FLITSEN Opbouw en uitbreiding de Sociale Verzekeringen. van OVERHEIDSZORG Eigenaardigheden MAANDAG 17 MAART 1941 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Wanneer je bij vrienden logeerend een bad neemt en bij het hooren van voetstappen in de gang plotseling de angst krijgt dat je vergeten hebt de deur op slot te doen. Een moment No. 255 Bezoek van Duitsclie autoriteiten aan Drente. De hoogere politieleider, S. S.-Brigade-führer Rauter en de Landesbauernführer graf Grothe hebben een bezoek aan de provincie Drente ge bracht. Zij hebben deze gelegenheid gebruikt om een samenkomst van ongeveer 200 Nederlanders uit het Noorden des lands bij te wonen, waarin de Beauf- tragte voor de provincie Drente, Gauinspektor Thiel, zijn standpunt uiteenzette ten aanzien van verscheidene vragen betreffende Duitscnland en Nederland Ook graaf Grothe nam het woord, waar bij hij in het bijzonder wees op de problemen van den productieslag. Beide uiteenzettingen vonden veel bijval, het geen door toespraken van eenige Nederlanders nog in het bijzonder werd onderstreept. (A.N.P.) De liquidatie van Mendelssohn Co. Ned. Handel Maatschappij lijdt slechts gering verlies. De Nederlandsche Handel Maatschappij deelt het volgende mede: In het onderpand, dat de firma Mendelssohn en Co. Amsterdam aan de Nederandsche Handel Maat schappij had verstrekt, speelde een bedrag van nom. f 20.500.000 4 pet. obligaties Frankrijk 1939 een be langrijke rol. Dit bedrag was reeds door geleidelijke liquido- tie met circa een derde verminderd, toen onlangs op het geheele restant van den post een zeer be vredigend bod werd uitgebracht, dat door de Ne derlandsche Handel Maatschappij is aanvaard. De tegenwaarde is reeds in de kas van de Nederland sche Handel Maatschappij gevloeid. Tengevolge hiervan en van de liquidatie van an dere onderpanden is de vordering van de Ned. Handel Maatschappij op de firma Mendelssohn en Co. Amsterdam tot circa een vijfde van het oor spronkelijke bedrag teruggebracht. Voor deze rest is nog waardevol onderpand aan wezig met de liquidatie waarvan geleidelijk wordt voortgegaan. In verband met de volgens het rapport van be windvoerders uit de surséance der firma Mendels sohn en Co. te verwachten uïtkeering, kan aange nomen worden, dat ter dekking van het uiteindelijk door de N. H. M. te lijden verlies slechts een klein gedeelte van de met dat doel gevormde reserve noodig zal zijn. Melkwol, het nieuwste product van de Neder landsche textielnijverheid, ondervindt uiteraard op de Utrechtsche Jaarbeurs veel belangstelling van de zijde der dames. (Foto Pax Holland) (Adv. Ingez. Med.) In de toekomst wijzigingen te verwachten De leider van de afdeeiing sociaal bestuur van het Rijkscommissariaat, president Jakob van den rijksmijnraad te Berlijn, schrijft in een artikel de volgende beschouwingen over de sociale verzeke ringen in Nederland. De nauwe economische betrekkingen en- verbin dingen tusschen het groot-Duitsche rijk en Neder land, welke voor een niet gering gedeelte op de veelvormige gemeenschappelijke levensvoorwaar den berusten, eischen gebiedend een vèr-strekkende samenwerking ook op het gebied van de sociale verzekeringen en de volksgezondheidszorg. De wei nige voorhanden uitgangspunten uit te wei-ken i: een taak, waaraan met kracht gearbeid moet wor den. Deze samenwerking wordt begunstigd, doordat de sociale verzekering in haar belangrijkste tak ken, zooals de ongevallen-, ziekte- en invaliditeits verzekering, ook 'hier reeds haar neerslag gevon den heeft. De ongevallenverzekering staat op een aanmer kelijke hoogte. Haar uitwerking kan toereikend worden genoemd en ook de kring van personen welke onder deze verzekering valt komt met onze begrippen overeen. De verkrijging der middelefi is op gelijke wijze geregeld als in het Duitsche recht, ook hier draagt de werkgever de bijdrage alleen. Anders staat het met de ziekteverzekering en We leven in een lijd, waarin de overheid zich,nu nógal bemoeit met het leven van den braven par ticulier. Zaken, die we vroeger heelemaal zelf be disselden worden nu voor ons behandeld door een meneer of door een heel stel meneeren, die we over 't algemeen niet kennen, en wien we vroeger vast nooit zouden hebben veroorloofd, ons voor te schrij ven, hoeveel rijst, bruine boonen of puddingpoeder we in een week of een maand zouden gebruiken. Menigeen, die in onze dagen .moppert over dit of dat, hem toebedeeld rantsoen, zal dikwijls terug denken aan den tijd, waarin de burger in een onge bonden vrijheid leefde, zonder'te bedenken dat er altijd overheidszorg is geweest, die er op toezag dat er een behoorlijke verdeeling was. Alleenmen merkte dat zoo' niet. Er is altijd overheidszorg geweest en het staal zelfs te bezien of in oude tijden deze zorg zich zoo veel minder deed gelden dan heden ten dage. Wel, laat me u daar wat van vertellen. Ge moet daarna zelf maar oordeelen. Wat ik u vertel is iets uit de ordonnantiën en rekeningen der stad Zutphen. Haarlem heeft het in den loop der tijden van Zutphen gewonnen in om vang en inwonertal, maar in den tijd, waarover het hier gaat scheelde het zooveel nog niet en de verge lijking tusschen de twee steden gaat dan ook tamelijk wel op. In dat oude Zutphen dan was het den minderen man verboden zijde en fluweel te dragen. Dat was alleen voornamen lieden toegestaan. Niemand kon zich dus een hoogeren stand aanmeten dan met zijn maatschappelijken welstand overeen kwam. Maar die Zutphensche overheidszorg strekte zich ook op ander terrein uit dan het maatschappelijke: bijvoorbeeld op dat der hygiëne. Een kraamvrouw bijvoorbeeld mocht niet meer dan 12 vrouwen op visite ontvangen en het was bepaald verboden deze bewonderaarsters van den boorling te onthalen op spijs en drank. De bedoeling was goed, maar de natuur zal wel sterker zijn geweest dan de leer. Im mers, eenige jaren later werd vergunning verleend tot het ontvangen van vier bezoeksters die dan ook onthaald mochten worden. Natuurlijk mocht het dan nog geen Saus- en Brauspartij worden, maar er werd een bedrag in geld bepaald, waarboven het ont haal niet mocht gaan. Zoo werd de onnutte weelde beperkt. Binnen zes weken mocht de kraamvrouw geen „kinderbier" of andere dranken schenken en pas na haar eersten kerkgang mocht zij bezoek van ten hoogste 12 vrouwen ontvangen. Maar iets bij zonders eten en drinken mocht 't twaalftal nog altijd niet. Was er een bruiloft dan mocht iedereen met den bruigom klinken, doch meer dan een kwart maatje per persoon was niet geoorloofd. Den dag na dc bruiloft mochten er twaalf schotels Worden aangericht, zes voor de familie van den bruidegom en zes voor de verwanten der bruid. Ook voor begrafenisplechtigheden waren voorschriften gegeven: alle beoogden de matigheid en de goede vormen te eeren en het geld niet over den balk te gooien. Dat men intusschen zelfs bij aulk een droeve plechtigheid een gezonden eetlust ontwikkelde blijkt uit een rekening d.d. 14 Februari 1403, waar bij een magistraatsverkiezing de volgende artikelen voor den maaltijd noodig waren: erwten, haring, mosterd, olie, weitemeel, aal. snoek en voorn, gekookt en in de galantijn, saffraan, gember en muskaat, bloemen, ook suikerkoeken, rozijnen en kruiden. Ook de wijn werd vermeld, zoogoed als het. drinkgeld voor den kok en zijn maat, Wildbraad kwam pas later voor en gedistilleerd was in dien tijd nog heelemaal on bekend Dit alles, verbod van dit of toestemming tot dat. was bij verordening geregeld en men ging niet bui ten deze orde. Men wist niet beter of het hoorde zoo. Met ons. twintigste eeuwers is dat anders. Wij weten werkelijk wel hoe het vroeger was en hoe het dreig de te zullen worden. als wij ook in onze dagen geen overheid hadden. Laten we ons daarom maar troosten met de ge dachte dat het altijd zoo geweest is Een beetje min der of een beetje meer. Er is altijd overheidszorg ge weest en dat is we zien het in deze dagen het beste. D. met de invaliditeitsverzekering. Reeds het feit. dat de ziektewet eerst in 1930 :n werking is getreden, is merkwaardig, wanneer men bedenkt, dat de wet zelf uit 1913 stamt. Men zou nu denken, dat deze jonge wet met den stand der wetgeving in de ziek teverzekering in de andere Europeesche landen, vooral in het naburige Duilsehland. rekening zou hebben gehouden. Het tegendeel is waar. Evenals in vele andere opzichten gold voor Nederland ook op het gebied van de sociale verzekering Engeland als voorbeeld. Om deze reden is aan de vrijwillige verzekering groote speelruimte gegeven, d.w.z. zijn verregaande concessies gedaan aan de particuliere verzekering. Uitgaande van het kapitalistische stre ven den werkgever een zoo gering mogelijke sociale last op te leggen, bevat de Nederlandséhe ziektewet slechts een verzekering tegen de economische ge volgen van de ongeschiktheid tot werken wegens ziekte. Zij is daarom een zuivere geldverzekerirug en kent als zoodanig slechts een enkele prestatie, het ziektegeld. Voor het overige bekommert deze ■verzekering zich niet om het lot van den arbeider. Zij laat het den arbeider over zioh vrijwillig op eiigen kosten voor de overige prestaties, zooals bijr voonbeeld de Duitsöhe ziekteverzekering die kent, zooals ziekenhuisverpleging, hulp in de huishouding begrafeniskosten en andere prestaties, welke onze ziekenkassen als bijkomstige prestaties verzorgen, bij de vele ziekenfondsen te verzekeren. Deze zie kenfondsen zijn of wel onderlinge verzekeringen of zijn als afzonderlijke afdeèlingen bij verzekerings maatschappijen aangesloten. De economische inschakeling van Nederland in het groot-Europeesche economisch gebied, welke aan de toekomstige economische'structuur van het land een nieuw karakter zal geven, maakt dezen toestand op den duur onhoudbaar. Een. hervorming van deze tak van verzekering moet dan ook be slist noodzakelijk worden geacht, daar onder de zelfde of op zijn minst gelijksoortige economische verhoudingen den Nederlandschen arbeider dezelf de of op zijn minst gelijksoortige bescherming Ln de ziekteverzekering moet genieten als zijn kameraden in de andere landen van dit economische gebied. Daarom moet men verwachten, dat reeds in de naaste toekomst een verregaande hervorming van deze tak van verzekering in Nederland zal plaats hebben. Gelijksoortige toestanden als in de ziekteverze kering vinden wij in de invaliditeitsverzekering. Ook deze tak van verzekering is van betrekkelijk jongen datum: de invaliditeitswet trad immers eerst 1 Januari 1919 in werking. Evenals de ziektewet is ook de wet op de invaliditeits- en ouderdomsver- zekering uitgesproken westelijk georienteerd. Aan haar kapitalistisch karakter verandert ook het feit niets, dat de werkgever de bijdragen alleen te be talen heeft, want de bijdrage is buitengewoon ge ring en bedraagt, zonder rekening te houden met het loon, in den regel 60 cent voor mannelijke en 50 cent voor vrouwelijke verzekerden. Ofschoon de staat voor belangrijke bijdragen moet opkomen, zijn de renten schrikbarend gering en moeten dat ook zijn als men bedenkt, dat, afge zien van de geringe bijdragen, deze verzekering bo vendien beheersclit, wordt door het fondsdekkings- stelsel. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELINGEN. De door de tijdsomstandigheden uitgestelde Jaarlijk- sche Algemeene Vergadering van de Haarlemsche brigade zal nu plaats vinden Maandagavond 24 Maart, in de boven zaal van „Centraal". Plein hoek Baan. De agenda is on gewijzigd. Bij luchtalarm van (le straat. Licht mag niet uitstralen. Het A.N.P. meldt: Er bestaat aanleiding nog maals met nadruk op het volgende de aandacht te vestigen: Bij luchtalarm en bij aanvallen uit de lucht moet onder alle omstandigheden de straat vrij worden gemaakt. Allen die zich in de open lucht bevinden dienen zich onverwijld naar de meest nabijzijnde sohuliplaats te begeven of op andere wijze een geschikte dekking te zoeken. Het is ten strengste verboden ramen of deuren zoodanig open te hebben, dat eenig licht naar buiten uitstraalt. Meestal geschiedt dit uit nieuws gierigheid van bewoners. Zij die bij luchtalarm of luchtaanvallen om die reden ramen of deuren openzetten of zich op straat begeven om vliegtui gen enz. waar te nemen, brengen niet slechts zichzelf in gevaar, doch handelen bovendien on verantwoordelijk tegenover hun medemenschen. Tegen zulke handelingen zal in de toekomst met de strengste straffen worden opgetreden. In verband hiermede wordt erop gewezen, dat ook dan, wanneer luchtalarm vóór 24.00 uur wordt gegeven en tot na middernacht aanhoudt, de stra ten en wegen onder alle omstandigheden vrijge maakt en de schuilplaatsen niet verlaten moeten worden. Voortzetting van het naar huis gaan daarna geldt in zulke gevallen niet als overtreding van het uitgaansverbod. Dus nogmaals: bij luchtalarm en -aanvallen weg van de straat! Beschutting of dekking opzoeken! Geen raam openen! Onder geen enkele omstandigheid licht naar buiten laten uitstralen! De positie van <len Nederlandschen boer. Door garandeeren der prijzen verbeterd. De productieslag 1941, de grootscheepsehe actie van het Nederlandsch Agrarisch Front, waarbij de boeren worden aangemoedigd in dit jaar een zoo groot mogelijke productie in de eerste plaats voor het eigen volk te leveren, heeft vooral in landbouw- kringen de grootste belangstelling. Nu zijn er ver schillende factoren, welke bij zoo'n productieslag een rol spelen. In een onderhoud, dat een redacteur van het A.N.P. met dr. F. E. Posthuma over dit onderwerp had. heeft de oud-minister die zooals bekend ieen enthousiast propagandist van dezen productieslag is, enkele factoren genoemd en daar_ omtrent zijn oordeel gezegd. Inderdaad zoo begon dr. Posthuma is het zoo, dat wanneer we meer willen produceeren, we ook over meer middelen moeten beschikken. Nu speelt bij onzen landbouw de kunstmest een zeer belangrijke rol. Kalimeststoffen zijn er naar mijn meehing in voldoende mate. Wat stikstof betreft, is het op het kantje af. Hier kan de wijze van distri butie van grooten invloed zijn. Phosphorzuurmest- stoffen zijn.er waarschijnlijk te weinig, maar hier staat gelukkig tegenover, dat onze landbouwgron den over het algemeen een knappe reserve hebben aan deze meststoffen. Wat het mestvraagstuk in zijn geheel aangaat, speelt ook het scheuren van weiden een rol. omdat men door het scheuren grond krijgt, welke niet zoo erg behoefte aan mest stof heeft. Van groot belang bij een actie als de productie slag zoo ging dr. Posthuma verder zijn ook de prijzen, welke de boeren voor hun, producten krij gen. Voor de voeding van den mensch is het een geluk, dat de verbouwer van rogge thans meer met zijn collega, die tarwe verbouwt, is gelijk gesteld. Ook voor den roggeverbouwer zelf is dit een geluk, omdat hij over het algemeen tot de categorie van kleine boeren behoort. Wat de aardappel betreft zoo zeide dr. Posthu ma is de prijs blijkbaar gericht op het verbou wen van soorten, welke veel opbrengen en dit is tenslotte toch ook een goed ding; zoowel voor pro ducent als consument. Over prijzen in het algemeen wilde dr. Posthuma op dit oogenblik alleen zeggen, dat naar zijn oor deel de positie van den boer door het garandeeren van do prijzen belangrijk beter is geworden. Vroe ger kon hij een kleine of een groote oogst krij gen en dan kon de prijs welke zich bij den wereld- prijs aanpaste, ook de heele oogst, wat hoeveelheid betreft nog wel eens een slecht rendement geven, omdat de prijs veel te laag was. De toestand is nü echter zoo, dat wanneer de boer door een goede verzorging van den grond en van de planten en door veel vlijt alles heeft gedaan wat maar moge lijk is om, naar de hoeveelheid een zoo groot mo gelijke oogst te krijgen, dan weet hij, dat iedere Hectoliter welke hij meer oogst "hem ook meer in de partemonnaie zal geven. Want van iedere Hec toliter welke hij oogst, staat nu reeds vast, wat hij er voor zal ontvangen. De wereldprijs speelt nu geen' rol meer en kan den boer bij de geldelijke op brengst van zijn oogst dus niet meer schaden. De afdeeiing Blocnicndaal en Omstreken van de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, organi seert voor particulieren een cursus, waarin hen geleerd wordt, hoe zij -hun grond moeten be bouwen voor eigen gebruik. Nadat de cursisten een zestal theoretische lessen hebben ontvan gen, heeft Zaterdag j.I. de eerste practische les op het land plaats gehad. Foto de leeraar, de heer A. Jager, demonstreert het zaaien van erw ten, capucijners en peulen, met gebruikmaking van rijshout, de grond tusschen het rijshout wordt benut voor andere gewassen. Bijv. raap- steeltjes of radijs. (Foto Stevens) Tienjarige jongen pleegde den moord te Soest. Binnen vierentwintig uur heeft inspecteur Schreuder der Soester politie den moord op het dochtertje van de familie Strumpel aldaar tot op heldering gebracht. Als dader van dezen moord is een tienjarige jonge in den nacht van Vrijdag op Zaterdag fn een der noodwoningen te Hilversum aangehouden. Het is gebleken, dat de jongen de vijfjarige Ger- retje, die alleen in het bosch van Pijnenburg liep, in het water heeft gegooid. Toen het meisje probeerde uit het water te komen, heeft hij haar zoo lang onder water gehouden totdat het bezweek. De jeug dige dader was in gezelschap van een broertje. Het is een der twaalf kinderen uit een groot ge zin, waarvan er zes reeds wegens baldadigheid voor den politierechter zijn geweest. Het kind zal ter beschikking van de justitie wor den gesteld. De aankomst van den Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart ln het Concertgebouw te Amsterdam. (Foto Stapf) in Haarlem en omgeving De opgang naar de Stads-Bibliotheek (Foto archief H. D.) Dit is de opgang naar de Stads-Bibliotheek te Haarlem. Een dertig jaar geleden zouden er mis schien een paar honderd Haarlemmers geweest zijn, die de foto herkend zouden hebben,, want het ge beurde in dien tijd maar zelden, dat het dagelïjksch bezoek aan de Bibliotheek de dubbele cijfers haal de. Dat is gelukkig anders geworden. De laatste jaren telt de Bibliotheek en de er mee verbonden leeszaal de bezoekers bij vele duizenden. Er zullen weinig bibliotheken in Nederland zijn, die op een zoo eerwaardige huisvesting kunnen bogen als de Haarlemsche. Want de steenen spreken hier: Reeds 650 jaar geleden werd er hier wijsheid uit boeken vergaard en het was de beroemde „der keerlen god", graaf Floris V, wiens voeten wel meermalen hetzelfde steenen trapje zullen hebben gedrukt als waarover u en ;k thans af en toe ons naar de balie of de leeszaal begeven. Nadat in 1249 de orde der Dominikanen haar eer ste klooster in Utrecht had* gekregen, slaagde zij er in, een kleine veertig jaar later ook in Haarlem huisvesting te bekomen. In 1286 toch schonk Floris haar een deel van zijn paleis (het tegenwoordig raadhuis) en sindsdien hebben de Predikheeren er een driehonderd jaar hun klooster gehad met een kloosterhof, die thans nog den tuin van het Prin senhof vormt. De Dominikanen waren afkomstig van het klooster in de Rue St. Jacques te Parijs en wei-den dan ook wel Jacobiten of Jacobijnen ge noemd. Ge weet nu meteen, waaraan de Jacobijnen- sfcraat haar naam dankt. Het zou wat veel gevergd zijn. Ln kort bestek van dit rubriekje een relaas te verlangen van de ge schiedenis van dit klooster, dat een groote ver maardheid bezet en waarin dan ook wel kerkver gaderingen gehouden zijn, als bijvoorbeeld 'het Ka pittel in 1475. Maar wie er van houdt, de voorma lige kloostergangen achter het Pand en zooveel an dere plekken, die herinneren aan het verleden van ons Raadhuiscomplex te bekijken, zal daarbij zeker 1 den opgang naar de Stads-bibliotheek niet kunnen vergeten. Neen, veel ruimte biedt het wenteltrapje niet en de passage eischt wel eens een beetje over leg, maar zoo'n glas in lood ruitje, zoo'n nisje, waar in wel een heiligen beeldje.zal hebben gestaan, de uitgesleten traptreden geven toch wel een gansch bijzondere bekoring aan een bezoek op de eerste verdieping, waar vriendelijke assistenten u thans aan uw romannetje helpen ter plaatse, waar wel haast vier en een halve eeuw geleden de Dominï- kaan Vincent van Beverwijk zijn scherpe vertoogen aan Erasmus schreef. TENTOONSTELLINGEN IN HET KOLONIAAL INSTITUUT. Van 17 Mei tot 16 Juni zal in het Koloniaal In stituut te Amsterdam een fototentoonstelling wor- worden gehouden. De foto's zullen betrekking heb ben op Nederlandsch Oost- en West-Indië en beelden geven van landschappen, volkstypen, volks gebruiken enz.. Er kunnen op deze expositie foto's door particulieren worden ingezonden. Voorts wordt van 22 Maart af een tentoonstelling gehouden van Indische schilderijen etsen en teekeningen door Jan Poortenaar.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5