VaoK Canyeavonden^ De „Trans-Afrika-Expresse"? RADIO Bezetting door Engeland Jiaci Tlieuuxs De overeenkomst tusschen Thailand en Indo China 7. A TER DAT, IS MAAKT 1941' H XX ET EM'S DX'GKEXC Hevige ontploffing in voorstadje van Sevilla. Meer dan vijftig dooden. Het D.N.B. meldt: In een kruitmagazijn in een voorstadje van Sevilla heeft Vrijdag een hevige ontploffing plaatsgehad. De plaats waar de ramp geschiedde ligt drie kilometer van het centrum van Sevilla ver wijderd. De gevolgen van de explosie waren vernietigend, daar de niet al te stevig gebouw de arbeiderswoningen in verren omtrek ineen stortten, waardoor vele mcnsclien onder puin bedolven werden. In een officieele bekendmaking van den ci- vielen gouverneur van Sevilla wordt het aan tal dergencn, die om het leven gekomen zijn, op meer dan vijftig gesteld. Tusschen de 250 cn 300 gewonden zijn tot dusver geborgen. Het aantal verwoeste huizen bedraagt vol gens dit communiqué 300. De burgemeester hee.ft op het abattoir een groot verzamel- bureau ingericht, vooral ten behoeve van die gezinnen, welke door de ramp dakloos zijn ge worden. O.a. is uit Madrid hulp ontboden. De regen bemoeilijkt het opruimingswerk. De ramp is volgens de totdusver bekend zijnde resultaten van het onderzoek ontstaan, doordat bij het laden een kist met kruit op den grond viel en tot ontbranding kwam. De helft van de woon wijk Santa Barbara en van het voorsbadje, dat Cen-o del Aguilla heet, is vernietigd. Het geheele gebied dat door de ontploffing is geteiste rl maakt den indruk van een streek, waar een zware aardbeving heeft gewoed. De enkele huizen die niet volkomen verwoest werden zijn zoo bouwvallig dat zij gesloopt moeten worden Alle posten voor eerste hulp in de stad zijn vol gewonden. De zwaargewonden zijn met behulp van ziekenwagens en andere auto's onmiddellijk naar de ziekenhuizen gebracht. In de stedelijke hulppost in het'abattoir van Sevilla zijn tot dus ver 2500 dakloozen opgenomen die verzorgd wor den door het sociale hulpwerk van de Palange. De Palangisten en de leden van het nationale syndi caat verleenen krachtdadig hulp bij het oprui mingswerk en bij de verzorging der slachtoffers. De civiele gouverneur heeft den leiders van het nationale instituut voor kolonisatie een bood schap doen toekomen, waarin hij verzoekt om be spoedigde en urgente uitvoering van het bouw- program voor Sevilla. Het gemeentebestuur der stad heeft den commissaris-generaal voor de levensmiddelenvoorziening verzocht terstond een extra toewijzing van levensmiddelen voor de 6laohtoffers der explosie te geven. IRAK WIL BUITEN DEN OORLOG BLIJVEN. BEIROET, 14 Maart. (D.N.B.) Naar aanleiding van de besprekingen tusschen den Irakeeschen mi nister van buitenlandsche zaken en den Brïtschen minister Eden te Kairo heeft de Irakeesche minis ter-president verklaard, dat Irak vastbesloten is buiten den oorlog te blijven. Op 440 kilometer ten Westen van Ierland is het s.s. „Calafatis" door een Duitsch vliegtuig tot zinken gebracht. Een voltreffer slaat in. (Foto Weltbild) PROGRAMMA ZONDAG 16 MAART 1941. Nederlandsch Programma. HILVERSUM i, 414,4 M. 6.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Bach-cantate. 10.00 Gramo- jioonmuzlek. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Omroeporkest. 1.45 Nederlandsch Verbond voor Slbbekunde: „Wie en wat waren onze voor ouders?" 2.00 Melodlsten en solist. 2.45 Voor de boeren. 3.30 Uit Berlijn65e Verzoekconcert voor de Duitsche Weermacht. 6 00 Voor de kinderen. 6.30 Gramofoonmuziek. 6.42 Almanak. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. "00 Viool en piano. 7 30 Berichten, Engelsch. 7.45 Gramo foonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. Reportage. 8 30 Berichten. Engelsch. 8.45 Concertgebouw-orkest (opn.). 9 40 Gramofoonmuziek. 8.45 Engelsche berichten A. N. P. 10.00 Nieuwsberichten A. 'N. P. en sluiting. Nederlandsch Programma. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 Uitzending, voorbereid door de Chris. RadioSstichting. Morgenwijding. 9.00 Rondom orgel. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest, solist en declamatie. 12,00 Uitzending, voorbereid door de Christ. Radio-Stichting. Cyclus „Kent gij Uw Bijbel?" (gr.pl.). 12.15 Orgelspel. 12.45 Nieuws- en economische be richten A. N. P. 1.00 De Romancers, soliste en gramofoon muziek. 2.00 Belangrijke uitzendingen in deze week. 2.15 Inleiding volgende uitzending. 2.25 „Cosi fan tutte", opera. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.00 Boekenpraatje. 4.15 Studiodienst. 5.15 Gramofoonmuziek. 5.30 Voor natuur liefhebbers. 6.00 Amusementsorkest en solist. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Sport van den dag. 7.15 Cabaretprogramma. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. en sluiting. MAANDAG 17 MAART 1941. Nederlandsch Programma. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gra mofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoon muziek. 8.00 Dagopening. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberichten A, N. P. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.40 Trio Hoog-Brederode-Röntgen. 11.20 Declamatie. 11.40 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 12.0012.15 Gramo foonmuziek. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 De Ramblers. 1.30 Phllharmonisch kwartet. 2.10 „Onze keuken", causerie. 2.30 Orgelspel. 3.00 Omroeporkest. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.45 Voor zieken en thuiszittenden.' 5.15 Nieuws-, economische en beurs berichten A. N. P. 5.30 Puszta-orkest. 6.00 Melodlsten en solist. 6.15—6.30 Causerie over het streven van den Neder- landschen Bond voor Kunst in Industrie. 6.42 Almanak. 6-45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Econo mische vragen van den dag A. N. P. 7.15 Gramofoon muziek. 7.30—7.45 Berichten, Engelsch. 8.00 Nieuwsberich ten A. N. P. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten, Engelsch. 8 45 Residentie-orkest. 9.40 Gramofoonmuziek. 9.45 Engelsche berichten A. N. P. 10.00 Nieuwsberichten A. N. P. en sluiting. Nederlandsch Programma. HILVERSUM II, 301.5 M. G.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gra mofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoon muziek. 8.30 Nieuwsberichten A. N. P. 8.45 Gramofoonmu ziek. 10.00 Uitzending, voorbereid door de Christ. Radio- Stichting. Morgendienst. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Muset te-ensemblc cn soliste (opn.) 11.00 Huishoudelijke vragenbeantwoording. 11.15 Viool en piano. 11.3011.45 Gramofoonmuziek .12.00 Berichten. 12.15 Esmeralda. 12.45 Nieuws- en economische belichten A. N.-P. 1.00 Orgelspel en Schrammelkwartot. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Con certgebouw-orkest (opn.). 3.00 Sylvestretrio. 3.45 Gramo foonmuziek met toelichting. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.3( Voor de kinderen. 5.00 Uitzending, voorbereid door de Christ. Radio-Stichting. Lijdensmeditatie (gr.pl.). Nieuws-, economis'che en beursberichten A. N. P. 5.30 Omroepoi kesi r. 00—6.15 Gesprekken met luisteraars. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Friesch praat ie A. N. P 7 15 Pianovoordracht. 7 40 Cyclus geest van onzen tyd". 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. en •lulling. De Azoren ROME, 14 Maart (D.N.B,) Naar hier bekend wordt gemaakt, zijn in Tanger geruchten verspreid, dat Engeland voornemens is de Azoren te bezetten en tevens voorbereidingen voor een landing in Por tugal treft. De Engelsche generale staf acht het be zit van Gibraltar beslist noodzakelijk voor de stra tegische verdediging van het Engelsche wereldrijk. Hij zal geen offers cn risico ontzien om Gibraltar te redden. De bezetting van de Azoren zou slechts het voorspel tot een landingsoperatie in Portugal zijn. Volgens andere geruchten zou Washington het advies tot bezetting van de Azoren gegeven hebben. Sociale maatregelen in Frankrijk, Rede van maarschalk Pétain. Uit Vichy verneemt het D.N.B.Het staatshoofd maarschalk Pétain heeft gisteravond een radio rede gehouden, waarin hij mededeeling deed van de invoering van ouderdomspensioen. Deze maat regel kon, naar Pétain zeide niet alles geven wat noodig was, doch wel gaf het wat mogelijk was. De maarschalk verklaarde te hopen dat de wet later zou worden verbeterd. Dit, zeide hij, hangt echter van den economisohen toestand af. In een door den oorlog verwoest en door een te laag ge boortecijfer getroffen land kan men niet ineens groote dingen doen. De jonge generaties moeten zich hardnekkig aan den arbeid wijden. Een land echter dat gen jeugd meert heeft omdat het geen kinderen heeft, kan den ouderdom niet onderhou den. Dit zijn eenvoudige en duidelijke waarheden, waarvan de leering vergeten is. De ouderdoms verzorging berust op de solidariteit der natie, der klassen en der leeftijden. Pétain kondigde verder nog twee groote sociale hervormingen aan die be trekking hebben op de beroepsorganisaties en het woningvraagstuk. Arbeiders, zoo besloot de maar schalk, sinds ik u heb leeren kennen heb ik het gevoel u beter te begrijpen en mij meer en meer met u te verbinden. Vandaag een rede van Roosevelt. Het D.N.B. vernéemt uit Washington: Roosevelt heeft op de persconferentie bekend gemaakt dat hij tijdens het jaarlijksch banket, dat de vereeniging van bij het Witte Huis geaccrediteerde journalisten heden te zijner eere geeft, een rede zal houden van een half uur in plaats van het „Praatje om den haard", dat voor volgende week op het program ma stond. Italiaansch weermachtsbericht Luchtactie boven Griekenland en Afrika. Mislukte aanval op de Albaneesche haven Valona. ERGENS IN ITALIë. 14 Maart (Stefani)— In zijn weermachtsbericht no. 280 maakt het Ita- liaansche opperbevel het volgende bekend: „Tn den sector van het elfde leger aan het Grieksche front plaatselijke actie van infanterie en artillerie. Talrijke Italiaansche luchtformaties bombardeerden zonder ophouden de vijandelijke verdedigingswerken en troepen. Bovendien werd een belangrijke Griekscihe vlootbasis gebombar deerd. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden door een formatie Italiaansche jachtvliegtuigen neer gehaald. Drie van onze toestellen zijn niet terug gekeerd. In den ochtend van 13 Maart trachtten vijandelijke torpedovliegtuigen Italiaansche sche pen aan te vallen, welke gemeerd lagen in de haven van Valona. Als gevolg van de hevige lucht afweer der koninklijke marine konden slechts twee vijandelijke vliegtuigen den aanval uitvoe ren, doch zij werden beide neergehaald. De be manningen werden gevangen genomen. Slechts één schip werd beschadigd. Een Duitsche luohtformatie heeft in den nacht van 12 op 13 Maart vijandelijke lucht- en vloot- bases in Noord-Afrika bestookt. Op den beganen grond staande vliegtuigen, gemotoriseerde strijd middelen en verscheidene andere inrichtingen werden vernield. Vijandelijke vliegtuigen onder namen een nachtelijken bomaanval op Tripolis en brachten lichte schade aan. Onze luchtformaties bombardeerden de luchtbases op het eiland Kreta. In den nacht van 12 op 13 Maart wierpen Britsche vliegtuigen brand- en brisantbommen op eenige dorpen en op een klooster van het eiland Rhodos, waarbij twee bewoners gedood en twee andere gewond werden. Er werd eenige schade toege bracht aan woonhuizen. In Oost-Afrika werd een vijandelijke aanval in den sector Keren afgeslagen. In den Opper- Soedan bombardeerden onze vliegtuigen gemoto riseerde strijdmiddelen en troepen." DE BESPREKINGEN TUSSCHEN DUITSCHLAND EN JOEGO-SLAVIc. EaLGRADO, 14 Maart (A,N.P.) Van Joego-Slavi- vische zijde wordt verklaard dat mèn met optimisme het einde van de onderhandelingen met Duitsehland tegemoet ziet, dat alle besprekingen welke de Duit sche gezant, Von Hecrcn, met de Joego-Slavisehe regeering, alsook de Joego-Slavische gezant in Berlijn, Andritsj. met de rijksregeering gevoerd heeft, in vrïendschappelijken toon plaats vonden, en dat alle berichten die van een Duitsch ultimatum aan Joego-Slavië wilden weten, in het geheel niet met de feiten overeenstemmen. Overigens zijn de onderhandelingen nog in vollen gang en voorloopig kan geen tijdstip genoemd worden, waarop de be sprekingen geëindigd zullen zijn, evenals het niet uitgesloten is, dat reeds in de komende dagen een opheldering van alle kwesties bereikt kan worden. De Sociale Verzekering van werk nemers, die wachtgeld genieten. •s-GRAVENHAGE. 14 Maart. Bij besluit van den Secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken is het volgende bepaald: Wachtgeld wordt geacht te zijn loon- in den zin van de Ziektewet, de Kinderbijslagwet, de Onge vallenwet 1921, de Land- en Tuinbouwongevallen- wet 1922, alsmede in den zin van de Invaliditeits wet. Tijdens den duur van het genot van wachtgeld duurt de verzekering van den arbeider ingevolge de Ziektewet, de Kinderbijslagwet, en de Ongevallen wet 1921, onderscheidenlijk de Land- en Tuinbouw- ongevallenwet 1922 voort. Voor den arbeider, die tijdens den duur van het genot van wachtgeld door ziekte wordt getroffen en deswege overeenkomstig de bepalingen der Ziektewet aanspraak op ziekengeld kan doen gel den, wordt het dagloon berekend naar reden vam •het wachtgeld. Dit laatste vindt overeenkomstige toepassing met betrekking tot de tijdelijke uitkeering, waarop de arbeider, die tijdens den duur van 'het genot van wachtgeld door een ongeval wordt getroffen, in gevolge de Ongevallenwet 1921 of de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 aanspraak kan ma ken. De ingevolge de Ongevallenwet 1921 of de Land en Tuinbouwongevallemvet 1922 over het in de be talingsperiode uitbetaalde wachtgeld verschuldigde premie wordt berekend naar een ander vast te stellen gevarencijfer. Dit besluit treedt heden in werking met terug werkende kracht tot 1 Januari 1941. GILDE VAN HUIDENHANDELAREN. AMSTERDAM. 14 Maart. De gouw Am sterdam van het Nederlandsch Agrarisch Front deelt mede. dat als onderdeel van het Neder landsch Agrarisch Front te Amsterdam is gesticht „Het Gilde van Huidenhandelaren". In dit gilde zullen alleen Ariërs worden opgeno men" en er zal op geen enkele wijze voor Joden of met Joden worden samengewerkt. GASONTPLOFFING TE HILVERSUM. HILVERSUM. 14 Maart. Vanochtend vroeg heeft in den ijzerhandel van den heer Tilburgs aan den Lorentzweg een hevige gasontploffing plaats gehad, waardoor het huis grootendeels is ingestort. Toen mevrouw Tilburgs beneden kwam, nam zij een sterke gaslucht in de keuken achter den winkel waar. Het bleek, dat een der muur kraantjes openstond en dat de gasslang van het kraantje was gegleden. Zij sloot het gaskraantje, doch stak het andere gasstel aan, waardoor een ontploffing ontstond. De gevolgen waren zeer ernstig. De buitenmuur werd voor een groot ge deelte weggerukt, terwijl het meubilair vrijwel geheel vernield werd.. Alle ruiten van den winkel en de woning spron gen. De dakpannen vlogen over de straat. Een begin van brand kon tijdig door de be woners worden gebluscht. De vrouw kreeg brandwonden aan gelaat en handen. AMSTERDAM, 14 Maart (A.N.P.) Twee Am sterdammers hadden zich voor de Rechtbank te verantwoorden, resp. wegens het stelen van een pak waschgoed en het helen daarvan. Tegen den dief werd 1V2 jaar en tegen den heler een jaar gevangenisstraf geëischt. AMSTERDAM. 14 Maart (A.N.P.) Een 26- jarige man had zich voor de Rechtbank te verant woorden. Hij had voor een steuntrekker, die uit- stedig was op volmacht diens steun geïnd doch dien voor zichzelf behouden, vervolgens het meu bilair van den afwezige verkocht en ten slotte diens woning beschadigd. Het O.M. vorderde een jaar gevangenisstraf. 's-GRAVENHAGE. 14 Maart. Bij besluit van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederland- sche gebied is aan Mr. J. A. Stoop wegens het be reiken van de wettelijke leeftijdsgrens met in gang van 1 April 1941 eervol ontslag verleend uit zijn ambt van President van het Gerechtshof te Leeuwarden. PI3PENREK-PUZZLE. 1 Zeeman. Kloostervoogdes. 5 Deel van een oud schip. 1 Contrasteerende 1 Snel 'bericht. i Verslagene. Onder water houden. 1 Reptielenveree- ring. Oude munt. Buisje. I Koker. 5 Zijtak van den Donau. I Betoog. Een oogenblik. Rivier in Duitsehland. Lusthof. Romeinsoh heerscher. Voorheen. Watervlakte. Deel van een theater. i Stuurinrichting. 38—39 39—40 40—41 41—42 4344 4445 45—46 46—47 Sieraad. Voedsel. Grondvorm. Slot. Vroegere staats man/ Snaaks. Losplaats. Getij. Landbouwwerk tuig. Rivier in Spanje. Stookplaats. Omroepvereeni- ging. Grieksche God van den strijd. Tijdverdrijf. Optisch instru ment. Deel van een boom. Vlechtwerk. Eenmaal. Burcht. Trapdeel. Verharde huid. Bloem. 1 Vroegere Kok. Overschot. Stof. Uniek, r Echtgenoote. i Meer in Ame rika. Slot. 5 Oud verhaal. Miereneter. OPLOSSING VORIGE OPCAVE. No. 50. HEKWERK-PUZZIE. S K A D s T A A T S M A N E D P D I N Z A M E L E N G V R L G E B E N E D IJ D L R N K Een spoorlijn door de Sahara op komst Een gigantisch verkeersplan in het Zwarte Werelddeel Uit Vtchy komt het bericht dat waarschijnlijk dit jaar begonnen zal worden met den aanleg van een spoor lijn door de Sahara, wejk werk drie jaren in beslag zal nemen. (N.P.B.) Zal de groote zandwoestijn, de Sahara, dan werkelijk binnenkort doorkruist worden door spoorbanen, waarlangs dagelijks moderne treinen zullen razen, die de pasagiers van Algiers naar De Kaap kunnen brongen? Het is een fantastisch plan, maar bovendien een project waarover reeds sedert meer dan tien jaar gediscussieerd wordt en dat thans vasten vorm heeft aangenomen. De strategi sche noodzakelijkheden die zich eerder voordeden voor de Fransche bezittingen in Noord-Afrika had den al eerder geleid tot een overeenkomst tusschen de belanghebbende ministeries en de koloniale overheden. Gevolg was dat er een concreet plan werd uitgewerkt dat den bouw van een bij Bou- Afa in Zuid-Algerië met de kustlijn Marrakesj- Tunis corrospondeerende lijn dwars door de Sahara tot Bamba aan de Niger projecteert. Terstond na het beleend worden van het plan wei-den enkele andere belanghebbende landen uit- genoodigd deel te nemen in het project, vooral om dat in andere koloniale gebieden in Afrika aan sluitende lijnen zullen worden aangelegd, die de toekomstige Trans-Sahara-lijn zullen maken tot een trans-Afrika-lijn van Algiers tot aan de Kaap. EEN MILLIARDEN-PROJECT. De lijn van Bou-Afa over het Ouled-Nail-geberg- te, Laghoet, Charaaia, de Westelijke Sahara, het hoogplateau van Tademait, Tanescrouft tot aan de ombuiging van den Niger zou ruim 2.000 K.M. lang zijn. Het rapport van den inspecteur-generaal der openbare werken, Maitre-Devallon, dat de Fran sche regeering thans :n behandeling heeft, beraamt de aanlegkosten der spoorbaan over dezen afstand op ruim 2.500 millioen francs. Van deze som kun- Bijgaande kaartjes geven een duidelijk beeld van de grensconflicten die tusschen Thailand en Indo China gaande waren en die nu tot een goed einde zijn gekomen. De groei van het Fransche rijk in Achter-Indië is hierop aangegeven. De eischen w.aarop Thailand aanspraak maakte zijn die gebieden die Frankrijk in den loop der jaren aan Thailand (Siam) heeft ontnomen. Het eerste kaartje geeft Thailand weer vóór de grensregeling. Thailands grenzen strekten zich in 1780 uit tot Lagos en Kambodsja. Geleidelijk aan eigende zich Frankrijk deze gebieden toe. in 1861 o.a. stelde Frankrijk een protectoraat in over Kambodsja en voegde in 1867 dit gebied bij Fransch Achter-Indië, vervolgens veroverden de Franschen in 1888 Noord-Lagos en in 1893 kwam het grootste gedeelte van Lagos in hun bezit, in 1904 volgde de rest van de provincie Lagos n.l. het Paklay-gebied en het Mekong gebied (v. Zuid-Lagos). In 1907 moest Siam wederom een veer laten; het overige gebied van Kambodsja voltooide den groei van Indo China. Het tweede kaartje geeft Thailand weer na de grensregeling. Hierop zijn de eischen van Thailand weergegeven tegenover Indo Cina. De oorspronke lijke eischen waren teruggave der gebieden, ont nomen in 1904 en 1907. Door het halsstarrig weigeren van Frankrijk en het optreden van vijandelijkheden aan de grensge bieden, eischte Thailand geheel Kambodsja op. dat Frankrijk in 1867 bij Indo China gevoegd had. Wat Thailand werd toegekend door bemiddeling van Japan geeft dit kaartje duidelijk weer. Het derde kaartje brengt het voornaamste toe gekende gebied aan Thailand in beeld. Het gebied van 1904 en 1907 komt terug aan Thailand. Hierin liggen de steden Sisophon, Siem- Reap en Battambang, plaatsen die herhaaldelijk in de berichten genoemd zijn; het geheele gebied wordt gedemilitariseerd. Twee eilanden in de Me kong, n.l. Kong en Kone komen onder Thailandsche souvereiniteit doch worden gemeenschappelijk be stuurd. Op 11 Maart j.l. heeft Frankrijk in Thailand het Japansche bemiddelingsvoorstel in zake het grens conflict onderlcekend. (Cartografisch Bureau Ned. Dagbladpers) nen echter 150 millioen door belasting welke de leveranciers op zullen moeten brengen en ruim 600 millioen aan uitsparing van den werkloozensteun afgetrokken worden, zoodat de staat zelf voor de verwezenlijking van het project eigenlijk ruim 1.850 millioen francs zal moeten uittrekken. De rentabiliteit van het ontwerp werd tot nu toe steeds heftig bestreden. De regecring heeft echter twee zeer positieve rapporten ontvangen cn wel van den voormalige» gouverneur-generaal van den Soedan, den diplomaat A. Brnnet en van den scheo- per van de Parijsche „underground" Berthelot. Deze beide prominente verkeers-experts stellen zich op het standpunt dat de snelle economische ontwikkeling van Fransch Equatoriaal Afrika de toekomstige lijn zeer rendabel zal maken. Deze op vatting wordt gesteund door het ranport van drie militaire deskundigen generaal Estienne, generaal Brissaud-Doesmaillet en de pionier-overste Mornet die zich eveneens voor den aanleg van genoem de lijn uitspreken en het gelijktijdig onsedoken ver vangingsproject van Sahara-autowegen van dc hand wijzen op grond van het feit dat dc verwe zenlijking daarvan we] 8 a 10 maal duurder zou zijn. De grootste technische moeilijkheid die den aan leg der Trans-Sahara-lijn in den weg staat is dc watervoorziening in een gebied waarin het geheel geen bron, laat staan dus een rivier is. Deze moei lijkheid is echter reeds opgelost. De Trans-Sahara- lijn wordt uitgerust met Dieselmotor-tractoren die maar heel weinig water noodig hebben. De ver- eischte hoeveelheid water kan dan gemakkelijk in groote waterreservoirs worden meegevoerd, waar door men de opstelling van dergelijke reservoirs aan de toekomstige stations uitspaart. DE STRATEGISCHE WAARDE VAN DEZE SrOORLIJN. De lijn zou echter vermoedelijk ook worden aan gelegd. wanneer haar economische rentabiliteit twijfelachtig geweest zou zijn, want heden ten dage is alleen haar strategische waarde van belang. In geval van oorlog is het troepentransport in Afrika voor Frankrijk een kwestie van zeer groot belang: het liidt thans geen twijfel of alles wat hierop be trekking heeft komt uitsluitend neer op de snelheid van het transport. In Noord- en Equatoriaal-Afrika gaat het om afstanden van duizenden kilometers, welke in ernstige gevallen in den kortst mogelijken tijd moeten worden afgelegd. De troepentranspor ten uit de Sahara en uit den Soedan zouden bij Bou-Afa de kustlijn Maraakesj-Tunis bereiken cn van daaruit naar de bedreigde punten gebradht kunnen worden. Doch deze treinverbinding zou bijv., wanneer Tunis bedreigd wordt door de uit Marokko en Algiers komende transporten reeds overbelast zijn en de troepen uit Binnen-Afrika zouden om de Tunesisch-Libische grens te berei ken nog minstens 8 verdere transportdagen noodig hebben. Hier nu wordt het eveneens onlangs geprojec teerde militaire verkeers-luchtvnart.net in het spoorbaan-project ingelascht. De 60 groote vliegtui gen die in vredestijd op steunpunten in de vier be zittingen Marokko. Algiers, Tunis cn West-Afrika hun basis zullen hebben kunnen binnen enkele uren op één bepaald punt van de toekomstige spoorbaan worden samengetrokken. Wanneer dit punt bijv. Bou-Afa is, dan kunnen deze vliegtuigen die elk in één keer 40 mannen met levensmiddelen en wapens kunnen vervoeren per dag 5.000 man naar het bedreigde front brengen. De gevraagde inlichtingen om opgave der kosten beteekenen voor de verwezenlijking van deze plan nen, wier reusachtige beteekenis voor de verdedi ging van de Noord-Afrikaansche koloniën van Frankrijk geen commentaar noodig heeft, geen be lemmering. De voorloopige raming zal bovendien nog een belangrijke reductie ondergaan. Want naar wij vernamen zal een groot gedeelte van den aan leg door het vreemdelingenlegioen worden uitge voerd, dat dus op deze manier een nieuw vrucht baar cn naar wij allen hopen eveneens een vreedzaam arbeidsveld zal vinden. W. (Nadruk verboden),

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 9