Haarlem's Dagblad r r TAXI Tel. 11025 Het Natuurreservaat. loet-ensemble. Luchtaanvallen op Londen Een natuurreservaat bij Haarlem Nieuwe bonnen Boter, margarine of vet verkrijgbaar Atiikeien enz. J ZATERDAG 8 MAART 1941 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Bulten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM 58e JAARGANG No. 17706 9 Abonnementen per week 0.25, pet maand 1.1Q per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, lossa nummers 6 cent per ex.- Advertentlën: 1-5 regelt ƒ2.—, elke regel meer ƒ0.40. Reclames ƒ0.65 pel regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag, Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meel 0.17$4. Gro«ntJes zie rubriek. Belangrijke mededeelingen omtrent de al sinds langen tijd in de kringen der Natuurbescherming gegroeide plannen voor de stichting van een Na tuurreservaat in Midden-Kennemerland zijn aan een onzer redacteuren gedaan door dr. Jac. P. Thijsse. Men vindt ze op deze pagina en zij zullen zeker groote belangstelling wekken. Zij betreffen het geheele duingebied tusschen den weg Haarlem- Zand voort en IJmuiden. In de eerste plaats treft natuurlijk de gedachte dat een zoo groot gebied in de vrije natuur, tot dusver bijna geheel ontoegankelijk voor het publiek, onze dichtbevolkte streek de „lon gen" zou verschaffen waarnaar het in steeds ster ker mate hunkert. Maar in de tweede plaats wordt de aandacht ook sterk getrokken door het plan, een deel van het terrein voor bebouwing te bestemmen. Het is geen groot deel, slechts 15 pet. en dr. Thijsse heeft daarbij uiteengezet dat hij bij deze koppeling van bouwexploitatie aan de vestiging van het „na tuurreservaat", die de financieele opzet van het ge heele plan mogelijk maakt, precies heeft aangege ven welke stukken duin z.i. voor bebouwing in aanmerking komen. Dan zou de Zeeweg te midden van een groot duinpark komen te liggen, met schilderachtige waterpartijen en de architectuur der te bouwen villa's zou natuurlijk goed moeten aanpassen aan die omgeving. Die architectuur is een belangrijk punt. Onlangs heb ik hier nog, na een tocht met den Haarlemsóhen' hoofdingenieur van Openbare Werken, tevens se cretaris van de Haarlemsche Schoonheidscommis sie, Ir. G. Friedhoff een tocht die een helder beeld opleverde van hetgeen in het stadsbeeld door kundige architectuur aan schoons gewrocht kon worden den nadruk gelegd op het groote belang van deze zaken voor de gansohe gemeenschap. De openlegging van het duingebied zou op maagdelijk terrein de gelegenheid geven van den aanvang af maatregelen te nemen, waardoor alle mislukkin gen vermeden kunnen worden. Overigens moet men de zaak der gedeeltelijke bebouwing van het duingebied volstrekt niet alleen zien als een financieele maatregel tot dekking der kosten, waartoe men nu eenmaal wel moet over gaan. Als een zoo erkende autoriteit op het ge bied van het natuurleven en de natuurbescherming als dr. Jac. P. Thijsse verklaart dat hij voorstan der van gedeeltelijke bebouwing is, doet hij dat niet alleen op grond van financieele overwegingen Er zit aan deze kwestie een groot toekomstbelang Tast dat men met breeden blik moet zien. Im mers, de laatste vijf-en-twintig jaar hebben al duidelijk bewezen dat de snelgroeiende stad Haar lem de verschijnselen vertoont die alle groote be volkingscentra kenmerken: meer en meer trekken de menschen naar buiten, steeds meer geraken de winkelstraten va.n de oude binnenstad ontvolkt en worden zij voor kantoren en uitbreiding van winkelbedrijven bestemd. In d'ie 25 jaar hebben de randgemeenten Heemstede en Bloemendaal mede daaraan hun snelle bevolkingsgroei en toe genomen bebouwing te danken. Met name in Heemstede is die bebouwing evenwel reeds zoo groot geworden dat men den tijd ziet komen waar in dit eigenlijk een nieuw stadsdeel zou zijn, ge speend van die groote open ruimten die het juist zijn aantrekkingskracht gaven. Het proces is al ver gevorderd. Heemstede's gemeentebestuur heeft indertijd door den aankoop van Groenendaal een daad van vooruitziend beleid verricht en bij bree den wegenaanleg men denke aan de Heemsteed- sdhe Dreef licht en lucht gewonnen, maar hoe de verdere ontwikkeling ook zijn moge, met al den mooien plantsoen-aanleg waarop Heemstede en Bloemendaal zich tevens toeleggen, men ziet de vrije natuur tenslotte toch in een parkaanleg ver anderen. Dicht bij die'vrije natuur te zijn zal het streven blijven en zoo ziet men de logische ont wikkeling van het duinpark in het Westen nader komen, grenzend aan het natuurreservaat welks ongerept behoud uit den naam zelf spreekt. En welks bedoeling verder wordt toegelicht door dr. Thijsses verklaring, dat de stichting van het re servaat een aangelegenheid is, die door de Natuur bescherming als overheidstaak beschouwd en in studie genomen is. Daarbij zal het ont wikkelde plan als leiddraad gelden en hij ver wacht binnenkort beslissing. De toekomst van het duingebied is een voor onze streek buitengewoon belangrijke zaak. Het spreekt vanzelf dat de verdere ontwikkeling en wel met name die der bebouwing pas in de toekomst, na den oorlog, te voorzien is en met dr. Thijsse kan men de verwachting uitspreken dat er dan spoedig voldoende gegadigden voor bouwterreinen in zulk een aanlokkelijk gebied zullen komen. De afstan den zullen, als het moderne wegverkeer in zijn vollen omvang hersteld zal zijn, natuurlijk geen bezwaar meer opleveren. En zelfs minder dan ooit, zou men zeggen, nu de mensch er in dezen tijd aan gewend is flinke afstanden op een veel min der comfortabele manier af te leggen dan waaraan hij al gewend was geraakt. R. P. TWINTIGDUIZEND ABONNÉS. Vrijdagmiddag bereikte het aantal betalende aibonnés van Haarlem's Dagblad het trotsche cijfer 20.000 en het spreekt vanzelf, dat de aankomst bij dezen mijlpaal ons vreugde verschafte. Slechts even hebben wij echter stilgestaan en wel om no. 20.000 uit te noodigen, op ons kantoor te komen om een stoffelijke herinnering aan dit feit in ontvangst te nemen. Daarop zijn wij weer voortgegaan met ons werk, dat geen verpoozen toelaat en ook met 20001, 2, 3, 4, 5op weg naar het volgende duizendtal WIELRIJDER GESLIPT. Vrijdagavond half zes had een veertienjarige wielrijder in de Jansstraat te Haarlem het onge luk over de rails te slippen en te vallen. Leden van den Ongevallendienst constateerden een ge broken bovenbeen. Nadat zij hem voorloopig ver bonden hadden, werd hij per ziekenauto naar het Ziekenhuis St. Jofriannes de Deo vervoerd. (Opgericht is de N. A. M. U., de Ne- derlandsche Automobiel en Motor Unie door samenvoeging van de K. N. A. C. en de K. N. M. V.) Knac en K. M. V., de namen, Die elk Nederlander weet, Smolten tot een unie samen, Die (onthoud het) N. A. M. U. heet. Namu, dat zal spoedig wennen In het vaderlandsch verkeer, Knettrend en geruischloos rennen Door het landschap heen en weer. Op twee wielen of vier wielen Met handvatten of volant, Steeds elkander op de hielen, Nu vereend met eiken band. Samen kilometervreten Met gedaver of gesuis, Samen aan het stuur gezeten, Samen uit en samen thuis 't Zal het toet ensemble baten Vreugd en vaart stijgeri ten top, 't Leger der knalpot-entaten „Trekt" voortaan vereenigd „op". P. GASUS. NORMANDIE-BAR - „Groot Badhuis", Zandvoort Zondagmiddag THÉ DANSANT Dansorkest HEN HILDERING AND HIS SILVER STARS. (Volledige bezetting.) (Adv. Ingez. Med.) Bommen op verscheidene deelen van hef land Het DNB meldt: De Engelsche radio heeft bekend gemaakt dat het Duitsche luchtwapen Vrijdag boven verscheiden deelen van Engeland in actie is geweest. Daarbij zijn in East-Anglia, de Mid lands, het zuidwesten en in Oost-Schotland bommen geworpen. Volgens een communiqué van het Engelsche mi nisterie van luchtvaart en dat van binnenlandsche veiligheid zijn Vrijdag afzonderlijk vliegende vliegtuigen boven verscheidene deelen van Enge land verschenen. Er zijn bommen geworpen op een piaats in het noordoosten van Schotland. Bij een aanval op een plaats in de Midlands zijn gebouwen beschadigd. Uit verschillende andere streken, in het bijzonder aan de Oostkust, worden „ongevallen" gemeld. staan dagelijks vele GROEN TJES in HAARLEM'S DAGBLAD. Tè veel echter nooit. Er is altijd plaats en aandacht voor het uwe ook. Duitsch weermachtsbericht Aanval op vliegtuigfabriek van Filton BERLIJN, 7 Maart (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Een duikboot heeft twee gewapende vijande lijke koopvaardijschepen tot zinken ge bracht. welke tezamen een inhoud hadden van 12.061 b.r.t. In Noord-Afrika hebben Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen bij Derna colonnes voer tuigen, troepenconcentraties en barakkenkam pen met bommen van licht en middelzwaar ka liber bestookt. In de kampen ontstonden he vige branden. Tal van voertuigen werden ver nield, gebouwen werden door voltreffers ver woest of zwaar beschadigd. Een formatie Duit sche duikbommenwerpers bombardeerde in de avonduren van gisteren de haven- en dokinstalla ties van La Valetto op het eiland Malta. De aan val had een goede uitwerking. Bij aanvallen op verscheidene vliegvelden in Zuid-oost-Enge- land plaatsten gevechtsvliegtuigen verschei dene treffers op hangars en tusschen staande vliegtuigen. Verscheidene machines werden op den beganen x grond vernield. Vliegtuigen der ge wapende verkenning bestookten in Zuid-Oost- Engeland de haveninstallaties van verscheidene steden, daaronder ook van Londen, op krachtda dige wijze met bommen. Een gevechtsvliegtuig ondernam een vermetele scheervlucht naar de vliegtuigfabriek van Filton. Bommen van zwaar kaliber vernielden een groote montagehal. Verscheidene gereedstaande vliegtuigen werden beschadigd. De verkenning boven het op 5 Maart aange vallen vliegveld Halfar op het eiland Malta bracht groote verwoestingen in de installaties van het vliegveld aan het licht. Oa. zijn drie zware gevechtsvliegtuigen, een montagehal en een barak vernietigd, terwijl bovendien ver scheidene hangars en vliegtuigen zware be schadiging hebben opgeloopen. Noch overdag noch des nachts heeft de vijand het gebied van het Duitsche rijk binnengevlo gen. Bij den aanval op de vliegtuigfabriek van Fil- tön heeft de bemanning van het aanvallende gevechtsvliegtuig, de eerste luitenant Hollinde, de oberfeldwebel Lebuda, de onderofficier We ber en de gefreiter Schilling zich bijzonder onderscheiden. Dr. Jac. P. Thijsse over de plannen Het duincomplex tusschen Aerdenhout en IJmuiden, alsook „Elswout" daarvoor bestemd? IN DE DUINEN. Oude aardappelvelden omgeven door boschjes van duindoorn, berken, vlier, meidoorn, enz. Op den achtergrond een groot berkenbsoch. (Foto Burdet) Wij zijn zoo vertelde dr. Jac. P. Thijsse te Bloemendaal, de bekende voorman en deskundige op het gebied der Natuurbescherming, ons al jaren bezig met de voorbereiding van de stichting van een natuurreservaat in Midden-Kennemerland. Er zijn indertijd breed-opgezette plannen uitge werkt die tot strekking hadden het geheele complex duinen tusschen den weg HaarlemZandvoort en IJmuiden daarvqor te bestemmen Het moet, daar van ben ik overtuigd, mogelijk zijn een vorm te kiezen die het mogelijk maakt daartoe te komen zonder al te groote financieele lasten op de ge meenschap te leggen, terwijl bovendien ook nog andere belangen van deze omgeving bevorderd kunnen worden. De terreinen zouden natuurlijk aangekocht of ont eigend moeten worden. In deze streek van Midden-Kennemerland is op den duur behoefte aan bouwterrein. Daarom kun nen met zorg de meest geschikte gedeelten van het duinterrein bestemd worden Er is gedacht voor bouwexploitatie ongeveer 15 pCt. van de duinen te bestemmen. Dan blijven er nog voldoende over voor het natuur reservaat. Door zoo'n koppeling van bouw exploitatie aan de vestiging van het natuur reservaat, wordt de financieele opzet van het geheele plan mogelijk gemaakt. Voor het gedeelte der duinen onder de gemeente Bloemendaal, dat ik natuurlijk zeer goed ken, heb ik zoo vervolgde dr. Thijsse precies aange geven welken stukken duin voor bebouwing in aan merking kunnen komen. Ik heb daarbij de belangen van de Natuurbeschermers geenszins uit het oog verloren. Aan den anderen kant zou het verkeerd zijn als wij, mannen van de Natuurbescherming, ons er tegen zouden verzetten dat de noodige gronden voor bebouwing worden vrijgegeven. Hoe denkt u over de bebexiwing van den Zeeweg? zoo vroegen wij. Het antwoord was: Ik ben een voorstander van bebouwing, maar onder bepaalde voorwaarde. Van den Zeeweg kan iets moois gemaakt worden als wij de beschikking hebben over alle aansluitende dui nen. Dan kan de Zeeweg te midden van een groot duinpark komen te liggen, met hier en daar schilderach tige waterpartijen aan den kant. In dit duin park kunnen dan gronden vrij gegeven worden voor villa's die natuurlijk, wat architectuur be treft, goed moeten passen in de omgeving. Op die wijze kSn hier iets ontstaan dat aller be wondering zal afdwingen. De gemeente Bloemendaal heeft indertijd met den aanleg van den Zeeweg een belangrijk werk tot stand gebracht. De weg heeft zelf een millioen gul den gekost en toen is nog door Bloemendaal een millioen gestoken in den aankoop van de omliggende terreinen. Het is dus verklaarbaar dat die gemeente aanspraak maakt op verlichting van de financieele lasten die op den aanleg drukken. Als het op die manier gedaan wordt, zal de weg die reeds een unicum in ons land is nog in schoonheid winnen. Denkt u dat er gegadigden zullen komen voor de bouwterreinen in die omgeving, want die zullen ongetwijfeld duur worden? Dr. Thijsse antwoordde: Ek ben overtuigd, dat er als de oorlog tot het verleden behoort en het weer vrede is, voldoende aanvragen zullen komen. Wat ik zoo vervolgde Dr. Thijsse voor de duinen onder Bloemendaal gedaan heb, zal voor de andere duinterreinen gedaan moeten worden door menschen die daar ter plaatse goed bekend zijn. Zij zullen ongetwijfeld slagen in het aanwijzen van de deelen die voor bebouwing bestemd kun nen worden. De 85 pet. der duinen die onbebouwd blij ven kunnen bestemd worden voor natuurre servaat, recreatie-oord, vogelbroedplaatsen, kampeerterrein, sanatoria, enzoovoort. Toen indertijd het college van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland met deze plannen bekend gemaakt werd konden wij ons verheugen op vol ledige instemming. In beginsel verklaarde de Ged. Staten zich bereid ter zijner tijd aan de Provinciale Staten een voorstel te doen om de uitvoering mo gelijk te maken door een belangrijke financieele bijdrage te geven. Ook de burgemeesters van Haarlem, Bloemen daal, Zandvoort en Velsen werden met de plannen in kennis gesteld. Ook van dien kant kwam veel waardeering. En nu is zoo vervolgde Dr. Thijsse op het terrein der Natuurbescherming een belangrijke stap in ons land gedaan. De Natuurbescherming is immers overheidszorg geworden en ondergebracht bij het departement van Cultuurbescherming, Op voeding en Onderwijs, maar de vorm die daarvoor gekozen is, geeft ons een waarborg dat op den grondslag van het belangrijke werk dat 'in het ver leden reeds door de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten verricht is, wordt voortge bouwd. Bovendien is aan de leiders dezer vereeniging een belangrijke taak toevertrouwd bij de verdere behartiging van deze belangen. De stichting van het natuurreservaat in Haarlem's omgeving is een der aangelegenhe den die in studie genomen Is door de Natuur bescherming als Overheidstaak Daarbij zal het hierboven aangehaalde plan als leiddraad gel den. Ik heb de stellige verwachting dat wü nu binnen korten tijd op een gunstige beslissing kunnen rekenen. Het poortgebouw van Elswout. (Foto De Haas). Een beslissing die voor deze heele omgeving van buitengewoon groote beteekenis zal zijn. En wat denkt -u zoo vroegen wij tenslotte van „Elswout"? Ik ben zoo zei Dr. Thijsse overtuigd, dat ook „Elswout'' als natuurreservaat behouden moet blijven. Er is reeds een kap verbod voor dit buiten uitgevaardigd en op het uitbreidingsplan van Bloe mendaal is het als „groen' aangemerkt, zoodat de grond niet bebouwd mag worden. De nu ingestelde Streekeommissie zal ongetwijfeld ook- haar aan dacht aan deze zaak wijden. „Elswout", het juweel van deze omgeving, moet ongeschonden bewaard blijven en voor het publiek geopend wofden. Daartoe zal het ik ben er vast van overtuigd komen. Het buiten zal daartoe aangekocht of onteigend moeten worden. De mogelijkheid daartoe is onlangs door een nieuwe wet geopend. Ook zou ik zoo besloot Dr. Thijsse het mooie buiten „Duinvliet" (tusschen „Elswout" en de Houtvaart gelegen) bij dit natuurreservaat willen betrekken, want ook dat komt daar alleszins voor in aanmerking. Tot zoover Dr. Thijsse, de 75-jarige, die trots zijn ouderdom nog met jeugdig enthousiasme werkt aan de verwezenlijking van zijn idealen. Wij hadden over deze aangelegenheid ook een onderhoud met Ir. W. G. v. d. Kloot van de af- deeling Natuurbescherming van het departement voor Cultuurbescherming, Opvoeding en Ónderwijs. Hij deelde ons mede dat met voortvarendheid aan de plannen gewerkt wordt, zoodat hij de over tuiging heeft dat binnen betrekkelijk korten tijd de beslissing zal vallen. Hij is ook overtuigd dat het natuurreservaat tot stand xal komen. Wij kunnen daaraan nog toevoegen dat het duin terrein onder het Staatsboschbeheer zal komen. Ook voor de werkverruiming in deze streek is het plan van groote beteekenis, want veel arbeidskrachten zullen noodig zijn voor de bebossching, het aan leggen van wegen, enzoovoort. J* van üf. Bon 06 van de vleeschkaart kan vernietigd worderi De Secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende be kend. BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Maandag 10 Maart tot en met Zondag 16 Maart a.s. geeft de met „07" genummerde bon van de laatst uitgereikte boter en vetkaart recht op het koopen van 250 gram bo ter of margarine of 200 gram spijsvet. De met „07" genummerde bons, die op 16 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 23 Maart a.s. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 10 Maart tot en met Zondag 16 Maart a.s. geeft de met ..91" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van één ei. De bons, welke op 16 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 23 Maart a.s., met dier. ver stande, dat zij gedurende de week van 17 Maart tot én met 23 Maart niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. KAAS. Gedurende het tijdvak van Maandag 10 Maart tot en met Zondag 23 Maart a.s. geven de met „61" en „71" genummerde bons van de „bonkaart algemeen" elk recht op het koopen van 100 gram kaas. De bons. welke op 23 Maart nog niet ge bruikt zijn. blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 6 April a.s. BROOD EN GEBAK. Gedurende het tijdvak van Maandag 10 Maart tot en met Zondag i6 Maart a.s. geeft elk der met „07" genummerde bons van de broodkaart recht op het köopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „07" genummerde broodbons recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aan tal grammen: Beschuit 75 gram, biscuits en wafels 90 gram, speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gram, koek 160 gram. cake 300 gram. gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram. gevuld groot korstgebak (b.v. boterletters) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem ge bakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid om vat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 16 Maart nog niet gebruikte bons blijven voorts nog geldig gedurende de week ven 17 Maart tot en met 23 Maart a.s. met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. VLEESCII EN VLEESCHWAREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 10 Maart tot en met Woensdag 19 Maart a.s. geeft elk der vier met „07 vleesch" gemerkte bonnen van de laatst uitgereikte vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of één rantsoen vleeschwaren. De met „07 worst, vleesch- waren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bons, welke op 19 Maart a.s. nog niet gébruikt zijn, blij ven nog geldig tot en met Zondag 23 Maart a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan wor den gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of ge kookt varkens-, rund-, of kalfsvleesch en voor ge rookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worst soorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor le verartikelen. tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. De met „06" genummerde bon van de vleesch kaart zal niet worden aangewezen en kan dus wor den vernietigd. Carage Cebr. Brinkmann Smedestr. 22 (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 12 PAGINA'S. R. P.: Natuurreservaat. pag. 1 P. Gasus: Toet-ensemble. pag. 1 C. J. v. T.: Een natuurreservaat by Haarlem. pag. 1 Rooken. pag. 2 D.: Bloemendaalsche zalm. pag. 2 J. H. V.: Op ontdekkingsreis in de arbeidssfeer van den prepa'rateur. pag. 3 Flitsen pag. 3 P. v. d. Hem: Opening Jaarbeurs Utrecht. pag. 3 J. C. E.: Langs de Straat. pag. 3 Voor de Vrouw pag. 4 Voor lange avonden pag. 5 Bioscopen pag. 6 H. D. Vertelling: De scheidsrechter. pag. 6 J. H. de Bois: Litteraire kantteeke- ningen. pag. 6 C. J. E. D.: In den ban van Amor. pag. 8 A. J. D.: Druifhyacint. pag. 8 V

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1