FRANKEN's Ope Groot Badhuis brood DONDERDAG 27 MA'ART Ï94T HïAREEM'S DAGBLAD 2 De overheidsplannen inzake het tooneel. Er komen één of meer Staatsgezelschappen. Bemoeienis van gemeentebesturen met tooneel gaat op den Staat over. 's-GRAVENHAGE, 27 Maart Op uitnoodiging van den secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten zijn gisteren een groot aantal vooraanstaande tooneelspelers en -speelsters op het departement gekomen ten einde uit den mond van rir. Goedewaagen te ver nemen, welke plannen de overheid ten aanzien van het tooneel koestert. Uit de redevoeringen van den secretaris generaal en het hoofd van de afdeeling theater en dans. den heer F. Primo, is als een der belangrijkste feiten naar voren gekomen, dat de overheid zich voorstelt een of meer staatsgezelschappen te stichten, waarbij tevens de bemoeienis van de gemeentebestu ren op den staat zal overgaan. Met groote belangstelling namen de tooneel- kunstenaars kennis van de belangwekkende uit eenzetting van den secretaris-generaal, die een omwenteling in de Nederlandsche tooneeLspeel- kun«t inluidde. Met voldoening vernamen zij tevens, dat de overheid eindelijk zich de zorgen van den tooneelspeler zal gaan aantrekken en dat deze zich in de toekomst, vrij van aardsche zorgen, zich aan de kunst zal kunnen gaan wijden, wijden. Dr. Goedewaagen verzocht de medewerking van allen voor de verwerkelijking der ideeën, welke hij zich omtrent de toekomst van de kunst en in dit geval de tooneelspeelkunst, heeft gevormd. Hij wees er echter op, dat men geen tooneelcultuur met maatregelen kan maken, maar wel kan de overheid haar organischen groei beschermen en actief leiden. Dit laatste is dan ook de taak van het departement. Tussehen tooneel en publiek heeft tot nu toe een diepe kloof bestaan en het departement zal koste wat liet kost deze kloof overbruggen. Ik heb mij tot taak gesteld, aldus de secreta ris-generaal, met gezamenlijke krachten aan het gebrek aan tooneelcultuur een einde te maken. Èr zal een typisch Nederlandsche toon eelsch rijf- kunst moeten komen. Onze door en door drama tische geschiedenis werd tot nu toe object van litteratuur-didactiek. maar zoodra het tooneel litteratuur wordt is het met het tooneel uit. Ook de Nederlandsche volkshumor diene niet te wor den vergeten. Tenslotte zette dr. Goedewaagen in groote trek ken zijn plannen uiteen. Er kunnen groote spelen komen op volksche feestdagen, zooals tot nu toe slechts de studenten op touw hebben gezet. Er komt een gilde evenals dit bij de beeldende kun stenaars het geval zal zijn. met een vijfvoudige taak. Het dilettantentoonee! zal daarbij niet worden verwaarloosd. De studentenspelen en de dilettan- tenvereenieing zullen onder toezicht worden ge plaatst. Hoe vol van fouten het ook moge zijn, het is een element van de volkscultuur. De tooneelspeler zal worden ingeschakeld in het volksleven, waarbii een trits van begrippen naar voren komt: schrijven, spelen en publiek. Op deze drie begrippen zal de Nederlandsche tooneel cultuur worden gegrondvest. Er moet in ons vaderland een tooneel traditie komen! Wij moeten een eigen stijl vinden. Een tooneel. dat zich ten doel stelt alleen maar stuk ken uit het buitenland te spelen, mag geen Neder landsch tooneel genoemd worden (applaus). Hierna sprak- de heer F. Primo, hoofd van de afdeeling theater en dans van het departement van volksvoorlichting en kunsten, over de organi satie van het tooneelgilde. Deze zeide o.m.: De overheid riep u en u is tot die overheid gekomen. Overheid en'kunstenaars ontmoeten hier elkan der op het gemeenschappelijk arbeidsveld dei- kunst! Is dit reeds voorgekomen in het verleden? Kwam de overheid ooit tot als groep? Was u ooit In de gelegenheid als groep tot de overheid te komen? Ik aarzel niet deze vraag in uw plaats ontken nend te beantwoorden. Daarom beteefcent deze middag een keerpunt in de geschiedenis van het tooneel. Vanmiddag zult u tot de overtuiging ko men dat van heden af gebroken is met de libe rale opvattingen inzake kunst en tooneel en dat voor ons kunst juist 100 pet. regeeringszorg is, van nu af aan zal dus ook het tooneel nooit meer van onze zorg kunnen loskomen. Voor de inzet van zijn 100, pet aan artistieke scheppingskracht te haren behoeve, zal de ge meenschap den acteur (en trouwens iederen kun stenaar) als sociaal volwaardig wezen behandelen en verzorgen. Maar daartoe zal hij zich zoo spoedig mogelijk hébben te oriënteeren op die nieuwe gemeenschap en zich onder haar instellingen moeten scharen. Voor den acteur zal dat zijn de binnen enkele dagen op te richten Ned. Kultuurkamer met voor u. dames en heeren, het theatergilde. waarin gij opgenomen zult worden in de vakgroep tooneel spelers. Alleen beroepstoneelspelers of zij die vanwege hun vastgestelde artistieke capaciteiten door des kundigen uit uw midden daartoe geautoriseerd zijn. zullen in uw vakgroep opgenomen kunnen worden en alleen ook dezen zullen bij het be roepstoneel mogen optreden. Aan het hoofd van het theatergilde staat een gïldeleider. met een adviseerenden gilderaad. be noemd door den president der kuituurkamer. Gïldeleider en gilderaad ontvangen zeen bezoldi ging. Dit zijn dus uitsluitend eere-functies. Voor het zakelijk gedeelte benoemt de gilde- leider een zakeliik leider van het gildebureau en ook zijn personeel. AHes wat dus met de levende kunst van het tooneel te maken heeft zal ondergebracht worden in het theatergilde en zal daarin moeten zijn, omdat hij anders niet langer als beoefenaar van dien tak van kunst toegelaten kan worden. Dit is ter bescherming van de kunst en den kunstenaar, ideëel en sociaal. Het amateur-tooneel, als 'belangrijke factor in de volkscultuur, evenals trouwens de volksdans, kan de overheid niet aan zijn lot overlaten. Over de plannen van de overheid t.a.v. het too neel deelde spr. in groote lijnen mede. dat het in de bedoeling ligt één of meer staatsgezelschappen op te richten van groot formaat, ten einde daar mee groote monteeringen van klassieke en andere werken te kunnen doen. Het kleinere tooneelwerk zal als afwisseling ook ter hand genomen worden. Zooveel mogelijk zal voor de groote gezelschap pen een vaste standplaats worden gekozen ten einde overtollige reizen te voorkomen, hoewel het in ons kleine land niet geheel te vermijden is. Naast die z.g. vaste groepen, die toch niet te tal rijk kunnen zijn gezien de -beperktheid van de be schikbare goede krachten, zullen een paar reizen de groepen gevormd worden, speciaal daartoe uit gerust, die tooneelkunst in die steden en kleinere plaatsen moeten brengen, die tot hiertoe van goed tooneel verstoken -bleven. Ik zou u ook willen spreken over de opera, die een Ned. Staatsopera zal moe-ten worden en over een Ned. Staatsballet, maar moet mij wegens den tijd daartoe thans 'beperken. Een belangrijke tak van zorg voor de overheid zal ook zijn de toekomstige opleiding van den tooneelspeler, den opera-zanger en den kunst danser. De scholen voor dramatische kunst (too neel en opera) en voor den kunstdans zullen rijksinstituten moeten worden, die we hopen onder ons toezicht te kunnen brengen. (A.N.P.) Plannen van „Vreugde en Arbeid" AMSTERDAM, 27 Maart, Vreugde en Arbeid heeft voor de aanstaande zomermaanden groote plannen, plannen, die de stadsbevolking nader tot het land zullen brengen, terwijl omgekeerd de be volking van het platteland de gelegenheid zal heb ben. kennis te maken met de groote stad. Om te beginnen worden excursies georganiseerd naar de bollenvelden en ook wanneer de Betuwe haar bloe sempracht zal vertoonen, zullen fietstochten naar dat mooie gedeelte van ons land worden georgani seerd. Maar er staan ook veel weekendreisjes per boot, trein, fiets en autobus op het programma en langere tochten waarbij per bus ongeveer 150 K.M. per dag zal worden afgelegd. Deze tochten zullen worden gehouden van een of twee centra uit in elk onzer provincies. Er zal worden overnacht door de deelnemers in de Troelstraoorden en in de groote hotels. De prijzen van zevendaagsche tochten zul len varieeren van f 12.50 tot f 40. Ook bestaat het plan een zesdaagsche zeiltocht op het IJselmeer te organiseeren van Maandag tot Zaterdag, waarbij in ieder geval de Zuiderzee werken zullen worden bezocht. Het maximum aantal deelnemers aan dit ge noeglijke en instructieve reisje bedraagt 23. Boottochten en uitstapjes zullen f 30 per per soon kosten. Amsterdam heeft op het oogenblik voor beperkte beurzen niet al te veel logeergelegenheid. Vreugde en Arbeid heeft er iets op gevonden. Het Onder wijsfonds voor de Scheepvaart heeft zich bereid verklaard zijn opleidingsschip de „Wilhelmina" vier w-eken namelijk tijdens de vaeantie van de zich aan boord bevindende jongelui, af te staan om als hotelruimte te dienen. 120 personen zullen er niet alleen een nachtver blijf kunnen vinden, doch zij zullen ook het ontbijt en het avondmaal aan boord kunnen gebruiken. De logés zulle een week blijven, zoodat in totaal 480 personen van deze gelegenheid gebruik zullen kunnen -maken, om in en om Am sterdam op een goedkoope manier uitstapjes te maken. De heer R. Wagenvoort leider van de reis- afdeeling van Vreugde en Arbeid deelde mede, dat op 16 Api-il in de hoofdstad een reisafdeeling van Vx-eugde en Arbeid wordt geopend. Deze af deeling zal haar zetel krijgen in het K. L. M.- huisje op het Leidscheplein. Daar zal ieder, die iets over reizen in het binnenland wil weten, alle gewenschte inlichtingen kunnen krijgen. De heer Wagenvoort vestigde er voorts nog de aandacht op dat het cultui-eele deel van de reizen niet zal worden vergeten. Wie kan er aan deze reizen deelnemen, vroeg het A.N.P. den leider van deze afdeeling. Het ant woord was kort en bondig: ieder, die door werk in zijn onderhoud voorziet, is-.welkom. A.N.P.) Toegang vrij! nUtd HAARLEMSCHE BOEKENBEURS georganiseerd, door de Literaire Club Haerlem" in de bovenzaal van „Bolwerk", Kennemerplein, op 29 Maart a.s. n.m. 26 en (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: DONDERDAG 27 MAART. Lange Heerenstraat 6. Lichtbeeldenvoorstelling 5 uur. Rembrandt Theater: „De roman van een dokter" 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Manja",2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Vijf millioen zoeken een erfge naam", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater- „Zonsopgang". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum. Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen, 104 uur. VRIJDAG 28 MAART. Stadhuis: Jaarvergadering „Weldadigheid naar Vermogen". 3 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nieuw programma. Frans Hals Museum. Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen, 104 uur. L. SCHULMAN NEGENTIG JAAR. Heden viert de bekende kunstschilder L. Schulman zijn negentigsten verjaardag. HIJ werd in 1851 te Hilversum geboren. Zijn eerste lessen ontving hij van den dieren- schilder J. de Kijk. Later werd hu leerling van den zee schilder J. Koekkoek. Het werk van Schulman draagt een geheel eigen karakter, het is frisch en de zon Is er altijd een belang rijk element in. opvoering van „de witte non". Zondag 30 Maart zal het Groot Nederlandsch Volks- tooneel een opvoering van het tooneelstuk ,,De Witte Non" in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem komen geven. Het stuk is bewerkt naar dezi bekenden roman van dien naam. De hoofdrollen worden vervuld door Willem Goossens als kapitein Severl. Roosje Kohier In haar grootsche creatie als „de Zuster". Greta Goossens In de titelrol. Verdeie medespelenden zijn: Enny Bouwmeester, Lies Verstraeten, Ans Cheval, Henk Dillswaard. Tonny Otterloo. Dirk Janse. Ko Faassen, benevens groot koor cn figuranten. Jubileum F. J. Hiltcrinan. Heden is de heer F. J. Hilteinian, ambachtsman eerste klas en chauffeur bij de n. Z. H. T. m„ 25 jaar in dienst van deze maatschappij. De heeren P. M. Gieskc. chef van den uitvoerenden dienst. J. J. Jurrlssen, chef van den vervoersdienst en C. Menken, remise-bedrijfschef. boden den jubilaris in zijn woning aan de Geweerstraat te Haar lem de gelukwenschen namens de directie aan. waarbij hem het gebruikelijke geschenk onder enveloppe werd overhandigd. De heer Hilterman, die bij zijn superieuren zeer gezien is en bij de Noord-Zuid een post van ver trouwen bekleedt, werd daarna nog door den directeur, ir. W. J. Burgersdijk, persoonlijk gecomplimenteerd. In den loop van den dag ontving de jubilaris bezoek van het bestuur van het Jubileumfonds, dat hem een ge schenk overhandigde. MUZIEK. Het kiuderkoor „Zanglust" in de Mattliaeus-Passion. Sinds jaren werkt bij de door de C.O.V. gegeven uitvoeringen van Bach's Matthaeus Passion ge regeld het jongenskoor van het Amsterdamsche „Zanglust" mede. Men zou zelfs kunnen zeggen: een Haarlemsche Matthaeus Passion-uitvoering is ondenkbaar zonder „Zanglust". Misschien is het daardoor dat ik de C.O.V. en „Zanglust" onwille keurig als één onafscheidelijk geheel ben gaan be schouwen en er niet aan gedacht heb; de mede werking van het jongenskoor afzonderlijk te noe men. Dit verzuim is een onbillijkheid, want noemen is in dit geval tevens roemen. De frissche. zuivere klank der jongensstemmen geeft een bij zond ere kleur aan de koraalmelodieën in het begin- en het slotkoor van het eerste deel: de vastheid en paraatheid der jeugdige zangers dwingt bewonde ring af voor hun leider Willem Hespe. Daarom voel ik mij gedrongen dezen alsnog een eere-saluut te brengen. Al komt dit laat: beter laat dan nooit! K. DE JONG. KAMER MUZIEK MIDDAG. Door Jan Hoeben (viool) en Jacob Bijster (piano) wordt a.s. Zondagmiddag in de bovenzaal van het Gem. Con certgebouw een kamermuziekmlddag gegeven. Er worden sonates gespeeld van Haydn, Schumann cn Leken, THE AMERICAN CLUB organiseert A.S. ZONDAG NIET TE HAARLEM, doch in ZANDVOORT een THc-DANSANT van 2.306 uur in Met Pi Scheffer en de Rhythm Sellers '11 man). Als attractie Groote lady croon wedstrijd 'sav. v. 7.30-11 u. i. d. Tuinzalen v. h. G. Conc.g. (Adv. Ingez. Med.) Prof. Mr. P. J. M. Aalberse 70 jaar. Prof. mr. P. J. M. Aalberse. minister van Staat en lid van den Raad van State vier he den zijn 70sten verjaardag. Prof. mr. Aalberse is op 27 Maart 1871 te Lei den geboren. Hij bezocht het gymnasium te Katwijk en studeerde te Leiden letteren en daar na rechten. Na zijn promotie in 1897 op een proefschrift: De oneerlijke concurrentie, ves tigde hij zich als advocaat in zijn geboorte plaats, waar hij zich weldra in het openbare le ven bewoog. Hij vervulde verscheidene publieke functies en was van 1899 tot 1903 lid van den gemeenteraad, de laatste twee jaren aLs wet houder. Als opvolger van dr. Schaepman deed prof. Aalberse in 1903 zijn intrede in de Tweede Ka mer, waarbij hij een groote activiteit, vooral op sociaal gebied, heeft ontplooid In 1916 werd hij benoemd tot hoogleeraar In Delft, wel ke functie hij tot 1918 heeft vervuld, toen hij minister van Arbeid werd. Als Kamerlid had hij reeds het initiatief genomen voor een aantal scociale wetten. Als minister heeft hij ook zeer veel gedaan voor de verbetering van de sociale toestanden in ons land. Na het aftreden van het ministerie, in 1925, werd prof. Aalberse opnieuw lid van de Tweede Kamer. In 1931 volgde hij mgr. Nolens op als voorzitter van de R.K. fractie en in 1936- 1937 bekleedde hij het voorzitterschap van de Kamer. Intusschen was hij in 1935 benoemd tot minister van staat. In 1937 verliet hij de Kamer na zijn benoeming (op 10 November) tot lid van den Raad van State. Behalve de hierboven genoemde belangrijke ambten heeft prof. Aalberse nog vele functies in het sociale en politieke leven bekleed. EXAMENS. Academische opleiding. Bevorderd aan de Gem. Universiteit van Am sterdam tot arts: mej. M. Lauw (Pondokthina) en A. W. Sitsen (Amsterdam) en J. L. C. Car- biere (Paramaribo). Geslaagd voor het arts examen le ged.: W. J. van Hoeke (Vlissingen), H. G. van der Hoek (Amsterdam), D. C. Smelik (Purmerend) en H. Lokkerbal (Amsterdam). Geslaagd voor 't cand.-ex. wis- en natuurkunde (J) de heer S. B. Spijer. Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift ge titeld: „Lukrez. Versuch einer Deutung", M. Rozelaar,geb. te Amsterdam. Q het LAAGST In prijs, II) het HOOGST in kwaliteit. Wit panbrood 16 cent thuisbezox-gd Wit knippanbrood 16 Lichte krop 16 Andere soorten 1 p. brood hooger (Adv. IngezMed.) Uitspraken Haarlemsche Rechtbank Naar de president van de Arr. rechtbank te Haarlem heden morgen meedeelde zal naar de geestvermogens van den man, de op 5 Februari brand stichtte in het logement van het leger des Heils aan het Spaarne en daarvoor 14 dagen ge leden terechtstond, een nader onderzoek worden ingesteld. Het onderzoek in de zaak van den postbode, die een aangeteekenden brief niet afgelevei-d zou hebben terwijl hij het ontvangbewijs wel liet afteekenen is heropend, om alsnog te trachten den brief in kwestie te vinden. De inwoner van Haarlem, die twee weken ge leden terecht stond wegens het luisteren naar een verboden radiozender, werd veroordeeld tot een maand gevangenissti-af. NEDERLANDSCHE UNIE. Naar men ons mededeelt heeft Mr. H. H. Maas bedankt als lid van het Bureau voor Sociale Voor lichtingsdienst van de Nederlandsche Unie. Tot zijn opvolger is benoemd: Mr. A. Beets, advocaat en procureur, hier ter stede. Ceremoniën der vrijmetselarij. AMSTERDAM, 24 Maart. Het A. N. P. meldt In ons vorig artikel hebben we geschreven over het internationale karakter van de Vrijmetselarij. Teneinde nu de individueele leden geschikt le ma ken voor het aanvaarden van dit internationale karakter en hen los te maken van het eigen volk heeft de Vrijmetselarij een opvoedingssysteem op gebouwd, dat uitermate geschikt is den mensch rijp te maken voor de zoogenaamde, op wereld burgerschap gegrondveste, humaniteitsgedachte. Reeds hebben we dit systeem in het kort aange duid, toen we in ons eerste artikel schreven over de verdeeling in graden. Thans willen we hierop nader ingaan. Zooals men weet is de Schotsche ritus der Vrij metselarij, welke het meest verbreid is, verdeeld in 33 graden. Iedere graad kent zijn eigen cere moniën. De samenkomsten van de broeders van een be paalden graad worden „loge" genoemd, al naai gelang van het doel der bijeenkomst onderverdeeld in inwijdingsloges, waarin een nieuw lid wordt op genomen, bevorderingsloges, waarin een lid word bevorderd tot een hoogeren graad, werkloges, wel ke dienen tot de geestelijke vorming van de leden in vrijmetselaarszin, rouwloges, waarin een over leden broeder wordt herdacht en tafelloges, feest malen ter gelegenheid van bijzondere gelegenhe den. AI deze bijeenkomsten worden gehouden in speciaal hiervoor ingerichte vertrekken. Het voor naamste van deze vertrekken is de „tempel", een rechthoekige zaal zonder vensters, ingericht volgen: het voorbeeld van den tempel van Salomo. De ze tel van den voorzitter is tegenover den ingang aan den naar het oosten gerichten korten wand ge plaatst. Voor hem is een tafel, waarop attributen, zooals passer en winkelhaak, zwaard, e. d. Verder vindt men in den tempel steeds het zespuntige Da- vidschild terug, een ieder bekend als het Joodsche symbool bij uitstek. Wanneer nu een „profane" waardig gekeurd i; opgenomen te worden als leerling, wordt hij eerst door een der functionarissen, den broeder-opzie ner naar de voorbereidingskamer gevoerd. Hij moet hier een verklaring onderteekenen, dat hij uit vrijen wil toetreedt en niets zal verraden van hetgeen hem als vrijmetselaar bekend zal worden gemaakt. Vervolgens moet hy alle metaal, dat hij bij zich draagt, afleggen, jas en vest uittrekken, de linkerborst ontblooten en linker broekspijp op- stroopen tot boven de knie, een verband om de knie leggen, de schoenen uittrekken en een paar afgetrante pantoffels aantrekken. Vervolgens wordt hij eeblinddoekt den tempel binnengevoerd. Dit zoiflfcrlinge toetakelen moet gelden als een bewijs voor de volkomen onderwerping van het nieuwe lid. Het afleggen van het metaal geschiedt, omdat 'bij den bouw van den tempel van Salomo geen me taal werd gebruikt en metaal dezen tempel ont wijdde. Het ontblooten der borst heeft ten doel te voorkomen dat een vrouw in de orde wordt op genomen. Tevoren heeft het aspirantlid een half uur door gebracht in het voorbereidingskamertje. een zwart geschilderd vertrek zonder ramen, waarin een tafel met stoel. Op de tafel een doodskop, een zandloo- oer en andere attributen. Meestal staat in het ka mertje nog een doodkist met een geraamte. Od de 'vanden zijn de toepasselijke spreuken „Memento Mori" en „Ken Uzelve" geschilderd. In deze onge zellige omgeving moet de aspirant voor de laatste maal diep nadenken over den stap, welken hij gaat zetten en de gevolgen hiervan. In den tempel aangekomen wordt hij in zijn pot sierlijke uitrusting op reis naar het Oosten gezon den. d w.z. hij wordt driemaal rond den tempel ge leid. Hieruit blijkt wederom het nauwe verband van de huidige Vrijmetselarij met het oude Oosten, waarover wij reeds in ons eerste artikel hebben geschreven. Na nog een reeks ceremoniën te heb ben ondergaan, welke van minder belang zijn, moet de aspirant den eed afleggen, welke wij in ons eer- •te artikel hebben opgenomen en waarin hij volko men geheimhouding en gehoorzaamheid belooft. Hierna wordt hem de blinddoek afgenomen en worden hem de geheime teekens bekend gemaakt, waarmede hij zich overal ter wereld aan broeders bekend kan maken als mede-broeder. In Nederland werd hem ook het groote nood- of hulpteeken be kend gemaakt Dit teeken mag alleen in grootsten nood en bij levensgevaar gegeven woi'den, doch ieder vrijmetselaar is dan ook verplicht hulp te verleenen. Dit teeken bestaat in het boven het hoofd vouwen van de handen met de ellebogen haaks boven het hoofd, waarbij gei-oepen wordt; ,A moi les enfants de la veuve". Volgens de leer- lingskatechismus der vrijmetselarij moet zelfs vijand tegenover vijand dit teeken erkennen en den broeder van den dood redden. De metselaar heeft geen vaderland meer, hij is wereldburger ge worden. Na eenigen tijd als leerling te hebben gewerkt wordt hij tot gezel bevorderd. Hij verplicht zich dan tot geheimhouding van hetgeen hij als vrijmetse laar verneemt, niet alleen tegenover „profanen", dat zijn allen die geen vrijmetselaar zijn, doch ook tegenover de leerlingen. Ook .belooft hij zijn broe- ders te waarschuwen voor gevaar dat hen dreigt, oor zoover dit in zijn vermogen ligt en ook hen te helpen voor zoover dat mogelijk is zonder zich zelf en zijn familie nadeel te berokkenen. Als straf bij overtreding wordt, in de eedsformule gezegd: .op geen mindere straf, dan dat mij het hart uit de bloote linkerborst gescheurd worde en tot een prooi aan de gieren der lucht gegeven", "er- volgens worden hem de geheime teekens van zijn graad bekend gemaakt. Toont de gezel zich een trouw lid. dan wordt hij na eenigen tijd bevorderd tot meester, de hoog ste graad in de Johannes-vrijmetselarij Bij de in- wijdingsloge is de tempel geheel met zwart be hangen, waarop zilveren tranen zijn aangebracht Tn het midden staat een doodkist, waarover een zwart laken. Dit symboliseert dat de meester zich op leven en dood aan de Vrijmetselarij verbindt. Ook de ceremoniën van het opnemen hebben 'lieroo be- Het jaarlijkscbe Teylerfeest is heden weer met groote opgewektheid in het Gemeentelijk Tehuis voor Ouden van Dagen aan den Schotersingel te Haarlem gevierd. De oudjes hebben zich de versnaperingen best laten smaken en genoten van de muziek, den conferencier en den goochelaar. (Foto De Haas) c? 1 WA koude en verkoudheid dreigen,beschermen 2 JiAeUa's mee""A (Adv. Ingez. Med.) riek king. Den aanstaanden meester wordt, nadat aij den tempel is binnengevoerd, het verhaal ver teld van den bouwmeester aan den tempel van Salomo, Hiram Abiff. Deze had, omdat hij niet alle arbeiders persoonlijk kende, een wachtwoord en een geheimen handdruk ingesteld, verschillend voor leerling, gezel en meester. Op deze wijze wist hij welk loon hij ieder op den betaaldag moest geven. Een drietal gezellen nu had afgespx-oken hem te dwingen het meester-woord aan hen mede te dee- len, opdat zij het loon van een meester in ontvangst zouden kunnen nemen. Zij overvielen Hiram in den tempel en toen deze weigerde het woord te zeggen, sloeg de eerste hem met een maatlat tegen den strot. Hiram vluchtte en wilde door de Westelij ke deur den tempel verlaten. Hier ^tond de tweede gezel, die op het afwijzende antwoord van Hiram hem met een winkelhaak tegen de linkerborst sloeg. Hiram poogde nu langs de Oostelijke deur den tem pel te verlaten, doch hier stond de derde gezel en toen Hiram voor den derden keer weigerde het meesterwooi-d bekend te maken, sloeg deze hem met zijn hamer dood. Tijdens het vertellen van dit verhaal slaat de voorzitter den aspirant-meester op de drie genoemde plaatsen met een hamer. Bij den derden slag moet de candidaat omvallen en wordt hij in de kist gelegd. Hij moet het geheele verhaal doorleven. Wanneer hij in de kist ligt in den laatsten tijd werd het slachtoffer ook wel naast de kist gelegd, of moest hij gaan liggen op een tapijt, waarop een doodkist stond afgebeeld wordt het verhaal verder verteld. Koning Salomo miste Hi ram en liet naar hem zoeken. De gezellen hadden het lijk in den grond verstopt. Salomo vreesde dat het meester-woord verraden was en bepaalde dat het eerste woord dat gesproken zou worden bij het •inden van Hiram, voortaan het meester-wooi-d zou zijn. Het meester-ritueel gaat dan als volgt voort: „Laten wij Salomo's bevelen volgen en het lichaam van den vermoorden meester zoeken. Op deze plek is de grond pas omgewoeld, hier moet de vermoor de meester liggen...." (met deze woorden komen de voorzitter en de opzieners bij de doodkist, de tweede opziener neemt het laken weg en beschrijft hiermede het groote meesterteeken. „Broeder, pro beer of gij uw lichaam kunt oprichten". De tweede opziener pakt den wijsvinger van den liggenden candidaat, laat deze door de vingers glippen en zegt: „Mac Benac". Mac Benac is Hebreeuwsch en beteekent in goed Nederlandsch „Hij stinkt al". Deze woorden zijn nu het herkenningswoord van den meester-graad. De nieuwe meester Wórdt op gericht en wordt ingewijd in de verdere geheime teekens en woorden, waardoor hij zich in alle loges ter wereld kenbaar kan maken als meester. De drie tot nu toe behandelde graden, welke de basis van de Vrijmetselarij vormen, worden te zamen ook wel de „blauwe" Vrijmetselarij genoemd aangezien de kleur van tempel en distinctieven in hoofdzaak blauw is. Zij zijn de verzamel-organi- satie, waaruit de hoogere graden bij keuze voort komen. De hoogere graden noemt men ook wel „roode" Vrijmetselarij naar het overheerschende rood als kleur der distinctieven. Ieder die in een hoogeren graad wordt opgenomen blijft evenwel meester van de Johannesloge en neemt als zoodanig deel aan de „loges" van dezen graad. Reeds in de cei-emoniën van deze drie laagste „'raden komt de sterk Joodsche inslag tot uiting. Hoe hooger men komt. hoe sterker dit wordt. Het zou te ver voeren de ceremoniën van deze hoogere graden te behandelen. Alleen willen we er nog op wijzen dat het schootsvel, dat door de vrijmetse laars in alle graden tijdens de „loges" wordt ge- di-agen, herinnert aan het kleed van den Joodschcn hoogepriester, hetgeen door den vrijmetselaar schrijver Gloede wordt toegegeven. Opmerkelijk is ook het ritueel voor de bevorde ring tot den derrïgsten graad, die van „Ridder Ka- dosh of Wreker" Hierbij moet de candidaat een tegenstander symbolisch met zijn dolk doorsteken. De naam van deze graad spreekt voor zichzelf, evenals de symbolen op het schootsvel, een vuist, waarin een bebloede dolk geklemd en een afgesne den hoofd, van bloed druipend, of een doodskop met twee gekruiste doodsbeenderen. Arrondissements-Rechfbank te Haarlem. Minderjarig meisje uit resticht ontvlucht. Haarlemsche aannemer staat terecht. Hedenmorgen stond voor de Arr. Recht bank te Haarlem een aannemer terecht, die had bewerkstelligd dat een minderjarig meisje uit een Katholiek gesticht te Over- schie vluchtte en onderdak kreeg in Haarlem. De aannemer pleegde eerst overleg met den broer van het meisje en daarop togen op 7 De cember beiden naar Overschie. De broer sprak met het meisje in het gesticht, en kreeg van haar een briefje mee, waarop stond geschreven: „Ik neem tussehen zes uur en half zeven de beenen, wacht op me." De aannemer zocht te Haarlem voor het meisje een onderdak, en dienzelfden avond werd zij daar onder gebracht. De aannemer zorgde voor haar kostgeld en verstrekte de noodige distributiebonnen. Op 10 December kreeg de verdachte bezoek van een rechercheur, doch hij liet niets los over het ontvoerde meisje. De moeder-overste, aan wiens zorgen het min derjarige meisje bij beschikking van den po litierechter was toevertrouwd, verscheen ter terechtzitting als getuige. Ze zei dat het meisje uit het venster was gevlucht, want het raam stond open. De vrouw, die het meisje in haar huls onderdak had verschaft, verklaarde dat was afgesproken, dat het meisje een anderen naam zou aanne men. Ook zou het meisje overdag nooit mogen uitgaan. Alleen des avonds verliet zij het huis wel. De aannemer kwam haar vrijwel eiken avond opzoeken. De officier eischte tegen den verdachte een gevangenisstraf van 6 maanden. De verdediger mr dr. Bijvoet bepleitte uit voerig op juridischen grond ontslag van rechts vervolging. Medaille der gemeente Amsterdam aan ir. G. C. Snijders. Naar het ANP verneemt, is aan den oud-di recteur van de gemeentetelefoon te Amsterdam, ir. G. C. Snijders, thans in rijksdienst wegens den overgang der gemeentetelefoon naar het rijk. de zilveren medaille der gemeente Amsterdam toege kend als blijk van waardeering voor de voortref felijke wijze, waarop hij sinds 1 Januari 1912 de gemeentetelefoon heeft geleid.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2