„HALF OM" ...„FRANKEN" ilU de Omstreken VRIJDAG 21 MAART 194Ï HAARL EM'S DAGBLAD Verduister goed. Zooals het moet. VAN 21 OP 22 MAART 1941 van 19.54 tot 7.40 Maan op 22 Maart op5.05 Maan op 22 Maart onder 14.26 Raad Bloemendaal. Strooken grond langs Zandvoorterweg aangekocht Donderdagmiddag kwam de Bloemendaalsche Raad in vergadering bijeen. Slechts enkele agenda punten lokten eenige discussie uit, de overige wer den z.d. en z.h.s. aangenomen. De punten waarover gesproken werd waren de verleening van een crediet voor het bouwen van een kamer op de zolderverdieping van het Raad huis en de intrekking van het raadsbesluit van 17 October 1940 betreffende den aankoop van een strook grond op den hoek van Valekenburchlaan— Noorder Stationsweg. Bij beide kwesties maakte de heer Prinsen- berg eenige opmerkingen. Wat de kamer op de zoldervei'dieping van het Raadhuis betreft, vreesde hij dat door de voorgestelde oplossing de kamer niet voldoende licht zal ontvangen. Tevens vroeg hij of de centrale verwarming nog wel voldoende capaciteit heeft om ook deze nieuwe ruimte te ver warmen. Wethouder Ouwehand zeide, dat de deskundigen van oordeel waren, dat de kamer voldoende licht zou ontvangen. De kwestie van de centrale verwar ming heeft de aandacht. Het voorstel van B. en W. werd z.h.st. aangenomen. De kwestie van den hoek van Valekenburchlaan —Noorder Stationsweg had eveneens de belang stelling van den heer P r i n s e n b e r g, die de voorgestelde oplossing niet erg elegant vond en meende, dat men den betreffenden villabewoner niet mocht dupeeren. De voorzitter zag geen enkele reden van de tot nu toe gevolgde gemeentepolitiek af te wijken. De voorgestelde regeling heeft de goedkeuring van de hoogere instantie en zoo noodig kan de villa eigenaar een andere houding aannemen. Het des betreffende voorstel werd z.h.st. goedgekeurd met aanteekening van het tegen van den heer Prinsen- berg. Bij de rondvraag roerde mevr. Dalmeyer de beschikbaarstelling van volkstuintjes aan. HAMER STUKKEN. Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming werden de volgende agendapunten aangenomen: aankoop van strooken grond langs den Zandvoor terweg van G. Leonhardt, mevr. J. H. Dyserinck Callenfels. mevr. de wed. G. A. HarffBlaauboer, mej. J. H. van den Arend, O. Mendlik, S. de Clercq, mevr. de wed E. B. Muyskenvan Deurs, J. E. Loibl, G. Leonhardt, G. J. J. M. Sterck, mr. J. H. Schultz van Haegen en mevr. de wed. E. J.-Dor- hout Mees; de. vaststelling van de 2e en 3e supple- toire begrootjng van het dienstjaar 1941; de wij ziging van 'de heffing verordening Begrafenisrech ten; wijziging „Verordening Gemeentepolitie"; aan koop strook grond langs de van Valekenburchlaan hoek Noorder Stationsweg; de aankoop van de villa „Eikenhoek" met daarbij behoorend terrein en eenige strooken grond langs den Zandvoorterweg van de erven van wijlen mr. H. J. D. D. Enschedé; ontheffing van bepalingen der Bebouwingsvoor- sehriften; voorstel aan Ged. Staten te melden, dat de Raad zich met de ontworpen regeling inzake de kindertoelageregeling voor burgemeesters, secre tarissen en Ontvangers kan vereenigen; credietver- leening van f 1590 voor aanvulling van de uitrusting van het politiepersoneel overeenkomstig het des betreffend besluit van de secretarissen-generaal van Justitie en Binnenlandsche Zaken. Van Ged. Staten is een medèdeeling ontvangen, dat de gemeenterekening over het dienstjaar 1938 is vastgesteld. Na besloten zitting kwam nog aan de orde de benoeming van een schoolhoofd aan de O.L. school te Vogelenzang. Benoemd werd de heer G. J. Kelder, onderwijzer aan de Vondelschool te Aerdenhout. Neem'n 'AKKERTJE (Adv. Ingez. Med.) De vleeschbonnen geven reclit op een vol rantsoen Slagers mogen hier niet de hand mee lichten. Bij den Distributiedienst is aangifte gedaan, dat een slager aan zijn klanten minder vleesch afleverde, dan de hoeveelheid waarop de door den klant overhandigde bonnen recht gaf. De slager weigerde, het meerdere aan bonnen terug te geven; bij het ingestelde onderzoek verklaarde hij, dat hij indien zijn klanten daarmede geen genoegen zouden hebben genomen geen vleesch geleverd zou hebben. Met nadruk wordt er op gewezen, dat deze handelwijze voor welke soort bonnen dan ook volkomen ontoelaatbaar is. De telkenmale aange wezen vleeschbonnen' geven recht op 100 gram vleesch (been inbegrepen) of een rantsoen vleeschwaren; wanneer de aan den slager toege wezen hoeveelheden niet toereikend zijn, om al zijn klanten volledig te bedienen, moet hij, hetzij slechts een gedeelte van zijn klanten tot de volle 100 pet. helpen, hetzij hetgeen uit sociaal oogpunt veel mee.r aanbevelenswaardig is zijn klanten rant soeneeren tot het percentage van zijn toewijzing. In het laatste geval mag hij dan echter slechts dat zelfde percentage aan bonnen innemen. GEMEENTELIJKE KWEEKERIJ OOK ZONDAG OPEN. De kassen van de gemeentelijke kweekerij aan de Veldlaan te Aerdenhout, waarin thans verschillen de gewassen bloeien o.w. Kaapsdhe pkmtcn, zijn behalve Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur ook Zon- dagm ddag van 2 tot 5 uur voor het publiek ge opend. UITREIKING PERSOONSBEWIJZEN. Binnenkort zal in de gemeente Bloemendaal een begin worden gemaakt met de uitreiking van de persoonsbewijzen. Die uitreiking zal geleidelijk plaats hebben aan de hand van de persoonskaar ten van het bevolkingsregister. Iedere ingezetene ontvangt t.z.t. een uitnoodi- ging om ter Secretarie te verschijnen om het persoonsbewijs in ontvangst te nemen. Het eerst worden opgeroepen diegenen, wier geslachtsnaam begint met de letter A, dan B, en zoo vervolgens. Gehuwde vrouwen en vrouwen, die gehuwd ge weest zijn, worden dus opgeroepen op de letter, waarmede haar meisjesnaam aanvangt. Iedere opgeroepene is verplicht op de eerste uitnoodiging in persoon te verschijnen ter ge meentesecretarie, op dag en uur. op de uitnoodi ging aangegeven. Op de uitnoodiging en ln het briefje, dat daarbij zal worden toegezonden, staat vermeld wat ieder bij het afhalen van het per soonsbewijs mede moet brengen. Dezer dagen zal huis aan huis een biljet wor den .bezorgd, waarin staat aangegeven, aan welke strenge eischen de foto's van -het persoonsbewijs moeten voldoen. Wij raden de ingezetenen aan met het laten maken van foto's niet lang te wachten, maar zich tijdig tot een fotograaf te wenden. ZANDVOORT RATTENPLAAG Niet alleen in Plan Noord in de nabijheid van het verdwijnende varkenskamp „Entos" hebben de bewo ners te klagen over ratten. Via de riolen schijnen de dieren zich door het geheele dorp te verspreiden. Waar de rioolbuizen maar even defect ziin of een niet meer gebruikte aansluiting gevonden wordt, banen ze zich een weg naar de oppervlakte. Zoo ontdekte eenigen tijd geleden een inwoner, dat een partijtje winterwortels dat in zijn schuurtje was op geslagen, voor het grootste deel door de ratten was weggesleept. In betrekkelijk korten tijd ving hij twaalf ratten op sprenkels en doodde en waar schijnlijk vele met vergif. Toen de plaag daarna nog niet ophield brak hij den vloer van het schuurtje op en vond daar een oude rioolput, die wel met zand was dichtgegooid, maar niettemin voor de ratten een prachtige verbinding vormde tusschen het riool en de schuur met wortelen. Nu hij dezen verbindings weg heeft vernietigd is hij van het ontuig verlost. Misschien dat Zandvoort na het verdwijnen van de ..Entos" en het verplaatsen van de belt nog eens '■""er geheel rattenvrij wordt. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendrikus Adrianus, zoon van J. Spie- rieus en H. A. Kromhout, Haltestraat 24 Theo- dorus Johannes Bertus, zoon van P. J. de Muinck en C. Kamsma, Noordbirurt 7. Hendrik Willem Mathijs, zoon van W. H. Wardenier en van A. Vorsteveld, Zuiderstraat 7 achter. Wilhelmina Jannetje, dochter van G. Groen en van D. Flipse, Noorderstraat 10. Cornelis Jan, zoon van C. J. van Koningsbruggen en van J. Paap, Spoorstraat 7. Elli Laurina, dochter van F. Zwemmer en van L. C. Bisenberger, Zandv.laan 248. Ondertrouwd: A. de Ronde en R. de Vries, Haar lemmerstraat 51. E. Loerakker en E. de Vries, Haltestraat 55. C. G. A. Koreman en J. D. Smit. Dr. Mezgerstraat 44. H. Paap en W. Kraaijenoord, Noorderstraat 51. Overleden: T. Zwemmer, oud 73 jaren. Baan 3. J. J. Duin, 42 jaren, wonende te Amsterdam. HALFWEG LEZING MET LICHTBEELDEN. Naar men ons mededeelde zal bij de Juliana- school te Zwanenburg een aanvang gemaakt worden met het aanleggen van- schooltuinen tusschen de Essenlaan en IJweg. De tuinen zijn reeds gespit. In verband met dit feit zal de heer Noteboom na mens de Centrale Vereeniging voor Schoolwerk- tuinen een lezing houden met lichtbeelden over aanleg en onderhoud van schooltuinen. De lezing wordt gehouden op Zaterdag 22 Maart in de zaal van den heer C. Verton te Zwanenburg en begint des namiddags om half vijf. Deze lezing wordt voor namelijk voor de ouders georganiseerd. SANTPOORT CULTUREELE FILM. De commissie voor Cultureele Films heeft be sloten de Zaterdagmiddagvoorstellingen, voor welke door 't lengen der dagen steeds minder be langstelling ging bestaan niet meer te geven. Zaterdagavond alleen wordt nu „Boefje" ver toond. MELKVERSTREKKING. In navolging van de lagere scholen wordt nu ook op de Kleuterschool van de Wüstelaan melk ver strekt. Ook hier voldoet deze mataregel uitste kend. IJMUIDEN T eraar debestelling J. Th. Yerzijlbergh. Groote belangstelling in de kerk en op de begraafplaats. Onder groote belangstelling vond hedenmorgen de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. Th. Vefzijlbergh, in «leven directeur van den Gem. reinigings- en ontsmettingsdienst alhier. Na een druk bezochten uitvaartdienst in de kerk van de Paters Capucijners in LTmuiden-Oost had onder zeer groote belangstelling de teraardebe stelling plaats op het parochiale kerkhof in Drie huis. In den stoet volgden burgemeester mr. Kwint, de wethouders, de gemeentesecretaris, oud-wethouder K H. Tusenius, ir. J. A. Verhoef, directeur Openb. Werken, A. de Wit, directeur van gas en water, het geheele personeel van den rei nigings- en ontsmettingsdienst, het bestuur van de sociëteit „Ons Belang" enz. Op de begraafplaats waren o.a. nog aanwezig de heer J. P. Weyburg, Commissaris van politie. P. IJtsma, hoofdinspecteur van politie, M. W. Hel- lemons, directeur der Arbeidsbeurs, P. J. Waar denburg, directeur van Maatsoh. Hulpbetoon, dr. L. S. Limborgh Meijer, J. G. Korjing, hoofdopzich ter van bouw- en woningtoezicht, J. P. Koopen, hoofdopzichter van Openb. Wei-ken, J. H. de Gel der, oud-opzichter van gas en water, R. P. J. Ste vens, lid van den gemeenteraad. P. C. Grimber gen. namens het bestuur van het Witgele Kruis, A. M. Noppen, directeur van den reinigingsdienst te Amsterdam en voorzitter van de Vereeniging van Reinigingsdirecteuren, Grootegoed, oud-directeur van den reinigingsdienst te Alkmaar en bestuurs lid van genoemde vereeniging, A. van Driel, directeur van den reinigingsdienst te Haarlem, M. Geesink, directeur van de Fabriek voor Wagen- bouw te Weesp, en vele ambtenaren van gas en water en openbare werken. Nadat Paters Capucijners de beaarding hadden verricht, dankte de oudste zoon van den over ledene voor de belangstelling en tevens voor het medeleven tijdens de ziekte, in het bijzonder van de zijde van het college van B. en W. onder vonden. Er waren tal van kransen en bloemstukken, o.a. van het gemeentebestuur, in de kleuren der gemeente, en van het personeel van den reini gings- en ontsmettingsdienst. J. F. de Liefde overleden. Op 80-jarigen leeftijd is alhier overleden de heer J. F. de Liefde oud-beambte van de Poste rijen. De overledene is vooral voor vele oudere Vel- seroorders een goede bekende, want hij is bijna 30 jaar in dienst der P.TT. geweest, waarvan de laat ste 10 jaren als kantoorhouder van het hulppost kantoor in de Lagerstraat. Met zijn hulpvaardigheid bij allerlei werkzaam heden heeft hij vele eenvoudige lieden aan zich verplicht. Steeds was hij bereid bij de een of an dere moeilijkheid, de behulpzame hand te bieden. Vele jaren heeft hij van een welverdiende rust mogen genieten. De teraardebestelling vindt a.s. Maandagmiddag 3 uör op de Biezen plaats. Marktprijzen en besommingen. Zetsehol f 68f 60, Kleine schol f 64f 37, Pufschol f 31f 15.50, Groote bot f 41f 35, Kleine Bot f 30—f26. Groote Griet f 120—f 94, Kleine Griet f 69f 46, Groote Wijting f 44f 40, Kleine Wijting f 33—f 30.50, Groote schar f 59, Kleine schar f 28f 20, Pufschar f 12.50f 10, Poontjes f 23—f 21. Alles per 50 K.G. Tong f 3.70f 1.95 per K.G. Snoekbaars f 1.30 per K.G. Kabeljauw f 19f 8 per stuk. Besomming loggers: K.W. 89 f 2923, K.W. 91 f 2670, K.W. 51 f 2407 SCH. 135 f 4645. SCH. 14 f 2943. IJMUIDEN 20 Maart 1941. Loggers: SCH 23 f2104; KW J44 f3603. Kotters: TX 4 f 3385; TX 33 f3229; TX 37 f 3730; IJM 27 f371; IJM 203 f2071. Groote wijting f48—f41; Wijting f38—f30: KI. wijting f26; Groote schar f56—f48; Kleine schar f28—f23; Poon f25—X 24; KI. schol f74—f40; Pufschol f30—f20; Gr. bot f57—f42; KI .bot f39—£30; Gr. griet f126; KI. griet £94— f75. Alles per 50 K.G. Kabeljauw f 24—f 14 per stuk. Tarbot f4,90—f4,40 per K.G.; Tongen f4,40—f2,25 per K.G. ZoetwatervischSnoek 84—76 cent; Snoekbaars f 1.60— 11,46; Blei f 0,46; Spiering f0,65—f 0,64 per K.G. BESOMMINGEN. Loggers: SCH 73 f2404; SCH 284 4582; SCH 302 4482; KW 166 £2280 en KW 49 3028. Kotters: IJM 214 f 2822 en KW 77 £2010. SCHEVENINGEN 20 Maart (A. N. P.) Van de kust- visscherij kwamen hedenochtend aan de markt de kotters: KW 116. F. Haasnoot, met f82; SCH 37, C. de Jong, met 1 309 en 68 motorschokkers met te zamen f3007 besomming. De vischaanvoeren uit zee waren hedenochtend aan merkelijk grooter dan de voorgaande dagen. Door enkele schepen werden enkele kisten wijting aangevoerd. De noteeringen waren: Wijting £32—f55; Middelschol f28.50 -f36; Kleine schol f 14.70—f 25,20; Schar f 8.30—f 17,90. Alles per kist van 40 K.G. Van IJmuiden werden aangevoerd enkele partijen schol. De prijzen hiervan waren: Groot f37,50; Middel 131,50: Kleine f 15—f 17, alles per kist 25 K.G. Prijzen zoetwatervisch: Snoekbaars £1,35£1,50; Spie ring 0,75 per K.G. vorm van hutpot bood. Met smaak werden de por ties verorberd: allen waren het er over eens, dat het uitstekend smaakt. Wat wij ten volle kunnen onderschrijven. 220 porties uitgereikt. Voor den eersten keer bestond reeds zeer veel belangstelling want niet minder dan 220 porties moesten er voor de liefhebbers uitgeschept wor den. Een goed begin, dat veel doet verwachten Bii de uitreiking bleek duidelijk, dat het. zooals velen nog meenen, geen „bedeeling" is. Immers men haalt, waarvoor men heeft betaald. Warme maaltijden voor de werk verschaffing. De maaltijden voor de Centrale Keuken worden tegelijkertijd bereid met die voor de school voe ding. Daardoor is het mogelijk gebleken met de schoolvoeding tot aan de Paaschvacantie door te gaan. Tevens wordt een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid om den arbeiders ln de werkver schaffing, die tusschen den middag niet naar huis kunnen, warme maaltijden te verstrekken. Dit zou o.a. kunnen geschieden voor de arbeiders, die aan den Boschweg werken. Geen sprake van ondervoeding. Voedt Uw kinderen met niet één dag maar DAGELIJKS. Het resultaat zal U verrassen. 18 CENT PER 800 GRAM vooral dan snijden (Adv. Ingez. Med.) BEVERWIJK De Centrale Keuken geopend. Waardeering voor het werk van het comité. Donderdagmorgen heeft in de Beverwij ksche Conservenfabriek de officieele opening plaats ge had van de Centrale Keuken. Hierbij waren o.a. tegenwoordig de burgemeester, mr. H. J. J. Schol- tens, mevr. Scholtens, overste De Jong, leider der Centrale Keukens in Nederland, de wethouders W. van Dok en N. J. Out, de gemeente-secretaris A. A. Post, vertegenwoordigers van de Hoogovens en Van Leer's Walsbedrijven, de directeuren der Beverwijksche Conservenfabriek, de heeren J. P. Neyt en F. A. van Loenen en de leden der com missie. Geruimen tijd vóór de uitreiking was het groot ste gedeelte van het gezelschap reeds aanwezig in de groote fabriekshal, waar de laatste hand werd gelegd aan den eersten maaltijd van de Cen trale Keuken. De heerlijke geuren, die uit de groote ketels opstegen, verraadden, dat het menu van den eersten dag hutspot was. Met belang stelling werden de laatste toebereidselen aan den maaltijd gadegeslagen. De opening. Toen er „opgeschept" kon worden begaf het gezelschap zich naar de plaats in de fabriek, waar de uitreiking plaats had. Hier richtte wet houder N. J. Out zich met waardeerende woorden tot de raadsleden de heeren J. P. Melchers en H. B. Vink, die het initiatief namen, een Centrale Keuken te stichten. „De initiatiefnemers", aldus spreker, „meenden, dat ook in Beverwijk een der gelijke keuken op haar plaats zou zijn. Immers in den loop der jaren is door de steeds uitbrei dende industrieën het plattelandskarakter van deze gemeente ge-heel veranderd. Dit was één van de redenen, waarom de stichting van een keuken gerechtvaardigd was. De zaak was echter niet fi nancieel te dragen door de gemeente en de com missie, die zich intusschen gevormd had. Toen heeft men zich gewend tot het Rijksbureau voor Voedselvoorziening, waar de commissie een ge willig oor vond bij overste De Jong. Het pleit was toen spoedig beslecht, mede dank zij de buitenge wone medewerking van de Beverwijksche Con servenfabriek". Namens het gemeentebestuur bracht spreker dank aan de directie der conservenfabriek, over ste De Jong en aan de initiatiefnemers. Hoewel spr. wenschte, dat spoedig de tijdsom standigheden zouden veranderen, hoopte hij, dat de burgerij van de geboden gelegenheid een druk gebruik zou maken. Ten slotte wees wethouder Out er op, dat de voorbereidende commissie nog steeds op haar Dlaats is, want het gemeentebestuur zou het zeer óp prijs stellen' als de commissie de taak van pro paganda en voorlichting zou blijven voortzetten. Namens den directeur-generaal van het rijks bureau voor Voedselvoorziening, bracht overste De Jong in hartelijke bewoordingen dank aan het gemeentebestuur, comité en de directie der Con servenfabriek, voor de wijze, waarop met zulk een groote voortvarendheid de Centrale Keuken in Beverwijk tot stand gekomen is. Hij hoopte, dat de keuken in alle opzichten aan het gestelde doel zou beantwoorden. (Applaus). Het gezelschap kon zich ten volle wijden aan de culinaire geneugten, die de Beverwijksohe Conservenfabriek aan de genoodigden in den (Bovenstaande is reeds in een deel van onze vorige oplaag opgenomen.) Engelsche luchtaanvallen. 's-GRAVENHAGE, 20 Maart, Naar men aan het A.N.P. meldt zijn in den afgeloopen nacht wederom Engelsche vliegtuigen boven Nederland verschenen. Op verscheidene plaatsen lieten zij bommen vallen, doch de meeste kwamen op open terrein nper, waar zij geen schade konden aan richten. In enkele plaatsen is een aantal woon huizen beschadigd; hierbij werden twee personen zwaar en eenige anderen licht gewond. Ontvangst bij den leider der N. S. B. 's-GRAVENHAGE, 20 Maart. De persdienst van de N.S.B. meldt: Gisteravond hebben de leider en mevrouw Mus- sert in hotel „De Witte Brug" te den Haag een avond-ontvangst gehouden. Aanwezig waren de Rijkscommissaris rijksminister Seyss-Inquart en zijn echtgenoote, de commissaris-generaal voor Financiën en economische zaken Fischböck en zijn echtgenoote, de commissaris-generaal van open bare veiligheid, SS-Brigadeführer Rauter en zijn echtgenoote, de commissaris-generaal voor bij zondere aangelegenheden, Hauptamtleiter Schmidt en zijn echtgenoote, gezant Otto Bene, de generaal der politie Schumann en vele andere Duitsche autoriteiten en hooge functionarissen van het Duitsche bestuur en het Arbeitsbereich der NjS.D. A.P., allen met hun dames. Van Nederlandsche zijde noemen wij den plaats- vervangenden leider der N.S.B., C. van Geelkerken en zijn echtgenoote, de secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kun sten, dr. T. Goedewaagen, de commissaris in de provincie Limburg, graaf M. de Marchant et d'An- sembourg. de commissaris in de provincie Utrecht, ir. F. E. Müller, de gemachtigden van den lei der in de provincies, voorts een aantal vooraan staande figuren uit de beweging die openbare ambten bekleeden en talrijke leidende functio narissen in de politieke organisatie en de WA. eveneens met hun dames. ^•Mevrouw Ria Focke bracht, begeleid door haar Whtgenoot, eenige liederen ten gehoore; mej. Else Nolthenius, pianiste, hield een pianovoordracht. Een strijkje onder leiding van den heer S. Wou ters verleende voorts zijn medewerking. De zaal was smaakvol met tulpen versierd. Langdurige luchtaanval op Londen. BERLIJN, 20 Maart. (D.N.B.) Naar de En gelsche Berichtendienst toegeeft heeft het Duit sche luchtwapen den afgeloopen nacht een „zwa- ren bombardementsaanval" op Londen gericht die kort na het invallen der duisternis is begonnen en geduurd heeft tot lan-g na middernacht. Door brand- en brisantbommen is aanzienlijke schade ontstaan. Voorts deelt het D.N.B. mede: Omtrent den grooten Duitschen aanval op Londen wordt nader vernomen: Bij goed zicht op den grond konden de aanvallende Duitsche ge vechtsformaties de bevolen aanvalsdoelen duide lijk onderkennen. Reeds na het eerste uur van den aanval waren in de werf- en dokinstallaties en in een Londensche industriewijk talrijke bran den uitgebroken, die den volgenden golven de' richting aangaven. Volgens berichten uit New-York zijn de vernie lingen die de Duitsche luchtaanval vooral in de Londensche docks, de opslagplaatsen en voorraad schuren en in de fabrieken der hier opeengesta pelde bewapeningsindustrie heeft aangericht, bui tengewoon groot Jubileum W. M. A. Anten. Heden vierde de heer W. M. A. Anten, chef der afdeeling Bliksembeveiliging van de N.V. Technische Maatschappij Heringa en Wüthrich te Haarlem, zijn 25-jarig jubileum aldaar. De jubilaris werd vanmorgen met zijn vrouw en kinderen per auto van zijn woning gehaald en in een versierd vertrek eerst op hartelijke wijze toegesproken door den heer J. A. Heringa namens de directie. Deze schonk hem een cadeau onder enveloppe. Namens het personeel sprak de heer F. H. Petter, wat ook van een geschenk vergezeld ging. Gesproken werd vervolgens nog door den heer C. A. van Thiel, namens de afdeeling Electriciteit; den heer J. Brood man namens de afdeeling Centrale Verwarming en door zijn vriend Faase. Na een gezellig samenzijn werd de her Anten weer per auto naar zijn woning gebracht, war hij zijn festdag verder mocht door brengen. t Een fabriekje uitgebrand. HAARLEM Donderdae In het perceel Amsterdamsche Vaart 32 te Haar lem is gevestigd de metaalwarenfabriek Reepig, waar men zich vooral bezighoudt met de vervaar diging van brandbluschapparaten. In dit fabriekje is gistermiddag kwart voor viei brand uitgebroken op de bovenverdieping. Men was daar bezig een aantal apparaten met cellulose- lak te bespuiten en de daarbij ontwikkelde dampen schijnen vlam te hebben gevat, juist op een oogen- blik dat er zich niemand ter plaatse bevond. Onmiddellijk brandde de geheele bovenverdieping als een fakkel, terwijl zware rookwolken zich ont wikkelden. Men dacht dan ook met een brand van grooten omvang te doen te hebben, wat voor som mige omwonenden aanleiding was, een begin te maken met het in veiligheid brengen van hun huis raad. Gelukkig was de brandweer onmiddellijk ter plaatse en tastte het vuur met vie» stralen aan Na een kwartier kon reeds worden TOtgesteld, dat het vuur tot het pand zelve beperkt kon worden Het bovengedeelte van het perceel brandde geheel uit. De zware rookwolken brachten een groot aantal personen naar de plaats van den brand. Zij werden door de politie op een goeden afstand gehouden, zoodat het verkeer van en naar Amsterdam, dat overigens eenigen tijd werd omgeleid, ongehinderd kon plaats hebben. Het perceel wat tegen brandschade verzekerd, doch de inventaris niet. ORGEL SCHOONMAKEN, STEMMEN, REPAREEREN, ook buiten de stad F. MOLENAAR, Tel. 13795, Schalkb.gr. 38, H.-N (Adv. Ingez. Med.) He HAARLEMSCHE RECHTBANK. In hooger beroep voo clandestiene slachting. HAARLEM Dondcrdaj Hedenmorgen stond in hooger beroep voor d( Arr. rechtbank te Haarlem een inwoner van de ge 'n meente Velsen terecht die door den kantonrechte 'T\ wegens clandestiene varkensslachting tot eei boete van 3 x f 75 werd veroordeeld. Hij had eei varken in een hooischelf en één in een kist ver borgen. De president wees er met nadruk op dat de At. rechtbank deze zaken zeer ernstig vindt; hij achttw het onverstandig van verd. dat deze in hooger beroe] was gegaan. De officier vroeg bevestiging van he vonnis van den kantonrechter. Mr. J. H. Jonge bepleitte een lagere boete. Het Duitsche Rijk en de Germaausclie volken. >lei 's-GRAVENHAGE, 19 Maart. In het raam vai j h' een serie voordrachten voor de hoofdafdeelinj loc! Volksaufklarung und Propaganda heeft prof. dr, »err Albrecht Haushofer uit Berlijn Woensdag te 's-Gra< ir venhage een voordracht gehouden over het onder, in werp „Das Deutsche Reich und .die „Gerraanischei Völker". In de laatste honderd jaar, zoo ving hij aan, zijtib door de technische veranderingen veel ruimte- en nabuurschapbegrippen omvergeworpen. Men zou, kunnen zeggen, dat men het vraagstuk van de her. str ordening der Europeesche ruimte aan de ontwik uc^c keling der techniek zou kunnen overlaten. Tod r£' d werp van spreker's voordracht is, is er niet alleeij!?1 'De heeft men dan de historische taak van ons geslach niet begrepen. Want het probleem, dat het onder- Mg. een van praktischen aard, maar vooral van geeste lijken aard. De oorlog dwingt ons tot bezinning op!n deze geestelijke zijde van het probleem der ge- fe schiedkundige ontwikkeling. Wanneer wij eej l productieven opbouw van Europa voor de toe- i komst willen, dan moeten de leidende groepen oj geestelijk gebied van de betrokken volken, voora van de onderling verwante volkeft, ernstig ei eerlijk deze geestelijke zijde onder oogen zien. De denkende historicus zal tot de conclusie ko- 9(! men. dat geen der Europeesche volken onder de- g zelfde categorie te rangschikken Is als een der an. ran dere. Elk volk heeft eigen geschiedenis. Beslissendx voor deze eigen geschiedenis waren telkens twee "ge factoren: een leidende laag of soms een geheele i volkssubstantie, afkomstig uit de Noord-Europee-ran sche volkenfamilie en de cultureele vormen, over- |k geleverd uit de oude culturen van het Middel- landsche Zee-ge'oied. In den tijd der volksverhuizing waren er slechts e!e Germaansche stammen, nog geen eigenlijke vol ken. Verschillende symptonen wijzen er op, dat ri de idee van de al-Germaansche saamhoorigheid et toen aanwezig was. Nog tot de negende eeuw tide heersehte deze idee tot diep in het thans Romaan-edr sche gebied. De verbindingen tusschen de ver schillende Germaansche stammen reikten over ge heel Europa. Zelfs nog in de 15e en 16e eeuw wa ren de grenzen tusschen de Germaansche stam men nog veel meer vlottend. Sommige stammen hebben het zich kunnen ver oorloven zich af te zonderen in een kleine volks gemeenschap. Zij hebben daarvoor den prijs -moe ten betalen buiten de beslissingen van de geschie denis te staan. Deze kleinere volken moeten gaan inzien, welke taak hun in het kader van een groo ter geheel gesteld is. Minder nog voor Nederland dan voor Vlaanderen, Denemarken en Zweden geldt, dat de zeker-stelüng van een rustig be staan te veel er toe geleid heeft, dat zij in het geheel niet meer in beweging kwamen. Thans staan de kleine Germaansche volken voor de vraag of zij met het Duitsche rijk willen samen werken of niet. De strijd van Nederland tegen het opdringende Romanendom. heeft de Duitschers beschermd. Dat het Duitsche rijk het daarbij in den steek heeft gelaten, heeft zich in de geschiedenis gewroken. Als in Nederland het stambewustzijn zich tot een afgerond volksbewustzijn heeft neergezet, dan heeft dit historische oorzaken aan beide zijden. Dit roept om begrip aan beide zijden. Tot zijn studenten zegt spr. steeds, dat hun taak niet vervuld is, zoolang zij de geschiedenis van Nederland en Scandinavië niet kennen. Voor deze taak heeft de Duitsche jeugd geestelijke bereid heid. Van deze broedervolken verwacht Duitsch- land begrip voor de historische taak, welke het verricht heeft in zijn strijd tegen de uit het Oosten en Zuid-Oosten opdringende Aziaten. Dit is van grooter historisch belang dan de strijd in Atjeh of Timor. Hiermede wil spr. niet te kort doen aan de geweldige koloniale prestaties van zeevarende Germanen. In al deze dingen zit een opbouwend elementföri ook voor de praktische opgaven van den tegen- woordigen tijd. Met onze civilisatie hebben wij ruimten vermeesterd, die ons, of wij willen of niet, in nabuurverhouding brengen. Uit innerlijke overtuiging meent spr. te kunnen zeggen, dat de taak, welke aan Europa als geheel is gesteld en welke vooral op de Duitschers drukt, niet vervuld kan worden zonder de medewerking van die volken, die traditie, cultuur en bloed ge durende tweeduizend jaar deelen. De taak, die de leidingsbekwame volken hiertoe rekent spr. ook de Nederlanders wacht, is zoo groot, dat elk hoofd en elke hand noodig zal zijn. (A.N.P.) INLEVERING VAN OUDE RIJWIELBANDEN. Er blijft voldoende plakmateriaal. 's-GRAVENHAGE, 20 Maart. Naar aanlei ding van de regeling betreffende den verkoop, minstens eenmaal per halfjaar, van oude binnen- en buitenbanden door de rijwielhandelaren aan de handelaren in oude rubber, ingeschreven bij het •ijksbureau voor rubber, is eenige ongerustheid ontstaan omtrent de voorziening van plakmate riaal. Van bevoegde zijde deelt men mede, dat deze ongerustheid ongegrond is, daar er voor gezorgd zal worden, dat plakmateriaal in voldoende hoe veelheid verkrijgbaar zal zijn. BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 20 Maart 1941. Ondertrouwd:. 19 Maart: P. C. Abrahams en M. M. C. Konings; W. M. Bleijenberg en H. van de Pavert; G. W. Jacobs en E. Roosloot; G. W. Legerstee en M. van Denderen. Getrouwd: 20 Maart: J. P. Dovers en A. C. Grenzenberg. Bevallen: 19 Maart: W. de JongGrauwel* man z., M. PostWojtkowiak z. Overleden: 18 Maart: G. Dob 73 J.. Kinker straat: W. F. Roeske, 65 J„ Kamperlaan: 19 Maart: C. van DiemenBon 66 j.. Kamperlaan; M. E. H. de RooijLowes 38 j., Kamperlaan; P.' R. 9 j.. d. van T. Mes. Weteringstraat; C. Keur 90 Maarten van Heemskerkstraat. ïoe H- m «gi iet iet og D roe et ebi D ekf oe "Of 'V D en

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2