Xlatkx KRUSCHE POSTGIRO No's De huiscollecte van Winterhulp V R T J-D A G 21 MAART 1941 BASRÏE M'S DAGBtAD 7 Jaarvcrgadrrinj» Middenstands- centralo. Het middcnstandsbedrijfsleven in het huidige tijdsgewricht. De Middenstandscentrale voor Haarlem en om liggende gemeenten hield Donderdagavond in café-restaurant Brinkmann aan de Groote Markt te Haarlem haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer Th. S. J. Hooij. sprak een welkomstwoord. Het verheugde hem. dat hij weer in de gelegenheid gesteld werd, over het wel en wee van den middenstand te mogen spre ken Hij herdacht eerbiedig de jonge helden, die hun leven voor het vaderland geofferd hebben. Dankbaar was hij, dat ons vaderland voor een zeer groot gedeelte gespaard is gebleven. Het is intusschen moeilijk, een antwoord te geven op de vraag, hoe het in 1941 zal gaan. Wel kan men gissen en hij vreesde niet veel tegenspraak, als hij voorspelde, dat de middenstand weer met vele moeilijkheden te kampen zal krijgen. De strijd om het bestaan zal veel van de leden ver gen. Er zullen dus vele maatregelen moeten wor den beraamd, gedwongen liquidatie van zaken zooveel mogelijk te voorkomen. Men moet dus nog meer dan vroeger eensgezind zijn en geen krachten versnipperen. Vooral het bestuur zal een zware taak op de schouders worden gelegd; de heer en zullen goede stuurlui in dezen storm- achtigen tijd moeten zijn. Onzen aard ge trouw zullen wij vol moeten houden en niet ver sagen. Spreker hoopte, dat 1941 weinig leed zou brengen en dat het de leden in hun zaken goed mag gaan. Het financieel verslag van den penning meester, den heer B. W. Lasschuit, werd onc^er dankzegging goedgekeurd. Op voorstel van de kascommissie werd hem décharge verleend. Op. 1 Januari j.l. was er in kas een bedrag van f 162.18. De Voorzitter bracht het jaarverslag over 1940 uit. Het sociaal-economisch aspect heeft' een geheel ander beeld gekregen. Vele midden standers gaan gebukt onder het nijpend ge brek aan stoffen en goederen. Dankbaar werd gememoreerd, dat vele middenstanders door hun offers veel leed verzacht hebben. Het jaarverslag werd onder applaus goedge keurd. Rede van den Voorzitter. De Voorzitter leidde hierna een bespreking ln over den toestand van het middenstandsbe drijfsleven in het huidige tijdsgewricht. De po sitie in het bedrijfsleven is zeer verschillend; er zijn immers een handeldrijvende en een in- öustrieele tak in den middenstand. De am- bachts- en de kleine bedrijven staan er in het algemeen slechter voor, dan de handeldrijven- öen. Er is een groot gebrek aan grondstoffen en materialen, die voor de bedrijven noodig zijn. Dit geldt vooral het bouwbedrijf en de bedrijven, die daaraan annex zijn, zooals die van loodgie ters, electriciens, enz. Gelukkig kunnen vele ma terialen door deugdelijke surrogaten vervangen worden. Vele bedrijven kunnen daar echter niet van profiteeren en hoe langer de oorlog duurt, des te slechter zal het worden. Het zou dan ook wel eens kunnen gebeuren, dat hier en daar een onderneming ten onder gaat. De handeldrijvende middenstand heeft volgens velen een goed jaar 1940 gehad. „Dit is echter schijnbaar", zei spreker, „ook al is er een min of meer voordeelige uitverkoop gehouden. De groo te moeilijkheid is de herbevoorrading. Ook heb ben velen vermindering van omzet moeten -on- stateeren; dit is een gevolg van de rantsoenee ring. Deze omzetvermindering kan op dertig procent geschat worden. Bij velen is het bedrijf onrendabel geworden. Ook de branche-grenzen vervagen; door den nood gedreven gaat men grasduinen op hèt terrein van anderen; dïtfts wel begrijpelijk, maar' voor de gedupeerden is dit zeer onaangenaam. Als dit euvel toeneemt, dan dreigt er een chaotische toestand in den mid-- denstand te komen. Er worden verder vele admi nistratieve lasten gelegd op de handeldrijven- den door _de. omzetbelasting enz. Gelukkig kan men nog een weinig optimistisch zijn, nu het gebleken is, dat het bedrijfsleven zich goed heeft weten- aan te passen. Toch zié ik de toe-, komst met veel zorg tegemoet. Het midden stands-apparaat is overbezet; dat hebben de bedrijf stellingen uitgewezen. In vergelijking met andere landen is Nederland echter nog het minst overbezet, want daar heeft men meer in woners per winkel, dan in Italië, Duitschland en Frankrijk het geval is. Gelukkig is de Vesti gingswet een zeer groote rem tegen de overbe zetting. Het aantal winkels van slagers en krui deniers te Amsterdam is namelijk verminderd, terwijl het aantal inwoners is vermeerderd. Het aantal vergunningen voor vestiging is reeds veel minder geworden. Thans bedraagt het aantal 'winkelbedrijven in ons land nog 400.000; door de werking van de Vestigingswet zal dit over eenige jaren veel minder worden. Deze wet wordt op di recte wijze krachtig toegepast. Geëischt wor den o.a. een goede credietwaardigheid en vol doende algemeene handelskennis. Dit wordt op alle bedrijven in toepassing gebracht; men mag ook niet meer op eens anders terrein komen; hierdoor ontkomt men aan den ondergang van bedrijven. Ook moet men steeds op de bres sprin gen voor vermindering van lasten, wil men de prijsregeling handhaven." Spreker was van oordeel, dat de middenstand zooveel mogelijk gesteund moet worden, om te Rheumatische pijnen kunnen verdreven worden met Kruschen. Reeds gedurende tientallen jaren bracht Kruschen uitkomst over de heele wereld. Neem toch óók onder voortdu rende controle van scheikun- dige-apotheker Bij apoth. en drog. 1.47. 0.76, 0.41. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: VRIJDAG 21 MAART. Stadsschouwburg: Het Ned. Tooneel: „Prinses Dulcinea",' 7.30 uur. Ledenvergadering van het Ned. Roode Kruis, te 17 uur ten kantore van Joh. Enschedé en Zn., Graf Inr. N.V., Klokhuisplein 5. Rembrandt Theater: „De roman van een dokter", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Manja",2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Vijf millioen zoeken een erfge naam", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Zonsopgang", 2.30, 0.30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum. Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen, 104 uur. ZATERDAG 22 MAART. Rest. „Bolwerk". Kennemerplein: N.V. „Door Eendracht Sterk", jaarl. algem. verg., 3 uur. Stadsschouwburg: Centraal Tooneel: „Held tegen Vil en dank". 8 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum. Tentoonstelling van schil derijen en" teekeningen, 104 uur. EFFICIENCY IN HET LANDBOUWBEDRIJF. Te Oostwoud is voor talrijke deskundigen een demonstratie gegeven met een bodem-frais. welke tevens ge schikt is om te ploegen. De demonstratie werd met veel belangstelling gevolgd. (Foto Pax Holland). voorkomen, dat de geheele structuur van de sa menleving veranderd wordt. Voor de belang hebbenden is het intusschen noodzakelijk, zoo spoedig mogelijk het diploma handelskennis te bemachtigen. Ook acht hij het nu het goede tijdstip,het crediet, waar sommigen nogal royaal mee zijn, te verminderen. Spreker spoor de tenslotte de aanwezigen aan, nauwkeurig de vragen over den toestand van het bedrijfsleven, die hun zijn toegezonden, te beantwoorden. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd door eenige aanwezigen gebruik ge maakt. Zij werden door den heer Hooij beant woord. De winkelsluiting. De voorzitter hield hierop een rede over de winkelsluiting. Hij besprak hoofdzakelijk at avondsluiting, vooral op Zaterdagavond, ten tweede den vrijen halven dag (den Za terdagmiddag uitgesloten) voor het per soneel en ten derde de Zondagssluiting. Spre ker achtte het zeer gewenscht, dat deze drie factoren ernstig door de belanghebbenden ook met de groote winkelbedrijven worden bestu deerd. Men moet voorzichtig zijn, zei spreker, en niet een vroege sluiting in de avonduren te eischen, want nog altijd heeft de middenstand een dienende taak en de klant is nog steeds koning, al heeft hij tegenwoordig niet zooveel te vertellen als in normale tijden. Het juiste evenwicht tusschen 'winkelier en klant moet gevonden worden: het publiek moet op behoor lijke wijze aan zijn kooplust kunnen voldoen en de winkelier heeft, evenals zijn personeel, ook zijn sociale rechten. Spreker concludeerde, dat een ochtendslui ting te verwezenlijken is; de klanten zullen daar tegen niet veel kunnen inbrengen. Dit moet bij gemeentelijke verordening geregeld worden. Het is gewenscht, aan het personeel over te laten, welken ochtend het vrij wil hebben, opdat het ook in de gelegenheid gesteld kan worden, in- koopen te doen. De Zaterdagavond is voor den winkelier het belangrijkst. Het zou mogelijk zijn. ook op dezen avond vroeger te sluiten, als de werkgevers er toe zouden willen overgaan, de loo- nen reeds op Vrijdag uit te betalen. De Kamer van Koophandel heeft zich met deze kwestie be zig gehouden; zij had de voldoening, dat vele werkgevers reeds hebben toegezegd, aan dit ver langen te voldoen. Spreker acht het verder het best, op gewone werkdagen de zaken 's avonds te 'zeven uur te sluiten. Wat de Zondagssluiting betreft moeten de winkeliers tot een overeen stemming zien te komen. Ook op deze rede volgde een geanimeerde ge- dachtenwisselmg. De heer Hooy beantwoordde de verschillende opmerkingen en vragen. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Gigengack, fiastiaanstraat 30, bijbel; Hendrikse, Coltermanstraat 2 a rd.. handschoenen; Kraak, Potgieterstraat 36. dameshorloge; v. Lunenburg, Gaelstraat 45, japon; v. d. Meer, Anjelierstraat 18. muts; Warte. Bankastraat 7, portemonnaie; v. d. Hoek, Soenda- straat 34, portemonnaie m. i.; Metselaar. Leidschevaart 414, rijwielplaatje; Kneynsberg, Vergierdeweg 245, rijwiel plaatje; Huyboom, Graaf Willemstraat 41, rij welplaatje: Hoenderdos, Lange Begijnestraat 14, zaklantaarn. VIERDE TOONEELMATINéE VAN „J. J. CREMER". Op Zondag 30 Maart organiseert de vereeniging ,J. J. Cremer" te Haarlem haar vierde tooneel- matinée in dit jaar. In den Stadsschouwburg wordt opgevoerd „Roaerik, de toovenaar". sprookjesspel in drie bedrijven door F. Berens. De regie voert Henk Bakker. DR. FISCHBÖCK OP DE JAARBEURS. 's-GRAVENHAGE, 20 Klaart. Te zamen met dr. Schlotterer, ministerialdirigent aan het Reichs- wirtschaftsministerium te Berlijn, heeft de com- mmissaris-generaal voor financiën en economie, dr H. Fischböck, een bezoek gebracht aan de Utrecht- sche Jaarbeurs. In het gezelschap van deze heeren waren de gevolmachtigde voor de provincie Utrecht, dr. Joachim, eenige van diens medewerkers. Bij de begroeting doer den voorzitter van het bestuur, dr. Fentener van Vlissingen, wees deze op de buitengewoon gunstige ontwikkeling van de Jaarbeurs, zoowel wat betreft het aantal bezoekers als in het bijzonder ook de behoefte aan plaats ruimte, waarvoor de bestaande gebouwen niet meer voldoende zijn. De commissaris-generaal juichte het besluit van het bestuur toe om met de nood zakelijke bouwwerken dadelijk een aanvang te maken en zegde zijn steun voor de totstandkoming daarvan toe. Dr. Fentener van Vlissingen legde ook den na druk op de ontwikkelingstendenz, welke naar zijn meening het beurswezen beïnvloedt, o.m. blijkende uit het verschijnsel, dat in vele gevallen collectieve inzendingen der bedrijfsgroepen plaats hebben in plaats dat afzonderlijke verkoopplaatsen der pro ducenten worden ingericht. De commissaris-generaal overtuigde zich bij den daarop volgenden rondgang ervan, dat de Neder- landsche textielindustrie door haar gemeenschap pelijke inzending deze gedachten reeds zeer goed tot indrukking heeft gebracht. In de Duitsche afdeeling konden de bezoekers zich aan de hand van interessante gegevens, welke dezen keer in het bijzonder propaganda maakten voor de voortbrengselen van hel kunstdrukbedrijf, ervan overtuigen, dat de wil van het Duitsche Rijk om naar Nederland te exporteeren in vollen omvang is blijven bestaan ook onder de huidiging leiding in Nederland. Kousen reparatie Vanaf 10 cents worden bij ons Uw oude kousen weer als nieuw gerepareerd 't Spaart U veel geld, tijd en narigheid. Belt U even op Gr. Houtstr. 34, Tel. 11283 Gen. Cronjéstr. 45, Tel. 17948 Amsterdamstr. 54, Tel. 19936 (Adv. Ingez. Med.) Veilingen te Haarlem. De resultaten van de Donderdag in het verkoop- lokaal „Notarishuis" te Haarlem gehouden veilin gen waren als volgt: Huis met erf en tuin Gaelstraat 5, mevr. wed. S. C. Verdel-Beentjes voor f 5335. Huis en erf Nieuwe Groenmarkt 25, Th. Byman q.q. f 3125. Winkel met afzonderlijk opgang hebbende bo venwoning en erf Zijlvest 3 zwart en rood, L. H. Eeltjes q.q. f 4500. Huis en erf met afzonderlijk opgang hebbende bovenwoning Zijlvest 7"zwart en rood, H. v. d. Pol q.q. f 7425. Pakhuis en erf Cecilïasteeg 3, J. H. Lenselink f 1310. Huis en erf Leidschestraat 96 b, J. D Voetelïnk 3185. Winkel, en woonhuii-Hoogstraat 12, opgehouden f 4475. Huis en erf Brouwersstraat 92 a, H. v. d. Pol q.q. f 3550. Huis met tuin en erf Oranjestraat 98. H. v. d. Pol q.q. f 3800. Winkel- en woonhuis, schuur en erf Oranjestraat 158 zwart en rood, opgehouden f 3750. Huis en erf Tetterodestraat 15, G. W. de Jong f 5675. Huis en erf Patiëntiëstraat 15 zwart en rood, J. Lucas f 2230. Huizen en erf Camphuys9traat 6, 8 en 10, ge combineerd, J. D. Voetelink f 5810. Huis met afzonderlijk opgaande bovenwoning en erf Van Marumstraat 31 zwart en rood, H. C. van Riel f 3155. Huis en erf Van Marumstraat 62, Th. Byman q.q. f 2925. Huis en erf Klaverstraat 18, Th. Byman q.q. f 1875. 8 Huis en erf Magdalanasteeg 7, opgehouden f 1200. Huis en erf Dr. Leydsstraat 24. G. van der Horst f 3775. Huis en erf Brouwerestraat 70, D. do Vries f 3050. Woonhuis en erf Assendel verstraat 55, M. Smal- legange q.q. f 3850. Begrafenis van Mr. Romans. De teraardebestelling van-het stoffelijk overschot van mr. J. B. Bomans, in leven advocaat-procu reur en lid van Ged. Staten van Noord-Holland zal geschieden Maandag 24 Maart op het R.-K. kerkhof te Heemstede. Te 10 uur wordt in de kerk van St. Bavo aan den Heerenweg een plechtige requiemmis opgedragen. WINTERHULP BEGINT EEN JONGERENACTIE. Bijeenkomst in de Haarlemsche Raadszaal. Donderdagavond werd in de Raadszaal van Haarlem onder voorzitterschap van den burge meester. den heer S. L. A. Plekker, een bijeenkomst gehouden van voorzitters en secretarissen van oudercommissies der openbare en bijzondere scho len. De bedoeling is namelijk om onder de jeugd een Winterhulp-actie te beginnen, en in eerste in stantie zullen de oudercommissies zich daarover beraden. De burgemeester sprak een kort en krachtig woord ter oriënteering. Ik, die dagelijks vele brieven krijg, aldus de heer Plekker, weet hoe hoog de nood gestegen is in ons volk. Een week geleden zat ik hier met de hoofden van scholen, die me navrante voorbeelden vertelden van armoede. Eén voorbeeld: jongetjes, die in de koude die geheersc'nt heeft, met niets meer dan een blouse op nun bloote lichaam naar school gingen. Zulke dingen mogen toch niet voor komen. We hebben thans een jongeren actie op touw ge zet voor Winterhulp. Spr. deed een beroep op de voorzitters der oudercommissies om met de ouders der kinderen te vergaderen en hen op hun plich ten t<f wijzen ten aanzien van de arme medebur gers. Na de inleiding van den burgemeester sprak de heer J. Judielet over het wezen van „Winter hulp". In het begin heeft men steeds beweerd dat het geld van Winterhulp naar Duitschland ging. Daar is natuurlijk niets van waar. Bovendien was deze redeneering niet redelijk. Waarom hebben de menschen zoo grif aan dit gerucht geloof? Omdat men in 'het algemeen vlug gehoor schenkt aan ge ruchten, vooral in een land als het onze, dat 150 jaar in vrede heeft geleefd en thans plotseling in een storm geraakt is. Wij moeten trachten Winterhulp te beoordeelen naar de innerlijke waarde. De vraag die in ons op komt is: is Winterhulp bruikbaar voor ons land! Wij vinden weliswaar dat deze instelling ons op gedrongen is en verzetten ons er tegen. Doch hoe dikwijls heeft ons volk in de geschiedenis niet op gedrongen dingen tot zijn geluk aanvaard0 De code pénal en code civil, het kadaster en de burgerlijke stand zijn daar treffende voorbeelden van. Die heeft men indertijd ook eerst na verzet aanvaard. Toch hebben deze code civil en code pénal met als kern het Romeinsche recht ons volks leven nadien beheerscht. Men zegt: „Winterhulp, daar zit wat achter". In derdaad: Winterhulp wil alle menschen vereenigen op één platform met het doel te beleven dat wij allen zijn kinderen van één familie. Dat zit er achter! In Nederland hebben wij meer dan 8000 ver schillende vereenigingen van weldadigheid. Elk dier vereenigingen had het doel in eigen "kring het woord „Draagt elkanders lasten" in practijk te brengen. Ons volk was verdeeld in honderden eilandjes, die teeen elkaar botsen. Thans is ons volk in storm. Thans mag er geen versplintering in ons volk zijn. Wij moeten één worden. Wii moe ten tegenover heel Europa demonstreeren dat wij een volk zijn met sociale rechtvaardigheid en een gezond gezinsleven. Wij vorderen van onze mede burgers niet alleen geld maar vooral de harten. Dat beteekent zelfverloochening, want de samenwerking komt voorop te staan. Het gaat om groote dingen. Deze vraag is aan de orde gesteld: „Zal de mensch gaan streven naar een waarachtige gemeenschap? Zullen wij ons solidair verklaren met de zwakke ren en hen opheffen?" Wij moeten allen teeren beleven dat wij elkaar op het vlak „Winterhulp" kunnen ontmoeten. Wij moeten inzien dat er iets anders aan de orde is dan een imperialistisch Duitschland of een par tij, die alles wint. Er wordt ingeleid een nieuwe tijd. waarin van ons gevraagd wordt: geeft. Winterhulp is een oefening in waarachtige soli dariteit. Na deze rede gaf de burgemeester nog te ken nen dat het zijn hartelijke wensch is dat een ieder zoo ten aanzien van „Winterhulp" komt te staan dat hij in vrede met zijn geweten verder kan leven. Voorts richtte de burgemeester een opwekkend woord tot de vele aanwezigen om spoedig een be gin te maken met de vergaderingen der oudercom missies. ean de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, den Haag. No. 5553. Alt bank der Winterhulp Nederland n aangewezen de Karret- een i ging N.V. Amsterdam No. 877. Stort op 5553 of 877 Winterhulp Nederland: geeft niet al leen, offert ook werkelijk. De Postcheque- en Girodienst heeft de 400.000 volgemaakt. Deze week is de heer F. M. de Nijs te Hoorn als 400.000ste rekeninghouder ingeschreven. De heer De Nijs teekent de eerste chèque. (Foto Pax Holland), Van heden tot a.s. Zaterdag wordt In geheel Nederland van huis tot huis gegaan, om nogmaals een offer te vragen voor steun aan den behoefti- gen landgenoot. Onder groote opoffering hebben duizenden collectanten zich voor dit werk beschikbaar gesteld. Opent uw deuren voor hen, weest vriendelijk voor hen en zorgt, dat uw gift klaar ligt, of stelt het bedrag aan een uwer huisgenooten ter hand, indien gij uw woning verlaat, opdat de collectaht niet vele malen naar hetzelfde adres behoeft terug te keeren. Vele Nederlanders zien vol ver wachting ook naar u w offer uit. (A.N.P.) HAARLEMSCHE RECHTBANK Groote partij costuum- stoffen gestolen. Donderdagmiddag werd door de Arr. Rechtbank te Haarlem een diefstal van een groote partij costuuimtoffen berecht. Als eerste verdachte stond een kleerenmaker uit Aalsmeer terecht. Een andere kleerenmaker, die te samen met zijn broer de beezitter van de onderhavige heerencos- tuumstoffen was, verklaarde als getuige op 28 Sep tember te hebben gezien dat een belangrijk deel der heerencostuumstoffen uit het magazijn van de zaak verdwenen waren. De waarde van het ver miste werd geschat op f 3000. De verdachte bekende in den nacht van 27 op 28 September deze stoffen uit het magazijn te hebben gestolen en per schuit te hebben wegge voerd. Hij verkocht een partijtje voor f 200 aan iemand wiens naam hij niet wilde noemen. De officier vond dit een zeer brutale in braak. Verd. heeft een slechte reputatie. De eisch luidde 2 jaren gevangenisstraf en ver beurdverklaring van het in beslag genomen geld, dat afkomstig is van opbrengst van gestolen goede ren. Mr. van Haastert, wees erop dat de bekentenis van den verdachte, die aanvankelijk zijn daad ont kende, voort komt uit berouw en niet uit ver standelijke overwegingen. De pleiter vroeg om een aanmerkelijk lichtere straf. Vervolgens kwam degene als verdachte, wien de kleerenmaker 't grootste deel van het gestolen goed had overgedaan. De verdachte zou probeeren de stoffen aan den man te brengen. De kleeren maker zou f 3 per meter krijgen, alles wat ver dachte meer kon krijgen bij verkoop was voor hem zelf. De kleerenmaker had aan hem wel degelijk laten blijken dat de stoffen op oneerlijke manier waren verkregen. Pres.: U bent heelemaal in verkeerd vaarwater geraakt. Verd.: Ik heb zooveel tegenslagen gehad; anders was ik er niet toe gekomen. De verdachte had een voordeel gehad van onge veer duizend gulden. Op 21 November kocht een Amsterdammer ten huize van verd. voor f 2200 de partij stof fen. De officier eischte 1 jaar gevangenisstraf en ver beurdverklaring van de inbeslaggenomen goederen. Mr. Stomps wees er.op dat deze verdachte eën uitermate moeilijk leven heeft gehad. In de maat schappelijke ellende en toestand van zijn gezin is hij bezweken. Hier is niet sprake van een mis dadiger De verdediger vroeg een korte vrijheids straf of een geldboete. Hierna verscheen een groentehandelaar uit den Haarlemmermeer, die de cosluumstoffên tegen een belooning van f 125 vervoerde. Deze verdachte zou probeeren een kooper te vinden. Hij ontkende ge- waten te hebben dat hij wist dat sprake was van misdrijf. Pres.: Vindt u het niet vreemd dat de goederen in een schuurtje dat bestemd was voor vischnetten, in zakken verstopt waren? Zag u toen niet dat het geen eerlijke zaak was? Verd: Ik dacht dat het smokkelwaar was. De officier eischte 8 maanden gevangenisstraf en verbeurdverklaring van het verkregen geld. Mr. van Leyenhorst vond dat geen sprake was van opzettelijke heling en vroeg vrijspraak subs, clementie. Hierna kwam een kleerenmaker als.verdachte, die f 209 als belooning voor zijn verkoopsbemiddeling had gekregen. Hij ontkende eveneens begrepen te hebben dat het gestolen goed betrof. De officier eischte 8 maanden gevangenisstraf met verbeurverklaring van het in beslag genomen geld. Mr. van Berkel bepleitte vrijspraak subs, cle mentie. Tenslotte stond de Amsterdammer terecht, die de partij had gekocht. Hij ook ontkende ten stelligste vermoed te heb ben dat de paflij van diefstal afkomstig was. De officier eischte 6 maanden gevangenisstraf terzake van heling. Mr. ScheltemaBeduin bepleitte voor zijn cliënt vrijspraak subs, clementie. Wal schaft de pot? Het menu der Centrale Keuken. Het menu der Centrale Keuken voor de vol gende week Is alsvolgt samengesteld: Maandag 24 Maart: Stamppot Witte kooL Dinsdag 25 Maart: Aardappelsoep. Woensdag 26 Maart: Haehé met puree. Donderdag 27 Maart: Haché met puree. Vrijdag 28 Maart: idem koolrapen. Zaterdag 2 Maart: Groentesoep. Maandag 31 Maart: Stamppot snijboonen. Dinsdag 1 April: idem spruitjes. RESTAURATIE VAN DE DOOPVONT TE HOOGWOUD. Hoewel de plannen tot deze restauratie reeds lang bestonden, heeft de Kerkvoogdij der N.H. Gemeente te Hoogwoud pas onlangs na overleg met de notabelen definitief besloten hiertoe over te gaan. Deze in de Kerk aanwezige oude doop vont, die uit het einde der 14de of begin der 15e eeuw dateert, verkeert in zeer vervallen toestand. Aan haar ls verbonden de legende van den doop van koning Radboud. Het Rijksbureau voor de Monumentenzorg heeft zich bereid verklaard de restauratie onder haar leiding te doen geschieden. Het is de bedoeling deze doopvont weer in ge bruik te nemen. Daartoe zal zij worden voor zien van een zilveren bekken. De Gemeente of anderen zullen aan deze restauratie hun deel kunnen bijdragen, door het zilver bijeen te bren gen. dat voor dit bekken noodig is, bijv. in den vorm van oude niet meer gebruikte zilveren voor werpen, die dan zullen worden omgesmolten.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 9