Matsoeoka's aankomst te Berlijn. JCozt Tlieuuis DONDERDAG 27 MA"ART 1941' HAARLEM'S DAGBLAD 5 Boodschap tot het Duitsche volk. (Men zie ook pag. 1) Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Ter begroeting van den minister van buitenland- sche zaken van het verbonden Japan waren behal ve de rijksminister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop, o.a. nog verschenen: de chef van het opperbevel der weermacht generaal-veldmaarschalk Keitel, de rijksministers dr. Frick, dr. Goebbels, Lammers, graaf Schwerin von Krosigk, Ohnesorge, dr. Funk, dr. Todt. ryksorganisatieleider dr. Lev. rijksleider der SS Himmler, rijksperschef dr. Die trich, stafchef Lutze, ryksarbeidsleider Hierl, de ambassadeurs Ritter en Ott, onderstaatssecretaris Wörmann en de voorzitter van de Duitsch-Japan- sche vereeniging admiraal Förster. Nadat de rijksminister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop den Japanschen gast zeer hartelijk welkom had geheeten, stelde minister Matsoeoka hem de heeren van zijn gezelschap voor, t.w. den directeur van de afdeeling Europa en West-Azië van het ministerie van buitenlandsche zaken Saka moto, den directeur van de Zuid-Mandsjoerijsche spoorwegmaatschappij Tosjikazoé Nakaisji en den specialen correspondent van het Japansche pers agentschap Domei Okamoer. Daarna stelde de rijksminister van buitenlandsche zaken aan den Japanschen gast de te zijner be groeting aanwezige chefs der delegaties van de verbonden groote mogendheden en de bij haar aangesloten staten, de leden van de rijksregeering rijksleiders, vooraanstaande persoonlijkheden van staat, partij en weermacht, alsmede de afdeelings- chef van het ministerie van buitenlandsche zaken voor. Daarop vergezelde rijksminister van buitenl. zaken Von Ribbentrop den Japanschen minister van bui tenlandsche zaken naar het voorplein van het sta tionsgebouw, waar hij onder het steeds weer op bruisende heilgeroep van de Berlijnsche bevolking tezamen met den rijksminister van buitenlandsche zaken langs het front van de opgestelde eereforma ties der weermacht en van de partij schreed. In aansluiting hierop reden de beide ministers van buitenlandsche zaken tusschen ter weerszijde van den weg opgestelde formaties van de weer macht en van de N.S.D.A.P. naar het kasteel „Bel- levue", dat de rijksregeering voor gasten ter be schikking heeft, waar minister Matsoeoka voor den duur van zijn oponthoud te Berlijn zal verblijven. Tijdens den rit door de met vlaggen versierde straten van de rijkshoofdstad werden den Japan schen gast door de Berlijnsche bevolking, die dicht opeengedrongen achter de formaties van de weer macht en de N.S.D.A.P. op de aankomst van Mat soeoka gewacht had, geestdriftige ovaties gebracht. Bij het kasteel „Bellevue" werd de hooge Japansche gast namens den Fiihrer door den chef van de Prasidialkanzlei van den Führer, staatsminister dr. Meissner, begroet. De Japansche minister heeft de volgende bood schap tot het Duitsche volk gericht: „Nu het driemogendhedenverdrag een feit is ge worden zal de Japansche natie met u zijn in vreugde en leed. Zij gelooft onvoorwaardelijk aan de groote persoonlijkheid van den Führer en de uitnemende eigenschappen van het Duitsche volk. Zij zal niet bij u achterblijven in trouw, moed en vastberaden heid om de wereld op grond van een nieuwe orde op te richten. Wij moeten in de toekomst en niet in het verleden leven. Laat ons voorwaarts en niet achterwaarts blikken. Het ideaal dat het Japan sche volk bovenal dierbaar is wordt belichar«nd in „hakko ichioe", de harmonische wereldgemeen schap met plaats voor alle volken ter verwezen lijking van hun wenschen en vervulling van hun roeping een ideaal dat aan het Japansche volk sinds onheugelijke tijden als erfdeel vermaakt is en waarop het fundament van het keizerrijk rust. Dit ideaal komt in de preambule van het driemo gendhedenverdrag duidelijk tot uitdrukking, ja het is in feite de grondslag van het pact. Ons volk ver trouwt er 'op, dat ook het Duitsche volk den geest en het doel van het driemogendhedenpact trouw blijft. Ik behoef hieraan nauwelijks toe te voegen dat de harten van ons volk voor de Duitsche natie kloppen in den gigantischen strijd die thans wordt gevoerd. Het bidt dat de kracht en de moed van de dappere Duitsche natie tot een spoedige zege van haar zaak moge leiden. „Ik kom op uitnoodiging van de Duitsche en de Italiaansche regeering en hoop door mijn verblijf in de beide landen te leeren en daaruit voordeel te trekken, zoodat het mij, vergund is nog meer bij te dragen tot de nauwere samenwerking tusschen de verbonden naties". COMMENTAAR DER „DIPLO". In den Japanschen minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka, zoo schrijft de „Deutsche Diplo- matisch-Politische Korrespondenz", begroet het Duitsche volk den vertegenwoordiger van de groote natie, die bezield door idealen van gelijke richting in het Groot-Oost-Aziatisch gebied de rechtvaar dige, gezonde reorganisatie met kracht ter hand genomen heeft. Het begroet in minister Matsoeoka vooral den staatsman die in vereeniging met Prins Konoje heeft ingezien dat een dergelijke opbouw- arbeïd niet geïsoleerd ten uitvoer gelegd kan wor den, doch slechts in vastberadên samenwerking met mogendheden die een dergelijk doel nastreven en niet slechts aan de eigen, maar aan alle naties een vrij, onafhankelijk bestaan in haar levensruimte wil waarborgen. Met het gemeenschappelijk doel correspondeeren de gemeenschappelijke benijders en tegenstanders. Juist deze samenhang en wisselwerking die het werk van de as en van Japan, ongeacht alle schei dende gebieden, zoo rechtstreeks dooreenstrengelen, hebben den Japanschen minister van buitenlandsche zaken er toegebracht de eerste gelegenheid tot rechtstreeksch persoonlijk contact met de staats lieden en volken van de leidende mogendheden in Europa aan te grijpen. Minister Matsoeoka betreedt den Duitschen bo- Boodscliap van Arabische studenten. Tot het Egyptische volk. ROME, 26 Maart (D.N.B.) De Arabische stu denten in Zwitserland hebben een boodschap tot het Egyptische volk gericht, waarin zij er op aan dringen, dat de Egyptenaren zich verzetten tegen de toenemende Britsche inmenging in de Egyp tische aangelegenheden Het is onver dra gelijk, aldus de boodschap, dat het Britsche hoofdkwar tier in de Egyptische hoofdstad is gevestigd, dat de Engelsche legerberlchten, die uitsluitend En- gelschen aangaan, te Caïro worden uitgegeven en dat de Britsche minister-president Egypte openlijk Britsch protectoraat noemt. Telegram van Tswetkowitsi aan Hitier. BERLIJN, 26 Maart (D.N.B.) De Zuid-Slavi- sche minister-president Tswefckowitsj heeft het volgende telegram tot Hitier gericht: „Op het oogenblik, dat ik het Duitsche gebied verlaat, heb ik de eer. uwe excellentie mijn hartelijken dank te betuigen voor de vriendschappelijke ontvangst, die ge ons bereid hebt. Ik ben er van overtuigd, dat in deze ontvangst de vriendschap tot uiting is gekomen, welk uwe excellentie voor Zuid-Slavië en het Zuid-Slavische volk gevoelt Ik verzoek u. mijnheer de rijkskanselier, ook bii deze aelesen- heid de verzekering van mijn groote hoogachting te willen aanvaarden". dem op een oogenblik, waarop juist het werk van de reorganisatie en zuivering van Europa weer een stap verder gebracht is. Hij zal zich dus persoonlijk kunnen overtuigen van het verschil dat bestaat tus schen de werkelijkheid en al de bluf waarmee van Angelsaksische zijde vooral ook in Japan de dingen in Europa blijkbaar met het oog op de groote afstanden met alle middelen in een be drieglijk licht worden gesteld, waarbij men een machtspositie van de Angelsaksen pleegt te sugge- reeren die door de kracht der feiten gelogenstraft wordt. De invloed van Londen en Washington, die tot gisteren nog in Joego Slavië geoefend werd, is in Europa onherroepelijk gebroken. De mogendheden der orde denken er niet aan, zoo besluit de „Diplo", hun strijd door het nage streefde doel ook slechts een oogenblik te staken. De dingen schrijden onweerstaanbaar voort. Ook de besprekingen van minister Matsoeoka met de staats lieden van de as dienen ter voorbereiding en be vordering van deze geweldige taak. De waarde van dit bezoek zal dus zoowel op persoonlijk als op zakelijk terrein liggen. De groote partners, die op dit historisch keerpunt besloten zijn hun volken nieuwe wegen en nieuwe mogelijkheden te ope nen, zullen thans gelegenheid vinden door persoon lijke kennismaking tot een nog doeltreffender werk methode over te gaan die hun veroorlooft de vraag stukken ook van de stoffelijke zijde rechtstreeks aan te pakkeri en tot een oplossing te brengen. Opnieuw ernstige schade aan de Engelsche koopvaardij toegebracht. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Het luchtwapcn heeft Woensdag bij goed aan- valsweer de Britsche koopvaardij opnieuw zware slagen toegebracht. Volgens tot dusver ontvangen berichten is in totaal 31.500 b.r.t. vijandelijke scheepsruimte vernietigd en 6000 b.r.t. zwaar be schadigd. Op den Atlantischen Oceaan, vele honderden ki lometers ten Westen van de Shetlandeilanden, heeft een Duitsch gevechtsvliegtuig met grooten actie radius een bijzonder krachtig beveiligd convooi aangevallen en een vrachtboot met veile lading van omtrent 10.000 b.r.t. door voltreffers tot zinken ge bracht. In dezelfde omgeving zijn twee andere vracht booten van 9000 b.r.t. en 6500 b.r.t. het slachtoffer geworden van de aanvallen van andere gevechts vliegtuigen met grooten actieradius. In de bocht van de Theems, vlak onder de Engel sche kust. heeft een licht gevechtsvliegtuig een tankboot van omstreeks 6000 b.r.t. vernietigd. Het schip stond na eqp vermetel uitgevoerden scheer- aanval, waarbij ook de boordwaper.s in actie kwa men, in lichtelaaie. Aan de Britsche Zuidoostkust is bovendien een koopvaarder van 6000 b.r.t. na bomtreffers met slagzij blijven liggen. De Fransche scheepvaartmaatschappij „Mes- sageries Maritimes" meldt dat een van haar sche pen de Engelsche blokkade heeft gebroken en be houden te Madagascar aangekomen is. (D.N.B.) De onderteekening van het protocol betreffende de toetreding van Joego-Slavië tot het Driemogendlieden-pact. Het oogenblik. waarop minister-president Tswetkowitsj zijn handteekening plaatst. (Telegrafische foto Atlantic) De Engelsche nota aan Joego-Slavië. Mededeelingen van Butler. Het D.N.B. deelt mede: De Engelsche on derstaatssecretaris Butler heeft Woensdag in het Lagerhuis bijzonderheden bekend gemaakt omtrent de nota die de Engelsche gezant te Belgrado enkele dagen geleden aldaar heeft overhandigd. Butler betoogde daarbij o.a. dat de Engelsche gezant, toen het er naar uitzag dat de toetre ding van Joego-Slavie tot het driemogendhe- den verdrag voor de deur stond, zijn nota tot de Joego-Slavische regeering heeft gericht. Daarin werd verklaard dat de Engejsche regee ring onaangenaam getroffen was, toen zij ver nomen had dat Joego-Slavië voornemens was een overeenkomst te onderteekenen, waarmee het niet alleen zijn neutrale houding zou opgeven, doch ook openlijk tot bet stelsel van de vijanden van Groot-Brittannië zou toetreden. De nota vervolgde dat indien een dergelijke overeen komst gesloten zou worden de Britsche regeering zich genoopt zou zien tot de opmerking dat het Joego-Slavische volk in het licht van de jongste geschiedenis bijna met zekerheid in dit vijan delijke stelsel getrokken zou worden. DE INDRUK TE ROME VAN JOEGO- SLAVIë'S TOETREDING TOT HET PACT VAN DRIE. Uit Rome verneemt het A.N.P.) Na de toe treding van Joego-Slavië tot het driemogend- heden pact maakt zich van het Italiaansche volk een gevoel van toenemende veiligheid mees ter. Dit viel vooral Woensdagochtend vroeg op te merken toen het bericht over de toetreding van Joego-Slavië tot het driemogendhedenpact tijd gehad had om in het bewustzijn van de volksmassa door te dringen. Hiertoe hebben vooral de ochtendbladen bijgedragen die met vele berichten, artikelen en foto's het volk be kend maakten met alle bijzonderheden van de plechtigheid te Weenen. Bij een vroegere toe treding tot het driemogendhedenpact had het Italiaansche volk niet zoo zeer het gevoel dat na aan het hart liggende eigen belangen met succes bevorderd waren als juist thans met Joego-Sla- viè het geval is. Iedere eenvoudige man uit het volk had sedert het einde van den wereldoorlog het intuïtieve gevoel in zich dat het nieuwe Joego-Slavië door de vijanden van Italië was uit verkoren tot springplank tegen Italië, zonder dat de Italianen daarbij van hun kant vijande lijke gevoelens tegenover de Joego-Slaven koesterden. Het feit dat Joego-Slavië zich zon der afstand te doen van zijn rechten en grenzen en zonder schokkende politieke gebeurtenissen aan de zijde van Italië en Duitschland heeft geplaatst, acht iedere Italiaan de gelukkigste oplossing en hij gedenkt dit feit in zijn hart met een gevoel van verlichting. Dezen Indruk kreeg men Woensdag in gesprekken met het volk. Het is veelbeteekenend dat in een tijd, waarin anders op straat en in cafés de gemiddelde Italiaan geen politieke gesprekken voert en over het al gemeen gesloten is, in dit geval spontaan uiting geeft aan zijn gevoelens. Van niet gering be lang is hierbij de overtuiging dat het treurige Grieksche probleem thans veel gemakkelijker zal kunnen worden opgelost. Ook de bladen zijn van deze meening. Zoo schreeft de „Messag- gero" dat de geïsoleerde sectoren op het Euro- peesche contingent, waar Engeland nog zijn invloed kan doen gelden, slechts toe te schrijven zijn aan factoren van voorbij gaanden aard die vroeg of laat definitief zullen worden opgelost. RUST IN JOEGO-SLAVIë. Het officieuze Joego-Slavische nieuwsagent schap Avala is van bevoegde zijde gemach tigd op de meest besliste wijze onware, met boosaardige bedoelingen rondgestrooide be richten te loochenen, volgens welke het in Joe go-Slavië gekomen is tot excessen en openlijke betoogingen tegen de toetreding van dit land tot het driemogendhedenverdrag. In tegenstelling tot deze verzonnen berichten, aldus verklaart Avala, heerscht in geheel Joego-Slavië volkomen rust. De Joego-Sla vische openbare meening heeft vast vertrouwen in de bestuurders die in deze ernstige uren de staatszaken leiden en heeft de daad op het ge bied van de buitenlandsche politiek, verricht door de Joego-Slavische regeering, met volledig begrip en instemming opgenomen. De Rtissiscli-Turksclie verklaring. Geen groot opzien in Bulgarije. SOFIA, 26 Maart (A.N.P.) De Russisch-Turk- sche niet-aanvals- en vriendschapsverklaring heeft in Bulgarije geen groot opzien verwekt, vooral niet, daar de volle belangstelling van de Bulgaarsche openbare meening thans op de toe treding van Joego Slavië tot het driemogend hedenpact gevestigd is. De Bulgaarsche bladen publiceeren daarom alleen den» officieelen tekst der verklaring zonder speciaal 'commentaar. Al leen de „Dnevnik" merkt op, dat de Russisch- Turksche verklaring ongetwijfeld een nieuwe bij drage vormt tot het behoud van den vrede in het Zuidoosten en het nabije Oosten, dat tot steun punt voor oorlogsoperaties van vreemde mogend heden moest dienen. Italiaansch weermachtsbericht Actie der Italiaansche en Duitsche luchtmacht in Noord-Afrika' ERGENS IN ITALIë. 26 Maart (Stefani) In zijn weermachtsbericht no. 292 maakt het Italiaan sche opperbevel het volgende bekend: „Grieksche front: normale activiteit van artille rie. Italiaansche luchtformaties bombardeerden herhaalde malen aan den rechteroever van de rivier Devoli vijandelijke steunpunten, opslagplaatsen en kampen. Noord-Afrika: Italiaansche en Duitsche vliegtui gen bestookten met bommen en machinegeweer vuur vijandelijke concentraties van gemechani seerde strijdmiddelen. In den nacht van 25 op 25 Maart ondernam de vijand een luchtaanval op Tri polis. Onze jachtvliegtuigen hebben nog eens de luchtbasis Iraklion op het eiland Kreta met mitrail leurs beschoten. Een vijandelijk vïegtuig werd op den beganep grond in brand geschoten. Vijandelijke vliegtuigen deden aanvallen op eenige van onze steunpunten in de Egeïsche zee, waarbij eenige personen gewond werden. Oost-Afrika: De hardnekkige strijd om Keren duurt voort. Aan beide zijden zijn de verliezen aan zienlijk. In het Gallo-Sidamo gebied is opnieuw een po ging van den vijand om een overtocht over de Daboes te forceeren afgeslagen. Tijdens luchtge vechten bij Keren hebben onze jachtvliegtuigen een toestel van het type Hurricane neergeschoten. Onze luchtformaties bombardeerden een der vijandelijke luchtbases en troffen talrijke op den beganen grond staande vliegtuigen". De krijgsverrichtingen in China. KANTON. 26 Maart (D.N.B.) Bij de uitbrel- ding van hun successen hebben de Japansche strijdkrachten, naar Domei meldt, na op 24 Maart Tsjauyang te hebben Ingenomen, thans de haven Haumensatsjeng aan de Noordkust van de Hal menbocht op 10 K.M. ten zuiden van Tsjauyang bezet. Voor de Duitsche troepen in Noord-Afrika wordt thans te Tripolis een weekblad „Oasi" uit gegeven. Het blad verscheen 15 Maart voor de eerste maal en bevatte o.a. afbeeldingen van den Führer en den Duce (V.P.B.) - Volgens Reuter is in Londen officieele mede gedeeld dat heden in de Engelsche hoofdstad een overeenkomst zal worden onderteekend over de ver pachting van Atlantische steunpunten aan de Ver- eenigde Staten. - De Argentijnsche dagbladen publiceeren een bericht uit Santiago de Chili, waarin gemeld wordt dat de Chileensche regeering den ex-koning van Roemenië een verblijfsvergunning heeft verstrekt. In dit verband verluidt in kringen te Buenos Aires dat ex-koning Carol het voornemen heeft voor zich zelf, mevr. Lupescu, zijn vroegeren hofmaarschalk Urdarianu en den vroegeren Roemeenschen gezant in Lissabon Pnagal de Argentijnsche regeering ver lof voor doorreizen te vragen. (D.N.B.) Blijkens een Reuterbericht uit Kaapstad heeft de premier Smuts in de Kamer verklaard dat de Zuid-Afrikaansche regeering voornemens is zich strikt te houden aan het besluit dat het parlement aan het begin van den oorlog genomen heeft. Dit hield in dat de regeering aan den oorlog deelneemt om de Unie en haar belangen te verdedigen, doch dat zij niet als in den vorigen oorlog een expeditie corps overzee zal zenden. Van de 34 schepen, die tijdens den Spaanschen burgeroorlog in de haven van Barcelona tot zinken gebracht werden, i6 het voorlaatste, een bagger machine van 300 ton, gelicht. Het laatste schip is een kolenlichter. Over enkele dagen zal ook dit schip gelicht zijn. (D.N.B.) Het Engelsche ministerie van voedselvoorzie ning maakt, naar United Press meldt, bekend dat het wekelijksch vleeschrantsoen verlaagd zal wor den Per persoon mag nu slechts vleesch ter waar de van een shilling in plaats van een shilling twee pence verstrekt worden. Met ingang van 31 Maart zal ook het vleeschrantsoen voor kinderen ver laagd worden en wel van 7 pence op 6 pence per week. DE LIGGING VAN JOEGO-SLAVIE. Wij geven hierbij een kaart van Joego-Slavië met de aangrenzende staten. Joego- Slavië is de vijfde Europeesche staat die tot het driemogendhedenpact is toe getreden. In 1937 had Joego-Slavië reeds 'n bijzonder pact gesloten met Italië. Later sloot het land vriendschapsverdragen met Bulgarije en Hongarije. Joego-Slavië telt 15.703.000 inwoners en is 247500 v.K.M. groot: het bestaat uit acht Banaten die op de kaart met stippellijn zijn aangegeven. Joego-Slavië is een belangrijk doorvoerland vooral op het oog met de vertakkingen van den „Orient-Express"- spoorweg en de rivier de Donau. De verbinding van de zee naar het binnenland is lastig. Er zijn weinig goede havens, enkele, zooals Sebenico en Spalata (Split), aitgezonderd. De bevolking behoort tot de Zuid-Slaven. Zij bestaat uit: Serven, Kroaten en Slowenen. (Cartografisch Bureau voor de Ned. Dagbladpers). Reno niet langer „echtscheidings- paradijs". RENO NEVADA (V.S. Het stadje Rcno. eens het ..echtscheidingsparadijs" van Amerika, is thans eerder een huwelijksheme! geworden. De tijd, dat dagelijks wel 123 scheidingen werden uitgesproken is voorbij. Het dagelijksch gemid delde bedraagt nog slechts acht. Er worden daar entegen per dag ongeveer 72 huwelijken ge sloten. De jonge paren, die hier den band voor het leven smeden, zijn echter, in tegenstelling tot de scheidende echtgenooten die meestal tot de beroemdheden behoorden zeer gewone lieden. In den loop van 1940 wei-den te Reno 2250 echt scheidingen uitgesproken. Bij den ambtenaar van den Burgerlijken Stand, die een verdieping lager dan het beroemde schcidingsbureau zetelt, werden in denzelfden tijd 1850 nieuwe paren vereend. De bevolking van Reno 'telt slechts 21.00 zielen, zoodat het duidelijk Ls dat zoowel de trouw- als de scheidingslustigen van buiten kwa men. Meermalen komt het voor dat dadelijk na een scheiding een nieuw huwelijk wordt, aan gegaan. De achteruitgang in de scheidings conjunctuur" van Reno is een gevolg van het feit. dat ook andere staten dan Nevada gemak kelijker scheidingsvoorwaarden hebben inge steld. Nevada heeft dus een groot deel van zijn aan trekkingskracht voor ruziemakende echtelieden verloren, maar daartegenover Ls gebleken dat de staat een steeds grooter wordende belangstel ling geniet van de zijde der millionnalrs. In de laatste tien jaren hebben zich 25 millionnairs in den staat gevestigd en op het oogenblik heerscht een zeer sterke vraag naar landbezit in Nevada. Vele zakenlieden dié met het oog op de politieke wereldgebeurtenissen hun geld '- lig wenschen te beleggen hebben zich op den aankoop van landerijen toegelegd. „In den laat- sten tijd is ©nze zaak in omvang verdubbeld", zoo kan een makelaar te Reno trots verklaren. ,De bodem bij ons is vruchtbaar en de veestapel is uitstekend. Daarbij komt nog dat Navada geen successiebelasting voor landbezit kent." Deze makelaar wist nog te vertellen, dat de meeste nieuwe bezitters zich niet vergenoegen met den aankoop van den grond, maar dat zij boven dien nog groote sommen besteden aan verbete ringen van allerlei aard. (United Press.) De houding van Turkije. Ook in contact met de as-mogendheden? BOEDAPEST, 26 Maart (A.N.P.) De „Magyar- sag" schrijft: Duitschland heeft weer een schit terend diplomatiek succes behaald. Engeland heeft thans voor altijd de hoop moeten opgeven, van Griekenland uit via Joego Slavië naar de Duitsche grens op te trekken: het is tevens in Griekenland in een kritieke situatie geraakt. Ter opheldering van den toestand op den Balkan is alleen nog de regeling der Turksche houding noo- dig. Volgens de ontvangen berichten kan er geen twijfel meer over bestaan, dat ook Ankara met de as-mogendheden in contact wil treden. STOOMSCHIP ..DORIEX* DOOR ENGELS CHEN IN BESLAG GENOMEN. BOEKAREST. 26 Maart (D.N B Het blad „Timpul" meldt uit Constantza. dat het s.s. „Dorien 2", onder Panameesche vlag. dat een maand geleden met 400 Joodsche emigranten uit Constantza vertrokken was. aan de kust van Pa lestina door de Engelschen in beslag ls genomen. Onteigening van Joodscli grondbezit in Roemenië. BOEKAREST, 27 Maart (D.N.B.) De Roe- meensche staatsleider zal vanmidddng een wet af kondigen, waarbij het het Joodsche grondbezit in de steden onteigent. Het Joodsche grondbezit op het platteland was reeds door een wet van 5 Octo ber 1940 onteigend. Krachtens de nieuwe wet wordt al het stedelijke grondbezit van Joden onteigend, behalve de grond, waarop gebouwen van een in- dustrieele of handelsonderneming staan. Onteige ning geschiedt ook wanneer de grondbezitter een Joodsche maatschappij is, d.w.z. een maatschappij waarin tenminste een onbeperkt aansprakelijke Jood is of waarbij het kapitaal voor meer dan de helft aan Joden behoort. De wet somt verder ver schillende categorieën van Joden op, welker grond bezit niet aan onteigening onderhevig is. Als schade loosstelling betaalt de staat in staatspapieren met een rente van 3 procent een prijs die door een bij zonder orgaan wordt bepaald. De wet laat de mogelijkheid van het instellen van Joodsche wijken ln de steden uitdrukkelijk be staan. In dergelijke wijken zullen de Joden grond kunnen bezitten. Een tweede wet regelt het afstaan van de ont eigende erven aan werkzame, produceerende Roe menen tegen gunstige betalingsvoorwaarden. Verruiming van bloemenexport naar Duitschland. Van bevoegde zijde deelt men het A. N. P. mede dat per 1 April a.s. een belangrijk kwantum Nederlandsche bloemen naar Duitschland zal mo gen worden uitgevoerd. Groote kwanta rozen en seringen uit Nederland zullen het a.s. kwartaal vrij gegeven worden voor de export naar Duitschland. Tevens zullen freesia's mogen worden uitgevoerd. PROGRAMMA VRIJDAG 28 MAART 1MI. Nederlandse!) Programma. HILVERSUM I, 414.1 M. 6.45 Gramofoonmuzlek 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Schrift lezing en meditatie. (Christ Radlo-Stlchtlng). 8.10 Gramo foonmuzlek. 8.30 Nieuwsberichten A. N P. 8.45 Gramo foonmuzlek. 10.40 Molto Cantabile. 11.30 Gramofoonmu zlek. 11.30 Cellovoordracht. 12.00 De Melodlslen en solist. 12.42 Almanak 12*5 Nieuws- en economische berichten A. N. P 1.00 Omroeporkest 2 00 Gramofoonmuzlek. 2.15 Voor de vrouwen. 2.30 Esmeralda. 3.00 Vlnamsche schets. 3,20 Gramofoonmuzlek. 4.00 Lezen In den Bijbel (Uitzen ding voorbereid door het Vrljz Prot. Kcrkcomlté). 4.20 Gramofoonmuzlek, 4.30 Gramofoonmuzlek (met toelich ting). 5,00 Esmeralda. 5 15 Nieuws-, economische en beurs berichten A. N. P. 5.30 Esmeralda. 6.00 Causerie „Tot de vrouwen en meisjes van het platteland" 6.15 Voor de bin nenschippers. 6.30 Gramofoonmuzlek 6.42 Almanak. 6.45 Gramofoonmuzlek. 7.00 Economische vragen van dep dag A. N. P 7.15 Gramofoonmuzlek fl.oo Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Berichten. Engelsch. 8.45 Amusementsorkest (opn.). 0,15 Rococo-octet. 9.40 Avondwijding. (Uitzending voorbereid door het Vrljz. Prot. Kerkcomlté). 9.45 Engelsche berichten A. N. P 10.oü Nieuwsberichten A. N. P., sluiting Nederlandsen Programma. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuzlek 6 50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuzlek. 7 45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Gramo foonmuzlek. 8.30 Nieuwsberichten A N. P 8.45 Gramofoon muzlek. 10.20 Klarlnetvoordracht 11.00 Voordracht. 1120 Ensemble Rentmeester. 12.00 Berichten. 12.15 Ensemble Rentmeester. 12.45 Nieuws- cn economische berichten A. N. P. 1.00 Amusementsorkest en „Klaver Drie". 1.45 Gra mofoonmuzlek. 2.00 Orgelspel 2.30 Kamermuziek tgr.pl.). 3.30 Voor de vrouw. 3 45 Gevarieerd middagprogramma (opn.). 4,30 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonmuzlek. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P 5,3# Omroeporkest. 6.00 Lezing „Jeugdige Belijders" (Uitzen ding voorbereid door de Christ. Radlo-Stlchtlng) 615 Orr>- roeporkest. 7 00 Economische vragen van den dag A N. P. 7.15 Groot Amusementsorkest. 8 00 Nieuwsberichten A N. P. 8.15 Actueele reportage of gramofoonmuzlek. 8.30 Gra mofoonmuzlek. 8.45 Radlotooneel. 3.30 Gramofoonmuzlek, 10.00 Nieuwsberichten A. N. P., sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7