Haarlem s Dagblad £en boschplan te 'Zandmwtr De Jaarbeurs. Birmingham aangevallen Twee winters. De nieuwe inkomstenbelasting Fruit juweeltjes Roosevelt onderteekent de wet op de hulpverleening Artikelen enz. V. de 58e JAARGANG No. 17709 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zón- Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 12 MAART 1911 Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3 55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ2.elke regel meer ƒ0.40. Reclames ƒ0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meer ƒ0.1754. Groentjes zie rubriek. leg ider< tatei goe k d, -aga i. D< laar- mil. d( lioei eren haan is en .s en der 1 het be snel, goud be- oerd van king de ollar jaar ligde saldi van rlijh i hel 'egel wil' er. hee« hel di mo- di hee- aan •ïchl met De opening van de voorjaarsbeurs-1941 te Utrecht, waarover een onzer redacteuren in dit nummer schrijft in een artikel, dat'ik in uw be langstelling aanbeveel, is door ondernemingsgeest en vertrouwen van de zijde der deelnemers en te vens door groote belangstelling van de zijde van het publiek gekenmerkt. U zult gisteren opgemerkt hebben dat mr. Milius, directeur van de Jaarbeurs, er in zijn openingsrede aan herinnerde dat de heer Graadt van Roggen bij de opening van de najaars- beurs-1940 het houden daarvan als „een waag" had aangeduid. Het waagstuk bleek gerechtvaar digd en het vervolg geeft daar een extra bevesti ging van. Vooral in de groote opkomst, de activi teit en den durf der deelnemers. Wij leven in een tijd waarin het ontplooien van de Nederlandsche werkkracht en gemeenschappelijke daadkracht op zoo velerlei gebied in het Nederlandsche volksbe lang meer dan ooit moodiiig zijn. Het is een moei lijke tijd, maar juist in zulke perioden doen zich al diegenen kennen die van aanpakken weten en niet met hun handen in de schoot willen gaan zitten om maar eens af te wachten wat er verder ge beuren zal. Als die lijdelijke houding zich overwe gend deed gelden irn ons volk zou het er droevig mee uitzien. De Jaarbeurs geeft gelukkig een gansoh ander beeld, ook in de belangstelling die zij van de zijde van het publiek ondervindt. Ik lees iin d>e N.R.Ct. dat er den eersten dag o.a. uit Limburg een extra-trein naar Utreoht reed die duizend bezoekers aanbracht en dat de beurs Dins dagmorgen om halfelf al drieënhalf maal zooveel bezoekers ontvangen had als de najaarsbeurs, die ook heel druk bezocht was, op dat zelfde tijdstip had ontvangenzelfs zonder er dien Limburg- sóhen extra-trein bij te rekenen. Dit stemt hoopvol en men kan aannemen dat het zijn stimuleerenden Invloed overal in den lande zal doen gelden. Niet alleen in de kringen van handel en industrie, maar ook in andere. Het is duidelijk genoeg, het is aller minst een theorie die de nuchtere practijk omzeilt, dat ondernemingsgeest en durf op verschillende gebieden van menschelijke activiteit onderling sti- muleerend werken. Dat moet in een moeilijken tijd zeker zoo zijn. Als men dezen „handels-slag" in Utreoht zoo beschouwt, dan is het zeker dat zijn moedgevend voorbeeld uitwerking zal doen gelden ook op de menschen die den „productie-slag" van landbouw en veeteelt hebben te voeren. En dat hij, door den indruk dien zijn levende kracht maakt, op ander gebied velen zal wakker schudden. Zelfs als zij niet naar de Jaarbeurs gaan omdat zij er voor hun eigen werk niets te doen hebben zullen zij er over lezen, er foto's van zien en er door tot na denken en waar die noodig is tot zelfcritiek gebracht worden. Een zelfcritiek, die niet alleen hun eigenbelang moet gelden maar vooral ook het begrip, dat wij ons volk het best dienen door ons aandeel in zijn gemeenschappelijk belang te- nemen en dat de grootst mogelijke, activiteit op alle -ge bieden: handel, industrie, landbouw, het beroeps leven in den meest algemeenen zin, daartoe noodig is en anderen ten voorbeeld strekt en inspireert. De daadkracht in landbouw en nijverheid dienen daar bij in den meest dire eten zin onze voedselvoorzie ning en algemeene welvaart, helpen medemensohen aan werk, zorgen in het algemeen er voor dat het beste bereikt wordt wat te bereiken -is. Het treft dat de voorzitter van den Raad van Be heer, dr. Fentener van Vlissingen, gesproken heeft over den hokjesgeest die ter Jaarbeurs geheerscht had en verdwenen was. Een hokjesgeest in den let terlijken zin: de deelnemers sloten zich met hun producten in hokjes op, benauwd dat de concurrent er iets van gewaar zou worden en stelden aanvanke lijk zelfs de voorwaarde, dat hij niet in hun buurt moest wezen, waarmee zij den klant, die zijn leve ranciers ter Jaarbeurs bezocht, intusschen het leven moeilijk maakten. Die geest verdween uit de Jaar beurs evenals die van de monsterkamers met het opschrift „Alleen toegang voor belanghebbenden", die de puur-nieuwsgierige bezoekers weerde maar intusschen daarmee ook het groote publiek op een afstand hield. Hokjesgeest of wel schotjesgeest heeft ons volk veel kwaad gedaan ook op gansch ander gebied en ik geloof dat tegenwoordig de groote meer derheid wel is gaan beseffen dat wij daarvan in elk geval bevrijd moeten raken. Hetgeen die bevrijding doet voorzien. Op deze Jaarbeurs geeft de textielafdeeling een duidelijk bewijs van den wil, tot het groote publiek te spreken. Die gaat in haar opzet sterk in de rich ting van de tentoonstelling en toont daarbij hetgeen tentoonstellingen pleegt te kenmerken: machinerie in werking. Wij hebben er dezer dagen nog een voorbeeld van gegeven door een foto van een weef getouw dat werd opgesteld en dat men nu te Utrecht in actie kan zien. Dat is een verandering en die valt op als men denkt aan een Jaarbeurs-verleden, waarin de ten- toonstellings-gedaohte veel bestrijding vond en waarin een soort grimmige zaken-dogmatiek de stelling deed huldigen, dat men zich strikt tot het directe zakendoen moest bepalen. Misschien maak te de nieuwigheid van het instituut het in dien tijd moeilijk, onderscheid te maken tusschen het be grip goederenbeurs, zooals men dat op het Am- sterdamsohe Damrak kende, en de jaarbeurs die veeleer het karakter van een jaarmarkt moest dragen. Toen waren er trouwens nog velen, die hun schouders ophaalden over de nieuwe instel ling en haar een kort en bloedarm bestaan voor spelden. Ik herinner mij levendig hun zwartgal ligheid. De tijd heeft die wel zeer afdoende gelogenstraft. De Jaarbeurs is gegroeid. Zij bestaat nu, op een paar maanden na, een kwarteeuw. Zij toont zich in de huidige omstandigheden krachtig en gezond, als j een nationale instelling die ons vertrouwen en moed inboezemt. En wie denkt aan de in ons land bij zoo velen heerschende verslagenheid na de Mei dagen van 1940 zal erkennen, dat wel zeer weini gen zich toen deze uiting van Nederlandsche volks energie in Maart 1941 hadden kunnen voorstellen. R. P. De aarde wordt in gereedheid gebracht om het zaad te ontvangen. Op het land is men momenteel bezig met het z.g. diepspitten. De vruchtbare grond wordt, van een halven meter diepte, naar boven gebracht. (Foto Stevens) Een beschutte wandelplaats van 150 H.A. Aanleg van een auto-racebaan van 4 K.M. Het is in Zandvoort meermalen als een nadeel gevoeld dat er voor de bezoekers der badplaats weinig gelegenheid tot wandelen bestaat als het te koel is om aan -het strand te verblijven. Er is het wandelpark „Kostverloren" maar dat kan toch niet geheel in die behoefte voorzien. Daarom zal de gemeente in de onmiddellijke nabijheid van het strand een nieuwe en veel groo- tere wandelplaats maken; de opzet daarvan is zelfs zoo groot dat van een. boschplan gesproken wordt. Daarvoor zijn aangekocht duinterreinen die een gezamenlijke oppervlakte hebben van een kleine 150 H.A. Deze zijn gelegen tusschen het Kurha-us en het Noorderbad, dus in het centrum van het strand- en boulevardverkeer. Een gedeelte van dit duinterrein wordt be- bosoht. Reeds zijn proeven met deze bebossching genomen die een bevredigend resultaat hebben opgeleverd. De bebossching zal zich evenwel be perken tot ongeveer de helft van het terrein. Het overige gedeelte van het duin wordt geschikt ge maakt voor cultuurdoeleinden. Zandvoorters zul len daar. niet alleen gelegenheid krijgen aardap pelen te-verbouwen, maar ook tuiribouwgewassen. Ook zal er eenweiland worden aangelegd. Daartoe zal de waterstand in dit terrein belang rijk verhoogd moeten worden. Dit zal men berei ken door niet alleen vijvers te maken maar ook slooten. Het water zal verkregen worden van de zuiveringsinstallatie voor de rioleering die in de nabijheid wordt gezet. De zuivering van het riool water zal langs biologisohen weg tot stand ge bracht worden. Na de zuivering wordt het water zoo helder dat men het zelfs zou kunnen drinken. In het wandelgedeelte van het duin zal vermoe delijk een melkhuis voor de bezoekers gebouwd worden. Aan den buitenkant van het boschplan komt een breede weg. die een lengte zal heb ben van 4 K.M. Deze weg wordt zoo aangelegd dat hij gebruikt kan worden als autoracebaan. In Zandvoort werden reeds autowedstrijden ge houden. de baan die daarvoor gebruikt werd had een lengte van 2.3 K.M. Als de nieuwe baan klaar zal dit een zeer groote verbetering zijn, want zij is niet alleen langer maar er zijn minder moei- Geen broodprijsverhoöging voor September? Ir. S. L. Louwes, de directeur-generaal van de voedselvoorziening heeft in zijn Zaterdag gehouden ede o.rn. aangekondigd dat het gevolg van de thans voor den oogst 1941 vastgestelde prijzen, die de boeren voor hun akkerbouwproducten zullen ont vangen, zal zijn, dat de handelsprijs van allerlei ar tikelen eenigszins moet worden verhoogd o.a. van het brood. Op grond van deze uitlating is men in de desbe treffende kringen van meening, aldus meldt de N. R. Crt., dat de prijsverhooging van het brood niet zal ingaan voor de nieuwe oogst verwerkt wordt. Dit zou dan in September of October van dit jaar zijn. De Engelsche blokkade. Criliek van generaal Johnson. NEW YORK, 12 Maart. (D.N.B.) De bekende Amerikaansche publicist generaal Johnson keert zich in de „New York World Telegram" in scher pen vorm tegen Engeland's weigering de blokkade te verzachten. De generaal zegt dat Hoovei-'s plan tot hulpverleening niet de anti-Engelsche bevol king van Europa wil ondersteunen, maar alleen de volken die Engeland uit eigen belang in den oorlog heeft gedreven. De Engelschen gaan met hun maatregelen beslist te ver. Zij laten het zich welgevallen dat de Ver. Staten met wapenge schenken meer voor Engeland doen datn Canada. Tegelijkertijd protesteeren zij, wanneer de Ver. Staten behalve de Engelschen ook de Belgen, Franschen. Nederlanders en Denen willen helpen, waarvan de Amerikanen op gelijke - wijze bloed verwanten zijn. Deze oppositie van Engeland, zoo merkt generaal Johnson op, is wreed en onmen- scheljjk, zoo al niet vuil. lijke bochten in Zelfs komen er twee rechte stuk ken in voor van 1250 Meter, zoodat vooral op die plaatsen een groote snelheid zal kunnen worden bereikt. Door het benzinegebrek kunnen thans geen autowedstrijden gehouden worden, maar ais de oorlog voorbij is zal Zandvoort natuurlijk daarmee weer beginnen, want zij zijn een groote aantrek kelijkheid voor de badplaats ge-bleken. De werken die noodig zijn voor de uitvoering van dit boschplan zullen vermoedelijk door de tijdsomstandigheden wel wat vertraagd worden. Daar het object evenwel in werkverschaffing wordt uitgevoerd hoopt men er toch geregeld mee te kunnen doorgaan. Ir. F. Kruger, directeur van Gemeentewerken te Zandvoort, zei ons dat hij de verwachting heeft dat binnen een jaar of vier een zeer groot ge deelte van dit voor Zandvoort zoo belangrijke plan reeds zal zijn uitgevoerd. VAN T. Belangrijke objecten getroffen. BERLIJN, VI Maart (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt, hebben afdeelingen Duit- sche gevechtsvliegers in den afgeloopen nacht voor den oorlog belangrijke objecten te Bir mingham en in een havenstad aan de Zuid kust van Engeland met goed gevolg aange vallen. Men nam vele branden en ontploffin gen waar. ENGELSCHE MEDEDEELING. BERLIJN, 12 Maart (D.N.B.) Terstond na het vallen van de duisternis is gisteravond, naar de Londensche Nieuwsdienst meldt de actie van het Duitsche luchtwapen boven Engeland be gonnen. Tijdens deze aanvallen die zich over een groot gebied uitstrekten is een aantal brand bommen uitgeworpen. De aanvallen waren in hoofdzaak gericht op de Westelijke Midlands, alsmede op West-, Zuidwest- en Zuidoost En geland. Er is eenige schade aangericht. Volgens een statistiek is een op eenvolging van twee zoo strenge winters als 1939/40 en 1940/1 niet voorgekomen sinds1205). Zeven eeuwen nu geleden Plus een kleine veertig jaar Heeft men net zoo'n kou geleden In twee winters na elkaar, Als wij nu hebben verdragen Ditmaal en een jaar gelee, Dat is wel voor onze dagen Een wat rillerig idee. In de eeuwen tusschenbeiden Kwamen strenge winters voor. Maar toch nooit twee wintertijden Achtereen, dat het zóó vroor. Waarom krijg ik dit te lezen, Geeft me dat een trotsch besef. Of moet ik soms dankbaar wezen Dat ik 't zoo bijzonder tref? Al die stumpers, al die jaren. Al die eeuwen tusschenin, Wisten niet wat winters waren In dien gedoubleerden zin. Of wil men mij troost bereiden: Er was driemaal na elkaar Sinds onheugelijke tijden Nooit zoo'n winter, hoop dus maar? Ik heb wel met die twee malen Nu vooreerst genoeg gehad, Maar 'k vind best het te herhalen Over, zeg één eeuw zoowat Loonbelasting zal daarvan worden afgetrokken Naar wij vernemen worden thans de voorbe reidingen getroffen voor de invoering van een nieuwe Inkomstenbelasting in ons land. Het kan nog niet worden medegedeeld welke tarieven daarvoor zullen - gelden. Wel werd ons verzekerd, dat de bedragen die iemand thans reeds als Loon belasting betaalt in mindering gebracht zullen worden van den aanslag in de Inkomstenbelasting. JONGEN OVERREDEN EN GEDOOD. ROTTERDAM. 12 Maart. De 8-jarige J. W. Maan, gewoond hebbende in den Berkendaal te Rotterdam, is bij een bouwwerk aan den Dordtschenstraatweg aldaar door een vracht auto overreden. De jongen kreeg een der achter wielen over zich heen en werd met ernstige in wendige kneuzingen naar het Zuiderziekenhuis overgebracht, waar hij is overleden. Nieuwe VIJGEN, DADELS. DRUIVEN CR HOUTSTRAAT 128 TELEF. 19248 A.s. Zaterdag 15 Maart COX'S ORANGE PIPPIN de fijnste appel (Adv. Ingez. Med.) In het belangrijke kweekerscentrum Aalsmeer hecrscht weer groote drukte in verband met den verhoogden uitvoer der producten. Groote bossen prachtige ■wmren worden voor verzending gereed gemaakt. (Foto Pax Holland) Nadat het Huis van Afgevaardigden het ontwerp aanvaard had Het DN.B. meldt uit New-York: Het Huis van Afgevaardigden heeft de wet tot hulpverleening aan Engeland definitief aangenomen met 317 tegen 71 stemmen. Het Huis stemde Maandag over de toevoegingen van den Senaat. President Roosevelt heeft de wet zoodra deze hem door het Congres was toegezonden, onderteekend. ZU is daarmede van kracht ge worden. In een conferentie van de voorzitters der crediet- commissies van het Congres heeft Roosevelt giste ren meegedeeld dat hij voornemens is het Congres te verzoeken 7 milliard dollar toe te staan voor de uitvoering van het program tot hulpverleening aan Engeland. De voorzitter van de credietcommissie van den senaat Glass heeft na deze conferentie medegedeeld dat Roosevelt het totale bedrag contant zal ver langen. Senator Byrnes heeft desgevraagd verklaard dat de 7 milliard gedacht zijn als totaal voor den gel digheidsduur van de wet en dat hierin ook begre pen zijn de 1.3 milliard voor de onmiddellijke levering van aanwezige voorraden. Zeven milliard is het grootste bedrag dat het Amerikaansche congres in vredestijd ooit te vo- teeren heeft gehad. DUITSCH SPOORBOEKJE. Op 5 Mei verschijnt de eerste zomeruitgave van het rijksspoorboek (kleine uitgave) betreffende de Duitsche Spoorwegen. Het zal ook de verbin dingen bevatten met het neutrale buitenland. De posttreinen zijn afzonderlijk aangegeven. AARIEM S DAGBLAD bevat da gelijks vele tientallen GROEN TJES. Maar er is nog plaats bij voor het uwe. Verzuim het niet, als er aanleiding toe is. Duitsch weermachtsbericht Aanvallen van verscheidene uren op Portsmouth. BERLIJN, 11 Maart (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Het luchtwapen heeft den strijd tegen Groot Brittannië overal met succes voortgezet. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen deden vannacht aanvallen op de havenwerken van Portsmouth. De aanvallen duurden verscheidene uren. Door hevige ontploffingen en groote branden ontston den in de haven en op de werven zware verwoes tingen. In het zeegebied voor de Britsche Zuid oostkust en voor het Kanaal van Bristol bombar deerde het luchtwapen verscheidene koopvaardij schepen en beschadigde twee vrachtschepen ern stig Bü een aanval op het vliegveld Hawkings werden hangars en schuilplaatsen vernield. De vernietiging van verscheidene op den beganen grond staande vliegtuigen is zoo goed als zeker. Formaties van het Duitsche luchtwapen deden op het eiland Malta herhaalde aanvallen op de haven van La Valetta en het vliegveld Lucca. Bommen van middelbaar- en zwaar kaliber richt ten groote verwoestingen aan. In Noord-Afrika werden bij Agedabia Britsche troepenconcentraties en gemotoriseerde colonnes doeltreffend met bommen en boordwapens' bestre den en werden verscheidene pantserwagens en andere voertuigen verwoest of beschadigd. De vijand wierp vannacht bommen op een stad in West-Duitschland. Er werden geen mili taire doelen getroffen, daarentegen werden wel woonhuizen en een ziekenhuis zwaar beschadigd en werden eenige burgers gedood of gewond". HEDEN: 8 PAGINA'S R. P.: De Jaarbeurs. pag. 1 P. Gasus: Twee Winters. pag. 1 Eigenaardigheden in Haarlem en omgeving. pag. 3 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daarbuiten. pag. 3 v. T.: Ilun laatste sigaret. - pag. 3 Kampeeren aan zee. pag. 2 Een boschplan te Zandvoort pag. 1 Indrukken van de Jaarbeurs, pag. 3 Flitsen. pag. 3 W.: Het „dorado" der Inca's, pag. 5 K. de Jong: H. O. V. Volksconcert pag. 6 H. D. Vertelling: De vreemde gast. pag. 7

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1