Jbutviaad Geen loonbelasting op uitkeeringen in gevolge sociale verzekeringswetten. SALIX REPENS. UIT EIGEN TUIN Jiott Tlieuivs ZATERDAG 29 MAART 1941 HÏAREEM'S DAGBEAB Wijziging in de bepalingen. Te groote administratieve bezwaren. 's-GRAVENHAGE. 27 Maart Naar wij verne men heeft de Secretaris-generaal van het departe ment van Financiën een zeer belangrijke beslissing genomen ten aanzien van de toepassing van de loon belasting over de uitkeeringen ingevolge de sociale verzekeringswetten. Bij gepleegd overleg met de organen, welke met de uitvoering van deze wetten zijn belast, is namelijk gebleken dat aan de inhouding van loonbelasting over bedoelde uitkeeringen zoo danige administratieve bezwaren zijn verbon den, dat een goede uitvoering der betreffende wetten daardoor in gevaar zou worden gebracht hetgeen daarop zou kunnen neerkomen, dat de spoedige uitbetaling van de gelden aan de rechthebbenden niet meer gewaarborgd zou zijn. Bovendien is gebleken dat het financieel belang dat voor den staat aan de inhouding van de loon belasting bij deze uitkeeringen is verbonden, niet zeer groot is. Immers -in de meeste gevallen zijn de uitkeeringen zoodanig, dat daarop volgens de belastingtabel geen loonbelasting behoeft te wor den ingehouden, waartegenover staat, dat toch in al deze gevallen de uitvoeringsorganen met allerlei administratieve beslommeringen in verband met de loonbelasting zouden worden bezwaard, afgezien nog van andere bezwaren. Na afweging van het aan de inhouding' van loonbelasting verbonden financieel belang tegen de daaraan voor de uitvoeringsorganen, de verzekerden en den fiscus verbonden be zwaren is dan ook de secretaris-generaal tot de conclusie gekomen, dat het wenscheïijk is. in het algemeen de inhouding van loonbelasting op de uitkeeringen, welke ingevolge de sociale verzekeringswetten worden gedaan, achter wege te laten. Daarbij is bovendien de consequentie aanvaard dat ook geen inhouding behoort plaats te vinden in de gevallen, waarin de uitkeering door tusschenkomst van den werkgever geschiedt. Op grond van het voorgaande heeff de secre taris-generaal aan de uitvoeringsorganen voor de sociale verzekeringswetten doen weten, dat de uitkeeringen, vergoedingen en verstrek kingen ingevolge de Ongevallenwet, de Land en Tuinbouwongevallenwet, de Zee-ongeval lenwet. de Ziektewet en de Kinderbijslagwet niet aan de loonbelasting zün onderworpen. Een uitzondering is echter gemaakt voor de zoo genaamde blijvende rechten en de renten aan de nagelaten betrekkingen, welke ingevolge de ge noemde ongevallenwetten worden uitgekeerd. Deze uitzondering is gebaseerd op het feit 'dat in de ge vallen, waarin zoodanige renten worden toegekend, er in den regel een duurzame betrekking bestaat tusschen den uitkeerder van de rente en den ge nieter, terwijl voorts in den- regel de vroegere Kruipwilg. (foto Hendriks) De wilgen zijn in het Hollandsche landschap over bekend. We kennen ze van den slootkant, waar we veelal het knotwilgtype aantreffen, maar ook de vrijuitgroeiende wilgen, die niet door den mensch werden geknot; we kennen in de parken vooral'den treurwilg en van onze duinen den kruipwilg. Speciaal in het voorjaar zijn de wilgen bemind om de grappige zachte katjes, die we, als we te lui zijn om ze zelf te zoeken, bij den bloemenman kunnen koopen en die ons in huis, waar ze nog snel- ner uitgroeien, al een voorproefje geven van het komende lentefeest buiten. Maar de meeste tuinbezitters, speciaal van klei nere tuinen, zullen niet op de gedachte komen, dat de wilg ook hun tuin zou kunnen versieren. En toch is de kruipwilg, Salix repens, een heel ge schikte heester voor onzen rotstuin. Ze is zeer bruikbaar om er een kalen hoek mee te bedekken en vooral ook om een mooien achter grond te vormen voor dg er voor geplaatst kleurige bloemen. Daarbij komt nog de vroolijke katjestijd, die meestal in April-Mei valt en soms is er in Augustus- September nog een tweede bloei. Het aardige grijsachtig groen van de blaadjes vormt voor zder veel kleuren een mooien achter grond, zoodat het hoekje met den kruipwilg extra mooi kan worden. En de zachtgele katjes van den struik zelf zijn ook alleraardigst vroolijk. Er bestaan nog vele variëteiten in de soort Salix repens. Ze verschillen onderling vooral in den vorm van het blad dat varieert van breed-ovaal tot lijn- lancetvormig. De twijgen zelf zijn meestal zeer fijn en dun. Ook in de kleur van die twijgen bestaa! nogal wat verscheidenheid. Bij sommige-zijn de jonge twijgen van een mooi roestbruin. Bij anders hebben de takken een eenigszins gele tint. De katjes zijn over het. aleemeen vrij klein en kortgesteeld. maar zeer vroolijk, zooals we dat van wilgenkatjes gewend zijn. SaVx repens groeit hot bost on zandgrond, maai kan een vrij groote vochtigheid verdragen. In de natuur komt ze zelfs wel in moerassige veenstreken yoor. A. J. D. dienstbetrekking Is verbroken, waardoor de in den aanvang opgesomde bezwaren aan de inhouding van loonbelasting verbonden, nagenoeg geheel weg vallen. In verband hiermede is bepaald, dat van 1 Juli 1941 af by de uitbetaling van deze renten de loonbelasting zal behooren te worden inge houden. Voorts vernemen wij, dat bij de uitvoering van de nieuwe inkomstenbelasting zal worden overwogen in hoeverre het wenscheïijk is dat een aanslag wordi opgelegd in de gevallen, waarin in een kalender jaar aan denzelfden werknemer voor een belangrijk bedrag uitkeeringen, waarop geen inhauding heeft plaats gehad, zijn gedaan. Teneinde misverstand te voorkomen kan nog worden opgemerkt, dat de nieuwe regeling niet tot gevolg heeft dat, indien de eigenlijke werkgever bijv. tijdens ziekte nog aanvullende uitkeeringen doet, hierop geen loonbelasting behoort te worden ingehouden. Betaalt derhalve egn werkgever, door wiens tusschenkomst de uitkeering ingevolge de Ziektewet wordt uitbetaald, bij ziekte het volle overeengekomen salaris uit, dan behoort dus houding van loonbelasting plaats te hebben over het bedrag, waarmede het salaris de uitkeering inge volge de Ziektewet overtreft. Van belang is tenslotte de bepaling dat de thans getroffen regeling de werkgevers, die tot heden op de door hun tusschenkomst betaalde uitkeeringen ingevolge de sociale verzekeringswetten loonbelas ting behoorden in te houden, niet ontslaat van de verplichting om de ingehouden loonbelasting af te dragen en dat deze regeling den werknemers geen aanspraak geeft op teruggave van loonbelasting, welke in het verleden op de genoemde uitkeeringen is ingehouden. Mr. H. W. Bloemers als burgemeester van Asscu geïnstalleerd. Mr. H. W. Bloemers uit Roden is geïnstalleerd als burgemeester v§n Assen. De loco-burgemeester, de heer J. Buning, in stalleerde den burgemeester en overhandigde hem, met het uitspreken van den wensch, dat ziin be noeming in het belang van de gemeente zal zijn, het teeken zijner waardigheid. Burgemeester Bloemers sprak daarop den raad toe. Ik besef ten volle zei spr., dat met deze benoe ming een groot vertrouwen in mij is gesteld en dat het beantwoorden aan deze verwachtingen en het winnen van het vertrouwen der bevölkïng een zeer zware taak voor mij zal zijn. Omdat ik in dit laatste zeker niet zal kunnen slagen, zoolang de vragen welke naar aanleiding van mijn benoeming allerwegen blijken te zijn ge rezen, niet beantwoord zijn, stel ik er prijs op, te verklaren, dat ik het verkrijgen van dit ambt niet heb gezocht en dat ik in de aanvaarding daarvan in de eerste plaats een plicht heb gezien. Mochten uw verwachtingen zijn ingesteld op een politieke beginselverklaring, dan zal ik u moeten teleur stellen, aangezien ik, zoowel vóór als na 10 Mei 1940 mij van iedere politieke actie of deelneming aan eenige politieke partij of groep héb onthou den en ik in de zeven jaren van mijn burge meesterschap gegroeid ben in de overtuiging, dat dit buiten de partijen staan niet alleen voor een burgemeester het gemakkelijkste maar ook voor zijn ambtsvervulling het beste is. Ik moge in dit verband volstaan met de mededeeling, dat ik mij in mijn vorige gemeente het meest aangetrokken gevoelde tot dat deel van den arbeid, dat mij in aanraking bracht met de maatschappelijke ver houdingen en mij.mogelijk maakte iets te doen voor de verbetering van sociale toestanden. Indien mijn burgemeesterschap van Assen zal beantwoorden aan de verwachtingen, welke ik- daarvan koester, zal deze zelfde sociale belang stelling ook op mijn arbeid in deze gemeente haar stempel drukken. •*Zal ik echter in dezen geest iets voor de ge meente Assen bereiken, dan zal uw vertrouwen en uw medewerking omisbaar zijn. OPMERKINGEN VAN LEZERS. WIE Sf AL EEN FIETS MET EEN TASCH ACHTEROP. De muziekleeraar J. Schneider, wonend in de v. d. Vinnestraat 16 te Haarlem, schrijft ons dat zijn fiets gestolen is. Toen hij in de lunchroom „Heek" bij het station even ging uitrusten, liet hij de fiets onbeheerd buiten staan. Achterop het ontvreemde rijwiel bevond zich een actetasch met muziekstukken, welke de leeraar dringend noodig heeft voor zijn lessen en waaronder zich ook eigen composities bevin den, waaraan jaren werk vast zit. De muziekleeraar doet een dringend beroep op den fietsendief om hem althans deze tasch met muziekstukken, op een of andere manier terujf te bezorgen. Prol. dr. Willem Mengelberg vierde Vrijdag zijn zeventigslen verjaardag. De jubilaris bij de bloemenhulde, welke hem namens het bestuur van het Concert gebouw te Amsterdam was gezonden (Foto Pax Holland) „Zeven jongens 111 'n ouwe schuit". rferste vertooning in het Koloniaal Instituut. De Nederlandsche Smalfilmcentrale jg£Dik Trom" heeft een nieuwe kinderfilm gereed. T)eze week is de laatste hand gelegd aan de smalfilm „Zeven jongens in 'n ouwe sc-huit" en Zaterdag 5 April zal in het Koloniaal Instituut te Amster dam de eerste vertooning van deze voor de jeugd uitermate geschikte film worden gegeven. In den afgeloopen zomer is men begonnen met de verfilming van het bekende boek van A.C.C. de Vletter „Zeven Jongens in 'n ouwe schuit". In de vacantiemaanden werd er gewerkt dat het een lust was, maar het was geen gemakkelijk werk. De Ned. Smalfilmcentrale beschikt niet over geroutineerde filmspelers, doch laat de jeugd zelf spelen. Men stelt zich daarvoor in verbinding met scholen of onderwijzersorganisaties om op deze wijze aan geschikte krachten te komen. Dat deed men ook voor de verfilming van „Zeven jongens in 'n ouwe schuit". En zoo kreeg de regisseur, de heer G. Gerritsen, de beschikking over zeven Haarlemsche cn Heemsteedsche jóngens die de avonturen beleefden met hun onderwijzer, een leeraar van het Kennemer .Lyceum. Een „ouwe schuit" wist-men in Halfweg te bemachti gen. En zoo kon men in de zomervacantie aan den slag gaan. Het kostte eenige moeite met de jonge, drukxe de vacanties voorbij, waren, waren ook de opnamen klanten te werken, maar het gelukte toch en toen klaar. Intusschen is men in de afgeloopen week gereed gekomen met de montage, zoodat het werk geheel beëindigd is. „Zeven jongens in 'n ouwe schuit" is opgenomen volgens het sonoretta-systeem, dat is met een ca mera, die beeld en geluid tezamen opneemt. Deze sonoretta-camera is een uitvinding van den Hon- gaarschen geluidsingenieur Bakos, die dit systeem toepaste op smalfilm. Is er ook voor deze film weer groote belang stelling dan zullen de heeren Gerritsen en v. Roon binnen niet al te langen tijd aan een derde film beginnen. Men heeft het oog laten vallen op „Jopie Sum en Dikkie Bigmans". J. v. d. VELDEN 50 JAAR LID VAN „ZANG EN VRIENDSCHAP". Dezer dagen heeft de heer J. v. d. Velden her dacht, dat hij voor 50 jaar als werkend lid tot de Liedertafel „Zang en Vriendschap" te Haar lem toetrad. Op de repetitie is dit feit herdacht met een toespraak door den voorzitter, den heer Tide- man, die in den heer v. d. Velden zoowel het Be stuurslid-vaandeldrager als den voorzitter van het Van Breemenfonds huldigde en tevens me moreerde. dat de toekende tentoonstelling van 1930 hoofdzakelijk het werk van den heer v. d. Velden is geweest. Spr. bood hem den gouden penning voor 50 jarigen trouwen dienst, aan. De heer v. d. Velden is het 4e lid van Zang en Vriendschap-, wien deze onderscheiding ten deel valt. Nadat mevrouw TidemanWijers den jubi laris met het eeremetaal had getooid en bloe men waren aangeboden waarna het koor hem toezong, 'dankte de heer v. d. Velden voor de hulde. DE OMZETBELASTING. De aangiften voor de nieuwe omzetbelasting zijn aan de belastingplichtigen verzonden door den Inspecteur der Invoerrechten en Accijn zen te Haarlem. Wij maken er onze-lezers attent op. dat zij, die geen zoodanig biljet hebben ontvangen, doch wel goederen hebben geleverd of diensten tegen vergoeding hebben verricht verplicht zijn op straffe van hechtenis of hooge boete uit eigen beweging aangifte te doen. Inlichtingen zijn eiken voormiddag van 912 uur behalve des Zaterdags, bij voornoemden Inspecteur te verkrijgen. Is de foto van Uw persoonsbewijs in orde? Teneinde stagnatie bij de uitreiking te voorkomen hebben verschillende gemeentebesturen den wijzen maatregel genomen, de portretten der gegadigden thans reeds aan de gestelde eischen te toetsen. De inwoners van Vleuten komen- hun conterfeitsel prcsentecren. (Foto Pax Holland) BESTRIJDING VAN DE WERKLOOSHEID. Werken voor meer dan 100.000 man SPECIALE MAATREGELEN VOOR DE GROOTF.-STADSWERKLOOZEN. 's GRAVENHAGE, 28 Mart. De leider van de „Geschaftsgruppe social Vcrwaltung" in het com missariaat-generaal voor financiën en economie, president Jakob, stelde een belangrijke beschou wing over de publieke werkverschaffing en be strijding der werkloosheid ter beschikking, waar aan het volgende is ontleend: Een staatsleiding, aldus president Jakob, die duldt, dat een deel der bevolking onvrijwillig werkloos is en niet haar gansche kracht en al haar willen inspant, om dezen toestand te lequideeren, verwaarloost op de ernstigste wijze den op haar rustenden plicht voor de welvrt en het geluk van de haar toevertrouwde bevolking te zorgen. De onomstootelijke juitheid dezer stelling heeft het nationaalsocialistische Duitschland door zijn maat regelen 11a de machtsaanvaarding op 30 Januari 1933 met de groote nadrukkelijkheid aangetoond. Wat Nederland betreft, kan vastgesteld worden, dat vóór den tegenwoordigen oorlog op het gebied der werkloosheidsbestrijding reeds belangrijke be moeiingen plaats hadden. Het hoogste getal van de in geheel Nederland tot dusver in de openbare werkverschaffing te werk gestelde werkloozen, ligt tusschen de 59 en 60.000. Dit getal nu bewijst, dat men ook in Nederland hei groote voordeel zoowel van materieelen als ideëelen aard dezer productieve werkloozenverzor- ging heeft erkend. Een onproductieve ondersteuing beteekent nut teloos opgemaakt volksvermogen. Niet te schatten zijn ook de voordeelen voor de volksgemeenschap. Als men de dingen van deze gezichtspunten uit ernstig overdenkt en als men in aanmerking neemt, dat in Nederland, ongeacht de tdt dusver getroffen succesrijke maatregelen op economisch gebied en ofschoon rond 130.000 Nederlanders in Duitschand te werk gesteld konden worden, nog steeds, wan neer men'de onzichtbare werkloosheid mederekent, de arbeidskracht van een groot deel der Neder landsche bevolking braak ligt, dan komt men tot de dringende conclusie, dat in de werkverschaffing nog niet alles gedaan is, wat kan en moet. Wel moet er mee gerekend worden, dat bij het voortschrij dend jaargetijde het getal der werkloozen sterk af nemen zal. Maar toch is eén nadrukkelijke in- tensiveering en versterking van de openbare werkverschaffing dringend noodig. Het komt er op aan, den arbeid in het levens centrum van den Nederlandschën mensch te bren gen. De noodige verordeningen cn regelingen wer- den door de Nederlandsche diensten voorbereid. Werkplannen, die rijp voor uivoering zijn, zijn in zulk een aantal voorhanden, dat meer dan 100.000 werkkrachten voor den duur van een geheel jaar te werk gesteld kunnen worden. In voorbereiding zijn verdere plannen, die even eens aan een zeer groot getal menschen voor een jaar arbeid verzekeren. De voorgenomen werken zijn hoofdzakelijk: ontginning, samenvoeging van perceelen, ontwatering, bebosching, aanleg en ver betering van landwegen, alsook van dijken en kaden. Alles maatregelen van groot en blijvend nut voor de volksgemeenschap. Daar de bestrijding der massale werkloosheid in de groote steden bijzonder dringend is wordt getracht mogelijkheden voor de tewerkstelling van de werkloozen der groote steden te scheppen. Tot dit doel wórdt vooreerst gezocht in of bij deze steden zelve zooveel mogelijk werkplannen in het leven te roepen. Toch echter zal een belangrijk deel der groote-stads werkloozen hoofdzakelijk in verwij derde gebieden te werk gesteld moeten worden. Daar hierbij de dagelijksche terugkeer naar huis niet mogelijk is, moet de huisvesting ter plaatse van het werk geschieden. Hiervoor komen werk kampen alsook andere gelegenheden tot onder brenging van velen en particuliere verblijven in aanmerking. De bouw van kampen (barakken enz.) is slechts in" beperkten omvang mogelijk. Er wordt derhalve voor gezorgd, dat de huisvesting bij particulieren uitgebreid wordt. Deze weg is des te meer aan te bevelen, omdat tot dusver met inkwartiering bij particulieren doorgaans goede ervaringen zijn op gedaan. Lettend op het algemeen nut moet verwacht worden, dat de bevolking in de in aanmerking komende gebieden zeer veel begrip doet blijken opdat niet naar het middel van gedwongen inkwar tiering gegrepen moet worden. Doel der maatregelen volgens bovenstaande uiteenzetting is, dat in de toekomst niemand die nog in staat is voor gezin en gemeenschap te werken, meer werkloos behoeft te zijn. De verorde ning van den rijkscommissaris voor bezet Neder land over de invoering van den arbeidsdienstplicht en de beperking van de verwisseling van arbeids gelegenheid van 28 Februari 1941 zal bovendien ook aan de arbeidsonwilligen en de a-sociale ele menten de gelegenheid tot nutttige bezigheid geven. De erfenis van het Joodsch-liberalistisch regime, die toen op sociaal gebied geliquideerd moest wor den was in alle opzichten vreeselijk. Na cijfers omtrent de werkloosheid in Duitschland en Neder land te hebben gegeven vervolgt de beschouwing. Het feit, dat het aan het natjonaal-socialistische Duitschland in den allerkortsten tijd gelukte aan allen volksgenooten arbeid en brood in voldoende mate te verzekeren, toont, dat het resultaat in de eerste plaats door den wil om aan te pakken en door de daad beslist wordt. (A.N.P.) EERSTE VERGADERING ..BOND VOOR HEEMKUNDE". - De eerste vergadering van den „Bond voor Heemkunde", welke bond korten tijd geleden werd opgericht, zal worden gehouden op Zater dag 5 April a.s. des middags te drie uur in het Kennemer Lyceum te Overveen. Nu, althans volgens den kalender, de lente weer in -het land is, beginnen we met het uitzaaien van wat wel als één van de meest zomersche groenten bekend staat: de sla. Want hoewel we door de combinatie van vernuft en inspanning van onze groentekweekers, sla gedurende net grootste ge deelte van den winter kunnen koopen. zijn de prijzen in dit jaargetijde toch zoo, dat we er slechts in uitzonderingsgevallen gebruik van maken. Maar zomers word: de sla tot het volks- voedsel, dat gestoofd tamelijk dikwijls en rauw in vele gezinnen zelfs dagelijks op tafel verschijnt. Indien we kropsla willen zaaien, moeten we wel even rekening houden met het oppervlak van onzen groentetuin. Voor het wecken van kropsla hebben we buitengewoon groote hoeveelheden noodig; hierdoor wordt ruimte ingenomen gedu rende den groeitijd van veel andere, voor de win- terproviand meer belangrijke gewassen, zooals erwten en boonen. En om deze reden zaaier, we kropsla, alleen indien we niet op grond behoe ven te kijken, in groote hoeveelheden. Wanneer we alleen maar voor ons dagelijksch gebruik nu en dan een krop sla willen oogsten, dan is er altijd wel een plekje'te vinden, waar er wat van uitge- plant kan worden. In dit geval zaaien we dan ook meermalen, bij zeer kleine hoeveelheden tegelijk. Indien we kropsla „in het groot" willen telen, zaaien we het 7.aad op regels uit. We trekken de regels op een afstand van 2530 c.M. van elkaar langs de pootlijn en zaaien zoo ondiep en dun, als maar mogelijk is. De sla moet dan later toch al tijd nog uitgedund worden en komt dan op een afstand van pl.m. 20 c.M. in de rij te staan. We kunnen hieraan dus gemakkelijk afmeten, hoe veel we ongeveer zullen oogsten. Om de vier of vijf regels maken we een pad van 30 c.M. breedte, door den grond langs de pootlijn wat vast te trappen. Wanneer we weinig ruimte voor onze sla be schikbaar hebben, is het, aan te bevelen, op een zaaibedje te zaaien en later uit te planten. We hebben da.n den eersten tijd weinig ruimte noo dig. We zaaien in dit geval op rijen, die 10 c.M. uiteen liggen. Een nadeel van deze methode is. dat door het verplanten de sla niet zoosnel kan door groeien en vooral verder in het jaar en op drogen grond het z.g. doorschieten wordt bevorderd. Kropsla doet het, tenzij de grond al te droog is, altijd wel, hoewel we natuurlijk van een flink bemesten krachtigen grond de mooiste kroppen oogsten. De aan te bevelen soorten zijn: Zwart Duitsch en -bonte Chili. De opbrengst van 1 gr. zaad be draagt uitgeplant ongeveer 70 planten. Een andere slasoort, die vooral door de vlugge oobrengst veel voldoening geeft, is de sniisla of dunsel. We zaaien deze op een warm plekje op rijen, die 10 c.M. uiteen liggen. Per vierk. Meter hebben we ongeveer 8 gr. zaad noodig. Vogels komen graag 00 dit zaad af: daarom doen we goed. er wat zwart garen aan stokjes over heen te soannen. De vogels zien het garen niet en schrikken er van. wanneer ze er tegen aan vlie gen en komen niet terug. Worteltjes zaaien we nu ook voor de eerst© maal. Evenals sla kunnen we ze den heelen zomer door zaaien en doen dit dus niet in te groote hoe veelheden tegelijk. We zaaien wortelen op een zaaibed. Voor onze zaaibedden kiezen we steeds de gun stigste plekken van onzen tuin. warm en zonnig. Met behulp van de pootlijn zetten we bedden uit, die een breedte van 1.201.30 M. hebben. Aan weerszijden wordt het bed begrensd door een pad van 30 c.M. breedte. Daar ieder pad verlies van cultuurgrond beteekentmaken we" de paden nooit breeder dan noodzak el ijk is. Om nu op de wortelen terug te komen. Wortelzaad wordt voor we het uitzaaien eerst een paar dagen voorgefciemd. We zetten het ge durende dezen tijd in vochtig wit zand op een donkere, warme plaats. Zoodra de witte wortel puntjes verschijnen, zaaien we uit. We zaaien heel ondiep op regels, die 1520 c.M. uiteen lig gen Na het zaaien wordt de grond wat aange drukt. De soorten zijn: Amsterd. volle grond of Hol landsche halflange devik. Per vlerk. Meter 20 gr. -"iad. De bloemkool en slaplanten, die in den bak overwinterd zijn, kunnen nu uitgeplant worden. We harden ze hiertoe eerst af. door gedurende eenige dagen den bak overdag open te leggen en des nachts op lucht te laten staan. Daarna laten we een paar dagen ook des nachts de ramen er af, en planten dan de plantjes op een luwe plek uit. Sla kan bijvoorbeeld heel goed voor een schutting op het zuiden uitgeplant worden. Ook de erwten uit den bak kunnen we, indien ze groot genoeg zijn, buiten uitplanten, nadat we eerst stevig rijshout hebben gezet. Aan weers zijden hiervan wordt nu een 10 c.M. diepe en breede geul gemaakt: hierin planten we de plantjes op 10 c M, afstand van elkaar uit. De af stand tot het steunsel moet minstens 8 c.M. zijn. Doordat de plantjes in de geul staan, worden zij gedurende den eersten groeitijd nog wat beschut. J. J. L. Niet-beschermde vogels. - De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vlsscherij heeft bepaald dat niet zullen behooren tot de beschermde vogels in den zin der Vogelwet 1936: a. In het eheele rijk gedurende het tijdvak van 1 April ir-11 tot en met 30 Junj 1941de sohol- levaar. de mantelmeeuw, de zilvermeeuw, de ek ster. de Vlaamsche gaai en de bonte kraai, terwijl de kokmeeuw gedurende dat tijdvak niet zal be hooren tot de beschermde vogels Sn den zin der Vogelwet 1936 in de provinciën: Groningen, Friesland, Noord-Holland, Zuid-Holland en Zee land: T b. In het geheele rijk gedurende het tijdvak van 1 April 1941 tot en met 15 April 1941: de hout duif en de sperwer; c. in het geheele rijk gedurende het tijdvak van 1 Juni 1941 tot en met 30 Juni 1941: de spreeuw. Uit een sigarenzaak annex boekwinkel in de Kalverstraat te Amsterdam is een bedrag van f 2600 gestolen. Het bestuur van het Koloniaal Instituut te Amsterdam heeft het initiatief genomen tot het Inrichten van een groote fototentoonstelling, welke betrekking zal hebben op Oost- en West- Indië. Deze tentoonstelling wordt gehouden van 17 Mei tot 16 Juni. Voor de beste foto's der ama teurs worden diploma's en medailles beschik baar gesteld. De politie te Bussum heeft drie leerlingen van Middelbare Scholen gearresteerd, die zich aan fietsendiefstallen hebben schuldig gemaakt. Tevens is een heler aangehouden. - Het legaat Vrouwe Vigelius heeft voor 1941 wederom een wedstrijd uitgeschreven voor tee ken- en schilderkunst.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 11