Tentoonstelling 'M I Jbtoviand UIT EIGEN TUIN Paulownia tomantosa (ekoc daa.' riogc eling 1 redf zou ZXTRRTTXG K MAART 1941' H A A R L' E M'S DAGBLAD If in Vrijmetselaarsgebouw Tembel mg<-rtcht als bij den dienst gebruikelijk is In het gebouw Ripperdastraat 13 te Haarlem, waarin vroeger de loge der Haarlemsche vrijmet selaars gevestigd is geweest, is hedenmidddag 3 .uur een tentoonstelling betreffende de vrijmetselarij geopend. Deze tentoonstelling, welke gedurende vijf uur per dag door belangstellenden bezocht kan worden, n.l. van 1012 en van 36, is in gericht met materiaal dat uit Leeuwarden afkom stig is, waar hel reeds geëxposeerd werd. Vrijdag middag is de pers in de gelegenheid geweest het tentoongestelde te bezichtigen. In een aantal vi trines zijn de bij den vrij metselaarsritus in gebruik zijnde voorwerpen uitgestald, de verschillende schootsvellen die door de leden der 33 graden worden gedragen, de staven, dolken, zwaarden enz. Voorts zijn bijv. uitge stald verschillende ca- techismussen, als die voor leerling, voor ge zel en voor meester, een aantal geschriften, en i, - ni rnn,.....,.-'- allerlei andere zaken die op de magonnieke zaken betrekking hebben. Ver der zijn er een aantal geschriften tegen de vrijmetselarij op een tafel geëxposeerd. De z.g.n. voorbereidings- kamer en de tempel kunnen ook bezocht- worden. Zij zijn géheel ingericht als bij den dienst gebruikelijk is. Het geheel geeft dus alles wat bij de vrij metselarij gebruikt wordt en daaraan an nex is. Vrijdagmiddag is de pers voor een rond gang op de tentoonstel ling ontvangen waarbij zij rondgeleid werd door d enheerW.Schwier,Re ferent des Reichs-Kom- missaris für internatio- ,nale Organisationen, toe- lichting gaf. Vooraf heeft hij echter in een uitvoerige uiteenzetting gesproken over wezen obiejen doel, ontstaan en historie der vrijmetse larij. Hij zeide hierbij jojn., dat de vrijmetse larij zich uit de liberale idee heeft ontwikkeld en lijnrecht staat 'tegenover de wereldbeschouwing, welke gebaseerd is op het volksbeginsel. In den loop der laatste 80 jaar is zij hooris geworden aan het We reld] odendom. Gesticht in.. Engeland in 1717, heeft zij zich vrij snel over de wereld (verspreid waarbij zy na tuurlijk het eerst in de plaatsen met veel internationaal handelsverkeer zooals bijv. Amsterdam (1734), Hamburg (1735) Dajen Lissabon, voet kreeg. De bouwmeesters stonden evenals de steenhouwers en metselaars in de middeleeuwen in hooge eere. Hun gilden zijn in contact gekomen met verschillende van de ge heime bonden waaraan de Middeleeuwen zoo rijk waren en hebben langzamerhand een aantal ge- jbruiken van deze bonden overgenomen en wefden izoo op den duuur zelf een geheime bond. De vrijmetselarij heeft zich echter een geheel ander doel gekozen. Haar leden, litteratoren, politici, in- 'tellectueelen en Joden verbonden zich tot een politiek doel: de wereldheerschappij. Uit een later samengestelde geschiedenis blijkt, dat men de vrijmetselarij wilde terugvoeren tot op den eer sten menschv Adam. Ook Mozes zou bijv. een vrijmetselaarsleider zijn geweest. Verder wordt in deze geschiedenis moeite gedaan aan te toonen, dat de loges van den nieuwen tijd, een vortzetting zijn van de geheime bonden uit de oudheid. De vrijmetselaars volgden aanvankelijk in elk land een eigen systeem dat in de landelijke loges jsoms ook nog weer verschilde en deden zich overal weer anders voor Het aantal graden was ook niet gelijk. In een deel van ons land en in Duitschland zijn er 9 geweest, ïii het andere deel van ons land 21. Later is er meer eenheid gekomen en kende men bijv. hier te lande 33 graden. De heer Schwier ging hierop nog uitvoerig in. Verder vertelde hij, dat de vrijmetselarij .in haar eerste begin geen Joden-leden kende. Die zijn pas In de vrijmetselarij gekomen na de emancipatie fier Joden aan het einde der 18e eeuw. In 1843 Werd in Amerika de Buai-Brith-loge opgericht fl(> *vaar^oe alleen diegenen konden toetreden, wier beide ouders vol-Joodsch waren. Daardoor ontstond ten dubbellidmaatschap dat zich spoedig uitbreidde )n Nederland kende men 192 van dergelijke leden, flie direct onder leiding van de Amerikaansche loge itonden. Uit de rchieven van de beide Nederland- lu sche Buai-Brith-loges is gebleken, dat de president der Ver. Staten Roosevelt de eerst is geweest die de In 1936 ingestelde medaille ontving, welke zou worden toegekend aan hem die het meeste voor het Wereld-Joderidom zou hebben gedaan. De heer Schwier wees er vertjer op, dat de ont wikkeling van de loges in Nederland, Duitschland en Noorwegen aanvankelijk een andere is geweest dan die van de Romaansche loges. In genoemde drie landen bemoeide men zich aanvankelijk niet met de politiek, maar Goethe, die zelf vrijmetse laar was, zag duidelijk in, dat de vrijmetselaars een gevaar voor den staal zouden kunnen vormen als de hamer (het teeken van den voorzittende) niet in goede handen was. Na gewezen te hebben op het bij de broeders in gebruik zijnde geheimschrift (waarvan evenals van alle andere geheime zaken, een afbeelding ter expositie aan^vezig is) behandelde de heer Schwier de invloed der Joden in de vrijmetselarij. Tal van gebruiken in zeer groote deelen van het ritueel riem' Een blik in den tempel. Boven den zetel van den voorzittenden meester het boven alles tronend oog van Jahwe. (Foto Stapf) zijn van Joodschen oorsprong. Degene die loge- lid wordt, is bij zijn intrede te beschouwen als een onbehouwen steen. Van hem moet een be houwen steen gemaakt worden, die als bouwsteen voor den tempelbouw gebruikt kan worden. Tegen de vrijmetselarij wordt opgetreden om dat zij een werktuig is in de handen der Joden en omdat de vrijmetselarij haar leden van graad tot graad losser maakt van' het volksche natuur lijke denken. De broeders van de lagere graden streven meestal een ideaal na, maar dit wordt door die van de hoogere graden misbruikt. Hier mede heeft men ook in Duitschland rekening ge houden, zoo zeide de heer Schwier, die voorts ook nog een aantal organisaties heeft opgesomd welke nauw verband hielden met de vrijmetselarij en daardoor ook onder Joodschen invloed stonden. Zoo bijv. de Volkenbond, de Odd Fellows, Old Foresters, Rotarians. Op de tentoonstelling wordt op het geëxposeerde in het Nederlandsch 'toelichting gegeven. 45 p lingsl ienbt P Kra 'i! indhC llo 1 >'s ji and imS aag, kuip ivet- n. Een tapijt, waarop behalve vele vrijmetselaars symbolen voor een tempelgebouw staat, op Welks muur Egyptische mythologische teekc- niiigen zijn aangebracht. 'Foto Stapf) De woningbouw in Rotterdam. Honderden woningen verrijzen. ROTTERDAM, 14 Maart. Er komt schot in den Rotterdamschen woningbouw. Op vele punten is er groote bedrijvigheid en zal er nog be drijvigheid komen. Gisteren heeft de woning- bouwvereeniging Patrimonium 18 woningen voor groote gezinnen aanbesteed, die in de Portland straat zullen komen. Er wordt gebouwd in den hoek van de Schiekade en den Statenweg, in Oud-Mathenesse en aan den linker-Maasoever. Eenige honderden woningen verrijzen in den polder Varkenoord, 944 woningen worden nog deze maand aanbesteed, die zullen verrijzen aan de buitenzijde van den Dordtsche straatweg achter de IJsclub het Zuiden, waarvan de plan nen in record tempo zijn gereed gemaakt en thans wordt met koortsachtigen ijver gebouwd aan 578 woningen op Tuindorp-Vreewijk en wel aan de Voorde, achter de Mare en nabij de R.K. kerk aan den Beukendaal. Gaat het in dit tempo voort, dan is de ver wachting, dat medio April medegerekend de 4200 noodwoningen, welke op instigatie van de gemeente worden gebouwd circa 8000 nieuwe woningen in aanbouw zullen zijn, alleszins ge wettigd. SCHADE-ENQUETE-COMMISSIE VOOR MILITAIREN TE VELDE. 's GRAVENHAGE, 14 Maart. Van bevoegde zijde schrijft men ons: Bij de schade-enquete-commissie voor mili tairen te velde zijn sedert begin Februari meer dan 40.000 aanvragen om toezending van invulformu- lieren binnengekomen. Deze aanvragen worden met zoo groot mogelijken spoed en in volgorde van binnenkomst beantwoord door toezending van een invulformulier'aan de aanvragers Het behoeft geen betoog, dat bij een zoo groot aantal aan vragen de toezending van het aangevraagde in- vulformulier eenigen tijd kan uitblijven. Aangezien voorts gebleken is dat nog niet ieder belanghebbende op de hoogte is van het bestaan van de mogelijkheid vergoeding te vragen voor te velde verloren gegane eigendommen, wordt nog maals medegedeeld, dat militairen van land- en zeemacht, die gedurende de oorlogsdagen parti culiere eigendommen verloren zagen gaan in hun mobilisatiestandplaats (aan boord van hun schip) zich per brief of briefkaart kunnen wenden tot den Secretaris van de Schade-enquete-commissie voor militairen te velde, Javastra^t 4 te 's Gra- venhage, waarin zij onder duidelijke opgave van naam en adres verzoeken om toezending van een invulformulier In verband met het vorenstaande wordt de ter mijn, waarbinnen de aanvraag van invulformulieren dient te geschieden, verlengd tot 1 April 1941. Ook de nagelaten betrekkingen van gesneuvelde mili taire kunnen zich met een verzoek om toezending van een invulformulier tot bovenstaand adres wenden. De H. O. V. liondt een Beellioven- cyelus. Vier concerten. Naar wij vernemen zal de Haarlemsche Orkest- vereeniging een Beethoven-cyclus organiseeren, be staande uit vier concerten, die plaats zullen heb ben op Dinsdagen 15, 22, 29 April en 6 Mei. De eerste twee onder leiding van Toon Verhey, de volgende onder Marinus Adam. Op het eerste concert zal als solist optreden Theo v. d Pas. op het tweede Willem Andriessen, op het derde Louis Zimmerman. Op het vierde con cert zal o.m. de negende symphonie worden uitge voerd met als solisten Jo Vincent, Ans Stroink. Louis van Tulder en Otto Couperus, met medewerking van het H.O.V.-koor. De concerten worden in de Gem. Concertzaal gegeven. EEN MOOIE OPLEIDING VOOR DE DANKBARE TAAK VAN KRAAMHULP. Aan de .Christelijke Vereeniging tot Kraamhulp voor Haarlem en Omstreken", welke tevens be middelingsbureau voor Kraamverzorging en kraam- en ziekenverpleging is, is sedert ll2 jaar een opleiding verbonden tot gediplomeerde kraam hulp. Daar deze opleiding bij vele daarvoor in aanmer king komende meisjes en jonge vrouwen nog niet voldoende bekendheid heeft, hebben wij ons licht opgestoken bij mevrouw G. v. d. Wall, de secre taresse van deze Vereeniging en in het huis in het Ripperdapark 16. Meisjes, die zich een prettige, zelfstandige positie willen verwerven, daarbij vol doening gevend werk willen doen, kunnen zich tot kraamhulp gaan bekwamen, als ze 20 jaar. zijn. Al is de lagere school al voldoende tot gemakke lijker begrip van theorie en praktijk, is het na tuurlijk wel meer gewenscht, dat ze wat langer op school zijn geweest. De taak van de meisjes zal zijn, in de gezin nen waar een baby geboren is, de noodige hulp en verzorging en voorlichting te kunnen geven voor moeder, baby en het huishouden. Ze is wat we vroeger een baker noemden, maar door haar op leiding is ze in staat op deskundige wijze moeder en kind te verzorgen en ook wat de huishouding betreft, zal ze wenken kunnen geven en mis schien verbetering kunnen aanbrengen, omdat ze ook daarin les heeft gehad in het huis en op de Huishoudschool a. d. Tetterodestraat. De meisjes, die deze opleiding volgen kunnen tegen kleine ver goeding in het huis der Vereeniging in het Rip perdapark intern komen, als ze van buiten de stad komen. Zij krijgen van dr. ten Bruggen Cate, secretaris der Commissie voor kinderhygiëne in Noord-Hol land, gedurende zes weken op twee middagen pei week theorie. De directrice Zuster v. d. Meulen, werkt de lessen met de meispjes uit. Meestal hebben ze eerst, soms gelijktijdig een moedercursus ge volgd, gegeven door de districtzuster Zr. Nieuw- poort. Na de theorie komen ze in de practijk. Onder leiding en toezicht van de directrice kunnen ze dan toonen wat ze waard zijn als aanstaande kraam hulp. Ze komen dan in de gezinnen waar een baby geboren is. Het ervaren oog van de directrice ziet al gauw, of het werk aan het candidaatje overge laten kan worden of niet. Met liefde en toewijding voor het vak en gezond verstand kunnen de meisjes al heel gauw op een zeer behoorlijk peil zijn en voor het gezin, waar ze hun arbeid verrichten, een zegen zijn. Wanneer ze 10 maal een verpleging van veertien dagen hebben gehad, dan kan haar een staats- diploma kraamhulp worden uitgereikt, waarna ze zich zelfstandig kunnen vestigen. De geheele op leiding duurt ongeveer een jaar. Daar er nog altijd een groot tekort is aan gediplomeerde la-aamhulp kunnen ze zich een goed bestaan verzekeren, indien ze voor haar werk de juiste eigenschappen hebben. De Christelijke Vereeniging tot Kraamhulp is een philantropische instelling die subsidie geniet. De patiëntep betalen naar vermogen, soms zelfs niets, maar hoe veel of hoe weinig ze ook bijdragen in de verzorging maakt het geen verschil. Wat wel een verschil maakt, is de gerustheid, warmee een aanstaande kraamvrouw de komst van haar baby te gemoet kan zien, als ze weet dat er voor haai en haar gezin op de meest doeltreffende manier wordt gezorgd, terwijl het haar vroeger de meeste zorg baarde, hoe het in dien tijd met man, kinderen en huishouden moest gaan. We hadden het genoegen een deel van een les van de Moedercursus, gegeven door de districts- zuster Zr. Nieuwpoort bij te wonen. Met de grootste aandacht werd haar betoog gevolgd. De leer lingen waren ditmaal geen aanstaande kraam hulpen maar jonge meisjes, die verloofd zijn en jonge getrouwde vrouwen. De theorie is heel mooi, maar nog interessanter zijn de practische lessen, waarbij een Kathe Kruse pop de baby voorstelt en een heel groote pop de kraamvrouw. Lan taarnplaatjes verduidelijken het gesproken woord. Sedert eenigen tijd heeft de Vereeniging een Bemiddelingsbureau voor kraamverzorging en kraam- en ziekenverpleging ingesteld, dat al vele kraamvrouwen een goed geschoolde hulp heeft be zorgd. Van veel belang is dat de leerlingen in het huis onder de degelijke leiding van de administra trice, mejuffrouw v. d. Wall, maaltijden leeren klaar maken, die prachtig op vitaminen zijn uit gebalanceerd, zoodat ze middageten weten te be reiden, dat zonder duur te zijn, precies geeft wat het geven moet Wanneer de aard van het gezin het toelaat, dan zijn de meisjes intern in de verpleging, maar heel veel is het dat ze 's avonds thuis komen en 's morgens weer naar hun werk gaan. Het thuiskomen is altijd weer een feest, omdat er zoo'n prettige, hartelijke verhouding heerscht. Wanneer de kraamhulp dan ook nog de jonge moeder heeft kunnen doen inzien het nut van een geregeld bezoek aan het consultatiebureau voor zuigelingen met den nieuwen wereldburger, dan kan ze weer met voldoenning op haar werk terug zien. M. M. L. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 15 OP 16 MAART 1941 van 19.42 tot 7.55 Maan op 16 Maart onder 9.25 Maan op 17 Maart op 0.02 VAN 16 OP 17 MAART 1941 van 19.45 tot 7.51 Maan op 17 Maart op 0 02 Maan op 17 Maart onder9.59 EEN BIDSTOND VOOR DEN NOOD DER TIJDEN. In alle kerken op Zondag 23 Maart. De Algemeene Synodale Commissie der Ned, Herv. Kerk heeft op Zondag 23 Maart a.s. een bidstond uitge schreven in verband met den nood der lijden. Deze bidstond vmudt plaats In overeenstemming met andere kerken zoodat wij ditmaal tn ons vaderland een algemeene bidstond zullen hebben. BRAND IN DE „WERKPLAATS'. BILTHOVEN 15 Maart. Gisteravond ls een felle brand uitgebroken ln de Hobbemalaan alhier, in de bekende school van Kees Boeke, genaamd de „Werkplaats". De Bilthovensche vrijwillige brandweer tastte het vuur met vier stralen aan. waardoor voorkomen kon worden, dat de geheele school ln vlammen opging Nu brandden slechts twee schoollokalen uit, waardoor echter belang rijke schade ontstond. De oorzaak van den brand ls on bekend, rnL—jgsa—BSgAgr4 ÏV .1 sêr- i Op het oogenblik is men te Hoofddorp bezig met het leggen der fundamenten voor den bouw van een nieuw politiebureau. Rechts op den achtergrond het raadhuis te Hoofddorp. (Foto J. Stevens) .Verschillende soorteu boomen. Indien we reeds eerder groenten gekweekt hebben, zorgen we er voor, dat we niet dezelfde soorten groenten zetten op de plaatssen waar we ze het vorige jaar gekweekt hebben. Dus niet tweemaal bladgroenten achter elkaar of twee maal aardappelen of wortelen of erwten of boonen op dezelfde plaats. We kunnen op twee manieren zaaien en wel op regels of op zaaibedden. Zoo zaaien we erwten en boonen steeds op regels worteltjes en sla of op regels of op bedden. Gewassen, die later uit- geplant moeten worden, zooals boerenkool, zaaien we altijd op zaaibedden. Dit heeft het groote voor deel dat een dergelijk gewas, dat op volwassen leeftijd een vrij groote ruimte behoeft, nu ge durende zijn eerste ontwikkeling, maar een kleine plaats in beslag neemt en later op vrijgekomen stukken land uitgeplant kan worden. Zoowel zaaibedden als regels laten we steeds in de richting Noord Zuid loopen, daar op deze wijze alle planten de meeste zon opvangen. Deden we het anders dan zou, vooral bij hoogopgaande gewassen steeds een gedeelte der planten in de schaduw van de andere staan. Het eerste wat we aan de aarde toevertrouwen zijn de tuinboonen, erwten, peulen en capucijn- ders. De tuinboonen, die uitstekend tegen koude en wind bestand zijn en waarvan een rij planten als het ware een haagje van pl.m. 60 cM. hoogte vormen, kunnen zeer goed als windkeering voor andere planten dienst doen. We legggen de tuin boonen daarom liefst aan de Noord of Noord-Oost zijde van den tuin. We harken den grond waar we gaan zaaien eerst goed glad en zetten de pootlijn uit. Langs de pootljjn kunnen we nu een geultje trekken, waarin we de boonen leggen of we maken voor ieder en boon apart een gaatje, waar we hem in stoppen. De boonen worden op een afstand van 15 a 20 cM. uitgezaaid en moeten op een diepte van pl.m. 4 cM. onder het oppervlakte van den grond komen te liggen. Indien we een rij af hëWben, steken we aan hel begin en het eind van de rij een stokje in den grond, zoodat we later precies weten waar we ge zaaid hebben. Nu halen we de pootlijn weg en har ken voorzichtig de zaaigeul of de gaten dicht. De volgende- rij wordt nu op 60 cM. afstand van de eerste rij gezaaid en zoo verder. Erwten, peulen en capucijners worden eveneens op regels gezaaid. We verdeelen erwten in stam en rijserwten, evenzoo de capucijners en peulen. Onder de stamcrwten verstaan we die soorten, die tot pl.m. 60 cM. hoog worden, onder rijserwten worden de soorten die hooger worden en die daar om een steunsel van rijshout of kippengaas noodig hebben om tegen op te klimmen, verstaan. Rijserwten worden door hun grootere opbrengst, dikwijls boven stamerwten verkozen. Daar rijs erwten uitstekend geschikt zijn als windkeering. worden zij bij voorkeur aan de windzijde van de tuin gezaaid. Indien we erwten, peulen en capu cijners zaaien, die een verschillende hoogte krij gen, zaaien we het hoogste soort steeds het heest Noordelijk. ^Rijserwten zaaien we in dubbele rijen, waartus- schen later het rijshout wordt geplaatst. We trek ken langs de pootlijn twee geulen op een afstand van 20 c.M. 2 a 3 cM. diep. we leggen hierin de erwten op ongeveer 5 cM. afstand darna harken we de geultjes voorzichtig dicht en drukken den grond met een plankje wat aan. De afstand tus- schen deze en de volgende dubbele rij bedraagt 1 M. tot 1.40 M. naar de hoogte der erwten. Goede soorten doperwten zijn: de Lentedopper (hoogte N60 M.), Vlijmsche krombek (hoogte 1.70 M.) en Wonder van Amerika (stamefwt). De Groote Kaapsche groene erwt, (hoogte 1 M.) kan gedroogd worden. Voor capucijners nemen we de Witte buscapu- cijners (hoogte 1.50 M.). Blauwschok dit soort heeft bruine zaden (hoogte 1 60 M.) en de stam- grauwe, deze laatste is geschikt om te drogen. Twee peulsoorten zijn: Vroege Hendriks (hoogte 1.50 M.) en de Stampeul. Erwten, peulen en capucijners groeien het beste op een voedzame, doch niet te sterk gemesten grond, die veel kalk bevat. Over het plaatsen van het rijshout, spreken we in net volgende artikel, omreden we dit pas doen als de plantjes boven den grond staan. De ruimte tusschen de rijen kunnen we benut ten voor het zaaien van: spinazie, raapstelen en radijs. Spinazie onttrekt veel voedsel en vocht aan den grond en is daarom lang niet voor lederen grond geschikt. We zetten spinazie voor we deze uitzaaien, een paar dagen vermengd met vochtig zand op èen warme plaats. Het aldus voorgekiemde zaad, komt vlugger en regelmatiger op, dan het ongekiemde. We kiezen de soorten: Breedblad scherpzaad, waarvan we per vlerk. Meter 40 a 50 gr. noodig hebben. Voor raapstelen hebben we 50 gram per 10 vierk. Meter noodig, soortengroene en gele. Voor radijs is ook een hoevelheid van 50 gram per 10 vierk. meter voldoende. Deze laatste groentesoorten zaaien we liefst een paar maal met een tusschenpoos van enkele weken, zoodat we hiervan langen tijd kunnen oogsten. J. J. L. NED. AMATEURTOONEEL-UNIE. Dc uitgestelde vergadering der afd Haarlem van de N. A. T. U. zal thans plaats hebben a.s. Dinsdagavond 20 Maart, in de studio „Albcrdtngk Tbljm', Lange Wijn gaardstraat 17. Paulownia tomantosa. (foto Hendriks). Wanneer we denken aan de familie der Scro- phulariaceae of Leeuwenbekachtigen zien we in gedachten allerlei kruiden voor ons van de klei nere planten als eereprijs, leeuwenbek, kartel blad. oogentroost. hengel en ratelaar, tot de groo tere vertegenwoordigers als bet vingerhoedskruid en de toortsen. Maar we zullen niet gauw aan een boom denken in deze familie. Een houtgewas in deze groep is dan ook een uitzondering. Paulownia is er een voorbeeld van. Paulownia tomentosa is een middelhooge boom met wijd gespreide kruin die in niet te strenge winters in MaartApril zijn mooie, tot zes centi meter lange trompetvormige bloemen draagt in groote lilakleurige trossen. Dc lobben van de kroonbuis zijn teruggeslagen, wat de bloem iets voller maakt. Het is een prachtig gezicht zoo'n Paulownia in vollen bloei; Die violette bloemen weelde aan den verder nog bijna geheel kalen boom. Ook later is het een mooie boom. wanneer hij wordt bedekt door cle zeer groote breed- eivormige bladeren. Het is goed om Paulownia een beschutte stand plaats te geven in verband met den vroegen bloei. Vooral jonge planten hebben nog al eens te lijden van de vorst, ze vriezen sterk terug. Ook kan men vaif den bloei niet altijd zeker zijn. Er ls een gun stige winter voor noodig. Maar het is een zeer mooie boom, die iets exotisch heeft vooral in den bloeitijd, wanneer de wonderlijke grillige vorm van de takken nog niet verscholen gaat onder den bladerentooi. En aan de toppen van de vertakkingen die wonderlijk mooie groote violette of lilakleurige bloemen prij ken. Het is natuurlijk geen plant om als één ■van de weinige in een kleinen tuin te planten, maar ze is wel geschikt voor een grooten tuin of een plant soen, wanneer daar een beschut plekje is te vin den. De grillige vorm van den boom, de omvallend groote bladeren en, in het vroege voorjaar de mooie trompetvormige bloemen, zullen in ieder jaargetij een eigen aspect geven aan den hoek, waar Paulownia staat. A. J. D. ACENDA Heden: ZATERDAG 15 MAART. Gemeentelijke Concerzaal: „Matthaus Passion" door de Christelijke Oratoriumvereeniging, 2.30 u. Stadsschouwburg: „Ik ben zeventien jaar", door de N.V. Het Ned. Tooneel, 7.30 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond: Intieme Kléin-kunst avond afd. Haarlem Ned. Reisvereeniging, 7 uur. Frans Hals Theater: „Schandaal om Veronika", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: Zarah Leander in „Onverbreek bare banden", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Jeugd", de eeuwige strijd der jeugd tegen v.ooroordeel en verdorde moraal, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „De misdaad van Fabreani". 2, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen, 10—4 uur. ZONDAG 16 MAART Stadsschouwburg: „Het Fransche lied", Hendrik Andriessen en Joanna Diepenbrock, 2.30 uur. Rembrandt Theater: „Het kind en de wereld", 11.30 uur. Gem. Concertgebouw: Dansavond The American Club Tivoli, 7.30—11 uur. Gem. Concertgebouw: Non Stoprevue: „Lachen zonder bon". 7.30 uur. Bioscooptheaters. Voorstellingen des middags en des avonds. St. Bavo: Dik Trom (film), 2 cn 4 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen, 104 uur. MAANDAG 17 MAART. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen, 104 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN. Van 16 Maart tot en met 22 Maart zijn op Zondag en op werkdagen gedurende de avond uren (na 8 uur) en nachturen (tot 8 uur 's mor gens) geopend: Apotheek van Rijn N.V„ Kleine Houtweg 15, fel. 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zoon. Zijlweg 34, lel 12495. Schoterbosch Apotheek. Rijksstraatweg 19 TeL .2711. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, TcL

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 13