De afwijzing van het plan-Hoover Conclusies van drKarl Megerle JCacl lUeuuxs Voor lange avonden DINSDAG 18 MAART 1941' HAARCEM'S DAGBLAD 5 BERLIJN. 17 Maart (D.N.B.) De Berliner Börsenzeitung publiceert onder het opschrift .Het Kainsteeken" een artikel van dr. Karl Me- geiie over de Engelsch-Amerikaansche afwij zing van het plan Hoover inzake hulpverleening aan België. Hij -schrijft: de laatste dagen is En geland wegens de politiek der uithongering van vroegere bondgenooten tweemaal aan de kaak gesteld. Eerst door oud-president Hoover, die Engeland gevraagd had, of Engeland bereid is zijn hulp actie aan België toe te staan en daarna door de Fransche regeering, die aankondigde, dat zij haar schepen met levensmiddelen door Fransche oorlogsbodems tegen Engelsche aan vallen zal laten beschermen. Engeland stond daarmede voor een vraag van menschelijkheid. een vraag van de ongeschreven en door alle landen erkende zedenwet, alsook van het ge schreven internationale volkerenrecht. In het geval van Frankrijk stond Engeland boven dien voor een aangelegenheid die niet gemak kelijk kan worden opgenomen. Hoover moest een hard „neen" in ontvangst nemen en moest van den allerchristelijksten Halifax vernemen, dat wat hij voornemens was te doen verkeerde p~ b menschlievendheid was. Hoover had zijn voorstellen met kennis van za ken zoo opgesteld, dat alles streng op humani- èitairen grondslag zou blijven. Het zou een expe riment binnen klein bestek zijn, welks resultaat het verloop van militaire gebeurtenissen in geen iwei enkel opzicht kon beïnvloeden. Het ging om de vraag of Engeland de eenige natie zou zijn, die zou ingaan tegen de opvatting van alle volke ren om naast de harde noodzakelijkheid van den :>ndi schi hul nnl; Wat e g< oorlog overal waar het mogelijk is, de mensche- lijkheid aan het woord te laten komen en het leed van de getroffen volkeren te verzachten. Hoover kon er op wijzen, dat hij van de Duitsche regeering alle voorwaarden verplich tingen, materieele bijdragen en verzekeringen voor het streng onpolitieke en onmilitaire ka rakter van zijn hulpwerk had ontvangen. Een millioen in ellende levende volwassenen en twee millioen kinderen in België zouden uit gaarkeu kens gespijzigd worden. Het noodige broodgraan stelde Duitschland ter beschikking. Het noodige deu vet en ander materiaal zou Engeland door de blokkade toelaten. Een neutrale controle-com missie was toegelaten. De Belgische emigranten- an c regeering drong er bij de Engelsche regeering op aan om het plan aan te nemen. Gezien deze d feiten, moest het antwoord van Hoover op het „neen" van lord Halifax tot een felle aan klacht worden tegen de Engelsche brutaliteit, huichelarij en onmenschelijkheid. Hij weerlegde Hulde Britsche bewering, dat de bezette gebieden genoeg hadden om te leven, wanneer Duitsch- 1JVM and ze niet zou leegplunderen door er op te wij- niizen, dat deze landen ook in vredestijd voor hun voeding in ruime mate op den invoer van over- huljzee waren aangewezen. Engeland, noch Ame rika zouden hiervan financieele lasten hebben te maa verduren. Niets van den voorgenomen invoer mij zou rechtstreeks of indirect naar Duitsch- i "w land gaan. Integendeel, Duitschland zou meer teruggeven dan het tevoren betrokken heeft. De hulp zou niet gaan naar Belgen, die voor Duitsch- ^ensjland werken, doch uitsluitend naar kinderen, hul| werkloozen en noodlijdenden. Van Engeland zou oedigeen scheepsruimte gevraagd worden. Het aaas hulpplan zou noch een militair verlies voor En geland en aanhangers van de democratische dealen geweest zijn. „Het leven van deze kin derderen te redden is geen verkeerde menschlie vendheid". Daarmede eindigt het antwoord van Hoover aan Halifax. Op deze wijze in het nauw gedreven, hebben de Engelschen geprobeerd, Duitschland de ver- antwoording in de schoenen te schuiven. Wij zijn gaarne bereid, zoo schrijft Megerle, juist in deze kwestie met de Angelsaksen te debattee- ren. Er moet hier geen valsche legende ontstaan. De hongeroorlog is een Angelsaksische uitvin ding. Het volkenrecht verklaart hem voor on- wettig. Dat Engeland en zijn bondgenooten den ehir hongeroorlog van 1914—1918 met geweld bij de 0-001 oorlogvoering hebben betrokken, maakt van een is üreehtsschending nog geen volkenrecht, doch heeft er slechts toe bijgedragen om in het oor- Hijs logsrecht den factor der onbeperkte onmensche- ifne lijkheid in te voeren. traa Megerle memoreert dan, dat bij het begin van fracden oorlog de meerderheid der neutralen, ook Amerika, te kennen heeft gegeven dat al het- traa geen de burgerbevolking der oorlogvoerende lan- ;obui derv aan levensmiddelen en kleeding noodig heeft dei niet als contrabande mag worden beschouwd. De verantwoording moet dus uitsluitend ge legd worden op Engeland en op degenen, die t Engeland in zijn politiek van massamoord tegen de hulpeloozen ^ctief en passief ondersteunen, j d( Deze hulpeloozen zijn de vroegere bondgenooten irniivan Engeland. Dat Engeland besloten is juist hen aan „den witten dood" uit te leveren zal uit het geheugen van eervolle volkeren niet meer rerdwijnen. In werkelijkheid verhongeren en lijden deze volkeren gebrek, niet voor zichzelf, maar voor Engeland. De minister van scheepvaart, Cross, heeft dat in December 1940 openlijk gezegd. Engeland heeft slechts te kiezen om ofwel Duitschland, zijn kinderen inbegrepen, uit te hongeren, of zelf, met inbegrip van de Engelsche kinderen uitgehongerd te worden. Men kan voor zei de bezette gebieden niets doen, want „voor ons dal bestaat slechts eerst het leven van ons eigen volk. Hoe meer wij aan Europa den toevoer af snijden, des te minder bloed zal het ons kosten." In het geval van een Fransch protest kan En geland niet eens beweren, dat het om bezette 'd^ gebieden gaat. Ook het onbezette Frankrijk •P io wordt geblokkeerd en niet alleen de aanvoer ntouuit vreemde landen, maar ook uit de eigen be zel! zittingen wordt verhinderd. De Fransche regee- zon« ring moet mede aanzien, hoe in haar koloniën de ven* voorraden zich opstapelen, terwijl in Frankrijk de bevolking in nood verkeert en zich afvraagt, wat haar regeering ertegen zal doen, dat Enge land de Fransche schepen wegneemt en de ver bindingswegen tusschen moederland en kolo niën verspert. Megerle bespreekt dan het aandeel dat de Ver. Staten in de weigering van Engeland. President Roosevelt deelt heden met Engeland de verantwoording voor hetgeen aan de bezette Storm en kourlc in de Ver. Staten. Verscheidene menschen doodgevroren. NEW-YORK, 17 Maart. D.N.B.) In Minnesota en de aangrenzende noordelijke staten woedt een orkaan welke gepaard gaal met hevige koude die reeds aan minstens dertig menschen het leven ge kost heeft. Het noodweer heeft groote schade toe gebracht. aan particulier bezit, het telefoonverkeer verbroken en elk rij verkeer over uitgestrekte ge bieden onmogelijk gemaakt. De meeste sterfgeval len zijn ontstaan doordat automobilisten die door den storm werden overvallen uit hun wagen stap ten om ergens tegen den orkaan en de koude te schuilen. Daarbij zijn verscheidene menschen dood gevroren. De storm bereikte een snelheid van 85 mijl per uur. Te Morrhead in Minnesota moesten 2000 menschen den nacht doorbrengen in een school, daar zij hun woningen niet meer konden bereiken. en vrije gebieden der vroegere bondgenooten en slachtoffers Ls toegedacht. Gezien het feit. dat Engeland zich moet schikken naar de lei ding van Amerika is de verantwoording van Roosevelt thans zelfs doorslaggevend. Hij is vol komen in staat Engeland te dwingen gehoor te geven aan het beroep op de menschlievendheid. De Engelsche blokkade zou, wanneer Roosevelt maar wilde, voor elk schip dat hulp hrengt van overzee, den weg vrijlaten. Intusschen heeft hij zich de Engelsche houding eigen gemaakt dat de Engelschen zioh op hun verhard geweten tegen over hun slachtoffers kunnen verlaten. Dr. Megerle vervolgt: Voor Europa, met inbegrip van alle door Enge land misbruikte volken, is de conclusie ten aan zien van den Angelsaksischen eisch den beschaaf den Europeeschen volken hun levenshouding voor te schrijven, hun het dagelijksche brood toe te staan of te weigeren, duidelijk. Hier wordt Europa aangevallen en in zijn toekomst bedreigd. Duitschland's besef van verantwoording tegen over de Europeesche volken, groote en kleine, is onbeperkt. Het wil aan dit Europa een spoedigen, langen en gewaarborgden vrede verschaffen. Het denkt thans reeds aan het oogenblik, waarop ook de volken van hei Europeesche continent, die in dezen oorlog zijn vijanden of de slachtoffers van Engeland waren, verzoend, gezond en bloeiend met Duitschland tezamen wonen in het groote Europeesche huis. Het is niet Duitschland's be lang dat door de Angelsaksische hongerblokkade in deze landen en door jarenlange ontberingen de gezondheid van komende geslachten verstoord wordt. Wanneer het daarom dezen strijd tegen de Angelsaksische uitdaging met alle middelen en onder alle omstandigheden tot het zegevierende einde wil voeren, dan is dat een taak die aan Duitschland is opgelegd, niet alleen door de eigen levensbelangen, maar ook door de levensbelangen van geheel Europa. Italiaansch weermachtsbericht Strijd in den sector-Keren opnieuw ontbrand ERGENS IN ITALIë, 17 Maart. (Stefani). Het 283ste communiqué van het Italiaansche hoofd kwartier luidt: „Aan het Grieksche front normale bedrijvigheid var. patrouilles en artillerie. Onze vliegtuigen heb ben de vijandelijke troepen gebombardeerd. Britsche vliegtuigen hebben een aanval gedaan op een onzer luchtbasfts. Onze jachttoestellen grepen snel in en schoten een vliegtuig van het type Wel lington neer. Bij een aanval op Malta hebben Duit sche jagers een Hurricane neergeschoten. In Noord-Afrika heeft de Duitsche luchtmacht verscheidene autoparken aangevallen. In Oost-Afrika is de strijd in den sector-Keren opnieuw ontbrand. De vijand valt onophoudelijk aan, maar wordt overal door onze troepen afgesla gen. Bij den vijandelijken luchtaanval op Dire- dawa, waarvan het Weermachtsbericht van giste ren melding maakte, hebben onze jagers twee vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Twee andere vliegtuigen zijn neergehaald in den sector-Keren. In den nacht van 14 op 15 Maart heeft een En gelsch vliegtuig in de haven van Valona een hospi taalschip, dat gereed was om gewonden aan boord te nemen, getorpedeerd. De verliezen waren zeer gering". Geen spoor van ile Rantau Pandjang. BATAVIA, 16 Maart Het Nederlandsche s.s. „Rantau Pandjang" moet als verloren worden beschouwd, daar het ver over tijd is. Van het schip en de bemanning ontbreekt elk spoor. (D.NH.) Onder bescherming van de Duitsche havenpolitie kan de Nederlandsche kustvisscherij op het oogenblik weer worden uitgeoefend, waarvan een ruimer vischaanvoer het ge volg is. Een der bewakingsschepen komt langszij. (Foto Orbis) Engelsche troepen in Griekenland. United Press meldt uit Istanboel, dat volgens geruchten Engelsche troepen in Griekenland zou den zijn geland en de Grieken bij de verdediging van de Rupolpas en Demirhissar zouden steunen. Indien noodig, zouden ze ook aan de verdediging van Saloniki deelnemen. De troepenmacht zou bestaan uit 150.000 a 200.000 man, waarvan een deel reeds in Frankrijk en Libye zou hebben ge streden. Het zou de 'bedoeling zijn, dat de Britsche troepen alleen voor defensieve doeleinden in Griekenland zijn aangekomen. Het wordt hoogst onwaarschijnlijk geacht, dat de Britten het plan zouden hebben een offensief op den Balkan te be ginnen. Goed ingelichte kringen verklaren zelfs, dat zulk een offensief gelijk aan zelfmoord zou staan, daar tegenover de Britsche troepen in Afrika en het Oosten der Middellandsche zee, ter sterkte van ongeveer 400.000 man, practisoh de bijna onbegrensde troepenmacht van Duitschland zou komen te staan. BERLIJNSCH COMMENTAAR. De V.P.B.-correspondent te Berlijn deelt mede: Nadat aanvankelijk de berichten over een lan ding van Engelsche troepen in Grieksche havens te Berlijn met een zekere terughoudendheid werden opgenömen. verklaart men thans in leidende krin gen dat er aan het feit dezer landing niet langer getwijfeld kan worden. Zoowel van Engelsche als van Grieksche zijde heeft men het feu dezer lan ding dan ook toegegeven. De juistheid van de me dedeel ing dat de sterkte dezer Engelsche troepen 300.000 man bedraagt wordt te Berlijn uit militaire en strategische overwegingen betwijfeld. Omtrent de Duitsche reactie op de2e ingrijpende Engelsche maatregelen worden in de Wilhelmstrasse voorals nog geenerlei informaties verstrekt. Er behoeft ech ter niet aan getwijfeld te worden dat de gang van Zaken in den Balkan hierdoor sterk beïnvloed zal worden. Engeland's bemoeiingen om alsnog druk te oefe nen op Joego-Slavië wordt te Berlijn met de ver- eisohte kalmte gevolgd. Het feit dat deze Engelsche actie in leidende Joego-Slavisehe kringen een ze kere nervositeit teweeg heeft gebracht, verandert te Berlijn niets aan de overtuiging dat dit weldra anders zal worden. Ook omtrent de reis van den speeialen Turkschen gezant naar Berlijn die aan Hitier het antwoord van den Turkschen staatspresident zal overhandi gen worden te Berlijn nog geen bijzonderheden ge publiceerd. Voorts meldt het A.N.P. uit Berlijn: De buiten landsche berichten over Engelsche troepenlandin gen in Griekenland worden, zoo vernemen wij van welingelichte zijde, in politieke kringen alhier met buitengewoon groote belangstelling gevolgd. Op een desbetreffende vraag van een buitenlandschen journalist vernam men Maandag in de Wilhelm- strasse de opvatting dat Duitschland niet op grond van dergelijke beriohten. doch uitsluitend op grond van zijn eigen inlichtingen zijn beslissingen neemt. Overigens kan over de verhouding tusschen Duitschland- en Griekenland die dikwijls genoeg duidelijk uiteengezet is niets verder gezegd wor den. DISTRIBUTIE VAN RIJST IN TOKIO. TOKIO. 17 Maart (Domei). Voor het eerst sinds het uitbreken van het Chineesch-Japansche conflict op 7 Juli 1937, zal met ingang van 1 April as. in de statfsprefectuur van Tokio de rantsoe neering van rijst worden ingevoerd. Duitschland en de rede van Roosevelt. Geen reactie in officiëele kringen. BERLIJN, 17 Maart (A.N.P.) De rede van Roosevelt, die hij Zaterdagavond gehou den heeft, heeft, zoo vernemen wij van welinge lichte zijde, in politieke kringen alhier geen weerklank gevonden. Men wees in deze kringen slechts op de Duitsche pers, die alleen het or gaan is, dat zich met deze rede kan bezig hou den. Want wanneer Roosevelt probeert zich met het Duitsche volk als zoodanig bezig te houden, dan zal hij zeker een dienovereenkomstigen weerklank van het Duitsche volk te hooren krijgen: Op een tijdstip, waarop zoovele ernstige en belangrijke dingen overwogen moeten wor den, heeft men in de Wilhelmstrasse geen tijd zich bezig te houden met de behandeling van af zaagde vraagstukken. De „Deutsche Diplomatisch-Politische Korres- ponden2" schrijft over de rede van Roosevelt o.a. het volgende: „De tegenwoordige regeering van Noord-Amerika schijnt bewust de principes van Washington en van de Monroeleer over boord te werpen. President Roosevelt heeft niet den moed openlijk te zeggen wat hij in werkelijkheid wil. Hij verschanst zich bij zijn aggressieve bedoelingen achter de uitvlucht dat het zaak is de democratieën tegen de dictatu ren te beschermen, alsof bijv. Griekenland een de mocratie is. Hij gebruikt als motiveering van zijn doel de onware bewering dat de spilmogencDheden openlijk probeeren alle „krachtens verkiezingen aangestelde regeeringsystemen te vernielen", niet alleen in haar eigen gebieden, doch ook op het Amerikaansche continent. Een drieste bewering die echter geen -betrekking heeft op Europa, waar in de staten die zijn aangesloten bij het driemogend- hedenpaet, de meest \erschillende regeertngsvor- men bestaan, doch met betrekking tot het Ameri kaansche continent een bijzonder arglistige propa- gar.damanoeuvre beteekent. Het gaat Roosevelt in geenen deele zoo zeer om het „verankeren" van democratische stelsels ais wel om het bevredigen van zijn machtshonger. Volgens zijn opvatting heeft Noord-Amerika, nu het stadium van de Monroeleer heeft overwonnen, thans tot taak de geheele wereld te controleeren". Aanval op Italiaansch hospitaal- schip. Gravin Ciano bevond zich aan boord. Een frontcorrespondent van Stefani meldt dat twee Britsche torpedovliegtuigen in den nacht van 14 op 15 Maart een aanval hebben ondernomen op een in de Albaneesche wateren, op 3 KM. uit de kust liggend hospitaalschip dat duidelijk verlicht en van alle voorgeschreven internationale teekens voorzien was. Het schip werd door twee torpedo's getroffen. Aan boord van het hospitaalschip bevond zich gravin Edda Ciano-Mussolini als vrijwillige Roode-Kruisverpleegstcr. Zij wilde pas als een der laatsten van boord gaan, hoewel het schip snel zonk. Er zijn eenige dooden te betreuren. Tot commandant van de Britsche marinelucht- strijdkrachten en lid van den marinestaf is naar de Britsche Berichtendienst bekend maakt, schout bij-nacht Arthur Lyster benoemd. Zijn voorganger was vice-admiraal Royle die zich met een speciale opdracht naar Australië heeft begeven. (Reuter). Ambassadeur De Brinon heeft na een bezoek aan het bezette Frankrijk verklaard dat er geen sprake is van een oorlogsverklaring aan Groot- Brittannië, doch dat het land, ter toepassing van de politiek van samenwerking, energieke maat regelen moet nemen om uit de pijnlijke ervaringen leering te trekken. (D.N.B.) Bij een Engelschen luchtaanval van een der laatste nachten is het ten noordwesten van Ant werpen gelegen kasteel Oostmalle door de Engel sche vliegers met brisant- en brandbommen aan gevallen. Het oude kasteel valt onder monumenten zorg en is aanzienlijk beschadigd. Verscheiden bur gers zijp naar het D.N.B. verneemt gedood. De houding van Duitschland tegenover Frank rijk en de Fransche regeering te Vichy is, evenals voorheen, onveranderd gebleven, aldus, zoo ver neemt het A.N.P. van welingelichte zijde, werd gisteren te Vichy op een desbetreffende vraag van een burtenlandschen journalist geantwoord. Naar Associated Press uit Londen meldt, heeft de Britsche Admiraliteit medegedeeld dat schout bij-nacht Maltbye vermist wordt Maltbye voerde het commando over het op 5 November 1940 in den Atlantisohen Oceaan uit elkaar geslagen convooi. (D.N.B.) Uit Belgrado meldt het D.N.B.: De Engelsche gezant Sir Ronald Campbell heeft Maandagmiddag een langdurig onderhoud met den Joego-Slavischen minister-president Tswetkowitsj gehad. Associated Press meldt uit Hongkong dat zich de laatste 48 uur 89 gevallen van Cholera hebben voorgedaan. Sedert het begin van heb jaar bedraagt het aantal choleragevallen: 240 In de meeste ge vallen heeft de zoekte een doodeliik verloop gehad. Alleen Chineezen zijn als slachtoffers gevallen. (D.NB.) Een Amerikaansch kustwachtschip meldt dat ter hoogte van de Bermuda-ei landen een deel van de brug, de mast en een reddingsboei van het Amerikaansche vrachtschip „Mahuikona" (3.512 br.t.) zijn gevonden. Hieruit kan worden opge maakt dat het schip vergaan is, zoo verneemt het D.N.B Omtrent het lot van de uit 25 personen be staande bemanning is niets bekend. MOSKOU, 17 Maart. In tegenstelling met de in het buitenland verspreide geruchten, volgens welke de Turksche ambassadeur te Moskou Haidar Aktay een onderhoud zou hebben ghead met den volkscommissaris van buitenlandsche zaken Molo- tof, verluidt in diplomatieke kringen te Moskou dat de Turksdhe ambassadeur Zaterdag jl. niet door MoJotof, doch door den plaatsvervangenden volks commissaris van buitenlandsche zaken is ontvan gen. (D.NH.) Te Viehy is bericht ontvangen dat twee Fran sdie missionarissen door Chineesohe bandieten zijn overvallen en doodgeschoten. Het betreft hier, naar het D.N.B. meldt, den uit Elzas komende missionaris Victor Nussbaum die in Tibet verblijf hield en den in Tientsjin werkzamen missiepater Joseph Toan. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De bekende Fransche cabaretartist Maurice Chevalier doet thans bij de Duitsche bezettingsautoriteiten moeite om vergunning voor zijn terugkeer naar Parijs te krijgen. Naar wij vernemen wordt van de zijde van de Duitsche autoriteiten den Franschen kunstenaar geen hinderpaal in den weg gelegd. Maurice is voornemens in de hoofdrol van een bekende ope rette te Parijs te beginnen. Op een desbetreffende vraag heeft Roosevelt geantwoord dat een Amerikaansche hulp aan Tur kije op het oogenblik niet overwogen wordt, daar slechts die landen op hulp kunnen rekenen, die ..zich tegen een aanval verweren of zich in de toe komst gedwongen zullen zien aanvallen af te slaan". (D.N.B.) Naar het A.N.P. van welingelichte Duitsche zijde verneemt zijn de buitenlandsche berichten over z.g. onderhandelingen tusschen Italië en Grie kenland over het sluiten van een wapenstilstand in de Wilhelmstrasse opnieuw onjuist genoemd en als verzinsels gekenmerkt. Op de Nieuwe Oosterbcgraafplaats te Amsterdam heeft de Duitsche Weermacht Zon dag een herdenking gehouden Generaal Sieburg inspecteert de eerewacht, welke bij 0e graven stond opgesteld. (Foto Pax-HoUand) No. 52. CIRKELS-PUZZLE. Groote cirkel: Een spreekwoord. Binnen cirkel: Herhaalde uitgaven. Kleine cirkels: 3. Verspieder 4. Vrouw om op een afstand te houden 5. Stad in de buurt van Parijs 6. Deel van een huis 7. Handbeweging 8. Kleur 9. Steenen 10. Stad in Italië 11. Stad in Zuid-Frankrijk 12. Opbrengst 13. Kweek 14. Volk 15. Schepen 16. Rivier in Zuid-Afrika 17. Zijtak van de Loire 18. Mohammedaansoh priester 19. Eiland van de Indische Batjan-groep 20. Klaviëlr Rechte snijlijnen: 1. Grondregel 21 Lichaamsdeel 22. Rivier in Duitschland 23. Romeinsch Keizer 24. Beroemde uitvinder 25. Doopvader. OPLOSSING VORIGE OPCAVE. No. 51. PIJPEN REK-PUZZLE. li A T R 0 0 S 0 C E A V N L E H ODE D A D ui T ub E tu I sa R ed E ve N E lb E de N er 0 li M ee R an a R oe R in Q or T yp E in D og E O ly K ad E bb E gg E br 0 ve N V ar A re S pe L en S ta M an D E en S lo T re E el T ul P aa I R es T ul E ni a ad E ri E nd E S ag E ge L ee R aa R ui L oo N T we E enDiiAarD am E po S E L E M E N T Duitsche luchtaanval op Engelsche oorlogsbodems. BERLIJN, 17 Maart (D.N.B.) Duitsche torpedo vliegtuigen hebben gistermidddag in het zeegebied om Kreta, 40 K.M. ten Westen van Kaap Crio, een groote formatie vijandelijke oorlogsschepen waargenomen, bestaande uit twee slagschepen, zés kruisers en eenige torpedojagers. De Duitsche vliegtuigen gingen ondanks het zeer hevige lucht doelgeschut van den vijand terstond tot den aan val op de beide slagschepen over Op elk der slag schepen werden naar het D. N. B. verneemt torpedovoltreffers geplaatst. Na de ontploffing der torpedo's waren de beide slagschepen in groen zwarte rookwolken gehuld. De Duitsche vliegtuigen die daarmede den vijandelijken'zeestrijdkrachten m de Middellandsche Zee weer een zwaren slag toe brachten, hebben behouden hun thuishaven be reikt. Nationale dienst van vrouwen in Engeland. De Engelsche minister voor den arbeid Bevin heeft Zondagmiddag in een radiorede meegedeeld, dat de nationale dienst voor alle vrouwen van 20 en 21 jaar en voor alle mannen van 41 tot 45 jaar wordt ingesteld. Dit is voor de eerste maal in de Engelsche geschiedenis dat de dienstplicht voor vrouwen wordt ingevoerd. (United Press). BRAND AAN BOORD VAN DE „BREMEN". BERYIJN, 17 Maart 'D.N.B.) Aan boord van het s.s. „Bremen" van de Hamburger LLovd is gisteren door onbekende ooreaak brand uitge broken. Men ls nog bezig met het blusschings- werk. PROGRAMMA WOENSDAG 19 MAART Nederlandsch Programma. HILVERSUM I. «14.4 M. 6.45 Gramofoonmuzlek. (5.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuzlek 745 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramo foonmuzlek. 8.30 Nieuwsberichten A. N. P. 8.45 Gramo foonmuzlek. 10.40 Omroeporkest en gramofoonmuzlek. 12.00 Esmeralda. 12 25 Eerst raet - dRn baet. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 100 Rococo-octet en gramofoonmuzlek. 1.45 Planovoordracht. 2.10 Voor de vrouw. 2.20 Gramofoonmuzlek. 2.30 Cabaret programma. 3 30 Orgelspel. 4.00 Uitzending, voorbereid door de Christ. Radio-Stichting. Bijbellezing. 4 20 Gramo foonmuzlek. 4.30 Vraaguurtje voor de kinderen. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten A. N. P. 5 30 Technische causerie voor dc Binnenschippers. 5.45 Jonge Acht en solist. 6.15 De Ramblers. 6.42 Almanak. 6,45 Ac- tueele reportage of gramofoonmuzlek. 7.00 Vragen van den dag A. N. P. 7.15 Volkszang met orgelbegeleiding 7.30 Berichten, Engelsch. 7 45 Gramofoonmuzlek. 8.00 Nieuws berichten A. N. P. 8.15 Gramofoonmuzlek. 8.30—8.45 Be richten, Engelsch. 9.40 Uitzending, voorbereid door de Christ. Radio-Stlchtlng. Dagsluiting. 9.45 Engelsche be richten A. N. P 10.00 Nieuwsberichten A N P. en sluiting. Nederlandsch Programma. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuzlek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramo foonmuzlek. 8.30 Nieuwsberichten A. N. P. 8.45 Gramofoon muzlek. 10.00 Morgenwijding. 10 20 Ensemble Jonny Kroon. u.00—11.20 Declamatie. 12 00 Berichten. 12.15 Orgelspel. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1 00 Amuse mentsorkest en gramofoonmuzlek. 2 15 Utrechtsch stede lijk orkest. 3.00—3.20 Voor de vrouw. 4.00 Gramofoonmu zlek. 4.20 Ensemble „Molto Cantabile", s.oo Cyclus „Het geestelijk karakter van ons volk". 5.15 Nieuws-, econo mische en beursberichten A. N. P. 5.30 Esmeralda en solisten. 6.00 Gramofoonmuzlek. 6 15 Zang en orgel. 6.41 Actuecle reportage nf gramofoonmuzlek. 7.00 Brabantsch praatje A. N. P. 7 15 Zang en plano. 7.40 „StudtepraatJ# in het schildersatelier", causerie. S.OO Nleuwiberlchtea Ai SU en Sluiting, a

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7