Hiermede is het Japansche be- r.iddelingsvoorstel door beide betrokken landen aanvaard, daar Thailand reeds kort geleden met iet Japansche voorstel heeft ingestemd. Veffcheidene détails welke nog niet zijn opge- lelderd, zullen binnen enkele dagen geregeld wor- ien. In die omstandigheden gelooft men dat de wapenstilstand tusschen Frankrijk en Indo-China, velke Vrijdagmiddag afloopt, niet meer verlengd behoeft te worden. Een nader D.N.B.-bericht uit Tokio meldt: Mi- lister Matsoeoka en de Fransche ambassadeur Henry zijn, naar verluidt, bij hun onderhoud van Donderdag gisteren ook ten aanzien van de bij zonderheden tot volledige overeenstemming ge komen. In welingelichte kringen verklaart men jat de conferentie daarom als geslaagd kan wor den beschouwd. In de komende dagen mosten nog technische bijzonderheden worden besproken. Omdat vandaag de wapenstilstand tusschen Thailand en Indo-China afloopt, zijn gisteren, naar men verder verneemt, nog besprekingen gehouden over de maatregelen welke noodig zijn tot de onderteeikening van het vredesverdrag. Te- dezen aanzien is, zoo wordt medegedeeeld, een .vriendschappelijk accoord" bereikt. Italiaansche tegenaanval in den sector Keren (Oost-Afrika). ERGENS IN ITALIë, 6 Maart (Stefani) Het 272ste communiqué van het Italiaansche hoofd kwartier luidt: „Van het Grieksche front niets van beteekenis te melden. Onze vliegtuigen hebben de havenwer- werken van het eiland Mytilene gebombardeerd. In Noord-Afrika levendige verkenningsbedrij vigheid op grond en in de lucht. De vliegtuigen van het Duitsche vïiegercorps hebben op 4 Maart een der vijandelijke luchtbases gebombardeerd. In den sector Keren in Oost-Afrika hebben wij een tegenaanval gedaan op vijandelijke strijdkrach ten die des nachts door onze linies trachtten te sluipen. Wij hebben eenige gevangenen gemaakt De vijand heeft luchtaanvallen op eenige plaatsen in Erythrea gedaan: er zijn geen slachtoffers te betreuren, de schade is gering. Afdeejïngen van het Duitsche vïiegercorps hebben de luchtbases op Malta herhaalde malen aangeval len. De installaties van een vliegveld, op den grond ^taande vliegtuigen en artilleriestellingen werden Doeltreffend bestookt met bommen en machinege weervuur. Bij deze aanvallen werden drie vliegtui gen van het type Hurricane tijdens gevechten neergeschoten, drie andere toestellen van verschil lend type werden 'op den grond vernield". lef vertrek van den Engélschen gezant uit Sofia. Het D.N.B. verneemt uit Belgrado: De Engelsche gezant te Sofia heeft aan een ver slaggever van „Politika" na zijn bezoek aan den Bulgaarschen minister-president Filoff verklaard dat hij alles in het werk heeft gesteld om tot een samengaan tusschen Bulgarije en Engeland te ge raken. Hij moest echter tot zijn leedwezen zeg gen dat zijn taak hier niet gelukt is. Naar alle waarschijnlijkheid zal hij Maandag of uiterlijk Dinsdag vertrekken. Tot een verslaggever van de ..Vreme" zeide hij dat de Bulgaarsche minister-pre sident bij de ontvangst verklaard heeft van de over winning van Duitschland overtuigd te zijn. De ge rant bevestigde dat hij Filoff verzocht had hem tevens de diplomatenpassen te verstrekken voor de vertegenwoordigers der vorige regeeringen van België, Nederland en Polen. Gemeenschappelijk zouden zij dan naar Londen vertrekken. De vlucht van ex-koning Carol naar Lissabon. Eenïgc bijzonderheden. Het D.N.B. verneemt uit Madrid: Het officieele Spaansche persbureau Citra kenmerkt de vlucht vain ex-koning Carol van Roemenië naar Lissabon als woordbreuk, daar hij zich, alvorens hem verlof tot vestiging verleend was, verplicht had Spanje niet te verlaten. De vroegere koning bewoonde met mevrouw Lupescu een reeks kamers in het grootste hotel van Sevilla. Op zijn eerewoord had hij zich tegenover de Spaansche autoriteiten verplicht geen poging tot vluchten te ondernemen en het Spaan sche grondgebied niet te verlaten. Krachtens dit eerewoord was hem een aanzienlijke vrijheid van beweging toegestaan. Carol kon in het hotel volko men ongehinderd bezoeken ontvangen, telefoonge sprekken voeren en uitstapjes in groote Amerikaan- sche auto's maken. Kort voor zijn vlucht had hij bezoek ontvangen van een uit Portugal komende Vreemdeling die hem en mevrouw Lupescu van valsche passen voor zag. Met deze papieren is het blijkbaar gelukt de Spaansche beambten aan de grens nabij Badajoz te bedriegen. Nadat hun de passen waren over handigd verwijderden Carol en Lupescu zich uit het hotel te Sevilla onder het voorwendsel een wandeling te willen gaan maken. Zooals gebruike lijk werd Carol door geheime politie vergezeld. Het gelukte hem echter deze bewaking spoedig na het verlaten van het hotel van zich af te schudden. Kort daarop zag men hem aan het stuur van een groote auto op den hoofdverkeersweg in de richting van de Portugeesche grens rijden. Veertig kilome ter voor de grens stapte Carol uit den Chrysler- wagen. waarin hij met groote snelheid naar de grensplaats Rosala de la Frontera gereden was, in een andere klaar staande auto over. Ongehinderd passeerden Carol en mevr. Lupescu de Portugee sche grens. Hoe het gelukt is alle eenigszins gemakkelijkte vervoeren voorwerpen van waarde, zooals de ju- weelen van mevrouw Lupescu en zelfs de kostbare collectie El Grecos van Carol in de auto te bren gen, is voorloopig nog niet opgehelderd. Het hotel te Sevilla zit nog met een onbetaalde rekening van 10.000 peseta's en Carol's eigen personeel dat in SèVilla is achtergebleven komt eveneens twee maanden salaris te kort. Naar Amerika? Met betrekking tot de vlucht van ex-koning Carol en mevrouw Lupescu uit Sevilla verluidt voorts volgens bet D.N B., dat Carol reeds een dezer dagen naar Amerika zal vertrekken. Joodsclie arbeidskrachten in Duitschland. Deelneming aan het arbeidsproces. Het D.N.B. deelt mede: Den laat-sten tijd zijn, naar de „Berliner Börsenzeitung" meldt, in toe nemende mate Joodschc arbeidskrachten die zich bij de arbeidsbeurzen meldden om werk te krijgen ln bet arbeidsproces ingeschakeld, teneinde Duit sche arbeidskrachten voor dringende, in staats- politiek opzicht belangrijke, werkzaamheden vrij te maken en van alle arbeidsreserves ten volle gebruik te maken. De Joden worden in beginsel in gesloten groepen te werk gesteld en kunnen bij geschiktheid ook met belangrijke werkzaam heden belast worden. Zii ontvangen, onder voor waarde dat zij volwaardigen arbeid leveren, het volle arbeidsloon. Daar zij niet de lasten behoe ven te dragen die voor de Duitsche volksgenooten voortvloeien uit het feit dat zij tot de volksge meenschap behooren. wordt, van de Joodsche ar beidskrachten. ten einde te vermijden dat zij tegenover de Daiitsohe arbeiders in het voordeel tijn, een speciale compensatie belasting geheven. Italiaansch weermachtsbericht TABLETJES ALS WARMTEBRON. BERLIJN. Sedert enkele dagen is een nieuw verwarmingsmiddel in den handel gebracht. Het is een* droge brandstof in tabletvorm, dat dient ter verwarming van mond- of scheerwater, of kleine hoeveelheden drank. Het verwarmingsvermogen is tamelijk groot. Deze tabletjes vervliegen niet en bevatten spiritus noch vluchtige stoffen. Een prac- tisch klein kooktoestelletje is aan 'ieder paket toe gevoegd. (V.P.B.) Waar vroeger de golven klotsten staat nu de peil schaal by Blankenham droog ln het reeds te voor schijn gekomen land van den Noord Oostpolder. (Foto Pax-Holland) De meer dan 100 jaar oude kanonnen, die vroeger bij dijkdoorbraak aan de Noordoostkust van het IJselnieer de bevolking voor het dreigend gevaar waarschuwden, zijn nu overbodig geworden. Een van deze historische werktuigen in het reeds droog gevallen gedeelte van den Noord Oostpolder. (Foto Pax-Holland") Zoudagsrustverstoorders voor den kadi. Honderden inwoners van Wilmington hadden zich te verantwoorden. WILMINGTON. DELEWARE i V S.) Niet min der dan 509 overtreders van de 200 jaar oude wet op de Zondagsrust moesten zich deze week voor het gerecht verantwoorden. Onder de beklaagden die er van beschuldigd worden de Zondagsrust verstoord te hebben bevonden zich ook kellnerin- nen die op Zondag in restaurants hadden ge werkt, autobuschauffeurs die op Zondag hun bussen gereden hadden, krantenverkoopers en zelfs een man die het gewaagd had de sneeuw voor zijn eigen deur weg te vegen 'Op al deze „delicten" staan straffen tusschen 4 en 8 dollar of een dag gevangenisstraf. Honderd politieagenten hadden van den procureur-gene raal opdracht gekregen de oude wet streng toe te passen en de politieagenten die de „daders" be trapt hadden, kwamen als getuigen voor het ge recht. De rechter bepaalde zich er toe de overtre ders naar hun bezigheden in groepen te verdeelen. Voor elk van deze groepen werd vervolgens een dag vastgesteld waarop hom zaak behandeld zal worden. (United Press). De Duitscli-Fransche betrekkingen. Berlijn onderscheidt twee étappes. Het A.N.P. verneemt uit Berlijn: Men blijft zich hier zoowel officieel als inofficieel terughoudend toonen ten aanzien van de politieke ontwikkeling te Vichy. De geruchten dat de plaatsvervangende minister-president admiraal Darlan ter gelegen heid van zijn jongste bezoek aan Parijs oök Laval heeft ontmoet, hebben te Berlijn slechts geringe belangstelling ontmoet. Hierover zijn zooveel ge ruchten in omloop dat het niet mogelijk is aan al deze geruchten aandacht te schenken, aldus liet men zich Donderdag in de Wilhelmstrasse uit. De Duitsch-Fransche politiek, zoo verklaarde men verder, wordt gekenmerkt door twee étappes. De eerste étappe vormde de „honderdprocent- overwinning" op Frankrijk, een overwinning zoo volkomen dat zij in de wereldgeschiedenis nau welijks haars gelijke heeft De tweede étappe was die van Montoire. d.w.z. de ontmoeting van den Führer met het Fransche staatshoofd Pétain. De étappe Montoire. zoo voegde men er in politieke kringen der rijkshoofdstad aan toe. is daarop door de bekende gebeurtenissen, beginnend met den 13en December 1940. alleen door Vichy onder broken, resp. is er door Vichy een einde aan ge maakt, want de vertegenwoordiger van een wer kelijk Duitsch-Fransche samenwerking was Laval. De Engelsche Berichtendienst heeft gemeld dat de minister van buitenlandsche zaken An thony Eden en de chef van den generalen staf Sir John Dill gisteren weer te Kaïro aangekomen zijn, aldus deelt het D.N.B. mede, Hier zal Eden op een nog niet bepaalden dag een conferentie met den Zuid-Afrikaanschen premier Smuts hebben. Volgens berichten uit Athene heeft Eden, na zijn besprekingen met de Grieksche staatslieden te hebben geëindigd, een onderhoud gehad met den Turkschen gezant te Athene. Generaal Weygand die naar gemeld gister middag te Vichy is aangekomen zal hier een dag of drie, vier blijven. Gisteravond heeft hij contact gehad met maarschalk Pétain en generaal Hunt- ziger, benevens met verscheiden andere leden van de regeering. Vandaag heeft hij waarschijnlijk een ontmoeting met admiraal Darlan die dan uit Pa rijs te Vichy verwacht wordt. (D.N.B.) De opperbevelhebber der Duitsche troepen in Bulgarije, generaal-veldmaarschalk List, is gisteren voor een kort bezoek te Sofia aangeko men. Tezamen met den Duitschen gezant Von Richthofen is hij naar het D.NB. meldt door ko ning Boris, door minister-president Filoff en door de ministers van oorlog en buitenlandsche zaken ontvangen. United Press verneemt uit San Juan, Porto Rico: Een patrouillevliegtuig van de Amerikaan- sche marine is in de haven van San Juan neerge stort. Van de vier leden van de bemanning konden slechts twee man gered worden. Beiden waren ge wond. Naar eerst thans bekend is geworden is de Engelsche gezant te Belgrado. Sir Ronald Camp bell Maandag en Dinsdag te Athene geweest, van waar hij Woensdagmiddag met een speciaal vlieg tuig is teruggekeerd. Men neemt aan dat hij van Eden nieuwe in structies heeft gekregen. In Engelsche kringen te Belgrado was gistermiddag een duidelijke zenuw achtigheid merkbaar. (D.N.B.) Een vliegtuig, waarin zich behalve de piloot nog twee officieren van gezondheid bevinden, wordt vermist, aldus een United Pressbericht uit Nome (Alaska). Het bevond zich op weg naar Point Barrow. Beide laatstgenoemden hadden op dracht uit Point Barrow een krankzinnig gewor den Eskimo-vrouw weg te halen en naar Nome te brengen. De slam der Ibo's. COLUMBUS (OHIO). Dr. Jack Harris, lector in de sociologie aan de Staatsuniversiteit van Ohio, is kortgeleden teruggekeerd van een langdurig bezoek aan den negerstam der Ibó's in Nigeria. Hij weet hierover interessante wetenswaardigheden te vertellen. „Bij de Ibo's", aldus Dr. Harris, „regeeren de mannen. Zij maken de wetten evenals overal el ders. Maar de vrouwen hebben zich meester ge maakt van het opperste recht van veto. Zij steunen daarbij op haar behecrsching van de keuken.. Wanneer de ibo-man handelt in strijd met de wen- schen van mevrouw, dan wordt direct zijn voed selrantsoen gehalveerd. Zoodra dan zijn maag be gint te jeuken, retireert hij meestal. Zoo niet, dan moet hij zijn eten bij een andere Ibo-vrouw koopen en dat is pijnlijk. De Ibovrouwen heb ben echter ook nog andere methoden om haar wil door te zetten. Hiertoe behooren: belachelijk maken, staken, boycotten en vervloeken. Het is bijv. eens voorgekomen dat de vrouwen niet inge nomen waren met een door de mannen ingevoerde •wet. En bloc verlieten zij het dorp met mede neming van de kinderen. De babies lieten zij even wel thuis. Anaerhalven dag moesten de mannen de huilende kinderen voeren, eten koken, water dragen, brandhout verzamelen en toen gaven zij den strijd op. Zij brachten de vrouwen geiten als zoenoffer en verontschuldigden zich op formeele en informeele wijze". Dr. Harris beweert verder dat de"'huwelijken bij den Ibo-stam op afbetaling worden gesloten. De meisjes verloven zich op zeer jeugdigen leeftijd en trouwen eerst als de toekomstige bruidegom de laatste termijn betaald heeft. De waarde van een vrouw varieeert tusschen 10 en 50 dollar. Daar nu de echtgenoot het in haar geïnvesteerde geld niet wil verliezen, doet hij alles om bij zijn vrouw (of vrouwen, want vele Ibo's hebben meer dan een vrouw met een maximum van 14) zoo goed moge lijk aangeschreven te staan. Een vrouw die met haar man ontevreden is kan hem eenvoudig in de steek laten en de arme kerel is derhalve zijn vrouw ook zijn geld kwijt. (United Press). BULGARIJE DOOR BRITSCH-INDIë ALS VIJANDELIJK GEBIED BESCHOUWD. KABOEL, 7 Maart. (D.N.B.) De Britsch-Indi- sche regeering heeft in een communiqué bekend gemaakt, wordt uit New-Delhi gemeld, dat Bulga rije voortaan als vijandelijk gebied beschouwd zal worden. Groote manoeuvres te Singapore. NEW YORK, 7 Maart (D.N.B.) Uit Singa pore wordt gemeld, dat daar onder de persoon lijke leiding van den commandant van de Britsche luchtmacht in het Verre Oosten. Brooke Popham, gisteren de grootste manouvres zijn, die ooit in de Maleische staten zijn gehouden. Leger, vloot en luchtmacht treden gemeenschappelijk op om de waarde van Singapores verdediging tegen een mo gelijken aanval te beproeven. Het burgerlijke ver1 keer zal gedurende de week der manouvres zeer be perkt worden. De stakingen in de Ver. Staten. WASHINGTON, 7 Maart (D.N.B.) De Washington Daily News staat op het standpunt, dat Roosevelt den omvang der stakingen in de wapenindustrie bagatelliseert en voor het publiek verzwijgt, dat in vele gevallen de belangrijkste schakels van het groote productieproces door de stakingen kwamen te vervallen. Weliswaar is dit nog niet catastrofaal, aluds het blad, maar wel verontrustend. Waarom streeft het wapenings comité er zoo angstvallig naar, de staking in de electrische centrale van Lansing bij te leggen? Omdat, zoo vervolgt het blad, daarvan wapen orders tot een bedrag van millioenen dollars af hankelijk zijn Waarom windt de luchtmacht van het leger zich zoo op over de staking op het vlieg veld Wright, waar twee vakorganisaties twist heb ben? Omdat daardoor de organisatie der lucht macht op pijnlijke wijze wordt vertraagd. Derge lijke voorvallen hebben zich ook elders voorge daan. Het land is er slecht mee gediend, wanneer men verlangt, dat het de stakingen eenvoudig ne geert. Inlevering van bindtouw noodig. Destijds werd bekend gemaakt dat de hoeveel heid bindtouw, welke ieder landbouwbedrijf voor den oogst 1941 kan ontvangen, afhankelijk gesteld zal worden van de hoeveelheid ingeleverd oud bind touw. De landbouwers dienen het verzamelde oude materiaal in te leveren bij hun leverancier en ont vangen daarvoor 25 cent per kilo voor droog en schoon materiaal (d.w.z. vrij van stroo, kaf e.d.). Zij ontvangen tevens een inleveringsbewys, het welk bij de aanvrage voor een toewijzing voor den nieuwen oogst overgelegd moet worden. De leve rancier dient het door hem in ontvangst genomen touw te zenden rechtstreeks aan den fabrikant van wien hij zijn touw betrekt. Het ingezamelde touw moet dus niet b.v. aan een grossier worden opge zonden. De leverancier ontvangt voorts van den fa brikant 30 cent per kilo en niet zooals destijds is medegedeeld 28 cent Aangezien de voorraad vezeltouw beperkt is moet verwacht worden dat op een gedeelte der aanvragen papier-touw moet worden verstrekt. Degenen, die oud materiaal hebben ingeleverd, komen echter in de eerste plaats voor toewijzing van vezeltouw in aanmerking. Sedert 3 Maart is de inlevering van bindtouw bij den leverancier opengesteld. Te zijner tijd zal bekend gemaakt worden wan neer de inleveringstermijn eindigt PROGRAMMA In de haven van K u-i voiié thans reeds aan den voet van de stevige rolder loopen. j_«i- de schepen nog meerden, kan men palen over het zand van den Noordoost- (Foto Pax-Holland) ZATERDAG 8 MAART 1941. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch Programma. VARA. 7.30 Gramofoonmuzlek 7 45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gra mofoonmuzlek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsbe richten A. N. P. 8.45 Gramofoonmuzlek. 10.00 VPRO: Mor genwijding. 10,20 Voor de kinderen. 11,30 Gramofoonmu- ziek. 12.00 VARA-orkest. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P 1,00 VARA-orkest. 1.45 Cyclus „Beeldende kunslen". 2.00 Residentie-orkest. 3.00 Tuinbouwhalfuurtje. 3.30 Esmeralda en solisten. 4.15 Orgel spel. 4.40 Duitsche les. 5.00 Gramofoonmuzlek. 5,15 Nieuws-, economische en beursberichten A. N. P. 5.30 De Ramblers. 6.00 Lezing. 6.15 Gramofoonmuzlek. 6 42 Almanak. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuzlek. 7.00 Gronlngsch praatje A. N. P. 7.15 Viool en plano. 7 30—7.45 Berichten. Engelsch. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Cyclus „Ik was er zelf bij". 8.30 Berichten. Engelsch. 8.45 VARA- orkest. 9.15—9.20 Vroolijke voordracht. 9.45 Engelsche be richten A. N. P. 10.00 Nieuwsberichten A. N. P. en sluiting. HILVERSUM n, 301,5 M. KRO. 7.30 Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuzlek 8 00 Wij beginnen den dag. 8.20 Och tendgymnastiek. 8.30 Nieuwsberichten A N. P 8.45 Gra mofoonmuzlek. 11.30 Religieuze gramofoonmuzlek 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten. 12.45 Nieuws- en econo mische berichten A. N. P. 1.00 Gramofoonmuzlek. 1.15 KRO-Melodisten. 2.00 Voor de Jeugd. 3.00 Rotterdamsch Philharmonlsch orkest en soliste. 3.454.15 Gramofoon muzlek. 5.00 VPRO: Cyclus „De Bijbel als boek" 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten A. N. P. s.30 Gramofoonmuzlek. 6.15 Sportpraatje. 6.30 Gramofoonmu zlek. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuzlek. 7.00— 7.15 Vragen van den dag A. N. P. en sluiting. MUZIEK. Utrechtsch Stedelijk Orkest De bekende wapenspreuk „Palma sub pondere crescit" („De palm groeit onder den druk") zou men op de opera in ons land kunnen toepassen. Gedu rende lange jaren van vrijheid en rust is het daar mee sukkelen en tobben geweest. Geen enkele operastichting kon het hier tot een duurzaam be staan brengen. Ze doken op en vergingen na een kortere of langere, doch meest kwijnende levens periode. Meestentijds waren we uitsluitend op im port aangewezen. Nederland bezat nu eenmaal geen voor de opera geschikte vocale krachten, oordeelde men. Het schijnt dat de oorlogstoestand noodig was om ons ook in dat opzicht een anderen kijk te geven; om ons tot de overtuiging te brengen, dat in ons land niet alleen een autarkie op het gebied der opera mogelijk is, zonder dat daardoor het artistieke peil der opvoeringen beneden het vereischte daalt, maar dat we een aantal Nederlandsche zangers en zangeressen en ook meer dan één dirigent bezitten, die op het gebied der opera in geenen deele voor buitenlandsche de vlag behoeven te strijken. De door de Nederlandsche Opera-Stichting en het Ned. Opera-Ensemble behaalde successen hebben dat bewezen. De eerstgenoemde werd zelfs bij herhaling de eer waardig gekeurd om onder de auspiciën der Wagnervereeniging op te treden en zij heeft zich die eer waardig getoond. (Het orkestrale gedeelte behoeven we in dit verband niet in het geding te betrekken, omdat dit gedeelte ook in vroegere jaren geregeld door eigen krachten gevormd werd.) Het Utrechtsch Stedelijk Orkest heeft nü uit eigen initiatief een opera-uitvoering voorbereid en tot verwezenlijking gebracht. Ik mag wel verklappen, dat de administrateur van het Utrechtsch Stedelijk Orkest, mr. E. Comelis, de eigenlijke motorische kracht dezer onderneming was. En hij vond daarbij hoogelijk te waardeeren medewerkers in den jongen, energieken en bekwamen dirigent Willem van Ot- terloo, in den litterator Jan Engelman, in den re gisseur Abr. van der Vies en in vele anderen. Tot uitvoering werd gekozen Mozart's Zangspel „Die Entführung aus dem Sérail", zijn eerste opera op Duitschen tekst, waarmede hij in 1782 te Wee- nen in het krijt trad tegen de toentertijd alles over- heerschende Italiaansche opera. De keizer Joseph II stond daarbij aan Mozart's zijde. En welk een over weldigend succes had het geniale werk van den 26-jarige componist! Ettelijke nummers moesten bij de première gebisseerd worden! Wel vond de keizer dat „veel noten in de partituur" stonden, maar Mozart's antwoord: „precies zooveel als er noodig zijn, Majesteit" bleek juist te zijn. Want. om een voorbeeld te noemen, alleen te Berlijn werd het werk tusschen 1788 en 1921 niet minder dan 227 keer opgevoerd. En nog klinkt die muziek even frisch, bekorend en weldadig als een goede 150 jaar geleden. Welk een overvloed van melodische schoonheid, welk een met uiterst eenvoudige middelen verkregen dramatische kracht, welk een prachtig, telkens weer verrassend orkestraal coloriet! De tekst was voor deze opvoering niet zoo maar vertaald, maar door Jan Engelman tot een Neder- lan'dschen bewerkt. Deze bewerking was zeer vrij; de actueele wendingen deden wel eens anachronisch aan, maar levendig en onderhoudend was ze zeker. Van de vocale vertolkenden mag in de eerste plaats onze stadgenoote Corry Bijster genoemd worden: Zij zong de „Constantia" partij gevoelig, klankschoon en met virtuoze beheersching der coloraturen. Elisabeth Glastra van Loon deed in de rol van „Blondje" niet voor haar onder; kittig, levendig spel paarde zij aan uitmuntende zangkunst. Albert Dava was „Belmonte"; zijn mooie be schaafde tenorstem bracht verscheiden aria's tot bloeiende schoonheid en kwam ook in duetten en andere ensembles tot haar volle recht. De tenor Frans Vroons en de bas Otto Couperus hebben ook dp operagebied hun sporen reeds ver diend Buiten beider respectabele vocale kwali teiten zorgden zij voor „notes gaics" in het geval: de eerste als de drukke, bewegelijke en voor zijn hachje bevreesde „Pedrillo", de tweede als de lompe, dikbuikige en ondanks zijn leelijkheid ver- liefderige harembewaker „Osmin". Henk Schaer ook als voordrager van „Do Openbaring van Johan nes" geprezen vervulde de sprcekrol van „Bassa Selim" zeer waardig en voornaam. Diti zijn de belangrijkste solopartijen. Er was nog goede koorzang en elegante dans; er waren wel verzorgde costumes. De regie deed alles op rol letjes loopen en had voor de noodige levendigheid gezorgd. Alleen de decors konden me niet voldoen. Een achterdoek als een soort van onderzeesch aquarium met allerlei griezelig gedierte moest den tuin van Bassa's paleis voorstellen: uit de hoekige opgevouwen gangetjes van dat paleis zelf ben ik in 't geheel niet wijs kunnen worden; de vijgeboomen in het eerste bedrijf waren net zoo onwaarschijn lijk als de op den wand van het vrouwenverblijf geschilderde hagedissen. Rest nog het orkestrale gedeelte. Dit was aan het U.I.O. wel toevertrouwd. En Willem van Otter- loo leidde het geheel, zoowel boven als onder het tooneel met vaste hand, volledige partituurkennis en goeden smaak, zoodat het luisteren een genot werd. Ook mag ik nog vermelde^ dat verschillende nummers „open doekjes" verwierven. Deze opvoering vond Donderdagavond in den Schouwburg te Utrecht plaats. Het was de tweede: de première was Zaterdagavond gegaan. Het is de bedoeling ook te Haarlem èen op voering te geven, waaraan dan het orkest der H. O. V. zal medewerken. Ons wacht nog een superieur artistiek genot. Mozart's goddelijke muziek op zóó voortreffelijke wijze vertolkt zou alleen reeds een genieting van de hoogste orde verschaffen; het uitstekende spel zal het zijne nog bijdragen voor het tot stand brengen van een waar festijn op kunstgebied. K_ DE JONG. Kinderbijslag en Ongevallenwet. Volgens een beschikking van den secreta ris-generaal van het departement van sociale zaken geldt de kinderbijslag, welken de ver zekerde ontvangt ingevolge de kinderbijslagwet of ingevolge een kinderbijslagregeling, welke als bijzondere regeling in den zin dier wet is erkend, niet als loon volgens de Invaliditeitswet, de Ongevallenwet 1921 en de Land- en Tuinbouw- ongevallenwet 1922 PROF. DR. WILLEM MENGELBERG BIJ DEN PAUS. ROME, 7 Maart. (D.N.B.) Prof. Dr. Willem Mengelberg is gisteren door den Paus in audiëntie ontvangen. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door den Rijkswaterstaat te Haarlem aanbesteed het onderhoud van de Helder- sohe zeewering gedurende 1941. Het laagst werd ingeschreven door de N.V. P. Daalder's Aanne mingsbedrijf te Alkmaar voor f 12.334.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 9