Het onderwijs in de Lichamelijke Opvoeding LANGS DE STRAAT. JCact TLieuws Spatt en Spel DONDERDAG 27 MAART 1941 HAARLEM'S DAGBEAD' Te Haarlem wordt naar de richtlijnen gewerkt Het is bekend dat het departement van Onderwijs in November j.l. bepaald heeft, dat in de toekomst onderwijs in de lichamelijke opvoeding zal moeten worden uitgebreid en bovendien in alle klassen der lagere school gegeven moet worden. Daarbij zijn voor de gemeentebesturen bepaalde richtlijnen gegeven. Haarlem, waar tot nu toe dit onderwijs niet werd gegeven in de le en 2e klasse, heeft evenals ver schillende andere gemeenten daaraan reeds een begin van uitvoering gegeven. Bij de behandeling der gemeentebegrooting voor 1941 is in den raad medegedeeld dat het om financieele bezwaren voor Haarlem onmogelijk wordt geacht het onderwijs in de lichamelijke opvoeding in de lagere klassen ook door vakonderwijzers te doen geven. Er werd toen gesproken over de mogelijkheid om een aan vullenden cursus te geven voor de onderwijzers die in het verleden de gymnastiekakte l.o. gehaald hadden. Wij vernemen thans dat er een verandering in de situatie gekomen is, daar op het departement aan een nieuwe regeling wordt gewerkt. In de vakbladen zijn jonge leeraren in de licha melijke opvoeding opgeroepen voor de betrekking van consulent. De taak van die consulenten zal zijn het onderwijzend personeel dat daarvoor in aanmerking komt een korte opleiding te geven om te maken dat die dames en heeren geschikt zijn om het onderwijs in de lichamelijke opvoeding in de lagere klassen te geven. Het is nog niet bekend hoeveel consulenten er in het land zullen worden aangesteld, zoodat men ook nog niet weet of er in Haarlem of in de nabijheid standplaats zullen krij gen. Haarlemsche Kantonrechter HAARLEM Woensdag Hedenmorgen stond voor den Haarlemschen kantonrechter een slager uit Beverwijk terecht, die op 9 Januari een kalf frauduleus had geslacht. Hij deed dit voor een boer, doch kocht zelf ook een deel van het kalf voor f 15. Voor het frauduleus slachten werd hij veroordeeld tot f 40 subs 20 d. en voor het doen vervoeren van ongekeurd vleesch tot f 10 subs 10 d. De boer, die het kalf had laten slachten, werd wegens uitlokking veroordeeld tot f 40 subs 20 d. en f 10 subs 10 d. wegens het in voorraad heb ben van ongekeurd vleesch. De slager en de boer waren door den politierechter reeds tot boeten van resp. f 50 en f 100 veroordeeld. Woensdagmorgen werd een slager uit Beverwijk tot een week hechtenis veroordeeld. Hij had 6o K.G. ongekeurd vleesch in voorraad. Reeds vroeger was hij wegens herhaalde overtreding van de vleeschkeuringswet veroordeeld tot een hechtenis- straf, namelijk van één dag. De opbrengsten voor „Winterhulp" stijgen. Nederlandsche burgemeesters maken studiereis in Duitschland. De burgemeesters van Noord- en Zuid Scher mer, Zijpe, Kwadijk, Monnikendam, Wieringer- waard en Oosthuizen zijn Woensdagmiddag m gezelschap van den directeur van „Winterhulp m Noord-Holland, den heer Avenarius, den direc teur van w.H. in Amsterdam, den heer Tydeman en de heeren Haveman en Jumelet van de W.H. propaganda afgereisd naar Duitschland om op uitnoodigiing van de stad Witten aldaar in West- falen in het algemeen den arbeid van de Winter- hilfe en de Volkswohlfahrt te 'bestudeeren. In het gebouw van den Beauftragte van den Rijkscom missaris voor de provincie Noord-Holland Dr. Seidel aan het Kenaupark kwamen de bur gemeesters en de andere heeren voor hun vertrek tezamen. Dr. Seidel sprak hen ten afscheid toe, en wees erop dat deze reis belangrijk zal zijn voor het toekomstig werk der burgemeesters in Neder land. Het doel van deze studiereis is bereikt wan neer men, teruggekomen in het eigen land, het goede van de dingen, die men gezien heeft, hier over brengt. In Duitschland is de Winterhilfe uit gegroeid tot het grootste sociale- en gemeen- schapswerk. Het volk. zoowel de gevers als de ont vangers, is erdoor verbonden tot één geheel. De bedoeling van deze reis is dat de burge meesters het werk van het nieuwe Duitschland zullen kunnen beoordeelen zooals het ln werke lijkheid is, en niet meer in de caricatuur. die de tegenstanders daarvan maken. Wij moeten onderling bruggen slaan. De Duit- schers willen de Nederlanders leeren kennen, be grijpen en met hen samenwerken, en zij verwach ten van de Nederlanders dat zij ook de Duitschers in hun streven willen leeren kennen. Er bestaat geen twijfel aan of Nederland wordt op een of andere wiize in de nieuwe orde betrokken. En die nieuwe plaats zal Nederland met zijn geheele kunnen moeten vervullen. Wanneer Nederland en Duitschland samenwerken daar waar de dingen hen verbinden, zal het nageslacht daarvan de vruchten plukken. De heer Seidel was zeer verheugd over den voor uitgang. welken de opbrengst voor Winterhulp in menige plaats, o.m. Zaandam, vertoont. De com missaris voor de provincie Noord-Holland Mr. A J. Barker, sloot z>rh in pen afscheidswoord eehe°l aan bij den wensoh van den .heer Seidel. namelijk dat men tot zich neemt hetgeen goed is. Men moet met open oog en vooral met open ziel Duitschland betreden, want daar is voor ons Nederlanders nog een en ander te leeren. Wanneer de burge meesters en andere heeren van deze reis terug- keeren zullen ze veel aanleiding hebben tot ni°uw Initiatief en tot hernieuwde scheppingskracht. Haarlemsche kinderen naar Utrecht. De heer Avenarius, directeur van Winterhulp voor Noord-Holland, uitte hierna ziin erkentelijk heid voor de organisatie van de studiereis, en ging nader In op den vooruitgang in de waardeering voor Winterhulp, waarvan de heer Seidel reeds sprak. In Zaandam is bil de vorige collecte f 90 opgehaald. Het bedrag van de laatste collec te bedroeg f 1655! Ook de opbrengst van de gemeente Beverwijk is zeer vooruitgegaan, namelijk van f 405 tot f 1700. Onze eigen stad Haarlem bracht den laatsten keer ook aan merkelijk meer op, namelijk f 4734 Ttegen vorig maal f 1883), Hilversum kwam van f 697 op f 4000 en een kleine plaats als Wer- vershoef van f 27 op f 397. De stichting Winterhulp heeft aan de in het Kareol verpleegde Nederlandsohe oud-strijders een toezegging zedaan van f 400 voor de aan- schaffing van kleeren. Aan het comité „Stille Armen" te Haarlem wordt f 3000 afgestaan, en bovendien wordt f 2000 beschikbaar gesteld om kinderen uit behoeftige gezinnen in Haarlem een tijd. bij gezinnen in Utrecht op verhaal te laten fcomen. Verstrrkken van opdrachten aan Nederlandsche industrieën. Besprekingen in Den Haag. Woensdag had te 's-Gravenhage een bijeen komst plaats voor vertegenwoordigers van Neder- landsche en Duitsche industrieën, ten einde be sprekingen te voeren omtrent vraagstukken, ver band houdende met het verstrekken van Duitsche orders aan Nederlandsche industrieën. De bijeenkomst werd door den commissaris- generaal voor Financiën en Economie, minister dr. Hans Fischböck, geopend. Met voldoening consta teerde hij, dat de samenvoeging van bedrijfsver- wante groepen in één organisatorisch geheel reeds nmerkelijke vorderingen heeft gemaakt. Binnen kort kan een definitieve totstandkoming van alle aaneengesloten groepen in één, nauw aaneengeslo ten verband tegemoet worden gezien. Thans gaat het er om, zei hij, met de practische werkzaamheden te beginnen. Het is nu de taak, gemeenschappelijk te overleggen, in welke mate Duitsche opdrachten aan Nederlandsche industrieën kunnen worden verstrekt en uitgevoerd. Op het oogenblik krijgt het Nederlandsche be drijfsleven een oorlogskans. In Nederland immers kunnen in vele gevallen nog werkkrachten gevon den worden, die in staat ^ijn, na een korte tech nische opleiding in industrieele bedrijven te werk le worden gesteld, zulks in tegenstelling tot Duitsch land, waar dit niet mogelijk is. Hierin ligt dan ook de oorzaak dat een verschuiving van Duitsche op drachten naar Nederland plaats heeft, waardoor in hooge mate de bedrijfscontinuïteit der onder nemingen wordt verzekerd. Men moet echter in dit verband niet vergeten, zoo verklaarde dr. Fischböck, dat het verstrekken van Duitsche ordei's aan Nederland voor het Duit sche bedrijfsleven een offer beteekent. Tengevolge namelijk van de eischen, die de Duitsche oorlogs voering stelt, heeft het Duitsche bedrijfsleven erin toegestemd, opdrachten, die zij anders zelf te ver vullen zou hebben gekregen, aan Nederlandsche industrieën af te staan. De oorlogsvoering stelt speciale eischen aan het gezonde verstand. Vandaar de verschuiving van aan het Duitsche bedrijfsleven verstrekte orders naar Nederland. Dr. Fischböck sprak in dit ver band den wensch uit, dat het Nederlandsche be drijfsleven de tenuitvoerlegging van deze opdrach ten met dezelfde nauwkeurigheid en zorgvuldig heid laat plaats hebben als door de Duitsche in- dustrieelen zou .geschieden. In Nederland zal alleen datgene worden vervaar digd, wat van oorlogsbelang is. Van oorlogsbelang is alles, wat het Duitsche volk noodzakelijk ge bruikt en noodig heeft. Niet belangrijk is, wat de Duitsche bevolking niet noodig heeft. Spreker deed een dringend beroep op de aanwezigen, bij het ten uitvoerleggen van hun taak zich steeds deze ge zichtspunten voor oogen te houden. De aan het Duitsche bedrijfsleven gestelde eischen zijn enorm groot en in geen enkel opzicht te vergelijken met de aan de Nederlandsche industrieën gestelde nor men, niet in 't minst wat er van de arbeiders wordt gevraagd. „Werkt allen mede aan de schoone taak, die u wordt opgelegd, ten einde met de aan u ver strekte opdrachten uw bedrijf of onderneming ook de naaste toekomst aan den gang te kunnen houden!" Hierna voerde de plaatsvervangende leider van de Reichsgruppeindustrie. general-director R. Stahl uit Berlijn het woord. Deze besprak met een enkel woord de taak die aan de Duitsche industrieën in oorlogstijd is opgelegd en de daarmede gepaard gaande noodzakelijkheid, orders naar elders te verschuiven. Vervolgens nam de leider van de Zentrale Auf- tragstelle, ing. E. Nimtz het woord. Deze consta teerde, dat in vele gevallen de Nederlandsche in dustrieën reeds tal van welkome orders hebben ge kregen, en tenuitvoer gebracht. Tenslotte sprak nog mr. B. J. M. van Spaendonck, lid van de Tilburgsche Vereeniging van Fabrikan ten. Deze wees op het brandende vraagstuk van het heden, en voor de naaste toekomst: „Hoe kan ik erin slagen, mijn bedrijf gaande te houden?" Hierna hadden afzonderlijke besprekingen plaats tusschen de vertegenwoordigers van Duitsche en Nederlandsche bedrijfsgroepen. (A.N.P.) Jaarvergadering St. Vincentius- Vereeniging. De St. VIncentius Vereeniging te Haarlem heeft Dins dagavond in haar gebouw aan de Nieuwe Groenmarkt onder voorzitterschap van ir. P. C. van der Heyden haar jaarvergadering gehouden. Deze hield een openingsrede, waarin hij het liefdewerk der vereeniging besprak. Hij merkte op. dat de spijskokerlj bij de Haarlemmers een bijzondere populairiteil geniet. Tot groote voldoening de armen konden in den afgeloopcn winter weer i maal per week warme porties eten worden verstrekt. Voor de arme gezinnen werd in 1940 luim f2000 ver zameld. De secretaris bracht het Jaarverslag uit. Het aantal werkende leden steeg van 155 tot 158. Spe ciaal werd het vertrek van den leider G. Gussenhoven gememoreerd, die gedurende negentien jaren als president van de Spijskokerlj zijn krachten had gegeven. De heer Beijk nam zijn plaats in. In 1940 werden 428 gezinnen bezocht. De vereeniging mocht van Z.H. Exc. Mgr. J. P. Hulbers een belangrijke gift ontvangen, terwijl talrijke weldoe ners haar ln staat stelden om het zegenrijk werk voort te zetten. In 1940 werd in totaal uitgegeven een bedrag van f 83.561,91 (f78.220). 27 voogdijkinderen werden in gezins verpleging en 36 in gestichten opgenomen. De bibliotheek aan de Nieuwe Groenmarkt Is het ge heele jaar door geopend geweest. Van Mei tot October werden daar 5879 boeken uitgeleend. In totaal werden 83920 boeken uitgeleend- In de bibliotheken, die te zamen 1322 lezers telden, werd f 1.656.08 ontvangen. Door de Spijskokerij werden 205860 (219723) porties uitge reikt. De uitgaven bedroegen f 27.415.12. Ontvangen werd f 24.042,59. Door het algemeene magazijn werden 1710 stuks kleeding, schoeisel e.a. omgezet, ter waarde van f 2.821.30. De commissie voor Stille men heeft zeer verdienste lijk werd verricht. Uitgegeven werd f3647,69. ontvangen f 1675.62. De voorzitter bracht hulde aan den secretaris len penningmeester, den heer Leeuwenberg, en prees eveneens voor het vele werk. dat zij in het afge.uopen Jaar hadden verricht. De Zeereerw. heer Pastoor R Roovers hield hieren propagandistische rede. De heer W J. B. van Licmt verklaarde tenslotte dat Haarlem trotsch is op zijn spijskokerij. ..want wij zei hij. „de andere steden reeds een slag voor bij het in richten van een Centrale Keuken". Namens het gemeente bestuur dankte spreker voor de bereldwillgheid waar mede de spijskokerij direct ln den bres sprong om te asslsteeren bij de warmvoedselvoorziening van de be volking. SHOW- EN AMUSEMENTSORKEST „DE BOUGIES". Het show- en amusementsorkest „De Bougies", gevormd door oud-leden van de Nederlandsche weermacht, is Dinsdagavond op Kareol voor het laatst onder dezen naam opgetreden. Voortaan zal het „De Boschies" heeten en onder dien naam zal het in April a.s. in het Rembrandt Theater te Haarlem optreden. liet Wonder. In de groote stad draaien de deuren. Ze draaien de klanten, de. koopers, naar binnen en als de klanten, de koopers. hun affaires hebben gedaan draaien de deuren ze naar buiten. Vele groote zaken hebben draaideuren, die deftig en geruisch- loos draaien. Dikwijls staat er een deftige en ge- ruischlooze portier bij. die al dat gedraai regu leert. Ook het cafétaria heeft draaideuren. Zonder portier. De gaar.de en de komende man moet maar voor zichzelf zorgen om ongedeerd te kun nen naderen tot de plaats, waar men voor een penning van twaalf en een halve cent de geuren de, laten we zeggen: koffie en de knapperige heerlijkheid kan bekomen. Gemeenlijk gaat het bedrijf zijn rustigen gang. Koffie drinken en taartjes eten zijn weinig enerveerende bezigheden en mocht er iets de rust in deze groote-stads oase verstoren, dan Is er een chef, die een wakend oog houdt. Maar soms nadert een groepje het cafetaria, dat voor de ruiten samendromt en geen nog geen gebruik maakt van de draaiende deuren. Een koppeltje jongelui, wier middelen een zuivere tegenstelling vormen tot hun verlangen, zich ook eens te goed te doen aan de lekkernijen, die be- _reerlijik lonken achter de spiegelruiten. Als het programma van het dagelijksch kattekwaad is afgewerkt en de verveling dreigt, als het zoo koffietijd is en de Maartsche lucht prikkelt en hongerig maakt, dan glanst een appelbol en dan lonkt een saucijzenbroodje zeer verleidelijk. Het zestal stond daar en critiseerde de vele stil levens in de etalage. Maar men kan niet eeuwig bespiegelen en het duurde dan ook niet lang of het gezelschap liet zich de zaak in-draaien en stond daar, een beetje onwennig, in het cafétaria. Twaalf oogen keken naar de etende, al maar etende, drinkende, al maar drinkende menschen, twaalf voeten schuifelden door de inrichting, zonder den pas te markeeren ter plaatse waar men in een cafetaria halt pleegt te houden. Ook dat gaat vervelen. De verveling is de moeder van velerlei ondeugd. Wie gaf de eerste duw. wie maakte dien meneer met zijn kopje chocolade het eerst het leven zuur? Wie maakte het eerst bee- nen in de richting van de draaideur? Als 'een vlucht opgejaagde musschen stoof het gezelschap weg en liet zich de straat op malen. Maar musschen en straatjongens komen terug als de omgeving weer veilig is. Zouden ze een zoo voor de hand liggende gelegenheid tot ver strooiing laten glippen? Daar nam het gezelschap plaats in den mallemolen. Draaiendraaien.. daar zoefden en zwiepten de deuren in opgevoerd tempo en binnen zetten de menschen hun kraag op. Zooiets kan niet lang duren. Een vorm van ge rechtigheid naderde en dat was genoeg, 't Gezel schap koos weer de frissche lucht. Maar voor den ingang had zich krek even te voren een politieagent geposteerd, die het geval eens opnam en kéék. Amsterdamsche politie agenten zijn levenswijze lieden, die weten, dat de stomme blik in dit leven menigmaal wint van het rederijk sermoen. Dies stond hij en keek Hij zag, hoe de draaiende deuren de boosdoeners stuk voor stuk de straat opwierpen en hoe deze zich weghaastten ver buiten het bereik van de glim mende knoopen. En toen stond er plotseling één vóór hem. De laatste Allicht de minst pientere. Een, die met den looden last van zijn overtreding ln zijn schoenen liep en schuldbewust zijn vonnis af wachtte. Maar de rechter miste zijn dossier en was niet op de hoogte van dè instructie. De agent {Teek en zweeg. Het zwijgen duurde een eeuwigheid. „Wat is er?" Op een gewetensvraag is het moeiliik antwoor den. Een nieuwe eeuwigheid brak aan. De chef daarbinnen kwam het geval eens op nemen. Er werd een blik gewisseld. De chef haal de de schouders op. Toen keek de man weer eens naar het kereltje en vervolgens naar de appelbollen en de saucij zenbroodjes en hij begreep. Misschien heeft hij zelf deugnieten van het zelfde slag. Misschien rees er een herinnering aan de jaren, waarin een taartje het arme leven verrijkt. Misschien was hij simpel-weg verlegen met het geval. De mannen van het vak moeten maar uitmaken, waarom hij het volgend oogenblik naar ziin achterzak tastte en een dubbeltje en een plakker stopte in het straatjongenspootje. Maar hij dééd het en toen was er alleen nog maar een agent, zoo'n gewone Amsterdamsche agent, die met agentenpassen verder liep en een chef van het cafétaria. die met ziin nieuwen klant verdween door de draaiende deuren GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: Fortuin. Leidschevaart 556 zw., armband: Vink, Spaarne 84. adressen van vrachtrijder t. n. v. Benraad; Vermeulen. Tugelastraa» 65, geld. Oort huis, Archipelstraat 19, hond; Kennel Fauna, Friesche Varkensmarkt 24, hond; Greuner, Fred. Hendriklaan 25, dameshorloge: Kennel "Fauna. Friesche Varkensmarkt 4 katten: Bureau van Politie, Smedestraat zakmes: v. d. Weelen. Rijksstraatweg 485, portemonnaie m. i.; Koster, Spaarndamscheweg 170 zw.. portemonnaie m. I.; Schake laar, Joh. de Breukstraat 32, portemonnaie m. 1.; Bakker, Groote Markt 23 A, damesparapluie: Bureau van Politie, Smedestraat. rijwielplaatje; v. Gelder. Caninefatenstraat 57, rljwielplaatjc; Bureau van Politie. Smedestraat. gym nastiekschoen; Vermeulen. Tugelastraat 65. tasch; De Bruin, Steenbokstraat 10. af te halen gemeentekeet s«oi> bergstraat tusschen 8 en 17 uur, zak meel. Twee agenten van politie van een Vtrechtsche rand gemeente zijn voorloopig geschorst, omdat zij zich heb ben ingelaten met kettinghandel. Zij hadden thee voor een hoogeren prijs verkocht aan een anderen inwoner. Zoowel tegen de agenten, die voorloopig uit hun ambt zijn geschorst, als tegen den particulier is proces-verbaal opgemaakt. De Rijksopbouwdienst heeft Woensdag aanbesteed het bouwen van een Rij'-s hoogere burgerschool met con ciërgewoning en btjbehoorencie werken op een terrein aan de Almastraat te Sneek. Laagste inschrijver was P. Walta te Franeker voor f 298.600. Volgens beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken worden ingang van 1 April 194! de gemeenten Eede. St. Kruis en Aardenburg samengevoegd tot één nieuwe gemeente, welke den naam Aardenburg draagt. In de plaats van den heer J. C. M. Mensing Is tot voorzitter der Nederlandsche Slerteeltcentrale benoemd de heer Verduyn te Llsse. Op het landgoed ..Mataram" te Dalfsen is op 85-jari- gen leeftijd overleden Mr. Dr. J. A. baron De Vos van Steen wijk. Staatsraad in buitenge wonen dienst. De ter aardebestelling zal Vrüdag a.s. te Brommen plaats hebben. Naar het A. N. P. verneemt is aan den heer G. Wolters. directeur van het Postkantoor te 's Gravenhage. als zoodanig op zijn verzoek eervol ontslag verleend met igang van 16 Junt a.s. Na bijna 45 jaar in P. T. T.-dlenst te zijn geweest zal hij zijn functie als directeur van het hoofdpostkantoor 's Gravenhage neerleggen. Te Bussum zijn twee jeugdige villabewoners van 17 en 23 jaar gearresteerd, verdacht van fiet sendiefstal. VOORSTELLING VAN „OVERSCHOTJE". Het Nederlandsch Tooneel. directeur Cor van der Lugt Melsert. geeft Zondagavond 30 Maart In den Stadsschouw burg te Haarlem een populaire voorstelling van het be kende blijspel in drie bedrijver: ..Overschotje" van Dario Nlccodemi. De rol van Overschotje wordt gespeeld door Annie van der Lugt MelsertVan Ees; dc rol van haar beschermer, den ingenieur Titus Sacchl, door Cor van der Lugt Melsert. Voetbal HET SPEL DER CLUBS UIT HAARLEM EN OMGEVING. Beschouwingen over de laatste vijf seizoenen. HAARLEM. De club der roodbroeken heeft ln den loop der jaren ccn eigenaardige vermaardheid verworven. Zij staat er name lijk voor bekend, dat zij zelf nooit kampioen kan worden, ir dat zij wel heel dikwijls kampioenscandidaten „nekt", zooals de minder fraaie term luidt. Inderdaad, Haarlem heeft wel vaak op de nominatie voor de eerste plaats gestaan; we tóbben wel seizoenen gekend, dat bijna het voor oogen gestelde doel bereikt werd, maar dan strandde men weer in het gezicht van de haven, hetzij doordat zij zelf een besllssenden wedstrijd verloor, hetzij doordat de hoop niet verwezenlijkt werd. dat een of andere club op het laatste oogenblik nog een concurrent zou uitschakelen. Meestal eindigde Haarlem ln bet midden van de rang lijst. „En daar hoort zij", zoo luidt veler opinie. Die meening onze lezers weten het onderschrijven wij niet. Haar capaciteiten zijn daarvoor te hoog. Niet waar, de roodbroeken spelen soms een partijtje voetbal, waar een andere club niet aan tippen kan! Maar ja. dan komt er soms onverwacht een off day. zooals bijvoor beeld j.l. Zondag 16 Maart tegen D. O. S., die aan alle hoopvolle verwachtingen den bodem inslaat. Dit zijn van die tegenslagen, waaraan de roodbroeken zich maar niet schijnen te kunnen onttrekken. In het seizoen 1936 '37 werden op die manier vele kost bare punten verloren. De uitwedstrijden bijvoorbeeld tegen Hermes-D. V. S en H. B. S. leverden nederlagen van resp. 40 en 5—0 op. Van een club als Haarlem mag toch verwacht worden, dat zij zulke tegenstandsters kan kloppen. De roodbroeken kwamen aan het eind van het seizoen weliswaar nog op de derde plaats terecht, maar met een zeer grootcn achterstand op Feijenoord en D. W. S., die resp. 18 en 16 punten méér behaalden. In het volgende seizoen werd de kampioenstitel bijna door de roodbroeken behaald; het scheelde slechts één punt op Feijenoord. die met 27 punten kampioen werd. Haarlem veroverde er 26. Als ln dat seizoen haar twee gelijke spelen (2—2 tegen Xerxes en l—1 tegen 't Gooi) nu eens overwinningen waren geweest, dan had de kam- pioensvlag op het terrein aan den Schotcrweg ontplooid kunnen worden. Zoo ziet men weer, hoeveel waarde één doelpunt kan hebben! Alle hoop was toen gevesligd op den uitwedstrijd tegen Feijenoord: als die nou-ls gewon nen kon worden! Dan was men er. De Rotterdammers maakten er echter81 in hun voordeel van! Een her haling dus van het drama op 13 December 1936. toen Feijenoord met dezelfde cijfers won. In het seizoen 1938 39 nam Haarlem nog Juist in de bovenste helft van de ranglijst plaats. Zij deed toen cies het werk van de middelmatige club, namelijk 18 punten vergaren uit 18 wedstrijden, dus een gemiddelde van 1.—. Het fraaiste resultaat irv dat seizoen bereikte zij tegen R F. C.. die met een 7—0 nederlaag naar Rotter dam teruggestuurd werd. De 6—3 overwinning ln Dordt tegen D. F. C. mocht er Intusschen óók zijn. Heelemaal mis ging het echter in 1939"40. Toen werd zij zelfs weer met degradatie bedreigd. Het resultaat een heel seizoen ploeteren was slechts de achtste plaats. Niet minder dan twaalf maal verloren cn één keer gelijk gespeeld, zoodat de roodbroeken aan hun supporters slechts vijf maal reden lot juichen gaven. Een klinkende overwinning konden we in dat seizoen dan ook niet no- teeren. Wel werd als een blijde Sint Nlcolaas-verrassing met 4—2 en nog wel in Amsterdam van Ajax gewonnen. En in dit seizoen tenslotte heeft Haarlem ook nog ge- ruimen tijd een kampioenskans gehad, maar er werden tenslotte weer zóóveel kostbare punten prijsgegeven, dat V. S. V niet de minste moeite meer had, den titel te behalen. Als ln de nog restccrende vier wedstrijden met grooten strijdlust gestreden wordt, kunnen de roodbroeken zich misschien nog op de eervolle tweede plaats handhaven. Maar dan moet opgepast worden, want er zijn nog kapers op de kust! Nu eens niet naar het midden afzakken Haarlem l KYNOLOGENCLUB „KENNKMERI.AND". De Kynologenclub „Kennemerland" afdeeling Haarlem en Omstreken der Nederlandsche Kennel Club „CYNOPH1LIA" organiseert een club-match voor alle rassen, -welke gehouden zal worden op Zondag 13 April (len Paaschdag) in de groote bovenzaal van het Gemeen telijk Concertgebouw. Lange Bagijnestraat te Haarlem. De K. C. „Kennemerland" heeft voor deze match de speciale medewerking verkregen van de Nederlandsche Welsh Terrier Club. alsmede van de Nederlandsche Fox- Terrier Club, zoodat voor wat de Terriers betreft Inzen ders en bezoekers „het neusje van de zalm" te zien zullen krijgen. Wat aan deze clubmatch wel een bijzonder cachet zal geven, ls het feit, dat in de pauze het medebestuurslid de heer J. A. C. ZUlesen, die op 1 April 1.1 gedurende 40 jaren aan den Raad van Beheer was verbonden, zal reet- pieeren ter herdenking van dit in de Kynologie wel zeld zaam voorkomend Jubileum Het keurmeestercorps dat aan deze match haar willende medewerking verleent, bestaat uit de heeren T. van Dijk voor Welsh Terriers: J. L. J. J. Harms voor Fox-Terriers: D. W. van Brouwershaven voor Holland- sche, Belgische en Duitsche Herdershonden; J. W. Koe- neman voor Bouviers; G. J. Krebs voor alle overige rassen. De zaal waarin deze match gehouden wórdt Is berekend op een groot aantal honden zoodat niets u weerhouden kan uw hond in te schrijven. De inschrijving wordt Donderdag 10 April gesloten. Een-historisch belangrijk onderdeel der aanwinsten van het Centraal Museum te Utrecht, welke thans tentoongesteld zijn. is een marmeren buste van prof. Nico- laas Beets, vervaardigd door F. Stracké, in 1884. (Foto Pax Holland) Het transport van de winterkool geeft in de tuinbouwstreken vele handen werk. (Foto Pax Holland) Handbal Concordia—Lijnden. Voor Zondag a.s. is het volgende programma vastgesteld. Dames: Eerste klasse. ConcordiaSimson 10.uur A. H. C.—Rapldltas 1.10 uur TurnoVriendschap 12.— uur A. D. A.—Zeeburg 3.10 uur Watervrienden—Nlloc 3.15 uur Concordia—Lijnden A. H. C—Rapldltas Kr en VI.—Olympla D. O. S.—NllOC Voorul tV nendscha p Tweede klasse. 10.45 uur 1.30 uur 10.— uur 2.— uur 9.30 uur 11.— uur 10.45 uur S. S. H.—Carna Vooruit—B. G. V. Vriendschap 2—O. S. 3. Zaanland—Rapldltas 2 Heeren: S. S. H.—Concordia (Z.) Vriendschap 2—O. S S. Olympia 2—Concordia 2 Voor de Concordfa-hceren staat cr Zondag een der zwaarste cn tevens belangrijkste wedstrijden van het sei zoen op het programma, n.I. tegen Lijnden, dat zijn theoretische kampioenskans ongetwijfeld' op de bekende robuuste wijze zal verdedigen. De rood-wlttcn zullen het dan ook zeker niet gemakkelijk krijgen, daar vooral de achterhoede der Meerbewoners moeilijk te passeeren is. Alleen met een breed en snel aanvalspel, waarbij het vroegtijdig benutten van dc buitenspelers is aan te be velen, heeft de thuisclub kans op succes. Na het vertoonde spel in den wedstrijd tegen Vooruit, achten we ook nu de rood-wltten tot een overwinning in staat. De Concordla-dames krijgen het niet minder zwaar tegen Simson, dat cr zelfs op papier beter voor staat dan de Haarlemsche dames. Wanneer de thuisclub echter even enthousiast als vorige week tegen Rapldltas partij geeft, terwijl de verdediging haar opbouwende taak nu met mej. R. Sjouwerman in de gelederen beter kan verzorgen, geven we den rood-wlttcn gelijke kansen. De Rapldltas elftallen gaan op bezoek bij A. H. C. (Amsterdam), waar den heeren op het zwaar te bespelen terrein aan den Middenweg een warme ontvangst te wach ten staat. We gelooven dan ook niet. dat de zwart-wltten er in zullen slagen de belde punten naar Haarlem te bren gen. Anders staat het natuurlijk met de Rapidltas-dames, die zich momenteel geen nederlaag of zelfs gelijk spel kunnen veroorloven en dan ook zeker in staat moeten worden geacht, tegen het matig spelende A. H. C.-dames- team een klinkende overwinning tc behalen. In de tweede klasse gaan de Zandvoortschc dames cn heeren op bezoek bij de Vriendschapreserves, waartegen zij de beste papleren hebben. Ook de Bloemendaalsche dames en Raplditasreservcs spelen in Zaandam, respectievelijk tegen Vooruit en zaan land. We voorspellen eerstgenoemde een overwinning, terwijl de Haarlemsche dames ln het leidende Zaanland wel haar meerdere zullen moeten erkennen. De S S. H.-ploegen spelen thiHs tegen Carna en Con cordia (Z.) cn wellicht zorgen dc Velsonsche dames hier wederom voor een aangename verrassing; de heeren zul len echter wel zonder eenlge hoop tegen het sterke Zaan- sche heerenteam in het veld treden. Concordia 2 krijgt ln den uitwedstrijd tegen Olympla 2 een gelljkwaardlgcn tegenstander, zoodat dc rood-wlttcn met wat geluk wellicht een overwinning kunnen boeken. Waterpolo ÏTAAGSCHE ZWEM- F.N POLOCLUB. 's GRAVENHAGE 26 Maart. Zondag 30 Maart, des namiddags om half vijf. zullen in dc overdekte zwem en badinrichting aan de Maurltskade alhier, voor de win tercompetitie 1ste klasse van den Nedcriandschen Zwem- bond dc waterpolowedstrljdcn gespeeld worden tusschen de beide eerste dames- en heerenzeventallen der Haagsche Zwem- en Poloclub en dc Otter uit Hilversum (damea) alsmede de Waterratten uit Haarlem (heeren). Kanosport Hot programma voor liet komende seizoen. Het bestuur van den Nederlandsehen Kanobond heeft voor het komende seizoen het volgende programma vast gesteld; 18 Mei; Gewestelijke lnngebannwedsti-ijden te Rotterdam. 25 Mei; Gewestelijke langcbaanwedstrljden te Deventer. 25 Met: Zwetrace, Inngebnanwedstrijd over 7i/t K.M. te Wormcr, 1 Juni; Betroiiwhaarhcldstocht van het Alknmnrdermeer. 2 Juni: Betrouwbaarheldstocht over c.a. 40 K.M. door het Westlnnd. 8 Juni: Zaattrace. nationale lnngebaanwedstrijden over 10 cn 15 K M. te Wormerveer. 15 Juni: Gewestelijke kortebaanwedstrljden te Zutfen. 15 Juni: Gewestelijke kortebaanwedstrijden tc Delft. 22 Juni Nationale langebaankamploenschappen t® Amsterdam. 29 Juni: Gewestelijke kortebaanwedstrljden te Zaandanx 29 Juni: Gewestelijke kortebaanwedstrljden te Eindhoven. 6 Juli: Nationale kortebaanwedstrljden te Zwolle. 20 Juli: Nationale kortebaanwedstrljden te Haarlem. 10 Augustus: Betrouwbaarheldstocht te Wormcr. I7a Augustus: Nationale kortcbaan wedMnden te Zaandam. 31 Augustus: Langebaanprestatiewedsti i)d over 41 K.M. te Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 9