Haarlem's Dagblad r Koopwoede en Prijsopdrijving. Bestrijding van pokken-gevaar het Nieuwe Komeet. DANSLES Distributie van melk en cacao I Luchtaanvallen op Engeland. BERICHT Artikelen enz. 58e JAARGANG No. 17722 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuidei Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dir«ti«: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 27 MAART 1941 Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10# per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ2.elke regel meer 0 40 Reclames 0.65 per. regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag* Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meer 0.17i/£. Groentjes zie rubriek. Wij hebben dezer dagen een bericht geplaatst omtrent ongeoorloofde prijsopdrijving dat ik hier nog eens herhalen zal, omdat het zoo opvallend aangeeft hoe zulke prijsopdrijving gestimuleerd wordt door de koopwoede, die een aantal menschen blijkt te bezielen. Dit was de inhoud van het be richt: „Leerrijk is het eens stil te staan bij de gevallen van prijsopdrijving, welke in den afgeloopen tijd werden achterhaald. Zooals reeds eerder werd opgemerkt, gaat het bij deze overtredingen bijna altijd om heel gewone dagelijksche gebruiksgoederen, die blijkbaar zoo'n sterke aantrekkingskracht op het koopgrage publiek uitoefenen, dat het zich dan zonder bezwaar het vel over de ooren laat halen. De koopers en in het bijzonder de huisvrou wen zullen goed doen meer weerstand te bieden aan de pogingen van sommige, leveranciers om onbehoorlijke prijzen te vragen. In vele gevallen is het voor een kooper inderdaad moeilijk te weten welke prijzen wel en welke niet geoorloofd zijn. Uit de thans verkregen ervaring is echter wel gebleken dat er verkoopers zijn die niet aarzelen zulke verhoogingen toe te passen, dat het iedereen zonder meer duidelijk kan zijn dat de ge vraagde prijzen de toelaatbare ver overschrijden. Waar zou het heen gaan, wanneer men 12.50 voor een K.G. koffie zou moeten betalen, zooals inder daad in Middelburg is voorgekomen? Welke huis- houdkas is ingesteld op een prijs van 0.75 voor een stuk zeep, 1.38 voor een K.G. havermout, 1.44 voor een K.G. rijst en 0.60 voor een tarwe brood en een wittebroodje, waarvan de prijs in de plaats van de overtreding respectievelijk 0.16 en 0.19 bedroeg? Ook is het niet noodig, dat in een slagerswinkel 0.75 voor een pond runderpoulet wordt betaald, terwijl de in den winkel aanwezige prijslijst aan geeft dat slechts 0.60 mag worden berekend. Dergelijke overtredingen zijn alleen mogelijk bij gebrek aan belangstelling van den kooper, maar juist in deze onverschilligheid schuilt het gevaar, dat men den niet bonafiden leverancier de gelegen heid biedt zijn kwade practijken te botvieren. Het wachtwoord zij daarom: „Kooper weest op Uw hoede!" Het is zeker niet overbodig nog eens met nadruk tegen deze dingen te waarschuwen. Men kan dat doen, zooals op deze plaats al eerder geschied is, uit het oogpunt van de onsociale daad. Men kan er de aandacht nog eens op vestigen dat telkens zware straffen aan prijsopdrijvers worden opgelegd en dal zich bovendien nu pas nog gevallen hebben voor gedaan, waarin niet alleen de verkooper bij den rechter een kwade pijp rookte maar ook de kooper bestraft werd. Er zijn al zware boeten aan koopers opgelegd. Er Is nog een andere beschouwing aan te verbin den, namelijk over de tot koopwoede gestegen kooplust zelf. Evenals op andere gebieden van menschelijke activiteit zijn de menschen ook op dit terrein ver schillend geaard. Laten we een vergelijking maken, hier juist heel toepasselijk, met hun houding tegen over het in deze tijden zoo welig tierende gerucht. Er zijn drie groepen aan te duiden die een ver schillende houding daartegenover aannemen. De eerste is volmaakt sceptisch ten aanzien van alle onbewezen praatjes, haalt er de schouders over op en beseft tenvolle dat ze door het over-vertellen steeds meer aangedikt zijn en dat zeer vele zelfs iederen redelijken grondslag missen. Sommigen in deze groep spotten er dan ook mee, zooals de uit vinder van het ironische woord: „Ik geloof alleen nog de geruchten die ik zelf verzin". Volgt groep II, die alles aanhoort, maar gereserveerd is, geneigd tol verwerping en in elk geval tot toetsing aan de wer kelijkheid als die eenmaal blijkt. En tenslotte komt de derde afdeeling, die er dol op is, alle geruchten gelooft, ze aandikt bij het doorgeven dikwijl? zonder dat zelf te beseffen en er soms nog naai handelt ook. Want hier komt nu het typische verband met een eigenschap als de kooplust, die eveneens in drie groepen ondergebracht kan worden. Er zijn men schen die zeer zuinig in hun aankoopen blijven, bovendien in alles de tering naar de nering zetten en zorgen dat zij wat geldreserve houden. Er zijn er die in bijzonderen tijd tot wat meer bereid zijn maar het hoofd er koel bij houden. Er zijn er ook die een ware koopwoede zijn gaan ontplooien. En die worden veelal gedreven door hun geloof in het Gerucht, dat nimmer verzwakt al blijkt ook nog zoo vaak, dat het weer heelemaal bezijden de waar heid of wel verschrikkelijk overdreven is geweest. Voor prijsopdrijvers vormen die menschen een gemakkelijke prooi. Zij zijn letterlijk voorbestemd om zich het vel over de ooren te laten halen. Als deze al te koopgragen deze omstandigheden, mitsgaders het feit van hun eigen indeeling bij de lichtgeloovige en al te impulsieve groep, eens rustig voor zichzelf overdachten zouden er heel wat rem men aangezet worden. Temeer omdat niemand het toch een plezierige gedachte zal vinden, dat hij of zij zelf meewerkt tot prijsopdrijving. Evenmin is het een genoegelijke, overweging, dat men telkens onnoodig teveel betaalt. Het is niet altijd het gerucht, dat tot te dure en overdreven aankoopen stimuleert. Het kan ook de simpele mededeeling van een buurvrouw zijn, dat zij zoo en zooveel van dit of dat heeft ingeslagen, dat men zelf niet of bijna niet bezit. Dit schijnt bij sommigen dc overtuiging te wekken, dat zij dit nu noodzakelijk ook moeten doen, hetgeen gebrek aan zelfvertrouwen en eigen inzicht toont. Als die buur vrouw zei: „nu geef ik u order om hetzelfde te doen" zou men het wel laten. Zucht tot nabootsing of tot concurrentie van het buurvrouwelijk beleid kan zich doen gelden. Zeker heeft ook kudde-geest er veel mee te maken; de aanwezigheid van een koop kudde is, tot groot voordeel en genoegen van prijs opdrijvers, niet te ontkennen. Door de goede zorgen van de Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten is de z.g. Kolonie in het Uftingerveen onder Uffelte behouden. In dit nieuwe natuur* reservaat bevinden zich verschillende historische grafheuvels. (Foto Pax Holland) (Onlangs hebben 3 Argentijnsche astronomen een niéuwe komeet ont dekt, waarop verschillende anderen in Uruguay en Argentinië beweerden haar een dag en een uur eerder te hebben waargenomen.) In 't onuitputlijk fh-mament, Bezaaid met sterren zonder end, Turen geduldig astronomen Naar nieuws dat voor hun lens wil komen; Daar zien zij eensklaps een komeet, Waarvan de wereld nog niet weet, Met open mond en open oogen Bespieden zij haar opgetogen; Door de ontdekking zeer verrast Leggen zij de positie vast, De lengtemaat van kern en staart De richting, breedtemaat en vaart, Om dan voor ze 'r weer kwijt gaan raken, Er nog een foto van te maken. Intusschen suist daar onverstoord Het machtig hemellichaam voort En als het daglicht is verschenen Is zij voor 't menschelijk oog verdwenen, Onkundig van wat zij in 't leven Op aard een opschudding zal geven. Zij heeft al jalouzie verwekt, Ook andren hebben haar ontdekt, En daadlijk is de vraag gerezen, Wie nu de eerste wel mag wezen. De een spreekt van een vollen dag. Dat hij de staartster eerder zag, Een ander brengt rapporten binnen, Die 't nog een uur van hem doen winnen, Straks wordt de vraag wie d'eer verdient Nog op minuten uitgekiend. Want zulk een vraagstuk is op aarde Onder de menschen van veel waarde. Maar de komeet daar ver omhoog, Ontloopt weer snel het menschlijk oog En komt eens, meer of minder vlug, Maar vast na jaren pas, terug Misschien is het dan uitgeplozen, En de ontdekker uitgekozen, Tot zoolang blijft ze nog voorwaar Een zeer bijzonder exemplaar, Zij heeft, van d' eigen staart gezwegen, Er een, al zal 't haar niet zwaar wegen, Echt menschlijk staartje bijgekregen. P. GASUS. Begin April aanvang van een VOORJAARS CURSUS. 10 lessen i 7.50. DANSSCHOOL KWEKKEBOOM, NIEUWE GRACHT 98. (Adv. Ingez. Med.) Tenslotte zij opgemerkt, dat er behalve dage lijksche gebruiksartikelen ook nog allerlei voor-' werpen onnoodig worden aangekocht. Misschien wordt dat beïnvloed door de op zoo menig terrein verminderde koopgelegenheid. Kunnen wellicht sommigen moeilijk overgaan tot beperking van haar oude „hoeveelheid winkelen"? Het brengt baat aan de winkeliers en waar er geen ongeoor loofde prijsopdrijving bij te pas komt zal iedereen hun dat gunnen. Maar de koopsters dienen als zij haar budget zwaar belasten, er toch in eigen be lang rekening mee te houden dat de nieuwe In komstenbelasting op komst is en dat straks de to tale belasting voor iedere ongehuwde zeer ver zwaard en voor ieder gezin met minder dan drie kinderen aanmerkelijk verzwaard zal worden. R. P. De verbouw van zaadmais. Zooals reeds vroeger in de publicaties "be treffende het teeltplan akkerbouw 1941 is bekend gemaakt, is voor 1941 de verbouw van zaadmais (korrelmais) onbeperkt toegestaan. De richtprijs van deze mais is intusschen reeds bekend gemaakt Thans deelt het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd mede, dat de verbouwers van zaadmais van den oogst 1941 500 kg. voor eigen gebruik zullen mogen behouden, de hoogere op brengst zal aan de provinciale inkoopcentrales voor akkerbouwproducten ter overname moeten worden aangeboden. Kaarten worden spoedig uitgereikt 's-GRAVENHAGE. 27 Maart. Naar het A.N.P. verneemt zullen de distributiediensten in de verschillende gemeenten in de periode, aanvangende begin volgende week tot uiter lijk 13 April overgaan tot de uitreiking van melkkaarten en cacaokaarten ter voorberei ding van de distributie van deze artikelen. De melkkaart bestaat uit 40 bonnen, ge nummerd 11 tot en met 50. terwijl de cacao- kaart 4 bonnen bevat, met als opschrift „één rantsoen 1ste periode" enz. Wat de aantallen der uit te reiken kaarten betreft, kan het volgende worden medegedeeld. Zij, die op 1 April 1941 den leeftijd van 14 jaar of ouder bereikt hebben, ontvangen uit sluitend één melkkaart. Zij, die op 1 April den leeftijd van 4 jaar hebben bereikt, doch nog niet 14 jaar oud zijn, ontvangen twee melkkaarten en een cacao- kaart. Voor kinderen beneden 4 jaar worden 4 melkkaarten en één cacaokaart uitgereikt. Omtrent den datum van inwerkingtreding van de distributie van deze artikelen of over de te verstrekken hoeveelheden kunnen in dit stadium nog geen mededeelingen worden ge daan. Bemanning van de „Tapanoeli" in veiligheid. 's-GRAVENHAGE, 27 Maart. De directie van de N.V. Rotterdamsche Lloyd deelt mede telegra fisch bericht te hebben ontvangen, blijkens hetwelk de geheele bemanning van het stoomschip „Tapa noeli" in veiligheid is. OENTJES in HAARLEM S DAG BLAD zijn groen, omdat ze nooit verdorren. Zij leveren altijd goede vrucht op Te Haarlem vrijwel geen tegenstand tegen vaccinatie Wij hebben er reeds eerder op gewezen dat de overheid er veel waarde aan hecht, dat de achter stand die er in ons land ontstaan is op het gebied van de vaccinatie tegen pokken, zoo spoedig mo gelijk wordt ingehaald. Die achterstand is een ge volg geweest van het feit dat jaren geleden de vaccinatieplicht werd opgeheven in verband met het gevaar dat bij inenting gevaar gevreesd werd voor het optreden van kinderverlamming. Latere onderzoekingen hebben evenwel aangetoond, dat kinderverlamming tot heden niet geconstateerd is als de inenting geschiedt voor de kinderen 2 jaar zijn en zeker niet als die gedaan wordt voor het kind 1 jaar wordt. Daarom zijn er nieuwe maatregelen vanwege de overheid genomen om de vaccinatie te bevorderen. Op naleving daarvan wordt veel prijs gesteld, omdat ;het vooral in oor logstijd noodig is voorzorgen te nemen tegen epidemieën, De ouders zijn nu verplicht de kinderen beneden het jaar te laten inenten, tenzij oen doktersver klaring wordt gegeven, dat inenting niet ge- wenscht is. De ouders die hun kinderen niet tijdig laten inenten krijgen een oproep van den Genees kundigen Dienst in de plaats hunner inwonine. waaraan zij gevolg moeten geven. Doen zij dit niet, dan kan een strafvervolging ingesteld wor den. Bij dit bezoek zet de directeur van den Ge neeskundigen Dienst (of de door den directeur gemachtigden geneesheer^ aan den vader of de moeder uiteen wat de voordeelen van het inenten zijn. Te Haarlem geschiedt de ontvangst dezer ouders door den directeur van den Geneeskundigen Dienst zelf. Dr. W. B. Smit vertelde ons. dat dit gemoedelijke praatje In den regel het beoogde succes heeft. Eenlge honderden ouders heeft hij reeds ontvangen en tot heden zijn er slechts en kele vaders of moeders geweest, die hun bezwaren tegen de inenting handhaafden. De thans bestaande regeling werkt zoo ver volgde Dr. Smit wel eenigszins omslachtig, maar er kan geconstateerd worden dat het be oogde doel volkomen bereikt wordt. Als de nu gevolgde methode ln de toekomst be houden blijft, zal on den duur bereikt worden, dat vrijwel de geheele Nederlandsche bevolking of Dractisch misschien 98% ingeënt is tegen pok ken. Het zou evenwel toe te juichen ziin als op den duur meer ouders het niet op die aanmaning lieten aankomen, maar de kinderen geheel op eigen initiatief lieten inenten De geneesheeren zullen er natuurliik wel zorg voor dragen, dat. zoo er een enkel kind is waarvoor het gewerischt is de inenting uit te stellen, de ouders daarover in te lichten. Ook ik ben zoo besloot dr. Smit een voorstander van inenten, temeer omdat ik ook uit eigen ervaring weet dat zich in on-s land noe geen enkele complicatie heeft voorgedaan bü kinderen onder het jaar. Trouwens ook niet bij kinderen onder de twee jaar Britsche mededeelingen. STOCKHOLM, 26 Maart (D.N.B.) In het officieele communiqué van het Engelsche ministerie van luchtvaart heet het o.a. dat Duitsche vliegtuigen vandaag door het werpen van bommen :n twee steden van Midden-Engeland schade aangericht hebben aan industriegebouwen. De Londensche Berichtendienst maakt melding van luchtaanvallen op Zuid- en Zuid-West-Enge- land. Bij een aanval op een stad in het Westen des lands is Woensdag eenige schade aangericht en zijn enkele verliezen te betreuren. JONGEN TE WATER GEREDEN. Woensdagavond kwart over elf is een achttien jarige monteur uit Hillegom, door de duisternis mis leid met zijn fiets nabij het Leidschepleïn in het water van de Leidschevaart te Haarlem gereden. Hij is zwemmende naar den kant gegaan, waar hij door burgers op den wal getrokken werd. In het politieposthuis op het Leidscheplein is hij door leden van den Ongevallendienst verzorgd; vervol gens werd hij per zi^cenauto naar het St. Elisa beths Gasthuis vervoerd, waar hij ter observatie is opgenomen. HEISTELLING OMGEVALLEN. In de Willemstraat te Amsterdam is Woens dag een ongeluk gebeurd, dat. ernstige gevolgen had kunnen hebben, maar dat betrekkelijk goed is af geloopen. Om ongeveer vijf uur is daar een hei stelling door het trillen van het zware blok los geraakt en omgevallen. Er waren rond deze stelling verschillende menschen aan het werk. Zij konden zich bijna geheel in veiligheid stellen, doch een 57-jarige werkman kon zich niet snel genoeg ver wijderen en kwam onder de heistelling terecht. Hij liep daardoor een beenfractuur en hoofdwon den op. Matsoeoka te Berlijn aangekomen. Verwelkoming door Von Ribbentrop. Het D.N.B. meldt: De Keizerlijk-Japansche minister van bui- landsche zaken Matsoeoka is gisteravond om 18.00 uur met een speeialen trein voor een officieel bezoek in Berlijn aangekomen. Op het feestelijk versierde Anhalter Bahnhof werd hij door den rijksminister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop hartelijk begroet. De hierop volgende rit door de met talrijke vlaggen versierde straten der rijkshoofdstad vond plaats temidden van dichte rijen, ge vormd door tienduizenden Berlijners, die den hoogen Japanschen gast een zeer hartelijke ont vangst bereidden. Duitsch weermachtsbericht Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Woensdag zijn uit Haarlem veertien burgemeesters van plaatsen in Noord- Holland vertrokken voor een vijfdaagsch bezoek aan Duitschland, o.a. om het Winterhulpwerk aldaar te leeren kennen. Foto: Obcrdienstleiter M. Scidel neemt afscheid in zijn functie van Bcauftragte des Reichskommissars in de Provincie Noord-Holland. Naast hem de Commissaris der Provincie Noord-Holland Mr. A. J. Backer. (Foto Stevens) Gasfabriek gebombardeerd* BERLIJN, 26 Maart (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Het luchtwapen vernietigde op 25 Maart in het zeegebied om Engeland 5000 en beschadigde 15.000 b.r.t. vijandelijke koopvaardijscheepsruimte. Er werden tot zinken gebracht een koopvaardijschip van 2000 bu-.t. ten oosten van Clacton on Sea door bomvoltreffers en een tweede van 3000 b.r.t. aan den ingang van het Kanaal van Bristol. Een schip van 8000 b.r.t. werd voor Great-Yarmouth in brand gebombardeerd. Een schip van 4000 b.r.t. bleef ten noorden van Newquay met slagzij liggen na een aanval in scheervlucht. Ten zuiden van de Faroer-eilanden werd een ander koopvaardijschip van ongeveer 3000 b.r.t. getroffen. In Zuid-Engeland bombardeerde een gevechts vliegtuig met goed resultaat de gasfabriek van een industriestad. Bij luchtgevechten boven de Engelsche zuidkust verloor de vijand een jachtvliegtuig van het type Spitfire. Op de Noordzee schoot een patrouillevaartuig een aanvallend vijandelijk torpedovliegtuig neer. De vijand is in den nacht van Dinsdag op Woens dag noch naar het Duitsche rijksgebied, noch naar dp bezette gebieden gevlogen. In aanvulling op dit weermachtsbericht verneemt het D.N.B. nog het volgende: Het is opmerkelijk dat in den laatsten tijd in het zeegebied rondom Engeland het aantal tot zinken gebrachte kleine schepen, varieerende van een tot drieduizend ton, aanzienlijk gestegen is. De oorzaak hiervan ligt in de reeds van Engelsche zijde gepubliceerde maat regelen om tengevolge van de aanzienlijke vernie lingen in de groote Britsche havens de aanvoeren naar Engeland meer en meer naar de kleine havens te dirigeeren. Deze kleine havens kunnen echter slechts door kleine schepen met geringen diepgang worden aangedaan. In dit verband gezien krijgt het verhoogde aantal tot zinken gebrachte kleine schepen een heel bijzondere beteekenis. ONVOORZICHTIGE WIELRIJDSTER AANGEREDEN. Een 60-jarige wielrijdster wilde Woensdagavond zes uur op den Schoterweg te Haarlem, rijdende in Noordelijke richting, nog vóór een van het Soen daplein komende tram links de Kleverlaan in gaan. Dit lukte haar, maar zij werd toen aangereden door een personenauto, die eveneens uit de richting Soendaplein kwam en waarvan de bestuurder krach tig remde. De vrouw werd tegen den grond gewor pen: zij kreeg een wond aan het achterhoofd en klaagde over pijn in den rechterarm. Na door leden van den Ongevallendienst verbonden te zijn, werd zij per ziekenauto naar haar huisdokter ver voerd en vervolgens naar haar woning. De vrouw heeft dit ongeluk aan zichzelf te wijten; zij reed geheel links op den weg en gaf geen voor rang. Haar fiets werd vernield. Ook de auto is licht beschadigd. HEDEN: 10 PAGINA'S. R. P.: Koopwoede en'prijsopdrijving. pag. I P. Gasus: Nieuwe komeet. pag. 1 Vaccinatie tegen pokken te Haar lem pag. 1 H. H. V.: Merkwaardige verorde ningen. pag. 3 J. G. H.: Op ontdekkingsreis in de arbeidssfeer van den honingzee- mer. pag. 3 Van H.: Schipper ahol. pag. 3 Langs de Straat: Het Wonder, pag. 7

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1