Haarlem's Dagblad Het Onderwijs te Haarlem Actikeien en<z. REGELINGEN OP ONDERWIJSGEBIED. Kiespijnmuziek. DANSLES A bonnementstarieven 58e JAARGANG No. 17724 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810 Drukkerij Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 29 MAART 1941 Abonnementen per week 0.26. per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex Advertentiön: 1-5 regels ƒ2.—. elke regel meer f 0 40 Reclames 7 0 65 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 7 0.70, elke regel meer 017}4 Groentjes zie rubriek. De gevolgen der verlaging der leerlingenschaal Elders in dit nummer geven vrij den inhoud weer van de beslissing der autoriteiten over de verlaging van de leerlingenschaal bij het Lager Onderwijs. De verlaging van de leerlingenschaal zal na tuurlijk ook te Haarlem haar invloed doen gel den. Thans móet een school met 6 onderwijzers 236 leerlingen hebben, in de toekomst kan vol staan worden met 216. Dit wil dus zeggen, dat het getal leerlingen per klasse lager wordt. Als er nu klassen met 45 leerlingen zijn, zal dit aan tal teruggebracht worden tót 40. De verwachting is evenwel dat er te Haarlem niet veel nieuwe leerkrachten zullen bijkomen, omdat er bij het openbaar onderwijs 8 kweeke lingen met akte werkzaam waren en bij het bij zonder onderwijs 20. Die kweekelingen met akte worden vervangen door gewoon bezoldigde on derwijzers. De regeling schrijft niet voor dat al die kwee kelingen nu een vaste aanstelling krijgen. De gemeentebesturen, en schoolbesturen zijn vrij die kweeklingen tot onderwijzers te benoemen, maar zij kunnen ook andere onderwijzers be noemen. Natuurlijk zullen in het algemeen kweekelingen die voldaan hebben een goede kans op een vaste aanstelling als onderwij zerfes) maken. De Kweekscholen. Wat de Kweekscholen betreft, er zijn hier ter stede twee van deze inrichtingen, de Rijkskweek school aan de Lcidsche Vaart en de Da Cosla- kweek^hool aan het Nassauplein, een bijzondere Kweekschool. De Kweekscholen hadden tot dusver een drie jarige opleiding, die gevolgd wordt door jongelui die de eerste drie klassen van een Hoogere burger school met goed gevolg hebben doorloopen dan wel het U. L. O. diploma bezitten. Zij worden van het toelatingsexamen vrijgesteld. Adspiranten, die dit diploma niet kunnen overleggen of niet tot de vier de klasse eener H. B. S. zijn toegelaten moeten toe latingsexamen doen. De cursus duurde, als gezegd, tot dusver drie jaar, waarbij een deel van het tweede en het derde jaar voor practïsche oefe ning werd bestemd, waarna het eindexamen werd afgelegd. De derde klasse nu zal nog dit jaar eind examen kunnen doen, doch voor de tegenwoordige tweedd klasse, die het volgend jaar dus derde wordt, bestaat geen gelegenheid, eindexamen af te leggen. Deze leerlingen moeten tot 1942 wachten, en zullen er dus een vierde studiejaar bijkrijgen. immers, door de wetswijziging wordt de opleiding thans vierjarig. De Kweekscholen leiden op voor de z.g. hulpac- te. Aan beide Kweekscholen hier ter stede is een cursus voor de Hoofdacte verbonden, die twee jaar duurt. In deze opleiding komt geen wijziging. Hei museumplan te Heemstede Aanbieding van collecties. Wij hebben reeds uitvoerige bijzonderheden me degedeeld over het plan om te Heemstede (in of nabij „Groenendaal") een natuur-historisch mu seum voor Kennemerland op te richten. Er is thans een commissie benoemd om de vorming van een stichting die daarvoor zal ijveren in het leven te roepen. Wij kunnen hieraan nog toevoegen dat de moge lijkheid overwogen zal worden het museum op een breedere basis op te bouwen en niet alleen te be perken tot de natuur-historische verzamelingen, maar daarin ook zoo mogelijk de historie van Ken nemerland te betrekken. De meening werd uitge sproken dat de mooie en uitgebreide verzameling op natuur-historisch gebied, die de heer J. Keme- ling te Heemstede belangeloos beschikbaar gesteld' heeft, toch niet voldoende zal zijn om een museum te vullen. Er is intusschen reeds een aanbieding van een ander ingezetene van Heemstede ingekomen die ook zijn natuurhistorische collectie ter beschikking wil stellen. Bovendien heeft de heer L. Stuut te Heemstede zijn fraaie vlinderverzameling en an dere uitheemsehe dieren aangeboden. Verwacht wordt dat nu de museumplannen een vasteren vorm gaan aannemen nog vele anderen de collecties wil len completeeren. Ann Xhofleer met Welter's Noise Mongers alleen Zondagmiddag in de H.K.B. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 12 PAGINA'S. R. P.: Op ontdekkingsreis in de ar beidssfeer van Heuff. pag. 3 P. Gasus: Kiespijnmuziek. pag. 1 L.: Obk voor volkstuintjes een teelt plan noodig. pag. 1 Het onderwijs te ^Haarlem. pag. 1 P. v. d. Hem: Onze stadstuinders pag. 3 J. H. V.: Reizen. pag. 3 Dr. J. M. Rombouts: Een gezonde geest in een gezond lichaam, pag. 3 Over gratie. pag. 3 Voor de Vrouw. pag. 4 Van onzen Berlijnschen correspon dent: Een bezoek aan een Japan- schen kookcursus in Berlijn. pag. 5 Voor lange avonden pag. 5 J. B. Schuil: Het Paradijs door Het Centraal Tooneel. pag. 6 J. H. de Bois: Litteraire Kantteeke- ningen. pag. 6 Bioscopen pag. 6 A. J. D.: Kruiiwilg. pag. 7 J. J. C.: Proviand in eigen tuin. pag. 7 Laatste Berichten op pagina 9 Kj Wat verdwijnen gaat. De oude primitieve schutsluis in de Baarsjes bij den Over toom te Amsterdam zal door een grootere en meer moderne vervangen worden (Foto Pax-Holland) Leerlingenschaal thans verlaagd. Meer aandacht voor de practijk van het lesgeven. In de Nederlandsche Staatscourant van Vrijdag avond zijn een vijftal besluiten opgenomen, hou dende belangrijke wijzigingen van de lager onder wijswet. Aan de niluwe bepalingen ontleenen wij het volgende: Art. 1 van het eerste besluit behelst de reeds aangekondigde verlaging van den leerlingenschaal. Bepaald wordt, dat aan elke school voor gewoon lager onderwijs het hoofd wordt bijgestaan door tenminste een onderwijzer, zoödra het aantal leer lingen 36, en door tenminste 2 onderwijzers zoodra dit aantal 76 bedraagt. Voor elke 45 leerlingen boven de 76 wordt één onderwijzer meer vereischt. Deze bepaling gaat in op den dag waarop in 1941 aan de school volgens het op 31 December 1940 geldende leerplan het school- of cursusjaar aanvangt. Art. 2 houdt in geen wijziging van de wachtgeld regeling voor onderwijzers, zoodat deze meer aan sluit bij de tegenwoordige wachtgeldregeling voor rijksambtenaren. In art. 3 zijn bepalingen opgenomen, dat in het vervolg school- en gemeentebesturen verplicht zijn de eigen wachtgelders voor herplaatsing in aan merking te brengen. Art. 4 regelt de kosten van vervangingen. Deze kosten worden niet meer door het rijk vergoed wad neer de onderwijzer minder dan vijf achtereen volgende dagen met verlof is geweest. Hieronder is ook begrepen ziekteverlof. Art. 5 opent de mogelijkheid dat schoolbesturen ook over 1941 vergoeding zullen krijgen voor de kosten van een vakonderwijzer in de lichamelijke oefening, wanneer In het jaar daarvoor de gemeen te geen vakonderwijs heeft gegeven. De strekking van art. 8 van het eerste besluit is, het mogelijk te maken dat zij die studeeren voor een akte M.O. in het vervolg in de school zich kun nen oefenen in de practijk van het lesgeven. Voor scholen voor buitengewoon onderwijs is de moge lijkheid geopend, dat iemand, die zich speciaal op dit onderwijs wil toeleggen of een akte daarin wil behalen, zich ook kan oefenen in de practijk van het lesgeven. In art. 12 wordt de mogelijkheid geopend, dat bijzondere kweekscholen kunnen worden opgehe ven. De bedoeling van deze wijziging is, dat de pro ductie aan onderwijzers geregeld kan worden naar de behoefte. Tenslotte bevat dit besluit een overgangsbepa ling, waarin staat, dat de toelating van de bezit ters van de bevoegdheid van onderwijzer tot kwee- keling in de school, met ingang van 1 Januari 1943 vervalt. Het feit. dat de leerlingenschaal nu verlaagd wordt, en het feit. dai in 1942 geen nieuwe examens worden afgenomen, brengt met zich mede. dat naar Duitsch weermachtsbericht Operaties der Duifsche lucht macht boven Zuid-Engeland. BERLIJN, 28 Maart (D.N.B.) Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: „Het luchtwapen heeft ook gisteren den strijd tegen de Britsche scheepvaart voortgezet. Aan de Zuidwestkust van Wales deden drie gevechts vliegtuigen een aanval op een krachtig be schermd vijandelijk convooi. Zij brachten drie vrachtschepen met tezamen 15.000 b.r.t. tot zin ken. Vier andere schepen van dit convooi, als mede een vijfde schip dat in hetzelfde zeege bied werd aangevallen, werden door bomtreffers beschadigd. Verkenningsvliegtuigen bestook ten op succesvolle wijze haven-inrichtingen, fa brieken en spoorwegemplacementen in verschei dene steden van Zuid-Engeland met bommen. De vijand vloog des nachts met zwakke krachi- ten naar West-Duitschland. In eenige plaatsen ontstonden door brisant- en brandbommen uit sluitend beschadiging aan woonhuizen. Eenige burgers werden gedood en gewond. Bij de succesvolle aanvallen op het convooi aan de kust van Wales heeft zich Hauptmann Müller, die over de eenheid als plaatsvervangend „Gruppenkommandeur" het bevel voerde, bij zonder onderscheiden. In scheervlucht vernie tigde hij alleen drie koopvaardijschepen. De in het weermachtsbericht van 27 Maart vermelde aanval op een fabriek der Britsche vliegtuigindustrie werd door een enkel gevechts vliegtuig in een dappere scheervlucht onderno men en had de meest doeltreffende uitwerking. De bemanning bestond uit luitenant vom Felde als commandant, Feldwebel Schömhoff, Feld- webel Janopa en Feldwebel Ribic. De vijand verloor gisteren zes vliegtuigen, waarvan drie bij de poging van vannacht om naar West-Duitschland door te dringen. Deze toestellen werden door nachtjagers en lucht doelartillerie neergehaald. Een eigen vliegtuig wordt vermist." verwacht wordt het overcompleet aan onderwijzers zal zijn weggewerkt. In 1942 zal alleen staatsexamen voor onderwijzer kunnen worden gedaan door degenen, die in 1941 zijn gezakt. Dit geldt zoowel voor de staatsexamens als voor de kweekschoolexamens en houdt ver band met de omzetting van de «driejarige kweek scholen in vierjarige. Het tweede en derde besluit hebben betrekking op een wijziging in de onderwijzersopleiding, in dien zin. dat de driejarige kweekscholen worden omgezet in vierjarige. Daarbij zal er in 't bijzonder op gelet worden, dat er veel meer uren worden ge geven om zich te oefenen in de practijk van het lesgeven. De besluiten 4 en 5 houden de volgende bepalinr gen in: 1. In het vervolg zal het schriftelijk werk bij de kweekschool eindexamens voor alle sdholen ge lijk zijn. en ook gelijk aan het schriftelijk werk voor het staatsexamen voor onderwijzer. 2. Bij de onder wijsexamens zal in het vervolg alleen bevoegdheid gegeven worden in het lesgeven in de lichamelijke oefening, wanneer bij het exa men voor dat vak een voldoend cijfer is behaald. Wanneer deze bevoegdheid aan den onderwijzer niet verleend wordt, wordt hij later in de gelegen heid gesteld deze akte te verkrijgen. Een Gezonde Geest in een Gezond Lichaam Een Reeks Artikelen In dit nummer (op pag. 3) beginnen wij mét de publicatie van een reeks artikelen door Dr. J. M. Rombouts, waarn. geneesheer directeur van het Provinciaal Ziekenhuis bij Santpoort, waarin de schrijver zich ten doel stelt de geestelijke volksgezondheid te dienen. Hij zal dat doen en zijn eerste artikel ge tuigt er reeds in sterken mate van door in voor ieder begrijpelijke taal uiteen te zetten hoe men in moeilijke tijdsomstandigheden de groote krachten en reserves, den mensch ge schonken, in opbouwenden zin gebruiken kan inplaats van in verkeerde reacties te verval len.. De titel van deze reeks somt het doel op van den schrijver: psychiater en optimist in zijn arbeid en zijn streven. Door den Gezondheidsraad is onlangs een commissie ingesteld om na te gaan wat in deze tijden gedaan kan worden om de gees telijke volksgezondheid op peil te houden, zoodat deze moeilijke tijd op dat zeer belang rijke gebied voor ons volk zoo weinig mogelijk schade en zooveel mogelijk gewin zal op leveren. De instelling dier commissie is aan leiding geweest tot de publicatie van deze reeks artikelen, waarmee de schrijver (en wij met hem) dus een belang van de volksge meenschap hopen te dienen. Met dit korte woord bevelen wij de reeks in de aandacht van al onze lezers aan in de overtuiging, dat velen er stof tot overdenking in zullen vinden en er moed en kracht uit putten. Omdat herlezing van belang kan zijn raden wij aan, ze uit te knippen en te bewaren. Als regel zullen de artikelen op Zaterdag verschijnen. De automatieken te Haarlem. Waardcering van vet-, vleesch- en broodbonnen. Eenige weken geleden hebben wij reeds mede gedeeld dat er een eind zou komen aan het feit, dat men in de automatieken hartige hapjes kon koopen zonder daarvoor bonnen te moeten af staan. Nu zijn bij de automatieken te Haarlem penningen Ingevoerd die men bij het afstaan vaVi bonnen kan koopen voor een dubbeltje. Met die penningen kunnen dan de hartige hapjes uit de automaten verkregen worden, zooals balletjes ge hakt, bitterballen, croquetles, enzoovoort. De waardeering van de bonnen is als volgt: Boter- of vetbon: 12 penningen. Broodbon: 4 penningen. Vleeschbon: 4 penningen. Ortskommandantur verplaatst. De Ortskommandantur en de Feldgendarme- rie te Haarlem is verplaatst van de Groote Markt naar hotel Den Hout Fonteinlaan 1. Het bureau zal Maandag a.s. voor het Nederlandsche publiek gesloten zijn. Van Dinsdag 1 April af is het bureau weer voor het Ned. publiek open gesteld en wel op de volgende gebruikelijke uren: iederen werkdag van 1012 en 1617 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag en den ge- heelen Zondag is gesloten. Het Nederlandsche publiek wordt eraan her innerd dat de Kommandantur slechts Duitsche militaire zaken- behandelt en het is dus over bodig zich tot het bureau te wenden voor inlich tingen omtrent werk, steun en familie-aange legenheden. (In een tandartsenkliniek te Dallas in Amerika heeft men een apparaat geïnstalleerd waarmee de patiënt tij dens de behandeling zelf muziek naar zijn keuze kan aanzetten. Men verklaart dat muziek alle pijn zal doen vergeten.) Lijders, laat je kiezen boren In die tandartsenkliniek, D'ergste pijn is niet te hooren Door de vrolijke muziek. Beter nog dan ingespoten Met een vocht dat pijnen doodt, Zijn de muzikale noten Om te helpen uit den nood. Luister naar de tonen met een Open oor en open mond,\ Voor je op de pijn kunt letten Zijn je kiezen weer gezond. Dit 's de nieuwste soort sensatie Uit dat vreemd Amerika Tot de tandarts operatie Hoort als deel de opera Onderwijl ze kiezen boren Wordt zacht het gehoor gestreeld, Zooiets is wel nooit tevoren Nog op de viool gespeeld. De patient heeft zelf de keuze En als ik er heen zou gaan, Zou ik kiezen naar de leuze. Alsjeblieft piano aan. 't Is een aardig nieuwigheidje, Maar 't bezwaar lijkt mij ervan. Dat de lijder na een tijdje Geen muziek meer hooren kan, Zonder dat hij. ondanks 't goede, Dat hem toch erin bekoort, Zegt: het is me net te moede. Of men in mijn kiezen boort. AMERICAN CLUB TOB NIET CLUB. A.s. ZONDAG 30 MAART van 2.30—6 uur. GROOT THÉ-DANSANT met PI SCHEFFER en de Rhythm Sellers (11 m.) in GROOT BADHUIS te ZANDVOORT. Zondag v. 7.3011 u. in de tuinzalen v. Conc.geb. (Adv. Ingez. Med.) Begin April aanvang van een VOORJAARS CURSUS. - 10 lessen 7 7.50. DANSSCHOOL KWEKKEBOOM, NIEUWE GRACHT 98. (Adv. Ingez. Med.) Nog onzekerheid over den polifieken koers van Joego Slavië. Kroaten hebben hun houding nog niet bepaald. Het D.N.B. meldt uit Belgrado: In regeeringskringen schijnt men nog altijd in het onzekere te verkeeren omtrent de lijn van de politiek. De beraadslagingen gaan voort. Vooral wordt in politieke kringen van de Joego Slavische hoofdstad de vraag nog be sproken of de Kroaten in de regeering zullen blijven of niet. Men meent, dat dit er van zal afhangen of niet slechts de regeering maar ook de koning de overeenkomst Tswetkowitsj-Matsjek van 24 Augustus 1939 zal erkennen. Een gewoonlijk zeer goed ingelichte hoogge plaatste regeeringspersoon heeft medegedeeld, dat op de veelbesproken regeeringsverklaring misschien heden, waarschijnlijk echter pas over enkele dagen gerekendkan worden. De regeering moet het na melijk over verschillende vraagstukken eens wor den en de situatie moet zich binnenslands en naar buiten eerst nog duidelijker afteekenen, vooral ook omdat de. plaatsvervangende premier, dr. Matsjek. die tot dusver nog steeds te Agram vertoeft en die den banus van Kroatië dr. Sjoebasjitsj als zijn gemachtigde ter peiling van de situatie naar Bel grado gezonden heeft, zelf niet naar de Joego Sla vische hoofdstad is gegaan. Politieke kringen te Agram nemen een afwach tende houding aan. Op grond van het resultaat der besprekingen van den banus zal, naar hier ver luidt, dr. Matsjek het besluit nemen, of hij de hem aangeboden plaats als eerste plaatsvervangende premier in de nieuwe regeering zal aannemen of niet. Kenmerkend voor de afwachtende houding is dat zelfs de middagedities van de Agramsche bla den van Donderdag nog niets over de' gebeurtenis sen te Belgrado melden en radio-Agram eerst gis termiddag om 17.00 uur hierover iets meedeelde LEDEN VAN DE VROEGERE JOEGO SLAVISCHE REGEERING GEARRESTEERD. Bij den staatsgreep zijn de leden van de vroegere Joego Slavische regeering in den prillen ochtend van 27 Maart gearresteerd. Prins-regent Paul heeft in den nacht van Don derdag op Vrijdag, naar het persbureau Avala meldt, met zijn gezin op eigen verzoek de Zuid- Slavische hoofdstad verlaten. Hij heeft zich naar Athene begeven. Het D.N.B. meldt voorts uit Belgrado dat de atmosfeer in de hoofdstad gekalmeerd is. De tanks en kanonnen zijn voor het grootste gedeelte ver dwenen. Het leven begint weer normaal te worden. De Engelsche agenten blijven pogingen in het werk stellen een anti-Duitsche stemming aan te wak keren. Ook voor volkstuintjes een feeltplan noodig. Bij het opstellen overweging van het te bereiken doel noodzakelijk. Op welke producten zal de keuze vallen? ZEER velen hebben altijd het verlangen be houden den grond te bebouwen, ook al hebben zij een vak gekozen, dat uiterlijk geen enkele band met de bodembewerking toont. Wanneer zij kans krijgen een huis met tuin te hu ren, huren zij dat vanwege den tuin, en als zij niet de beschikking over zulk een .woning kunnen krijgen dan trachten zij een stukje grond te be machtigen om dat te bewerken en te beplanten. Dikwijls is het niet om den oogst begonnen. De vreugde van het buiten zijn, het genot met heel anderen arbeid dan gewoonlijk bezig te zijn, het zien opkomen, groeien en bloeien van wat met eigen hand is gezaaid, liet heeft zoovele en zoo aparte bekoring, dat velen alleen om die redenen een volkstuintje bezitten. En hoevelen zij zijn blijkt uit het groote aantal volkstuindersvereeni- gingen, die door het samenwerken van gelijkgezin den veel hebben weten te bereiken. De belangstel ling voor dit soort arbeid is in den loop der eeuw zoo toegenomert, dat de stedebouwkundigen bij hun werk rekening moeten houden met het reserveeren van terreinen voor de volkstuinders. Den laatsten tijd is naast deze categorie van lief hebbers van het tuinwerk een andere opgekomen, die ook streeft naar het verkrijgen van een stukje grond, zij het bijna steeds om andere redenen dan hierboven uiteengezet. Deze amateur-tuinders is het vrijwel uitsluitend om den oogst te doen. Zij gaan geen grond huren omdat zij graag tuinieren, maar alleen om daardoor de beschikking te krijgen over groenten, aardappelen enz. Vorige week heb ben wij erop gewezen, dat het hun niet gemakkelijk wordt gemaakt een stukje grond te huren. De ge meente Haarlem b.v. bezit geen voor dit doel ge schikte terreinen meer en is dus niet langer in staat door het te huur aanbieden van grond invloed uit te oefenen op de huurprijzen, welke dienten gevolge in sommige gevallen tot onbehoorlijke hoogte zijn gestegen. En de zich hier in Haarlem voordoende situatie zal ongetwijfeld ook in vele andere Nederlandsche steden voorkomen. Tot schade ongetwijfeld van de bodemproductie, want de gevraagde huurprijzen zijn soms zoo hoog, dat ze door velen niet betaald kunnen worden. Dit wil niet zeggen, dat de door den arbeid in de volkstuintjes verkregen producten van zoo groote hoeveelheid zullen zijn, dat zij een rol van beteeke- nis zullen spelen bij de Nederlandsche voedselvoor ziening. Maar stellig zal het toch ook niet te ver onachtzamen zijn. Zeker niet indien deze nood- tuinders bedenken, dat zij een teeltplan moeten opstellen en producten moeten verbouwen waaraan zij wat hebben. De bedoeling is, dat voor aanvulling van de in den komenden winter beschikbare voedselvoor raden wordt gezorgd en men een aanvulling heeft op wat via de distributie beschikbaar wordt gestold. Daarvan kan de volkskracht alleen maar profijt hebben. Maar daarvoor is het tegelijk noodig dat van tevoren nauwkeurig wordt overwogen wat ge teeld zal worden. Verbouw zender vastomlijnd plan loopt op een chaos ui?. En in de tegenwoordige omstandigheden is zulks ongeoorloofd. De eenigo juiste methode is zeer nauwkeurig te realïseeren waaraan men in den winter 1941/42 het meest zal hebben. En dat zal zijn, om de voornaamste te noe men: aardappelen, bruine boonen, capucijners, kool en wat inmaak. Deze opsomming vermeldt heel weinig groenten en zeer waarschijnlijk volkomen terecht. Naar het zich laat aanzien zal er geen tekort aan groenten zijn. En nu wil niet gezegd zijn, dat er in den ons wachtenden tijd gebrek aan aardappelen, bruine boonen, grauwe erwten enz. zal komen, maar deze voedingsmiddelen zijn een prachtige aanvulling op wat ons door de distributie wordt toegedeeld. Bo vendien vergt de verbouw ervan niet zooveel als de werkelijke tuinbouw. Teveel grond gebruiken voor het teelen van groenten, welke straks door de tuinders in massa aan de markt zullen worden ge bracht, heeft ook het nadeel, dat men met den eigen bouw bij dien van de vakmenschen achteraan komt. Als aan de veilingen b.v. de sla met tien duizenden kroppen wordt aangevoerd, begint zij op eigen grond ook goed te worden voor gebruik en moet soms dagen achtereen sla' worden gegeten, omdat zij anders gaan „schieten". Een ander argument is, dat de meesten van hen die nu zijn gaan tuinieren geenszins het plan heb ben den groenteman een deel van zijn debiet, dat meestal toch reeds niet te groot is, te gaan ont nemen. Daarmede zou ook het doel van het vormen van een zekeren wintervoorraad, maar zeer. zeer ten deele worden bereikt. Dat desniettemin boven staande is neergeschreven vindt zjjn oorzaak in het feit, dat sommigen zich toch dreigen te laten verleiden tot het bijna uitsluitend verbouwen van groenten. Deze laatste handelwijze moge aantrek kelijk schijnen, juist is ze vermoedelijk niet. Want wel mag men vaker in staat zijn te oogsten, maar dat zijn telkens maar geringe hoeveelheden. En btf het telen van aardappelen, bruine boonen en capu- cijners oogst men terstond één groote hoeveelheid. Daarom lijkt voor hem die overweegt met welk doel hij een stukje grond heeft gehuurd het opstel len van een teeltplan niet moeilijk. L. In verband met de gewijzigde omzetbelas ting, welke sedert 1 Januari 1941 ad 5 ook van de dagbladen wordt geheven, terwijl dit voordien niet het geval was, zullen de abon nementstarieven van Haarlem's Dagblad evenals die van alle andere Nederlandsche dagbladen iets worden verhoogd en wel wat de weekabonnementen betreft met ingang van Maandag 31 Maart a.s., wat de maand en kwartaalabonnementen aangaat met ingang van 1 April a.s. De nieuwe abonnementsprijzen worden derhalve: per week 26 cent maand 1.15 kwartaal 3.42 kwartaal per post 3.73 De onlangs aangekondigde wijziging der advertentietarieven is geschied als prijsver- hooging toegestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder no. 12814 N. P. -d.d. 17 Maart 1941. DE DIRECTIE.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1